کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

توفان تهران عصر دیروز بازگشت، منشأ کجاست؟ + تصاویر

کدخبر:۵۱۴۹شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۵:۲۸۱۳۹۲۳ بازدید

دوشنبه گذشته يك ‌ساعت بعد از توفان بي‌سابقه و تندبادي كه با سرعت 119 كيلومتر بر ساعت به همراه گرد و غبار آسمان پايتخت را فراگرفت، پيامكي با مضمون «تحريك گسل‌هاي تهران و بروز زلزله ...

 دوشنبه گذشته يك ‌ساعت بعد از توفان بي‌سابقه و تندبادي كه با سرعت 119 كيلومتر بر ساعت به همراه گرد و غبار آسمان پايتخت را فراگرفت، پيامكي با مضمون «تحريك گسل‌هاي تهران و بروز زلزله در آینده نزدیک» در فضاي مجازي منتشر شد. با اين حال پيگيري‌ها از نهادهاي علمي و مرجع در حوزه ژئوفيزيك و مهندسي‌زلزله نشان مي‌دهد: هيچ رابطه علمي و معنادار بين «پديده‌هاي جوي» با «پديده‌هاي زيرسطحي» وجود ندارد و در دنيا، وقوع توفان را پيش‌نشانگر زلزله نمي‌دانند. عصر دیروز نیز تندبادی با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت باز هم تهران را غافلگیر کرد. 

علامت زلزله از توفان تهران؟

دوشنبه گذشته يك ساعت بعد از توفان بي‌سابقه در تهران، پيامكي با مضمون «تحريك گسل‌ها در اثر توفان و احتمال بروز زلزله در 24ساعت آينده»، از طريق تلفن‌‌هاي همراه در بين شهروندان منتشر شد و كمي بعد، اين شايعه‌ كه به همراه توفان وارد شهر شده بود، در فضاي مجازي آب و تاب بيشتري به خود گرفت: «پايتخت در 72ساعت آينده ناامن است و زلزله ‌بزرگ كه سال‌ها احتمال وقوع آن مي‌رفت، ظرف دو سه روز آينده در اثر توفان سهمگين و فعال‌شدن سه گسل‌ اصلي، با شدت حداقل پنج ريشتر تهران را تكان مي‌دهد.»

اگر چه شايعه «زمين‌لرزه در تهران»، در اثر تندباد آغشته به خاك، شكل گرفت اما به‌خاطر ابعاد توفان، خسارت‌هاي جاني و مالي آن و البته تصاوير خيره‌كننده‌اي كه از فراز برج ميلاد دقايقي بعداز وقوع منتشر شد، قدرت نفوذ ذهني به خود گرفت و هم‌اكنون نيز به‌رغم گذشت 4 روز از انتشار پيامكي كه منشأ آن بود، اين شايعه كماكان بر اذهان عمومي تاثيرگذاري خود را حفظ كرده و حتي به جو اظهارنظر درباره صحت و تاييد اين پيش‌بيني نيز دامن زده است. در چند روز اخير دو سناريو درباره شايعه زمين‌لرزه در تهران مطرح شده است: اول اينكه، گفته مي‌شود توفان عصر دوشنبه يك نوع پيش‌نشانگر از زلزله‌بزرگ بوده و در نتيجه زمان زمين‌لرزه نزديك است. دومين سناريو نيز به اين صورت شايع شده كه شدت باد همراه با گرد و غبار كه سرعت آن بين 90 تا 120 كيلومتر در نوسان بود و براي دقايقي كل پايتخت را درنورديد، باعث تحريك گسل‌هاي نيمه‌فعال شده و زمان انتظار وقوع زلزله‌بزرگ را كوتاه كرده است.

روز گذشته در پي افزايش دامنه شايعه پيامكي درباره زلزله تهران، موضوع را از يك نهاد‌ علمي مرجع در حوزه زلزله‌شناسي، يك موسسه مطالعاتي شاخص در حوزه ژئوفيزيك و همچنين سازمان مديريت بحران شهر تهران، پيگيري كرد. مسوولان ارشد اين سه نهاد ضمن تعجب و البته واكنش به پيامك پيش‌بيني زلزله تهران اعلام كردند: هيچ رابطه علمي، منطقي، معنادار و قابل‌انتظار بين «پديده‌هاي جوي» با «پديده‌هاي زيرسطحي» وجود ندارد و در تاريخ زلزله‌نگاري ايران و حتي ساير كشورهاي لرزه‌خيز، يك مورد يا حتي يك سند قابل‌اتكاء درباره ارتباط بين باد، توفان، گردباد و تندباد با فعال‌شدن گسل‌ها پيدا نخواهد شد. دكتر علي بيت‌الهي، مدير بخش زلزله‌شناسي مهندسي و خطرپذيري مركز تحقيقات راه، مسكن ‌وشهرسازي در اين باره گفت: ممكن است در يك زمين‌لرزه برحسب تصادف، قبل يا حين زلزله، تلاطم جوي رخ دهد و باد شديد مشاهده شود؛ اما اينكه بين پديده‌هاي جوي با پديده‌هاي زيرسطحي زمين، رابطه معنادار تلقي كنيم، مبناي علمي ندارد.

وي افزود: مكانيزم رخداد زلزله تنشي است كه در لايه‌هايي به ضخامت 10 كيلومتر زيرزمين اتفاق مي‌افتد و اين لايه‌ها مي‌شكند و شكست آنها باعث رخداد زلزله مي‌شود. اين واقعه كه در كيلومترها اعماق زمين اتفاق مي‌افتد به‌طور قطع با تلاطمات جوي كه هر روز در گوشه‌اي از جهان شاهد آن هستيم، ارتباط ندارد و از نظر دانش زلزله‌شناسي هيچ منبعي براي توجيه اين موضوع به‌صورت علمي وجود ندارد. دكتر بيت‌الهي با تاكيد براينكه در مواقع بروز حوادث طبيعي همچون دوشنبه گذشته كه توفان شديد تهران را فراگرفت، معمولا پذيرش مردم براي خبرهاي منفي بيشتر مي‌شود، افزود: حتما همه مردم تهران شنيده‌اند كه در برخي موارد اتفاق افتاده كه پديده‌هاي جوي به همراه زلزله بروز مي‌كند، اما اين به معني ارتباط آنها با هم نيست. مدير بخش زلزله‌شناسي مهندسي و خطرپذيري مركز تحقيقات راه، مسكن ‌وشهرسازي در پاسخ به پرسش «دنياي‌اقتصاد» مبني‌بر اينكه «گفته مي‌شود در زلزله بم نيز چند روز پيش‌از وقوع، توفان و تندباد در شهر اتفاق افتاده و به‌جاماندگان از اين زلزله، آن را براي مسوولان نقل كردند»، گفت: بنده در همان روز زلزله بم، چند ساعت بعد از وقوع زمين‌لرزه، در بم حاضر شدم و اقدام به تحقيقات فني كردم؛ اما مردم آنجا هيچ صحبتي در اين خصوص مطرح نمي‌كردند. بنده در تحقيقاتم، به دنبال نوعي پيش‌نشانگر زلزله بودم و سوالي در اين رابطه از مسوولان محلي پرسيدم مبني‌بر اينكه «چند ساعت يا چند روز قبل از وقوع زلزله، چه موارد غيرطبيعي در شهر مشاهده كرديد؟» و آنها پاسخ دادند «قبل از زلزله اصلي، سه زلزله خفيف را حس كرديم.» 

  زلزله‌بزرگ به باد و توفان ربط ندارد

دكتر مهدي زارع، مدير مركز ملي پيش‌بيني زلزله در پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي‌زلزله نيز درباره توفان عصر دوشنبه و شايعه‌اي كه پيرامون رابطه‌ آن با زلزله‌تهران مطرح است، به «دنياي‌اقتصاد» گفت: پيامكي كه با اين مضمون منتشر و به تلفن‌همراه بنده نيز پيامك شد، كاملا غيرعلمي و غلط است و به نظر من بايد مسوولان كشور اين موضوع را پيگيري حقوقي كنند و عاملان را تحت تعقيب قضايي قرار دهند. زارع با بيان اينكه متاسفانه هشدارهاي لازم از سوي سازمان هواشناسي درباره توفان تهران داده نشد و صرفا خبرهاي كلي همچون وزش باد در دامنه‌هاي البرز يك روز پيش از وقوع توفان ارائه شد، افزود: پيش‌بيني روز بعد هم غلط بود. وي با اشاره به اينكه سرعت ثبت‌شده از توفان عصر دوشنبه 119 كيلومتر بود، گفت: بين باد و توفان با زمين‌لرزه ارتباطي وجود ندارد و اين بحث فاقد پايه علمي است. زارع با تاكيد بر اينكه زلزله در اثر جنبش گسل‌ها در اعماق زمين رخ مي‌دهد نه به دليل توفان در سطح زمين، تصريح كرد: تاكنون شاهدي علمي براي ربط بين وقوع توفان به‌عنوان پيش‌نشانگر زلزله در دنيا معرفي نشده است، ضمن اينكه در نواحي لرزه‌خيز همچون كرمان، يزد، زاهدان، سيستان و بلوچستان توفان‌هاي متعددي در سال رخ مي‌دهد، اما در پي هيچ‌كدام از آنها، زمين لرزه مهمي حادث نشده است. زارع با بيان اينكه اسم و سمت درج شده در پيامكي كه يك ساعت بعد از توفان منتشر شد وجود خارجي ندارد، درباره احتمال زلزله‌بزرگ در تهران فارغ از بحث توفان نيز گفت: تاريخ 2300 ساله زلزله‌هايي كه در اطراف تهران رخ داده، نشان مي‌دهد در اين مدت 11 زمين‌لرزه با بزرگاي 5/6 تا 5/7 ريشتر در شعاع 100 كيلومتري تهران به وقوع پيوسته است؛ بنابراين طبق اين الگو هر 200سال يكبار بايد منتظر يك زمين‌لرزه بزرگ در تهران باشيم و چون از يازدهمين زلزله ثبت‌شده، 184 سال مي‌گذرد، از روي ريتم قابل‌تكرار مي‌توان گفت احتمال زمين‌لرزه‌ دوازدهم نزديك است.

  منشا توفان چه بود؟

سازمان مديريت بحران شهر تهران عصر دوشنبه همزمان با بروز توفان، جلسه اضطراري تشكيل داد و در ستاد مركزي بحران، نمايندگان دستگاه‌هاي امداد و نجات حضور پيدا كردند. رامين رادنيا، مدير روابط عمومي سازمان مديريت بحران شهر تهران درباره اين جلسه گفت: مسوولان و پژوهشگران زلزله نيز در اين ستاد عضو بودند و در جلسه بحران به صراحت، فرضيه زلزله در اثر توفان را رد كردند. وي افزود: سازمان هواشناسي در اطلاعيه‌هايي كه قبل از وقوع توفان عصر دوشنبه منتشر كرده بود، به‌طور مشخص، واژه توفان يا تندباد را به‌كار نبرده بود با اين حال رئيس اداره پيش‌بيني و هشدارهاي جوي اداره هواشناسي تهران در جلسه اضطرار منشا اين توفان را تشريح كرد. رادنيا درباره مطالبي كه محمد عشقي رئيس اين اداره روايت كرده، گفت: توفان بي‌سابقه اخير تهران ابتدا ناشي از تغييرات آب‌و‌هوايي محلي بود و از آبيك ناشي شد و با وزش باد جنوب‌غربي به سمت شمال‌شرقي در زمان كوتاهي شكل گرفت و سپس در تركيب با جريان ناپايدار مشابه كل منطقه، تشديد شد و سرعت گرفت و در زمان اندكي فرونشست. اين باد با گرد و خاك دشت‌هاي خشك و خالي جنوب تهران همراه شده بود. مدير روابط عمومي سازمان مديريت بحران شهر تهران با تاكيد براينكه جلسه اضطرار و آماده‌باش ستاد بحران در 2 روز بعد از وقوع توفان، فعال بود و هم‌اكنون حالت آماده‌باش از بين‌رفته است، افزود: سرعت باد در توفان بي‌سابقه دوشنبه گذشته يك پديده بود و گرد و خاك همراه باد، يك پديده ديگر. وي درباره اينكه چرا سازمان هواشناسي پيش‌بيني حركت توفان از نقطه‌اي به سمت تهران را مطرح نكرده بود، گفت: تغييرات آب‌وهوايي محلي را نمي‌شود تشخيص داد كه دقيقا از كجا نشات مي‌گيرد. مواردي كه مثلا در يك كشور از روزها قبل هشدار توفان و حركت توفان از فلان منطقه به نقطه‌اي ديگر داده مي‌شود ناشي از تغييرات آب‌وهوايي منطقه‌اي است نه محلي.

مدير روابط عمومي سازمان مديريت بحران شهر تهران – وابسته به شهرداري - در پايان با تاكيدبر اينكه حوادث و سوانح را نمي‌شود به هم نسبت داد، درباره شايعه رابطه توفان با زلزله تهران گفت: در دنيا هنوز زلزله‌‌شناسان نتوانسته‌اند درباره عنصر سوم زمين‌لرزه كه «زمان وقوع» است، پيش‌بيني ارائه كنند؛ بلكه فعلا فقط مي‌شود دو عنصر ديگر زلزله؛ يعني «مكان وقوع» و «شدت زلزله» را پيش‌بيني كرد.

  شبه توفان پيش‌بيني نشده در عصر جمعه

عصر ديروز، تندبادي تقريبا شبيه توفان دوشنبه گذشته، مجددا از سمت قزوين وارد تهران شد. حوالي ساعت 19 روز گذشته، شبكه خبر با اعلام هشدار درباره تغيير شرايط جوي در تهران، از وقوع توفان به همراه گرد و خاك در سطح پايتخت خبر داد. شدت تندباد ديروز در حدي نبود كه هوا همچون دوشنبه گذشته تاريك شود، اما سايت سازمان هواشناسي كشور سرعت تندباد عصر جمعه را 72 كيلومتر در ساعت اعلام كرد كه در مقايسه با توفان 119 كيلومتري دوشنبه پيش، شدت كمتري داشت. درباره توفان روز گذشته، هشداري از مراجع مسوول اعلام نشده بود و حتي در گزارش‌هاي پيش‌بيني كه در سايت هواشناسي موجود بود، درباره هواي روز جمعه تهران، به وزش باد اشاره شده بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

تهـرانى: 1393/3/1706:58:40،
113
70
به گفته كارشناسان هـر يكصد سال زلزله تهـران را در بر ميگيرند و وقوع ان حتمى است ولى پيش بينى ان غير ممكن مى بأشد
عاقل باشید لطفا: 1393/3/1707:24:18،
90
46
دوست عزیز هر زلزله ای دوره بازگشت داره، و بر اساس فرمولهای آمار و احتمال این دوره بازگشت محاسبه میشه، اما اینها همه آمار و احتمال است و قطعیتی در کار نیست. هر چند که اگه زلزله ای دیرتر بیاد احتمال بزرگ بودنش بیشتره ولی همه احتمال است. جو منفی ندهید لطفا.
مراجعه شود به کتاب اصول مهندسی زلزله - دکتر خسرو برگی
امير: 1393/3/1708:55:00،
44
57
آقاي "عاقل باشيد لطفا" خودت مراجعه كن به آيين نامه ٢٨٠٠ همه چي دستت مياد!
زلزله تخليه نيروهاي درون سطحيه اگه به گونه اي ديگه تخليه بشه احتمال وقوع و يا شدت زمين لرزه متغيير خواهد بود.. پس يعني هيچي به معناي واقعي مشخص و قابل پيش بيني نيست!
چوپرا: 1393/3/1711:15:57،
99
47
من کاری به این حرفا ندارم ولی خدا نکته توی هیچ گوشه ای از وطنمون زلزله بیاد
چو عضوی بدرد اورد روزگار ....
یکی از مردم: 1393/3/1711:42:21،
38
61
دوست عزیر فعلا احتمال زلزله ی بزرگ نیست زیرا هر چند وقت یک بار زلزله های خفیف میاد و اگر ما میخواستیم پیش بینی زلزله بکنید باید به زلزله های کوچک نگاه کنیم اگر این زلزله ها کم تر بشه احتمال زلزله های بزرگ تر بیش تر میشه و بیش تر باشه احتمال زلزله ی بزرگ کم تره
محمد: 1393/3/1713:35:27،
58
40
چقدر تهرانیها خوشبختند...
یا هوای آلوده،
یا ریز گرد،
یا توفان،
یا زلزله...
یعنی کل ایام سال به "کامشان" است...
شهرستانی متنفر: 1393/3/1713:43:16،
62
76
خیلی راحت و بی رو در بایستی بگم هر چند شاید متنشر نشه
تقریبا" اکثر قریب به اتفاق شهرستان ها و مردم ساکن در شهرستانها که سالیان سال از کمبودها رنج برده ایم با دیدن یک زلزله بزرگ در تهران و گرفتار شدن تهرانی های ناز پرورده ، پر مدعی و مغرور دلمان خنک می شود ببخشیدا اما تا کی ما کشته بدیم و توو فقر باشیم و عذاب بکشیم واسه تهرانی ها!
کافیست نگاهی به سایت فارس نیوز در باره طوفان تهران و نظرات مردم بیاندازید!
ssiinnaa: 1393/3/1714:01:20،
37
33
سلام
دوستان اينان دار ابرها رو بارور ميكنن تا بارش رو تهران زياد بشه و كمبود آب رو يكم جبران كن ولي وقتي بارور ميكنن توانايي محاسبه درستو ندارن و از شدت و قدرت ابرهاي بارور شده بيخبر هستن و براي همين طوفان ميشه.
علیرضا: 1393/3/1714:44:25،
36
47
بابا زلزله بم اومد اینقدر اطلاع رسانی نشد حالا یه نسیمی به صورت آقا زاده ها خورده
می خواین اصلا این هفته رو هم تعطیل کنید برین صفا سیتی
ما مرز نشینان بیداریم
حالا بیاین از این آب گل آلود ماهی بگیرین
به به عجب آب گل آلودی ؛به به عجب آب گل آلودی
آرش: 1393/3/1714:53:33،
40
39
در جواب به اقای شهرستانی!
من خودم چندین سال از دوران دانشگاهم شهرستان زندگی کردم و کاملا این چیزی که میگی رو دیدم و بعضا تنفر مردم اونجا از تهرانیا!گویا تهران نشینها مال شهرستانیها رو خوردن!!من نمیدونم این رو کی از کجا در آورده! اما حقیقت اینه که کسی که تهران زندگی میکنه خیلی بیشتر اذیت میشه تا کسی که تو یه شهرستان 100 هزار نفری زندگی میکنه!(کاری به اصفهان و اهواز و ... ندارم معمولا اونجا این قضیه این شدتو نداره)
آرش: 1393/3/1714:57:31،
46
38
تهران امکاناتش زیاده چون 12 میلیون جمعیت داره چون پایتخته!از 200 سال پیش تا حالا.والا ماهم راضی هستیم پایتخت تغییر کنه به یه جای دیگه//!تهرانی اگه درآمدش بالاست به همون میزان هزینشم بالاتره!شما از این ور شهرت میری اونور فوق فوق 10 تومن پول اژانس میدی تهرانی از شهرک غرب میره گیشا 10 تومن میده!یعنی 5 دقیقه راه!صبح ساعت 7 سر کاریم تا 9-19 شب نباید درآمدمون بالاتر باشه/شما صبح ساعت 9 مغازه باز میکنی تا 1 ...از اونور 4 تا 9 شب جمعه و روز تعتیلتم سر جاشه!
آرتا: 1393/3/1715:01:36،
37
48
جناب شهرستانی شما حساب نمیکنی که طوری شده که هرچند اشتباه الان همه چیز ایرانیا از تهران تامین میشه؟اگه تهران اتفاقی بیفته هر تیکه ایران میره یه وری!! یعنی کشور 100 سال میره عقبتر
علم: 1393/3/1717:02:05،
32
31
نهایت تاسف! . وقتی همه چیز را با دین قیاس کنند نتیجه همین میشه که تا یه طوفان و زلزله میاد بجای استفاده از عقل و علم سراغ خزعبلات گویی میریم! آقایان زلزله به حرکات صفحات لیتوسفر در پوسته زمین و گسل ربط داره نه به بی حجابی و خوشی!! بخدا در ژاپن روزی 10ها بار زلزله میاد آسمانخراش هایش 100 طبقه به بالا هستند ! توو سواحل آنتالیا و میامی و پوکت تایلند و ریودو ژانیرو برزیل و سواحل مدیترانه لبنان همه و همه بدون لباس هم هستند این حرفها چیه آخهههههه؟
فرزاد: 1393/3/1800:23:58،
34
31
در جواب دوستان تهرانی به عنوان یک مطلع مثال میزنم از اجحاف تهران به کل شهرستانها به خصوص جنوب . کالای خارجی که جنوبیها تو شهرشون میخرن اگر مستقیما از خارج وارد شده باشه در صورت خروج از منطقه آزاد قاچاق حساب میشه ولی اگر از تهران اومده باشه با یه برچسب مسخره که روش میزنن قانونیه !!! ---
فرزاد: 1393/3/1800:24:11،
24
25
--- ربطی به مبارزه با قاچاق نداره . کل کشور دارن به زور کالای مورد نیازشون رو از تهران میخرن اونوقت میفرمایید که خیلی زحمت میکشید ؟ به قیمت گند زدن به بازار شهرستانها به کار شما رونق دادن بعد از ناراحتی شهرستانیها تعجب میکنید ؟ وقتی خدای نکرده یکی از عزیزانتون بیمار شد تو شهرستان اونوقت میفهمید دنیا دست کیه.
حميد: 1393/3/1811:47:27،
33
32
در پاسخ به جناب ارتا ( حالا نميدونم دختري يا پسر ) : به قول شما كه اگه تهران نباشه هر جاي ايران ميره يه وري اونوقت خود تهران از همه جهات ضرر ميبينه وگرنه به شهرستان ها كه اسيبي نميرسه
بابا: 1393/3/1707:02:28،
72
49
زلزله تهـران حتمى است ولى دعا كنيم خفيف بأشه وخسارت جانى ند أشته بأشه
محسن : 1393/3/1713:37:49،
36
48
من فکر میکنم یک چیز دیگه هست . !!!
هیچ چیز طبیعی نیست .
گرد و غباری که در عرض چند دقیقه اونم بصورت توده ای
واقعا عجیبه !!!
والى : 1393/3/1707:14:58،
221
40
از خدا ميخوام اگه زلزله اومد به هـيچ كس أسيبى نرسه به غير از خودرو سازهـا كه ديگه فرغون توليد نكنند
جواب والی: 1393/3/1710:57:02،
84
41
بعداز خسارت به خودروسازا پراید مدل 93رو باید 65/000/000بخری جگر!!!
جواب جواب والی: 1393/3/1718:53:30،
34
26
ریال حساب کردی یا تومان؟ !!!
عاقل باشید لطفا: 1393/3/1707:17:04،
109
30
مشکل در 2 جاست

اول عدم اطمینان مردم به مسئولین، که هر چه مسئولین بگویند مردم باور نخواهند کرد و عکس آنرا قبول میکنند

دوم استفاده نکردن مردم از عقلشان، که همواره منتظرند یکی بنشیند و برای آنها سخنرانی کند و آنها هم بدون تفکر حرفهای آن فرد را قبول کنند، این سبک که مردم تنها شنونده باشند، باعث شده کمتر کسی به دنبال فکر کردن و به چالش کشیدن حرفهای مطرح شده باشد
ایرانی1: 1393/3/1707:33:41،
73
147
طوفان ،سیل ، زلزله ، حوادث ناگهانی ، همه به هم ربط دارند ولی چشم بصیرت می خواد !!! که متاسفانه گناه چشمها را پر کرده و جایی را نمی بینند. !
احمد: 1393/3/1707:56:37،
104
62
علت و سرچشمه این طوفان ها و سیل ها و ...... تنها یک چیزه.
ظلم.
على: 1393/3/1708:35:19،
70
182
علت بلاها گناه مردم است.
بى حجابى علنى در شهر تهران.
فساد بيش از حد در بدست آوردن مال در تهران.
مهدی: 1393/3/1709:33:52،
107
33
نه علی آقا همونطور که احمد آقا گفت علت ظلمه ظلم.
پیامبری که به اون انشااله اعتقاد دارید 1400 سال پیش فرمود.

"الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم "

بقای مردمان و ممالک با ظلم میسر نیست.
1: 1393/3/1710:46:19،
34
60
دوست عزیز علی اقا
زلزله و طوفان و.... یک پدیده طبیعیه و در قران هم به این موضوع اشاره شده.
رضا: 1393/3/1714:43:56،
29
26
مملکت با کفر میمونه اما نه با ستم...!
آرتا: 1393/3/1714:59:08،
45
32
من موندم اگه از گناه مردمه چرا تو لاس وگاس زلزله 100 ریشتری نمیاد خدا عذابش فقط تو بلاد اسلامیه؟
مهردادج: 1393/3/1708:13:44،
57
33
سال 1369كه شهرستان رودبار زلزله اومد قبلش باتغيير جوي هوا همراه بود ممكته تاثير داشته باشه
رضا: 1393/3/1708:33:51،
95
29
اي مسولين و آقازاده ها
شما رو بخدا از فساد اقتصادي و رانت و سود هاي كلان و ربا و رشوه در تهران دست برداريد و بگذاريد خداوند درهاي رحمتش رو بر مردم باز كند.

پروردگارا روزي حلال و انصاف نصيب ما بگردان
فرزاد: 1393/3/1708:41:47،
66
40
مردم تهران واقعا به هوای بد عادت ندارن و هر وقت هوا غیر عادی میشه عکس العملهای تندی نشون میدن . این طوفان ها سالی چند بار در شهرهای کرمان و سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و چند جای دیگه اتفاق میفته و خبری هم ازش منتشر نمیشه . گرد و خاک هم که نصف کشور رو گرفته ولی وقتی به تهران میرسه جدی میشه . مخلص بچه های تهران هستم ولی شلوغش میکنید !!! یا شایدم ما خیلی عادت کردیم به هوای بد .
محمد: 1393/3/1711:00:04،
18
35
رفیق من باد و توفان تو شهر شما یک مسئله عادی که خودتم داری میگی سالی چند بار رخ میده. اما تهران تو عمرش این فصل از سال این هوا و باد و توفانو ندیده. خرداد ماه. هوای بعد از ظهر خنک. سرعت باد 120 کیلومتر. الان دو هفتس که وضع هوا همین جوره. یه روز 60 . یه روز 70 . یه یروز 120.
خواهش من از گزارشگران این است که با دانشمندان در این باره صحبت کنند و دلیل این تغییر آب و هوایی رو از اونا بخوان به ماهم بگن.
مازیار: 1393/3/1722:48:43،
57
28
داداش من اون آلودگی هوا و پارازیتی که تو تهران هست
تو شهرستان نیست، یه نگاه به آمار سرطانی های کشور بنداز ببین چند درصدش مال تهرانه
باز دم روحانی گرم ما رو ار این بنزین بی کیفیت نجات داد
من به شخصه اگر یه کار تو شهرستان با 70% درآمد تهران پیدا کنم یک دقیقه تهران،نمیمونم
پس بحث کل کل نیست بحث 2 2 تا هست
غمخوار: 1393/3/1709:00:46،
16
36
این شایعه ازطرف سودجویان املاک است که میخواهند ازآب وهوای آلوده مسکن ملت رابه قیمت ناچیزبگیرند دوباره به قیمت خون به مردم بفروشند .ملت آگاه وهوشیاربهشیدگول شیادان رانخورید.
hami: 1393/3/1709:33:11،
45
39
زلزله قابل پیش بینی هستش.....منشا اون بار دار شدن کره زمین هستش.اگه امکانات بسیار پیشرفته در اختیار من بود اینکار ممکن بود.پس منشا زلزله گناه و غیره نیست
vadi: 1393/3/1710:05:58،
37
31
علامت زلزله از توفان تهران؟؟؟؟؟ چه ربطی داره آخه!!!
مردمو چی فرض کردن که حتی این مقاله رو نوشتن؟؟؟
اصلا خدا کنه زودتر زلزله بیاد همه بمیریم راحت بشیم از این وضع. اون وقت مسئولین مجبور میشن بگن هر خانواده جای حد اقل 5 تا بچه باید 10 تا بزاد.
ابوالفضل: 1393/3/1711:18:28،
33
32
مسئول محترم سازمان هواشناسی
شما اگه پیش بینی کن می بودید همان طوفان را پیش بینی می کردید
اظهار نظر در مورد زلزله پیش کش
اشکان: 1393/3/1711:32:07،
30
35
نه نشونه زلزل نه هر چیز دیگه . اینا همش نشونه خشم خداست.
امين: 1393/3/1713:25:58،
43
60
داداش زلزله هست ديگه ما كه تو شهرستانيم اب و هواى بسيار خوب داريم اما امكانات و درامد كل كشور دست تهرانياست، يه زلزله بياد يكم به خودتون بيايد. كمك براتون ميفرستيم…
آمنا: 1393/3/1714:58:12،
19
59
یعنی طرز فکر یه سری افراد نشون دهنده فقر فرهنگی اونهاست !!!واقعا متاسف براتون
احمد: 1393/3/1714:07:42،
42
50
اگرم قراره بیاد کمتر از 10-12ریشتر نباشه که یه کاری صورت بده
حسن: 1393/3/1715:07:24،
34
42
فکر کنم کار کاره امریکا اسرائیل انگلیس جنایت کاره.اخه اونا فقط با ایران کره شمالی دشمنن
اميد: 1393/3/1716:07:50،
32
32
آقا اينا کار آمريکاست
amir: 1393/3/1716:14:02،
30
23
خدا نكنه هيچ زماني براي هيچ نقطه اي ازكشورعزيزم هيچ اتفاق بدي نيفته.دوستان گرامي, گل همه ماها ازين آب وخاك نشات گرفته اين چه حرفاييه ميزنين؟ انشالاه دشمن اين سرزمين هركي چشم نداره اين مردم روببينه نابود شه
سيد مصطفي: 1393/3/1717:10:57،
39
29
ها تهرنیا کم اوردید یکم خاک بهتون رسید دنیا رو چپ کردید اما تو خوزستان ما هرروز این وضعو داشتیم کی به دادمون میرسید؟؟؟؟کسی حتی ماسک هم نمیزد بره بیرون چون میدونست با ماسک یا بی ماسک فرقی براش نمیکنه وبالاخره از این خاک مریض میشه
حالا خدا بهتون رحم کرده خاک ملایم واستون فرستاده
بیاید اینجا میفهمید ما چی میگیم
آرشیا: 1393/3/1717:57:19،
25
35
لابد این خاکم تهرانیا مقصرن در بارش؟طرف تو عراق درختا رو قطع کرده ...بد و بیراهشو به تهرانیا میدن! مردم ماطرز فکری دارن در حد .....
آریا: 1393/3/1718:01:55،
38
29
این شهرستانیهایی که میان میگن کاش تهران زلزله باید واقعا فرقی با دور و بری های رایش ندارن!
میگن چون تهران امکاناتش زیاده و امکانات اونجا جمع شده و ما نداریم کاش اونجا خراب شه نمیگن ما یه کار کنیم شهرمون اباد شه! یعنی طرز فکر این افراد تو دنیا به عنوان یه بیماری دیده میشه!مثل اینکه ما بگیم چون آلمان کشور پیشرفتس پس حق مارو خورده بریم بمب بذاریم بترکونیمش!
نورتون: 1393/3/1718:09:36،
46
25
دوستان شهرستانی بعضا فکر کردن تهران میده فاضلس؟یا اینجا کار ریخته و همچی آرومه و من چقدر خوشحالم؟اگه اینجوره پاشو بیا اگه 2سال دووم آوردی...طرف تو رختخواب خوایده حاضر نیست قدم از قدم برداره میگی شهر ما خرابه ...چون تهران اباده امیدوارم زلزله بیاد! یعنی این طرز رفتار باید دقیق بررسی بشه و به پزشک معرفی بشه که حاضره کلی آدم بیگناه بمیرن که آقا دلت خنک بشه!!
احمد: 1393/3/1809:45:35،
26
16
آقا سید مصطفی کسی به دادتون نمی رسه؟
مگه رای نمی دید که به دادتون برسند؟
پس چرا به دادتون نمی رسند؟
چرا نمیرین از همونایی که بهشون رای میدید و شکماشون رو گنده تر میکنید بخواین که به دادتون برسند؟
امیر مسعود: 1393/3/1721:55:05،
19
24
من در بزرگراه بسیج بودم که خیلی حیرت زده شدم.
سيد مصطفي: 1393/3/1912:12:35،
27
34
میدونی چرا داداش به دادمون نمیرسن؟؟؟
چون کسایی که اینجا عقلشون کار میکنه و از مسائل بیرونشون خبر دارن خیلی کمه
اینجا اکثر مردم ما یا عربن یا لر و از سر لج و لجبازی و دعوای های احمقانشون شهرو به گند میکشن و عربا چون بیشترن به هرکسی که عرب باشه رای میدن میخواد بیسواد باشه یا دکتر
تازه مردم اینجا ندید بدیدن
مث نمایندمون تا بش رای دادن رفت مجلس دیگه برنگشت مث اینکه بش خوش گذشته بود
متاسف براتون: 1393/3/1802:35:08،
33
33
متاسفم براتون که با مردن یه سری ادم خو شحال میشین حالا میخواد ماله هر جای این عالم باشه ،
رضا 2: 1393/3/1914:25:33،
10
29
این حرفا چیه !!!!!!!!!! هر روز تو اهواز و شهرهای جنوبی توفان بود گفتن نعمته الان این برا تهرانیا باشه ذلته ؟؟؟؟؟
تهرانی : 1393/3/2116:09:08،
29
30
برعکس شهرستانی تهرانی های فهیم هستند هر جای کشور حوادث مخربی پیش می آید اولین کسانی که کمک می کنند همین تهرانی هایی هستند که شما ازشون متنفرید و البته باید بگویم تهران نشین ها چون بالای 50 درصد همین تهرانیها از شهرستان آمده اند و در آخر هم می گویند خراب شود تهران منی که اهل تهرانم اگر جایی داشتم اقوامی داشتم در شهری یک لحظه اینجا نمی ماندم پس مشکل دید سیاسی مردم شهرستان به تهران است که این را هم سیاسیون درست کردند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار