کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا 73 میلیون نفر برای دریافت یارانه ثبت نام کردند؟

کدخبر:۴۵۴۶چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۱:۱۹۵۵۳۳ بازدید

نکته قابل توجه آن است که هنوز مردم نتوانسته​اند تضادهایی که در قانون هدفمندی یارانه های وجود دارد را باخود حل کنند.

با توجه به ثبت نام بیش از 73 میلیون نفر از مردم برای دریافت یارانه نقدی و با عنایت به اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی توزیع یارانه نقدی و با درنظر داشتن این نکته مهم که به دلیل نبود نظام آمارهای ثبتی و عدم وجود بانک های اطلاعاتی قابل اعتماد امکان شناسایی افراد داری تمکن مالی وجود ندارد،پیشنهاد می شود دولت یکی از دو روش  زیر را برای مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه های اجرا کند؛

الف: از این ماه به بعد کارت های بانکی سرپرستان خانوارهابه همان میزان 45500 تومان قبلی شارژ شود ولی امکان نقد کردن و دریافت پول وجود نداشته باشدبلکه صرفا بتوان با این اعتبار از مراکز مختلف نسبت به خرید کالا و خدمات اقدام نمود(توزیع اعتبار بجای پول نقد تاثیر ضدتورمی مناسبی خواهد داشت و به رونق تولید و تحریک تقاضای واقعی در بازار و توسعه اشتغال  هم کمک شایان توجهی خواهد نمود). البته لازم است به یارانه بگیران اعلام شود که منبعد بجز یارانه ها هیچ پول دیگری از سوی نظام بانکی به حساب کارت بانکی ویژه یارانه های آنان واریز نخواهد شد تا عملا این کارت بانکی به یک"بن کارت" یا "کارت اعتباری" تبدیل شود.

ب:کاهش سرانه یارانه نقدی ماهانه از 45500 تومان به 30000تومان نیز یکی دیگر از روش های تداوم هدفمندی یارانه ها در مرحله دوم است. این کار هم قانونی است و هم منابع عظیمی را برای طرح های توسعه ای در اختیار دولت قرار خواهد داد. البته ممکن است این شیوه با مخالفت های اجتماعی فراوانی مواجه شود اما دولت اولا می تواند طرح ها و برنامه های کارشناسی و علمی خود را برای چگونگی هزینه کردن این اعتبار برای مردم تشریح نماید و ثانیا با اجرای دقیق طرح ها و برنامه ها وفاداری خود را به وعده های داده شده اثبات نماید.می توان مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی از این قائده مستثنی نمود و به این عزیزان کماکان همان مبلغ 45500 تومان قبلی را اعطاء نمود.(برنامه ریزی برای صیانت از امنیت غذایی این عزیزان البته بازهم از طریق همین کارت اعتباری ضروری است)

نکته قابل توجه آن است که هنوز مردم نتوانسته​اند تضادهایی که در قانون هدفمندی یارانه های وجود دارد را باخود حل کنند و به همین دلیل است که علی رغم توصیه همه مراجع عالیقدر تقلید مبنی بر جایز نبودن دریافت یارانه ها توسط متمکنین و تبلیغات بسیار گسترده و فراگیر رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری بازهم بیش از 73 میلیون نفر خود را نیازمند متقاضی دریافت یارانه اعلام نمودند.

هرچند ذکر همه دلایل عدم همراستایی مردم با دولت در نحوه اجرای مرحله دوم قانون در این مجال نمیگنجد اما به اختصار می توان به چند ابهام پاسخ داده نشده زیر اشاره نمود؛

- براستی وقتی دولت تلاش میکند تا حامل های انرژی را با قیمت های جهانی(90درصد فوب خلیج فارس) به مردمان کشورش بفروشد آیا لازم نیست دستمزدها را هم متناسب با قیمت جهانی در نظر بگیرد تا رابطه دوسویه واقعی تری بین درآمدهای مردم به نرخ جهانی با هزینه های آنان به نرخ های بین المللی وجود داشته باشد؟! به هر حال باید مردم قانع شوند که راز اینکه در کشور ایران با "دلار" هزینه می کنند اما با "ریال"به آنها دستمزد داده می شود چیست؟!

- نکته دیگری که در قانون هدفمندی یارانه ها هنوز هم پرسش برانگیز است آن است که آیا مبلغ 45500 تومانی که از سال 89(پس از گران شدن قیمت حامل های انرژی)بصورت ماهانه به حساب مردم واریز می شود"مابه التفاوت قیمت حامل های انرژی" است یا نوعی "کمک و مساعدت اجتماعی" دولت به مردم؟!

واقعیت این است که بخش عظیمی از مردم این پول را "مابه التفاوت قیمت حامل های انرژی"
 می دانند و آنرا حق مسلم خود میپندارند و به نوعی آنرا "ایرانه" میدانند نه "یارانه". 
این گروه معتقدند که چون ایرانی هستند بنابراین از منابع سرشار نفتی کشورشان سهمی دارند و باید آنرا دریافت کنند و خودشان برای نحوه هزینه کردن آن تصمیم گیری نمایند.

موضوع مهم دیگری که در نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به عنوان یک ابهام مهم اذهان مردم را بخود مشغول ساخته است آن است که در شرایطی که دولت  در تلاش است تا حامل های انرژی  و ازجمله بنزین را به نرخ جهانی به مردم بفروشد،اصرار بر استفاده از خودروهای داخلی پرمصرفی که با استانداردهای جهانی فاصله فراوان دارند چه معنا و مفهومی  می تواندداشته باشد. اگر قرار است قیمت سوخت را به نرخ جهانی بپردازیم پس بهتر است به مردم هم اجازه داده شود که خودروهای کم مصرف مورد تایید خودشان را بدون تعرفه های گمرکی کمرشکن وارد نمایند.(قیمت خودروهای وارداتی در ایران با احتساب تعرفه های گمرکی،عوارض و ده ها هزینه دیگری که به واردکنندگان تحمیل می شود حتما بیش از دو برابر قیمت واقعی آنها در کشور مبداء می باشد)

ناگفته نماند که مفاسد اقتصادی و اختلاس هایی که در سالهای اخیر در بدنه اجرایی کشور روی داد نیز موجب شد که بسیار از مردم از خود بپرسند، آیا اگر جلوی اختلاس 3000میلیاردتومانی و اختلاس های دیگری از این دست گرفته شود بازهم دولت با کمبود منابع برای پرداخت ماهی 45500 تومان به مردم  مواجه خواهد شد؟!

عدم اطمینان به وعده های دولت برای چگونگی هزینه کردن اعتبار مالی ناشی از انصراف مردم از
 یارانه ها واین شائبه که ممکن است حتی این پول ها در داخل ایران هم هزینه نشود و صرف امورات دیگری در خارج از کشور شود نیز از مسائل و موضوعاتی است که مردم را برای عدم انصراف از یارانه ها تحریک و تهییج نمود!

اینها و ده ها دلیل دیگر موجب شد که با وجود تبلیغات سنگین رسانه ای، بازهم بیش از 73 میلیون نفر برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کنند و چه بسا اگر امروز هم سامانه مورد نظر باز شود تعداد زیادی از انصراف دهندگان هم مجددا به صف نیازمندان متقاضی یارانه بپیوندند!(تصمیم گیری های رسانه ای دولتمردان مبنی بر پرداخت یارانه نقدی به همان شیوه قبلی به تمام انصراف ندادگان از یارانه موجب ایجاد نوعی احساس خسران و پشیمانی در کسانی شده است که به دولت اعتماد کردند و در راستای حمایت از طرح ها و برنامه های توسعه ای - علی رغم نیازمند بودن- از اعلام نیاز برای دریافت یارانه اجتناب نمودند)

اغلب کارشناسان اقتصادی، شرایط کنونی را به هیچ وجه برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها مناسب نمی دانند و بر این باور هستند که در شرایط رکود همراه با تورم کنونی،هر گونه تورم جدید قطعا به تشدید و تعمیق رکود دامن خواهد شد و لطمات بسیار شدیدی به تولید و اشتغال کشور وارد خواهد نمود.

یادمان باشد که همه گزارش های رسمی و غیر  رسمی حاکی از آن است که بخش های بزرگی از
 بنگاه های کسب و کار هم اکنون با حداکثر یک سوم ظرفیت اسمی خود کارمیکنند و در همین شرایط هم با هزینه های بسیار زیادی به واسطه نامناسب بودن فضای کسب و کار مواجه هستند.

یقینا می توان با اجرای صحیح تر و هدایت شده تر مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها،هم به تقویت تولید و توسعه کارآفرینی و اشتغال کمک نمود و به بهبود فضای کسب و کار در کشور مساعدت کرد(بر اساس گزارش 2014بانک جهانی،ایران در شاخص های یازده گانه سهولت کسب و کار در بین 189 کشور جهان،جایگاه 152 را کسب نموده است که حاکی از نامناسب بودن شرایط کارآفرینی  و اشتغال در ایران است.

بازار کار ایران در انتظار تصمیم جدید و مدبرانه دولت برای بهبود فضای کسب و کار وتوسعه کارآفرینی و اشتغال است و اگر خدای ناخواسته روند کنونی تداوم یابد حتما در پایان سال 93 نرخ بیکاری بیش از 3 درصد افزایش خواهد یافت  و افزایش بیکاری، نتایج منفی اجتماعی و اقتصادی کوتاه مدت و میان مدت بسیار بیشتری برای کشور ایجاد خواهد نمود.

کلام آخر آنکه در تمام سال های اجرای طرح گسترش بنگاه های اقتصادی زودبازده و کارآفرین(از سال 1384تا کنون) تقریبا 27هزار میلیاردتومان تسهیلات وام اشتغالزایی از سوی نظام بانکی کشور به کارآفرینان و صاحبان کسب وکار اعطاء شد اما در همین سه سال اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه ها بیش از 137 هزار میلیارد تومان پول نقد بلا عوض در جامعه توزیع شد. ای کاش این پول یا حداقل نیمی از پول برای حمایت از تولید و توسعه کارآفرینی و اشتفال در کشور هزینه می شد تا امروز شاهد پدید تامل برانگیز و مایوس کننده ثبت نام بیش از 73 میلیون نفر به عنوان "نیازمند متقاضی در یافت یارانه نقدی 45500 تومانی در ماه" نباشیم!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حميد: 1393/2/1011:45:38،
282
18
متاسفانه مردم ما ديگه اعتمادي به دولتشون ندارن!!
كه صدالبته حق هم داران.
شاهرخ: 1393/2/1012:22:45،
210
17
یارانه ربطی به نیازمندی یا عدم نیازمندی افراد نداره ، حق همه مردم هستش.
#@بادبان: 1393/2/1013:45:55،
118
26
گول دولت نخورین یارانه حق همه ست روحانی نمیدونه داره چه ظلمی به قشر ضعیف میکنه اونای که به روحانی رای دادین بفرما اوضاع از این بدتر تو راهه
منطق 3: 1393/2/1013:48:01،
102
13
چه اعتمادی
حق دارن اعتماد نکنند
وقتی رییس جمهورشون که اقای روحانی باشه با علم به اینکه یارانه باعث تورمه و با حقوق مزایایی که تا قبل از ریاست جمهوری بهش تعلق میگرفت باز یارانه دریافت میکرد از مردم نباید هیچ انتظاری داشته باشید
یارانه حق مسلم و قانونی تمام مردم ایرانه چه پولدارو غنی! چی فقیر و مستضعف!
شایان: 1393/2/1016:53:03،
27
15
پاسخ به حمید چرا متاسفانه , خوشبختانه
خدایا مردم به موقع حماسه سیاسی امروز را یادشون بمونه(عامین)
داود خطر: 1393/2/1018:34:48،
22
10
چون حق خودشون بود!!!!!
حسین: 1393/2/1211:51:52،
22
10
این یارانه مابه التفاوت قیمت بنزین 400 تومانی به 100 تومانی ، حالا که بنزین شده 700 تومان یارانه هم باید به نسبت زیاد بشه آقای کارشناس اقتصاد !
مهدی: 1393/2/1211:56:05،
38
12
حسین جون گل گفتی باید یارانه هم 75% بیشتر بشه
کیان: 1393/2/1011:50:46،
170
15
چون ما 45000تومن حقمونه.
اگه روحانی اسم اون بدهکاران میلیاردی رو بدون ترس اعلام میکرد من لاقل کمی بهش اعتماد میکردم و انصراف میدادم ولی وقتی اینهمه بدهکار بالای 100 میلیارد داریم بره از اونا پول بگیره بعد از مردم.
مسعود : 1393/2/1017:37:33،
22
40
به نظر من هدفمندی یارانه یک کار خیلی خوبه به عنوان مثال من تو خونه در قسمت پذیرایی یه لامپ روشن میکنم یکی لوستر.یعنی اون با مصرف بیشتر، یارانه بیشتری میگره و من با مصرف کمتر یارانه کمتر.حالا این مثال رو برای همه چیز که یارانه دریافت می کنه مثلا بنزین و...در نظر بگیرد.پس حذف یارانه فی النفسه اشکال نداره اما باید مدیریت قوی پشتش باشه.کسانی هم که متمول هستند باید از یارانه انصراف بدن تا به نیازمندان یارانه بیشتری برسه
قادر تبریزی: 1393/2/1017:48:59،
34
11
این یارانه مابه تفاوت مگه نیست اونهم در3 سال پیش که اگه بااحتساب تورم 30% باید چیزی نزدیک به 80000 به مردم بدن واگه 75%این سالو درنظر بگیرین که.... ولی خواهشا اصلا به این چیزا فکر نکنید
امیر: 1393/2/1011:52:54،
129
12
چون دولت ارزو گرون کرد. همه دیگه فهمیدن که دولت نگذاشت قیمت دلار بیاد بایین
حسن: 1393/2/1011:53:50،
90
31
آقا اگه پولدار باشی یه تراول 50 تومنی رو زمین ببینی بر نمیداری؟
فرهاد: 1393/2/1011:53:51،
109
14
دلار چرا نمیارن بایین .آقایه روحانی مردم در فشار هستند
علی: 1393/2/1012:15:17،
84
14
هر کاری که بکنید و بکنند مطمئن باشین این ملت همیشه در صحنه هیچ اعتراضی نمیکند و فقط به اشغال سفارتخانه های کشورهای مختلف مشغول هستند!با روباه پیر در افتادین؟
pashneTala: 1393/2/1012:17:25،
96
12
ملت در بد وضعی قرار داره...
درست تر بگم در فلاکت عمیق...
امیر: 1393/2/1110:57:37،
26
29
تو شاخص فلاکت دوم شدیم. بعد از ونزوئلا. این یعنی صدور مدیریت جهادی با عزم ملی.
الميرا: 1393/2/1012:44:42،
99
27
ازقديم گفتن
سيلي نقد به ازحلواي نسيه
وعده سره خرمن ارزشي نداره
بزك نمير بهار مياد
.
.
.
حتما برزگان وقديميا يه چيزي ميدونستن ديگه
جعفر: 1393/2/1012:59:54،
58
11
از ماست كه بر ماست
iHamid: 1393/2/1013:10:08،
69
13
وقتي معلوم نيست كه اين پول در صورت عدم دريافت توسط مردم كجا ميره وواسه چي و كي خرج ميشه
چرا انصراف بدن

یاغی: 1393/2/1013:17:20،
75
13
کی میتونه واسم یه دلیل بیاره که یارانه نگیرم؟
haaami: 1393/2/1014:22:17،
34
13
برادر من چرا دنبال دلیل میگردی که یارانه نگیری ؟
کامی: 1393/2/1013:55:13،
12
11
شما ببخشید...
شاهینtehran: 1393/2/1014:21:21،
19
80
بزرگترین اشتباه مردم انصراف ندادن بود.

چوبشو حالا حالاها میخوریم.
من: 1393/2/1015:27:31،
42
9
بامبول جدیده میخوان 45500رو بکنن 30000تومان
اصلا نباید به این دولت اعتماد کرد
يک بسيجي: 1393/2/1016:36:41،
47
12
هزارتا دليل دارم که يارانه بگيرم ولي حتي يک دليل هم ندارم که يارانه نگيرم.اي ملت بد ميگم؟؟؟؟
محمدمعین علوی: 1393/2/1020:38:42،
39
8
سال90با47ملیون تومن میشد یه آزرا خرید حالا با 47 تومن میشه یه پارسLXخرید.آخه این چه اقتصادیه!؟
ایوب: 1393/2/1021:02:41،
21
11
سال 90با 47 میلیون میتونستی 3 تا پارس بخری
احمد: 1393/2/1313:31:12،
15
11
اقتصاد از نوع مچکریم.
من نمی دونم ملتی که اونهمه مچکر بود دیگه چرا هیچکس مچکر نیست!!!
یه زمانی ملت مچکر بود، حالا اینا از اونهمه سادگی ملت مچکرن....
یه بدبخت: 1393/2/1021:01:26،
31
30
چرا میگن یارانه نگیرین پس چی شد تا دیروز به یارانه پول امام زمان میگفتن حالا شده پول حرام؟!!
جواب بسيجي: 1393/2/1023:38:19،
24
10
افرين بسيجي حق با شماست.بهت ايمان اوردم چرا بايديارانه يا بهتره بگم همون ماب التفاوت گرون شدن بنزين رو نگيريم؟؟!!
حسين: 1393/2/1100:53:48،
42
25
من مستمري بگير تامين اجتماعي هستم وثبت نام نكردم با اين وضع بنظرم اگر سايت باز شودهمه كساني كه ثبت نام نكرده اند ثبت نام خواهند كرد وكسي انصراف نخواهد داد
هادی تبریزی: 1393/2/1108:23:28،
24
9
تو یه کشور عربی وقتی یه بچه بدنیا میاد تا به سن قانونی برسه حساب نفتی داره و ماهیانه یه پول درشتو مشتی به حسابش واریز میشه.حالا اونا فقط نفت دارن. ما اینا معادن و گاز و ... داریم. خداییش الان نباید تو ایران یه نفر هم فقیر بود . این در حالیه که روز بروز مردم بیشتر درگیر مسائل اقتصادی میشن. یارانه لطف نیست. حقه. علی(ع) هم فرمودند که حق گرفتنی است. برید وضعیت لیبی رو قبل و بعد از مرگ قضافی بخونید. یه سرچ ساده تو گوگل کافیه ;(
مهدی: 1393/2/1112:04:23،
22
8
پول نفت مان هست پول دولت که نیست دلش بخواد بده یا نده .


داریوش: 1393/2/1113:41:41،
13
24
ارزانی کجایی یادت بخیر بدبخت ها دولت داره یارانه میده ده برابرش ازتون میگیره
احمد: 1393/2/1310:39:13،
15
10
شما کی تو این مملکت ارزونی دیده بودی که حالا میگی یادش بخیر؟!!
هومن: 1393/2/1211:41:27،
11
11
خیلی با حاله از موقعی که یارانه میدن بیشتر از 100% تورم داشتیم پس یارانه هم باید اضافه بشه حالا زیادش که نکردن هیچی میگن همونم نگیرین!!خوب انصراف بدین دیگه خرج دولتمردان زیاده!
ایران دوست: 1393/2/1212:27:55،
14
31
حدود چهارسال پیش که بحث هدفمندکردن یارانه ها باروش پرداخت یارانه نقدی مطرح شد همه کارشناسهای اقتصادی خبره میگفتند: این طرح باعث افزایش نقدینگی وبه طبع آن تورم میشود که این افزایش تورم آنچنان ارزش پول ملی را کم میکند که عملا همان مقدار یارانه نقدی هم دردست اقشار آسیب پذیر بی ارزش شده وعملا درانتها،گرانی افسار گسیخته دربرابر دریافت مبلغی ناچیز ازیارانه نتیجه اجرای طرح خواهد بود!
ولی متاسفانه دولت گذشته باسماجت طرح رااجرا کرد!
ایران دوست: 1393/2/1212:36:58،
14
62
اکنون این دولت نیز به ناگزیر مجبور به ادامه دادن طرح یارانه نقدی شده است. درحالیکه دولت قبلی درآمد نفت افسانه ایی آن سالها را قربانی این طرح میکرد، ولی این دولت به واسطه تحریمها(که آنهانیز معلول فعالیتهای این دولت نیستند)کمترین درآمد نفتی رانیز بدرستی دراختیارندارد.
ایران دوست: 1393/2/1212:37:57،
11
12
ما میهن دوستان هشیار باشیم تافریب جنجالهای رسانه ایی رانخوریم وباید جامعه دردکشیده ما چند سالی به این دولت فرصت دهد تاشاید بابهسازی وضعیت بین المللی کشورمان وباخردورزی عمومی وتلاش تیم اقتصادی حاضر(که دردوران خاتمی ثابت کرده است موفق ترین تیم اقتصادی بعد از انقلاب است)وضعیت اسف بار اقتصادی کشورمان به سمت بهبودی پیش رود
احمد: 1393/2/1310:38:02،
19
13
تیم اقتصادی حاضر(که دردوران خاتمی ثابت کرده است موفق ترین تیم اقتصادی بعد از انقلاب است)؟!!!

شما زمان خاتمی بودی یا از بزرگترهات یه چیزایی اشتباهی شنیدی؟!!!
وطن: 1393/2/1615:45:20،
15
28
سلام من انصراف میدم اگه همه چیز اینه قبل ارزان بشه
بنزین
دلار
برق
گاز
تلفن
......

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار