کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گزارشی از درآمد قطر و ایران از سکوی گازی «پارس جنوبی»

کدخبر:۴۸۹۲چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۳:۴۶۸۲۸۱ بازدید

بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، قطر در سال گذشته از محل فروش گاز، میعانات گازی و نفت میدان گنبد شمالی (پارس‌جنوبی) بیش از 195 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده در حالی‌که ایران ...
گزارشی از درآمد قطر و ایران از سکوی گازی «پارس جنوبی»

 بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، قطر در سال گذشته از محل فروش گاز، میعانات گازی و نفت میدان گنبد شمالی (پارس‌جنوبی) بیش از 195هزارمیلیاردتومان درآمد کسب کرده در حالی‌که ایران در سال گذشته سعی داشت تا از محل آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی تنها 50هزارمیلیاردتومان درآمد کسب کند که بنابر اظهارات کارشناسان در خوشبینانه‌ترین حالت تنها نیمی از این قانون محقق شده است.

بنابر آمارهای ارایه‌شده در سایت‌های معتبر جهانی چون سازمان مطالعات بین‌المللی انرژی از میزان تولید قطر در سال گذشته نشان می‌دهد این کشور شیخ‌نشین در سال گذشته روزانه به‌طور متوسط 430میلیون‌مترمکعب گاز از میدان گنبد شمالی (پارس‌جنوبی) صادر کرده است. همچنین این کشور روزانه 644 هزار و 800 بشکه میعانات گازی و 525 هزار بشکه نفت از میدان مشترک پارس‌جنوبی برداشت کرده است.آمار منتشر شده در سایت «PLATTS»، نشان می‌دهد در سال 2013، این کشور هر مترمکعب گاز خود را 17/76ریال (قطر) و هر بشکه نفت‌خام خود را به نرخ 378/71 ریال (قطر) به‌فروش رسانده است. بنابراین با احتساب ریال قطر به نرخ 700تومان در کشور برآوردها نشان می‌دهد قطر تنها از محل فروش گاز میدان مشترک پارس‌جنوبی در سال گذشته به درآمدی بالغ بر 934 میلیاردو 576 میلیون‌ تومان دست یافته است که تنها ایران با فروش 262/57 میلیون‌مترمکعب گاز در هرروز سال گذشته و احتساب قیمت 300تومان به ازای هر مترمکعب گاز صادراتی به ترکیه ‌باید به درآمدی حدود 78میلیاردو771میلیون‌تومان در هرروز دست می‌یافت. در حالی‌که ایران این میزان تولید را در سال گذشته به مصرف داخلی اختصاص داد و بیشترین سهم ایران از گاز پارس‌جنوبی فروش روزانه 30میلیون‌مترمکعب گاز به ترکیه بوده است. در سال گذشته ایران از محل فروش میعانات گازی هم درآمد چندانی نصیبش نشده است. چراکه از ابتدای فعالیت پارس‌جنوبی به‌دلیل اشتباه در مطالعات اولیه این میدان واحد مرکاپتان‌زدایی برای فرآورش میعانات گازی در نظر گرفته نشده و همین امر این‌روزها به سدی در مقابل صادرات میعانات گازی بدل شده تا جایی که بزرگ‌ترین معضل مسوولان نفتی در پارس‌جنوبی ذخیره‌سازی این میعانات شده است.

هرچند که این‌روزها خبر می‌رسد پژوهشگاه صنعت نفت به‌دنبال حل این مشکل است اما با این‌حال در سال گذشته بخشی از میعانات گازی پارس‌جنوبی روی دست مسوولان ماند و صادر نشد. بر اساس اظهارات کارشناسان، هم‌اکنون میعانات گازی و ال‌پی‌جی تولیدشده در کشور قطر مرکاپتان و سولفور بالایی دارد. طبیعتا در صورتی که میعانات گازی تولیدشده در میدان گازی پارس‌جنوبی سولفور کمتری در خود داشته باشند مشتریان این محصولات به سوی ایران خواهند آمد. در حالی‌که طی چهارسال گذشته این پرونده در وزارت نفت باز بوده و بارها کارشناسان کشور از ضرورت احداث این واحدها خبر داده‌اند اما مسوولان نفتی در سال‌های گذشته چندان توجهی به این امر نداشته‌اند تا جایی که این‌روزها خبر از مذاکره برای اجاره انبار در چین برای ذخیره‌سازی میعانات گازی در این انبارها می‌رسد.
 

ایران صفر، قطر525

هنوز برداشتی از نفت پارس‌جنوبی نداریم اما قطری‌ها در حال حاضر روزانه 525هزار بشکه نفت گنبد شمالی را به‌فروش می‌رسانند. در دولت دهم در پی انتشار اخبار تبلیغاتی، مدیرعامل وقت شرکت نفت و گاز پارس از تولید نفت در میدان پارس‌جنوبی با تاکید بر تحقق آرزوی دیرینه ایرانی‌ها خبر داد. 29 فروردین‌ماه سال گذشته محمدرضا زهیری مدیرعامل وقت شرکت نفت و گاز پارس در گفت‌وگو با فارس تاکید می‌کند: در سال حماسه اقتصادی و سیاسی جهادگران شرکت ملی نفت ایران توانستند به آرزوی دیرینه ایرانی‌ها که تولید از لایه نفتی پارس‌جنوبی بود تحقق بخشند. بر اساس اظهارات وی، نفت و تجهیزات فراورش در دریا برای اولین‌بار در لایه نفتی پارس‌جنوبی نصب شد و در نتیجه توانستیم از لایه نفتی پارس‌جنوبی نفت تولید کنیم. در حالی دولت دهم از تولید نفت از میدان پارس‌جنوبی در ابتدای سال گذشته خبرداد که براساس اظهارات کارشناسان این حوزه، در آن زمان تنها هفت حلقه چاه در این میدان حفاری شده و تاکنون خط لوله با تکنولوژی انتقال نفت سنگین یا کشتی برای فراورش، نگهداشت و ذخیره‌سازی این نوع نفت به منطقه انتقال داده نشده و هنوز یک بشکه نفت هم از این میدان تولید نشده است. این درحالی است که مدیرعامل شرکت ملی نفت نیز اخیرا در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نفت در جمع خبرنگاران از توسعه لایه نفتی پارس‌جنوبی به‌عنوان یک ضرورت خبر داده است. به گفته جوادی، برداشت بیشتر طرف مقابل از میدان‌های مشترک، در حکم برداشت از خاک ماست، از این رو جلوگیری از این روند ضرورت دارد.
 

مقایسه وضعیت گازی ایران و قطر

ایران در سال گذشته روزانه بیش از 262میلیون مترمکعب گاز از فازهای پارس‌جنوبی برداشت کرده در حالی‌که قطر تنها 430میلیون مترمکعب گاز این میدان را در هر روز به‌فروش رسانده است. برخی از کارشناسان تولید این کشور از گنبد شمالی را بیش از 600میلیون مترمکعب در روز ارزیابی می‌کنند. از سوی دیگر آمارها از میزان برداشت میعانات گازی ایران حاکی از تولید 419هزار بشکه میعانات گازی در هر روز است در حالی‌که قطری‌ها در حال حاضر روزانه 644هزارو800 بشکه از این میدان برداشت می‌کنند. در حالی قطری‌ها با سرعت در حال برداشت گاز و میعانات گازی از گنبدشمالی (پارس‌جنوبی) هستند که بیژن نامدار زنگنه از رسیدن به قطر ظرف سه سال آینده خبر داده است.

29 فروردین سال گذشته مدیرعامل وقت شرکت نفت و گاز پارس آماری را از وضعیت فازهای در حال توسعه پارس‌جنوبی منتشر می‌کند. به گفته وی در آن زمان در سال 92 قرار بود فازهای 12، 17و18 به بهره‌برداری برسند که تاکنون این امر محقق نشده است.

محمدرضا زهیری در آن زمان با اعلام اینکه برخی از واحد‌های فاز 12 در اسفندماه 91 راه‌اندازی شد، گفته بود: نیمه اول سال 92 برداشت گاز از مخزن فاز 12 صورت خواهد گرفت. به‌گفته زهیری در فروردین سال گذشته، بحث یوتیلتی فاز 17 و 18 راه‌اندازی شد و سکوی A آن نیز در حال راه‌اندازی است، ضمن اینکه یک‌ترین (فاز-) پالایشگاه آن نیز تا خردادماه 92 تکمیل و امکان تولید 12/5  میلیون مترمکعب گاز در سال 92 فراهم می‌شود. وی در مورد توسعه فاز‌های 35 ماهه میدان پارس‌جنوبی که اردیبهشت‌ماه سال گذشته 35 ماه آن به اتمام رسید از پیشرفت فاز 19، 22 تا 24 تا مرز 50 تا 60 درصد خبر داده بود. در حالی‌که امروز پس از گذشت یک سال از آن زمان در حال حاضر میزان پیشرفت فازهای پارس‌جنوبی با توجه به بهبود شرایط پس از حضور دولت یازدهم بین 50 تا 60 درصد باقی مانده و تنها فاز 19 به پیشرفت 75 درصدی دست یافته است. زهیری در مورد تاخیر در تکمیل این فاز‌ها در آن زمان گفته است: با توجه به اینکه توسعه فاز‌های یک تا هشت توسط پیمانکاران خارجی صورت گرفت، اما الان توسعه 14 فاز توسط پیمانکاران ایرانی انجام می‌شود، بنابراین اگرچه پیشرفت این پروژه‌ها کند بود اما تجربه گرانبهایی کسب شد. مدیرعامل وقت شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه در آینده روند کار توسعه فاز‌های پارس‌جنوبی سرعت خواهد گرفت، گفت: تحریم صنعت نفت، مبادله ارز و موانع موجود برای انتقال کالاهای خریداری شده به داخل کشور از جمله مشکلاتی بود که موجب شد توسعه فاز‌های 35 ماهه با تاخیر مواجه شود. زهیری از تاخیر نسبت به برنامه دولت دهم دفاع می‌کند و می‌گوید: زمانی وعده تکمیل فاز‌های پارس‌جنوبی در 35 ماه داده شد که صنعت نفت کشور به این شدت مورد تحریم قرار نگرفته بود و بانک مرکزی تحریم نشده بود.

این درحالی است که روحانی رییس دولت یازدهم در گفت‌وگویی تلویزیونی اخیرا پیشرفت پروژه‌های پارس‌جنوبی را اینگونه تشریح می‌کند: «چهار فاز از پارس‌جنوبی بهره‌برداری خواهد شد و صدمیلیون‌ مترمکعب گاز به ظرفیت کشور اضافه می‌شود. سال آینده نیز 4 فاز پارس‌جنوبی وارد مدار تولید خواهد شد. برنامه ما این است که در طول دولت یازدهم همه فازهای پارس‌جنوبی به اتمام برسد. در زمینه نفت و گاز حرکت‌های بسیار خوبی صورت گرفته و مردم اخبار این طرح‌ها را خواهند شنید.»زنگنه وزیر نفت هم از افتتاح تمام پروژه‌های پارس‌جنوبی تا پایان سال 96 خبر می‌دهد. رکن‌الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز تاکید دارد: طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده، حداقل ٥٠میلیون مترمکعب گاز از فاز ١٢، ٣٨ تا ٤٠میلیون مترمکعب گاز از فازهای ١٥ و ١٦ و ١٠میلیون مترمکعب گاز از فاز ١٨ به ظرفیت تولید گاز در سال‌جاری افزوده می‌شود.مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: تا سال ٩٦، همه فازهای پارس‌جنوبی صددرصد تکمیل خواهد شد.تمام این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یک واقعیت همچنان وجود دارد. قطر به درآمدی بالغ بر 195هزارمیلیاردتومانی از میدان گنبد شمالی دست یافته و ایران و ایرانی همچنان به‌دنبال توسعه فازهایی است که اگر وعده مدیران دولت نهم و دهم به وقوع می‌پیوست امروز باید در جایگاهی مشابه قطری‌ها قرار می‌گرفتیم، در حالی‌که شیخ‌نشینان قطر روزبه‌روز پولدارتر می‌شوند و ایرانی به‌دنبال آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی هستند تا شاید از این محل به درآمدی حدود 48هزارمیلیاردتومان دست یابند.
 

183983n5m7z5ep4mnxa3.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اقتصاددان: 1393/2/3108:09:46،
160
31
نوش جانشون خدا بخاطر راستگویی مردمش بیشتر بهشون بده خلایف هرجه لایق
امیر : 1393/2/3109:10:11،
130
21
دولتمردان عزیز ما اگه فقط بتونن یه چیزی از نون مردم ببرن و گرنه عرضه رسیدن به سیاستمداری شیوخ عرب رواصلا ندارن...
مهدی: 1393/2/3110:30:48،
104
28
فیفا جام جهانی 2002 را به کشوری مثل ژاپن به تنهایی نداد ولی جام 2022 را به قطر میده ..قطر یشترین مرسدس بنز را تو دنیا نسبت به جمعیتش داره.هواپیمایی القطریه جز ده شرکت برتر هواپیمایی دنیاست. علتش هم فاسد نبودن اقتصاده
شاهین: 1393/2/3111:06:21،
52
26
متاسفم به خاطر عدم مدیریت، به جای وارد کردن این همه خودروی چینی و کسب منفعت برای اقایون،ای کاش پارس جنوبی به دست چینی ها واگذار میشد که الان تو فلاکت زندگی نمیکردیم
حسام: 1393/2/3111:57:58،
56
28
این هم یکی دیگه از یادگاری های محمود احمدی نژاد. خوشبختانه وزیر نفت فعلی وعده داده تا پایان سال 93 4 فاز تو پارس جنوبی افتتاح میشه
حمیدرضا: 1393/2/3121:10:47،
58
22
نه دوست عزیزبه خاطرراستگویی مردمشون نیست.مگه مردم ما چه گناهی کردن.به خاطرسیاست شیوخ عرب ونتیجه دوستی باامریکاست.اقایون ماهم باروسیه وچین دوست شدند الان یه بشکه نفت ازپارس جنوبی نمیتونیم برداریم
جواب به حسام: 1393/3/100:59:32،
40
25
بابا توام دلت خوشه بابا.احمدی نژاد کجا بود.توپ دست کسی دیگست
emad: 1393/2/3108:19:19،
89
79
حالا فرضا تا3سال دیگه ما به قطر هم رسیدیم وضع ایرانیا بهتر میشه؟!!! چیزی تو جیبمون نره اصلا فقط این وضعیت گرونی مهار میشه؟!!!!!!!!!!
علی: 1393/2/3108:22:29،
67
26
زور دولت به این کشور نمیرسه از نظر تکنولوژی اون وقت جنس گرون میکنه یارانه قطع میکنه
حاجی: 1393/2/3108:23:43،
75
25
بزرگای ما میگفتن اگر مردی برو از بیرون بیار برای خونه خرج کن اگر مرد نیستی از خونه ببر بیرون خرج کن حالا ببینید وضع مملکت ما به کدوم شبیهه
مهرداد: 1393/2/3108:26:35،
63
22
ما میتوانیم البته اگه بعضی ها از دلواپسی دست بکشن تا این سرمایه ملی از بین . نره
alex: 1393/2/3108:55:07،
76
30
نتیجه هشت سال دولت احمدی نژاد همینه و این مدت بیشتر از دوران جنگ به ایران خسارت وارد شد
داریوش: 1393/2/3109:40:19،
63
21
دقیقا.من خودم بچه بوشهر.بندر کنگانم.که عسلویه هم جزء ما بوده و بیشترین فازهای پارس جنوبی هم در این شهرستان هستش.وقتی تو این هشت سال اقای احمدی نژاد فقط یه پتروشیمی اون هم بالای 4بار افتتاحش کرد و کاری نکرد نتیجش همیه.تو دوره خاتمی ما 8فاز افتتاح کردیم و استارت خیلی از فازها هم زده شد.ولی تو دولت احمدی نژاد یه فازه نصفه افتتاح شد.
میثم: 1393/2/3109:13:33،
58
25
بجای اینکه بفکر قطع کردن یارنه مردم و گرون کردن گازو برقو اب و جریمه ها باشید برید این پارس جنوبیو درست کنید والا خجالت داره قطر به اندازه یکی از استانای ماست اونوقت دوبرابر ما داره میره چقدر این مسولین ما تدبیر دارن اخه
جلیل: 1393/2/3111:33:46،
41
24
دو برابر را از کجا آوردی؟ درآمد قطر از گاز بیش از 10 برابر ایران است.
mehdiiiiiiiiiiiiiiii: 1393/3/108:22:43،
32
20
فقط انرژی هسته حق مسلم ماست وهیچ حق دیگری نداریم
میلاد س: 1393/2/3109:41:32،
69
21
یک حکومت با سی سال عمر تنها دغدغش تامین کسری بودجه از جیب مردمه، و مردم کشورش باید از ابتداییترین امکانات زندگی هم محروم باشن، با این همه منابع طبیعی، واقعا تاسف آوره...
مهردادج: 1393/2/3110:16:12،
55
22
مامثل كبك سرمونو زيربرف كرديم عرباي بي غيرت دارن نفتمونو غارت مي كنن (به روز ماچي اومده من وماخيلي كم شديم )
مجید: 1393/2/3114:52:05،
54
23
آقای مهرداد ج
من عرب نیستم ولی به عربها توهین نکن، بی عرضگی سران مملکتونه که قطر بیشتر برداشت میکنه. اگه ما هم یه حکومت مردمی داشتیم انقدر برداشت میکردیم اصلا نمیزاشتیم قطر چیزی گیرش بیاد.
مهدی: 1393/3/109:53:41،
44
35
برادر من قطر رو بیخیال. عراق هم داره نفتمونو از چاههای مشترک چپاول میکن و ما هنوز در گیر هدفمندی یارانه ها ...!
حقوق بگير: 1393/2/3110:36:30،
63
15
اقتصاد مقاومتي يعني كمتر كردن نقش ذخاير نفتي در اقتصاد كشور و بيشتر كردن نقش جيب مردم در جبران كسري بودجه كه با خبر فوق تناقض دارد
كلاً ناكارآمدي دولت مردان زحمتكش و مجلسيان مردمي و ساير برادران جان بركف طي ساليان سال را مي توان در رتبه هاي ايران در شاخصهاي مختلف جهاني مشاهده كرد و لذت برد و تشكر كرد و گوش به فرمان هم بود و مال و جان و ناموس را هم بدون هيچ چمشداشت و انتظاري تقديم كرد!!!!!!
قلی: 1393/2/3111:10:32،
70
20
بر اساس اصول مدیریت مخازن نفتی مخزن مشترک پارس جنوبی در زیرزمین مرزی ندارد و برداشت بیشتر قطریها باعث مهاجرت نفت و گاز به سمت آنها خواهد شد و از روزی باید هراس داشت که وقتی ایران شروع به بهره برداری بنماید دیگر نفت و گاز چندانی وجود نداشته باشد و اینهمه هزینه در عسلویه و پارس جنوبی روی دست مردم بلا استفاده باقی بماند.
حميد: 1393/2/3112:27:52،
32
23
مهم اينه كه پيمانكار چيني و رفقاي داخلي بابت اين پروژه به نون و نوايي رسيدند.نفت مي خواي چكار بده
س: 1393/2/3112:09:45،
27
23
سکوت میکنم و بس
رامین جون: 1393/2/3113:23:37،
71
26
اگر کسی اطلاعات داره لطف کنه به من بگه اگر ما به فرض اینکه تونستیم به طور کامل به تکنولوژی انرژی هسته ای دست پیدا کنیم و نیروگاه های هسته ای رو توسعه بدیم چقدر در سال سود میکنیم؟
رامین جون: 1393/2/3113:28:41،
32
23
من یه چیزه دیگه رو هم نمیدونم چرا ما نباید از پتانسیل هایی که داریم استفاده کنیم و بعد بریم دنبال چیزای دیگه، تا همین فرصتها رو هم از دست بدیم ؟ ایران باید چقدر کار و تلاش کنه تا به این سود از دست رفته و غیر قابل برگشت برسه که قطر به صورت کاملاٌ قانونی از ما برده برسه؟
رامین جون: 1393/2/3113:31:27،
39
21
دوستان ببخشید یه سوال دیگه ام دارم .
با از دست دادن این فرصتها تا الان چند فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیر مستقیم از جوانان عزیز گرفته شده؟
رامین جون: 1393/2/3113:35:46،
43
21
و یک سوال دیگر.
اگر تو این چند ساله ما میتونستیم از این میادین مثل قطر برداشت کنیم الان چقدر سرمایه به ایران وارد میشد؟ بعدش اون وقت چقدر به بنیه اقتصادی و پولی ایران برای سرمایه گذاری اضافه میشد؟
و در آخر ارزش پول ما در دنیا واقعاٌ چقدر بود؟
بی: 1393/2/3114:00:07،
40
22
به خاطر انرژی هسته ای اقتصاد کشورو داریم از دست میدیم واقعا ارزش داره عربها دارن میشن قدرت خاورمیانه ا ما هم روز به روز ضعیف تر همانند کره شمالی به خاطر لج بازی اخه سیاست دارید شما !؟
ماتادور: 1393/2/3115:44:23،
44
22
مگر دلواپسي ميزاره کار انجام بشه؟
همه کشورهاي عربي هم پيشرفته و هم تو رفاه هستن
ولي ما چي؟رفته رفته بيشتر بسمت فلاکت ميريم.
هميشه ميگيم عربها بدن ولي خداوکيلي ببين به مردمش چه خوب ميرسه؟
مردمش کلي تو رفاه و ارامش وخوشبختي هستند
شاه: 1393/2/3121:33:12،
44
50
خاک تو سرمون قطر اندازه یک شهر ایرانه کشورمون فقط بلده بیکار تولید کنه و به ملتش فشار بیاره
AliTMM: 1393/3/101:00:49،
44
21
سلام
جمعيت قطر 350 هزار نفر است و هر قطرى كه ديپلمش بگيره و بيكار باشه ماهى به پول خودمان 11 ميليون و اگر مشغول كار بشه كمترين حقوق ماهى 30 ميليون حقوق ميگيره
خيلى باهم تفاوت نداريم
همون: 1393/2/3122:56:15،
47
44
تنها هنری که مسولامون داشتن اینه که جربزه ملتو خشک کردنو باعث شدند هر کی فقط به فکر خودش باشه و اکثریت از شکست دیگران خوشحال بشن تا بتونند حکومت ادامه بدن
به هر حال کسی که از فقر به ثروت رسیده قدرشو خوب میدونه
عباس: 1393/3/109:07:33،
42
24
ماشالامسیولان که ازاختلاس وقت اضاف نمیارن که به این مسایل بپردازن.هرکشوری که بامردمش روراست باشه برنده میشه.
ايراني: 1393/3/111:29:53،
31
21
آخرتي هم هست ........

به اميد روز حساب ......
مصطفی: 1393/3/116:19:08،
22
17
قابل توجه دوستان. قطر سالیانه نزدیک به دویست هزار میلیاد دلار برداشت میکنه. بودجه کل ایران در سال 93 پانصد هزار میلیارد دلار بود...
اینجاست که مشخص میشه تحریمها تا چه حد کاغذپاره بودند
سوخته برشته: 1393/3/116:30:24،
29
25
مامردم ایران دلسوزترین ومردمیترین دولتهای دنیاروداریم که فقط بفکر اختلاس وچپاول هستند!!!
درحالی که: 1395/2/1002:23:00،
35
34
در حالی که قطری ها دارن از کشورهای دیگهکسب درامد میکنن دولتمردان فهمیده ما از مردم
دولت مردای ما به جای این که کار رو بدن به کاردون خودشون کار رو در دست گرفتن و دارن فعل ما میتوانیم رو صرف میکنن و دوباره چرخ رو از نو و بدون اتکا به خارج اختراع یا شایدم از چین کشف میکنن
عرب ها شعور داشتن با آمریکا وارد معامله شدن و ما با دیکتاتوری مثل چکمه کار میکنیم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما