کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مذاکرات وین 5، مثبت‌تر از وین 4، واقعی‌تر از ژنو 3

کدخبر:۵۴۳۳شنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۶:۲۱۳۲۸۱ بازدید

مذاکراتی را که روز گذشته به پایان رسید از یک‌سو می‌توان در مجموع مثبت‌تر از مذاکرات دوره قبلی دانست و از سوی دیگر باید آن را واقعی‌تر از خوش‌بینی‌هایی دانست که در ژنو 3 شکل گرفته بود.

پنجمین دور از ماراتن مذاکرات جامع ایران و 1+5 روز گذشته در وین به پایان رسید تا چشم‌ها به 11 تیر و دور بعدی مذاکرات دوخته شود.

در یک نگاه کلی، مذاکرات اخیر از مذاکرات وین 4 مثبت‌تر به‌نظر می‌رسد. در حالی که در وین 4 چیزی که بتوان آن را پیشرفت خواند به چشم نمی‌خورد، دست‌کم در وین 5 می‌توان نشانه‌هایی از تعیین یک چارچوب کلی برای توافق جامع و همچنین نگارش مقدمه توافق را مشاهده کرد؛ البته این نه بدان معناست که پیشرفت در مذاکرات وین 5 را می‌توان پیشرفتی چشم‌گیر دانست. همان‌طور که در سخنان محمدجواد ظریف، رئیس دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم هم به چشم می‌خورد، هنوز اختلافاتی زیادی از نوع شکلی و محتوایی بین ایران و شش کشوری که به قول ظریف، خود را جامعه بین‌المللی می‌دانند، باقی مانده است.

وزیر امور خارجه در این خصوص و در نشست خبری پایانی مذاکرات ابراز داشت: «هنوز نمی‌توانیم بگوییم متن مشترکی وجود دارد. در بعضی موارد ممکن است روی قسمت‌هایی از متن توافق وجود داشته باشد، اما در بسیاری از موارد، اختلاف نظر هم در مورد محتوا و هم در مورد نحوه نگارش وجود دارد. »

آقای ظریف همچنین تاکید کرد: «در مورد موضوعات اساسی عموما اختلاف نظر درباره محتوا و همچنین درباره نحوه نگارش وجود دارد.»

بر این اساس، اگرچه وین 5 را نمی‌توان یک پیشرفت شگرف در مذاکرات دانست اما باید اذعان کرد که دست‌کم از وین 4 بهتر بوده است.

مذاکرات وین 5 در روزی به پایان رسید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در برنامه اقدام مشترک اذعان کرد. خبرگزاری رویترز که روشن است به منابع خاصی دسترسی دارد، یک نسخه از گزارش جدید آژانس را به‌دست آورد و از پایبندی ایران به تعهدات مزبور خبر داد.

هم رویترز و هم آسوشیتدپرس، دو خبرگزاری با نفوذ بین‌المللی در بحبوحه مذاکرات وین 5 از وجود اختلافات جدی بین دو طرف سخن گفته بودند. آسوشیتدپرس در گزارش خود مدعی شده است که ایران به دنبال 150 هزار سانتریفیوژ است و این مساله، کاملا با سخنان چندی پیش لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه تطابق دارد. وی نیز ابراز داشته بود که ایران به دنبال صدها هزار سانتریفیوژ است در حالی که ما می‌خواهیم تنها چند صد سانتریفیوژ داشته باشد!

به نوشته این خبرگزاری آمریکایی، «آمریکا تنها به وجود چند صد سانتریفیوژ در ایران رضایت داده و علاوه بر این خواستار از بین بردن تمامی سانتریفیوژهای آماده به کار و اعمال محدودیت شدید بر میزان اورانیوم غنی شده موجود در ایران است.»

محرمانه بودن مفاد و جزئیات مذاکرات باعث می‌شود که نتوانیم ادعاهای طرح شده توسط رسانه‌های غربی را تایید کنیم. به هر حال هیچ مستندی که ثابت کند ایران و 1+5 در خصوص چه موضوعاتی با هم اختلاف محتوایی و شکلی دارند، در دسترس رسانه‌ها نیست؛ از این رو تحلیل‌ها بیشتر جنبه گمانه‌زنی یافته و طبعا بازار شایعات نیز می‌تواند گرم شود.

نشست خبری وزیر امور خارجه در پایان مذاکرات وین 5، حاوی این نکته بود که برخی مواضع طرف مقابل که احتمالا هم کشورهای غربی 1+5 هستند، هنوز با واقعیات فاصله دارد. وی تصریح کرد: «احساس بنده این است که هنوز طرف مقابل با آمادگی لازم برای ورود به مذاکره جدی براساس واقعیات، وارد میدان مذاکره نشده است. این هم در بعضی موارد طبیعی است. مذاکره‌کننده‌ها معمولا مذاکره را برای روزهای آخر می‌گذارند.»

از این سخنان ظریف می‌توان نوع برداشت وی از مواضع طرف مقابل را به این شکل خلاصه کرد:

اولا، ظریف با بخشی از مواضع طرف غربی مشکل دارد و آن را مانع تحقق توافق می‌بیند؛

ثانیا، همچنان و بر اساس تجربه دیپلماتیک خود امیدوار است که طرف غربی در این مواضع تعدیل صورت دهد.

با این حال، امیدواری مزبور باعث نمی‌شود که آقای ظریف در نشست خبری خود هشدار دادن به طرف مقابل را فراموش کند، به این جملات وی دقت کنید: «ما از ابتدا حرف منطقی می‌زنیم و دیدگاه‌هایمان را براساس حقوق بین‌الملل و راهکار مبتنی بر توافقات گذشته ارائه می‌دهیم و روی حرفمان هم می‌ایستیم.  حسن نیت کامل داریم و از ابتدا برای رسیدن به توافق آمده‌ایم و این میزان از تلاش و صرف وقت برای اتلاف وقت نبوده و نیازی هم به خریدن وقت نداریم. ... با موضع‌گیری توافق حاصل نمی‌شود. طرف مقابل باید درک کند که برای دستیابی به توافق باید به راه‌حل بیندیشند نه به تکرار مواضع. ما مواضع آنها را سال‌هاست شنیده‌ایم، مواضع ما نیز کاملا مشخص است. ما کل این حرکت را غیرعادلانه و غیر قانونی و بدون توجه به مبانی حقوق بین‌‌الملل و خارج از چارچوب ان‌پی‌تی می‌‌دانیم. اگر قرار باشد مواضع مطرح باشد، موضع جمهوری اسلامی صریح، منطقی و حقوق بین‌الملل است و ما برای رسیدن به راه‌حل، اینجا آمده‌ایم. برای رسیدن به راه‌حل ضرورت دارد کشورها مواضعی که برای افکار عمومی داخل و یا راضی کردن برخی جناح‌های سیاسی در داخل اتخاذ کردند را کنار بگذارند و به راه‌حل فکر کنند. ... در بین اعضای 1+5 میزان تحریم‌ها و فشارهایی که علیه جمهوری اسلامی اعمال می‌شود بیشترین از سوی آمریکاست و لذا این کشور نقش قابل توجهی دارد نه به عنوان کشوری که از صلاحیت ویژه‌ای در سطح بین‌المللی برخوردار باشد، بلکه متاسفانه به عنوان کشوری که بیشترین فشارهای غیرقانونی را علیه ایران اعمال کرده ضرورت دارد بیشترین اقدامات را انجام و تصمیمات سخت را اتخاذ کند تا از این تار عنکبوتی که دور خودشان با تحریم‌های متعدد و فراوانی که از سوی جهات مختلف این کشور تنیده‌اند، رهایی پیدا کنند و این نشان می‌دهد که باید کار بیشتری انجام و تصمیمات سختی اتخاذ کنند و امیدواریم آماده اتخاذ تصمیمات سخت باشند.»

مجموعه این عبارات هشدار صریحی به 1+5 در بر دارد که البته به زبان دیپلماتیک و به‌دور از هیجان بیان شده است. محتوای این هشدار شامل موارد ذیل است:

الف – ایران بر سر مواضع اصولی خود که همان صیانت از حقوق هسته‌ای ملت است، خواهد ایستاد؛

ب – این طرف غربی و بالاخص آمریکایی است که باید در مواضع خود تغییر ایجاد کرده و تصمیمات سخت اتخاذ کند؛

ج – تار عنکبوت تحریم‌ها باید زدوده شود.

این هشدار شامل طرح کلان همان خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای است و بیانات آقای ظریف هم نشان‌گر آن است که خطوط مزبور مدنظر مذاکره‌کنندگان ایرانی قرار دارد.

وزیر امور خارجه البته در جای دیگری نیز هشدار خود را با اشاره به «اقتصاد مقاومتی» به‌خوبی کامل کرده است. اقتصاد مقاومتی در افکار عمومی ایران به‌عنوان جایگزین رفع تحریم‌ها و به‌مثابه ایستادن کشور بر پای خود تصویر شده است. بر اساس این نگرش که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی طرح گردیده، چه تحریم‌ها لغو شوند و چه لغو نشوند، ساختار اقتصادی باید به خوداتکایی و آسیب‌ناپذیری در برابر تحریم دست پیدا کند. قطعا آقای ظریف این واژه آشنا را بدون دلیل در نشست خبری پایانی مذاکرات وین 5 به‌کار نبرده و از سوی دیگر بی‌جهت این نشست را برای گزارش‌دهی در خصوص تلاش‌های وزارت خارجه در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی برنگزیده است.

ظریف که در هنگام نشست خبری خیالش از بابت گزارش آژانس هم آسوده بود، از فرصت استفاده دیگری هم کرد و از شیوه اجرای تعهدات 1+5 بر اساس توافق ژنو نیز انتقاد کرد. از نظر ظریف، ظرف مقابل با اکراه و تاخیر به تعهدات خود عمل کرده است.

خلاصه آنکه نارضایتی از بخشی از مواضع و عملکرد طرف مقابل در سخنان عصر جمعه وزیر امور خارجه به‌خوبی به چشم می‌خورد و این شاید نشانه‌ای از آن باشد که فضای مذاکرات وین 5 به‌مراتب از فضای ژنو 3 واقعی‌تر بوده و ایالات متحده خوی هژمونیک خود را در روزهای پایانی خرداد به وضوح نشان داده است.

این هم البته از یک جهت طبیعی است. در ژنو 3 بحث یک توافق موقت حداکثر یک‌ساله مطرح بود در حالی که گام نهایی قرار است بلندمدت باشد. بنابراین مواضع واقعی طرف غربی به‌وضوح و به‌شکل واقعی خود را به نمایش گذاشته است.

از این رو، مذاکرات وین 5 همان‌طور که از وین 4 مثبت‌تر ارزیابی می‌شود، از مذاکرات ژنو 3 نیز واقعی‌تر بوده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صغری: 1393/3/3110:43:24،
62
15
ای مردم شریف: وین 6 رو چطور پیش بینی میکنید
سریالی شده این مذاکراتم ها
مهدی: 1393/3/3111:04:40،
20
25
دلواپس شدم
كمبوجيه : 1393/3/3111:25:14،
39
9
نتيجه وين 6مثل قيمت گذاري پژو 206ميشه كه مردم تو اين قيمتگذاري محاسبه نميشن!
عقل کل: 1393/3/3111:44:28،
57
39
فریب دادن مردم آسانتر از اینست که آنها را متقاعد کنی که فریب داده شده اند

رضا: 1393/3/3113:39:25،
27
9
وین 60 را بهتر ارزیابی میکنم زیرادر ان زمان که فکر میکنم سال 2114 باشد عمر نیروگاه بوشهر تمام شده و دیگر نیازی به غنی سازی نداریم
رنگین کمان: 1393/3/3110:59:49،
41
41
توافق انجام میشه و همه چی عالی میشه + + + توافق انجام نمیشه و همه چی بدتر میشه - _ _ _ _
مجید: 1393/3/3111:18:10،
63
23
مردم و مسخره کردن +++

خودشون و مسخره کردن +++

مسخرمون کردن +++

خودمون و مسخره کردیم +++


مسخرشون کردیم ----کلا مسخرس +++

مردم بی زبونن +++

این ماجرا از سریال های ترکیه ای هم بیشتر طول میکشه
و نوه دکتر ظریف ریاست 4+1 به عهده داره در ژنو 1000

احتمالا تا اون موقع یکی از کشورهای 5+1 نابود شدن
سعید: 1393/3/3111:52:49،
21
20
توافق انجام میشه ولی نه 100% و البته شرایط بهتر میشه ولی محدود! چرا به مسائل هیشه غیزواقعی وسیا و سفید نگاه میشه؟!؟ دنیا خاکستریه!
خوب: 1393/3/3111:01:52،
43
9
حالا خوبه مذاکرات مثبته دلار 50 تومن گرون تر شده.مذاکرات منفی بود چی میشد
محسن: 1393/3/3111:08:18،
59
9
زمان جلیلی هم همیشه میخندیدن ومیگفتن مذاکرات سازنده بوده!!!!

امیدوارم حداقل واسه زمان و دور بعدی مذاکرات توافق کرده باشن.ههههه

خسته شدیممممممم دیگه(جمع کنید خودتونو)
صادق: 1393/3/3112:40:14،
25
9
وین 123 برگزار شد مذاکرات سازنده بود انشالله ژنو 236 نتایج وین 123 به امت شریف و صبور اعلام خواهد شد.
قنبر: 1393/3/3113:53:30،
19
12
مذكرات وين 6 هنوز در محيطي بس دل انگيز و طربناكتر از وين 5 صورت خواهد گرفت و برنامه براي محيطي بهتر براي وين 7 تصميم خواهند گرفت و الي وين 60
تا گومکوري ظريف بزرگ شود
ناشناس: 1393/3/3115:27:42،
21
8
اینا فقط ملت ساده رو مسخره خودشون کردن
همه سر کارن
شک نکن
mohsen: 1393/3/3116:01:32،
22
9
دیگه واقعا از کلماتی چون 5+1 وین تورم دلار مذاکره اقتصاد تدبیر مقاومت امید کلید نرخ رشد رفاه قیمت بروز انتخابات تیم مداکره بازار خودرو یارانه هدفمند شیب ملایم افزایش دستمزد سکه طلا امریکا اروپا سوریه عراق عربستان فلسطین اشغالی لبنان نفت خام بانک مرکزی و هزار و یک تا جفنگیات دیگه به جون اومدیم بابا بسه دیگه یکی نیست بگه بلد نیستین بشینین سر جاتون دیگه این ملت چه گناهی کرده آخه
ناصر: 1393/3/3119:06:49،
19
9
کجان ملت خامی که میگن حتما توافق صورت میگیره.اله و بلله. حالا بیان بعد از 1 سال مذاکره تازه رو نام توافقنامه توافق شده فقط!1سال مقدمه 2 سالم محتوا و پایانش!دیگه ظریفم میره میشینه خونش.توافقم میگه پیشی اومد خورد!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما