کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آرامش بازار مسکن را بر هم نزنید

کدخبر:۴۹۳۴شنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۹:۲۷۳۹۸۹ بازدید

بازار مسکن آرام است آن هم به معنای واقعی اما خیلی‌ها از این آرامش آبشان گرم نمی‌شود و در تلاشند با التهاب‌آفرینی در آن به سود‌آوری‌های کلان ...

 بازار مسکن آرام است آن هم به معنای واقعی اما خیلی‌ها از این آرامش آبشان گرم نمی‌شود و در تلاشند با التهاب‌آفرینی در آن به سود‌آوری‌های کلان و گذشته خویش تداوم بخشند. برخی خوش ندارند چرخش آرام یک بازار را ببینند و انگار آن را برنمی‌تابند و مدام از این و آن می‌پرسند چه خبر؟ قرار نیست اتفاقی بیفتد؟ و... چه عیب دارد اگر بازار خرید و فروش خانه و آپارتمان در تهران و دیگر استان‌های کشور با همین آرامش کنونی ادامه پیدا کند و شهروندان با طیب خاطر و در سایه کاهش منطقی قیمت به انتخاب خود دست بزنند و مطابق با قدرت خرید خود، خانه مورد نیازشان را بخرند؟ هنوز از یاد نبرده‌ایم افزایش قیمت خانه در سال‌های 1386 و 2 سال اخیر را که به بهانه‌های مختلف و واهی و در سایه توجه دلالان ملک آنچنان افزایشی پیدا کرد که شهروندان، اندیشه خرید یک واحد آپارتمان را رویایی ‌دیدند که برای واقعی شدنش، زمانی را نمی‌توانستند پیش‌بینی کنند اما اکنون وضع کمی متفاوت است. قیمت‌ها چند ماهی است در برابر بازار سر خم کرده‌ و روند کاهشی خود را ادامه می‌دهد. قصد آن نیست که در اینجا به چند و چون میزان این کاهش پرداخته شود، بلکه هدف بیان این واقعیت است که متقاضیان مسکن در حال حاضر کمی امیدوارتر از یک‌سال قبل و حتی 6 ماه قبل می‌توانند به خرید خانه فکر کنند.  

در این حال و هوا اما برخی در تلاشند این موضوع را تهدیدی برای بازار مسکن قلمداد کنند و در بوق و کرنا بدمند که ساخت و ساز در حال رکود است و سازندگان از هراس قیمت‌ها، دست نگه‌ داشته‌اند در حالی که چنین نیست و همه سازندگان مسکن با سرعت هرچه بیشتر به اجرا و اتمام پروژه‌های خود می‌پردازند. همه دست‌اندرکاران بخش مسکن اعم از پیمانکاران، سازندگان، کارشناسان فنی، مشاوران املاک و حتی دولتی‌ها بر این نکته تاکید دارند که فضای حاکم بر بازار مسکن ناشی از آرامش حاکم بر فضای اقتصادی است. البته برخی وضع پروژه‌های عمرانی را با پروژه‌های ساخت مسکن اشتباه می‌گیرند. حال می‌توان این آرامش را به‌گونه دیگری تعبیر کرد و آن هم اینکه بازار در انتظار اتفاقات تازه است که حتی اگر هم چنین باشد بازهم باید به آینده خوشبین بود. آیا خوب نیست سازندگانی که تا چند ماه پیش هر روز قیمت‌ها را افزایش می‌دادند و حتی در زمان عقد مبایعه‌نامه خرید و فروش ملک، معامله را به هم زده و قیمت بالاتری را پیشنهاد می‌کردند، امروز خود به دنبال مشتری راه افتاده‌اند و حاضرند آپارتمان مورد معامله را به قیمت روز بفروشند؟ آیا باید این چنین بازاری را متهم به رکود تورمی کرد؟ اگرچه تا این لحظه جزئیات هیچ‌یک از برنامه‌های جدید وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن اعلام نشده و فقط عناوین آنها از جمله مسکن اجتماعی، راه‌اندازی صندوق تقویت صندوق‌های پس‌انداز مسکن در همه بانک‌ها، ایجاد بازار رهن ثانویه مسکن، پرداخت 50 درصد قیمت مسکن به صورت وام و... از سوی وزیر راه و شهرسازی طرح شده، با این حال بازهم بازار، آرامش خود را حفظ کرده است. چرا عادت کرده‌ایم دائم مسؤولان مرتبط با مقوله مسکن را مورد خطاب و پرسش قرار دهیم که بازار رونق ندارد؟!

برای رونق‌بخشی به بازار تلاش کنید، خانه روی دست سازندگان مانده است و... بیایید آرامش را از بازار مسکن نگیریم و اجازه دهیم قیمت‌هایی که در چند سال اخیر بدون هیچ منطقی افزایش پیدا کرده‌ است به‌تدریج سر جای اول خویش بازگردد. اجازه دهید قیمت‌ها کمی واقعی شود و اطمینان داشته باشید سازنده مسکن تحت هیچ شرایطی ضرر نخواهد کرد اما از یاد نرود که مسکن در ایران، مقوله مصرفی نیست، بلکه اقتصادی، آینده‌نگرانه و مزیتی اقتصادی- اجتماعی است. باید تسهیلات واقعی را به افراد واقعی به میزان واقعی برای هدایت تولید مسکن داد. وقتی به سازنده؛ زمین، تسهیلات و زیرساخت‌ها را دادند، دولت هم نظارت کند. اکنون 90 درصد نیروهای ادارات راه و شهرسازی با برنامه ریزی های بی مورد درباره مسکن مهر و طرح برنامه هایی مانند مسکن اجتماعی فرهنگ پیش‌فروشی را گسترش می‌دهند در صورتی‌که دولت باید زیرساخت‌ها را انجام دهد و ساخت را واگذار کند؛ آنگاه متناسب با توان سازنده به او وام دهد و سپس نظارت کند و او را ملزم کند که چه مسکنی و با چه امکاناتی بسازد. سازندگان، مردم را عزیز بدارید و در ساخت کم نگذارید چراکه ضرر و زیان‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی را به خانواده‌ها و جامعه تحمیل می‌کنید. آمارهای استخراج شده از میزان معاملات در فروردین امسال حکایت از آن دارد که میزان قراردادهای اجاره مسکن در این برج، 26 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. در این برج بیش از 97 هزار قرارداد در بازار مسکن امضا شده که حدود10 هزار مورد بیشتر از فروردین سال گذشته شده و از این میزان 26 هزار و 309 مورد آن مربوط به اجاره‌نامه بوده که نسبت به فروردین پارسال با افزایش 5 هزار و 500 موردی همراه بوده است.

چنین افزایشی نشان می‌دهد بازار مسکن بدون التهابات تزریقی به چرخش خود ادامه می‌دهد و خریداران و فروشندگان براساس نظام عرضه و تقاضا به معامله می‌پردازند. این آرامش حاکم بر بازار مسکن که تا اندازه‌ای نتیجه عدم دخالت‌های گاه و بی‌گاه دولتمردان و در رأس آن وزارت راه و شهرسازی است می‌تواند گویای این نکته باشد که باید همه دست‌اندرکاران این بخش و بازار تلاش کنند آرامش را از خانه نگیرند. دقت در آمارهای برج اول بهار می‌گوید از 97 هزار مورد قرارداد عقد شده در آن، 65 هزار و 600 مورد مربوط به قراردادهای خرید و فروش خانه بوده که این میزان نسبت به زمان مشابه در سال 1392 با افزایش 4/6 درصدی روبه‌رو بوده است. در همین حال آمار کمیسیون تخصصی املاک اتاق اصناف ایران نشان می‌دهد میزان قراردادهای پیش‌فروش خانه نیز 32 هزار و 75 مورد بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با اختلاف انگشت‌شمار تقریبا برابر بوده است. همچنین از این میزان قرارداد، 26 هزار و 309 مورد مربوط به اجاره‌نامه‌ و 1190 مورد هم مربوط به قراردادهای دیگر است. باتوجه به اینکه معاملات مسکن در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با بیش از 6 درصد افزایش همراه بوده، بنابراین این افزایش آن هم در برجی که نیمی از آن در تعطیلات سپری می‌شود گویای خروج بازار از رکود است. البته در این راه، اعلام نرخ‌های جدید فرآورده‌های نفتی و آغاز اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در نهایت بر قیمت تمام شده مصالح ساختمانی تأثیر خواهد گذاشت و تولیدکنندگان ساختمان نیز از هم‌اکنون ساز افزایش قیمت مسکن را کوک کرده‌اند در حالی‌که همگان به نیکی می‌دانند آنها در چند سال اخیر تا توانستند قیمت‌ها را بالا بردند و حالا که این بازار  در حال رسیدن به ساحل آرامش است بازهم این رونق نصف و نیمه را برنمی‌تابند طوری‌که به روش‌های مختلف خبر از گرانی مسکن در آینده می‌دهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/3/308:59:35،
50
15
اگر سود ساخت و ساز به جيب آقايون ميرفت 100% اين آرامش بهم ميخورد !!!
رعیت: 1393/3/310:42:42،
49
28
ایران جیب مطالبی که هر روز در مورد مسکن میزاری اینا مسکن را بلند کن نیستند امسال مسکن خوابه
اقتصاددان: 1393/3/309:01:35،
118
37
مقاله خوبی است واقعیت را بیان کرده قیمت مسکن به اندازه کافی گران شده است و با توان مالی اکثریت مردم در شهرهای بزرگ همخوانی ندارد انشاالله که با واقعی شدن تقاضا قیمتها کاهش یابد اگر چه در این میان عددهای دلال و بساز بفروش سودشان کم میشود ولی بنفع اکثریت مردم خواهد بود و رویای مسکن برای جوانان را حل خواهد نمود
hesam: 1393/3/321:38:34،
17
11
درود بر نظرتون...بله همین طوره قیمت مسکن طی سال های اخیر گران شده بود در این 2 سال هم به اندازه کافی گران شد ..دیگر لزومی ندارد که قیمت مسکن افزایش یابد. توان خرید مردم کم شده..امیدوارم روزی همه جوانان ایران صاحب مسکن شوند..
mansoor: 1393/3/309:24:08،
31
24
آرامش در بازار مسکن یک معامله برد برد برای خریدار وفروشنده است .در عین حال موجب افزایش گردش پول وتولید کار در این بخش عظیم اقتصادی خواهد بود ودولت باعنایت به نقش مدیریتی کلان با یدبااتخاد تدابیردرست وتعاملی وایجاد محرک لازم، بستررابرا ی عرضه وتقاضا مهیا واز هرگونه سوداگری در این بخش به نفع خویش خودداری فرماید.
نکته سنج: 1393/3/310:20:10،
52
45
ضمن تشکر از نویسنده محترم مقاله ،نظرایشان را که به افزایش بی دلیل قیمت مسکن تاکید دارند به موارد ذیل متوجه مینمایم:
1.افزایش بیش از پنجاه درصدی مصالح ساختمان طی 6 ماه گذشته(به عنوان مثال افزایش قیمت میلگرد از 1400 تومان به بیش از 2000تومان در هر کیلو)
2.افزایش قیمت 100درصدی پروانه ساخت
3.افزایش 40درصدی حقوق و دستمزد نیروی انسانی
و.........البته در کنار اینها بحث دلالی هم میتواند مطرح باشد. آیا باز هم به نظر کارشناس محترم افزایش قیمت بی دلیل است!!!!
مهدی: 1393/3/311:43:18،
34
33
نکته سنج عزیز، 1400 بشه 2000 میشه 50درصد افزایش؟! 7 درصد همینجا بالاکشیدی!
خدمت شما نکته سنج عزیز عرض کنم که باشه گیریم 50درصد مصالح و کارگر و غیره گرون شده! از متری 1 میلیون هزینه شما بشه متری 1میلیون و 500 هزار. خب شما متری همون 500 هزار رو بگذار روش! میگی نه سود 50درصد هم برای اون اضافه حساب کن و متری 750 هزار بکش روش. نه دیگه کل قیمت رو بیای 50% بکشی روش. فهمیدی نکته جون؟
کارشناس مسکن: 1393/3/311:49:18،
41
32
دوست عزیز دلال
قیمت میلگرد 2000 تومان نیست و بعد هم قیمت مسکن در سال های قبل آنقدر افزایش پیدا کرده که به قول کارشناسان سود سالهای بعد خود رو هم پیشخور کرده.
بیایید با کاهش معنا دار قیمت ها گامی در جهت خانه دار شده مردم بردارید و آخرت خود رو به دنیای گذرا نفروشید.
رسول: 1393/3/310:29:18،
39
22
قيمتها به علت افزايش هزينه پروانه و مصالح و دستمزد و انرژي كم نميشه
من خودم دلال خانه هستم ، در سال ٩٠ سه واحد مسكوني پيش خريد كرده و سال ٩٢ تحويل گرفتم
بله الان بازار خرابه و من هم به جاي فروش ، سه تا خانه را دادم به اجاره
به اميد روزي كه ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،

NBA: 1393/3/313:31:18،
24
26
به احتمال زیاد ، اگر اتفاق تنش زای خاصی در اقتصاد کلان ایران رخ ندهد ، بازار ملک و مسکن تا پایان سال 95 افزایش معناداری نخواهد داشت .
حسنك: 1393/3/311:26:18،
20
20
با نظارت درست و كنترل روي بنگاههاي موجود و مجازي كه برخي از انها فقط دلالي ميكنند، مطمئنا تا حد بسيار زيادي از افزايش بي دليل قيمت مسكن، جلوگيري به عمل مياد.
مهدی: 1393/3/311:57:21،
26
20
این روکود نیست این آرامشه . تمام دنیا کسی که سازنده هست دنبال مصرف کننده میگرده برای فروش جنسش. پس اقایون بد دلال و بساز بفروش ها بهتره دست از فرصت طلبی بردارن.
محقق: 1393/3/312:19:46،
26
23
درسته كه مواد أوليه گرون شده ولى مسكن هاى الان با مواد دو سال پيش ساخته شدن، مسكن خالى زياد داريم، سازنده ها كم تحت فشار قرار بگيرند هم مردم خانه دار ميشن و هم بازار رونق ميگيره، نه اينكه فشار بياريد رو مردم بدبخت كه ماشينو طلا زنشو شرافتشو هم بده تا يه آپارتمان رو هوا بگيره، قيمت مسكن رشد چندانى نخواهد داشت، يواش يواش نوبته بورسه
پاسخ: 1393/3/413:10:14،
13
6
محقق جان !
اولا : ساختمانی که الان تموم شده ، سازنده 2 سال پیش بلوک و سیمان خریده ولی 2 ماه پیش در و پنجره خریده (هزینه اتمام کار ساختمون بسیار زیاده) ....
دوما : با فرض خرید بلوک و سیمان در 2 سال پیش ، پول سازنده 2 سال خوابیده که حداقل باید سالی 30-25% (زیر تورم) سود پولی که خوابونده رو حساب کنه ....
سوما : شما که دلال بورسی برای مسکن نظر نده
تو جواب اون مردم بدبختی رو بده که دی 92 اومدن تو بورس 30% ضرر دادن رفتن
محقق: 1393/3/506:49:58،
12
9
سلام ، من بورس نيستم الان، ولى قيمت مسكن رشد بالايي داشته ، الان مقدارى شرايط اقتصادى آرام تر هست و دلار هم به نسبت كمتر نوسان ميكنه پس پول بيشتر به سمت كارهاي تجاري و توليدى ميره، اما از بورس كمى سردر ميارم، بورس شما نگاه كن ببين تو سال ٩٢ چه سودى داده، اين چهار مأهو فقت نبين، از مسكن بالاتر هست ، بل اخره امسال هم يواش يواش جون ميگيره و شك نكن از مرداد ٩٣ تا سال بعد اگه خوب بخرى رو پنجاه درصد صود ميده
ناشناس: 1393/3/312:20:09،
31
17
به نظر من 70% افزایش قیمت ملک ناشی از دلال بازی و شایعه پراکنی دلالان و سرمایه داران حتی با معاملات صوری میباشد حتی برخی از دولت مردان نیز همراستا با این جریان میباشند که متاسفانه همه اینها موجب ناراحتی و نارضاتی و به نوعیی ظلم به بعضی از مردم جامعه ( افراد متوسط و متوسط به پایین ) میگردد .
حمید: 1393/3/314:06:59،
24
17
هر چی دلت میخواد داد وبیداد کن کسی پول نداره بخره
سازنده: 1393/3/314:46:04،
14
14
اگر بعضیها اجازه بدن مسکن راه خودشو ادامه بده هیچ اتفاق خاصی نمیفته!
با این حرفها که بخرین الان وقتشه یا نخرین الان زوده بازار بهم میریزه ایران جیب گل.
جهان: 1393/3/321:34:57،
18
11
انشاالله که همینطور باشه البته اگر سود پرستان بگذارند....
واقع بین: 1393/3/322:31:06،
21
9
من با نظر آقای نکته سنج موافقم شمایی که هی دارید میگید بساز بفروشا فلان قدر سود نجومی میکنن بهتره بگم این موضوع تو تهران که مصالح ارزونتره و قیمت مسکن بالاتر می تونه درست باشه اما منی که دارم تو شهرستان می سازم باید بگم مصالح بسیار گرونتر از تهرانه و متراژه خونه کمتر از نصف قیمت تهران پس اگه با افزایش قیمت مصالح قیمت خونه بالا نره شهرستانی ها باید بیخیاله ساخت بشن که البته خیلیا شدن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار