کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تازه‌ترین تغییرات نرخ‌های سود بانکی

کدخبر:۵۵۴۳پنجشنبه، ۵ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹:۰۷۱۱۳۳۵ بازدید

پس از استقرار دولت یازدهم، متناسب با اتخاذ سیاست‌های جدید در عرصه اقتصاد، سیاستگذاری پولی بانک مرکزی نیز دچار تغییر شد. براساس رویکرد جدید منطقی و واقعی شدن ...

پس از استقرار دولت یازدهم، متناسب با اتخاذ سیاست‌های جدید در عرصه اقتصاد، سیاستگذاری پولی بانک مرکزی نیز دچار تغییر شد. براساس رویکرد جدید منطقی و واقعی شدن نرخ‌های سود بانکی اعم از سپرده و تسهیلات در دستور کار دولت قرار گرفت و در نخستین گام نرخ‌های سود سپرده 22 درصد تعیین شد.  اما از آنجا که تمام نرخ‌های سود باید با یکدیگر تناسب و همخوانی داشته باشد، تعیین نرخ سود تسهیلات نیز به عنوان دومین دستور کار شورای پول و اعتبار مطرح شد که منجر به اعلام نرخ سود 22 درصدی برای تسهیلات مبادله‌ای شامل خرید خودرو و کالا شد. حال برای روشن شدن تکلیف سایر نرخ‌های سود که تمام جزئیات مانند اوراق مشارکت، مسکن مهر و صکوک را شامل می‌شود، شورای پول و اعتبار شب چهارشنبه تشکیل جلسه داد و در نهایت نرخ‌های سود جدید اعلام شد.

 موافقت با سود 22 درصدی سپرده ها

شورای پول و اعتبار در نخستین تصمیم خود با توجه به تفاهم به عمل آمده توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و بانک مرکزی در مورخ 8/3/93 در مورد نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های بانکی، با اعمال نرخ‌های مورد تفاهم (حداکثر 22 درصد برای سپرده‌های یک ساله) سود علی‌الحساب موافقت کرد. بنابراین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظفند نرخ سود قطعی سپرده‌های خود را در قالب عقود اسلامی و بر اساس سودآوری، در پایان دوره پس از حسابرسی عملیات مالی آنها، پس از تأیید بانک مرکزی و تصویب مجمع، تسویه کنند.  همچنین شرایط انتشار اوراق گواهی سپرده عام و خاص (میزان انتشار، نرخ سود علی‌الحساب، سررسید و...) در اختیار بانک مرکزی گذاشته شد.

 سود تسهیلات خرید مسکن 16 درصد

براساس تصمیم شورای پول و اعتبار حداکثر نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری معادل 22 درصد و حداقل نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی هنگام عقد قرارداد بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و مشتری نیز معادل 21 درصد تعیین ‌شد.  نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (عقد فروش اقساطی) نیزمعادل 16 درصد ونرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن بانک مسکن نیز معادل 14 درصد تعیین ‌شد. همچنین نرخ سود تسهیلات مسکن مهر درخصوص قراردادهای جدید برای دوره ساخت در قالب عقود اسلامی معادل 11درصد و برای فروش اقساطی پس از ساخت، معادل 12درصد اعلام شد.

 سود لیزینگی 22 درصد

در آخرین تصمیم‌گیری شورای پول و اعتبارنرخ سود مورد عمل شرکت‌های لیزینگ معادل 22 درصد تعیین و دریافت هر گونه وجه اضافی از سوی این شرکت‌ها برای اعطای تسهیلات ممنوع اعلام شد. پیش از این شرکت‌های لیزینگ که با نرخ سود 17 درصدی روبه‌رو بودند نسبت به ورشکستگی احتمالی هشدار داده بودند.

 نسبت سپرده قانونی اعلام شد

نسبت سپرده قانونی بطور یکسان برای انواع سپرده‌ها در بانک‌های تجاری و مؤسسات اعتباری (دولتی و غیردولتی) معادل  13.5 درصد و نسبت سپرده قانونی سپرده‌های بانک‌های تخصصی و شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در مناطق آزاد معادل 10درصد تعیین شد. همچنین نسبت سپرده قانونی صندوق پس‌انداز بانک مسکن بدون تغییر خواهد بود. منابع آزاد شده از محل تعدیل سپرده قانونی، ابتدا صرف تسویه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی خواهد شد. نسبت سپرده قانونی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز معادل 10درصد اعلام شد.  مجوز اعطایی به بانک‌ها مبنی بر نگهداری تا سقف2واحد درصد از سپرده‌های قانونی خود نزد بانک مرکزی (مرتبط با منابع سپرده‌ای) به صورت موجودی نقد به قوت خود باقی ماند.

 پرداخت مابه التفاوت سود اوراق مشارکت

نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت شرکت‌های دولتی و غیردولتی و شهرداری‌ها متناسب با سود انتظاری حاصل از طرح‌های موضوع سرمایه‌گذاری و در مقاطع سه‌ماهه پرداخت خواهد شد. حداکثر نرخ سود علی‌الحساب این اوراق معادل 22درصد تعیین ‌شد. این در حالی است که مابه التفاوت سود قطعی حاصله پس از دوره مشارکت باید به دارنده اوراق پرداخت شود.  همچنین بازخرید قبل از سررسید این اوراق توسط بانک‌ها امکان‌پذیر نیست بنابراین، معامله دست دوم اوراق مذکور تنها در بانک‌ها و بورس اوراق بهادار مجاز است.

 سقف انتشار اوراق 200 هزار میلیارد ریال

اعضای شورای پول و اعتبار مجموع سقف انتشار اوراق مشارکت شامل بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و بانک مرکزی را 200 هزار میلیارد ریال اعلام کردند. براین اساس سقف قابل انتشار اوراق مشارکت و صکوک (موضوع بانک‌ها، شهرداری‌ها و شرکت‌های دولتی) با مجوز بانک مرکزی در سال 1393 به میزان 100 هزار میلیارد ریال خواهد بود و سقف انتشار اوراق مشارکت برای اوراق منتشره با مجوز سازمان بورس اوراق بهادار، در سال 1393 به میزان 50 هزار میلیارد ریال تعیین‌ شد.همچنین به بانک مرکزی اجازه داده شد در سال 1393 و به منظور اجرای سیاست‌های پولی تا سقف 100 هزار میلیارد ریال، اوراق مشارکت منتشر کند. شرایط انتشار اوراق مشارکت بانک مرکزی از قبیل نرخ سود علی‌الحساب، سررسید، جریمه بازخرید قبل از سررسید و سایر شرایط مربوطه توسط بانک مرکزی تعیین خواهد شد.

 نرخ سود صکوک را بانک مرکزی تعیین می‌کند

نرخ سود صکوک منتشره با مجوز بانک مرکزی، متناسب با ارزش دارایی پایه صکوک و سررسید اوراق از سوی بانک مرکزی تعیین می‌شود. بازخرید و معامله دست‌دوم این اوراق نیز تنها در بورس ممکن خواهد بود. نرخ سود صکوک منتشره در بازار پول که با مجوز سازمان بورس اوراق بهادار صادر می‌شود و دارای ضمانت مؤسسات اعتباری است، با هماهنگی بانک مرکزی تعیین می‌شود.

 برنامه‌ای برای هدایت نقدینگی

در همین زمینه دکتر علی دینی اقتصاددان در گفت‌و‌گو با ایران اعتقاد دارد که تعیین نرخ‌های سود جدید که اخیراً توسط شورای پول و اعتبار اعلام شده است در راستای هدایت نقدینگی به سمت بخش‌های مولد اقتصاد است که البته برای تحقق این هدف پیش شرط‌هایی وجود دارد.  وی با اشاره به این که افزایش نسبت سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تأثیر بیشتری بر نقدینگی موجود دارد گفت: هر گاه بانک مرکزی میزان ذخایر بانک‌ها نزد خود را افزایش دهد در واقع با اتخاذ سیاست انقباضی میزان تسهیلات دهی و نقدینگی را کاهش داده است و بر عکس اگر این نسبت را کاهش دهد یعنی دست بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات بیشتر باز می‌شود. بنابراین در تصمیم‌گیری جدید بانک مرکزی نسبت سپرده قانونی بانک‌ها را به 5/13 درصد کاهش داده است که به معنای تسهیلات دهی بیشتر بانک‌ها خواهد بود.این استاد دانشگاه اضافه کرد: افزایش یا کاهش نرخ‌های سود بانکی بطور عمده تأثیر بین بخشی در نقدینگی دارد. یعنی اگر نرخ سود سپرده بالا رود بانک‌ها می‌توانند نقدینگی موجود در سایر بازارها را نیز جذب کنند. ولی به نظر می‌رسد شورای پول و اعتبار قصد دارد با متناسب‌سازی نرخ‌های سود در تمام بخش‌ها نقدینگی را به تناسب میان آن‌ها تقسیم کند.

به گفته وی در صورتی که بانک‌ها و سایر ابزارهای جذب نقدینگی نظیر اوراق مشارکت نقدینگی موجود را به سمت تولید و طرح‌های اقتصادی پربازده هدایت کنند اتفاق خوبی در اقتصاد خواهد افتاد. ولی در عین حال زمانی که نرخ سود سپرده را برای جذب بیشتر نقدینگی بالا می‌بریم، نرخ سود تسهیلات را نیز باید به تناسب آن افزایش داد که این افزایش به سایر بازارها علامت می‌دهد.  وی ادامه داد: بالا رفتن نرخ سود تسهیلات به افزایش انتظارات تورمی جامعه منجر می‌شود.دینی در عین حال گفت: با محاسبه میانگین نرخ سودی که بانک‌ها می‌پردازند باید گفت نرخ سود تسهیلات بالاست. در حال حاضر بانک‌ها تنها به نیمی از سپرده‌ها سود می‌پردازند. سپرده‌های دیداری که سودی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد 40 درصد سپرده‌ها‌ی بانکی را به خود اختصاص می‌دهد و سپرده‌های قرض‌الحسنه نیز 4 تا 5 درصد کل سپرده‌ها را در اختیار دارد. بنابراین اگر میانگین وزنی سپرده‌های دیداری و غیردیداری را محاسبه کنیم نرخ سودی که بانک‌ها می‌پردازند 10 درصد است.


معاون بانک مرکزی:نرخ‌های سود جدید پس از ابلاغ لازم‌الاجرا می‌شود

معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان این‌که به علت واقعی نبودن نرخ سود عقود مبادله‌ای در حال حذف شدن بود و باید افزایش می‌یافت اعلام کرد بر همین اساس شورای پول و اعتبار نرخ تسهیلات مبادله‌ای مانند لیزینگ، خرید خودرو و کالا را به 22 درصد افزایش داد.حمید تهرانفر در حاشیه همایش کفایت سرمایه مبتنی بر توافقنامه‌های بال دو و سه در پاسخ به سؤال ایسنا در مورد این که علیرغم اعلام رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر ابلاغ و اجرایی شدن سود تسهیلات بانکی از فردای تصویب در شورای پول و اعتبار در طول هفته گذشته بانک‌ها به آن عمل نکرده‌اند گفت: این مصوبه بعد از ابلاغ اجرایی خواهد شد. این درحالی است که منظور آقای سیف این بوده که بعد از ابلاغ لازم الاجرا در سیستم بانکی است.  وی با بیان این‌که افزایش نرخ سود عقود مبادله‌ای تصمیم خوبی بود گفت: اگر در این مورد تصمیم‌گیری نمی‌شد با توجه به این که این عقود در سیستم بانکی در حال حذف شدن هستند اثرات نامطلوبی را بر جای می‌گذاشت.

تهرانفر ادامه داد: افزایش نرخ عقود مبادله‌ای از سوی دیگر به نفع شرکت‌های لیزینگ که فعالیت آن‌ها در قالب این عقود است نیز خواهد بود چرا که با توجه به نرخ‌های سود قبلی کار شرکت‌های لیزینگ متوقف و بسیار ضعیف شده بود.معاون نظارتی بانک مرکزی یادآور شد: شورای پول و اعتبار در حالی تصمیم به ساماندهی و افزایش نرخ سود عقود مبادله‌ای گرفت که این عقود بتوانند به حیات خود در سیستم بانکی ادامه دهند.  وی همچنین در مورد اجرایی شدن سود سپرده‌های بانکی گفت: این سودها بسیار خوب در سیستم بانکی در حال اجرا شدن است و اگر واقعاً موردی وجود دارد که تخلفاتی در این مورد انجام داده به ما اعلام کنید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کیوان: 1393/4/511:07:04،
118
28
هر روز یه بدبختی جدید
سید: 1393/4/511:46:02،
36
84
از آنجایی که سود بانکی افزایش یافته دیگر سرمایه گذاری بر روی اپل و مخصوصا آیفون نمی صرفه.ما میریم سمت سامسونگ
مردم: 1393/4/512:10:45،
114
33
پس مردم چی؟
همش که بضرر مردم و به نفع بانکها و لیزینگها و دولت هست؟
از یطرف سود مردم رو پائین
از طرف دیگه بهره بانکی رو بالامیبرید
خدا ازتون نگزره
همش بضرر مردم
مردم: 1393/4/512:14:22،
84
32
همیشه بین بهره بانکی یه تناسب دوبرابری بازی کرده
وقتی بهره بانکی رو15%میکننددرعمل2برابریعنی30%اعمال میشه
حالا که بهره رو22%اعلام کرده دوبرابرش میشه44%
پس از این بعد44%بهره بانکی واسه تسهیلات میگیرن
درحالی که از اون طرف سود سپرده مردم بیچاره رو اوردندپائین
ایمان: 1393/4/512:15:05،
65
34
نرخ 22 درصدی لیزیک از 100نزول بدتره
فکر کنید یک پراید میخواید بخرید
10میلیون بدید برای 10میلیون باقی باید سالی 2200سود بدی تازه 1000مدل مالیات کارمزده کوفت...بهش میخوره
هیچی پراید بران 28تا30میفته تازه 18ماهه
Z: 1393/4/512:15:14،
36
36
اجرای عملی این مصوبه مدتها زمان می برد.
تازه هر کسی هم هر جور بخواهد آنرا تفسیر می کند.
یهنام: 1393/4/512:46:48،
68
30
تنها نقطه ای از دنیا که سود بانکی کمتر از نرخ تورمه ، هم چی به نفع دولت و بانک ها
معصوم: 1393/4/516:24:42،
51
23
.... دقیقا در دهان مبارک دولت و عوامل تصمیم گیرنده
نگون بخت: 1393/4/518:31:58،
52
28
نه آقا 22% کجا بود. دقیقا همین دیروز رفتم بانک تجارت گفتم وام خرید لوازم منزل می خوام. میگه 5 تومن میدیم با سود 28% !!!تازه از یکی از دوستان که دستی در امور مالی داشت اینو پرسیدم گفت این سود اسمیه. در حالت واقعی حداقل 30% درمیاد. اگه خواستید می تونید برید بپرسید. :(
اصغر: 1393/4/708:01:29،
30
40
من رفتم بانک جهت اخذ وام لوازم خانگی با 32 درصد گفتند وام می دهیم تازه باید 3ماه پول بزاری تو حساب در اخر هم 2 میلیون باید بمونه تو حسابت
بدبخت: 1393/4/709:28:22،
34
26
شما فکر میکنید این مسولان مملکت خودشون وام میگیرن که فکر سود بانکی کم باشند؟
اگه به ما هم کمک های بلا عوض و وام های تک درصدی با باز پرداخت 30 ساله میدادند نگران نبودیم اون موقع نرخ تسهیلات را بکنن 50 درصد
محسن: 1393/4/1313:11:15،
24
22
اقا جان یکی کار افتاده هست یکی پیره بیمه نیست یعنی حقوق باز نشتگی نداره یکی درامدش کمه دلخوشیش همین سود یه ذره پولی هست که تو بانگ داره تازه این همه ادم که بهش میگن از فردا نیا سر کار پس لطفا سود بانگها را زیاد کنید تا بخشی از زخم التیام پیدا کنه بابا درد زیاده یکی این دردو ببینه
دکتر پویا: 1393/4/2322:01:54،
46
25
باید یه چیز مبارک رو حواله کنیم برای مسئولین عزیزمون. خدایا فشار و رنج و بدبختی و فقر و تورم تا کی؟! چرا این مسئولین به فکر ملت نیستن و خودشونو زدن به خواب؟
محسن: 1394/10/2910:44:42،
18
14
سلام: انشالله برای گرفتن تصمیمات تمام جوانب را در نظر بگیرند. میدانیم این یکی از تصمیماتی است که میتواند بازار را بسیار تحت تاثیر قرار دهد بخصوص برای جلو گیری از تورم بیشتر این توازن تاثیر گذار میباشد اگر دقت کنیم امروز اغلب اجناس چند نرخی است بخصوص دلار و طلا،که بیشتر سرمایه ها را جذب میکند بازتر مسکن و اتومبیل هم که چند سالی است در حالت انتظار بسر میبرند یادمان نرود جند سال گذشته چگونه دلار ناگهان سیر صعودی گرفت تا جائیکه خرید و فروش آن غیر قانونی شد، چرا باید در حالت های بحرانی قرار بگیریم تا لاجرم تصمیمات بازدارنده بگیریم کمی از انحصار فاصله بگیریم و اجازه دهیم تا شکوفایی اقتصادی را ملت ایران به دنیا نشان دهند ایرانیان عزیز مدت زیادی است با مشکلات اقتصادی درگیر هستند. با احترام
فرهاد: 1394/10/3020:03:55،
21
22
بهتر است به بانگها این اجازه داده شود تا آزادانه در مورد پرداخت سود و وام تصمیم گیری کنند مدیران بانگی که از سرمایه ها بهتر استفاده کنند موفقیت بیشتری کسب مینمایند تا رقابت نباشد پیشرفتی در اقتصاد صورت نمیگیرد یک کارگاه گوچک با مدیریت خوب بهتر از یک کارخانه بزرگ با مدیریت نامناسب سوددهی خواهد داشت. بهتر است نام نبریم ولی هم اکنون میتوانیم مشاهده کنیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما