کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تعطيلي در کمین آهن‌فروشان

کدخبر:۵۹۶۳سه شنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۲:۳۵۳۴۶۵ بازدید

رکود و بی‌رونقی معاملات، کاهش روز به روز قیمت‌ محصولات فولادی و تعطیلی یکی در میان واحدهای فروش آهن در بازارهایی مثل پامنار و شادآباد چهره واقعی این روزهای بازار آهن ...

رکود و بی‌رونقی معاملات، کاهش روز به روز قیمت‌ محصولات فولادی و تعطیلی یکی در میان واحدهای فروش آهن در بازارهایی مثل پامنار و شادآباد چهره واقعی این روزهای بازار آهن در پایتخت است، هرچند در کلان‌شهرهایی نظیر اهواز، مشهد، تبریز و دیگر شهرها نیز شرایط بازار آهن چندان متفاوت از تهران نیست.

رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد که این روزها بیش از گذشته نگران سرنوشت اعضای صنف آهن است، در این رابطه می‌گوید: از سال گذشته تاکنون، صنف آهن‌فروش به واسطه رکود معاملات و نبود تقاضای مصرفی موثر و واقعی، تحت فشار زیادی برای تامین نقدینگی لازم و عمل به تعهدات مالی خود بوده‌اند. تحت این شرایط نیز مساله مالیات بر ارزش افزوده که چند سالی می‌شود اعضای این صنف را با خود درگیر کرده به مثابه بار مضاعفی بوده که هربار سنگینی آن بر دوش کسبه منجر به تعطیلی یکی از واحدهای فعال فروش و عرضه آهن در تهران و دیگر شهرها شده است.  

محمد آزاد ادامه داد: به‌رغم تلاشی که بارها از سوی اتحادیه برای برطرف کردن مشکل مالیاتی صنف آهن‌فروش صورت گرفته است و جلسات مکرری که با سازمان امور مالیاتی در این رابطه برگزار کرده‌ایم، به راه‌حل درستی برای این منظور دست نیافته‌ایم. به گفته آزاد، فعالیت صنف آهن به‌طور کامل شفاف و روشن است؛ محصولات فولادی موجود در بازار آزاد از طریق بورس کالا خریداری شده و در مرحله خرید از بورس نیز مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده است، اما در این میان وجود یکسری ابهامات مانع از برطرف شدن این مشکل به‌طور صحیحی شده است. 

آن‌طور که رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد می‌گوید بروز این مشکل به چگونگی نحوه خرید فولاد از بورس کالا برمی‌گردد؛ چراکه تنها اشخاص حقوقی می‌توانند از بورس خرید کنند و خریداران خرد و اشخاص حقیقی این امکان را ندارند، به همین دلیل هنگامی که اعضای صنف آهن نیاز انباری خود را از بازار غیررسمی و از طریق واسطه‌ها تامین می‌کنند فاکتوری در ازای معامله خود دریافت نمی‌کنند و به این سان در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده که برای تعیین رقم صحیح آن نیاز به فاکتور خرید است به مشکل برمی‌خورند.آزاد در پاسخ به این سوال که چرا اعضای صنف آهن از طریق تعاونی‌ها از بورس کالا خرید نمی‌کنند، گفت: مشکل در عدم توانایی خرید تناژهای کوچک از بورس کالا است، چرا که حجم سبدهای مجاز برای خرید سنگین بوده و به نقدینگی بالایی نیازمند است که اغلب از عهده توانایی مالی کسبه نیز برنمی‌آید.

او اشاره‌اي هم به برخی خریداران رینگ فولاد که حرفه اصلی آنها عرضه و فروش آهن نیست داشت و در این رابطه گفت: برخی شرکت‌ها به واسطه ارتباطاتی که با بانک‌ها و دسترسی به منابع مالی لازم برای خرید از بورس کالا دارند، عرضه‌های فولادی بورس را در تناژهای سنگین می‌خرند و از طریق واسطه‌ها در بازار آزاد به فروش می‌رسانند، واسطه‌ها هم در ارائه‌ فاکتور خرید به مشتریان کوتاهی می‌کنند و درست به همین دلیل است که مشکل بعدی در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده صنف آهن‌فروش بروز می‌کند. به گفته آزاد اگر این شرکت‌ها هنگام فروش محصولات فولادی بورس کالا در بازار غیررسمی به اتحادیه رجوع کنند راحت‌تر می‌توان به فاکتور رسمی خرید و فروش دست یافت و به این طریق سازمان امور مالیاتی هم دیگر نمی‌تواند به واسطه نبود فاکتورهای لازم، مالیات مضاعف بر صنف آهن فروش وضع کند.

او راه دیگر برطرف شدن این مشکل را پیگیری سازمان امور مالیاتی از بورس کالا دانست و افزود: این سازمان اگر معاملات فولاد در بورس کالا را به دقت استعلام کند با آگاهی از خریداران و حجم معامله‌ها، در تعیین رقم مالیات بر ارزش افزوده صنف آهن فروش دچار اشتباه نمی‌شود، اما متاسفانه عزم جدی برای برطرف کردن این مشکل تاکنون وجود نداشته است.

رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد با تاکید دوباره بر رکود اخیر در بازار فولاد و تاثیرات آن بر فعالیت کسبه گفت: از یکسو رقم‌های سنگین مالیات بر ارزش افزوده و از سوی دیگر رکود دادوستد فولاد و کاهش روزانه قیمت‌ها منجر به تعطیلی 1500 واحد صنفی آهن فروش در تهران شده است، در شهرهای دیگر نظیر تبریز، مشهد و‌... نیز برخی واحدهای فعال فروش آهن در حال تغییر پروانه‌های کسب و روی آوردن به مشاغل دیگر هستند که این مساله زنگ خطر را برای اتحادیه که پیگیر معاملات شفاف و قانون‌مند کسبه در فضای بازار غیررسمی است به صدا درآورده است. 

به گفته آزاد اگر تعطیلی واحدهای صنف آهن به همین ترتیب پیش برود، صنفی که سود معاملات برای آنها در بهترین حالت به یک درصد هم نمی‌رسد به‌طور کامل در معرض نابودی قرار می‌گیرد که در این شرایط اتحادیه نیز دیگر قادر به کنترل معاملات غیرشفاف و زیرزمینی آهن که به دور از چشم ماموران مالیاتی است، نخواهد بود.  

او با اشاره به آزادسازی صادرات فولاد تا پایان سال 93 به‌دلیل رکود بازار داخلی گفت: مهم‌ترین‌ دستاورد آزاد بودن صادرات فولاد برای تولیدکنندگان، جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها و خاموش شدن خطوط تولیدی است که در شرایط رکود اخیر بازار داخلی آنها را اندکی دلگرم کرده، مضاف بر اینکه موفقیت در امر صادرات مشکلات تامین نقدینگی تولیدکننده‌ها را هم تاحدودی برطرف می‌کند.

آزاد در پایان به رشد چندروز اخیر قیمت‌ها در بازار مقاطع هم اشاره کرد و گفت: با توجه به مشخص بودن قیمت شمش، تختال، هزینه‌های انرژی، دستمزد و هزینه‌های مربوط به تبدیل مواد اولیه به مقاطع، قیمت محصول نهایی مانند میلگرد مشخص است. در این میان اما کاهش قیمت‌هایی که در چند هفته اخیر در بازار آهن اتفاق افتاد باعث به کف رسیدن قیمت مقاطع شد که با به حداقل رسیدن قیمت محصول نهایی در هفته گذشته شاهد رشد مقطعی قیمت‌ها در بازار آهن بودیم که زیاد دوام نیاورد آن هم به این دلیل که مشکل نبود تقاضا کماکان به عنوان بزرگ‌ترین سد در برابر پیشروی قیمت‌ها عمل می‌کند. وی ادامه داد: اگر برخی فروشنده‌ها در نقطه سربه سر سود و زیان و بعضا در حالت ضرر راضی به فروش محصول می‌شوند ناشی از تعهدات مالی آنها و نیاز به تامین نقدینگی است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکو: 1393/4/3108:04:07،
58
58
خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم.من اصلا ترک تحصیل قرار گرفتم.راست میگن چه خبره بنده خدا ماهی 1 میلیارد بیشتر درآمد نداره اونوقت ماهی 1 میلیون داره مالیات میده.در حالی که اون کارمند نامرد رو حقوق 1 میلیونی فقط 200 300 هزار تومن مالیات میده.واقعا حق هم دارن.آقا بگو قهر نکنن.مالیات اونارو هم ما میدیم.کلا بیاین کل این حقوق خدمت شما.
علی : 1393/4/3108:44:49،
70
43
اقا من اهن فروش نیستم ولی اینم بگم که حقوق دریافتی کارمند نسبت به کارش خیلی خیلی زیاده لطفا شما یکی دیگه بس کنید
رضا : 1393/4/3110:15:13،
46
18
دلبندم تو خودتو ناراحت نکن چون حتما کارمند رسمی هستی بیکار هم که باشی حقوق تو میگیری اونم با پاداش!ولی ما بخاطر این مشگل هر ماه ترس از تسویه حساب داریم از طرف صاحب کارمون.چون 2سال پیش14نفر کارمند بودیم الان 3نفریم
شمش: 1393/4/3110:19:55،
41
20
عدم کسب توسط کسبه بیشترین ضررش متوجه کارگرها و زیر دستای کسبه میشه
در جوابه علی: 1393/4/3116:40:32،
17
16
علی؛ یعنی حقوق ۸۰۰ تا ۱:۲۰۰ یک کارمند با سی سال سابقه زیاده؟؟ چشم تنگ
صغری: 1393/4/3108:04:37،
72
27
دقت کردین همه از پرداخت این مالیات ارزش افزوده ناراضی اند
چه مصرف کننده و چه فروشنده
چرا آخه باید دو بار مالیات داد
للل: 1393/4/3108:47:33،
34
43
دروغه

خود بنده آهن فروش هستم رکود نیست

فقط کم رونقه

اینها منظورشان از رکود اینه که سطح آگاهی مردم بالا رفته دیگه نمی تونند سودهای 10-15 درصد ببرند اینها هم مدیون اینترنت

هست .

بجای اینکه منتظر بشینند زیر کولر گازی تا مشتری بیاد باید

خلاقیت داشته باشند و مشتریان ر جذب کنند
للل: 1393/4/3108:53:06،
26
18
طلا فروش فقط 650 هزار مالیات پرداخت کرده

اینها در سال 50 میلیون بیشتر از مردم مالیات میگیرند ؟

جهان سوم یعنی این

قانونی برای پولدارن
کوکو: 1393/4/3110:14:02،
19
31
علی جان اون کارمند هم فکرش بیشتر از بازاری کار میکنه هم توانش بیشتره.ولی مشکل اینجاست که کسی که درس خونده باید درآمدی معادل یک دهم اون آدم بیسواد داشته باشه که مغازه و کسب و کار از باباش بهش رسیده.اگه شما اینجوری فکر میکنی من حاضرم جام رو با شما عوض کنم.
عتی: 1393/4/3110:33:48،
45
18
سخت در اشتباهی .با وجود احترام به تمام کارمندان.کارمندیه شرافتمندانه در ایران یعنی پیش فروش تمام زندکی خود
sd: 1393/4/3111:11:59،
24
22
معلوم فکرش بیشتر کار میکنه توانش بیشتر .مثل شما کو کو جان که از صبح ساعت 8تاالان پای کامپیوتر نشستی داری کار شخصی میکنی.حقوق هم می گیری اون ناراحت هم هستی
علی: 1393/4/3112:08:20،
20
18
من فکر میکنم سیاست کلی به این صورته که میخوان شغلهای خرد در ایران جمع بشه . و بریم به سمت سوی تجارت جهانی حتی به قیمت له شدن قشر کسبه بازاری .
علي 2: 1393/4/3113:18:31،
14
17
قبل از انقلاب هم شاه يه همچنين برنامه اي داشت قرار بود بازار تهران تخريب بشه و بجاي مغازه هاي خرد فروشگاههاي بزرگ ايجاد بشه همچنين تمام ادارات دولتي در شهستان پهلوي (در اراضي عباس آباد) که يه چيزي شبيه منهتن بود مجتمع بشه اما بازاريها و ... نگذاشتند که چنين شود
پویا: 1393/4/3119:58:24،
16
14
اگر این اتفاق بیافته که عالیه. ما هر چی بدبختی تو این مملکت میکشیم از بازاری جماعت می کشیم که شاید شما هم جزوشون باشی. اما من بعید میدونم اینها راضی به این کار بشن. چون تو این مملکت فقط یه شغل وجود داره و اون هم دلالیه (حالا شما بگو کاسبی) که آقایون خودشون هم یه چا دلالن.
علي: 1393/4/3113:12:33،
46
17
موقعي که 3 سال پيش آهن از کيلويي 800 تومن شد 2000 تومن عزيزان بسيار بسيار زحمتکش عرصه فروش آهن سود خودشان را کردند الان هم با سرمايه 3 برابر شده دارند ميرند دنبال يه کاسبي جديد
محمد آهن: 1393/4/3114:41:29،
17
14
مالیات آهن خیلی زیاده مثلا تیرآهن27 که 1100000تومان قیمتشه 8درصد مالیاتش میشه88000تومان یعنی باید این مبلغ واسه دولت گرفته بشه که زیاده بخدا حالا مردم چجوری 8درصد مالیت بدن بخدا خیلی زیاده
Z: 1393/4/3116:21:11،
20
15
همه جا را رکود فرا گرفته!!!!
مهدی: 1393/4/3116:50:34،
38
12
آقا فقط آهن فروشانیستن که مشکل دارن 90% کاسبادر رکود به سر میبرند چون مردم دیگه توان خرید ندارند بابا مگه اینقدرم گرونی مشه.
آرزومند: 1393/5/101:54:22،
12
40
یک روزتولد امام حسن بود رفتم بانک تجارت بنده خدایی برای کار مندان آش آورده بود تمام. کارمندهاکارراتعطیل ورفتند مشغول خوردن آش ومردم علاف نشته بودند تا آقایان تشریف بیاورند اعتراض کردم معاون بانک گفت این حقوق. که میدهند مال این که آقا صبح تشریف بیاره درراباز کنه ما ازکارمندان انتظار کارداریم فکرنمیکنی خوش. خیال هستیم
ج.ز: 1393/5/2810:31:34،
12
40
آهن فروشی اسم بزرگی داره ولی سود کم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار