کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تعدیل فرمول «رهن‌كامل» مسکن

کدخبر:۴۷۹۳پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۹:۱۳۷۰۳۱ بازدید

شتاب متفاوت نرخ‌هاي رشد قيمت مسكن و اجاره‌بها طي دو سال گذشته، نقل‌وانتقالات فعلي را در بازار اجاره‌نشين‌ها با تعديل فرمول «رهن» روبه‌رو كرده است. طبق قاعده قديمي، موجران و برخي دلالان اجاره، مبلغ ...

شتاب متفاوت نرخ‌هاي رشد قيمت مسكن و اجاره‌بها طي دو سال گذشته، نقل‌وانتقالات فعلي را در بازار اجاره‌نشين‌ها با تعديل فرمول «رهن» روبه‌رو كرده است. طبق قاعده قديمي، موجران و برخي دلالان اجاره، مبلغ رهن ‌كامل را براساس نسبتي از قيمت ملك تعيين مي‌كنند. اين نسبت تا پارسال معادل «يك‌چهارم» بود، اما جهش 80 درصدي قيمت مسكن در مقايسه با رشد 51 درصدي اجاره‌بها در مجموع سال‌هاي 91 و 92 باعث شده در فايل‌هاي جديد اجاره آپارتمان، نسبت مذكور به «يك‌پنجم» برسد و مبلغ رهن ‌كامل، حداكثر 20 درصد قيمت مسكن شود.
 

اختلاف سرعت رشد دو نرخ رسمی در بازار مسكن، به نفع اجاره‌نشین‌ها شد

با نزدیک‌شدن به فصل جابه‌جایی‌ها در بازار اجاره‌نشینی، نه‌تنها بدعت «رهن یک میلیونی هر متر آپارتمان» به حاشيه رفته كه فرمول محاسبه «رهن‌کامل» نیز با تغییر قابل‌ملاحظه روبه‌رو شده و نسبت «پول‌پیش اجاره‌بها به قیمت مسکن» به یک‌ششم تا یک‌پنجم تبدیل شده است.

در بازار اجاره اگرچه قانون و مقررات خاصي برای تعیین فرمول اجاره‌بها وجود ندارد، اما در سال‌های اخیر، عمده موجران و واسطه‌های بازار، قاعده‌ای را برای محاسبه رهن (پول‌پیش) در نظر گرفته بودند كه مبنای آن، مبلغ رهن‌کامل را به نسبت یک‌چهارم یا همان 25درصد قیمت فروش آپارتمان مورد اجاره، تعیین مي‌شد. همچنین در یکی دو منطقه شمال شهر نیز رهن‌‌کامل، به‌صورت یک میلیون تومان برای هر متر مربع باب شده بود.اما هم‌اکنون از یکسو فرمول متری یک میلیون رهن تقریبا از بین رفته و از سوي ديگر نسبت 25درصدی رهن به قیمت نیز تعدیل شده و بین یک‌ششم تا یک‌پنجم یعنی معادل 17 تا 20درصد قیمت ملک رسیده است. 

براساس نسبت جدید، میانگین رهن‌کامل یک واحد مسکونی 100 مترمربعی در شهر تهران باتوجه به میانگین متری 4 میلیون تومانی قیمت مسکن، بین 65 تا 80 میلیون تومان می‌تواند تعیین شود. با نسبت کنونی رهن‌کامل به قیمت‌مسکن، مشخص می‌شود: متوسط «رهن کامل» آپارتمان در تهران مترمربعی 600 هزار تا 800 هزار تومان است که در صورت تبدیل کامل آن به «اجاره ماهانه»، چیزی در حدود 18 هزار تا 24 هزار تومان برای هر ماه برآورد می‌شود که البته نرخ 24هزار تومان برای اجاره ماهانه هر مترمربع آپارتمان برای نیمه شمالی شهر است و در مناطق جنوبی شهر این نرخ برای رهن کامل به طور متوسط هر متر مربع پانصدهزار تومان محاسبه می‌شود.

کاهش نسبت «رهن‌کامل» به «قیمت مسکن» از 25 درصد سال‌های 89 تا 92 به حداکثر 20درصد کنونی، الزاما به معنای افت اجاره‌بها نیست اما نتیجه این تعدیل حتما نشان‌دهنده عدم پیروی نرخ رشد اجاره‌بها از شتاب افزایش قیمت مسکن است. آنچه باعث تعدیل نسبت رهن‌کامل به قیمت آپارتمان شده به ماجرای دو جهش پیاپی قیمت مسکن در سال‌های 91  و 92 برمی‌گردد.در مجموع این دو سال، میانگین قیمت آپارتمان در پایتخت حداقل 80درصد رشد پیدا کرد، اما ضعیف‌تر بودن توان اجاره‌نشینی در مقایسه با توان ناچیز خرید مسکن، مانع از سرایت نرخ رشد قیمت مسکن عینا به بازار اجاره شد، طوری که متوسط اجاره‌بها در کل این دو سال به جای 80 درصد، حداکثر 4/51 درصد افزایش یافت. همین نابرابری در میزان تغییر دو نرخ رشد رسمی در بازار ملک – نرخ رشد قیمت مسکن و نرخ رشد اجاره‌بها- باعث شده هم‌اكنون نسبت رهن‌کامل به قیمت مسکن به‌دلیل رشد سریع قیمت، کوچک‌تر شود.

کارشناسان اقتصاد مسکن با تایید کاهش این نسبت به حداکثر 20درصد، معتقدند: در سال‌های گذشته، سرعت رشد قیمت مسکن به مراتب تند‌تر از اجاره‌بها بوده و منحنی تغییرات قیمت در بعضی‌ سال‌ها صعودی و سپس نزولی می‌شده، اما روند نوسانات اجاره‌بها و منحنی نرخ رشد مبالغ اجاره مسکن همواره به‌صورت تدریجی و پیوسته در مسیر افزایش بوده است. این نشان می‌دهد رفتار اجاره‌بهای مسکن در لحظه و کوتاه‌مدت، مشابه رفتار قیمت مسکن نیست، اما در درازمدت، به‌واسطه توقف رشد قیمت در دوره‌ای، سرانجام میزان نرخ رشد اجاره‌بها به منحنی نرخ رشد قیمت مسکن خواهد رسید.

امسال و به خصوص تابستان93، دوره‌ای است که نرخ رشد قیمت مسکن در فاصله تقریبا زیادی در مقایسه با نرخ رشد اجاره‌بها قرار گرفت و همین نابرابری، نسبت رهن‌کامل به قیمت را برای حداقل یکسال در معرض تعدیل قرار داده است. دو سال پیش که میانگین قیمت مسکن در تهران مترمربعی 3میلیون تومان بود، رهن‌کامل آپارتمان با تبعیت از نسبت 25درصد، متری حداقل 750 هزار تومان محاسبه می‌شد، اما امروز که میانگین قیمت به متری 4میلیون رسیده، براساس نسبت 20درصدی متری 800 هزار تومان تعیین می‌شود. وضع موجود مي‌تواند علامت ديگري از ظرفيت كاهش قيمت مسكن در ماه‌هاي آتي باشد.

 منحنی رشد اجاره‌بها عقب افتاد

افزایش قابل توجهی که در سال‌های 91 و 92 در قیمت‌های فروش واحدهای مسکونی اتفاق افتاد، در شرایطی ماه‌های پایانی سال گذشته، مسیر کاهشی و سپس تثبیت را در پیش گرفت که هم‌اکنون نسبت اجاره‌بها به قیمت مسکن با سطح افزایشی قیمت در دو سال اخیر فاصله دارد.در شرایطی که افزایش 50 درصدی قیمت مسکن در سال 91 نسبت به سال 90 و افزایش 33 درصدی قیمت مسکن در سال 92 نسبت به سال قبل از آن، منجر به رشد قابل توجه قیمت مسکن شد، اما افزایش فاصله موجود بین نرخ رشد اجاره‌بهای مسکن و نرخ رشد قیمت مسکن، هم‌اکنون خود را به شیوه مخصوصی در تعیین نرخ اجاره‌بهای امسال نشان می‌دهد.

بر این اساس و بر مبنای فرمول کلی محاسبه اجاره‌بها که براساس نسبت رهن به قیمت مسکن تعیین می‌شود، هم‌اکنون رهن یک واحد مسکونی به علت بزرگ‌تر شدن عدد قیمت مسکن، کوچک‌تر شده و همین موضوع باعث شده فرمول معمول دو سال پیش رهن مسکن که معمولا در مناطق مرغوب پایتخت بر مبنای متری یک میلیون تومان محاسبه می‌شد، به متری 600 تا 800 هزار تومان تعدیل شود.به این ترتیب، اگرچه بازار، هیچ زمانی شاهد کاهش شدید یا منفی شدن نرخ رشد اجاره‌بهای مسکن نبود، اما بزرگ‌تر شدن نسبت قیمت مسکن به عدد رهن، باعث شده هم‌اکنون، نسبت رهن واحدهای مسکونی نسبت به فرمول سابق – مترمربعی 1 میلیون تومان – کوچک‌تر شده و به عدد 600 تا 800 هزار تومان برای رهن هر مترمربع واحد مسکونی برسد.

این در حالی است که کارشناسان و صاحب‌نظران در حوزه اقتصاد مسکن معتقدند: کاهش نسبت اجاره‌بها در مقایسه با عدد قیمت مسکن به این خاطر است که هنوز اجاره‌بها - به این علت که طی دو سال اخیر کمتر از نرخ تورم عمومی رشد قیمت داشته - نتوانسته است به رشد 100 درصدی قیمت مسکن طی دو سال اخیر برسد. متوسط قیمت مسکن از متری دو میلیون تومان در سال 90، به متری 4 میلیون تومان در سال 92 رسید.بنابراین ضعف شدید قدرت اجاره‌نشین‌ها در بازار اجاره در مقایسه با قدرت خرید نسبتا بهتر در بازار خرید واحدهای مسکونی موجب شده، رقم اجاره‌بها نتواند هماهنگ با افزایش سطح قیمت‌ها در بازار مسکن رشد داشته باشد.

با این وجود، در شرایطی که قیمت مسکن از سال گذشته و در ادامه در پیش‌بینی‌ها، مسیر کاهش و سپس تثبیت را در پیش رو دارد، اجاره‌بها در میان‌مدت و در سال‌های آینده فاصله خود را با نسبت قیمت مسکن کاهش خواهد داد. فرمول مترمربعی یک‌میلیون تومان برای رهن واحدهای مسکونی طی دو سال اخیر در شرایطی به فرمولی فراگیر برای واحدهای نوساز یا کم سن و سال در بازار واحدهای مسکونی مناطق مرغوب و متوسط به بالای پایتخت باب شده بود که اغلب مالکان این واحدها تمایل داشتند آپارتمان خود را با فرمول رهن کامل به بازار اجاره عرضه کنند.این در حالی است که امسال، متوسط رهن هر مترمربع اجاره واحد مسکونی در مناطق گفته شده 600 تا 800 هزار تومان است.

 عرضه واحد اجاره‌ای، در حال افزايش

از سوی دیگر، افزایش حجم عرضه آپارتمان‌های مسکونی به بازار اجاره، در روزهای ابتدایی ورود به فصل جابه جایی‌ها در این بخش از بازار مسکن، چند تحول مهم را در تعیین میزان اجاره‌بهای سال 93، ایجاد کرده است. در شرایطی که برخی تحولات اقتصادی باعث کاهش سه مرحله‌ای قیمت مسکن در سال 92 شد و در وضعیتی که شیب افزایش اجاره‌بها از 25 درصد به 7 درصد در اسفند ماه پارسال کاهش یافت، در ابتدای امسال عواملی همچون تقویت احتمال دریافت مالیات از واحدهای مسکونی خالی در کنار نیاز سازندگان به تامین مالی پروژه‌های جدید ناشی از رکود بازار مسکن در بخش خرید وفروش، موجب شده، امسال درصد بیشتری از واحدهای مسکونی در بخش اجاره مسکن فایل شوند.

بخش قابل توجهی از افزایش عرضه واحدهای مسکونی به بازار اجاره که با شروع مراجعات به بازار مسکن از نیمه اردیبهشت‌ماه در بنگاه‌های مسکن مشهود است، ناشی از رکودی است که سازندگان پس از کاهش قیمت‌ها در بازار فروش واحدهای نوساز با آن مواجه شدند.این در حالی است که اگر چه هم‌اکنون نشانه‌هایی از رونق در بازار فروش واحدهای مسکونی امسال وجود دارد و پیش‌بینی کارشناسان این است که با تثبیت سطح قیمت‌ها و آغاز تابستان به عنوان فصل طلایی جابه جایی‌ها رونق قابل قبولی در معاملات مسکن ایجاد خواهد شد، اما اغلب سازندگان واحدهای نوساز ترجیح می‌دهند با اجاره واحدهای خود، بخشی از بدهکاری یا رقم مورد نیاز برای ساخت و سازهای جدید را تامین کنند.به این منظور، اغلب این سازندگان هم‌اکنون واحدهای نوساز خود را با شرایط رهن کامل به بازار اجاره عرضه کرده‌اند.

رئیس اتحادیه املاک تهران با تایید افزایش حجم عرضه واحدهای مسکونی به بازار اجاره تقویت احتمال دریافت مالیات از خانه‌های خالی را یکی از مهم‌ترین عوامل موجود در ارتباط با افزایش حجم عرضه واحدهای مسکونی به بازار اجاره مسکن می‌داند.

حسام عقبایی در این زمینه گفت: هر چند هنوز آمار موثقی در ارتباط با میزان افزایش عرضه واحدهای مسکونی به بازار اجاره به دست نیامده است اما رویکرد سازندگان و مالکان واحدهای مسکونی هم‌اکنون به سمت افزایش عرضه آپارتمان‌های مسکونی به بازار اجاره متمایل شده است. وی با بیان اینکه بازار اجاره‌بها در سال 93 به‌دلیل افزایش عرضه و همچنین تثبیت قیمت مسکن، بازاری آرام خواهد بود که اصولا نباید با افزایش قیمت مواجه شود، خاطرنشان کرد: با این حال حتی اگر افزایشی در رقم اجاره‌بها صورت بگیرد این افزایش کمتر از میزان تورم خواهد بود.وی در ارتباط با نسبت اجاره‌بها به قیمت مسکن توضیح داد: این نسبت در مناطق مختلف شهر تهران و براساس پارامترهای مختلف متفاوت است و نسبت ثابتی نمی‌توان برای آن در نظر گرفت.
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

geshkas: 1393/2/2507:53:48،
57
13
خوبه دیگه خدارو شکر مشکل مستاجر ها هم حل شد دستشون درد نکنه فکر نکنم دیگه مشکلی باشه!!!
نام شما: 1393/2/2508:27:11،
48
22
اگه نوساز باشه 50% بزارین رو این قیمتا!!!!!!!!!!
اقتصاددان: 1393/2/2508:32:55،
59
39
در فرودین بنگاه داران میگفتند اردیبهشت مسکن بشدت گران خواهد شد حالا که دیدند خبری نشده و همچنان راکد است میگویند تابستان گران خواهد شد ولی همه اینها حرف مفت است واقعیت اینکه خریدار نیست پس مسکن بسمت رکود بیشتر خواهد رفت حالا شما بگو متری یک میلیارد شده کو خریدار واقعی
علی: 1393/2/2509:29:29،
57
13
قیمتهای رهن خیلی بالاتر از این رقمهایی است که نوشته اید
علی: 1393/2/2509:37:28،
50
26
واقعا احمق کسی که بخواد تو تهران آپارتمان با این قیمتها بخره
همین پولی که اینجا میشه باهاش یه آپارتمان ۶۰ متری با ساخت افتضاح خرید را ترکیه باهاش میشه یه آپارتمان ۱۲۰ متری مدرن خرید. تازه اگه بخای از وام استفاده کنی که ویلایی هم میشه خرید
محسن: 1393/2/2510:26:02،
46
24
اولا برات متاسفم با این ادبیاتت
دوما اگه یه مقدار درک اقتصادی داشتی این حرفو نمی زدی چرا؟
چون هزینه زندگی تو ترکیه را با تهران مقایسه نکردی بنزین لیتری 4.8 لیر(7200 تومان) کرایه مترو 3لیر کرایه اتوبوس 2 لیر و نان و ... را حساب نمی کنی
تازه مهمترین فاکتور در آمده با کدوم کار و سرمایه با کدوم اجازه اقامت برای کار؟
لطفا ذر نظر دادن کمی منطقی رفتار کنید
امیر: 1393/2/2510:34:10،
62
16
چقدر ما بیچاره شدیم که اهالی ترکیه که یک زمانی آرزو داشتند یک روز توی ایران زندگی کنند حالا زندگی بهتر از ما دارن
همین شهرهای مرزی ترکیه تا چند سال پیش از گرسنگی داشتن میمردن
حالا اون ها کجا ماکجا ایخدا بنازم به لطفت ناشکری از ما بود توببخش
بهنام: 1393/2/2511:10:55،
43
36
اقا امیر ترکیه همیشه از ما جلوتر بوده از جنگ چالدران بگیر تا حالا وقتی ما دانشگاه کارخانه وارتش نداشتیم اونا داشتن.وقتی زنهای ما تو خونه بودن اونها زنهاشون توکارخونه ها کار میکردن.حرف الکی نزن وقتی ما تو خاک وخل بودیم اونها جاده وقطار داشتن.اونها مطالعات دقیق داشتن بیشتر از 70سال پیش پایتختو از استانبول به انکارا انتقال دادن به خاطر زلزله کاری که ما 80 سال بعد تازه به فکرش افتادیم یعنی چقدر از اونها عقبیم؟
جانم: 1393/2/2511:42:09،
35
19
اقابهنام برو مطاله بکن من سواد نوشتن ندارم ولی سال1357ده نفر رانند که همگی شریکی یک کامیون فورد که گاری بیش نبود از مرز تا تهران 10روزطول میکشید برای ما بار میاوردن غذای اونا یک لگن 4تا نوشابه و10 تا نان بربری می شد ناهار وشام رویم نمیشه بقیشه بنویسم
پویا: 1393/2/2522:30:52،
32
31
جانم جان!
اولا اوضاع اونطوری هم که شما میگید, نبود. همین آقای رضاخان وقتی ترکیه رفتن و تفاوت های اونها رو با ایران دیدن تاسف خوردن که چرا ایران مثل ترکیه نیست. اواخر دوران پهلوی هم که به دلیل فروش بالای نفت, یک مقدار رفاه اقتصادی توی ایران بالاتر رفته بود که اون هم حاصل کار و زحمت و تلاش شما نبوده مطمئنا. پس نناز بهش. بهتره که ما کار و تلاشمون رو بیشتر کنیم تا اینکه دچار توهمات شیم.
Z: 1393/2/2511:56:24،
16
14
مگه تازگیها اقتصاد ما فرمول پذیر شده؟
اینجا هر کی هر قیمتی می خواد میگه.
نظارتم اصلا وجود نداره.
پیشنهاد: 1393/2/2512:11:39،
30
24
به دوستان مستاجر تهرانی پیشنهاد میکنم تشریف بیارید تبریززندگی کنیدتابا یک مبلغ200میلیون تومانی قیمت رهن بالا شهری بتوانید با این رهن اینجا یه خونه بخریدبرید واسه همیشه توش زندگی کنید بدون دغدغه.
navid: 1393/2/2602:54:31،
29
12
بهتر اون صاحب خونت بره چند تا کتاب تاریخی بخونه..
جانم: 1393/2/2512:15:30،
41
13
بهنام راننده ترک درحسرت کامیون بنز وماک کاوه ما ایرونی ها بودن برو مطاله بکن بعده این ... را بنویس
NBA: 1393/2/2602:01:20،
32
17
اقتصاد ترکیه با تولید پوشاک و توسعه گردشگری است ، و اقتصاد ایران با صدور نفت و گاز و مواد خام ( خام فروشی ) است ، زمانی را که شما بیان می کنید اوج ارز اوری صنایع ما بوده ، و دوره کنونی ، اوج ارز اوری انان .
پس بهتر است از داشته ها صحبت کنیم ، و همه می دانند در دوره امپراتوری کورش ایران یگانه قدرت مشرق بوده ( پس از فتح بابل ، سارد و ... ) ولی حالا چه ؟
مهدی: 1393/2/2513:04:05،
30
15
این قیمتها رو از کجا در میارین 100%بذار روش
نیما: 1393/2/2513:29:19،
45
10
خدایا با این و ضعیتی که آقایون برامون درست کردن فکر نکنم کاری هم از دست تو بر بیاد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما