کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مردم از خودروسازان دریبل خوردند

کدخبر:۵۳۸۱چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۴:۴۷۵۸۵۴ بازدید

اولین دیدار تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2014 مقابل نیجریه، اگرچه بی‌کیفیت بود و کارشناسان از آن به‌عنوان ضعیف‌‌ترین بازی جام یاد کردند، اما برای مربیان و بازیکنان تیم و مسوولان ...

اولین دیدار تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2014 مقابل نیجریه، اگرچه بی‌کیفیت بود و کارشناسان از آن به‌عنوان ضعیف‌‌ترین بازی جام یاد کردند، اما برای مربیان و بازیکنان تیم و مسوولان ورزش کشور، نتیجه‌ای قابل‌قبول و حتی افتخارآفرین به حساب می‌آید، زیرا از دید آنها، همین که مقابل یکی از تیم‌های بزرگ آفریقایی و آن هم در معتبرترین تورنمنت فوتبالی جهان، نباخته‌ایم، کاری بزرگ و رضایت‌بخش انجام داده‌ایم.

در واقع آنها معتقدند؛ درست است که ضعیف‌‌ترین حریف گروهمان را نبرده‌ایم، اما مردم باید به همین تساوی هم راضی باشند و خدا را شکر کنند که مقابل نیجریه با دو سه گل مغلوب نشده و به اصطلاح آبروداری کرده‌ایم. با القای این طرز تفکر مربیان و بازیکنان و مسوولان ورزش کشور، حالا خیلی‌ها دیگر چندان به كيفيت بازی تیم‌ملی فوتبال و اینکه بازیکنان بیش از چند ثانیه حفظ توپ نداشتند، فکر نمی‌کنند و دلشان خوش است که نیجریه را متوقف کرده‌ايم. مشابه این ماجرا حالا در مورد قیمت‌گذاری خودرو نیز به‌نوعی رخ داده است، چه آنکه دولت می‌خواهد با ظرافتی تمام، بازی قیمت خودرو را به نفع خود تمام کرده و هم مردم را نسبتا راضی نگه دارد و هم خودروسازانش را.

طی دو سال گذشته، قیمت خودروهای داخلی به حدی رشد کرده که بسیاری از مشتریان توانایی خرید ندارند و بی‌صبرانه منتظر ارزانی هستند تا شاید بتوانند خودرویی شخصی برای خود دست‌وپا کرده یا نسبت به تعویض و نو کردن آن اقدام کنند. دولت (چه دولت قبل و چه دولت جدید) نیز چون می‌خواهد مردم را راضی نگه داشته و خلاف جهت آنها شنا نکند، همواره از مخالفت با افزایش قیمت خودرو صحبت به میان آورده و این در حالی است که خودروسازان معتقدند به دلیل رشد هزینه‌های تولید، خودرو باید گران شود.

این وسط اما ماموریت اصلی به شورای رقابت سپرده شده و این شورا در وسط هیاهوی دولت و خودروسازان، ناگهان خبر از افزایش قیمت خودروهای داخلی داده است، منتها نکته کلیدی اینجا است که این «افزایش قیمت» کمتر از انتظار خودروسازان بوده و از همین رو آنها تلویحا اعلام کرده‌اند زیر بار قیمت‌های جدید نخواهند رفت. به گفته خودروسازان، هنوز هیچ ابلاغ رسمی از سوی شورای رقابت مبنی‌بر اعمال قیمت‌های جدید، به دستشان نرسیده و آنها می‌خواهند شورا را برای افزایش قیمتی بیش از اینها (حدود 12 درصد) مجاب کنند. با این حال شورای رقابت تاکید کرده که هیچ اعتراضی را از سوی خودروسازان نمی‌پذیرد. 

اگرچه ظاهر ماجرا نشان می‌دهد که دولت نیز مخالف سرسخت افزایش قیمت خودرو است و به اصطلاح جلوی زیاده خواهی خودروسازان ایستاده، اما در عین حال سخنگوی دولت همواره بر جایگاه قانونی شورای رقابت تاکید کرده و به‌نوعی گفته که در ماجرای قیمت‌گذاری خودرو، حرف آخر را این شورا می‌زند.

به‌عبارت بهتر، دولت در عین حالی که بر طبل مخالفت با افزایش قیمت خودرو می‌کوبد، اما از شورای رقابت نیز حمایت می‌کند، آن هم در شرایطی که این شورا رای به گرانی خودروهای داخلی داده است. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، در تازه‌‌ترین اظهارنظر خود گفته که دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت خودرو ندارد و ملاک همان چیزی است که شورای رقابت تعیین کرده است. وی با انتقاد از روند کیفی خودروسازان، تاکید کرده که حمایت از صنعت خودرو به این معنا نیست که همواره پیش از رشد کیفیت، قیمت خودرو صعود کند. به گفته نوبخت، شورای رقابت در جایگاه قانونی خود با در نظر گرفتن نظر دولت (مخالف افزایش قیمت) و نظر خودروسازان (خواستار افزایش قیمت موردنظر خود) محاسباتی را انجام داد و در نهایت فرمول قیمت‌گذاری را ارائه کرده و دولت نیز از هر گونه تصمیم قانونی، حمایت لازم را به عمل می‌آورد.

به گفته وی، دولت همان‌طور که از صنعت خودرو حمایت می‌کند در پی جلب رضایت مردم نیز هست و چون آنها (مردم) با افزایش قیمت‌ها بدون افزایش کیفیت موافق و راضی نیستند بنابراین دولت موظف است در جهت تأمین نظر مردم برای کاهش قیمت‌ها تلاش کند. اظهارات سخنگوی دولت در شرایطی است که طبق تصمیم شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند با رعایت شروطی خاص، قیمت محصولات خود را بین 49/3 تا 9/6 درصد افزایش دهند و هیچ اعتراضی هم در این مورد وارد نخواهد بود. با این حال خودروسازان نسبت به تصمیم شورای رقابت معترض هستند و می‌گویند قیمت خودرو باید بیش از اینها افزایش پیدا کند، زیرا با این ارقام (افزایش 49/3 تا 9/6 درصدی) نمی‌توان ضرر و زیان دو سال گذشته را جبران کرد. به اعتقاد خودروسازان، قیمت خودروهای داخلی باید 12 درصد افزایش یابد تا آنها بتوانند ضرر و زیان گذشته خود را جبران کرده و توانایی تولیدشان را حفظ و حتی افزایش دهند. هرچند در ظاهر، دولت و شورای رقابت رو در روی خودروسازان قرار گرفته و می‌خواهند افسار گرانی خودرو را بکشند، اما گویا این وسط هیچ کس حواسش نیست که با وجود نارضایتی مردم و انتظار آنها برای ارزانی، قیمت خودرو باز هم افزایش یافته است.

در واقع وسط هیاهوی دولت و خودروسازان و شورای رقابت، خودرو افزایشی 49/3 تا 9/6 درصدی را تجربه کرده و این به معنای جهش میلیونی قیمت خودروهای داخلی خواهد بود. به‌عبارت بهتر، اگرچه دولت همواره تاکید کرده و می‌کند که قیمت خودرو نباید افزایش یابد و شورای رقابت هم برای افزایش قیمت شرط و شروط گذاشته، اما اتفاق مهم و اصلی كه رخ داده، صدور مجوز گرانی خودروهای داخلی، آن هم با وجود نارضایتی و مخالفت مردم است.

مردم تا همین دو سال پیش و قبل از رشد شدید قیمت خودروها نیز معتقد به گرانی خودروهای داخلی بودند و پراید هفت میلیونی و پژوی 14 میلیونی را هم برنمی تابیدند و وقتی هم که قیمت‌ها دو سه برابر شدند، نه تنها اعتراض مردم بیشتر شد؛ بلکه بسیاری حتی قدرت خرید خود را در بازار خودرو از دست دادند. از همین رو مردم بسیار امیدوار بودند که شورای رقابت بتواند قیمت خودرو را تثبیت و حتی ارزان کند، اما دست آخر بازی باز هم به نفع خودروسازان تمام شد و آنها توانستند با گرفتن مجوز افزایش قیمت حدودا هفت درصدی، به نصف آنچه می‌خواستند، برسند.در این بین، باز هم این مردم بودند که دستشان خالی ماند و چیزی از این همه هیاهو و شلوغ بازی در ماجرای قیمت خودرو، نصیب آنها نشد و حالا نه تنها دیگر امیدی به کاهش قیمت ندارند، بلکه باید خود را برای گرانی بیشتر نیز آماده کنند. 

با این شرایط به نظر می‌رسد بازی قیمت خودرو به عمد به وقت اضافه کشیده شده تا تماشاچیان (مشتریان بازار خودرو) مطمئن شوند بازیکنان (دولت و شورای رقابت) تمام تلاش شان را برای متوقف کردن حریف (خودروسازان) انجام داده و انجام خواهند داد. در بازی فوتبال بارها پیش آمده که تماشاچیان و هواداران با وجود باخت یا نتیجه نگرفتن تیم محبوب شان، بلند شده برای بازیکنان خود دست زده‌اند، چون مطمئن بوده‌اند آنها تمام تلاش خود را برای کسب موفقیت انجام داده‌اند و بیش از این در توان شان نبوده است. حالا ظاهرا دولت هم می‌خواهد به مردم بگوید که با افزایش قیمت خودرو مخالف بوده و تمام سعی خود را برای جلوگیری از این اتفاق انجام داده، اما شورای رقابت پس از بررسی‌های لازم و با وجود تلاش برای تثبیت قیمت، چاره‌ای جز صدور رای گرانی نداشته است. طبعا شورای رقابت هم به هیچ وجه نمی‌خواهد خود را در مقابل مردم قرار دهد و از همین رو و برای آنکه کمی از تلخی گرانی خودروهای داخلی بکاهد، پنج شرط را بابت افزایش قیمت، پیش پای خودروسازان گذاشته است.

با این اوضاع، حالا دولت و شورای رقابت می‌توانند ادعا کنند که در ماجرای قیمت خودرو، بیشتر طرف مردم را گرفته اند تا خودروسازان؛ چه آنکه خودروسازان خواستار افزایش قیمت 12 درصدی بوده‌اند، اما آنها (دولت و شورای رقابت) این اجازه را نداده و حداکثر مجوز رشدی 9/6 درصدی را صادر کرده‌اند. این یعنی دولت و شورای رقابت نمی‌خواستند خودرو گران شود و همین که اجازه ندادند حرف خودروسازان (افزایش قیمت 12 درصدی) به کرسی بنشیند، مردم باید راضی باشند، همان‌طور که باید از نباختن به نیجریه رضایت داشته باشند؛ اما آیا مردم راضی‌اند؟! 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکو: 1393/3/2808:36:15،
152
14
خدایی خودتون خجالت نمیکشید مضحکه خاص و عام شدید؟!!!
hamid: 1393/3/2809:01:11،
91
27
تز دولت جدید بازی برد برد تو همه جا هست !
ظاهرشون با باطنشون فرق داره ...
امین: 1393/3/2809:25:09،
92
20
من خودم تصمیم گرفتم بجای اینکه پولی را که با زحمت در می آرم بریزم تو جیب وارد کننده ها (دلال ها) یا خودرو سازها(اتلاف کننده های سرمایه های ملی) یک جای دیگر سرمایه گذاری کنم. همین ماشینی هم که زیر پامه برای برطرف کردن نیازها کفایت می کنه. می دونم عمر ما هم خیلی نیست ولی پول زور دادن هم خیلی ... .
آریایی: 1393/3/2809:42:35،
72
24
برادر من اگر می خواستند خجالت بکشند الان این پستو نداشتند.
مجتبی: 1393/3/2810:01:38،
37
21
عجب زرنگی ایرانجیب! تو این مدت که تب جام جهانی همه رو گرفته و هر کس مربوط و نامربوطی درباره بازیها نظر میده،تو هم بالاخره یه جوری و یه جایی نظرت رو گفتی!
ای ناقلا!
مازیار: 1393/3/2811:42:30،
59
18
دریبل چیه داداش، خودرو سازان 3-0 جلو هستن و الان تو وقت اضافه هستیم
تا دقایقی دیگر آقای داور(شیوا از شورای رفاقت) سوت پایان بازی رو میزنه
=)))))))))
hala: 1393/3/2812:02:18،
41
20
خدائی شما فکر کردین ملت خودروساز ها رو تحریم کردن؟ نه بابا کسی تو فکر تحریم نیست فقط پولش رو ندارن ماشین بخرن وگرنه که عمرا کسی تحریم کنه. خدائی کی می تونه ماشین 35 ملیونی بخره؟ شاید یه روزی برسه وانت باردو هم بشه ماشین خانواده. والا بخدااااا ها کاکو خدا رو چی دیدی
بابك: 1393/3/2812:41:14،
17
28
چرا الكي بازي رو ميبري زير سوال؟ يه بازي منطقي كه چند بارم حمله كرديم اونم مقابل قهرمان افريقا نه ضعيف ترين تيم گروه چون ضعيف ترين تيم گروه ايرانه شما لطفا كارشناسي نكنه ايران جيب
پاسخ به بابک : 1393/3/2814:33:58،
22
22
این بازی گند ترین بازی بین المللی ایران بود.تو جامهای قبلی ما بازیهای اولمونو همیشه باختیم ولی خدایی بازی خیلی خوب ارایه دادیم.جلوی مکزیک و یوگسلاوی واقعا یه بازی تماشاگرپسند ارایه دادیم ولی تو بازی با نیجریه نه,راستی تو بازی اکثر تماشاچی ها برزیلی بودن و بعداز بازی هر دوتا تیم ایران و نیجریه رو هوو کردن.حالا هی دلتونو به اون 1 امتیاز خوش کنید.
کریم: 1393/3/2808:37:41،
111
27
کاش داعش خط تولید اینا رو منفجر میکرد. با منطق نمیشه با اینا طرف شد.
انا مظلوم: 1393/3/2811:42:41،
59
23
اينا خودشون دست كمي از داعشيها ندارن!!با ارابه هاي مرگي كه دست مردم بيگناه ميدن!!!
شناس: 1393/3/2808:39:33،
138
37
فقط نخرید.
آرزویمان آزادسازی تعرفه و ورود خودروهای خارجی.
لیاقت مردم ما این فرغونا نیست.
بیشتر از این حرفاست.
به امید ورشکستگی فرغون سازا.
موافق++++
مخالف-------
علیرضا: 1393/3/2808:40:22،
74
18
ایرانجیب تفسیرت عالی بود/ اینا مردمو چی فرض کردن...
ملت: 1393/3/2808:41:37،
60
26
نه ما ملت ایران هیچ راضی به افزایش قیمت خودروهای بی کیفیت رانداریم
مهدی: 1393/3/2808:42:44،
66
25
35 سال دولت ما شده رونالدینهو چیز تازه ای نیست.
thidGMG: 1393/3/2808:49:45،
56
25
یکی به من بهگه تو ایران فلان چیز ارزون شد،داریم؟؟؟؟؟؟؟
مردم بیچاره تا جون دارن باید این وضع رو تحمل کنن
مردم: 1393/3/2808:52:29،
44
27
آقا جان اگه اینطوریه که بازی ۹۰ دقیقه است،...مردم لگن این دلال های از خدا بی خبر رو نخرین تا کیش و مات شن...
hamid: 1393/3/2808:54:05،
26
26
تز دولت جدید بازی برد برد تو همه جا هست !
ظاهرشون با باطنشون فرق داره ...
مهدی: 1393/3/2809:02:17،
25
22
ایران جیب ی چیزه تازه بگو اینارو ک همه می دونن
نیکو: 1393/3/2809:07:03،
57
25
تا بوده و بوده همین بوده از مردم نجیب این مملکت خدمت کردن وایثار در همه صحنه ها وتابوده وهست پاسخ این خدمت ها ، گرانی وسوء مدیریت ودروغ به مردم ، اخه شان مردم ایران پراید 20 میلیونی است ویا گمرگ 100 درصدی برای اینکه هیچ چاره ای جز خرید این ماشین های اشغال نداشته باشن؟؟؟؟
ناشناس : 1393/3/2809:12:28،
38
21
مخوان با گرون کردن ضرر دو سال گذشته رو جبران کنید واقعا که .......
تو این مملکت همه وقتی ضرر میکنن برای جیب مردم نقشه میکشن ولی موقع سود از مردم خبری نیست و همه سودها سرازیر میشه به جیب آقایون .
تاریخ: 1393/3/2809:18:52،
24
16
در کشور ایران سابقه نداشته چیزی ارزون بشه فقط اگه دولت درست مدیریت کنه و نگذاره گرونی ادامه پیدا کنه تا چند سال بگذره تا قدرت خرید مردم خوب بشه.این یک حقیقتی است کا بایستی پذیرفت.مگر تحریم مردم به نخریدن که اونم متاسفانه اول برای خودم و بعدش مردم ما غیر ممکنه...
مهدی: 1393/3/2809:31:01،
48
14
این آخرت و ان دنیا و امید وتوکل به خدا بازیچه ای برای این آقایون شده جهت چاپیدن بی سرو صدا این ملت.
وگرنه هیچ جا خدا نگفته که بشین و توکل کن به من همه چی درست میشه.
مهدی: 1393/3/2812:00:49،
31
22
شورای رقابت اگه واقعا رفتارش با اسمش یکی بود واردات خودرو رو ازاد میکرد که ببینه رقابت یعنی چی
حق و صبر: 1393/3/2813:20:05،
35
20
این وسط هیچ کس هم به این فکر نمی کنه که ما چرا باید از سوار شدن ماشینهای روز دنیا با قیمت واقعیشون محروم باشیم؟ و چرا باید پول یه تویوتا کرولا رو بدیم 206 سوار شیم؟
این سوال هم مهمه که توی این نوشتار مطرح نشده
واقعا چرا؟
یاغی: 1393/3/2814:25:55،
26
21
دیدین میگن انسان اشرف مخلوقاته؟خودروسازا ثابت کردن این موضوع حقیقت نداره
احسان: 1393/3/2814:34:27،
28
23
نویسنده مقاله رو خیلی خوب شروع کرده.چون فقط از نیجریه نباختیم اشکالی نداره بد بازی کردیم و هو شدیم و مردم باید خوشحال باشن.همون دلیل مسخره ای که یه عده میارن برای اینکه تمام کشورای اطرافمون جنگه و چون تو کشورمون درگیری نیست باید خوشحال باشیم.واقعا برای این کشور متاسفم
حسین 2: 1393/3/2815:04:36،
19
13
در واقع وسط هیاهوی دولت و دولت جدید بازی برد برد تو همه جا خودرو افزایشی 49/3 تا 9/6 درصدی را تجربه کرده و این به معنای جهش وخوشحال باشن.همون دلیل مست باید خوشحال برای این کشور متاسفم !!!!!!!!!!!!!!
MOSTAFA: 1393/3/2815:34:11،
37
12
شما پژو 206 که منقرض شده از خوده فرانسه فول آپشن با دلار 4000 تومن نه 3300 بری بیاری 30 میلیون واست در میاد بعد بیای آَشغال ایران خودرو بخری باید بهشون 35 بدی تازه اونم ناز می کنند میگن نه 40

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما