کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خودروهاي فرسوده بالاي 35 سال اسقاط مي‌شوند

کدخبر:۵۶۰۲دوشنبه، ۹ تیر ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۶:۱۲۸۷۷۵ بازدید

طي ساليان اخير شاهد حضور پررنگ اتومبيل‌هاي مدل پايين و عمدتا آمريكايي با رنگ و لعاب متفاوت از خودرو‌هاي داخلي در سطح كشور هستيم، ماشين‌هايي متعلق به اواخر دهه‌های ...

 طي ساليان اخير شاهد حضور پررنگ اتومبيل‌هاي مدل پايين و عمدتا آمريكايي با رنگ و لعاب متفاوت از خودرو‌هاي داخلي در سطح كشور هستيم، ماشين‌هايي متعلق به اواخر دهه‌های 50 و 60 ميلادي كه حالا تبديل به ماشين‌هاي كلاسيك براي عروسي شده‌اند و با قيمت‌هاي گزاف اجاره داده مي‌شوند. با اينكه از عمر اين ماشين‌ها حداقل بيشتر از 40 سال مي‌گذرد ولي به راحتي و گاهي با صداي زياد موتور  در سطح شهر تردد مي‌كنند و كمتر  كسي  به ميزان آلايندگي و مصرف آنها خرده مي‌گيرد. صرف نظر از قيمت‌هاي گزاف اين خودرو‌هاي قديمي تاكنون طرح جامعي براي اسقاط آنها نيز از سوي ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور ارائه نگرديده و در زمان خريد و فروش نيز به راحتي فك پلاك مي‌شوند. هر چند اين ستاد گه گاه مشوق‌هایی از جمله افزايش وام را مستمسك اسقاط خودرو‌ها قرار داده ولي بايد پرسيد آيا ميزان اين وام به حدي بوده كه مالكان  خودرو‌هاي فرسوده را ترغيب كند. 

 مهلت سه ماهه خودروهاي فرسوده

ديروز سرپرست معاونت نوسازي ناوگان ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت اعلام كرد: مالكان خودروهاي فرسوده بالاي 35 سال تا تاريخ 7 مهر ماه سال جاري مهلت دارند در طرح جديد اسقاط خودروهاي فرسوده ثبت نام و خودرو فرسوده‌شان را از رده خارج كنند. خودرو‌هاي مدل 1349 تا 1358 مي‌توانند در طرح جديد اسقاط خودرو‌هاي فرسوده ثبت نام كرده و ضمن دريافت 25 ميليون ريال از محل صدور اولين مجوز شماره‌گذاري خودروهاي وارداتي، 3 ميليون ريال نيز بابت ارزش لاشه دريافت كنند. حيدري پاشاكي اظهار داشت: متقاضياني كه در مدت تعيين شده در اين طرح ثبت نام كنند جمعا از 28 ميليون ريال بهره مند خواهند شد. به گزارش ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور، وي با اشاره به وجود حدود 70 هزار خودرو فرسوده مدل 1349 تا 1358 در كشور، گفت: ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت با هدف كاهش آلودگي هوا و استفاده از گواهي اسقاط اين دسته از خودرو‌ها فقط براي اولين شماره‌گذاري خودرو‌هاي وارداتي اين طرح را به مدت 3 ماه باز كرده تا متقاضيان بتوانند با مراجعه به مراكز اسقاط كه مشخصات آنها در سامانه معاونت نوسازي (nosazinavgan. ir)قرار داده شده، نسبت به ثبت نام و اسقاط خودرو فرسوده خود اقدام كنند. 

 3 برابر شدن تسهيلات

پيشتر رئيس سابق ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور از 3 برابر شدن تسهيلات و مشوق‌هاي اسقاط و خروج خودروهاي فرسوده خبر داد. سيدمجتبي شفيعي درباره دلايل عدم استقبال مردم از طرح اسقاط خودروهاي فرسوده گفت: افزايش شديد قيمت خودرو در دو سال اخير موجب از بين رفتن توجيه اقتصادي در فرآيند اسقاط خودروهاي فرسوده شده كه كاهش شديد آمار متقاضيان اسقاط خودرو را به دنبال داشته است. وي با يادآوري اينكه در حال حاضر يك ميليون انواع خودرو فرسوده سبك و سنگين در كشور وجود دارند كه از اين تعداد 350 هزار خودرو سواري است كه در حال اسقاط هستند، تاكيد كرد: پيش بيني مي‌شود با اجراي طرح‌هاي جديدي همچون ابطال كارت سوخت خودروهاي فرسوده، ممنوعيت استفاده و نگهداري خودروهاي فرسوده دولتي، افزايش كمك‌هاي بلاعوض و تسهيلات بانكي اسقاط خودروهاي فرسوده شتاب بگيرد. 

 احتمال 2 برابر شدن مبلغ وام خودرو

همچنين اخيرا زمزمه‌هايي در مورد دوبرابر شدن وام خودرو به گوش رسيد كه اين طرح در حالي در كميته‌هاي بانك مركزي مورد ارزيابي قرار گرفته است كه با توجه به كاهش قدرت خريد وام 7 ميليون توماني تعداد تقاضاي مردم كاهش يافته و از سوي ديگر پرداخت تسهيلات خريد خودرو در برخي از بانك‌ها متوقف شده است. افزايش قيمت خودرو طي يكي، دوسال گذشته و بازنگري در قيمت‌هاي خودرو توسط شوراي رقابت در حالي اتفاق افتاده است كه هنوز شوراي پول و اعتبار براي افزايش وام خودرو به جمع بندي نرسيده است، از سوي ديگر مسئولان اعتباري بانك مركزي مطرح مي‌كنند كه افزايش وام خودرو در كميته‌اي در اين بانك بررسي و نهايي شده و ابلاغ آن منوط به تصويب در كميسيون اعتبارات بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار است. شوراي پول و اعتبار هفته گذشته در مورد انواع نرخ سود سپرده‌ها، تسهيلات، عقود مبادله‌اي، نرخ ليزينگ‌ها و غيره تصميم‌گيري كرد. 

 دريافت وام براي خريد كمتر از نصف خودرو

ياد آوري مي‌شود هم اكنون سقف وام خودرو 7 ميليون تومان است و نرخ سود آن طبق تعرفه بانك‌ها در عقود مبادله‌اي محاسبه مي‌شود؛ افزايش وام خودرو به 14 ميليون تومان يعني دو برابر مبلغ فعلي از زمان دولت قبلي مطرح است و با وجود وعده‌هاي متعدد مسئولان بانكي هنوز تغييري در ميزان آن وام رخ نداده است. بانك‌ها در حالي هنوز مبلغ 7 ميليون تومان وام خودرو را همچنان در دستور كار خود دارند كه پيش از اين با اين ميزان وام متقاضي خريد خودروي داخلي مي‌توانست، هزينه خريد يك خودروي پرايد را به صورت كامل و 100‌درصد تامين كند؛ اما با افزايش نرخ‌هايي كه در بازار خودرو اتفاق افتاده است، با اين وام تنها مي‌توان حدود 30 تا 40 درصد هزينه خريد يك خودرو مانند پرايد يا تيبا كه ارزان‌ترين خودروهاي داخلي هستند را پرداخت كرد. عدم بازنگري در وام بانكي خودرو باعث شده است كه هزينه تامين و خريد يك واحد خودرو براي اقشار متوسط و ضعيف سخت شود، اين در حالي است كه مسئولان بانكي پيش از اين وعده 2 برابر شدن اين وام را داده بودند، گرچه افزايش دو برابري وام خودرو هم قدرت خريد زيادي را ايجاد نمي‌كند. ضمن آنكه در حال حاضر قيمت تنها چند مدل خودرو كمتر از 30 ميليون تومان است، بنابراين دو برابر شدن وام خودرو هم نمي‌تواند مانند گذشته بخش اعظم قيمت خريد را تامين كند. يعني چنانچه وام خريد خودرو 14 ميليون تومان هم بشود، مانند تصميمي كه بانك مركزي براي افزايش وام تسهيلات خريد مسكن گرفت اما نتوانست قدرت خريدي ايجاد كند، وام خودرو نيز به چنين سرنوشتي دچار خواهد شد. در حال حاضر ميزان تقاضا از بانك‌ها براي دريافت وام خودرو با توجه به كاهش قدرت خريد، سود دريافتي كاهش يافته است و از سوي ديگر بانك‌ها با توجه به كمبود منابع قرض‌الحسنه و غيره نيز پرداخت اين وام را از دستور كار خود به صورت جدي خارج كرده‌اند، به هر حال بازنگري جدي در ميزان وام خودرو و تامين تقاضاها ضروري به نظر مي‌رسد. 

 وام با شرايط ويژه

ضمن اينكه گرچه تمام بانك‌ها وام خودرو نمي‌پردازند، اما آنها كه اين نوع وام را ارائه مي‌كنند، شرايط ويژه و خاص خود را براي وام خودرو در نظر مي‌گيرند كه از جمله آنها افتتاح حساب پس انداز قرض الحسنه نزد شعبه است، البته اولويت با كساني‌كه بيش از يك سال سابقه افتتاح حساب دارند، خواهد بود. مبلغ تسهيلات تا سقف 7 ميليون تومان و متناسب با درآمد متقاضي است، سن متقاضي حداقل 18 سال تمام نيز لحاظ مي‌شود. نوع عقد، فروش اقساطي و مدت بازپرداخت آن در بانك‌هاي مختلف متغير است اما معمولا بين 55 تا 60 قسط اقساط ماهانه مساوي را شامل مي‌شود. اين شرايط در حالي است كه بانك مركزي اخيرا نرخ سود ليزينگ‌ها را مورد بازنگري قرار داده است و نرخ آنها نيز مانند بانك‌ها تعيين شده است، بنابراين در ليزينگ‌ها نيز انگيزه فعاليت در اين زمينه مطابق با نرخ‌هاي تعيين شده بيشتر مي‌شود، همچنين به نظر مي‌رسد با افزايش ميزان وام خودرو در بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار، افزايش تقاضا از ليزينگ‌هاي داراي مجوز از بانك مركزي براي دريافت اين نوع تسهيلات افزايش يابد. 

 اعلام‌قيمت‌هاي جديد خودروها اين هفته 

از سوي ديگر به زعم اكثر نمايشگاه داران اتومبيل در حال حاضر به لحاظ عدم اعلام قيمت، بازار خودرو رونق گذشته را ندارد و به نوعي راكد است. شايد از اين رو بود كه ديروز مدير عامل ايران خودرو بعد از كشمكش‌هاي طولاني با شوراي رقابت خبر از اعلام قيمت خودرو‌ها در اين هفته را داد. مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت: با تعاملي كه با شوراي رقابت داريم، قيمت‌هاي جديد خودروهاي توليد داخلي طي اين هفته اعلام خواهد شد. هاشم يكه زارع روز يكشنبه در حاشيه مراسم آغاز دوباره صادرات محصولات ايران خودرو به روسيه در جمع خبرنگاران افزود: با تمهيداتي كه شوراي رقابت و ايران خودرو انديشيده‌اند، قيمت پايه پژو 206 تغييري پيدا نخواهد كرد و افزايش ناچيزي هم در خودروهاي 405 و پژو پارس خواهيم داشت. وي با بيان اينكه ايران خودرو به‌دنبال افزايش قيمت‌ها نيست، اظهار داشت: وقتي برخي نهاده‌هاي توليد افزايش پيدا مي‌كند ما نيز ناچار هستيم افزايشي را در قيمت‌ها اعمال كنيم، اما سعي مي‌كنيم براي رفاه حال مشتريان اين افزايش قيمت‌ها، حداقلي باشد. مدير عامل ايران خودرو با بيان اينكه اين شركت تابع تصميمات شوراي رقابت است، گفت: در بحث قيمت خودروها، هر چه قانون بگويد، ما نيز آن را انجام خواهيم داد. وي بر لزوم ابلاغ قيمت جديد خودروها از سوي شوراي رقابت به خودروسازان تاكيد و گفت: براي اعمال قيمت‌هاي جديد بايد اين قيمت‌ها از سوي شوراي رقابت به ما ابلاغ شود كه هنوز اين اتفاق نيفتاده است. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهرام خان: 1393/4/907:50:41،
59
35
بهترین خودرو اتوقبره!
نه ارزش افزوده میخواد نه مالیات و نه ایربگ لازم نداره و نه کروز کنترل!!!
البته باید برین تو یکی از روستاهای دورافتاده و فی سبیل الله خرید کنیم چون فقط کرایه ماشین تا اونجا رو داریم و بس!
آخه با حقوق کارگری و کارمندی فقط میتونیم این ماشین رو بخریم.
این شورای رقابت هم که بشینه حق الجلسات بگیره تا از بیکاری دربیان.
من رفتم برا خرید اتوقبر!!!!
۲۰۶ سوار: 1393/4/909:13:33،
76
93
کاش اال۹۰ هم اسقاط میکردند گاری اهنی بی مصرف
خسته : 1393/4/910:46:27،
66
50
آقای 206 موضوع این نیست بیخودی اینجا وقتت رو تلف نکن ، شما میتونید با 206 برای خودت بگردی....
اسفندیار : 1393/4/911:42:12،
60
40
تو کل دنیا ماشین بعد 5 سال اسقاط میشه تو ایران 35 سال
چی میگه!: 1393/4/914:08:16،
72
25
خبر نداری مالیات به قبر هم میخوره اون هم 8% ارزش افزوده
اخه موندم چه تدبیری شده که مرده شامل ارزش افزوده شده
دولت تدبیر لطفا جواب بده مرده مردم واشتون ارزش داره ولی زندش نه!؟
محمد: 1393/4/917:46:19،
26
31
ببخشید مشکل شما با ال نود چیه؟
عشق206: 1393/4/922:18:09،
32
29
بابای این یارو هنوز براش 206 نخریده؟ باباش بخر براش
رئیس کارخانه بوگاتی: 1393/4/923:36:30،
31
29
آقا اسفندیار احتمالاً چشمشون ضعیف بوده به جای 5نوشتن35وهمین باعث ایجاد این قانون بوده
همشهري : 1393/4/1004:11:06،
34
25
همش ميگن وام ميديم
آخه كسي كه با يه وانت عهد بوق كه اونم به زور و با كلي قرض و قوله خريده و داره بار كشي ميكنه تا نون زن وبجه هاش رو باهاش در بياره ، تو خرج روزمرش هم مونده چه برسه به باز پرداخت وام با بهره ي 25 - 30 درصد .
سینا: 1393/4/907:52:02،
83
31
خودروی فرسوده اسمش روش هست. نمیشه که یه ماشین کلاسیک و قدیمی رو که هنوز سرپاست رو هم فرسوده حساب کنیم. فرسوده بودن دلیل به سن و سال نیست به خدا. همه جای دنیا میان از اثار قدیمیشون حفاظت میکنن اینجا میان از بین میبرن. این ماشینهای به قول شما فرسوده نشون میده که 40 سال پیش ایرانی ها بهترین و به روزترین ماشین های دنیا رو سوار بودن. ولی الان باید به جاش خودروهای مزخرف و بی کیفیت ایرانی و چینی سوار شن.
مهدی: 1393/4/907:53:05،
114
31
ماشین های سی سال پیش امریکایی از این اشغال های یورو 4 تولید داخل خیلی بهتر هستند و مصرف آنها مثلاً با پارس تفاوت چندانی ندارد.
مهدي: 1393/4/908:22:58،
105
28
ماشين 30 سال پيش كه هيدروليك و گيربكس اتومات و صندلي برقي روش بود با اون ايمني بالا و عخمر قطعات بالا رو خودرو فرسوده ميگن
بعد اين پرايد حلبي بدون هيچ امكاناتي رو خودروي يورو 4 معرفي ميكنن
از كساني كه رفتن تحويل دادن 3 سال خودشون رو انداختن توي قسط براي يه پرايد مسخره ، بريد بپرسيد ببينيد كه چقدر پشيمونن .
جغتای: 1393/4/908:49:10،
81
33
میخوای ماشینای خاصو تور کنی بعد با 3 برابر قیمت به یکی دیگه بفروشی؟؟؟این ماشینای باکیفیت امریکایی که اسقاط میشه این همه سال چرا پس هرروز بیشتر میشن؟هیچ عاقلی اون همه راحتی و نوستالژی و خاطره و زیبایی رو با پراید فرغون عوض نمی کنه.
sh-p: 1393/4/912:49:14،
50
26
همه مردمو وام بگیر کردند.

زنجیر قسط بر پای همه مردم بسته شده و قرار نیست باز بشه.

از اینور گرون میکنند و از اونور همش میگن تسهیلات دوبرابر شد.
آخه مرد حسابی تسهیلات دو برابر میشه باید بازپرداختشو هم حساب کنی. چطوری میشه پرداخت کرد. با بهره بالا؟
علی: 1393/4/913:40:30،
30
33
خودرو های با تکنولوژی بالای 35 سال چی؟
علی: 1393/4/922:22:48،
40
28
من داره سمند ef7 پایه گازسوزم درمیاد ولی اصلا نمیتونم از ماشین پدرم که مال 37 سال پیشه دل بکنم اون کجا این فرغونا کجا ....
Mohammad: 1393/4/922:30:13،
35
24
من يكي هيچوقت يه هيولاي امريكايي كه مثل ساعت كار ميكنه رو نميدم يه پرايد ٢٥ ميليوني بگيرم.
بهزاد: 1393/10/2317:00:44،
21
19
چرا پول هرکودوم ماشین رو که ما میخواهیم وام نمیدین

مثلآ برای پژو 405 سی میلیون تومان وام بدین ما فقط به بانک قسط بدیم
نه به بنگاه و بانک
سپهر: 1394/3/200:56:18،
43
26
ماشین های قدیمی,مخصوصا اون هایی که خوب و سالم نگه داری شدن چرخشون میرزه به کل ماشین های امروز ایرانی,کی مثلا حاضر میشه شورلت کاماروی 1977امریکایی رو بده و پژو405سوارشه,به نظر من باید به دارندگان ماشین کلاسیک و قدیمی وام و تسحیلاتی تعلق بگیره که ماشین هاشون رو در بهترین و سلامت ترین حالت ممکن نگه داری کنن تا از الودگی هوا هم کاسته بشه,نه این که با دادن دوملیون و هشتصد هزار تومان توقع داشته باشن کسی که یه ماشین کلاسیک توپ داره اون رو به عنوان ماشین فرسوده تحویل اسقاتی بده...
محمد: 1394/5/1011:49:27،
15
20
آیا پراید مدل 81 جزء اتوموبیلهای فرسوده محسوب میشود .آیا بیمه بدنه بهش تعلق میگیرد
ALIREZA: 1394/12/521:38:00،
29
18
سلام و درود به بچه های عزیز
عموم یه شورولت نوا داره خدایی مثل ساعت کار میکنه چند نفر بهش گفتن ماشینتو ببر اسقاطی وام بگیر واسه لادن جامد.
واقعا خیلی مزخرفه مردم ماشین های کلاسیک و انتیک و بدن به اسقاطی بد یه پراید حلب روغن بگیرن ماشین های امریکایی کجا پرایدو پژو کجا دوستان اشتباه نکنید با عرض پوزش ولی ماشین هایی مثل:شورولت-بیوک و
فوردو دوج ایمنی هایی دارند که یک خودروی 40و50 میلیونی ساخت داخل نداره متاسفانه ما ایرانی ها فقط گیر دادیم به پراید و پژو اونم تمام قطعاتش چینی و بی کیفیته خودتونو گول نزنید.
همه میدونن الودگیه شهر ها واسه چیه چرا گیر دادین به خودروها چرا طوفان جنوب که از سمت عراق میادو با خودش هزارتا بیماری میاره وجلوشو نمیگیرن چرا واسه شرکت های پتروشیمی یا صنایع فولاد که ماده بسیار خطر ناک و بدبوی به نام {گیس} خارج میکنه فیلتر نمیزارن.
دست علی یارتون خدا نگهدارتون بچه ها
amir: 1396/1/1618:19:00،
7
6
اسقاط و خروج خودرو فرسوده موجب افزایش فروش شرکتهای خودرو سازی میشود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار