کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سرمایه گذاری در کدام بازارها سود بیشتری به همراه دارد؟

کدخبر:۵۰۶۵شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۰:۲۹۹۳۱۶ بازدید

با نگاهی به روند حرکتی قیمت ها در بازار طلا و ارز، این بازارها که در دو سال گذشته محل مناسبی برای کسب سود در کوتاه مدت بوده اند در سال جاری نمی توانند محل مطمئنی برای سودآوری باشند.

 اقتصاد ایران در سال 93 به کدام سمت و سو خواهد رفت؟. در سال 93 سرمایه گذاری در کدام بخش از اقتصاد با سود بیشتری همراه خواهد بود؟ آیا همچون چند سال اخیر بازار ارز و طلا سودآورترین بازار برای سرمایه گذاران خواهد بود یا تغییر دولت و شرایط سیاسی، بازار سودآور را هم تغییر داده است؟

این سوال هایی است که در ماه های گذشته بارها در محافل اقتصادی و اجتماعی از سوی مردم، فعالان بازارهای مختلف و مسئولان عنوان شده و تحلیل های مختلفی نیز در پاسخ به این سوالات مطرح شده است.

اما طی سال های گذشته به واسطه نوسان های ارزی بازارهای طلا، سکه و ارز مخاطبان فراوانی را به همراه داشته و مردم برای کسب سود در کوتاه مدت به سمت این بازارها هدایت شده اند که البته کارشناسان اقتصادی این اتفاق را یکی از آسیب های اصلی سال های اخیر اقتصاد ایران عنوان می کنند.

به سمت بازار ارز و سکه نروید

این در شرایطی است که قیمت سکه و ارز در یک سال گذشته روند نزولی داشته و بر همین اساس سرمایه گذاری در این بازارها نیز کاهش یافته است و پیش بینی ها نیز حاکی از ادامه دار بودن کاهش قیمت سکه و ارز در ماه های آینده است.

در همین رابطه به دنبال کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی به یکباره قیمت این فلز گران بها با کاهش چشمگیری در بازار داخلی روبرو بود به طوریکه روز چهارشنبه هفته گذشته به یکباره هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید 16 هزار تومان ارزان شد.

این روند نزولی در آخرین روز هفته نیز ادامه پیدا کرد به گونه ای که بار دیگر سکه تمام بهار آزادی کاهشی معادل 11 هزار تومان را به ثبت رساند و بر قله 961 هزار تومانی آرام گرفت. نیم سکه بهار آزادی نیز در ادامه روند نزولی قیمت سکه و طلا 5 هزار تومان ارزان شد تا قیمتی برابر 486 هزار تومان داشته باشد. از سوی دیگر هر ربع سکه بهار آزادی نیز از کاهش قیمت بی نصیب نماند و افت قیمتی معادل 1000 تومان داشت تا 280 هزار تومان به فروش برسد.

همچنین در همین رابطه ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با یادآوری تعادل ایجاد شده برای عرضه و تقاضای ارز در بازار گفته است فکر می کنم به زودی شاهد کاهش باثبات نرخ ارز خواهیم بود.

با نگاهی به روند حرکتی قیمت ها در بازار طلا و ارز، این بازارها که در دو سال گذشته محل مناسبی برای کسب سود در کوتاه مدت بوده اند، در سال جاری نمی توانند محل مطمئنی برای سودآوری باشند.

با حضور در بازار مسکن در بلند مدت سود می کنید

بازار مسکن یکی از بازارهای اقتصادی در ایران به شمار می رود که همواره با سود فراوان همراه بوده و در سال های اخیر نیز قیمت ها در بازار افزایش قابل توجهی پیدا کرده و صاحبان مسکن در یک دهه گذشته سودهای کلانی را به دست آورده اند.

اما در یک سال گذشته قیمت مسکن روند نزولی به خود گرفته است و در شرایطی که پیش بینی می شود قیمت مسکن در ماه های آینده به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی افزایش یابد بر اساس نظر کارشناسان بازار بهترین زمان برای خرید مسکن فرا رسیده است.

البته باید به این نکته اشاره کرد که بازار مسکن به افرادی که به دنبال کسب سود در کوتاه مدت هستند توصیه نمی شود اما به نظر می رسد سود حضور در بازار مسکن در بلند مدت قابل توجه است.

محمود جام ساز از کارشناسان اقتصادی در این رابطه با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه هایی سودآورتر است که بازده سریعی داشته باشد می گوید از این منظر اگر در حوزه مسکن صرفا منابع بخش خصوصی به کار گرفته شود و از اعتبارات بانکی استفاده نشود، در آینده برای مالکان آن سودآور خواهد بود؛ چراکه تجربه همواره نشان داده که بخش مسکن که یک بخش غیرتجاری و غیرمبادله ای است با سود مواجه بوده است.

وی می گوید به شرط آنکه افراد صرفا سرمایه شخصی خود را در بخش مسکن به کار بگیرند (نه آنکه از اعتبارات بانک ها استفاده کنند) با سود مواجه خواهند شد؛ چرا که اگر از تسهیلات بانکی استفاده کنند در زمان رکود مجبور می شوند بهره بانک را پرداخت کنند و هزینه های اضافی مالی، سود آنها را خنثی می کند.

بورس مطمئن ترین بازار برای سرمایه گذاری است؟

بازار بورس در سال 93 روزهای خوبی را سپری کرد و هر روز شاخص کل بورس رکوردهای جدیدی را ثبت کرد و همین موضوع باعث شد تا بسیاری از مردم برای سرمایه گذاری به سمت بازار بورس هدایت شوند.

این درشرایطی بود که بسیاری از کارشناسان به نسبت به این اقدام  هیجانی مردم هشدارهای فراوانی را داده بودند و بارها اعلام کردند که مردم بدون آشنایی کامل وارد بازار سرمایه نشوند.

اما در شرایطی که شاخص کل بورس در سال 93 حدود 3 هزار واحد افت کرده است محمدباقر نوبخت سخنگوی هیات دولت اعلام کرده است تلاش می شود که عملکرد بورس واقع بینانه باشد ضمن آنکه بورس مطمئن ترین بازاری است که می تواند بازدهی مناسبی را برای سرمایه گذاران به خصوص سرمایه گذاران خرد داشته باشد.

وی همچنین اظهار امیدواری کرده است بورس در وضعیت تعادلی قرار گیرد و با توجه به اینکه اقتصاد ایران در سال 93 از رکود خارج و از منابع مختلف برای توسعه کشور استفاده خواهد شد، شرایط بورس نیز متعادل شود.

البته در این شرایط بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که با افت شاخص بورس ارزش سهام مختلف واقعی شده و بهترین زمان برای خرید سهام فرا رسیده و در طولانی مدت می توان سود مناسبی را در بازار بورس به دست آورد.

سود سپرده‌های بانکی را از دست ندهید

طی هفته های اخیر شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده های بانکی را بین 10 تا 21 درصد اعلام کرده است که این موضوع می تواند به افرادی که آشنایی کافی به بازارهای اقتصادی را ندارند محل مناسبی برای تثبیت سرمایه و همچنین کسب سود در کوتاه مدت باشد.

در همین رابطه علی رحمانی مدیرعامل سابق سازمان بورس و اوراق بهادار تهران می گوید با این شرایط و در نظر گرفتن ریسک سرمایه گذاری به نظر می رسد در سال 93 سپرده گذاری بانکی به خصوص برای مبالغ بالا سودآورترین فرصت سرمایه گذاری خواهد بود؛ چرا که در بازار سرمایه ریسک و ابهام بالا است.

توصیه های حسین عبده تبریزی به سرمایه داران

اما حسین عبده تبریزی در توصیه به افرادی که قصد دارند در سال 93 اقدام به سرمایه گذاری در زمینه های مختلف کنند، می گوید فقط به کسانی توصیه می کنیم وارد بازار سرمایه گذاری شوند که پول و پس انداز هایی با مبالغ قابل توجه دارند.

وی همچنین گفته است به کسانی که قصد دارند خودرو یا واحد مسکونی خود را برای سرمایه گذاری بفروشند، توصیه می کنیم از این کار خودداری کنند و اگر مبالغی کوچکی در اختیار دارند، بهترین روش سرمایه گذاری آن، سپرده گذاری در بانک ها است.

عبده تبریزی درباره فرصت های سرمایه گذاری و روش های منطقی حفاظت از سرمایه در سال 93، گفته است دربازار سرمایه از سال 91 روندی تند را داشته ایم که منطقی بوده است و دلار از یکهزار تومان به سه هزار تومان رسید، ولی با حضور دولت جدید بازار ارز ثابت شد.

وی درباره بازار بورس نیز می گوید از شهریور سال جاری شاخص تعدیل بورس و اوراق بهادار افزایش نیافته است، بنابراین به مردم عادی توصیه می کنیم که تک سهم نخرند و برای سرمایه گذاری در بورس به دنبال صندوق ها و بیمه های پس اندازی باشند.

عبده تبریزی درباره بازار ارز نیز می گوید دولت جدید بازار ارز را کنترل کرد و امروز دیگر ارز موضوع سرمایه گذاری مردم نیست و بدترین جایی که پول برای سرمایه گذاری قرار می گیرد ارز وسکه است، چون پول وسرمایه ای را برای کشور خلق نمی کند وتاثیری در اقتصاد ملی ندارد.

این کارشناس اقتصادی همچنین درباره بازار طلا نیز گفته است سال گذشته کسانی که در بازار طلا سرمایه گذاری کردند 30 درصد زیان دیدند و پیش بینی ها نشان از آن دارد که سال اینده قیمت طلا افزایش نخواهد یافت، بنابراین توصیه می شود که در این بازار سرمایه گذاری نشود.

وی با اشاره به بازار مسکن گفته است مقدار پروانه های ساختمانی که در کشور صادرشده یک سوم آن در تهران بوده است و مقدار زیادی مسکن ساخته شده است که ممکن است با سرعت به فروش نرود وکسانی که فکر قیمت بالا هستند، بدانند که رشد قیمت بالا را تجربه نخواهند کرد. البته این موضوع در مسکن های پایین که سهم زمین کم است، صادق است ولی در مسکن های گران قیمت این چنین نیست ومسکن در سال آینده رکود عمیقی دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

babak: 1393/3/1012:20:53،
48
116
دیگه هیچ بازاری سود نداره...حداقل بورس سالیانه سودی میده به سهامداران
رنگین کمان: 1393/3/1012:41:50،
58
159
طلا ودلار+++ مسکن و بورس_ - _ _ _ _
amin: 1393/3/1013:18:48،
142
30
فقط تو ایران دلالی سود داره
Moh3n: 1393/3/1018:33:12،
68
29
دوستان خواهشا راهنماییم کنید"منظور ایرانجیب از بلند مدت مسکن چقده؟؟؟؟
یک تا دوسال (-)
سه سال به بالا (+)
سيا: 1393/3/1023:05:31،
43
23
اقاي تبريزيِ عزيز لطفا مغرضانه مطلب ننويسيد،شما اگر خودتون هم پول داشته باشيد ميزاريد بانك؟؟با ١٠ درصد سود؟؟بورسِ ما يه بورسه سياسيه،چون پايه هاي توليد اينجا بسيار ضعيفه،تمام صنايع مادر دارن مينالن،ما كشورِ توليد كننده اي نيستيم كه مردم رو به سمت بورس هدايت ميكنيد،درواقع بورسِ ما با دلار بالا پايين ميشه نه با توليد و صادرات،تو اين كشور فقط دلالي جواب ميده،همين و بس،اينم تقصير ما نيست،تقصيره اقايونه...
sam: 1393/3/1100:20:01،
35
31
از من به عنوان 1 سازنده فعال در منطقه 1 تهران به شما نصيحت :‌ مسكن مسكن مسكن
امید: 1393/3/1101:34:48،
30
26
یه ساعت
سامان: 1393/3/1012:21:00،
222
214
باسلام، پيش بيني مي كنيد كدام بازار در سال 93 براي سرمايه گذاري مناسبتر است، لطفا راي دهيد:
مسكن +
بورس --
سلام: 1393/3/1013:23:57،
142
89
بورس
پاسخ به سامان: 1393/3/1021:02:57،
51
29
صدای بورس:اه اه اه من دارم میمیرم این نفسهای اخرمه
پاسخ به سامان: 1393/3/1021:58:20،
32
35
صدای مسکن:فعلا دست و پام را بسته اند من راه هزار روزه را یک شبه رفتم شما به حرکت خود ادامه بدهید من گرفتارم نمیتونم کمکتون کنم شاید 5 یا 6 سال اینده به شما ملحق شوم
sh-p: 1393/3/1012:21:57،
78
128
به قول یکی از دوستان قدیمی:

پول اگه یه جا بمونه ارزشش از بین میره. پولو یه جا نخوابون.

پول پولو میاره. سعی کن سرمایه گذاری کن.

ولی به نظر من مسکن گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.
Hajì: 1393/3/1012:24:49،
77
116
دلار بزودي 3400 ميشود طلا ارزان ميشود مسكن 1.5 برابر تا چند ماه ديگه خودرو داخلي کمي کاهش ميابد اما هيچي دلار نميشه چون پول نقد داري
محمد: 1393/3/1016:12:23،
67
41
دلار قطعا تا پایان سال میاد زیر 3000 تومان شک نکنید علت کاهش سود بانکی هم همین بود
hamid: 1393/3/1012:29:14،
73
50
مگر اینکه آدم احمق باشه که تو کشور ورشکسته در حال جنگ مثل ایران سرمایه گذاری کنه
علی: 1393/3/1013:08:48،
44
59
مطمئن باشیدطلابالا میره.فعلاقیمتهاراپائین آوردن تاطلاهای مردموازبازارجمع کنن فقط همین
Maya: 1393/3/1014:25:02،
52
29
علی جان قیمت طلا جهانیه! چیو جمع کنن؟!! گوش شیطون کر اولین باره در ایران طلا میره پایین دلار نرفت بالا
ایرانی: 1393/3/1013:24:37،
97
38
میخوای سر روی بالش آروم و راحت بزاری بدون استرس فقط مسکن
هزاران سال میشه که برای همه سود آور بوده
Maya: 1393/3/1014:26:56،
47
79
ببخشید سقوط 50 درصدی مسکن در آمریکا، 30 درصدی در اروپا، 50 درصدی در امارات متحده.. سودآور بوده؟؟ واقعا فکر میکنی در ایارن مسکن ارزون نمیشه؟ امسال ببینید
میزان: 1393/3/1013:32:32،
50
60
بازه حرکتی دلاراز3250تا3350خواهد بود
علی: 1393/3/1016:14:12،
47
44
دلار به زودی بین 2700 تا 2800 بسته میشه مطمن بش
پاسخ به میزان علی: 1393/3/1021:09:52،
47
28
دعوا نکنید دلار رایگان بزودی در سبد کالا توزیع میشود
کارشناس بازار: 1393/3/1013:36:58،
73
38
نقد شدن مسکن خیلی سخت و باید ماه ها سماغ مکید ولی دلار و طلا رو در لحظه ولو با ضرر میشه آب کرد ولی مسکن رو با ضرر هم نمیشه به سرعت تبدیل به پول کرد.....
محمد: 1393/3/1013:45:05،
84
20
سود اختلاس از همه چی بیشتره عین همه ....
رسول: 1393/3/1013:50:43،
57
28
اگر به خط اخر مجددأ نگاه كنيد ، كارشناس ميگه در سال اينده ركود عميق مسكن ،يعني مسكن گران ميشه وبعد به علت عدم تواناي مردم ميره به خواب
رسول: 1393/3/1013:55:53،
70
43
اقاي كارشناس بازار مسكن نهايتش اگرم فروش نره ميتونه عايدي داشته باشه ولي سكه و ارز عايدي نداره كه هيچ تازه نگهداريشم هم استرس داره وهم هزينه
مهدی: 1393/3/1014:13:34،
69
104
کی پول مفت رو میده مسکن بخره!!!!
مسکن دیگه مرد تا 5 سال دیگه
حمید: 1393/3/1015:20:22،
49
28
دورنمای رشدقیمت مسکن بهتره ولی نقد پذیریش پایینه
دلار و طلا همیشه نقده ولی معلوم نیست رشد قابل توجه داشته باشه
ممد: 1393/3/1016:01:01،
32
38
من خودم سرمایه گذارم. و هیچ بازاری مثل طلا خوب نیست .از 12 ماه سال 10 ماهش سود داره .از قدیم این فلز افزایش داشته تا حالا
رضا: 1393/3/1016:54:22،
56
25
تبليغات براي بورسي كه رو به كاهش دارد سودي ندارد !!!!!!!!!!!!!
mihsen: 1393/3/1017:39:15،
41
26
با قیمتای کنونی مسکن اگه میتونین حتما بخرین سال 95-96 هم فرا خواهد رسید و خرید خانه های 60- 70 متری بر خیلی ها آرزو خواهد شد...
پاسخ به mihsen: 1393/3/1021:48:29،
44
22
تا سال 95 یا 96 کی زنده یا مردست شاید هم جنگ در پیش باشه شاید هم از گرسنگی مرده باشیم سعی کن بازده یکساله را در نظر بگیری
مصطفی: 1393/3/1023:14:41،
32
30
سیاست یهودی میگه یک سوم طلا یک سوم مسکن یکسومپول نقد
هادی: 1393/3/1023:27:31،
32
26
سرمایه گذاری تو بورس فقط میتونه ضمانت داشته باشه طلا و سکه و ارز و مسکن تو هواست!!!!!!!
داریوش: 1393/3/1100:28:51،
32
53
الان فقط مسکن . با افزایش قیمت مصالح و تورم هیچ سرمایه ای بهتر از مسکن نیست.
مهدی: 1393/3/1109:34:06،
30
21
کدوم عاقلی مسکن میخره
v.p: 1393/3/1110:01:10،
34
35
اقا در اینکه مسکن میره بالا و حاشیه امنیتش بیشنر از سکه و دلاره شکی نیست ولی سرمایه گذاری تو مسکن مبالغ سنگین میخواد . لطفا دوستان تو زمینه هایی غیر از سکه و دلار و مسکن و بورس راهنمایی کنن .
hamid: 1393/3/1111:01:05،
31
19
مسکن بسیار سرمایه گذاری خوبی هست ولی ویژگی آن این است که در مملکت ما یک دوره چند ساله رکود و یک دوره یکساله رونق دارد و از لحاظ سرمایه گذاری به درد کسانی می خورد که توانایی خواب پول بیش از 2 سال را دارند و الا باید قید پول خود را بزنی و باید این را در نظر گرفت که اشخاصی بدلیل در نظر نگرفتن این قضیه الان در به در فروش واحد خود هستند و زیر قیمت حاضر به فروش شده اند.
احمد: 1393/3/1112:55:34،
37
33
کی گفته قیمت سهام واقعی شده ! همین امروز شاخص یک ونیم درصد سقوط کرد. سرمایه گذاری تو یورس ابلهانه هس
مهدی: 1393/3/1116:25:57،
30
24
متاسفانه اغلب کسبه و بازاریان به سودهای نامشروع عادت کرده اند که همین باعث افزایش بی اخلاقی ها در جامعه علوی ما شده است.
توجیه سود های آنچنانی بر روی کالا ها به چه معناست؟
خدایا مردم ما را به رزق حلال عادت بده و ما را شر شیطان نفس که با انواع توجیه ما را به سودهای حرام وسوسه میکند نجات بده.
آمین
احسان: 1393/3/1123:55:56،
33
26
کاش دلالان هم مالیات میدادن که سودهای هنگفت به جیب میزنن وریالی مالیات نمیدن وباعث تورم میشن .بابای من کارمند ازحقوق ناچیزماهانه اش مالیات برمیدارن ولی کسانی داخل یک معامله میلیون هاسودمیکنن بدون پرداخت مالیات وهمین باعث ترغیب شدن نشان به دلالی وسودبیشتر
احسان: 1393/3/1200:00:36،
34
21
اگربرسودهای ناشی ازدلال بازی ومعامله گری که بازده وسودزیاددرکوتاه ترین زمان هستش مالیات هنگفت بگیرن اون وقت کسی دیگه هوس یه شب پولدارشدن وجیب مردم بیچاره خالی کردن توسرش نسیت چون میدونه سودناچیزی بدست میاره
شاهین: 1393/3/1500:22:47،
17
44
فقط دلالی بس ایرانه ایران !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما