کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ارزانی خودرو؛ نخواستن یا نتوانستن؟

کدخبر:۴۵۷۶شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۳:۱۸۳۴۵۴ بازدید

دو سالی می‌شود که خودروسازان داخلی پی‌در‌پی از حال ناخوش خود سخن گفته و با بهانه‌هایی مانند «بی‌پولی»، «رشد نرخ ارز»، «تورم عمومی»، «هدفمندی یارانه‌ها» و ... بر طبل گرانی ...

 دو سالی می‌شود که خودروسازان داخلی پی‌در‌پی از حال ناخوش خود سخن گفته و با بهانه‌هایی مانند «بی‌پولی»، «رشد نرخ ارز»، «تورم عمومی»، «هدفمندی یارانه‌ها» و ... بر طبل گرانی می‌کوبند، بهانه‌هایی که حالا یک به یک کمرنگ شده و حتی در حال رفع شدن هستند.این در‌حالی است که گویا خبری از ارزانی خودروهای داخلی نیست و مردم باید برای همیشه کاهش قیمت خودرو را فراموش کنند؛ زیرا خودروسازان برنامه‌ای برای ارزانی نداشته و اصلا این اتفاق را عملی نمی‌دانند. 

حالا این پرسش برای مردم پیش آمده که چرا با وجود اتفاقات رخ داده، خودروسازان تن به کاهش قیمت محصولات خود نمی‌دهند و همچنان بر گرانی اصرار دارند؟ آیا امکان ارزانی وجود دارد و خودروسازان نمی‌خواهند آن را بپذیرند یا اینکه با وجود رخدادهای مثبت، کماکان دست شان برای کنترل هزینه‌ها و پایین آوردن قیمت خودروها بسته است؟برای پاسخ به این پرسش‌ها باید نگاهی منصفانه به ماجرا داشته باشیم و ببینیم آیا با توجه به اتفاقات رخ داده، همه حق با مشتریانی است که منتظر کاهش قیمت خودروهای داخلی هستند یا اینکه خودروسازان نیز محق هستند و نباید انتظار کاهش قیمت را از آنها داشته باشیم.در این بین، ابتدا از ماجرای ارز شروع می‌کنیم که طی دو سال گذشته همواره مورد اعتراض خودروسازان بوده و از آن به‌عنوان یکی از دلایل اصلی گرانی خودروهای داخلی صحبت به‌میان آمده است. 

پس از آنکه با تشدید تحریم‌های بین‌المللی، بسیاری از کشورهای دنیا از خرید نفت ایران منع شدند، کشور دچار بحران ارزی شد و در این میان، خودروسازان نیز گرفتار آمده و امکان استفاده از ارز مرجع را از دست دادند. این در‌حالی بود که تا پیش از بحران موردنظر، شرکت‌های خودروساز می‌توانستند از ارز ارزان (مرجع) استفاده کرده و قطعات موردنیاز خود را بدون محدودیت ارزی خریداری کنند. حالا اما کشور به شدت با کمبود ارز دست و پنجه نرم می‌کرد و خودروسازان نیز مانند بسیاری دیگر از تولیدکنندگان و همچنین مردم عادی، امکان استفاده از ارز ارزان را نداشتند و باید نیازشان را از بازار تامین می‌کردند. هرچند دولت وقت برای کمک به تولیدکنندگان، «ارز مبادله‌ای» را اختراع کرد (ارزی که حدودا دو برابر ارز مرجع قیمت داشت)، اما آن طور که خودروسازان ادعا می‌کنند، ارز مرجع چندان در اختیارشان قرار نگرفته و آنها مجبور بودند به بازار رفته و ارز آزاد بخرند، آن هم در شرایطی که قیمت این نوع ارز گاهی به چهار هزار تومان هم مي‌رسيد. خودروسازان بارها عنوان کرده‌اند که یکی از دلایل گرانی محصولاتشان همین استفاده از ارز آزاد است، چه آنکه ارز سه، چهار هزار تومانی سبب شده هزینه‌های تولیدشان بالا برود. 

به گفته آنها، استفاده از ارز آزاد، نه تنها هزینه تولید خودرو را بالا برد، بلکه قطعه‌سازان را نیز درگیر کرد، چه آنکه تولیدکنندگان قطعه نیز مجبور به خرید ارز از بازار بودند و طبعا قیمت تمام شده محصولات شان رشد را به خود می‌دید. اگرچه گفته‌های خودروسازان مبنی‌بر تاثیر منفی خرید ارز آزاد بر هزینه تولید، منطقی به‌نظر می‌رسید، اما این پرسش برای مردم و کارشناسان به‌وجود آمده بود که پس آن همه شعار داخلی‌سازی چه شد؟ مگر خودروسازان همواره از رشد داخلی‌سازی قطعات و حتی خودکفایی صحبت به میان نمی‌آوردند، پس چرا حالا که ارز گران شده، تا این حد از تاثیر آن این موضوع (گرانی ارز) بر هزینه تولید و گرانی خودرو می‌گویند؟ وقتی خودروهایی مانند پژو405 و پراید، بالای 95 درصد داخلی‌سازی دارند (به ادعای خودروسازان)، پس چرا افزایش قیمت ارز اثری شدید بر قیمت آنها می‌گذارد؟ آیا افزایش نرخ ارز و خرید ارز آزاد، فقط بهانه‌ای است برای گرانی خودرو یا واقعا این «اتفاق» اثری قابل‌توجه بر هزینه تولید خودروهای داخلی داشته است؟اگر بپذیریم که گرانی ارز تاثیر شدیدی بر قیمت خودروهای داخلی داشته، پس باید خط بطلانی بکشیم بر ادعاهای خودروسازان مبنی‌بر داخلی‌سازی تقریبا 100 درصدی قطعات؛ اگر هم گرانی ارز بهانه‌ای بوده برای افزایش قیمت خودرو و جبران سایر هزینه‌ها، پس حالا که قرار است ارز مبادله‌اي به خودروسازان تعلق گیرد، قاعدتا هزینه تولید خودروها باید کاهش یافته و این موضوع خود را در قیمت نهایی نیز نشان دهد.

در واقع مردم انتظار دارند حالا که قرار بر اختصاص ارز مبادله‌ای به خودروسازان است، پس قیمت خودروها همان‌طور که به دلیل گرانی ارز بالا رفت، باید به همان نسبت نیز پایین بیاید؛ اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟ اگر از خودروسازان بپرسیم، پاسخشان به امکان کاهش قیمت منفی است و نهایتا عنوان می‌کنند که اختصاص ارز مبادله‌ای می‌تواند شیب گرانی را کم کند. اینجا دقیقا یکی از نقاط مجهول معادله قیمت خودروهای داخلی است که گویا حل شدنی به نظر نمی‌رسد. از یک سو مردم انتظار دارند با اختصاص ارز مبادله‌ای، قیمت خودرو کاهش پیدا کند و از آن سو خودروسازان این اتفاق را نشدنی دانسته و تنها از «کمتر گران شدن خودروها» صحبت به میان می‌آورند. استدلال خودروسازان این است که نرخ ارز تنها بخشی از هزینه تولید خودروهاست و حتی با وجود تخصیص ارز مبادله‌ای نیز نباید به ارزانی امیدوار بود زیرا هنوز برخی دیگر از فاکتورهای اثرگذار بر گرانی خودرو، به قوت خود باقی اند. 

این استدلال البته برای مردم چندان قابل قبول نیست، چه آنکه آنها از خودروسازان می‌پرسند چرا وقتی ارز گران شد، اثرش ناگهانی بود و یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت خودرو لقب گرفت، اما حالا که بناست ارز ارزان به صنعت خودرو تزریق شود، خبری از کاهش قیمت نیست؟ آنها می‌پرسند چرا خودرویی مثل مگان همزمان با رشد نرخ ارز چندین میلیون تومان گران شد، اما حالا با وجود اختصاص ارز مبادله‌ای، کسی از ارزانی چندین میلیونی آن صحبت نمی‌کند؟اما دیگر بهانه افزایش قیمتی که احتمالا تا حدی رفع خواهد شد، «کمبود نقدینگی» است، چه آنکه ظاهرا قرار است وامی یک و نیم میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی به خودروسازان پرداخت شود تا بخشی از هزینه‌های تولید آنها پوشش یابد.

این رقم (یک و نیم میلیارد دلار) با فرض دلار سه هزار تومانی برابر است با چهار هزار و 500 میلیارد تومان؛ یعنی بیش از دو برابر ضرر خودروسازان در سال گذشته. آن طور که خودرو سازان می‌گویند، سال گذشته صنعت خودرو دو هزار میلیارد تومان ضرر کرده و اگر وام موردنظر از سوی صندوق توسعه ملی به آنها اختصاص یابد، نه تنها این زیان جبران خواهد شد؛ بلکه با دو هزار و 500 میلیارد تومان باقیمانده می‌توان تولید و تیراژ را تکانی اساسی داد. طبعا افزایش تولید نیز می‌تواند به کاهش قیمت بینجامد؛ زیرا هرچه تولید و عرضه خودرو زیاد شود، هزینه‌های سربار کاهش یافته و هزینه تولید پایین خواهد آمد. خروجی این ماجرا نیز قاعدتا باید کاهش قیمت نهایی خودرو باشد، اما گویا این اتفاق نیز قرار نیست خودروهای داخلی را ارزان کند.  

آن‌طور‌که خودروسازان عنوان می‌کنند، تخصیص ارز مبادله‌ای به همراه پرداخت وام 1/5 میلیارد دلاری از سوی صندوق توسعه ملی، فقط به کاهش شیب گرانی می‌انجامد، وگرنه ارزانی در کار نخواهد بود. به گفته آنها، صنعت خودرو طی دو سال گذشته متحمل ضرر و زیان زیادی شده؛ بنابراین اگر وام و تسهیلاتی نیز در اختیارش قرار گیرد، صرف آن ضررها خواهد شد و این یعنی نباید به کاهش قیمت خودرو دلخوش بود. 

این در‌حالی است که مردم انتظار دارند حالا که قرار به تزریق نقدینگی و جبران ضرر و زیان خودروسازان است، پس هزینه‌های تولید نیز قطعا افت خواهد کرد و این اتفاق باید به ارزانی خودروهای داخلی بینجامد. اینجا هم دیگر نقطه مجهول معادله قیمت خودرو به شمار می‌رود که ظاهرا حل شدنی نیست و چالش بر سر آن ادامه خواهد یافت. 

مردم با شنیدن این گفته خودروسازان که تسهیلات احتمالی صندوق توسعه ملی نیز نمی‌تواند قیمت خودرو را کاهش دهد، ذهنیتشان مبنی‌بر گران فروش بودن شرکت‌های خودروساز داخلی، بیشتر و بیشتر تقویت می‌شود و طبعا بابت ارزانی خودروها نیز بیش از پیش ناامید خواهند شد.اما جدای از تسهیلات احتمالی صندوق توسعه ملی و تخصیص ارز مبادله‌ای به خودروسازان، ظاهرا قرار است از درآمد حاصل از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز سهمی برای صنعت خودرو در نظر گرفته شود که در این صورت بخشی دیگر از هزینه‌های تولید این صنعت جبران خواهد شد.

 حالا مردم بیش از پیش انتظار دارند که قیمت خودرو کاهش یابد؛ زیرا از یک طرف قرار است ارز مبادله‌اي و تسهیلات مالی به خودروسازان داده شود و از طرفی بحث اختصاص بخشی از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها نیز مطرح است؛ بنابراین (از نظر مردم) بهانه‌ای برای ارزان نشدن خودروهای داخلی باقی نمی‌ماند.

در واقع حرف حساب مردم این است که وقتی خودرو با بهانه‌هایی مانند کمبود نقدینگی و افزایش قیمت ارز و اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها گران شد، پس حالا که این بهانه‌ها در حال کمرنگ شدن و حتی برطرف شدن هستند، خودروهای داخلی باید ارزان شوند. این استدلال مردم، اما با آنچه خودروسازان می‌گویند، متفاوت است، چه آنکه از دید شرکت‌های خودروساز، حتی اختصاص بخشی از درآمد هدفمندی یارانه‌ها در کنار ارز مبادله‌ای و تسهیلات صندوق توسعه ملی نیز نمی‌تواند خودرو را در سراشیبی افت قیمت قرار دهد. 

به گفته آنها اگر تمام این اتفاقات (تخصیص ارز مبادله‌ای و تسهیلات صندوق توسعه ملی و اختصاص بخشی از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به صنعت خودرو) در کنار هم رخ بدهند، «خودرو» باز هم ارزان نخواهد شد. به اعتقاد خودروسازان، اگر تمامی این اتفاقات جامع و کامل رخ بدهند، نهایتا می‌توان افزایش قیمت خودرو را تا حد قابل‌توجهی کنترل کرد و مثلا به 10 درصد رساند، اما اینکه خودروهای داخلی ارزان شوند، رویایی است بی‌تعبیر.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سعید: 1393/2/1308:03:56،
36
9
راه حل رفع مشکل خودرو و خودروسازی و بالا رفتن کیفیت تولید در ایران، رقابتی شدن تولید و فروش است. واردات باید آزاد و به حق انتخاب مردم احترام گذاشته بشه
در این شرایط کیفیت تولید، ارتقا و مردم هم راضی میشن
بابا: 1393/2/1308:05:56،
28
25
خودرو ساز ايران اول به فكر خودشه دوم به فكر خودشه كارى با حقوق مصرف كننده و كيفيت هم نداره
همینم که هستم: 1393/2/1308:06:37،
15
65
خود دولتی ایران جیب...
Pay am : 1393/2/1308:11:49،
14
10
از قديم گفتن خواستن توانستن ولى خودرو سازها نخو أستن نمى خواهند نخواهند
حسین: 1393/2/1308:13:56،
44
21
خوب دقت کردین آخرین جمله رو : ( اما اینکه خودروهای داخلی ارزان شوند، رویایی است بی‌تعبیر).
فرغون سازهای بی خاصیت: 1393/2/1308:17:06،
44
14
تا اینها سایه رقابت رو سر خود نبینن به مردم بیچاره ظلم می شه راه حلش فقط تعرفه 10% مثل همه جایی دنیا
فرزاد: 1393/2/1308:18:56،
19
53
وقتی دستمزد و تورم و همه چیز بالا رفته، چرا قیمت خودرو نباید بالا بره؟! چقدر بی انصافیم ما ایرانی ها! ما که پارسال ماشین صفر خریدیم خیلی هم راضی هستیم! حالا شما بشنید هی بگید نخرید نخرید! پراید شد 23 میلیون! تیبا 25 میلیون! نخرید تا خوابشو هم نبینید!
خریدار: 1393/2/1308:20:32،
38
38
دوستان هر چی میخرید بخرید، فقط ال لگن ( ال نود ) نخرید. مفتش گرونه. غول بی خاصیت آهنی با مصرف صدی 13 تا. خودروی درجه سه هندی و رومانی. که تولیدش از سال 91 متوقف شده. هر چی هم مونده مال سال 91 هست. خدا رو شکر دیگه هم شماره گذاری نمیشه
omid: 1393/2/1308:24:49،
27
21
معلومه که نخواستند!
خودروسازا از حالا دندون تیز کزدن دلار دولتی بگیرن تو بازار آزاد پخش کنن و سودشو به هم دیگه پاداش بدن
حسین: 1393/2/1308:41:50،
13
39
ماشین یکی از دشمنان اصلی تمدن بشر تشخیص داده شده بواسته الودگی وترافیک شما ارزو کنید گران بشود نه ارزان .
سعید: 1393/2/1313:15:30،
21
13
حسین جان! عزیزم تو اگر از آلودگی ناراحتی، خب برو وسط کویر زندگی کن. هوای سالم و شبها آسمانی پر ستاره داره!!!
چرا دیگه نظر میدی ماشین گرون بشه؟!!!
ali: 1393/2/1308:48:22،
26
9
دراینصورت تنها راه ارزانی آزاد کردن قیمت خودرو هست
به شرطی که گمرک خودرو آزاد شود
اونوقت‌آقایان مجبور به ارزان کردن میشوند.
ناشناس: 1393/2/1308:49:13،
30
8
التهابات بازار احتمالا کار ادمای خودرو سازها
ارمان: 1393/2/1308:51:02،
14
11
درست عین همه اجناس دیگه ، بری مغازه یه دست لباس بگیری ، اگه دلار بالا بره در کسری از ثانیه گرون می کنن ، ولی اگه همون قدبیاد پایین حداکثر 10- 15 درصد افزایش قبلی کم می کنن اونم بعد از 1 ماه فروش با قیمت بالاتر
علی جون: 1393/2/1308:55:00،
53
45
مگه تو کشور ما قطعه ساخته میشه؟ همش وارداتیه که

جواب خریدار:

الکی اظهار نظر نکن، من ال نود دارم با مصرف صدی 7 با کولر تو ترافیک نهایت 8.5 مصرف داره استهلاک واقعا پایینی هم داره

بعدم حالا مگه تو بنز سواری، هممون همینارو سواریم همشم آشغاله ولی توهین نکن
کوکو: 1393/2/1308:55:40،
71
37
بنزین بالا میره ماشین گرون میشه
بنزین پایین میاد ماشین گرون میشه
دلار ارزون میشه ماشین گرون میشه
دلار گرون میشه ماشین گرون میشه
تحریم گذاشته میشه ماشین گرون میشه
تحریم برداشته میشه ماشین گرون میشه
ماشین استفاده میشه بازم گرون میشه
والا من نمیدونم چه منطقی پشت این مسائله هستش خودمم موندم!!!!!!!!!!!!!
شاهینtehran: 1393/2/1321:01:16،
20
12
اینجا ایران است.
حسین: 1393/2/1309:16:45،
25
28
تولید زیاد شده مردم کمتر میخرن رو دستشون باد کرده دیگه دپو کردن جواب نمیده مردم کمی صبر کنید درست میشه. بزودی خرید نقدی باز میشه
محمد: 1393/2/1312:37:02،
25
10
یه نکته ای رو یادت رفت بگی که اینجا ایرانه منطقش اینه که ظلم اشکار میشه نباید صدات در بیاد.بلا نسبت خیلی ها مردمو خ...ر فرض کردن حرفم بزنی خاموشت میکنن
م.ا: 1393/2/1309:22:31،
28
8
از وضعیت خودرو کاملا میشه فهمید که دولت طرف مردمه یا رانت خوارها و ....و همگی دوباره میریم بهش رای میدیم!!!!!
مجتبی: 1393/2/1309:58:38،
25
32
ارزان شدن خودرو:نخواستن یا نتوانستن،مساله این است؟
در واقع مساله این نیست.ما هر دو گروه را حتی در درون این صنعت داریم.مشکل اصلی اینجاست که - قدرت و ثروت - در دست آنهایی است که نمی خواهند،در نتیجه آنهایی که می توانند در آخر از انجام آن ناتوانند.
beh: 1393/2/1310:34:08،
28
13
تازه پولتو هم ميگيرند خودشون هم تو نمايندگي نيستن هر روز هم يه بهانه ميگيرن يه پول اضافه تر ميخان مثل نمايندگي مسعودي اهواز كه خودرو تحويل بهمن رو هنوز به ما نداده
داود: 1393/2/1312:20:39،
19
33
اگه به خودرو سازا ارز مبادله ای بدهند اونا به جای خرید قطعات و تولید خودرو ارز را در بازار آزاد میفروشن سودش که بیشتره تازه هیچ زحمتی هم نداره حالا ببینین کی گفتم
شاهینtehran: 1393/2/1312:29:23،
27
15
امکان ارزانی وجود دارد و خودروسازان نمی‌خواهند آن را بپذیرند.

این منطق درسته.
افسوس: 1393/2/1313:16:04،
24
10
گفت چشم تنگ دنیا دار را
یا قناعت پر کند یا خاک گور
رضا: 1393/2/1313:34:57،
29
10
من یکی اول از خودم شروع کردم اینقدر نمیخرم تا به زر زر بیافتن
حامد: 1393/2/1316:19:55،
24
21
دوستان سلام
با دولت نمی شه در افتاد این خودروسازا هم دولتی هستند والسلام
حالا هی خودمون تحریم کنیم نخرین 1 عده پولدار گرون می کنند ما بدبخت بیچاره کجا می تونیم با اینا در بیفتیم
تیا: 1393/2/1317:15:39،
26
10
این کارا رو میکنن دیگه که جان کری میگه دورویی در خون ایرانیان است...
دوست: 1393/2/1401:22:03،
9
11
پس بشینیم نگاشون کنیم ؟
نگاشون کردیم اینطوری شدن
باید ۵۷ تکرار شه لابد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار