کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قیمت بلیت هواپیما چقدر افزایش می یابد؟

کدخبر:۵۰۹۰یکشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۵:۰۴۳۵۴۷ بازدید

ابهام در تعیین قیمت بلیت ها همچنان باقی است. برخی از فعالان این حوزه ظاهرا بر اساس آنچه میان سازمان هواپیمایی و ایرلاین ها مطرح شده از افزایش 40 درصدی قیمت بلیت هواپیما خبر می دهند.

ابهامات درباره آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در حالی است که این موضوع یکی از اهداف قانون برنامه پنجم توسعه است و براساس آن در حال حاضر باید سه سال از اجرایی شدن آن گذشته باشد اما در دولت احمدی نژاد هیچگاه این طرح به مرحله اجرایی شدن نرسید. در دولت یازدهم این موضوع مورد تاکید قرار گرفت و بر اساس قانون برنامه دولت طرح آزادسازی قیمت بلیت هواپیما را به حال خود رها نکرد.

طرح آزادسازی قیمت بلیت هواپیما قرار بود از 28 اردیبهشت ماه جاری با تصویب در شورای عالی هواپیمایی کشور اجرایی شود. این در حالی است که از اواخر اردیبهشت تاکنون خبرهای متناقضی از سوی مسولان دولتی مطرح شده است اما هر بار پس از اعلام آن، دیگر خبری از آزادسازی نشد و بازهم ایرلاین ها طبق روال گذشته به کار خود ادامه دادند.

با این حال در پایان هفته گذشته دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی از اجرای آزمایشی آزادسازی قیمت بلیت هواپیما خبر داد. هر چند هنوز قیمت ها تغییری نکرده است و ایرلاین ها با همان نرخ مصوب قبلی بلیت می فروشند اما بر اساس آخرین جلسه ای رئیس سازمان هواپیمایی با مدیران ایرلاین ها قرار است بعد از تایید از جانب سازمان هواپیمایی در اواخر خرداد ماه یا اوایل تیرماه آزادسازی قیمت بلیت با افزایش نرخ ها رسما آغاز شود.

در این میان ابهام در تعیین قیمت بلیت ها همچنان باقی است. برخی از فعالان این حوزه ظاهرا بر اساس آنچه میان سازمان هواپیمایی و ایرلاین ها مطرح شده از افزایش 40 درصدی قیمت بلیت هواپیما خبر می دهند. اما هنوز مشخص نیست که آیا دولت مجوز آزادسازی تا سقف 40 درصد را صادر می کند یا خیر. برخی کارشناسان صنعت حمل ونقل هوایی معتقدند تعیین سقف به آزادسازی لطمه وارد خواهد کرد. زیرا این تعیین سقف باعث محدودیت و از طرفی شرکت ها نیز همان سقف تعین شده را اعمال می کنند که ثمره جز افزایش قیمت ها ندارد.

اگر در آزادسازی قیمت بلیت هواپیما، گران شدن را کنار بگذاریم مشکلات دیگری به دلیل مسائل مدیریتی و نرم افزاری بر سر راه اجرایی کردن این طرح قرار دارد. یکی از این مشکلات نبود نرم افزار متنوع سازی نرخ بلیت است که بسیاری از ایرلاین ها این نرم افزار را در اختیار ندارند. یعنی به طور کثال نمی توان از سه ماه قبل بلیت هواپیما را از این شرکت ها خریداری کرد و همین موضوع موانعی را برای سازمان هواپیمایی کشور ایجاد کرده است.

این در حالی است که بسیاری از فعالان صنعت حمل و نقل هوایی اعتقاد دارند دولت باید سریعا دست به کار شود و طرح آزادی سازی قیمت بلیت هواپیما را به مرحله ارجا در آرود. دلیل آنها نیز بیششتر به این موضوع گره می خورد که در سالیان گذشته بر ساس موانعی که بر سر آزادسازی قیمت بلیت هواپیما بوده شرکت های هوایی نتوانسته اند به رقابت بپردازند و همین موضوع سبب کند شدن توسعه آنان بوده است.

 در همین رابطه علی عابدزاده، قائم مقام هواپیمایی معراج در گفتگو با تجارت فردا عنوان کرده است که تحریم‌های پی در پی صنایع هوایی و شرکت‌های هواپیمایی، ناوگان هوایی کشور را در سال‌های اخیر با مشکلات جدی مواجه کرد و اگر آزادسازی اجرایی شود این صنعت از بیماری که سال هاست گرفتار آن شده است، نجات پیدا خواهد کرد.

عابدزاده در خصوص ضرورت آزادسازی در صنعت هوایی معتقد است که این بهترین برنامه ای است که تا به حال برای بخش هوایی نوشته شده و در این برنامه به ابعاد مختلف حمل و نقل هوایی توجه شده است.حدود سه سال است از تصویب برنامه پنجم توسعه می گذرد و دیگر تعلل کافی است.

وی درمورد نرخ قیمت ها بر این باور است که طبیعی است که نرخ ها افزایش پیدا می کند. زیرا خدماتی که صنعت حمل و نقل هوایی دریافت می کند به مرور زمان بر اساس قیمت تمام شده بدون سوبسید دریافت خواهد کرد.خدمات هوایی در کشور بسیار ارزان است و با این قیمت های پایین نمی توان ساختار مالی و پروازی خطوط هوایی داخلی را در سطح استاندارد مناسب نگه داشت تا خدمت ارائه دهند.

با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا دولت تدبیر و امید بالاخره می تواند بعد از اتمام مرحله آزمایشی، رسما طرح آزاد سازی بلیت هواپیما را کلید بزند یا خیر؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احسان: 1393/3/1115:41:47،
47
27
خودشون میفهمن دارن چطور قیمت میدن؟40%؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!
مهدی: 1393/3/1115:42:09،
90
37
با ناوگان فرسوده و نا کافی چه رقابتی؟ راحت بگید میخوایم گرون کنیم! دیگه اسم گذاشتن آزادسازی و رقابت و ارائه سرویس بهتر به مشتری و قدرت انتخاب و ... کشکی بیش نیست. یادتونه میخواستن اتوبوس پولی راه بندازن؟ کسی ایستاده سوار نمیشه، پرده داره، تمیزه، همه ایستگاهها نگه نمیداره و سریع السیره! و هزار چیز دیگه، راستی توی مسیر برگشت یه نگاه به وضعیت اتوبوسها کنید ... همه امور همینجوری بوده و خواهد بود
ناشناس: 1393/3/1117:15:24،
60
31
آقای روحانی یه فکری برا این شیب خیلی خیلی ملایمت بکن !
هر کی میاد روی کار-یکی از یکی بدتر
علی: 1393/3/1117:26:48،
41
22
اینجا هریه
یدفعه میبینی فردا ۱۴۰ درصد افزایش دادن
تو کشورای دیگه بعد از خصوصی سازی برای جلب مشتری قیمتا رو میارن پایین اینجا میبرن بالا
رضا : 1393/3/1118:30:13،
45
26
بلیط رو گران میکنند ولی کیفیت خدمات صفر وقتی هواپیما سوار میشی با گاری فرقی نمیکنه بقدری هواپیما کثیفه و صندلیها به هم چسبیده و نامناسب که نهایت نداره فقط اقایان بدنبال گران کردن هستند کسی به فکر مسافر نیست سازمان هواپیمایی کشوری هم که نظارت نداره و مسولینش دایما به سفر خارج مشغول هستند معلوم نیست این سفرها بابت چیست؟؟؟؟!!!!!!
علی: 1393/3/1119:05:32،
61
29
چند شب پیش از تهران به کرمان می امدم هواپیمایی ماهان شام یه دونه سیب زمینی اب پز با سه تا فیله مرغ خیلی حال کردم شاید قیمت رو ببرند بالاتر از پنج ستاره بشه ده ستاره تحریمیم همینه دیگه خواستی بخور نخواستی خودتو بنداز پایین
n: 1393/3/1119:48:18،
38
28
اقشار آسیب پذیر با هواپیما مسافرت نمیکنند ولی گرانی مسافرت با هواپیما از درآمد اقشار میانی جامعه کم کرده واونهارا پس از مدتی با اقشار آسیب پذیر همتراز میکنه بدون اینکه طرح های اقتصادی دولت برای راضی کردن اونها حداقل دور نمائی بوجود بیاره ! شاید برنامه زیر خط فقر بردن کل جامعه "تدبیر" باشد !!
محمد : 1393/3/1123:16:03،
40
24
بیچاره مردم سالی یکبار هم نمیتونن با خانوادشون. یه مسافرت برن اینم از عدالت اسلامی... قیمت بلیط هاشون رو با اروپا مقایسه میکنن نه کیفیت شون مثل اوناست نه سطح درامد مردم... ای خدا مردیم از این همه عدالت....
یاس: 1393/3/1200:31:10،
35
28
بابا هواپیما چیه تو مملکت ما شترم از سر مر.. زیاده
ببخشید ولی واقعیته
رسوايي در قيمت: 1393/3/1200:41:21،
40
26
چرا پرتو پلا میگید؟کی گفته قبلان افزایش قیمت نداشتیم؟؟یا هواپیما سوار نشدی یا داری گذایی گویی میکنی سه4سال پیش بلیط تهران شهرستان20هزار بود سال بعد شد50هزارالان شده120هزار>یعنی هرباز نزدیک100%افزایش قيمت داشته.یا مطلب ننویس یا پرت و پلانگو
افزایش حقوق=20درصد...گرانی وتورم=90درصد این چه عدالتیه؟هزار افسوس به ما مردم مظلوم.
این دلواپسا کجا هستند که در گران کردن جریان زندگی مردم دلوا پس نمیشن؟؟؟؟؟؟؟؟
حسن: 1393/3/1214:59:47،
55
42
تهران-شهرستان میشه از تهران به کجا؟
شرمنده: 1393/3/1212:34:54،
34
22
ظاهرا" این آقایان و بالانشستگان قرص تورم خوردند به غیر از گرون کردن و افزایش قیمت کالا و خدمات چیزی دیگری بلد نیستند . هر کدام شان یک یا چند شرکت ، کارخانه ، محل تجارت و.... زده اند دارن جیب های مردمو به بهانه هایی خالی میکنن ، وای به حال مردم که هیچ دادرسی ندارند که به تصمیمات غیر اصولی این آقایان اعتراض کند.
ناشناس: 1393/3/1420:05:04،
27
20
شهرداری مشهد نرخ بلیط اتوبوس ها 75 درصد افزایش داده 200 تومن شده 350 هیچی نشد واسه هواپیما که خود مسیولین میخوان سوار بشن 40 درصد واسشون گرونه مسولین همه چیز ارزون میخوان البته واسه خودشون

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار