کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قانون پارتی‌بازی در نظام استخدام!

کدخبر:۵۶۲۲سه شنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۰:۵۶۴۹۲۹ بازدید

یک عضو هیات علمی گروه مدیریت دانشگاه اصفهان گفت: در بعضی سازمان‌های ایران پارتی‌بازی به یک قانون تبدیل شده است، به این معنا که افراد پس از بازنشستگی ...

یک عضو هیات علمی گروه مدیریت دانشگاه اصفهان گفت: در بعضی سازمان‌های ایران پارتی‌بازی به یک قانون تبدیل شده است، به این معنا که افراد پس از بازنشستگی می‌توانند یکی از اعضای خانواده‌شان را جایگزین خود کنند.

علی صفری، با بیان اینکه پارتی‌بازی در استخدام یک آسیب اجتماعی است، اظهار کرد: در سازمان‌های ایران به تناسب شغل و شاغل توجه نمی‌شود که این امر در درازمدت سازمان مربوطه را دچار عدم بهره‌وری و سوءمدیریت می‌کند.

وی افزود: تناسب میان شغل و شاغل یکی از اصول مدیریت صحیح در سازمان‌های امروزی است که داشتن تحصیلات و تجربه مرتبط با شغل و هم‌چنین بعضی ویژگی‌های روحی، روانی و جسمانی از جمله شرایط احراز این تناسب است.

استاد مدیریت دانشگاه اصفهان درباره میزان بروز پارتی‌بازی در سازمان‌های مختلف با اشاره به تحلیل سازمان‌های ایران در 100 سال گذشته، تصریح کرد: این پدیده در سازمان‌هایی که ریشه فنی – مهندسی دارند به این علت که سطح تخصص بیشتری جهت انجام کار مورد نیاز است، کمتر اتفاق افتاده است، اما این میزان در سازمان‌هایی که ریشه ارباب – رعیتی دارند افزایش می‌یابد به این دلیل که مشاغل اینگونه سازمان‌ها به سطح تخصص کمتری نیاز دارند.

نگاه سازمان‌ها به انسان نگاه هزینه‌زا است

وی با ذکر اینکه در ایران برخی سازمان‌ها دولتی و برخی دیگر خصوصی هستند، ادامه داد: از زمان شکل‌گیری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که متولی برگزاری آزمون‌های استخدامی است و هم‌چنین به این دلیل که استخدام‌ها باید طبق ضوابط و با اخذ مجوز از معاونت سرمایه انسانی ریاست جمهوری انجام گیرد، پارتی‌بازی در استخدام کمتر اتفاق افتاده است، اما در سازمان‌های خصوصی به دلیل عدم مدیریت یک نهاد خاص بر استخدام‌ها با وجود مهم بودن میزان بهره‌وری، این پدیده بیشتر اتفاق می‌افتد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه لغو استخدام‌های رسمی در صورت کشف پارتی‌بازی در آن‌ها، ممکن نیست، افزود: لغو استخدام رسمی به این دلیل که هم فرد پس از استخدام دارای حق و حقوق قانونی می‌شود و هم استخدام فرد جدید و طی فرآیند آموزش و آشنایی با تخصص و محیط کار زمان‌بر و هزینه‌بر است، مقرون به صرفه نیست.

صفری با بیان اینکه سیستم تجزیه و تحلیل شغل در هر سازمانی استقرار پیدا کند، مانع از پارتی‌بازی می-شود، توضیح داد: تجزیه و تحلیل شغل سیستمی است که کمک می‌کند فرد هنگام استخدام، حداقل شرایط احراز را دارا باشد.

وی با اشاره به چهار پارامتر مهم در جذب صحیح نیرو، تصریح کرد: اگر چهار سیستم "تجزیه و تحلیل شغل"، "کارمندیابی"، "استخدام" و "اجتماعی‌سازی" بر مبنای برنامه‌ریزی منابع انسانی، یعنی تعداد نیرو، همراه با ویژگی‌های مورد نیاز، درست اجرا شوند، جذب نیرو به درستی انجام می‌شود.

استاد مدیریت دانشگاه اصفهان با بیان اینکه سازمان‌های ایران، در حوزه مدیریت هنوز پارادایم‌های پیشرفت را طی نکرده‌اند، گفت: نگاه ما به انسان در سازمان‌ها، هنوز یک نگاه هزینه‌زا است و تا زمانی که این دیدگاه تبدیل به دیدگاهی که در آن انسان سرمایه تلقی می‌شود، نشود، شایسته‌سالاری برقرار نمی‌شود.

پارتی‌بازی از دلایل فرار مغزها

صفری با اشاره به تاثیرگذاری پارتی‌بازی بر شایسته‌سالاری، افزود: علمی نبودن جذب نیرو، عدم توجه به بحث‌های انسانی و نگاه هزینه‌ای داشتن به منابع انسانی در سازمان‌های ایران، از جمله علل بروز پارتی‌بازی است.

وی در ادامه با بیان اینکه پارتی‌بازی، بهره‌وری و تولید ناخالص ملی را کاهش می‌دهد، خاطرنشان کرد: پارتی‌بازی یکی از دلایل ظهور پدیده فرار مغزها است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه در دنیا راهکارهای متفاوتی برای مقابله با بیکاری انجام شده که کارآفرینی توسط بطن جامعه بهترین راه برون رفت از آن است، در خصوص ارتباط بیکاری جوانان با پارتی‌بازی، تصریح کرد: پارتی‌بازی ارتباطی با پدیده بیکاری ندارد به این دلیل که استخدام یک فرد باعث می‌شود فرد دیگر بیکار بماند، حال فرقی نمی‌کند شایسته باشد یا نباشد، اما پارتی‌بازی می‌تواند یکی از علل بیکاری شایسته‌ها باشد.

صفری افزود: استخدام فرد ناشایسته با پارتی‌بازی در برابر فرد شایسته، فرد شایسته را دچار یأس و احساس بی‌عدالتی می کند و این امر تأثیر زیادی بر روی رفتار، همراهی‌های اجتماعی و هم‌سو عمل کردن وی با سیاستهای دولت می گذارد و به طور کلی اعتماد و سرمایه اجتماعی وی را خدشه‌دار می‌کند.

وی اظهار امیدواری کرد: سازمان‌های ایران در جذب و استخدام نیرو علمی اقدام ‌کنند، به انسان ها به عنوان سرمایه نگاه کنند، و شایسته سالاری را گسترش دهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نادر: 1393/4/1015:22:54،
117
52
در زمان گذشته من در سال آخر دبیرستان یادمه فرم های استخدام از بیشتر وزارتخانه ها برای کار و ادامه تحصیل در آن رشته سر کلاسها می آوردند ولی حالا برای چه این کار انجام نمیشود چون فقط باید از کانال پارتی بتوانی استفاده کنی در غیر اینصورت یا خانه نشینی یا مسافرکشی.(کشور گل و بلبل)
saeed: 1393/4/1016:32:13،
67
43
به قول شیرفرهاد، هاا پارتی ینی چه؟
محمد: 1393/4/1018:07:36،
70
39
توجیه یک فرد که با پارتی استخدام بانک شده بود:
خدا وسیله سازه.
m: 1393/4/1015:26:48،
53
28
جالبه. واس خودش ی پا قانون شده
حسام: 1393/4/1015:29:54،
95
45
پارتی بازی؟ کدوم پارتی بازی؟ اینجا شایسته سالاری هست کی گفته تو کشور ما پارتی بازی میشه؟ هر کس که سرکاره با شایستگی و دانشی که داره سرکاره. پارتی بازی نداریم ما...!!!!
علی اعتمادی: 1393/4/1015:30:06،
73
40
طرف 60 سال عمر کرده بازنشست شده. دوباره میره سر کار. دوباره فراخوان دعوت به همکاری میدند مثلا: به یک مدیر با تجربه بانک با 30 سال سابقه کار نیازمندیم.
خب مرد حسابی این یارو دیگه کارشو کرده. دیگه باید استراحت کنه. بده یه جوون بدبخت بیاد سرکار.
داداش من معدلش زیر چهاردهه به خاطر یه معدل باید بیکار باشه. این کجاش عدالته؟
علی اعتمادی: 1393/4/1015:33:35،
82
23
توی ایران هیج زیر ضابطه مند نیست. همه چیز رابطه منده. اسم خودشونم گذاشتند مسلمون.
آقا با یه زنگ سریع پسرشو جا میکنه توی فلان سازمان. چون پسر مدیرعامله.
میگن عدالت یعنی برابر فرصتها.
ولی وقتی فرصتی وجود نداشته باشه عدالت معنا نداره.
همه این آقایونی که بر مسند قدرت نشستند فرصتها رو پایمال میکنند برای نسل جوان.
تهمورٍث: 1393/4/1015:53:36،
59
26
بعضی سازمانها نه,همه ی سازمانها...حتی بهشت و جهنم
فرزاد: 1393/4/1111:56:47،
35
41
اشتباه بزرگ من این بود که در دوراهی کار و تحصیل به امید آینده تحصیل رو انتخاب کردم.حالا با یه حقوق توهین آمیز زیر دست روسای بیسواد افتادم که فقط بلدن بگن کار باید انجام بشه!و کاری هم نمیتونم بکنم چون شغل دیگه ای نیست.تمرکزت رو بزار رو کار آزاد داداش زندگیتو فنای تحصیل نکن. البته اگر پارتی داری ادامه بده تحصیلتو.
ux: 1393/4/1016:24:11،
51
39
اقا من كارشناسي IT مي خوانم مي خوام اين ترم انصراف بدم واقعا براي چي بايد درس بخوانم وقتي كه برام كار نيستوهمش با پارتي هستو ....جز حداقل حسرت يه چيزاي ديگه رو بخورم وقتي كه مدرك ندارم حداقل با خودم مي گم ندارم ولي وقتي داشته باشم يه توقعي ديگه دارم برايه خودم پس همون بهتر نداشته باشم.والا به خدا. مدرك شده تو جامعه فقط يه نماده الكي و هيچ كاربرده ديگه اي هم نداره.
عاقل باشید لطفا: 1393/4/1018:07:44،
56
37
اشتباه نکن دوست عزیز
حالا که شروع کرده ای تا پایانش ادامه بده
داشتن مدرک حتی اگر به کارت نیاید از نداشتنش بهتر است
اگر در هر رشته ای با تلاش کردن، جز بهترینهای اون تخصص باشی مطمئنا برایت کار هست و کار به سراغت خواهد آمد، سطح پایین نباش، بهترین باش
رضا مهدوی: 1393/4/1018:59:01،
95
51
برای رسیدن به موفقیت در هر کاری انسان باید پله پله و قدم به قدم بره جلو تا موفق بشه. شما اگه از ترم اول محکم بچسبی به درسات و تا ترم آخر همین رویه رو ادامه بدی مطمئنا با معدل بالای 18 میتونی توی بهترین شرکتهای ایرانی استخدام بشی. شک نکن
حسام: 1393/4/1019:54:40،
41
42
دوست من تصمیمی که گرفتی بهترین تصمیمه... من خودم لیسانس نرم افزارم تاپ استیودنت کلاس بودم الان بیکارم البته 4 ساله که بیکارم همه جا پارتی بازیه برو تو بازار کار کن آدم شو
سعید: 1393/4/1113:58:00،
54
37
داداش معدل بالا هم دلیل بر استخدام نیس به حرف اینا گوش نده رفیق خودم با معدل ۱۸/۵ حسابداری بیکاره اونم سه سال.... بهتر اول بفکر کار و درآمد باشی بعد در کنارش تحصیل
اشتباه تحصیل کرده رو نکن که فقط بفکر تحصیل بودیم و از کار غافل شدیم
نادر: 1393/4/1016:36:20،
52
36
مدرك اين مسئولين را نگاه كنين چطور يه فرد ميتونه مدرك دكترا بگيره بدون اينكه سر كلاساش حاظر بشه . دوستان ما روزانه 10 ساعت درسميخونند ولي باز 6 گرو 9 . حالا مسئولين با هزار سهميه ميان وسط .خب معلومه با اين سهميه ها همينطوري از 100 درصد بالاتره!
سازمان سنجش حتي بدهكارم ميشند .
رضا : 1393/4/1016:42:38،
54
41
از همون اول قانوني به نام سهميه در كنكور و دانشگاه و استخدامي و داخل سازمان و اداره و .... وجود داره . رئيس ادره از طريق سهميه انتخاب ميشه .چرا سهميه ؟ ماهيانه هرچقدر پول بهشون بدند مهم نيست ولي سهميه پايه مملكت و خراب كرده و ميكنه

شغل ازاد: 1393/4/1018:05:46،
51
35
استخدامی و کار های دولتی و امتیازهای بیت المال فقط برای بچه های کارمندان شده بقیه تو مملکت حقی ندارند
نسل سوخته: 1393/4/1019:12:40،
62
51
دوستم رتبه یک آزمون کارشناسی ارشد برق. شده بود بعد از فارق التخصیلی از دانشگاه شریف به راحتی رفته کانادا .آخه تا کی پارتی بازی?من شرط میبندم 90درصد مسوولان مدرک قلابی دارن .
آگاه: 1393/4/1101:39:59،
41
34
اسمش رو نگذاریم قلابی
اما بسیاری از آقایون \س از ارتباطات و رانت وارد تحصیلات دانشگاهی شده اند و از دانشگاه هایی مثل عالی دفاع ملی - امام حسین و حتی گاهی اوقات از دانشگاه های معتبری مثل تهران و شهید بهشتی مدرک گرفتند. البته وقتی نماینده باشی یه مسئول رده بالا باشه خوب همه رانتهای جامعه موافق توست
اینجوری مدرک گرفتند
دود چراغ که نخوردند
سر کلاس که ننشستند
پایان نامه که انجام ندادند و ...
متعجب: 1393/4/1023:18:42،
42
28
یکی از هم دوره ای هام با هر وسیله ای دکتراش رو گرفت. با همون وسیله شد رییس یه دانشگاه غیر انتفاعی. همیشه کلی مدرک لیسانس برا مسوولین میاورد تهران. بعدا همون مسوولین محترم بردنش به ریاست یکی از اقماریهای دانشگاه ملی معتبر. باز هم مدرک فوق کیلویی به همونا داد تا الان شده رییس یکی از سازمانهای مهم. بده بستونه دیگه
واقعگرا: 1393/4/1100:04:17،
44
28
دولت تا بوروکراسی رو برنداره و خودش رو از اقتصاد کنار نکشه چیزی درست نمیشه.اگر کل پول نفت رو هم بذاره واسه ساخت کارخانجات و مراکز صنعتی و اقتصادی هیچی درست نمیشه.تا راه برای کارافرینی خصوصی بازنشده پارتی بازی و اینجور چیزا وجود داره.مثلا ux که اون بالا گفته IT می خونه می خواد بزاره کنار اگر تو کشورمون راه برای کارافرینی باز باشه میتونه بجای اینکه از رشتش استعفا بده کار برای نه تنها خودش بلکه چنتا جوون دیگه که IT خوندن ایجاد کنه
دادا: 1393/4/1101:35:55،
46
42
مجتمع فولاد مبارکه اصفهان آگهی استخدام گذاشت تقریبا 2میلیارد تومان از شرکت کننده گان پول گرفت بعد از 2ماه یکی رو دیدم گفت که باباش جانباز بوده قبل از تاریخ آزمون استخدام شده .
این ازمون هم الکی گذاشتند که بگند شرکت های دولتی پارتی بازی توش نیست .
****: 1393/4/1103:08:05،
33
23
پارتی بازی؟؟؟؟؟؟؟؟
از اون حرفا بودا!!!!!!!!!!!!
بی پارتی: 1393/4/1107:55:18،
45
36
اگه با توجه به لیاقت و تجربه فنی هم که داری استخدامت کنند مطمئن باشین اون آقا زاده پارتی دار و بی سواد را از لحاظ سازمانی می گذلرند بالای دست شما، خود من بعد از سه سال سرپرست تعمیرات بودن و به دلیل این که فامیل مدیر بهره برداریمون فارغ التحصیل شده بود و نیاز به کار داشت خیلی راحت از سرپرستی تعمیرات برم داشتند و آقازاده را گذاشتند.
حالا دیگه خودتون قضاوت کنید چرا وضعیت صنعت ایران اینطوریه
بی پارتی: 1393/4/1109:47:09،
46
38
15سال دارم جان میکنم ازاول باخدماتی ومنشیگری ودفتری بصورت شرکتی ودرسال85خدابیامرزه پدراحمدی نژادقراردادیمون کردولی هنوزهم هیچ مزایایی به ماقراردادیهای بی پارتی وسهمیه نمیدن ولی طرف سال92بادیپلم وفرزندشهیددربدووروداستخدام پیمانی شده وچون گیج بازی درمیاره یک برگ کاغذدستش نمیدن ومزایای ماهیانه اش برابرکل دریافتی 3ماه من است خدایابدادرس ظلم تاکیوکجا
عمو جان: 1393/4/1111:49:30،
37
22
اینجا نه که پارتی بازی نیست بلکه قلدربازی هم است اقا رئیس می شود هیچ کارائیً که ندارد وندارد انهای که از هوش وذکاوت بالای هم برخوردارند واز دانشگاه معتبر واقعی هم فارغ التحصیل شده اند انها را هم کنار می زنند. و مجبورشان میکنند از کشور فرار کنند. و خیلی و.....
امیر: 1393/4/1113:48:10،
40
30
هرکی اشنا داره کارش حله.قاضی یه کاغذی پشت قولنامه نوشته شده انگشت زده شده رو قبول نمیکنه میگه حساب نیست و بعدش یک هفته حکم میدن من نمیدونم این چطوره؟
Z: 1393/4/1114:01:49،
54
36
به نظر کدام شرط برای استخدام در ایران کافیست؟
پارتی+
تحصیلات-
بیچاره: 1393/4/1116:06:54،
32
32
دوستان بدبختی اینجاست که من میشناسم کسانی راکه ازدانشگاه اخراج شده ولی بخاطر پارتی که داشته نه تنها درسش تمام شد حتی جای خیلی عالی استخدام شد این یعنی عین عدالت علی واین پرچم رامیخواهیم به صاحبش بدیم یعنی به بچه های علی و...
بیچاره: 1393/4/1116:09:24،
25
28
دوستان بدبختی اینجاست که من میشناسم کسانی راکه ازدانشگاه اخراج شده ولی بخاطر پارتی که داشته نه تنها درسش تمام شد حتی جای خیلی عالی استخدام شد این یعنی عین عدالت علی واین پرچم رامیخواهیم به صاحبش بدیم یعنی به بچه های علی و...
بیچاره: 1393/4/1116:14:53،
38
29
دوستان بدبختی اینجاست که من میشناسم کسانی راکه ازدانشگاه اخراج شده ولی بخاطر پارتی که داشته نه تنها درسش تمام شد حتی جای خیلی عالی استخدام شد این یعنی عین عدالت علی واین پرچم رامیخواهیم به صاحبش بدیم یعنی به بچه های علی و...
آواره: 1393/4/1116:21:01،
36
38
البته همه روئسای ایران فکرشون جای دیگه وچیزشون توکا آخه درحوزه ریاست چیزی بارش نیست همه کارها راشرکتهای خصوصی غیر دولتی انجام میدهد برادران
علی: 1393/4/1210:09:21،
48
36
دولت تدبیر و امید جلوی استخدامیها را گرفته است . آزمونهای استخدامی استانداری ها همه قانونی و براساس شایسته سالاری بوده است. این کار دولت باعث شده که ادارات از طریق غیر قانونی و با پارتی بازی نیرو میگیرند. هیچکس از مسئولین جوابگو نیست. 26نفر در شهرستان طبس بلاتکلیف هستند.
saeed: 1393/4/1410:04:14،
26
33
وقتی یارو سه کلاس سواد داره یهو میری رفته تو بانک اول ابدارچیو و کارپرداز میشه بعد میبینی پشت میزه بعدم شده رییس شعبه.چشات از تعجب تو کاسه درمیاد حالا پارتیش کی بوده خدا میدونه اینو میگن پیشرفت تو ایران
مسیح: 1395/10/1107:55:37،
7
3
ببخشید وقتی گنده هامون با پارتی بازی میان سر کار انتظار دارین چی بشه
اقای مدیر سایت لطفا تا جایی که در توانته سانسور نکن
دوستان تو ایران دو گروه ادم زندگی میکنه
با پارتی =زندگی خوب در نهایت کند ذهنی
بی پارتی=زندگی بسیار بسیار بد در نهایت باسوادی
هر کس که سواد داره نمیبرن چون رییس خودش خنگه اگر یه پایین دست بیشتر از رییس بدونه ضایع میشه کلا جمع، جمع کودن هاست
هر چیزی یه ته داره قطعا اخر این استخدامی خنگ ها هم میرسه
کتاب دموکراسی و دموقراضه رو بگیرید بخونید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار