کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ریزش شاخص بورس تا کجا ادامه می‌یابد؟

کدخبر:۵۴۹۰سه شنبه، ۳ تیر ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۸:۱۸۲۰۴۹ بازدید

اصلی‌ترین پرونده این هفته به ریزش شاخص بورس اختصاص دارد و در این زمینه گفت‌وگویی با علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز انجام شده است.

اصلی‌ترین پرونده این هفته به ریزش شاخص بورس اختصاص دارد و در این زمینه گفت‌وگویی با علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز انجام شده است. از محورهای این مصاحبه می‌توان به کمبود نقدینگی در بورس، گره خوردن سرنوشت بازار سرمایه به رونق تولید و گشایش در عرصه سیاست خارجی اشاره کرد. 

مردی که از هشت سال پیش فرمان ماشین بورس را در دست دارد و توانسته این بازار را از تلاطم‌های مختلف به شرایط امروز برساند. او که منسوب و منصوب دولت محمود احمدی‌نژاد است بخت و اقبال خوبی‌دارد که در دولت حسن روحانی، همچنان ریاست بورس را بر عهده دارد. با او در سالن اجتماعات بورس گفت‌وگو کردیم هرچند ما را به دفتر اصلی‌اش راه نداد و آنقدر بی‌حوصله بود که درخواست عکاس نشریه را برای گرفتن چند عکس جدی در اتاقش رد کرد. با این حال وقتی از او در مورد انتشار شایعاتی درباره برکناری یا کناره‌گیری‌اش از سازمان بورس پرسیدیم، لبخند زد و گفت: «بر اساس حکمی که در سال گذشته از دولت یازدهم گرفته‌ام همچنان رئیس این سازمان هستم. شما خبرنگاران خیال‌تان راحت باشد که من همچنان رئیس سازمان بورس می‌مانم.» 

وقتی در مورد نگرانی دولت از وضعیت بورس صحبت کردیم، تاکید کرد که «در بلندمدت، بورس بازدهی مثبت خواهد داشت» و ما به شوخی به جمله معروف جان‌مینارد کینز اشاره کردیم که گفته بود «در بلندمدت همه مرده‌ایم». با این حال همان‌طور که می‌توان نگرانی را از چشمان سرمایه‌گذاران خیره به تابلوهای بورس این روزها دید، علی صالح آبادی هم نگران است. این را از پاسخ‌هایی که به سوالات‌مان داد به خوبی‌حس کردیم. آیا در بلندمدت وضع بهتر خواهد شد؟ 

در ادامه خلاصه ای از گفت وگوی رییس سازمان بورس را می خوانید؛ 
* تحولات زیادی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی رخ داده که بر روند بازار سهام تاثیرگذار بوده است 

* کمبود نقدینگی یکی از عوامل افت بورس است 

* عامل روانی یکی از دلایل ریزش بازار است 

* بورس همیشه نمی‌تواند مثبت و رو به رشد باشد 

* مقصر ریزش‌ها نیستم 

* سرنوشت بازار سرمایه به رونق تولید گره خورده است 

* انتظار نداریم شرایط بورس نسبت به گذشته بدتر شود 

* امیدواری‌های بسیاری داریم که گشایشی در عرصه سیاست خارجی کشور ایجاد شود 

* دولت به‌گونه‌ای سیاستگذاری کند که باعث بروز ابهامات در بازار نشود. 

* در کجای دنیا بازار سرمایه به مردم تضمین می‌دهد که ما این تضمین را بدهیم؟ 

* سال گذشته قیمت گاز پتروشیمی‌ها در حدود سه سنت بود اما به ۱۳ سنت افزایش یافت. این طبیعی است که 4.5 برابر شدن قیمت گاز بر بازار تاثیر بگذارد و باعث ریزش شاخص شود. چراکه عمده هزینه پتروشیمی‌ها نرخ خوراک است. 

بدون اینکه بخواهم در مورد درست یا غلط بودن تصمیم‌های اقتصادی نظر بدهم، این نکته را مورد تاکید قرار می‌دهم که باید آثار و تبعات تصمیمات اقتصادی را بپذیریم. از طرفی اقتصاد کشور در شرایط رکود قرار دارد. بسیاری از بنگاه‌های ما با کمبود نقدینگی مواجه‌اند. یعنی کمبود نقدینگی هم یکی از عوامل افت بورس است. این مساله را می‌توانید در کاهش حجم معاملات به خوبی‌مشاهده کنید. 

عامل روانی در بازار سرمایه بسیار تاثیر‌گذار است و بخشی از افت بازار نیز به همین مساله برمی‌گردد. در حال حاضر نیز نقش عامل روانی در بورس بالاست. البته این مساله تنها مختص بورس کشورمان نیست بلکه بیشتر بورس‌های بزرگ دنیا نیز از عامل روانی به شکلی تاثیر می‌گیرند که حتی شاهد سقوط برخی از بورس‌های بزرگ به همین علت بوده‌ایم. 

* ما در بورس سعی می‌کنیم حداقل به شکلی با هشدار دادن و حمایت از بازار میزان تاثیرگذاری عوامل روانی را کاهش دهیم اما واقعیت این است که هیچ تصمیمی در خود بورس نبوده که بر بازار اثر منفی بگذارد. 

* سال گذشته بازار سرمایه ۱۰۸ درصد بازدهی داشت و این میزان ‌سوددهی باعث شد تا سهامداران ‌سود قابل‌ توجهی در این بازار داشته باشند. در مقابل اگر این سرمایه در بانک بود تنها ۲۰ درصد سود برای آنها به دنبال داشت. یعنی سال گذشته کسی که در بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده بود به نسبت فردی که در بانک سرمایه خود را گذاشته بود پنج برابر بیشتر بازدهی سود داشت. 

* وقتی ریسک توسط سرمایه‌گذار پذیرفته می‌شود پس آگاه است که این بازار سود و زیان مقطعی دارد. بارها به مردم و کسانی که علاقه‌مند به ورود به بازار سرمایه هستند گفته‌ایم که اگر ریسک‌پذیر نیستند از ابزارهای ریسکی در این بازار استفاده نکنند و در ابزارهای بدون ریسک چون صکوک و اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری کنند تا نگران متضرر شدن نباشند. اما وقتی سرمایه‌گذار ریسک می‌پذیرد خود را برای هر شرایطی آماده کرده است. ممکن است به یکباره سود کلان ببرد یا ممکن است زیان سنگین دهد. این مساله دیگر به آن فرد بستگی دارد که تا چه میزان ریسک‌پذیر است. 

* بازار سرمایه رابطه مستقیم با تولید دارد. یعنی این بازار از بخش‌های تولیدی و وضعیت اقتصادی کشور تاثیر می‌گیرد. طبعاً بورس انعکاس‌دهنده فعالیت‌های واقعی بنگاه‌های اقتصادی کشور است علاوه بر اینکه انتظارات را نیز نمایش می‌دهد. اگر مسائل و مشکلات بخش‌های تولید کشور حل شود بازار سرمایه نیز از رکود خارج خواهد شد. سرنوشت بازار سرمایه به رونق تولید گره ‌خورده است. 

* بازار ارز و سکه مانند بازار سرمایه جزو بازارهای ریسک‌پذیر هستند. مگر در بازار ارز و سکه کسی به افرادی که سرمایه‌هایشان را به آنجا برده بودند تضمین داده بود که اکنون این انتظار از بازار سرمایه وجود دارد؟ مگر می‌شود از سازمان بورس انتظار داشت تضمین بدهد اگر افراد سرمایه‌هایشان را به این بازار آوردند دچار ضرر و زیان نشوند. عده بسیاری در بازار ارز و سکه ضرر کردند چرا که ریسک را پذیرفته بودند. در ابتدای صحبت‌هایم نیز تاکید کردم بازار سرمایه بازاری ریسک‌پذیر است. طبیعی است وقتی سهام خرید و فروش می‌کنی دو روی سکه دارد. ممکن است سود خوبی ‌ببرید یا امکان دارد ضرر بدهید. در کجای دنیا بازار سرمایه به مردم تضمین می‌دهد که ما این تضمین را به مردم بدهیم؟ 

* نشانه‌ای مبنی بر احتمال سقوط بورس نمی‌بینم و طرح آن را هم صحیح نمی‌دانم.

* امیدواری ما بر بهبود وضعیت بازار است. اگر به گذشته برگردیم در سال ۱۳۸۷ که بحران مالی و رکود اقتصادی در جهان رخ داد شاخص بورس از حدود ۱۲ هزار واحد به هفت هزار واحد رسید. در آن مقطع این مساله چندان مورد توجه عمومی قرار نگرفت در حالی که این افت در بازار سرمایه برای ما بی‌سابقه بود. شاید در آن زمان تعداد کمتر سرمایه‌گذاران در بورس تا این اندازه برای کل جامعه از حساسیت برخوردار نبود. 

* در حال حاضر امیدواری‌های بسیاری داریم که گشایشی در عرصه سیاست خارجی کشور ایجاد شود و در مذاکرات ژنو به سرانجام خوبی‌برسد. با این وجود می‌توان منتظر روزهای بهتری برای بورس بود. 

* برای جبران کمبود نقدینگی ما به‌عنوان سازمان بورس برنامه‌هایی اجرا خواهیم کرد تا حداقل بتوانیم تا حدودی این مساله را رفع کنیم. البته ابعاد مساله گسترده است و نیازمند خروج از رکود اقتصادی است. 

* پیگیری‌هایی انجام دادیم تا سازمان خصوصی‌سازی فعلاً عرضه‌های خرد در بورس انجام ندهد. چراکه اگر عرضه‌های خرد برای مدتی متوقف شود حداقل نقدینگی فعلی شرکت‌ها مصرف زیادی نمی‌شود. از طرف دیگر با سازمان خصوصی‌سازی صحبت کرده‌ایم که برای مدتی عرضه اولیه نداشته باشد. این مساله نیز تاثیرگذار است و به نقدینگی بازار لطمه نمی‌زند. اگر هم ناچار به عرضه اولیه باشیم تصمیم گرفته شد پول حاصل از آن در بازار سرمایه خرج شود تا از این جهت نیز به بازار لطمه نزند. به هر حال تمام تلاش‌مان این است که به هر شکلی نقدینگی بازار را حفظ کنیم که چندان دچار مشکل نشویم. 

* سرمایه گذاران اگر به توصیه‌هایی که به کرات در گذشته کرده‌ایم عمل کنند مطمئناً در این بازار در بلندمدت برنده هستند. باید بر این مساله نیز تاکید کنم وقتی شاخص بازار سهام افت می‌کند نباید بگوییم حال بورس خراب شده است. بورس تنها بازار سهام نیست مجموعه بزرگی از بازارهای مختلف است، نمی‌توان با افت بازار سهام تمام عملکرد این مجموعه را زیر سوال برد. از طرف دیگر به مردم که سهام در بورس دارند توصیه می‌کنم حوصله و صبر داشته باشند در بلندمدت با بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور روزهای خوبی‌در انتظار بورس است. به قول حافظ: بوی بهبود ز اوضاع جهان می‌شنوم / شادی آورد گل و باد صبا شاد آمد

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهرداد: 1393/4/309:17:02،
32
14
خیلی خوبه که بورس مدیری چون علی آبادی داره مدیرت به سبک احمدی نزاد خدا به فریاد شما بورسی ها برسد
تقی : 1393/4/310:29:41،
30
19
تا سه راهی امین حضور ادامه دارد !!
رابین هود: 1393/4/310:43:58،
40
24
مدرک تحصیلی صالح آبادی لیسانس معارف است بس انتظار بیشتری نداشته باشید
ممد: 1393/4/311:26:50،
26
21
تا جائی که رو سر شما هم هاله نور دیده شود
سهراب: 1393/4/309:22:27،
39
26
روحش شادو یادش گرامی!
mansur: 1393/4/309:25:15،
33
22
بایددر راس هر سازمان آدم کارشناس ومتخصص آن رشته قرار گیرد وگرنه راهبرد ان مصیبتی خواهد بود وتو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل باور کنیم ابتدای ویرانی است.
هیچکس: 1393/4/309:28:18،
42
23
تا جایی که آقایان بدانند تا سهام هارا ارزان از مردم بخرند بعد دوباره میره بالا.
babak: 1393/4/309:28:36،
39
18
شما که نمیتونی ادارش کنی استعفا بده برو
علی : 1393/4/309:50:14،
45
41
صبر کنیم تا جیب آقایون پر تر بشه.
شما که میدونستید داره ریزش میکنه چرا تو یه حرکت خود جوش تمام اطرافیان و خودیا خالی کردید حالا خیلی راحت شعار میدی. کاش از اقتصاد سرتون میشد و این حرف ها رو میزدید.
افسوس که اعتماد از شما و حقوقی ها رفته که هیچ احساسی نمیکنید نه از ماهیت بازار بورس
حسین: 1393/4/310:19:42،
33
30
بورس باز هم کاهش پیدا میکنه.35000 واحد برای بورس ایرن منطقیه.
فریبرز: 1393/4/310:22:58،
38
23
افزایش شاخص بورس به دلیل افزایش معاملات و خرید و فروش سهام است نه به دلیل افزایش تولیدات
بدتر اینکه این افزایش معاملات ناشی از تورم بالای جامعه و کاهش ارزش ریال است و بصورت یک چرخه خود تورم زا است
آنهایی که به این بازار با طمع سود سرشار وارد می شوند بدانند که به دلیل عدم وجود تولید هر گاه تعدادی از سهامداران سهام خود را واگذار نمایند و از بورس کناره گیری کنند شاخص بورس تنزل پیدا میکند
جواد: 1393/4/310:27:41،
30
54
پس می توان نتیجه گیری کرد که پایه منطقی برای سرمایه گذاری مطمئن با سود مناسب و منطقی در بازار بورس وجود ندارد و این اصطلاح بورس بازی از اینجا نشأت می گیرد (افزایش سرمایه گذاری بدون افزایش تولید - نتیجه افزایش مقطعی شاخص بورس با افزایش حباب قیمت سهام و در نهایت زیان بالا در دراز مدت)
hamid: 1393/4/310:36:21،
33
26
مدیران غیر متخصص و فاسد و ...
حسنك: 1393/4/312:00:06،
25
23
واكنش شاخص امروز بورس به صحبتهاي آقاي صالح آبادي نشان از آن دارد كه بورس از حضور و عملكرد ايشان ناراضي است. و چون با برخي شركتهاي بزرگ سرمايه گذار و مالكين اصلي كارگزارايهاي بزرگ بورس مانند پسر آقاي ..... (نه اون پسرش كه در كار مترو بود. اون يكي)، زد و بند دارد و بورس را متاسفانه به شكل دستوري پيش برده اند، لذا اگر استعفا بدهد بهتر است.
Z: 1393/4/315:35:57،
30
24
کافیست فقط دولت دست از حمایت بورس بردارد، آن وقت شاخص اصلی بورس را خواهیم دید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری رنو کپچر 2017 از سوی ایران خودرو با قیمت جدید/ مهر 96 + شرایط
بخشنامه شماره 2 پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه مهر 96
زمان واریز و برداشت یارانه نقدی مهر ماه 96 اعلام شد
لیست قیمت جدید کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو - نیمه دوم مهر 96
بخش‌هایی از سخنرانی روز جمعه ترامپ درباره ایران فاش شد
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز شنبه 22 مهرماه
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
قیمت روز پژو 2008 در بازار تهران
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز پنجشنبه 20 مهرماه
مهم‌ترین خودروهایی که ورودشان به ایران ممنوع شد
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
قیمت خودروهای صفر در بازار تهران امروز پنجشنبه 20 مهرماه
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز دوشنبه 24 مهرماه
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز یکشنبه 23 مهرماه
آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار