کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازی پرریسک دولت با «سود بانکی»

کدخبر:۴۶۲۱دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۵:۱۰۳۹۱۰ بازدید

کاهش نرخ سود بانکی از سوی فعالان و مقام‌های ناظر بر بازار سرمایه به‌عنوان یکی از راهکارهای مقابله با افت شاخص در این بازار عنوان می‌شد. به گفته آنان بانک‌ها با پرداخت نرخ سود بالا موجب خروج سرمایه‌گذاران از بازار شده‌اند.

 این ادعا در حالی طرح می‌شد که مقایسه بالاترین نرخ‌های سود پرداختی با نرخ تورم مورد انتظار نشان می‌داد که در بهترین حالت این دو نرخ در یک سطح قرار دارند و در مقایسه با تورم، نرخ پرداختی به سپرده‌ها در سطح بالایی قرار ندارد. با این وجود، تصمیم برای کاهش نرخ‌ها گرفته شد، اما این تصمیم هیچ اثر مثبتی بر بازار نداشت. این نحوه مواجهه با نرخ سود در گذشته نیز سابقه دارد. در دوره گذشته به بهانه‌های مختلف، این متغیر کلیدی دستکاری شد؛ اما نتیجه آن، تلاطم در دیگر بازار‌ها بود. تحقیقات نشان می‌دهد با فاصله‌گیری نرخ تورم از میانگین نرخ سود، سپرده‌گذاران منابع خود را به بازارهایی نظیر ارز، طلا، مسکن و... منتقل می‌کنند. «دنیای اقتصاد» در یک بسته تحلیلی به بررسی بازی پر ریسک با سود بانکی بدون ملاحظات تورمی پرداخته است. در این گزارش علاوه‌بر ارزیابی آثار کاهش نرخ سود بر بورس، تجربه مواجهه دیگر کشورها با این متغیر بررسی شده است.

دنیای اقتصاد تجربه سیاست‌گذاری پولی ترکیه در دوران رشد شدید قیمت‌ها را بررسی می‌کند

کنترل تورم از کانال نرخ بهره

گروه بازار پول: بررسی چگونگی واکنش سیاست‌گذاران پولی در کشور ترکیه به مساله افزایش تورم در سال 2001 نشان می‌دهد در این کشور همزمان با بروز نخستین علامت‌ها از احتمال افزایش تورم، نرخ‌های سود نیز متناسب با آن نرخ‌ها افزایش می‌یافت. چنین می‌توان گفت که با بروز نخستین نشانه‌ها از جهش تورمی در ماه‌های نخست آن سال میلادی، نرخ سود حتی تا 80 درصد نیز بالا رفت، این نرخ در اوایل سال 2002 به حدود 60 درصد رسید. همچنین، با بروز نخستین نشانه‌ها از کاهش تورم در دومین ماه سال 2002، نرخ‌های سود نیز به‌گونه‌ای تدریجی و متناسب کاهش پیدا کردند تا با چشم‌انداز تورم آینده این کشور همسو باشند.

تعیین نرخ در شرایط ابرتورم

گزارش‌ها نشان می‌دهد کشورهای پرشماری تاکنون شرایط ابرتورمی را تجربه کرده‌اند که معروف‌ترین مثال‌ها، نمونه‌های مجارستان یا آلمان است. ترکیه نیز یکی از این کشورها است که گرچه برخی اقتصاددانان وضعیت آن را در سال 2001، در دسته ابرتورم جای نمی‌دهند، اما در هر حال در دو دهه پایانی هزاره پیشین با تورم بالا مواجه بود و با به کار گرفتن سیاست‌هایی مانند دستکاری نرخ سود، توانست شرایط را متعادل کند. با توجه به برخی از مشابهت‌های وضعیت ترکیه در سال‌های نخست هزاره سوم میلادی با شرایط تورمی کشورمان در دو سال گذشته، بررسی اقدامات دولت وقت این کشور در زمینه تعیین نرخ سود در شرایط تورم بالا، می‌تواند مفید باشد.تورم و نرخ سود دو شاخص مرتبط به هم هستند که اغلب در حوزه اقتصاد کلان جای می‌گیرند. تورم در تمام تعاریف اشاره به نرخ افزایش قیمت کالاها و خدمات دارد. تعریف نرخ سود ولی تفاوت‌های اندکی را گوشزد می‌کند، مثلا در آمریکا نرخ سود برابر با میزان سود پرداخت شده از سوی وام‌دهنده به گیرنده وام است که توسط فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا تعیین می‌شود.

جین فولگر، تحلیلگر فنی و پژوهشگر نظام‌های مالی می‌گوید: ارتباط این دو شاخص را می‌توان اینگونه خلاصه کرد که در کل با کاهش نرخ سود، افراد بیشتری قادر به وام گرفتن خواهند بود و درنتیجه مصرف‌کنندگان پول بیشتری برای خرج کردن دارند و این باعث رشد اقتصادی و افزایش تورم خواهد شد. وارونه این اوضاع، برای افزایش نرخ سود صدق می‌کند. با افزایش نرخ سود، مصرف‌کنندگان پول کمتری برای هزینه کردن دارند و با کاهش مصرف، رشد اقتصاد کند شده و تورم کاهش می‌یابد. با این حال، برخی از تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که اصلاح حساسیت نرخ سود به تورم تاثیر کمی در بهبود شرایط ابرتورمی خواهد داشت؛ اما تجربه ترکیه که حالا از ثباتی نسبی در شاخص تورم برخوردار است، می‌تواند مفید باشد؛ چراکه تصور عموما بر این است که مهار تورم بالا به عواملی چند بستگی دارد که یکی از آنها افزایش نرخ بهره است.تورم در ترکیه درواقع بسیار مورد مطالعه قرار گرفته و از همین رو مورد مناسبی برای کاوش است. دهه 1980 و 1990 میلادی بسیار مورد توجه است، اما با توجه به افت‌و‌خیز سیاست‌های این دو دهه، می‌توان بر تورم بالای سال 2001 متمرکز شد و دید که اقدامات دولت در شرایط ابرتورم، بسیار در زمینه تعدیل تورم و تعیین نرخ برابری ارزها و نرخ سود موثر است.


افزایش و کاهش متناسب نرخ سود با تورم

با نگاهی به سیاست‌گذاری درباره نرخ سود با توجه به نرخ تورم در ترکیه، می‌توان به چنین نتایجی رسید: ترکیه در سال 2001 میلادی تورمی بالا را تجربه کرد که تا پایان سال به نزدیک 70 درصد هم رسید.این کشور سال 2001 را با تورمی حدود 30 درصد آغاز کرد، تا با خیز گرفتن تورم برای تعیین نرخ سود، سیاست‌های جدیدی اتخاذ شود. همزمان با آغاز رشد سرسام‌آور تورم در ماه مارس 2001، نرخ‌های سود تعیینی هم بالا رفتند. نرخ سود در سه ماه نخست سال، به ترتیب 64، 38، و 67 درصد بود که نسبت مستقیمی با تورم داشت تا از اواخر فوریه سیر صعودی بگیرد و به بالاتر از 80 درصد برسد.

در طول ماه‌های بعد که تورم همچنان رو به افزایش بود؛ اما شتاب کمتری گرفته بود، نرخ سود کمی تعدیل شد تا ظرف چند ماه روی 60 درصد بماند. به این ترتیب از بالا بردن نرخ سود برای کاهش تورم بهره گرفته شد، اما در سال 2002 تورمی که تا 73 درصد هم رشد کرده بود، از ماه مارس به صورت تدریجی کم شد و این باعث تجدیدنظر دوباره در نرخ‌های تعیینی سود شد.

با توجه به آمارهای تورم و نرخ سود در سال 2002 میلادی، می‌توان مشاهده کرد که سیاستی که در سال 2001 هم امتحان شده بود، باز به کار گرفته شده و همزمان با کاهش تورم که خود از افزایش نرخ سود تاثیر پذیرفته بود، نرخ سودهای جدید هم در بازه پایین‌تری تعیین می‌شدند.نرخ سود از آغاز 2002 رو به کاهش می‌گذارد؛ اما از ماه مارس بسیار بیشتر تعدیل می‌شود تا در بیشتر ماه‌های سال حدود 45 درصد بماند.

درویش: معمار اقتصادی ترکیه جدید

این سیاست‌ها در واقع سیاست‌های اقتصادی‌ای بود که کمال درویش آنها را معماری می‌کرد. درویش در زمان نخست‌وزیری بولنت اجویت وزیر اموراقتصادی بود و از سال 2001 برنامه‌های احیای اقتصادی سه ساله را اجرا کرد که بسیار موفق بودند. در سال 2001، درصد صادرات اجناس و خدمات نسبت به تولید ناخالص ملی بیش از 30 درصد بود و این نخستین‌بار بود که صادرات از مرز 25 درصد تولید بالاتر رفتهبود.  یک سال رکود باعث شد تا تقاضای داخلی به شدت کاهش یابد، با این حال کاهش ارزش لیر به افزایش صادرات کمک کرد. در سال‌های بعد افت‌و‌خیز وجود داشت، اما با دامنه بسیار کمتری نسبت به قبل پیش می‌آمد.در کشورهای مختلف، نهادهای تصمیم‌گیر در بازه‌های زمانی مختلف برای مرور داده‌های اقتصادی و شرایط مالی جلسه می‌گذارند و سیاست‌های پولی را تعیین می‌کنند. سیاست پولی اشاره به اقداماتی دارد که برای تاثیر بر میزان نقدینگی و هزینه پول و اعتبار انجام می‌شود. در ایالات‌متحده، نرخ سود هدف برای میان مدت در جلسات کمیته فدرال بازار آزاد تعیین می‌شود.

بانک مرکزی با توجه به شاخص‌های اقتصادی از قبیل شاخص بهای مصرف‌کننده و شاخص‌های بهای تولیدکننده اهداف نرخ سود را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که اقتصاد را در توازن نگه دارد. فدرال رزرو با بالا و پایین بردن اهداف نرخ سود، می‌کوشد تا اشتغال را به حداکثر رسانده و قیمت‌ها و رشد اقتصادی را هم ثابت نگه دارد.به این ترتیب بانک‌های مرکزی برای کاهش تورم، نرخ سود را افزایش و برای تحریک رشد اقتصادی، نرخ سود را کاهش می‌دهند.

جین فولگر، نویسنده کتاب «کسب درآمد با تجارت» که برنده جوایزی هم شده و همکار مجله فیوچرز است، می‌نویسد: «با توجه به چنین رابطه‌ای میان نرخ سود و تورم عجیب نیست که سرمایه‌گذاران و معامله گران چشم به تعیین نرخ سود بدوزند.  با هر تصمیمی در این رابطه بازارها تکان خواهد خورد.» اما این رابطه در شرایط غیرعادی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. یکی از شرایط نامطلوب اقتصادی، بالا رفتن بسیار زیاد یا غیرقابل کنترل تورم است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بی نام: 1393/2/1509:44:52،
44
16
متاسفانه در کشور ثروتمند و پر ثروتهای خدادای
اقتصاد نفسهای اخرشو میکشه
شاهین: 1393/2/1510:47:53،
36
17
ای کاش یکی بود مدارک اعضای دولت رو استعلام کنه ببینیم واقعا مدرک دارن سواد دارن یا نه همش افتخاریه
امیر: 1393/2/1511:49:21،
36
11
توی ترکیه که گفتی قدرت رقابتی هست. یعنی اگه گند زدی، علاوه بر اینکه باید پاسخگو باشی حزبت هم سقوط میکنه و باید جا رو بدی به یکی دیگه.
اما کشور ما فقط چهره ها عوض میشن. وگرنه سیاستها و قوانین همونها هستند که همیشه هست و البته همشون در چهارچوب سیاستهای نظام با اندکی اختلاف سلیقه ها!
واسه همین هم اگه گند زدی اتفاق خاصی نمیوفته.
M: 1393/2/1510:16:17،
61
10
این مال کشورهایی است که اقتصاد سیاسی ندارن
ینی اقتصادشون اقتصاده .
نه مال ما که نه سیاستمون به سیاست میبره نه اقتصادمون
ايراني: 1393/2/1510:17:33،
26
12
بازار سهام ايران متاسفانه بر پايه دلالي و رانت و بازاري است و شفافيت لازم براي جذب سرمايه مردم را ندارد.بازار بورس ايران دستخوش تقلب و عدد و رقم سازي است و مبتني بر واقعيت نميباشد لذا نميتوان هرگز آنرا با بورسهاي مهم دنيا حتي با بورس كشورهاي عرب خليج فارس مقايسه نمود.چشم انداز بورس ايران تيره وتار است.برادران همه جا رسوخ كرده وآنرا به نيستي سوق داده اند.
M: 1393/2/1510:32:23،
25
14
من نمیدونم کی پشت این سایت نشسته
که نظرات رو سانسور میکنه به صورت سلیقه ای
والا ما نوشیم اقتصاد ما سیاسی هست
سانسور کرده
ناصر: 1393/2/1512:00:38،
23
11
ترکیه و ایران زمین تا اسمون فرق دارن.اینجا نفت و گاز و رانت بی حد وحصر و تن پروری و سرمایه داری از نوع برده داری هست ولی اونجا مردم و دولت صلاح و خیر مملکتشونو فدای همه چی میکنن.
Z: 1393/2/1513:51:05،
22
14
کاهش نرخ سود بانکی باعث فرار سرمایه های مردم از بانکها به کدام سمت خواهد شد؟
مسکن+
ارز و سکه-
saeed: 1393/2/1520:50:38،
14
11
اگر سرمایشون در حد قابل توجهی باشه قطعا مسکن چون نسبت به سایر بازارها ریسک کمتری داره.اگر هم سرمایه ی آنچنانی نداشته باشند احتمالا سمت بازارهایی مثل بورس، ارز و ... میروند
زال الدین : 1393/2/1515:28:20،
16
13
خدایا ما را از این فلاکت نجات بده.
راز : 1393/2/1521:34:51،
14
10
هم مون عروسك خيمه شب بازى هستيم خبر ندارين
سيا: 1393/2/1523:48:07،
12
9
متاسفانه شيوه ي ازمون و خطا سالهاست كه در دولتمردان ما محبوبه،ما هرگز نميخوايم از تجربيات ديگران استفاده كنيم،چون خلاقيت سازنده هم نداريم تلفيقي از چندين سياستِ موفق و ناموفقِ ديگران رو به صورت آشِ شُلِ قلمكار به خورد مردمِ بيگناه ميديم و يه اسمِ قشنگم براش پيدا ميكنيم و منتظر ميمونيم ببينيم اين موشهاي ازمايشگاهي بهبود پيدا ميكنن،حالشون بدتر ميشه يا كلا به فنا ميرن :)

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار