کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقتصاد بیمار ایران فقط بخاطر تحریم است ؟

کدخبر:۴۷۸۰چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۸:۵۹۳۴۶۰ بازدید

گرچه تحریم ها در تشدید اوضاع اقتصادی ایران بی تقصیر نبوده اند اما علت اصلی ماجرا را باید در جایی دیگر یعنی سوء مدیریت ها جستجو کرد.

عمر دولت دهم که به پایان رسید، آمار و ارقام به جای مانده تنها یک واقعیت را نشان می داد؛ اینکه اقتصاد ایران دیگر جانی برایش نمانده است.

در این میان دیواری کوتاه تر از تحریم ها پیدا نشد تا مسئولان محترم بتوانند تقصیر نابسامان شدن وضعیت اقتصادی را علیرغم درآمدهای سرشار نفتی به گردن او بیندازند. این در حالی بود که تغییر دولت و دیپلماسی ظریف هم نتوانست گره کور اقتصاد ایران را بگشاید. مدت ها مشکلات اقتصادی ایران با مسئله دیپلماسی گره زده شده بود و در این میان تلاش های بی وقفه تیم دیپلماسی ظریف نشان داد اوضاع اقتصاد ایران نه از تحریم ها بلکه بیشتر از سوء مدیریت های دولت ها ضربه خورده است.در ایران رسم است که هر دولتی که کار خود را آغاز می کند باید فعالیت های دولت قبلی را زیرسوال ببرد اما در این دوره، چه دولت احمدی نژاد و چه دولت تدبیر و امید از تحریم ها بهانه خوبی ساختند تا بتوانند مشکلات اقتصادی کشور را به آن گره بزنند.

اما نگاهی به عملکرد دولت های قبل خود می تواند به خوبی گویای این نکته باشد که گرچه تحریم ها در تشدید اوضاع اقتصادی ایران بی تقصیر نبوده اند اما علت اصلی ماجرا را باید در جایی دیگر یعنی سوء مدیریت ها جستجو کرد. به طور قطع غربی ها نیز با رصد کردن همین سوء مدیریت ها توانستند این فشارها را بر ایران وارد کنند و «نفت» اولین و بزرگ ترین گاف مدیریت اقتصاد ایران بود.

تحریم نبودیم، مملکت گل و بلبل نبود

در سال های ۱۳۶۸- ۱۳۷۲ اولین برنامه توسعه کشور توسط دولت هاشمی به اجرا درآمد. در این برنامه که باز سازی خرابی های ناشی از جنگ و دستیابی به نرخ رشد بالای اقتصادی و راه اندازی چرخ «تولید ثروت» هدف گرفته شده بود و در عمل به «برنامه تعدیل اقتصادی» تبدیل شد. بر اثر پياده شدن اين طرح، ترس زيادي به جان مردم افتاد و بسياري به سمت خيابان استانبول رفتند تا پول‌هاي خود را تبديل به ارز خارجي کنند، به‌طوري‌که طي مدت ۲-۳ روز نرخ دلار از حدود ۳۰۰ تومان به بيش از ۱۰۰۰ تومان رسيد و با شتاب بالا رفت، قيمت‌هاي برخي ارزاق هم به ۱۰ برابر رسيد که رهبر معظم انقلاب به رئيس جمهور وقت فرمودند هر‌‌چه سريع‌تر جلوي اين وضع را بگيرند، چرا‌که ادامه آن کشور را دچار آسيب زيادي مي‌کند. تمام این نابسامانی ها در زمانی رخ داد که تحریمی وجود نداشت و درآمد نفتی تقریبا بالایی نصیب دولت هاشمی شده بود (درآمدنفتی در دولت هاشمی از دولت اصلاحات بیشتر بود).

دولت هاشمی که دست بازی برای پیاده سازی و اجرای سیاست های اقتصادی داشت، با بی توجهی به « عدالت اجتماعی » مسئله ساز شد. افزایش شکاف طبقاتی و فقر برخی واکنش های اجتماعی و اقتصادی مخرب را در درون جامعه دامن زد که همین رخداد موجب بی برنامه شدن اداره کشور را در سال ۱۳۷۳ فراهم آورد.

در سال های۱۳۷۴- ۱۳۷۸ دومین برنامه توسعه کشور باید به اجرا درمی آمد اما بدلیل تاثیر پذیری دولت هاشمی از رخدادهای اقتصادی به ویژه تورم ( نرخ تورم در سال ۷۳ به ۲.۳۵ و در سال ۷۴ به ۴.۴۹ درصد افزایش یافت ) ناچار از نوعی بازگشت به « برنامه تثبیت اقتصادی » در سال ۷۴ شد که تاجابجایی دولت در مرداد ماه سال ۱۳۷۶ و روی کارآمدن دولت خاتمی ادامه یافت.

حاصل آنکه در دوره هشت ساله دولت هاشمی متوسط سالانه درآمد نفتی کشور با اندک افزایشی نسبت به سال های دهه اول به ۴.۱۵ میلیارد دلار رسید و نرخ متوسط سالانه رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی بالغ بر ۷.۲ و ۸.۵ درصد شد اما به رغم کاهش نرخ متوسط سالانه رشد نقدینگی به ۹.۳۲ درصد، نرخ متوسط سالانه تورم به ۵.۲۵ درصد افزایش یافت، و بدلیل فاصله گیری دولت هاشمی از سیاست های حمایتگرانه اجتماعی و روی آوری به آزاد سازی قیمت ها بر دامنه شکاف طبقاتی و نسبت درآمد دهک ثروتمند به دهک فقیر در مناطق روستایی و شهری افزوده شد و این نسبت را به ۵.۲۴ و ۱.۱۷ برابر افزایش داد.

اتفاقات رخ داده در زمان ریاست جمهوری هاشمی تقریبا در زمان ریاست جمهوری خاتمی نیز پای بر جا بود. اما با این تفاوت که خاتمی اجرای نوعی سیاست های اقتضایی و بعضا ناهمساز در دستیابی همزمان به نرخ رشد اقتصادی بالا و تحقق «عدالت اجتماعی» را دنبال می کرد.

در سایه همین شرایط به رغم درآمد نفتی متوسط سالانه مشابه دوره اجرای قانون برنامه اول ( ۴.۱۵ میلیارد دلار در سال)، میزان سرمایه گذاری به شدت کاهش یافته و نرخ متوسط سالانه سرمایه گذاری در کشور به رقم ۲.۵ در صد نزول کرد، و نرخ متوسط سالانه رشد اقتصادی به نصف دوره برنامه اول ( .۳ درصد ) کاهش می یافت . همزمان چرخ «تولید ثروت» در کشور کند شد و درنتیجه و به رغم ثبات نرخ متوسط سالانه رشد نقدینگی نسبت به دوره برنامه اول، نرخ متوسط تورم سالانه نسبت به این دوره افزایش یافته و به رقم ۲۵.۶رصد رسید. این اتفاق هم در شرایطی بود که نه تحریمی در میان بود و نه درآمدهای افسانه ای. اما علیرغم تمامی این اتفاقات نسبت هزینه دهک ثروتمند به دهک فقیر در مناطق روستایی و شهری نسبت به دوره قبل بهبود یافت و بالغ بر ۶.۲۱ و ۶.۱۴ برابر شد.

در سال های ۱۳۷۹- ۱۳۸۳ سومین برنامه توسعه کشور توسط دولت خاتمی به اجرا درآمد. درآمد نفتی متوسط سالانه طی این دوره نسبت به دوره اجرای برنامه دوم افزایش قابل ملاحظه ای یافت و به ۱.۲۶ میلیارد دلار رسید و امکان سرمایه گذاری بیشتر نسبت به دوره قبل را فراهم آورد و از این رو نرخ متوسط سالانه سرمایه گذاری در این دوره به ۱۱ درصد افزایش یافت و نرخ متوسط سالانه رشد اقتصادی به ۴.۵ درصد رسید . از سویی دیگر نرخ متوسط سالانه تورم به رقم ۱۴.۱ کاهش یافت و اقتصاد ایران شاهد بهبود در توزیع درآمدهای دهک ثروتمند به دهک فقیر در کل کشور بود. در حقیقت در دوران اصلاحات، با بهبود مدیریت اقتصادی کشور کارنامه توزیع درآمد در تمام سال های پس از انقلاب به ثبت رسید آن هم بدون آن که درجهت رفع تحریم های وقت تلاشی صورت گیرد.

از قضای روزگار در دولت محمود احمدی نژاد، درآمد نفتی متوسط سالانه کشور بطور افسانه ای افزایش یافت و متوسط سالانه درآمد نفت بالغ بر ۱.۷۹ میلیارد دلار یعنی بیش از چهار برابر نسبت به دوره دولت خاتمی شد اما به رغم این رخداد و فرصت بی نظیر تاریخی بدلیل اتخاذ رویکرد هزینه ای و توزیعی نسبت به این درآمد توسط دولت احمدی نژاد نرخ متوسط سالانه رشد سرمایه گذاری به ۵ درصد کاهش یافت و نرخ متوسط سالانه رشد اقتصادی نیز با کاهش نسبت به دوره قبل به ۲.۴ درصد رسید.
در سایه تزریق ارز نفتی به اقتصاد کشور نرخ متوسط سالانه رشد نقدینگی بالغ بر رقم ۵.۲۶ درصد، و نرخ متوسط سالانه تورم هم رقم ۸.۱۵ درصد را در کارنامه این دولت ثبت کرد. رصد این سوء مدیریت ها از سوی غربی ها کافی بود تا رگ خواب سرنگونی اقتصاد ایران را به دست آورند.

درحالیکه برخی از مسئولان از تحریم ها برای مبارزات جناحی خود استفاده می کنند که در دوران آنها، مشابه اتفاقات اقتصادی چندسال اخیر رخ داد و مردم در همان زمان ها چوب نا به سامانی های ناشی از مدیریت را خورده بودند.

در کل عدم بهبود قابل توجه در توزیع درآمد، افزایش ضریب جینی، افزایش فاصله دهک های جامعه و هزاران هزار مشکل اقتصادی دیگر نه تنها از سایه تحریم ها ایجاد نشده است بلکه ریشه آن به سوء مدیریت سال های گذشته بر می گردد؛ سوء مدیریت هایی که نه تنها دولت ها در جهت رفع اساسی آن اقدام نکردند بلکه با اقدامات غلط خود بنایی از سنگ های غلط گذاشته شده چیدند. اکنون این بنای اشتباهی ساخته شده با تلنگر کوچک تحریم ها فروریخته است و متاسفانه از ریزش آن باز هم بهره برداری جناحی می شود و درحالیکه دولت ها بابک زنجانی های زیادی را تحویل کشور دادند و فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شده اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جوادی: 1393/2/2410:15:00،
114
26
ماعادت کردیم تقصیرها را به گردن دیگران بیاندازیم چرا علت را دلالی بیش از حد نمی دانیم ومشکلات خودمان را نمی بینیم وجلوی رانت خواری ها دلار وسکه ومسان را نمی گیریم تا اقتصاد جان بگیرد وهمه چیز ارزان شود
amir: 1393/2/2411:22:51،
66
23
بر پایه یک نگاه جامعه شناسانه، همواره رابطه ای معکوس بین سطح درآمدهای نفتی و گسترش روند های دمکراتیک در کشور های نفتی وجود داشته است. یعنی با افزایش قیمت نفت آزادی های سیاسی و آزادی بیان، آزادی مطبوعات، گسترش سازمان های غیر دولتی، شفافیت سیاسی، مسئولیت پذیری دولت ها، استقلال دستگاه قضایی، مشارکت مردم در قدرت سیاسی، و نیز مبارزه با فساد دولتی کاهش و تعداد روزنامه نگاران زندانی افزایش یافته است.
ممدآقا: 1393/2/2413:08:37،
52
20
تحریم 50% قضیه است...
اون سه هزارتا سه هزارتا زیر گنبد کبود هم هست...
mahdi: 1393/2/2414:37:31،
55
21
یعنی مملکت صاحب ندارد بطور ساده
باران: 1393/2/2414:47:24،
49
20
بصورت واقعی 30 درصد تحریم
20درصد خود کسبه عام
50درصد اختلاس و هزینه های کشورهای همسایه
آشنا: 1393/2/2417:59:35،
34
15
بهتر است که گفته شود این دولت و دولتمردان ایران ند

که ده ها ست بیمارند
سولیمان: 1393/2/2410:15:08،
93
59
نخیر عزیز دل برادر ، بخاطر سیاستهای ارتجاعی آقایون و مدیریتهای غلط هست که می خواهند همه چیز را صادر کنند و مدیریت جهانی را بدست بگیرند.
حامد: 1393/2/2410:18:20،
87
27
علت فقط رانت ها و سو استفاده ی آقازادهاست تحریم ها 5 درصد هم اثر نداره
حامد: 1393/2/2410:20:54،
81
28
الان که دارند تحریم ها رو برمیدارند باید مشکلاتم حل بشه دیگه؟عمرا اگه حل بشه
امیر: 1393/2/2411:52:13،
49
21
تحریم ها عمرا برداشته بشه.خیلی ها دارن بهره میبرن از این تحریم ها.مردم که مهم نیستن اصلا
هادی: 1393/2/2410:24:52،
74
64
شما به کشوری مانند چین توجه کنین.دراوج دشمنی ایدیولوژی با آمریکا دوسته و داره از منافع سرشارش استفاده میکنه.
فرزاد: 1393/2/2410:28:12،
92
25
علت بیماری فعلی عملکرد 8 ساله احمدی نژاد هست والسلام .
محمود: 1393/2/2411:04:38،
66
108
ما سوار بر تحریمها شدیم والسلام
حسین: 1393/2/2500:02:49،
32
23
اقای فرزاد در دوران اقا س هاشمی رفسنجانی هم قیمت دلار 3 برابر شد تازه - تحریم هم نبود
ربطی به احمدی نژاد نداره اگه دولت دست از این اقتصاد بر می داشت و اقتصاد راه خوشو می رفت وضعیت این جوری نبود
فرزاد: 1393/2/2523:55:37،
27
19
آقا حسین چطوری شرایط اول ریاست هاشمی رو با احمدی نژاد مقایسه میکنی ؟ تورم بعد از جنگ طبیعی بود واسه کشوری که مجبوری با کوپن اداره میشد.نکنه دلت میخواست هنوز کوپنی باشیم؟هاشمی درآمد نفتی داشت؟همه دنیا بدتر از الان تحریممون کرده بودن و شرکتهای خارجی حتی زحمت مذاکره به خودشون نمیدادن.همین هاشمی انتخابات پارسال رو تکون داد وگرنه میدونی کی میشد رییس؟
ناصر: 1393/2/2410:28:58،
80
24
مسئولین عرق ملی ندارندوفقط به فکرچسبیدن به صندلی قدرت وپرکردن جیب خدشان علت اصلی مشکلات وعقب گرداست
رضا: 1393/2/2410:45:35،
80
25
هنوز حالا حالا ها مونده که خیانت دولت احمدی نژاد رو بشه.سالی 100 میلیارد نفت را فروخت و اوضاع مملکت بدتر شد.تقصیر را الکی گردن دولتهای قبلی نیندازید
فرزاد: 1393/2/2414:08:51،
42
16
گل گفتی.انصافا قبلی ها تحت شرایط سخت تر با پول کمتر نسبت به شرایط خوب کار کردن . این یکی نمیدونم ....
عارف: 1393/2/2410:50:29،
71
22
مگه ژاپن كشورى كه شصت سال پيش با بمب اتم نابودش كردن الان تو همه زمينه ها با خود امريكا رقابت نداره؟ پس مشكل تحريما نيست. از ماست كه بر ماست
فرهنگی: 1393/2/2508:20:35،
28
26
کشورهایی مثل ژاپن و آلمان زیرمجموعه های آمریکا هستند.

این کشورها حتی ارتششان آمریکایی است.

جالب اینکه بزرگترین شرکت خدمات اینترنت آلمان AmericaOnLine امریکا آنلاین است.
ehsan: 1393/2/2410:56:36،
43
18
هه جالبه واقعا
تا الان تحريم ها مشگلي نداشت الان
هيج فشاري نبود اما الان مقصر تحريم ها شدن
سردرگم: 1393/2/2410:57:20،
45
61
اقتصاد ایران رو یه سری آقازاده برای طمع به پول ملت، بیمار کردن. تحریم هیچ اثری نداشت و یه سری کاغذ پاره بود، درسته. این مسئولین بودن که بخوربخور بعضیاشون نمیزاره مردم راحت بشن.
دلال و تحریم بهانه س. چرا دولت به خودروسازها میگه و آزاد میزاره تا قیمت رو بکشن بالا.
مهدییییییییییییییییییییییییییی: 1393/2/2410:57:46،
81
23
مردم سال هاست که می گویند این همه مشکلات اکثر آنها به دلیل سو مدیریت و عدم کنترل ونظارت ونداشته اقتصاد آزاد ورانت خواری واختلاص ورشوه است .کو گوش شنوا
شهروند: 1393/2/2411:15:06،
48
25
تحریم گرچه بی تاثیر نیست ، ولی در ایران بانک مرکزی بیشترین خیانت را در حق مردم میکند ...تمام تاوان را مردم میدهند ...سکه گران میفروشد ،ارزان میکند تا مردم از ترس ضرر بیشتر بفروشند..دلار را به بازار تزریق نمیکند که گران شود و ارزاق گران میشود،بعد دلار میریزه تو بازار ..خدایا ما را از دست اینا نجات بده
فهم و درک: 1393/2/2411:29:14،
36
69
فقط به خاطر دولته دولت کاری کرده که مردم به فکر گرون کردن اجناسشونن دولت بی تدبیر/ اینقدر دلار تو این مملکت هست اما به خاطر طمعی که دولت به جونه مردم انداخته بیرون نمیاد دولت شده فقط مهندس ناظر
زال الدین : 1393/2/2411:51:38،
35
34
مهم انرژی هسته ایه که به حول و قوه الهی البته 50 سال بعد از آمریکا و ... به اون دست پیدا کردیم . مابقی مسائل مثل اقتصاد و فرهنگ و سیاست و ... در رده بعدی اهمیت قرار دارند و زیاد هم مهم نیستند . هر چی شد بشه !!!!!
یاور: 1393/2/2412:00:39،
37
61
علت همه بدبختیهای ما وجود رانتها وخلا های قانونی و استفاده یه عده فرصت طلب هست ودولتی که نمی توته یا نمیخواد با اونها برخورد کنه
ممد: 1393/2/2412:16:25،
20
46
باید بگیم ما میتوانیم .باید تو تمام زمینه ها خود کفا بشیم که هر چه قدرم تحریم کنن بی اثر بشه
MATIN: 1393/2/2412:38:28،
35
25
اقتصاد ما اگر درست حسابی بود اصلا تحریم ها نباید روش تاثیر می گذاشت
sh-p: 1393/2/2412:41:12،
31
21
تحریم بی تاثیر نیست ولی همه چیز تحریم نیست. بلکه مشکلات داخلی میتونه موثر باشه. مثل افزایش نقدینگی و تزریق نقدینگی ناشی از یارانه به جامعه، عدم از استفاده صحیح از نفت به عنوان یه منبع خدادادی و تبدیل نفت به مواد اولیه و بی نیازی از واردات مواد اولیه و سوء مدیریت و فقدان مدیریت صحیح از عوامل موثر در نابسامانی اقتصادی در ایرانه
Sina: 1393/2/2414:30:10،
28
20
دوست عزیز! اگر دولت یارانه رو به مردم نده چیکار کنه ؟ فقط قیمتهارو افزایش بده ؟که نمیشه .اگه طرح هدفمندی رو از دستور کارخارج کنه که نمیشه !
واقعا دولت چیکار کنه ؟ به هر حال تیم اقتصادی دولت چه هدفی از دادن یارانه داره؟ میخواد تورم و زیاد کنه ؟ بعید به نظر میآد !
می تونی به این سوالات جواب بدی ?
جعفر: 1393/2/2412:51:12،
35
33
ایرانی فردی است که اگر بتواند 1 ریال سر کسی کلاه بگذارد حتما این کار را خواهد کرد --> نتیجه : از هر 10 نفر ایرانی به زور می توان به 1 نفر آدم سلام امیدوار بود، پس ربطی به تحریم و غیر تحریم ندارد
حق شناس: 1393/2/2413:20:40،
33
47
درجواب بر ادرجعفر بگویم ملت ایران فهیم وبزرگواراست اگرآقازاده ها میخورندومیبرند .مسِولین درفکرمیزوقدرت وجاه ومقام هستند شمادرپیشگاه ملت بایدعذرخواهی کنی که چنین تهمت بزرگی به ملت ایران زدی.
حاجی: 1393/2/2414:32:25،
35
28
باز ایول به این مملکت 82هزار میلیار تومان پول بی صاحبش رو خوردن اما انگار نه انگار
واقعگرا: 1393/2/2416:52:36،
42
28
بهتر بود تیتر این بود:اقتصاد به عمد بیمار ایران فقط بخاطر تحریم است؟هیچوقت یادم نمیره که احمدی نژاد از تحریما ذوقمرگ شده بود.تحریما برای عده ای ایران رو بهشت کرده و برای مردم عادی و متوسط جهنم
مهران: 1393/2/2417:05:00،
40
31
مشكل فساد خاكم در بين مديران و سو مديريت و عدم اون هست البته آقازاده ها هم تاثير بسزايي ذر اين اوضاع دارند و تا اين ها بركنار و محاكمه نشوند كاري از پيش نمي رود
ايراني: 1393/2/2422:08:10،
38
25
اينست نتيجه استفاده از افراد متعهد بجاي افراد متخصص !! حالا هي از واقعيت فرار كنيد .چيزي حل ميشه ؟
اقتصاددان: 1393/2/2507:30:49،
27
46
اگر فضای کسب کار سالم باشد خودبخود همه چیز درست خواهد شد دراقتصاد سالم مشتری مداری مطرح است با شعار چیزی درست نمیشه تولید بدون مشتری مفهومی نداره بنابراین راه حل تامل با دنیا و پیدا کردن بازار فروش و نهایتا تولید متناسب با بازار میباشد با جنجال کار درست نمیشود
غلام ایران زمین: 1393/2/2517:34:47،
65
53
زنده باد تمام اقتصاد دانان و مردم شریف ایران
نيما: 1393/2/2723:28:20،
26
29
اي كاش ما الان چند نفر مانند شهيد چمران داشتيم
مهدی: 1393/2/3013:10:28،
25
38
چمران مگه اون موقعی که بود چه کار کرد؟
یه بار گفت چرا مردم فقیرن؟
یه بار گفت چرا احزاب سرکوب میشن؟
یه بار گفت چرا دانشگاه ها تعطیل شدن؟
یه بار گفت این چه وضعیه؟
در نتیجه داداشش الان هست، فکر کن خودش هست، مگه فرقی داره؟
dr.mita: 1393/2/3109:48:39،
28
32
دوستان تا اینها راس کارن اوضاع همینه باید زد زیرشون و یه فکری به حال خودمون بکنیم.
رضا: 1393/3/112:59:30،
36
28
نظام ایران مشکل داره از اساس وپایه خرابه یعنی از زمان قاجار تاحالا همین بوده تا دین و ریش و پارتی ازسیاست جدا نشه وضع همینه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار