کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خطرناکترین و امن‌ترین نقاط تهران هنگام زلزله

کدخبر:۵۵۸۹یکشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۴:۴۶۱۰۲۴۹ بازدید

زلزله تهدیدی قدیمی و هميشگي برای پایتخت محسوب می شود؛ در این میان مکان یابی حاصل از تجربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منجر به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده ...

زلزله تهدیدی قدیمی و هميشگي برای پایتخت محسوب می شود؛ در این میان مکان یابی حاصل از تجربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منجر به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده بسیار قابل اعتمادتر از مکان‌یابی سال‌های کنونی در گسترش و احداث شهرک‌های حاشیه‌ای شهر است اما در اين محدوده ها نيز اكثر ساختمانها قديمي است و جز بافت فرسوده محسوب مي‌شوند.

حتي تصورش هم ترسناك است... نفس هايي كه به سختي كشيده مي شود، دست و پايي كه زير سنگيني آوار قادر به تكان دادنش نيستي، فكر آنكه كدام يك از عزيزانت هنوز نفس مي كشد و زمان، زماني كه انگار خشكش زده و سنگيني اش وزن آوارها را بيشتر مي كند. حتي تصورش هم ترسناك است كه زلزله اي پايتخت را بلرزاند و زنده زير آوار بماني چون با وسعت و جمعيت شهر تهران شايد آوار برداري ماه ها زمان ببرد. در حاليكه پس از وقوع زلزله احتمال حوادث ديگر مانند نشست زمين، تركيدگي لوله هاي گاز ، آب و... نيز وجود دارد و اين بدان معناست كه بحران گسترده خواهد شد و مديريت چنين بحراني به سختي امكان پذير  است. 

زلزله كابوس بسياري از شهروندان تهراني است. كابوسي كه اگر به واقعيت بدل شود حداقل 14 هزار هكتار از بافت شهري را كه ناپايدار است به خاك مي كشد.

کدام محله های پایتخت در برابر زلزله مقاومند؟

با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی از پایتخت را مي‌توان یافت که در فاصله‌ای مناسب از این سه گسل باشد. گسل شمال تهران از لشکرک و سوهانک شروع می شود و تا فرحزاد و حصارک و از آنجا به سوی غرب امتداد مي‌یابد. این گسل در مسیر خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه را در بر مي‌گیرد.

گسل ری درجنوب تهران نیز که در صورت فعالیت پرتلفات‌ترین گسل کشور است از جاده خاوران شروع و با گذر از دولت آباد و حرکت روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کوره‌هاي آجرپزی چهار دانگه پایان مي‌یابد. گسل شرق نیز که توانایی قوی ترین زلزله را داراست از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندان امتداد مي‌یابد. جالب اینجاست که اکثر حریم‌های انتقال نیروی شهر تهران نیز روی همین گسل‌هاي زلزله واقع شده است.

در این میان تک گسل ملاصدرا هم که از خیابان شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، سعادت آباد و شهرک غرب را نا ایمن ساخته است.

از محلات به نسبت امن تر شهر تهران مي‌توان به راه آهن، محور نواب، محور خیابان انقلاب و آزادی، هفت چنار به علاوه ارگ قدیم تهران اشاره کرد. ارگ قدیم تهران حد فاصل خیابان شوش، هفده شهریور، انقلاب و کارگر جنوبی را شامل مي‌شود که بازار تهران، خیابان مولوی، میدان بهارستان، میدان امام خمینی، محله امیریه و خیابان جمهوری اسلامی را شامل مي‌شود.

به نظر مي‌رسد که مکان یابی حاصل از تجربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منجر به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل اعتمادتر از مکان‌یابی سال‌های کنونی در گسترش و احداث شهرک‌های حاشیه‌ای شهر تهران است اما مشكل اصلي اين است كه در اين محدوده ها نيز اكثر ساختمان ها قديمي است و جز بافت هاي فرسوده محسوب مي شوند.

70 درصد بافتهاي فرسوده در نيمه جنوبي شهر

وجود 14 هزار هكتار بافت هاي فرسوده از يكسو و گسل هاي متعدد در شهر از سوي ديگر سبب شده كه پايتخت كشورمان به شهري ناايمن در برابر زلزله تبديل شود. شهري كه مانند گويي شيشه اي با كوچكترين لغزشي مي تواند بشكند و نتيجه اش مرگ ميليون ها انسان باشد. با وجود آنكه زلزله بم موجي از ترس و اضطراب براي مسئولان و شهروندان تهراني ايجاد كرد و آنها را مدتي به فكر فرو برد كه چاره اي براي اين معضل بيانديشند اما كم كم از يادها رفت و حداقل اقداماتي كه مي توان براي مقابله با زلزله انجام داد نيز آن طور كه بايد و شايد دنبال نشد.

نوسازي بافت هاي فرسوده و مقاوم سازي ساختمان ها و سازه هاي شهري از ابتدايي ترين اقداماتي است كه مي توان در شهر تهران براي جلوگيري از خسارات و تلفات سنگين هنگام وقوع زلزله انجام داد اما روند نوسازي اين بافت ها آن طور كه انتظار مي رود از سرعت مناسب برخوردار نبوده و حتي بسياري از ساختمان هاي جديد نيز از استقامت و استانداردهاي پايداري در برابر زلزله برخوردار نيستند.

به گفته مدير عامل سازمان نوسازي شهر تهران تنها 30 درصد از بافتهاي فرسوده شهر طي حدود 10 سال اخير نوسازي شده است، اين درحاليست كه  3 هزار و 268 هكتار بافت فرسوده با 3 شاخص نفوذ ناپذيری(بلوكهايي كه بيش از 50 درصد معابر آن عرض كمتر از 6 متر دارند) ، ناپايداري(بلوك‌هايي كه بيش از 50 درصد بناهاي آن ناپايدار و فاقد سيستم سازه است)  و ريزدانه بودن (بلوك‌هايي كه بيش از 50 درصد پلاك‌هاي آنها مساحت كمتر از 200 متر مربع دارند) در شهر وجود دارد و چنانچه تنها شاخص ناپايداري را براي بافتهاي فرسوده مد نظر قرار دهيم حدود 14 هزار هكتار از بافتهاي شهر تهران فرسوده محسوب مي شوند .

متاسفانه در حالي كه يكي از خطرناكترين گسل هاي شهر گسل ري است، 70 درصد بافتهاي فرسوده نيز در نيمه جنوبي شهر واقع شده است چنانچه منطقه 15 از نظر ميزان بافتهاي فرسوده چالش دار ترين منطقه تهران محسوب مي شود و پس از اين منطقه به ترتيب مناطق 12،17،10 قرار دارند. اين در حاليست كه در بافت هاي فرسوده شهر، اكثر مدارس و مراكز درماني هم  فرسوده اند و در برابر زلزله مقاوم نیستند.

پیش‌بینی وضعيت پايتخت پس از زلزله 

به طور حتم در صورت وقوع زلزله در تهران بسياري از ساختمان ها به طور كامل تخريب و يا خسارت اساسي خواهند ديد، اين در حاليست كه خسارات ناشي از زلزله تنها به تخريب ساختمانها منتهي نمي شود چرا كه متاسفانه شهر تهران با مشكلاتي مانند مقاوم نبودن تاسيسات آب، برق، گاز ، تلفن و شبكه فاضلاب در مقابل زلزله مواجه است و حوادث پس از وقوع زلزله مي تواند وضعيت را بحراني تر كند.

همچنين يكي از نگراني هايي كه در خصوص زلزله تهران وجود دارد مدت زمان آوار برداري است. چون در پايتخت با چنين وسعت و جمعيتي و به وي‍ژه با وجود برخي بافت هاي نفوذ ناپذير آواربرداري بسيار زمان بر است و در چنين شرايطي مشكلات عديده ديگري به وجود مي آيد.

در این میان در موضوع نوسازي بافتهاي فرسوده مهمترين اصل مشاركت و همكاري شهروندان باشد اما در موضوع مديريت بحران پس از وقوع زلزله بيش از هر چيز آمادگي و هماهنگي دستگاههاي ذي ربط اهميت دارد تا بتوان خسارات ناشي از زلزله را به حداقل رساند.

احمد صادقي رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران در اين باره مي گويد: آمادگي در برابر زلزله احتمالي تهران بسيار كم است و ميانگين آمادگي دستگاه هاي ذي ربط براي  مديریت بحران پس از زلزله قابل قبول نيست و نيازمند توجه و هماهنگي بيشتر در اين خصوص هستيم.
مديريت بحران در صورت بروز زلزله در تهران موضوعي نيست كه توسط يك سازمان انجام و پيگيري شود و وسعت حادثه احتمالي به حدي است كه مديريت آن از توان و امكانات يك شهر و استان خارج است و نياز به مديريتي در سطح ملي دارد.

به گفته وي، با برنامه ريزي درست مي توان براي مديريت تمامي اثرات زلزله برنامه ريزي كرد و با توجه به اينكه در كشور ما مشاركت هاي مردمي حرف اول را مي زند با آگاه سازي و آماده كردن افكار عمومي مي توان به مديريت بهتر چنين بحراني كمك كرد.

اگرچه طي سال هاي اخير اقداماتي كه براي مديريت بحران پس از زلزله در كشور صورت گرفته خوب بوده و قابل مقايسه با قبل نيست اما هنوز هماهنگي ها و اقدامات انجام شده در حد قابل قبول نيست.
اين تصور كه با وقوع زلزله تمام تهران با خاك يكسان مي شود تصور درستي نيست چون ممكن است تمامي گسل ها با هم فعال نشوند اما در هر حال وقوع زلزله در تهران در هر مقياسي تبعات سنگين به دنبال خواهد داشت.

به گفته رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران، اين سازمان زلزله را به صورت يك بسته كامل بررسي کرده و مطالعات كاملی در اين باره انجام شده است و تمام مخاطرات پس از آن به طور دقيق مشخص شده است. در اين ميان دستگاه هاي مختلف نيز دستورالعمل هايي را در خصوص زلزله در دستور كار دارند اما متاسفانه حساسيت و توجه به موضوع زلزله آن طور كه بايد و شايد ميان مسئولان و شهروندان وجود ندارد و پيش از هر چيز بايد عزم ملي براي مقابله به زلزله در كشور ايجاد شود.

در حاليكه همه مي دانند زلزله در تهران مي تواند تبديل به يك فاجعه شود و جان ميليون ها نفر را بگيرد اما آن طور كه بايد و شايد شهر براي مقابله با اين حادثه آماده نشده است و نه تنها بافت هاي مسكوني كه بسياري از مدارس و مراكز درماني نيز در مقابله زلزله به زانو در خواهند آمد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

saman: 1393/4/809:41:16،
86
16
یه دفعه بگو بدبخت شدیم دیگه |:

دونه به دونه مناطقو داره میگه
مهدی: 1393/4/810:15:53،
58
17
حالا مثلا این نگه خوشبخت میشی؟ خب واقعیته! با وجود این بساز بندازهای نامرد هم که استاندارد ها درست رعایت نمیشه. مثال واضحش کم گذاشتن توی میلگردهای بتونها هستش
ک: 1393/4/811:18:38،
70
51
اقای منتظر برو دنبالش شاید توی ترمینال گم شده شایدم اصلا همچین خبری نیست و یه عمره سرکاریم!!!
تو مگه خودت دیدیش که منتظری بیاد؟!!!
-: 1393/4/813:50:27،
40
15
از اواسط دهه 80 در 2-3 نقطه اطراف تهران شرایط گورهای دست جمعی برای حدود 2 ملیون نفر آماده شده تا در صورت وقوع زلزله استفاده بشه. این یعنی میدیریت بحران!
مرتضي: 1393/4/809:53:40،
63
15
با سلام ، با توجه به وضعيت كشور و صدمه پذيري تمام شهرها در برابر وقايعي نظير زلزله و جهت جلوگيري از تكرار وقايعي نظير زلزله شهرستان بم فكر نمي كنيد وقت آن رسيده به جاي انتصاب سياسي و فاميلي كه آبستن هزاران مورد رانت خواري و سوء استفاده از اموال عمومي مي گردد ، لازم است دولت دست دوستي خود را به سوي متخصصين و افراد نخبه واقعي (و نه افراد فرصت طلب مدرگ گرا) برده و براي آباداني ، امنيت واقعي و رفاه مردم با استفاده از ثروت ملي ، كاري جدي انجام دهد.
هادي: 1393/4/809:59:23،
48
28
تو تبريز زلزله ٦.١ بود در حالي كه ١٠٠ كيلومتر با مركز آن ورزقان فاصله داشت تو ورزقان ٦.٢ بود اگه به تهران زلزله بياد يعني به فرمانيه بياد ٦ نواب هم نهايتا ميشه ٥.٩٩٩ خيلي مسخره س يعني به ملاصدرا زلزله مياد راه آهن نمياد أينا كين ديگه
مهدی: 1393/4/810:19:46،
51
13
متن رو درست بخون! "با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی از پایتخت را مي‌توان یافت که در فاصله‌ای مناسب از این سه گسل باشد." این بیچاره گفته عملا جایی در امان نیست!
Ahmad: 1393/4/810:17:42،
35
32
من که پردیس هستم جام هم امنه (:
احسان: 1393/4/810:41:24،
33
24
نظم روزگار زلزله ای مهلک رو برای مردم این سرزمین پیش رو داره، زلزله ای تاریخی.
سمال: 1393/4/811:09:40،
104
16
اونوخ شما از کجا خبر داری؟ نکنه ناظم روزگار خودش بهت گفته؟
محمد رضا: 1393/4/813:49:19،
36
32
آفرین !
kazeme: 1393/4/810:49:52،
47
29
و آنگاه که زمین بر زیر پای شما سست گردد، بدرستیکه عذابی الیم بر شما نازل خواهد شد.
سید: 1393/4/811:28:05،
35
45
خطرناک ترین جا جایی است که طرف از آیفون استفاده کنه چون شک نکنید در زمان زلزله خواهد ترکید و صاحبش را خواهد کشت.
sh-p: 1393/4/812:32:57،
45
15
ژاپن هر روز زلزله میاد. ولی هیچی نمیشه. به خاطر اینه که ساختمون سازیشون اساسیه و مصالح قوی و فولادین به کار رفته توی ساختموناشون. اصلا هیچ کشته ای هم نمیدند و هیچ تلفات جانی رو هم ندارند.
ما 10 ساله میخواهیم بافتهامونو فولادین کنیم. هنوزم که هنوزه فقط توی حرف موندیم. عمل کجاست؟
خودشم: 1393/4/1204:20:12،
27
20
چیچی هارو فولادین کنیم؟!
میشه بگین بافتهای ساختمان کجاش میشن ؟؟من که دانشجوی عمرانم تاحالا همچین چیزی نشنیدم
تهرانی: 1393/4/812:43:53،
41
19
وقتی بجای ساختمانهای یک و دوطبقه آپارتمانهای 7 و 8 طبقه آنهم بدون رعایت استانداردها می سازند همینطوریش هزار تا مشکل ایجاد می کند چه برسد زلزله هم بیاید آقای شهردار در این دنیا که هیچ ولی در آن دنیا باید پاسخگو باشی.
ستاره: 1393/4/816:28:10،
29
30
عمر دست خداس بسته دیگه ما رو از مرگ نترسونید اگه خدا خواد از زلزله 10ریشتری سالم بیایی بیرون میای بیرون ونخواد میمیری
هادی: 1393/4/819:06:57،
56
17
خرافاتی نباشید
توی ایران سالی بیست و پنج هزار نفر توی سوانح رانندگی کشته میشن و همش میگید خواست خدا بوده.
یعنی خدا میخواد ایرانیها رو با پراید بکشه و خارجی ها رو بعد از کهنسالی؟!!
بهنگام: 1393/4/820:09:11،
38
13
هر سخن در وقت (جای) خود دارای ارج و قیمت است
چونکه وقتش بگذرد بس تلخ و همچون حنظل است
دیرپایی است هرچه هست در حال ویران گشتن است
ای که در سایه نشسته (ای) این چه وقت گفتن است؟
زود باور: 1393/4/822:24:57،
29
26
بندههای خدا دارن کاری میکنن که تهران خالی بشه زلزله کجا بود
Z: 1393/4/911:36:25،
31
13
فکر کنید بعد از زلزله تهران چه جهنمی می شود؟
تازه کشور هم می خوابد چون ناسلامتی تهران پایتخت هم هست.
حسین: 1393/5/402:07:38،
26
15
تمام کشورهای جهان هم نمیتونند بعد از زلزله تهران به داد مردم برسند.
علي: 1393/5/412:40:14،
21
12
گزارش مربوط به منطق امن و غير امن تهران و ايمن تر بودن ارگ قديم تهران بسيار کهنه شده و من حداقل پنج سال پيش آن را خوانده بودم که آن موقع هم جديد نبود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما