کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
دهکده ساحلی الیت
زیرپوش ضد عرق
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پرونده اتهام رانت 650 میلیون یورویی داغ شد

کدخبر:۴۹۵۳یکشنبه، ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۶:۵۸۳۸۱۰ بازدید

اتهام تخلف 650میلیون‌یورویی که به یک واردکننده نهاده‌های دام و طیور منسوب است هنوز در مرحله احراز قرار دارد. از آنجا که بانک مرکزی انتساب به رانت‌خواری را یک ...

نامه توکلی به رییس مجلس

اتهام تخلف 650میلیون‌یورویی که به یک واردکننده نهاده‌های دام و طیور منسوب است هنوز در مرحله احراز قرار دارد. از آنجا که بانک مرکزی انتساب به رانت‌خواری را یک فرافکنی از سوی احمد توکلی نماینده تهران عنوان کرده است، روز گذشته توکلی هم در نامه‌ای به علی لاریجانی رییس مجلس توضیحات مبسوطی درخصوص عملکرد بانک مرکزی در این پرونده به تعبیر او «رانت‌خواری» ارایه داده است. همچنین مجید انصاری معاون پارلمانی رییس‌جمهور درخصوص نظر احمد توکلی درباره عدم همکاری برخی نهادهای دولتی در پیگیری رانت 650میلیون‌یورویی گفت: «بدون شک دولت یازدهم در مبارزه ریشه‌ای و اساسی و نه مقطعی با مفاسد جدی است.»


این ماجرا؛ البته موضع‌گیری «دیوان محاسبات اداری» را نیز در پی داشت و رییس دیوان محاسبات از بررسی پرونده رانت 650میلیون‌یورویی در دادسرای این دیوان خبر داد و گفت: «دولت باید توجه کند یک فرد یا شرکت خاص نتواند نبض اقتصاد کشور را در دست بگیرد.» قطعیت پیگیری ماجرا از سوی معاون پارلمانی رییس‌جمهور هم تاکید شد. مجید انصاری با بیان اینکه «مبارزه با مفاسد اقتصادی از روزهای نخست روی‌کار‌آمدن دولت در اولویت قرار گرفته است»، تاکید کرد: « آقای رییس‌جمهور در چند جلسه دولت، شخصا با قاطعیت و جدیت راجع‌به این مساله (مبارزه با مفاسد اقتصادی) دستور صادر کردند؛ نشانه توجه دولت به این موضوع تعیین معاون اول رییس‌جمهور به‌عنوان مسوول ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی است.»

امتیازی که فقط به بازار نهاده‌های دام و طیور اختصاص یافت

ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که یکی از تاجران نهاده‌های دام و طیور پیشنهادی را مطرح می‌کند که توسط یکی از استانداران سابق که هم‌اکنون همکار این تاجر شده به دست وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌رسد. بر اساس این پیشنهاد اجازه داده می‌شود بدون انجام مراحل تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و پرداخت معادل ریالی آن به بانک، کالای واردشده در اسرع وقت ترخیص شود، به این ترتیب چند اتفاق مثبت افتاد؛ اول اینکه این تاجر دموراژ نمی‌دهد و شش‌ماه بعد که به آب‌های ایران رسید تخلیه می‌شود، این تاجر می‌تواند کالا را ترخیص کرده و بازار را معتدل نگه دارد تا مصرف‌کنندگان ما که دامداران و پرورش‌دهندگان طیور هستند، از این کالا بهتر استفاده کنند. همچنین تثبیت زمان به این تاجر امکان برنامه‌ریزی داده و نااطمینانی را کاهش می‌دهد که امر مثبتی است علاوه بر این به بانک مرکزی هم امکان برنامه‌ریزی می‌دهد چون می‌داند که چه مقدار و چه وقت باید به این تاجر ارز تخصیص دهد.

اما در حالی که احمد توکلی نماینده تهران این اقدام بانک مرکزی را ایجاد انحصار و فراهم‌کردن فرصتی خاص تنها برای یک‌نفر می‌داند، این بانک طی نامه‌ای به مجلس می‌گوید این اقدام باعث تثبیت بازار شده است. سیف به لاریجانی اعلام کرد: «کالاهای موردنظر به کشور وارد شده، توزیع گردیده، موجب ثبات لازم در بازار شده ولی به علت اینکه بانک مرکزی تعهد پرداخت به ارز یورو به‌نحوی که نماینده محترم اعلام داشته را نپذیرفته است و سایر ارزهای موجود نیز مورد قبول واردکننده قرار نگرفته، هیچ ارزی تاکنون توسط این بانک پرداخت نشده است. این در شرایطی است که ریال مورد نظر توسط واردکننده به بانک عامل پرداخت شده است. با این توضیحات بانک مرکزی چه ارزی پرداخت کرده است تا رانت باشد؟ لطفا بفرمایید اگر اطلاعی دارند سند ارز پرداخت‌شده براساس تفاهمنامه را ارایه کنند.»
 

چرا امتیاز تسهیل واردات مخصوص یک نفر است؟

توضیحات بانک مرکزی سبب شد روز گذشته احمد توکلی هم دست به قلم شود و نامه‌ای مجدد به لاریجانی ارسال کند. در این نامه آمده است: «جان کلام آقای سیف این است که بانک مرکزی «نه فرصتی را خلق و نه فرصتی را در اختیار کسی قرار داده است.» خلاصه ماجرا هم این است که امتیازاتی را که دولت و بانک مرکزی به آن تاجر خاص داده‌اند، هنوز تا به امروز به هیچ واردکننده دیگری، خصوصی یا دولتی، نداده‌اند. این را به‌عنوان ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار قاطعانه می‌گویم که بحمدالله امروز آن را دیوان محاسبات کشور نیز تایید کرده است. هنوز هم هر واردکننده کالای اساسی-حتی گندم- باید مدت‌ها که گاهی به ده ماه هم می‌رسد، منتظر بماند تا بانک مرکزی ارز به او تخصیص بدهد، او معادل ریالی آن را به بانک عاملش بپردازد، بانک مرکزی ارز تخصیصی را به بانک عامل بفروشد تا کد تخصیص به او داده شود و کالایش اجازه ترخیص بیابد و امکان عرضه به بازار فراهم گردد. اما با امضای تفاهمنامه، تاجر خاص از این امتیاز برخوردار شد که به محض ورود کشتی اجازه تخلیه دارد و بلافاصله کد تخصیص به وی داده می‌شود و کالای وارداتی ترخیص و به بازار عرضه می‌گردد. یعنی نه جریمه تاخیر تخلیه می‌دهد، نه هزینه انبارداری می‌پردازد و نه خواب سرمایه ‌دارد و چون در سررسیدهای معلوم چهار و پنج و شش ماهه ارز دریافت می‌کند خریدهایش برنامه‌ریزی‌شده و ریسک و نااطمینانی‌اش از این حیث، تقریبا صفر است. البته چنان که بارها گفته‌ام آن تفاهمات درست و عاقلانه بود، ولی نه به شکل امتیاز و رانت. در نامه ضمن قبول تعهد پرداخت ارز در سررسیدهای معین، نوشته است: «تصور جناب آقای توکلی مبنی بر پرداخت به یورو اساسا واقعیت خارجی ندارد» زیرا «بانک مرکزی تعهد پرداخت به ارز یورو... را نپذیرفته است و سایر ارزهای موجود نیز مورد قبول واردکننده قرار نگرفته، هیچ ارزی تاکنون توسط این بانک پرداخت نشده». بحث بر سر پرداخت یا نپرداختن ارز نبود؛ بلکه اعتراض به امضای تفاهمنامه ویژه با تاجرخاص و تقویت قدرت انحصاری وی در بازار کالاهای مربوط به قوت مردم بوده است. البته اینکه تاجر خاص ارز موجود را نپذیرفته و خواهان یورو شده، نباید تعجب کرد. زیرا وقتی این تاجر به گفته دادستان کل محترم هزارمیلیاردتومان بدهی بانکی دارد و در همان حال مورد عنایت واقع می‌شود، باید هم پرتوقع شود!

آقای دکتر سیف در نامه خویش مدعی شده‌اند که بانک مرکزی «نه فرصتی را خلق و نه فرصتی را در اختیار کسی قرار داده است.» و به همین اندازه شگفت‌آور ادعای وزارت صنعت، معدن و تجارت است که روز چهارشنبه 93/2/31 طی اطلاعیه‌ای مدعی شده است که «بدیهی است هر شرکت واردکننده دیگر نیز می‌توانست تقاضای خود را ارایه و در صورت قبول شرایط تفاهمنامه یادشده کالای خود را وارد و تخلیه نماید!»

همراه مکانیکدیدگاه ها

منبع مطلع: 1393/3/407:15:55،
82
14
جناب آقای مدلل که در همه جا با رانت کارخونه زدید و توسط دکتر توکلی افشا شدید دیگه تاریخ مصرف شما هم مانند خسروی و زنجانی به پایان رسیده .
فاتحه صلوات .
موفق و مؤید باشید .
شهرام: 1393/3/410:58:40،
39
9
هر چه قدر هم افشا بشن بازم هستن اینا سر کیسه هان ته کیسرو نگاه کنی از اینا پره
محسن: 1393/3/415:49:59،
24
10
وزير صنعت چجوري ميخواد جواب خدا رو بده اون از دخترش كه همه كاره شركت نيكو تو درياي خزر هست اينم از رفيقاش كه اينجوري واسه مردم كيسه دوختن و با پول بيت المال ثروتهاي رويايي دارن و خيلي چيزهاي ديگه كه يكي يكي رو ميشه.آقاي صيف هم كه ......
عاقل باشید لطفا: 1393/3/407:58:55،
55
11
یک "بیت" شعر میگم، که همه این اتفاقات زیر سر اون یک بیت هست، اون بیت بزرگ، اون بیت اصلی، اون یک بیت شعر که میگه:
توانا بود هر که دانا بود!
منبع آگاه که نخواست نامش فاش ش: 1393/3/413:28:29،
22
11
این که بیت نبود مصراع بود
اقتصاددان: 1393/3/408:43:17،
29
11
قانون جنگله قوی ضعیف را میخوره تا بوده و هست این چنین هست برو قوی شو اگر راحت جان طلبی که در نظام طبیعت ضعیف پایمال است با کار و تلاش در این مملکت کسی پولدار نمیشود بخدا قسم رابطه از اصول کار در ایران است
حسن: 1393/3/409:52:26،
54
8
اینجا کجاست همش رانت . . وای به حال مردم
احمد: 1393/3/410:55:32،
20
15
اقای اقتصاددان حرفات درسته ولی چون ازکار وتولید صحبت نکردی این اسمت را عوض کن .اخه اقتصاددان راه اقتصادی نشون میده نه دلالی رو
رز: 1393/3/413:25:25،
18
9
هردم ازاین باغ بری می رسدرانت خواری گردن کلفت ترازرانت خواری
می رسداین فاجعه چقدرمی خوادتکراربشه ومتاسفانه تمومی هم نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منبع آگاه که نخواست نامش فاش ش: 1393/3/413:27:24،
27
8
تو دوره احمدی نژاد 750 میلیارد دلار پول نفت بدست اومد. واقعا تیدیلش به ریال سخته! این اختلاص هایی که تا الان رو شده خیلی کوچیکه. اینقدر رو میشه تا این 750 تا را پر کنه!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانس مسافرتی بهار پرستوها

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

نتایج انتخابات ریاست جمهوری - 30 اردیبهشت 96 / نتایج شمارش آرا به تدریج اعلام خواهد شد
مکانیک به زبان ساده / عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها
بیانیه حجت الاسلام رئیسی؛ بعد از اعلام نتیجه انتخابات
بازی خطرناک چری برای بازار ایران!
جدول شرایط پیش فروش کلیه محصولات ایران خودرو - خرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - خرداد 96
احتمال پیش‌فروش خودروی جدید پژو 2008 از سوم خردادماه
شرايط پيش‌فروش محصولات پارس‌خودرو به مناسبت آزادسازی خرمشهر
دور جدید پیش فروش خودروی جدید دنا پلاس - اردیبهشت 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی خودروهای سراتو، چانگان و آریو - اردیبهشت و خرداد 96
تولید 2 خودروی سواری در کشور به صفر رسید
قیمت مدل‌های صفر پرفروش‌ترین خودروهای تولید داخل + جدول
شرايط فروش نقدی، اقساطی و ليزينگی محصولات شركت سايپا - خرداد 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - خردادماه 96
خودروهای روسی که به ایران می‌آیند، چه شکلی هستند؟
آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بازاریاب تجارت فردا
بلیط هواپیما