کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حمایت ها صنعت خودرو را تنبل کرد

کدخبر:۵۲۴۸چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۴:۱۵۲۶۹۷ بازدید

علی علیلو، رئیس هیات تحقیق و تفحص صنعت خودرو، وضعیت امروز بازار خودرو را متاثر از محدودیت‌های بین‌المللی و کمبود منابع مالی نمی‌داند و عنوان می‌کند که صنعت خودرو به حمایت‌های دولتی نیازی ندارد.

علی علیلو، رئیس هیات تحقیق و تفحص صنعت خودرو، وضعیت امروز بازار خودرو را متاثر از محدودیت‌های بین‌المللی و کمبود منابع مالی نمی‌داند و عنوان می‌کند که صنعت خودرو به حمایت‌های دولتی نیازی ندارد. بنا بر اظهارات وی، حمایت‌های دولتی از این گروه طی دوره‌های گذشته باعث شد تا این صنعت کارآمدی خود را از دست بدهد و امروز کارنامه مثبتی از خود برجای نگذارد. با این وجود وی معتقد است که حمایت‌های دولتی تنها برای حمایت از تولید و از نوع حمایت‌های محرک باشد. 

به نوشته فرهیختگان، علیلو همچنین درباره اعلام آمادگی خارجی‌ها برای حضور در صنعت خودرو عنوان می‌کند که بیش از هر چیزی که نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم، سرمایه‌گذاران خارجی نیاز به بازار و ظرفیت‌های ایران دارند. این در حالی است که برخی سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذار نیستند بلکه تولیدکنندگانی هستند که هدف‌شان تصاحب بازار ایران است. مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

اخیرا گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودرو ارائه شد. در این گزارش آمده است که 13 تخلف خودروسازان به دادگاه ارجاع می‌شود. انتظار شما از نوع برخورد مسئولان با این تخلفات چیست؟

ما تخلفات این صنعت را به قوه قضائیه ارجاع داده‌ایم. از این پس نیز این نهاد باید در این باره اقدام کند. اگر این تخلفات قابل برخورد باشد، باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم انجام شود. به نفع مردم است که با متخلفان صنعت خودرو برخورد شود. با این حال در این باره قوه قضائیه تصمیم‌گیرنده اصلی است. البته ناگفته نماند که اگر این نهاد به نتیجه مطلوب درباره پرونده تخلفات خودرویی برسد، قطعا برخوردهای لازم را انجام می‌دهد.

در کنار تخلفات، انتظارات صنعت خودرو هم مطرح است که البته دولت را واداشت ارز مبادله‌ای به صنعت خودرو اختصاص دهد. درباره این نوع ملاحظات یا بهتر بگوییم حمایت از صنعت خودرو چه نظری دارید؟

کاهش قیمت خودرو موضوعی است که با توجه به تصمیمات دولت عملیاتی می‌شود و به نفع مصرف‌کنندگان است که قیمت‌ها کاهش یابد. با این حال نباید به این بهانه از صنعت خودرو حمایت کرد. در مورد تخصیص ارز مبادله‌ای همین اتفاق افتاده است در حالی که باید گفت این تصمیم خلاف رویه رقابتی است. وقتی گفته می‌شود رقابت و بازار، یعنی کالا در یک رقابت سالم و شرایط مساوی قرار بگیرد و بتواند جایگاه خود را در بازار تامین کند اما متاسفانه این اتفاق با امتیازی مانند تخصیص ارز مبادله‌ای نمی‌افتد. به‌طور کلی حمایت مستقیم دولت خوب نیست چراکه این حمایت‌ها به‌جای رشد و توسعه صنعت خودرو، باعث تنبلی یک مجموعه یا شرکت می‌شود. ضمن ‌اینکه استمرار این حمایت‌ها باعث ناکارآمدی بازار خودرو می‌شود.

اما رونق این صنعت برای کشور حیاتی است.

نمی‌گویم حمایت نشود بلکه معتقدم حمایت‌ها از این صنعت باید تعریف شود و همان‌طور که گفتم باعث تنبلی این بخش نشود. حمایت‌های موثر، صنعت خودرو را کارآمد و محرک می‌کند ضمن‌ اینکه با هدف‌گذاری بلندمدت و برنامه‌ریزی و زمانبندی عملیاتی همراه است.

مثلا چه نوع حمایت‌هایی؟

حمایت‌هایی که تاکنون شاهد بودیم منجر به ناکارآمدی این صنعت شده است چراکه خودروساز پول دولتی را می‌گرفت و بدون توجیه اقتصادی و طرح خاص هزینه می‌کرد. همین مساله باعث شد تا از حمایت‌ها به‌عنوان آفت صنعت خودرو یاد ‌شود. خیلی از این حمایت‌ها با نیت خیر بود اما درنهایت اثربخشی خود را از دست داد. این در حالی است که حمایت‌ها باید محرک باشد و صنعت را از خمودگی بیرون آورد. باید تمام توان و دانش علمی خود را برای کیفی‌سازی این صنعت بسیج کنیم و در اختیار صنعت قرار دهیم. البته در این میان نیازمند نظارت‌های قوی از سوی مقامات هستیم تا بی‌انضباطی‌های مالی از این صنعت برچیده شود. همچنین قوانینی که مانع پویایی صنعت است، از سر راه صنعت برداشته شود و وضعیت سهامداری اصلاح شود.

با این تفاسیر پیشنهاد شما برای بهبود وضعیت صنعت خودرو چیست؟

تحول در صنعت خودرو نیازمند چندین پیش‌شرط است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. یکی از این شروط تغییر ساختار صنعت خودرو است. به‌عبارت دیگر باید ساختار این صنعت به‌طورکلی دستخوش تغییر و تحولات جدی شود. شرط دوم این است که سهامداری این صنعت از دولتی به‌خصوصی تبدیل شود. این شرط نیز مهم‌ترین مساله‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. ساماندهی و بهبود وضعیت مالی شرط سوم و ارتقای کیفیت و عمل به قانون ارتقای کیفی از دیگر شروطی است که برای تحول در صنعت خودرو باید مورد توجه قرار گیرد.

در مورد ادغام شرکت‌های خودروسازی چه نظری دارید؟

یکی از حمایت‌های محرک بحث ادغام شرکت‌هاست. هم‌اکنون بیش از 50 درصد شرکت‌ها و دارایی‌های شرکت‌های خودروسازی تلفیقی است. حساب و کتاب‌های این شرکت‌ها در ایران‌خودرو دیده می‌شود و حال اگر زیانی به ایران‌خودرو وارد شود، در قیمت تمام‌شده و افزایش قیمت‌ها جبران می‌شود. در این میان مصرف‌کننده متحمل خسران و ضرر می‌شود. بنابراین هر چه زودتر این شرکت‌ها باید شناسایی و ادغام شوند.

تاکنون شناسایی نشده‌اند؟

این شرکت‌ها در کمیته تحقیق و تفحص مجلس شناسایی شده‌اند اما مدیران خودروسازی خبری از وضعیت حساب و کتاب شرکت‌ها ندارند.

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته از سوی کمیته تحقیق و تفحص، چه تعداد از این شرکت‌ها متعلق به ایران‌خودرو و چه تعداد متعلق به سایپا هستند؟

بالای 130 شرکت در ایران‌خودرو و حدود 95 شرکت در سایپا هستند که باید ادغام و ساماندهی شوند.

تذکری هم داده‌اید؟

در گزارش‌هایی که برای وزیر صنعت ارسال کرده‌ایم، تذکرات لازم در این باره داده شده است.
از راهکارها بگذریم، مطالبات خودروسازان کم نیست. بارها در اظهارات خود عنوان کرده‌اند که 8500 میلیارد تومان مطالبه دارند و نیازمند حمایت‌های دولتی هستند، در‌ این مورد چه نظری دارید؟
متاسفانه خودروسازان سود خود را بر قیمت تمام شده اعمال می‌کنند که در واقع نباید این اتفاق بیفتد و این خود یکی از تخلفات آنها محسوب می‌شود. از سوی دیگر عنوان می‌کنند که مطالباتی دارند که بر دوششان سنگینی می‌کند. بنابراین از دولت می‌خواهند که حمایتشان کند. این درحالی است که معتقدم خودروسازان خود باید مشکلات‌شان را حل کنند و دولت در این زمینه نباید وارد شود.

درباره امیدواری صنعت خودرو از گشایش مراودات بین‌المللی چه نظری دارید. فکر می‌کنید حذف این محدودیت‌ها می‌تواند گرهی از مشکلات این صنعت باز کند؟

وضعیت امروز بازار فقط متاثر از این محدودیت‌ها نیست که بگوییم برداشته شدن محدودیت راهکار نهایی است. محدودیت‌ها از گذشته‌های دور نیز وجود داشته است و ما پیشینه بداخلاقی خارجی‌ها را فراموش نکرده‌ایم. بنابراین حتی در صورت رفع این محدودیت‌ها، مشکلات را باید در بخش دیگری جست‌وجو کرد.

اما اخبار و گزارش‌های منتشره از سوی مقامات گویای این است که با حذف این محدودیت‌ها، وضعیت بهبود خواهد یافت. این درحالی است که سرمایه‌گذاران خارجی نیز تمایل زیادی به مشارکت در بازار خودروی کشور دارند.

جذب سرمایه ‌خارجی روند مثبتی را برجای خواهد گذاشت و جای شکی در آن نیست. اما نکته مهم این است که بیش از اینکه نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم، سرمایه‌گذاران خارجی نیاز به بازار و ظرفیت‌های ایران دارند. ضمن اینکه غافل نباشیم برخی از سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذار نیستند. این افراد تنها تولیدکنندگانی هستند که هدف‌شان تصاحب بازار ایران است و حتی زمانی‌ که با برخورد غربی‌ها روبه‌رو می‌شوند، بداخلاقی کرده و به تعهدات‌شان عمل نمی‌کنند. مصداق این مساله در دوره‌های قبل به‌خوبی آشکار بود.

پس معتقدید نباید برای خودروسازان خارجی فرش قرمز پهن کرد؟

همان‌طور که گفته شد جذب سرمایه خارجی خوب است اما مسئولان امر باید سیاست‌هایی را به کار بگیرند که خارجی‌ها همچون قبل به بداخلاقی‌های خود ادامه ندهند. به عبارت دیگر تضمین‌هایی از این گروه بگیریم تا اگر روزی به تعهدات خود عمل نکردند، حرفی برای گفتن داشته باشیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مجید: 1393/3/2110:13:15،
69
11
بله دیگه وقتی حمایت از این بهتر که دولت صدای مردم خودشو زیر پا میزاره و پراید به مردم خودش میده 20 میلیون و به عراق میده 4 میلیون
وحید: 1393/3/2110:18:33،
89
14
اگه ایران خودرو وسایپا را جمع کنند داخل زمینهاش کشاورزی کنند سودش برا مملکت بیشتر است تازه کارگرهاش هم بیکار نمیشن
كمبوجيه: 1393/3/2110:19:18،
42
8
هنوز هم تئوريسين هاي خودرو ول نميكنند.دنيا از ايران جلو زد ما هنوز تو شك 2 و 3 هستيم.
$milad$: 1393/3/2110:19:45،
22
23
پراید ارزانترین خودرو جهان!
عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس پراید را ارزان‌ترین خودرو جهان دانست و اعلام کرد که خریداران نباید از این خودرو انتظار زیادی داشته باشند.
به گزارش افکار نیوز، آقای عزیزی با اعلام این که تولید این خودرو در ایران به مرحله ضرردهی رسیده، گفت خودروسازان به ازای تولید هر خودروی پراید یک میلیون تومان ضرر می‌ کنند.
دادا: 1393/3/2112:43:48،
18
7
والا ما چند ماه پيش يه ساندويچي زديم ضرر نميداد ولي سودش كم بود تعطيلش كرديم .....
پس نتيجه ميگيريم فرقون سازا ضرر نميكنند سوده شونم كم نيست كه دارن ادامه ميدن پس دارن دروغ ميگن
خداييش نظرو حال كردين ..........
آتیلا: 1393/3/2211:02:59،
11
8
شما خودروساز مهربانتر از دایه هم اگه ضرر میکنی تعطیل کن، ملت ایران قسم نخوردن از گلوی زن و بچه شون بزنن ضرر تو و امثال تورو صاف کنن.
علی جون: 1393/3/2110:23:19،
38
11
عزیزم صنعت خودرو حمایت دولتی نداره
کلا مال بعضی آقایونه که دولت پشت قبالشونه
1: 1393/3/2110:29:14،
64
38
والا از اول حتی بدون حمایت هم تنبل بود.
هم خودشون تنبل بودن هم ماشین هاشون.
فتنه جو: 1393/3/2110:43:23،
21
9
پول بیت المال به خودرو ساز میدهند اشغال میسازد قاتل جان مردم میشود حساب 2ضربدر 2 مساوی 5
تحریم، لطفا خودرو نخرید: 1393/3/2110:43:47،
69
10
دقیقا
خودمون باعث شدیم کوکوجان

نظرسنجی

تعطیلی صنعت فورقون سازی ++++++++
ادامه صنعت فورقون سازی -----------------
سيا: 1393/3/2110:48:56،
33
11
فكر كن دولت از كسي يا چيزي حمايت كنه كه واسش منفعت نداشته باشه...دستِ دولت و خودرو سازا اگه تو يه كاسه نباشه اونوقت رو هر ماشين سهمِ بعضيا از بين ميره
بالاخره رو هر ماشين كلي پول اينور اونور ميره،وگرنه ارز مبادله اي چيه،ارز آزادم نميزاشتن به دستشون برسه،دورِ هم يه سفره اي پهن كردن،سفرشونم مردم بيچاره بايد پُر كنن
مهدي: 1393/3/2111:00:33،
27
7
بهتر است به جاي واژه " حمايت " بگوييم "جنايت"
علی: 1393/3/2111:01:18،
43
11
میلاد جان اگه من و تو هم بجای آقای عزیزی بریم توی جاده مخصوص و هدایای مفصل بگیریم شاید به جای حق گفتن ناحق بگیم ایشون دقیقا میگن طبق آمار خودروساز ها.یعنی خودشون هیچ تجزیه و تحلیلی ندارن
کی گفته پراید ارزون ترین ماشین دنیاست الان پراید 7000 دلار به فروش میره در صورتی که تو هند ماشین های 2تا 3 هزار دلاری هم هست
ال 90 تو رومانی 5500 یور هست یعنی قیمت یه پراید به خدا ما راضی به ضررشون نیستیم واردات آزاد کنند بدن 70 میلیون
رام: 1393/3/2115:28:42،
23
17
ال نود تو روماني 8500 يورو هستش.
راست ميگه پرايد ارزونترين ماشين دنياست . شما هيچ جاي دنيا ماشيني با امكانات ترمز اي بي اس و ايربگ و كاتاليست و ضبط و ... به اين قيمت پيدا نميكنيد.
اگه كسي تو هند ماشين 3 هزار دلاري سراغ داره لينك سايتش رو بذاره اينجا همه ببينن.(موتورگازي 3 هزار دلار نميدن مشتي)
آرش: 1393/3/2308:07:43،
5
12
ارزان قیمتترین خودرو جهان ساخت باجاج(کمپانی موتور ساز هند)است به قیمت کمتر از 2000 یورو
آمنا: 1393/3/2308:09:14،
8
8
خدا وکیلی کیفیتشونم هر روز افت داره پرشا صفر سوار میشی صد رحمت میفرستی به کیفیت چینیا مثل ام وی ام !!
آرش: 1393/3/2308:10:08،
7
4
خوب گناه دارن دیگه باید حمایت بشه از این بختکهای صنعت ایران!
بیکار: 1393/3/2111:11:25،
28
11
لعنت بر باعث و بانی اصلیش
م: 1393/3/2112:04:26،
40
11
نمی دونم تا کی باید حسرت ماشینای خارجی را بخوریم
کارشناس: 1393/3/2112:14:43،
18
9
منظور از حمایت دولت حمایت مالی نیست.
دولت حمایت مالی نمیکند
دولت مردم رو خلع سلاح کرده دستاشنو بسته داده دست کارخونه خودرو سازتا هر بلای خاست سرش بیاره
قبل از اینکه خودرو بسازه پول و سودش رو بزوراز مردم میگیره که هروقت دلش خاست به هر قیمتی خودرو بفروشه
اميد: 1393/3/2113:04:16،
11
9
پاشو تنبل
کوکو: 1393/3/2113:11:01،
16
7
میدونستید هر معامله و هر عقدی جنبه مالی داشته باشه وقتی ایجاد میشه از نظر شرعی باید همون اول قیمت معامله مشخص باشه؟
دقیقا خودرو سازها دارن پول حرام میگیرن.
چون شما معامله ای میکنی که نمیدونی قیمت نهایی چقدره.
در واقع خودت رو میسپری دست اون اگه 100 میلیون هم اضافه بگه باید روز تحویل پرداخت کنی.
چرا میترسن با قیمت قطعی بفروشن؟؟؟؟؟؟
ماشین باز: 1393/3/2114:08:36،
15
7
من از سایت ایران جیب درخواست می کنم که یک نظرسنجی درباره "فعالیت یا عدم فعالیت" شرکت های خودروسازی ایران بزاره...ممنون
حنیف: 1393/3/2115:29:22،
12
8
من یک میلیون تومان در ماه حقوق میگیرم.
تصمیم به پس انداز بخشی از حقوقم برای خرید ماشینی مثل مزدا 3 میکنم که حداقل وقتی بچه م بزرگ شد مثل خودم نشه.
.
.
.
62 سال بعد من پولش رو تکمیل کردم.
کسی اینجا به ریش من خندید؟
پاسخ حنیف: 1393/3/2216:53:27،
8
6
حنیف جان اشک همه ما رو در اوردی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما