کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آیا بورس جای ریزش بیشتر دارد ؟

کدخبر:۴۹۵۶یکشنبه، ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۲:۰۱۲۴۵۰ بازدید

بازار سرمايه پس از يك سال و نيم رشد بدون وقفه از شهريور 91 تا دي‌ماه 92، دچار ركود شده است. شاخص 89 هزار واحدي در دي‌ماه تا 73600 واحد نيزكاهش يافت و اكنون در محدوده 77 هزار واحد درجا مي‌زند.

پس از تجربه ريزش اخير هنوز هم ترس از ريزش بيشتر در بازار مشاهده مي‌‌شود. در اين تحليل سعي خواهد شد با نگاهي به سوابق P/E بازار سرمايه و مقايسه آن با P/E بازار پول و همچنين با در نظرگرفتن تقسيم سودهاي فصل مجامع، به اين سوال پاسخ داده شود كه آيا بازار از نظر بنيادي جاي ريزش بيشتري دارد؟
وجود بازارهاي همگام با بورس سبب شده است كه سرمايه‌گذاران هميشه در معرض سنجش آنها باشند. از طرفي عمده سرمايه‌گذاران در بازار سرمايه خود متخصص بازارهاي ديگر نيز هستند، و هميشه عملكرد آن را مورد آزمون و محاسبه قرار مي‌‌دهند. در شرايط فعلي كشور و با توجه به ركود بازار مسكن و همچنين دور نماي مثبت توافق هسته‌اي كه سبب ركود بازار طلا و ارز شده است، مي‌توان سود بانكي را مهم‌ترين رقيب بازار سرمايه دانست.  مهم‌ترين بازار موازي بازار سرمايه، در حال حاضر بانك است كه سود بدون ريسك آن مبناي سرمايه‌گذاري در تمام بازارها است. با در نظر گرفتن سود بانكي 22درصد يكساله P/E سود بانكي 55/4 است و اگر سود 20درصد اوراق مشاركت را كه عملا روز شمار است، در نظر بگيريم P/E آن برابر 5 خواهد شد. اين رقم، P/E بدون ريسك حال حاضر بازار ايران است كه به عنوان يك مقياس مهم در مقابل بازار سرمايه است.  سياست‌هاي يكسال اخير دولت عملا نشان از آزاد سازي سود بانكي دارد، بنابراين مي‌توان انتظار داشت كه در آينده سود بانكي هم جهت با تورم حركت كند و از اعمال نرخ‌هاي دستوري در سيستم بانكي جلوگيري شود. در اين شرايط سود بانكي همواره بيش از تورم انتظاري خواهد بود. اين حالت، حداقل در دوران پس از انقلاب بي‌سابقه است، زيرا به‌واسطه سياست‌هاي دستوري، سود بانكي هرگز توان رقابت با ساير بازارها را نداشته‌است.  بنابراين مي‌توان گفت از اين به بعد تمامي بازارها، سود بانكي را به عنوان يك رقيب مهم در كنار خود خواهند داشت و بازار سرمايه نيز مستثني نيست. متاسفانه ديتاهاي سايت tse به‌خوبي آپديت نمي‌شوند به عنوان مثال براي يك شركت سود سال 93 در نظر گرفته مي‌شود و براي شركتي ديگر از همان گروه سود سال 92.
از طرفي در كتب مالي P/E منفي عملا مفهوم خاصي ندارد و در محاسبات حتما اين شركت‌ها بايد حذف شوند. بنا به دلايل ياد‌شده تصميم گرفتيم كه به صورت جداگانه P/E صنايع مختلف را محاسبه كنيم و وضعيت آنها را نسبت به سال 92 و سال 93 (با قيمت‌هاي فعلي) و P/E تحليلي بعد از تقسيم سود (با قيمت‌هاي فعلي) بسنجيم. هدف اين است كه در آستانه فصل مجامع بتوانيم تحليلي از P/E صنايع اصلي بازار پس از تقسيم سودها داشته باشيم.
 مفروضات تحليل:
•     شركت‌هاي موردنظر از 170 شركت بورسي انتخاب شده است.
•     شركت‌هاي محاسبه شده حدودا 73درصد كل ارزش بازار را دارا هستند.
•     شركت‌هاي زيان‌ده از محاسبات حذف شده‌اند.
كف و سقف P/E بازار در 6 سال گذشته در نمودار فوق مشخص است. تحليل اين نمودار خود بحث مفصلي است كه موضع بحث فعلي نيست. مطابق ديتاي موجود P/E ميانگين 6 سال گذشته بازار 94/5 واحد است (تا انتهاي اسفند 92). نگاه ساده به نمودار نشان مي‌دهد كه دور شدن بازار از اين ميانگين 6 واحدي سبب ناپايدار شدن بازار شده است. به گونه‌اي كه نزديك شدن به P/E زير 5 واحد فرصت‌هاي خريد بسيار عالي و افزايش P/E به بالاي 7 واحد فرصت‌هاي فروش در بازار بوده است. 
بنابراين يك تحليل در مورد شرايط فعلي بازار اين است كه ببينيم P/E فعلي بازار در مقايسه با سابقه تاريخي در چه وضعيتي قرار دارد.  آخرين رقمي رسمي منتشر شده از P/E محاسبه شده كل بازار مربوط به اسفند 1392 است كه عدد 1/7 را نشان مي‌دهد. مطابق تحليل بالا P/E حال حاضر بازار براي صنايع منتخب بالا حدود 5/6 است. P/E كل بازار هم بايد به اين عدد نزديك باشد. طبق محاسبات ما P/E با محاسبه سود سال 92 و سود سال 93 بسيار نزديك به هم هست. اين خود نشان مي‌دهد كه شركت‌ها در سال 93 تعديل بودجه چنداني نسبت به آخرين پيش‌بيني بودجه 92 اعلام نكرده‌اند، ولي خارج شدن سودهاي تقسيمي مجامع آتي از قيمت فعلي شركت‌ها مي‌تواند P/E بازار در پس از فصل مجامع كاهش دهد. محاسبات اين تحليل نشان مي‌دهد كه بعد از فصل مجامع P/E بازار 03/6 واحد خواهد بود كه تقريبا معادل ميانگين P/E شش سال گذشته بازار سرمايه است. P/E برابر شش بازار سرمايه پس از فصل مجامع حدودا يك واحد از P/E بدون ريسك اوراق مشاركت 20درصد بالاتر است. با توجه به قابليت‌هاي بازار سرمايه و امكان نوسانگيري در سهام مي‌توان اين يك واحد برتري P/E نسبت به بازار رقيب را منطقي دانست. 
 نتيجه‌گيري:
با توجه به مباحث يادشده مي‌توان اينگونه نتيجه‌گيري كرد كه اگرچه P/E بازار پس از فصل مجامع به ميانگين P/E تاريخي بازار نزديك است ولي هنوز از كف‌هاي جذاب فاصله دارد. P/E گروه‌هاي عمده بازار نيز به ميانگين‌هاي تاريخي خود نزديك است. بنابراين در يك ديد مي‌توان نتيجه گرفت كه فشار فروش در بازار در اين سطح از P/E كاهش خواهد يافت و اگر برنامه‌هاي دولت براي حمايت از بازار (مانند صندوق توسعه بازار) نيز به درستي اجرا شود محدوده فعلي مي‌تواند كف بنيادي بازار باشد. ولي از سوي ديگر رشد قابل توجه بازار نيز دور از انتظار است مگر اينكه در شرايط پيراموني بازار اتفاقي بيفتد كه سبب رشد درآمد شركت‌ها (E) شود و يا اينكه انتظارات بازار از سودآوري شركت‌ها و يا كاهش P/E بانك در آينده را تقويت كند. 
با توجه به نتيجه‌گيري بالا در مورد كليت بازار سرمايه حال به‌طور مختصر به بعضي گروه‌هايي كه در جدول بالا P/E آتي آنها محاسبه شده است نگاهي مي‌اندازيم. بررسي تفضيلي هر گروه نيز در اين تحليل نمي‌گنجد و در فرصتي ديگر ارائه‌ خواهد شد.
 

v5m88ssu2oaejlcvfswt.jpg


توضیحات: * سود شرکت‌هایی که افزایش سرمایه داشته‌اند ممکن شده است: * سود هلدینگ خلیج فارس برای سال آتی 175 تومان در نظر گرفته شده است. * DPS شرکت‌هایی که مجمع آنها گذشته است صفر در نظر گرفته شده است. * در اکثر شرکت‌ها از درصد تقسیم سودی پیشنهادی آنها و در برخی از گروه‌ها میانگین درصد تقسیم سود سال گذشته آنها مورد استفاده قرار گرفته است؛ شرکت‌هایی که سهم قابل‌توجهی در گروه داشته‌اند از تقسیم سود پیشنهادی استفاده شده است. * سهم‌های بزرگ فلزی تقسیم سود خود را 50 درصد پیش‌بینی کرده‌اند که این رقم برای سال گذشته 80 بوده است. (در این تحلیل 60- درصد میانگین تقسیم پیشنهادی امسال – در نظر گرفته شده است.) * بدون در نظر گرفتن هلدینگ خلیج فارس P/E پس از تقسیم سود محصولات شمیایی 9/4 می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اقتصاددان: 1393/3/408:48:30،
35
42
بنظر میرسد بورس جای امنی برای سرمایه گذاری نیست
فامیل دور: 1393/3/413:52:42،
13
9
سودهای سپرده کوتاه مدت بانکی که تاقبل از عید 14% بود الان به 10% رسیده یعنی بانک هم جای خوبی برای سرمایه گذاری نیست پس اگر میخواهیم اقتصاد دوباره جون بگیره باید سرمایه گذاری بلند مدت داشت نه یک شبه
امید: 1393/3/500:31:40،
17
29
به منفی خواهیم رسید
haji: 1393/3/408:56:21،
47
51
فقط دلار امید به روزی که دلار میشه 7000 تومان
فرید: 1393/3/409:27:16،
40
11
haji واقعا شما مل این مملکتی؟ چون چندهزارتا دلار داری؟ دشمن خونی هم برای ما همچین آرزویی نمیکنه؟
hamid: 1393/3/410:11:18،
18
32
من با ضرر سنگینی از بورس اومدم بیرون به خدا قسم دو برابر ضرری که کردم از ملت میکشم بیرون ،
حسنك: 1393/3/412:09:20،
31
11
چرا از ملت؟!!!!!!!
خب از دولت و دولتمردان و مسئولين بگير. انها موجب اين مشكلات اقتصادي شدند، و نتونستند كنترلش بكنند. اونوقت شما ميخواي از مردم بكشي؟!!!
مهرداد: 1393/3/415:55:11،
28
9
تو اگر توان داشتی مال خودت رو به باد نمی دادی پس توان گرفتن از مردم هم نداری و کلاه برداری هم نیاز قسم به اسم جلاله نداره
alexsandra: 1393/3/502:26:54،
9
11
خیلی ببخشید
وقتی اب دوغ خیاری سهم بخری همین میشه دیگه
توی تالار بورس از هر 20 نفر که سوال میکنی فقط 1 یا 2 نفر با تحلیل و تکنیکالی میرن جلو
اخرشم اینجوری میشن
رضا: 1393/3/410:44:34،
33
12
جناب hamid خان شماکه میخواستی ره صد ساله رو یه شبه بری باید حساب اینجاشم میکردی حالا هم فکرای بد نکن که پس گردنی خدا بدجوری حالتو میگیره
یک جهان سومی: 1393/3/413:02:29،
24
8
امیدوارم حمید خان خدا هم جواب این نیت خیرت رو بهت بده ! دلال دلاله حالا میخواد بره تو بورس یا دلار ... فقط به نفع خودش کار میکنه ... کار که چه عرض کنم ... مکیدن خون ملت

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار