کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات طرح ورود تمام واریزی‌ها به فیش حقوقی کارگران

کدخبر:۴۷۶۷سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۳:۲۱۵۴۳۴ بازدید

گروهی از نمایندگان کارگران از وزارت کار خواسته اند ترتیبی اتخاذ شود تا همه واریزی ها و دریافتی های ماهیانه کارگران و مشمولان قانون کار به حساب های آنها نزد بانک ها واریز شود. در صورت انجام این کار ...

گروهی از نمایندگان کارگران از وزارت کار خواسته اند ترتیبی اتخاذ شود تا همه واریزی ها و دریافتی های ماهیانه کارگران و مشمولان قانون کار به حساب های آنها نزد بانک ها واریز شود. در صورت انجام این کار و قانونی شدن آن، پرداخت دستی حقوق و دستمزد و سوء استفاده های احتمالی در این بخش به حداقل خواهد رسید.

تا چند سال پیش برخی از واحدهای تولیدی و بنگاه های مشمول قانون کار، پرداختی های ماهیانه کارگران را به صورت دستی انجام می دادند و خبری از ورایز مبالغ به حساب افراد نبود.این رویه بیشتر در واحدهای کوچک تا متوسط وجود داشت و اغلب واحدهای بزرگ کشور حقوق کارگران را به حساب های آنها نزد بانک ها واریز می کردند. در عین حال، در جریان پرداخت دستی حقوق و مزایای کارگران و مشمولان قانون کار، برخی ایرادات و اشکالات نیز به وجود آمده بود.

اشکالات پرداخت دستی حقوق

از جمله مهم ترین این موارد احتمال تخلف کارفرما در پرداخت کمتر از مصوبات شورای عالی کار و یا قرارداد به نیروها و در مواردی نیز دریافت رسید پرداخت کامل بوده است. وجود چنین مسئله ای در هیئت های حل اختلاف کارگر و کارفرما، قابل بررسی نبود؛ بنابراین چون کارگر سندی برای اثبات ادعای خود درباره تخلف کارفرما در پرداخت حقوق قانونی خود نداشته است، پس امکان احقاق حق نیز وجود نداشت.

البته از آنسو نیز ممکن بود افرادی دریافتی هایی را از کارفرمایان داشته باشند و سپس مدعی عدم دریافت شوند؛ بنابراین واریز حق و حقوق قانونی و یا بر اساس قرارداد منعقده به حساب های بانکی می تواند در صورت لزوم مورد استفاده کارفرما و یا کارگر قرار بگیرد.

از چند سال پیش نیز برخی مباحث درباره واریز اجباری حقوق و مزایای کارگران و مشمولان قانون کار به حساب های آنها مطرح شد، اما هنوز هم در برخی موارد پرداخت ها به صورت دستی صورت می گیرد.

یکی از مهم ترین مزایای پرداخت حقوق کارگران به صورت واریز به حساب بانکی؛ امکان بررسی شکایات و تخلفات احتمالی از سوی هیئت های حل اختلاف است. در مواردی می توان حتی بدون وجود قرارداد کاری نیز پرداخت حقوق و واریز وجوهی به صورت ماهیانه به حساب شاغلان را سندی دال بر اشتغال افراد در واحدهای تولیدی و در نتیجه احقاق حقوق قانونی آنها تلقی کرد.

البته در حال حاضر، برخی بنگاه ها تنها بخشی از واریزی ها را در فیش های حقوقی کارگران وارد می کنند که این مسئله نیز دارای اشکال است؛ بنابراین نمایندگان کارگران خواسته اند تا وزارت کار اقداماتی را در زمینه ورود تمامی واریزی ها با هر عنوان به فیش های حقوقی را انجام دهد.

اسناد مورد استفاده در هیئت حل اختلاف

با وجود اینکه پرداخت ها در بسیاری از واحدهای مشمول قانون کار کشور به صورت الکترونیکی و واریز به حساب های بانکی صورت می گیرد، اما هنوز موارد فراوانی وجود دارد که افراد از طریق دستی حقوق خود را دریافت می کنند. همانگونه که ذکر شد، در این بخش امکان سوء استفاده و پرداخت ناقص حقوق افراد از سوی برخی کارفرمایان سودجو وجود دارد.

فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر با بیان اینکه گروهی از نمایندگان کارگران در روزهای گذشته درخواستی را به شورای ملی مشاوره 3 جانبه کارگران، کارفرمایان و دولت در این زمینه ارائه کرده اند گفت: آنها درخواست کرده اند که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ترتیبی اتخاذ کند تا تمامی پرداخت ها به کارگران در قالب فیش های حقوقی مشخص و روشن باشد.

رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: این طرح و پیشنهاد کارگران قرار است از سوی شورا بررسی و درباره آن راهکارهایی مشخص و اعلام شود.

کاهش تنش در روابط بین کارگر و کارفرما

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه اجرای اینگونه برنامه ها کمک می کند تا مسائل و چالش های بین کارگران و کارفرمایان به حداقل برسد گفت: همواره یکی از موارد مهم و اختلافات موجود بین کارگران و کارفرمایان که در هیئت های حل اختلاف مطرح می شود، مربوط به نحوه پرداخت حقوق و دستمزد کارگران است.

نماینده کارگران در هیئت حل اختلاف اظهارداشت: در مواردی که کارگر و کارفرما به اختلاف می خورند و شکایتی در دادگاه ها به ثبت می رسد؛ باید مستنداتی برای ارائه وجود داشته باشد که یکی از موارد می تواند فیش های حقوقی و واریزی های کارفرما به حساب افراد باشد.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: همچنین بیمه و گواهی های شغلی نیز می تواند مورد استناد مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما باشد؛ بنابراین هر اقدامی که کمک کند تا روابط بین کارگر و کارفرما بهبود یابد و تنش ها به حداقل برسد، خوب است.

وی تاکید کرد: یکی از ضعف ها در بروز اینگونه مسائل نبود بانک اطلاعاتی و سامانه ای است که واحدها و بنگاه ها در آن به ثبت رسیده باشند. در صورت وجود چنین بانکی می توان تغییرات واحدهای تولیدی کشور، نیروهای جدید، نیروهای خروجی و همچنین سایر مباحث مربوط به روابط بین کارگر و کارفرما را رصد کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حميد : 1393/2/2311:36:10،
62
30
يعني اگه كسي بخواد حقوق كارگر رو نده نميتونه بعد از اينكه حقوق رو به حساب كارگر واريز كرد ازش دستي پس بگيره ايراني جماعت يه راهي براي دور زدن پيدا ميكنه
سیامک: 1393/2/2316:10:42،
70
27
هدف : محاسبه و اخذ مالیات از کارگر
کارگر: 1393/2/2314:21:52،
36
34
ای کاش بجای این حرفهای مسخره راهی برای درآمد کارگاهها وافزایش حق وحقوق کارگران پیدامیکردید این افکارپوج افرادسالم رانیز وسوسه میکند مگه یه کارگر چقدمیگیره که شما راهکار نشان بدی که چطوری اونو دریافت کنه شماطرفدار بانکها هستی لابد.
بیچاره کارگر حقوق دوماهش رو از پیش خورده اون موقع شما ازچی حرف میزنی؟
جواد: 1393/2/2315:22:33،
43
32
اگر واقعا به فکر کارگر هستند ونمی خوان در حقشون اجحاف بشه این راهش نیست چون بازم کارفرماها ازشون دستی پس میگیرن.به نظر من باید حقوق بره تو یه حساب دیگه که کارفرما بهش دسترسی نداشته باشه بعد از اونجا به کارگران پرداخت بشه به شرط اینکه اونجا اختلاس نشه.فکر کنم اصلا تو ایران راهی نداره هرکاری کنن بالاخره یکی حقشونو می خوره!!!!!!!!!!
اقتصاددان: 1393/2/2316:02:34،
29
33
همه این راههانشانه بی کفایتی مسیولین است که گفته پیامبر را فراموش کردن مزد کارگرراقبل ازاینکه عرقش خشک بشه باید داد البته کارگری که وجدان داشته باشه نه کارگری که ازهمه چیز میزنه تابیشتر دریافت کنه بهره وری توایران کمه دستمزد پایینه فرهنگ کارگری وجود نداره دولت هم فکرسرکیسه کردن کارفرماست تاکارگر را از سر خودش بازکنه خیلی مانده تا متل چین بشیم
مهدی : 1393/2/2316:34:05،
81
29
الان تو دنیا در به در دنبال نیروی کار میگردن اونوقت ما بدترین شرایط رو برای کارگران فراهم میکنیم به خدا قسم تو ایران به کارگران ظلم میکنن اصلن به کسی که کارگر هست یه جور دیگه نگاه میکنن یا حقشو میخورن تنها راه نجات این مملکت ایجاد فرهنگ کار و اجرای قوانین بین المللی در مورد کارگران هست
سیامک: 1393/2/2317:15:52،
51
24
هدف : محاسبه و اخذ مالیات
ملت ایران: 1393/2/2318:26:48،
43
29
مطمئن باشید این طرح مزایاش از معایبش بیشتر،بخدا کارفرماها بیشتر از اداره مالیات از حق کارگرا میبرن،مطمئن باشید مالیات به کارگرا تعلق نمیگیره چون حقوقشون زیر 1 میلیون،مالیاتو از کارفرما میگیرن نه کارگر.
شهاب بهرامی: 1393/2/2322:04:19،
36
28
ریشه رو بی خیال شدیم گیردادیم به بالای درخت.من یه راننده تاکسی ون هستم.ماه پیش بنزین 500لیترسهمیه داشتم که درماه 200هزارتومان پول بنزینم میشد.حالا430سهمیه دارم یعنی اقایان ازلطف ومحبتهایی که به ماقشرواقعابی چاره داشتن سهمیه روکم کردن بعلاوه که حالاباید350هزارتومان پول بنزین بدم.هیچ کس به دردمن وهمکارهای من رسیدگی نمیکنه.خدایاخودت کمکم کن.
نیما: 1393/2/2416:30:09،
41
25
حقوق ما مستمری بگیران تامین اجتماعی را هم که به جای 25درصد به 20 درصد تقلیل دادند.بعد گفتند ان را اصلاح می کنیم اما خبری نشد که نشد!
نیلوفر: 1393/2/2417:49:07،
45
25
افزایش حقوق تمامی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی 25درصد شد
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تشریح جزئیات افزایش 25درصدی حقوق مستمری‌بگیران گفت: پیشنهاد این سازمان برای افزایش 25درصدی حقوق مستمری‌بگیران از ابتدای سال جاری در جلسه روز یکشنبه هفته جاری هیئت دولت طرح و تصویب شد.(روزنامه کار و گارگر 93/2/24)

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما