کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

امضایی که ابهت دلار را می‌ریزد

کدخبر:۶۰۰۳چهارشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۳:۵۵۷۳۸۱ بازدید

گاهی خبرهایی مبنی بر امضای پیمان پولی دوجانبه بین کشورها برای کم رنگ شدن دلار در مبادلات آنها منتشر می شود پیمانی که سالهاست به دلایل مختلفی که می تواند کم توجهی ...

گاهی خبرهایی مبنی بر امضای پیمان پولی دوجانبه بین کشورها برای کم رنگ شدن دلار در مبادلات آنها منتشر می شود پیمانی که سالهاست به دلایل مختلفی که می تواند کم توجهی مسوولان، نبود شرایط اقتصادی و یا عدم صرفه توجیه کننده آن باشد برای ایران امضا نشده است . پیمان پولی دوجانبه روش نوینی برای انجام تجارت بین دو کشور بوده و تاکنون نزدیک به 50 مورد از آن در بین کشورهای مختلف به امضا رسیده است.

در این رویکرد، تجارت با استفاده از پول های محلی انجام می شود به عبارتی دیگر به جای استفاده از پول واسط مانند دلار و یور پول کشورهای مبدا و مقصد مورد مبادله قرار گرفته و دیگر دلار واسطه تجاری نخواهد بود.براین اساس در یکی دو روزاخیر بود که بعد از 47 پیمان پولی دوجانبه ثبت شده قبلی، سوئیس و چین هم این پیمان را امضا کردند و طبق آن امکان خرید و بازخرید یوان و فرانک سوئیس بین بانکهای مرکزی دو کشور فراهم شد که تا سقف 150 میلیارد یوان یا 21 میلیارد فرانک است.همچنین این پیمان نقدینگی مورد نیاز را به یوان یا فرانک در بازارهای مرتبط در دسترس قرار می‌دهد.

این در حالی است که در سال‌های اخیر با وجود تشدید تحریم‌ها علیه ایران که در مهمترین بخش، سیستم تعاملات بانکی خارجی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب مسدود شدن حسابهای دلاری و یورویی ایران و عدم امکان استفاده از آنها در تجارت فرامرزی با شرکای تجاری شده است بانک مرکزی به طور جدی برای امضای پیمان پولی دوجانبه با هیچ کشوری وارد مذاکره نشده است.

در عین حال دلار به حدی بر اقتصاد ایران سلطه یافته که هر گونه تحرکی در قیمت و عرضه آن چه کاهشی و یا افزایشی به شدت تاثیر گذار بوده و کلیه بخش های اقتصادی را تحریک می کند.

براین اساس بسیاری از کارشناسان معتقدند که با وجود سابقه طولانی پیمان پولی دوجانبه در ایران و پیامدهای مثبتی که می‌تواند برای کشور در خصوص استحکام و بهبود بخشی به روابط سیاسی و درعین حال زمینه‌سازی برای همکاری‌های بلندمدت بین کشورها داشته باشد هنوز گام جدی در این مورد برداشته نشده است این در حالی است که امروزه با وجود تشدید تحریم‌ها بالاخص از سال 1390 به بعد نه تنها برای ورود به پیمان‌های دو جانبه نباید بیش از این تعلل کرد بلکه می‌باید پیش‌تر توسعه پیمانهای پولی در دستور کار قرار می گرفت تا با تشدید محدودیت‌ها مشکل مبادلات بانکی خارجی تا حدودی تعدیل شود.

در مقابل برخی دیگر از کارشناسان و مسوولان بر این باورند که پیمان‌های پولی دوجانبه نباید به حذف دلار و یورو از مبادلات خارجی که مورد قبول اکثر کشورهای دنیاست بینجامد بلکه باید روشی انتخاب شود که حفظ منافع ملی را به همراه داشته باشد در عین حال که نمی‌توان در این مورد بی پایه تصمیم گرفت چرا که باید کشور مقابل تمایل کافی برای ورود به مذاکره را برخوردار باشد.

اما با وجود انتقادات مطرح شده نسبت به عملکرد بانک مرکزی برای پیشبرد پیمان‌های پولی دوجانبه و فرصت‌های از دست رفته این بانک اعلام می‌کند که موضوع بکارگیری ارزهای ملی‌(محلی)‌ در تجارت با کشورهای طرف عمده تجاری ایران از سال 1390 به کرات در بخش ارزی بانک مرکزی مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و مکاتبات متعددی با سازمانهایی چون وزارت اقتصاد، ‌وزارت امور خارجه و شورایعالی امنیت ملی انجام شده است.

همچنین اینگونه بنظر می رسد که در حال حاضر نیز در این زمینه کارگروهی در بانک مرکزی تشکیل، طرح اولیه‌ای آن تنظیم و مقررات ارزی مورد نیاز نیز در این رابطه تدوین و به سیستم بانکی کشور ابلاغ شده است.با این وجود شاید با تمامی مزایایی که پیمان های پولی می توانند برای کشور به خصوص سیستم بانکی به همراه داشته باشند در کنار تمامی انتقاداتی که نسبت به عملکرد بانک مرکزی در مورد جاماندن از این رویکرد مطرح می شود باید این موضوع را نیز مورد بررسی قرار داد که حتی اگر اعتقادی به ورود به پیمان های پولی و یا عزم جدی در این مورد وجود ندارد ریشه آن را باید در کجا جستجو کرد؟

 

اقتصاد ایران قدرت حذف دلار را ندارد اما نباید از پیمان پولی غافل ماند

در همین زمینه محمد هاشم پوریزدان پرست- اقتصاددان- با اشاره به اینکه پیمان‌های ارزی در شرایط ویژه و اغلب به اجبار مورد استفاده قرار گرفته و نوعی تهاتر محسوب می شوند گفت: با وجود اینکه این پیمان ها در موقعیت های خاصی نظیر تحریم بسیار مناسب بوده و مورد اهمیت است اما مشکلات مربوط به خود را نیز به همراه دارد به طوری که ممکن است طرفین مجبور باشند که کالای را پایین تر و یا بالاتر از ارزش واقعی آن خریداری کنند.

وی با اشاره به اینکه پیمانهای ارزی تمام راه مقابل با تحریم نیست اما بسیار تاثیرگذار خواهد بود افزود: با وجود اینکه دلار قدرت گذشته خود را از دست داده و انحصار آن روبه تنزل است اما با توجه به رقم قابل توجه درآمدهای دلاری ناشی از صادرات نفتی و غیر نفتی کشور امکان حذف کامل دلار برای ما وجود ندارد.

پوریزدان پرست از لازمه های ورود محکم به پیمانهای ارزی دوجانبه را اقتدار اقتصادی و ارزش بالای پول ملی عنوان کرد و گفت: این در حالی است که اقتصاد ایران هنوز به مرحله ای از قدرت نرسیده که بتواند در جهان تاثیرگذار باشد و یا اینکه پول ملی ما به حدی دچار نوسان ارزش است که نمی توان پشتوانه محکم و مورد تاییدی برای طرف مقابل آن هم در برابر دلار باشد.

این اقتصاددان یادآورشد که با تمام موانع موجود نباید از ورود به پیمان های ارزی دوجانبه غافل ماند چراکه می توان درکنار حفظ دلار، ارز واسط را به گونه ای جایگزین کرد که در وضعیت تحریم با مسایلی که در سال های اخیر با آن مواجه بودیم بتوان کنار آمد. در عین حال که در صورت برگشت ثبات و قدرت به اقتصاد کشور پیمان های ارزی می توانند به مرور موجب کمرنگ تر شدن نقش دلار شوند چراکه جایگرینی ارزهای واسط و استفاده از پول ملی سلطه دلار بر اقتصاد کشورمان را سست می کند.


حذف دلار به صرفه نیست

اما سید بهاالدین حسینی هاشمی- کارشناس امور بانکی- نیز معتقد است که نبود صرفه و صلاح اقتصادی و خلاء ارز قدرتمند جایگزین، اقدامات بانک مرکزی برای گنارگذاشتن معاملات دلاری از مبادلات تجاری را مسکوت گذاشته است.وی با اشاره به مقبولیت عمومی دلار در سطح دنیا گفت: وجود مکانیزهایی برای سهولت در نقل و انتقال پولی در حوزه دلار، انجام بسیاری از معاملات قهری با این ارز، سنگینی کامزد ارزهای جایگزین همچنین الزام برخی معاملات بر پایه دلار موجب شده تا همچنان اتکای به این ارز در مبادلات بیشتر از سایر ارزها باشد.

حسینی هاشمی همچنین به تلاش های انجام شده از سوی بانک مرکزی برای ورود به پیمان‌های ارزی و کاهش استفاده از دلار در مبادلات اشاره و یادآور شد: این‌گونه نبوده که هیچ گاه بانک مرکزی در پیمان های ارزی اقدامی نکرده باشد به طوری که در گذشته اقداماتی انجام شد اما نتایج خوبی به دست نیامد چرا که کارمزد‌های تبدیل و مالیات آن همچنین اجبار به خرید از یک کشور خاص و محدود‌شدن اختیارات خرید در مجموع چندان به صرفه نبوده و شرایط مساعد چنین کاری فراهم نشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهاب: 1393/5/112:41:08،
238
23
شما نگران دلار نباشید
به فکر پول خدمان باشیم که از پول افغانستان کم ارزش تر شده
صدای داد مردم: 1393/5/112:49:32،
221
25
دلار در 120 کشور دنیا مبادله میشود - شما اصلا به فکر ابهت دلار نباش ...

شما 35 ساله مرگ بر آمریکا میگی ولی هنوز محتاج دلاری !!
ببر خفته: 1393/5/113:38:16،
115
26
جاهلانی که میگفتند دلار کاغذ پاره ای بیش نیست
حالا ببینند این کاغذ پاره چقدر مردم را گرفتار کرده
حسام: 1393/5/114:31:51،
31
59
شهاب عزیز اول بخون مطلب رو کامل بعد کامنت های گوهر بارت رو بذار. میگه می تونی با بستن پیمان های پولی با یه کشور خاص ارز های واسط مثل دلار و یورو رو حذف کنید و با این شرایط دلار ارزشش کمتر میشه. اگه این قرارداد ها بین کشورمون و اصلی ترین کشورهای صادرکننده و وارد کنند با ما امضا بشه اون موقع میتونیم مطمئن بشیم که با بالا و پایین شدن دلار خیلی بازارمون ملتهب نمیشه. واقعا ایده عالی هست. البته پیشنیازش اینه که کشورهای دیگه ریال ایران رو قبول کنن و ارزشش رو درک کنن که این جای سخت قضیه هستش.
جواد: 1393/5/201:15:19،
22
22
لعنت بر این مسئولانی که بجای اینکه فکر و عملی کنن که به نفع ملت و ضرر دشمن باشه، مثل زالو یه جا نشستن و خون ملتو می مکند و دنبال منافع شخصی و تجملات خودشونن.

بابا یکی باید یه کشور تکونی بکنه و اینارو بندازیم بیرون و تا این مسئولای نفوذی بیخود هست کار ملت درست نمیشه.

فقط خدا رو شکر رهبر ما بهترینه و باید یاریش کنیم
رضا رامسری: 1393/5/112:52:55،
63
18
خیلی زودتر از اینها باید بفکر چاره ای میبودند
majid: 1393/5/113:47:55،
41
28
چه حرفایی میزنید شما اگه همین دلار نبود دولت نمیتونست کشورو از زیر فشار تحریما در بیاره (منبع درامد دولت بعد از نفتو گاز مطما باشید همین دلال بازی دلاره )
امید به این امضا: 1393/5/112:56:48،
36
105
امید وارم این پیمان ها به سرعت گسترده شود تا امریکا دیگر نتواند با این کاغذ های بی ارزش و بدن پشتوانه از کشورهای جهان سوم کالا بخرد و به توپ و بمب تبدیل کند تا جهان سومی ها را بکشد
مرگ بر ابر اقتصاد فاسد دنیا
به امید روزی که به کشور امریکا کمک های بشر دوستانه کنیم
من: 1393/5/113:08:12،
67
24
منم معتقدم اگر واحد پولی ریال و افغانی را مشترک کنیم میتوانیم بر کل جهان مسلط بشیم
مهران: 1393/5/113:09:35،
79
23
تو لازم نکرده به آمریکا کمک بشر دوستانه کنی . بعضیا تو جهان سوم زندگی میکنن ولی بعضیا مثل تو طرز تفکرشون جهان سومی و عهد بوقی و وحشیانه هست . به جای اینکه فقط به فکر جنگیدن و نابود کردن و مرگ بر این و مرگ بر اون باشی از همون آمریکاییهایی که به قول خودت ابر اقتصاد هستند 4 تا چیز یاد بگیر . در ضمن هنوز هم شیر فهم نشدی که دلار کاغذ بی ارزش و بدون پشتوانه نیست ؟ اگر اینجوریه اونی که تو دست تو هست و 31000 تاش میشه یک دونه از اون کاغذ بی ارزش و بدون پشتوانه نیست اسمش چیه ؟ پهن ؟
رضا: 1393/5/113:09:48،
55
16
به همين خيال باش، تو ميخواي جا تو با يه غول اقتصاد و رتبه برتر صنعت معاوضه كني ، أصلا مقوله اي به نام وجدان و مشتري مداري تو مملكت ما وجود داره، ؟؟؟؟؟ كسي اين حرفارو ميزنه كه چيزي تو چنته داسته باشه
mahdi: 1393/5/113:38:40،
38
52
هر موقع ماهی رو از آب بگیری تازه است . هر چه زود تر دلار از معاملات حذف بشه به نفع ماست . اقتصاد آمریکا در حال ورشکستگی است . اکثر کشورها مانند چین و برزیل و هند و آفریغای جنوبی و روسیه دارن دلار را از معاملات خودشان حذف میکنند و آمریکا داستان سقوط هواپیما را درست کرده و به گردن روسیه انداخته ....
من: 1393/5/116:01:55،
21
40
منم با نظر آقا mahdi کاملا موافقم اقتصاد امریکا تحت فشارهای جهانی و تحریم ها علیه ایران در حال ورشکستگیه و امریکا هواپیمامالزیو ساقط کرد که مسافراش نرسن مقصد .و روسیه تمام تلاششو در این زمینه داره میکنه
sami: 1393/5/710:54:59،
22
17
هر کشوری برای اینکه اسکناس چاپ کنه میاد معادل اون طلا در اختیار بانک مرکزیش میزاره و اینجوری پشتوانه پولی ایجاد میکنه و ارزش پولش رو حفظ میکنه وقتی ما اومدیم بدونه این پشتوانه پول چاپ کردیم ریال اینجوری ارزشش سقوط کرد
اما دلار دوتا پشتوانه داره یک طلایی که در امریکا انباشته شده دو نفت که در تمام جهان با دلار مبادله میشه اگر اخبار کانال 6 خودمون روهم نگاه کنین میبینین که واحد رسمی مبادلات نفت دلاره نه پوند نه یورو نه یوان پس ارزش دلار تا نفت هست سر جاشه در مورد سقوط اقتصاد امریکا هم این یه توهم بیشتر نیست اگر اقتصاد امریکا وارد رکود بشه اقتصاد جهان نابود میشه نمونشم بحران اقتصاد جهانی که از بازار بورس نزدک شروع شد و دامن جهان رو گرفت .
حسنك: 1393/5/113:31:43،
31
18
اولا پيمان پولي با هر كشور، قيمت پول اون كشور را درايران بالا ميبره و وضعيت پول اون كشور در ايران جاي وضعيت دلار درحال حاضر را ميگيره.
ثانيا، بد نيست به خبر خودتون كه نوشتيد:
"جدیدترین پیش بینی قیمت طلا در 2014"
كه بنا بر نظر تحليلگران، قيمت طلا كاهش ميابد.بايد بدانيد كه كاهش ارزش طلا با افزايش قدرت دلار همراه خواهد شد.
پس لطفا كمي در ارائه مطالب دقت كنيد و ضد و نقيض ننويسيد.
bigli bigli: 1393/5/114:14:19،
63
29
آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند بلکه همه کارهایش را درست انجام میدهد.
ممد: 1393/5/115:02:00،
24
25
روحانی مچکریم
بدو بدو تو میتونی
همین که نرخ ارز ثابته یه دنیا خوبه
ولی بهترم میشه
بعععععععله
مندلیف: 1393/5/115:08:27،
44
43
هشت سال گذشت
تا هشتاد سال باید تاوون پس بدیم
این نبود رسمش محمود آقا
حد اقل دیگه این سایتو خراب نمیکردی
ایناهم خمارن دارن چرت میگن
آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآمریکاااااااااااااااااااااااااااست بابا سوریه که نیست
بنده خدا: 1393/5/116:00:28،
28
23
دروغه میگن بازززززززززززززززززززززززززززززز
امیر: 1393/5/119:02:36،
25
16
ابته در کشور ما هر کاری صورت گرفته به نفع دلار بوده نه ضرر
ان مانند اینکه یک شبه قدرت دلار سه برابر ریال شد .دلار حداقل
تا دو دهه اینده قدرت بلامنازع ارزهای بین المللی هست چه
بخواهید چه نخواهید بخاطر قدر اقتصادی عظیمی که پشت
ان است.
نادر: 1393/5/122:40:29،
17
16
در ايران همه ميگن مرگ بر امريكا در حاليكه همه در تلاش براي دريافت گرين كارت امريكا هستند . فرزندان تمام نمايندگان و مديران ميليوني و حاكمان مملكت ايران زمين الان در كاناداو انگليس و ... مشفولند و ما اينجا هي بگيم مرگ بر اونا
Z: 1393/5/123:03:31،
24
23
اما امضای سیف کف بین ابهت دلار را بر می گرداند.
ممود: 1393/5/200:24:47،
17
22
دلار کاغذ پاره هست
باید دلار را تحریم کنیم
و با ریال کشورمان را جهانی کنیم

==============================

ما می توانیم .... شما می توانند .... همه می توانند

==============================

Milad_alk7: 1393/5/213:50:26،
20
23
کاغذ پارست؟
عزیزم زندگیت الان محتاج اون کاغذپاره ست !

همه مشکلامون حل شده فقط مونده دلارو حذف کنیم که برسیم به مدیریت جهانی ماشالا!
ب ر و ب ی نی م بااااااااا
کاشان: 1393/5/216:42:33،
24
19
واحد پولمون ریال هست بد تو اخبار حرف دلار و تومان میزنن._____________________________________________لول

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما