کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

صنف آهن در گیر و دار مشکل مالیاتی

کدخبر:۵۰۵۱شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۷:۱۹۲۷۲۲ بازدید

با گذشت چند سال از بروز مشکل مالیاتی صنف آهن فروش که منجر به تعطیلی بسیاری از واحدهای فعال فروش آهن‌آلات در بازار شده، به نظر می‌رسد هنوز این مشکل حل نشده و کماکان پابرجاست.

کسبه این بازار می‌گویند، این مساله در کنار رکودی که در معاملات محصولات فولادی وجود دارد فشار مضاعفی را به واحدهای فروش آهن تحمیل کرده است. بنا بر اعلام مسوولان اتحادیه و صنف آهن و فولاد در دو سال گذشته بیش از 970 واحد صنفی فروش آهن تعطیل شده که 42 مورد آن مربوط به مغازه‌های موجود در بازارهای آهن پامنار، آهن مکان، شادآباد، افسریه، گلوبندک و ... تنها در دو ماه نخست از سال جاری اتفاق افتاده است.

طی روزهای گذشته بسیاری از اعضای این صنف در تماس با خبرنگار «دنیای اقتصاد» ضمن گلایه از شرایط موجود بیان کردند: در طول دو سال گذشته مکاتبات بسیاری از سوی ریاست اتحادیه کشوری آهن و فولاد، کسبه آهن‌‌فروش، دفتر هیات مدیره‌های مربوطه و ... با سازمان امور مالیاتی انجام شده تا مشکل مالیات بر ارزش افزوده صنف فولاد برطرف شود، اما به رغم تمامی تلاش‌ها تاکنون تفاهم‌نامه‌ای به این منظور میان اتحادیه و سازمان مالیاتی بسته نشده است و اعضای این صنف گاه با برگه‌های مالیاتی مواجه می‌شوند که بسیار بیشتر از رقم واقعی است، از ‌این‌رو برخي آهن‌فروشان چاره را در این ديده‌اند که مغازه‌های خود را تعطیل کنند و معاملاتی غیررسمی را در فضایی به دور از مغازه‌ها انجام دهند. در همین حال یکی دیگر از اعضای صنف فولاد خواسته‌های این صنف را از سازمان امور مالیاتی در چند بند تشریح کرد. 

او گفت: اولین خواسته اعضای صنف، اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده با استناد به ماده 3، 14، 22 و 26 قانون مالیات بر ارزش افزوده است؛ چراکه اگر نحوه اجرای این قانون درست و مطابق با قوانین تدوین شده به این منظور باشد، کسبه نهایت همکاری را با سازمان داشته و در پرداخت مالیات حقه خود کوتاهی نخواهند کرد. 

این عضو صنف آهن و فولاد ادامه داد: یکی دیگر از مطالبات ما ابطال و تصحیح دستورالعمل سازمان امور مالیاتی مربوط به ماده 26 مبنی بر تشخیص علی‌الراس قرار دادن مودیان مالیاتی است؛ چراکه می‌بایست مالیات ممکن از سود حاصل (تفاوت رقم خرید و فروش) محاسبه شود نه به نحوی که بهای روز کالا فقط از مبلغ فروش کالا (همانند شرایطی که هم اکنون برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده  حاکم است) در نظر گرفته شود.او مطالبه سوم از سازمان را تعیین مبلغ مالیات بر ارزش افزوده هر یک از مودیان مالیاتی بر اساس سود فروش برگه‌های مالیات مشاغل سالانه کسبه عنوان کرد و گفت: باید هرچه سریع‌تر جلسه‌ای ویژه با حضور مقامات مسوول جهت تنظیم توافق و تفاهم‌نامه‌ای میان اداره دارایی و اداره اتحادیه آهن و فولاد برگزار شود و نتایج حاصل مشابه تفاهم‌نامه‌ای که با صنف سنگ بری صورت گرفته به زودی قابلیت اجرا داشته باشد.

در همین حال رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد نیز با تایید گفته‌های اعضای این صنف ضمن بیان این مساله که قرار بود سازمان امور مالیاتی با اتحادیه بر سر نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده تفاهم کند، اما تاکنون چنین نشده است، گفت: بر اساس بند 3 از قانون مالیات بر ارزش افزوده باید سازمان مربوطه از رقم حاصل از مابه‌التفاوت خرید و فروش کسبه مالیات اخذ کند، اما نه تنها اینگونه نیست بلکه به دفعات دیده شده مودیان مالیاتی علی‌الراس برگه‌های مالیاتی می‌کشند که بعضا چندین برابر رقم واقعی است.  

محمد آزاد ادامه داد: ابلاغ این برگه‌ها به صنوف آهن فروش موجب شده برخی واحدها از ترس پرداخت این رقم‌های سنگین مغازه‌های خود را ببندند. او افزود: بازار آهن شادآباد و بیش از 3 هزار واحد صنفی از روز دوشنبه، 5 خردادماه تا جمعه نهم این ماه برای اعتراض به شرایط اخیر مغازه‌ها را تعطیل کردند. رئیس اتحادیه آهن فروشان افزود: مکاتبات فراوانی با رئيس كل سازمان امور مالياتي كشور، قائم مقام وی، مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، پلیس امنیت، استانداری تهران و سازمان‌های دیگر صورت گرفته که بتوانیم به تفاهم‌نامه‌ای با سازمان امور مالیاتی همانند آنچه که در صنوف دیگر انجام شده است دست یابیم. به همین منظور روز شنبه 10 خرداد جلسه ویژه آهن فروشان با مسوولان امور مالیاتی برای حل مشکل مالیات بر ارزش افزوده اعضای این صنف در استانداری تهران برگزار خواهد شد. 

آزاد با بیان اینکه محصولات فولادی که از طریق بورس کالا خریداری می‌شوند 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده آنها در همان زمان معاملات پرداخت می‌شوند تاکید کرد: به این ترتیب منطقی است که با استناد به ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده کسبه آهن فروش مالیات حاصل از تفاوت رقم خرید و فروش آهن را بپردازند نه اینکه مالیاتی مضاعف را که این نکته در تعیین آن لحاظ نشده به سازمان پرداخت کنند.آزاد با اشاره به اینکه اگر واحدهای فروش آهن به دلیل رقم‌های سنگین مالیات بر ارزش افزوده بسته شوند، سازمان امور مالیاتی دیگر نمی‌تواند مالیات مشاغل را نیز از این صنف دریافت کند، گفت: درخواست ما از مسوولان این سازمان این است که در این برهه از زمان منافع کلی خود را ببیند و همکاری لازم را با اتحادیه برای تدوین یک تفاهم‌نامه به این منظور داشته باشد.

 راهکار واقعی چیست؟

به هر ترتیب اتفاقی که هم‌اکنون در تعیین رقم مالیات بر ارزش افزوده صنف آهن فروش افتاده تنها مربوط به این صنف نیست و به دفعات نظیر آن در صنوف دیگری نظیر طلا و جواهر و سنگ‌بری نیز اتفاق افتاده است، اما مهمترین تفاوت در اینجا این است که رکود بازار فولاد در شرایط فعلی به عمیق‌تر شدن مشکل آهن فروشان و کاهش بیش از پیش درآمد آنها دامن زده و این طیف را بیش از گذشته در تنگنا قرار داده است. 

به نظر می‌رسد بهترین راهکار برای مرتفع کردن این مشکل این است که سازمان امور مالیاتی برای تعیین رقم مالیات بر ارزش افزوده به آمار و ارقام مشخص و رسمی معاملات محصولات فولادی بورس کالا استناد کند؛ چراکه تخمین قیمت خرید و همچنین سودآوری کسبه به هیچ عنوان غیر ممکن نبوده و به سهولت قابل محاسبه ودسترسی است. در اینجا استفاده از تجربه سایر صنوف نیز مانند طلا و جواهر که معاملاتي جذابتر و خرده‌فروشی بیشتری دارند نیز می‌تواند راهگشا باشد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حق: 1393/3/1007:56:45،
32
11
تو اين شرايط سخت اقتصادى دولت بأيد هـمكارى كنه نه اين كه سنگ جلو پاى كسبه بندازه
راد: 1393/3/1007:59:03،
37
14
گرفتن اينجور مالياتهـا تو ركود اقتصادى ضربه زدن به اقتصاد كشوره
مجتبی: 1393/3/1008:32:01،
26
17
جالبه که اصنافی که بیشترین گردش مالی و سود را دارند،همیشه میخواهند از مالیات فرار کنند،این اصناف مالیات تکلیفی خود را نیز با هزاران ترفند کاهش میدهند. اما یک کارمند ساده همیشه مالیات از فیش حقوقش کم میشود و اعتراضی هم نمیتواند بکند.
در سفره خانه ها یارو علاوه برحق سرویس و پول پارکینگ و پول فضای باز و... مالیات برارزش افزوده هم میگیره، آخه تو اصلا مالیات میدی که میای واسه قلیون مالیات برارزش افزوده هم میگیری؟ بهتر که کشیدن قلیان ممنوع شود.
ایرون: 1393/3/1008:44:47،
18
13
از امروز جلوی ماشینهای باری به اهن مکان رو گرفتن این یعنی تعطیلی بازار اهن
بابا: 1393/3/1008:49:04،
25
9
با اين وضعيت توليد نا بود ميشه
بهروز: 1393/3/1008:58:03،
22
16
بزار يه بار هم كه شده، مالياتها بصورت عادلانه و از همه كسر شود. چطور ما قشر حقوق بگير بايد هم ماليات مستقيم بر درآمدمون رو هر ماه پرداخت كنيم و هم ماليات بر ارزش افزوده رو كامل پرداخت كنيم؟ به نظرم تازه داره عدالت يه كمي اجرا ميشه تا همه ماليات پرداخت كنند، نه فقط قشر حقوق بگير. آره داداش
مهدی: 1393/3/1008:58:19،
32
11
خواهشنا اطلاع رسانی بشه.ارزش افزوده نمیشه از مشتری گرفت خوب از من اهن فروش زمان خرید از کارخانه 8%گرفتی کافیه دیگه هی باز 3ماه دیگه کاغذ پر کن اخر سال پر کن جریمه بده ...مالیات بده اخه همه اینا رو از جیب میدیم باکمترین فروش وکمترین سود .گفته شما درست اگه من خرده فروش میتونستم ازمشتری 8%بگیرم .ولی این زوره که بخواین ازدوجا بگیرین .چند تا از همکارا زدن به کار دیگه .حق داشتن
محمد: 1393/3/1009:09:05،
18
18
اون زمانیکه اوج بازاره و قیمت ها خیلی بالاست این صنوف محترم آهن و طلا و سنگ و ... چرا از مالیات نمی نالن. فشار اقتصادی روی همه مردم هست ولی این ها که درامدشون خیلی هم بالاست همیشه تافته جدا بافته از این مردم هستن و آخر از سازمان مالیات امتیاز میگیرن، کاری که سنگ فروشا کردن.
مهدی: 1393/3/1009:10:09،
32
16
اقای حقوق بگیر که پشت میز نشستی صحبت ازعدالت میکنی کارمفید شما نیم ساعت هم نیست .ندونسته حرفی نزن
پاسخ به آقا مهدي: 1393/3/1010:18:54،
21
35
بهتره به شمار عرض كنم كه بنده در يك شركت خصوصي كار مي‌كنم و حقوق بگير و پشت ميز نشينم و تا دوزار درآمد واسه كارفرمام نداشته باشم، يه‌قرون كف دستم نمي‌زاره، تازه اومن با چند ماه تاخير پرداخت ميشه.
پاسخ به حقوق بگیر: 1393/3/1010:44:22،
32
10
معلومه چقدر راندمان کارید بالاست یکسره از اول صبح توی این سایتها پلاسی..دست بردارید از این حسادت های کور .گاهی گیرید به طلا فروشها .گاهی به سازندها.گاهی به بازاریها.ما همه جز فعالان خرد اقتصادی هستیم و همه درگیر مشکلات اقتصادی.اصل فعالیت های اقتصادی و بخور بخورها جای دیگه است.که اونام خوب بلدن بین ما تفرقه بندازند و به دوشمون سوار بشند
مهردادج: 1393/3/1009:44:04،
15
14
فقطاينو بگم همه واسه نابودي مملكت تلاش كرديم همديگرو مقصرندونيد
بهلول: 1393/3/1009:56:56،
17
10
تورم بالای 40 درصد ان هم بگفته شما مالیات چه معنی دارد.جالب اینجاست چند سالیه دیگه از کارتون رابین هوت خبری نیست تا داروغه بیاد از این مردم بدبخت که به نان شب محتاج بودن مالیات بگیره .کجایی رابین هوت......
محمد رضا: 1393/3/1017:17:45،
15
12
به نام خدا
خدمت مردم شریف عرض کنم بطور کلی اخذ این مالیات بر پایه مصرف می باشد یعنی هر کس مصرف کننده باشد بایستی این مالیات را پرداخت نماید و قطعا نباید هیچ گونه بار مالی و مالیاتی برای فعال اقتصادی و تولید کننده داشته باشد و این همه هیاهوی اصناف محترم بخاطر ویژگی این مالیات که همانا شفاف سازی مبادلات و معاملات بین حلقه واردات ، تولید ، توزیع و مصرف میباشد، است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار