کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار ارزان برای خودرو

کدخبر:۴۴۵۹شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۸:۵۶۵۸۵۵ بازدید

همزمان با مصوبه ستاد هدفمند‌سازی یارانه‌ها مبنی‌بر عدم‌افزایش قیمت برخی از کالاهای مصرفی با اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها، خودروسازان نیز ناچار به ثبات قیمتی شدند، اما در مقابل ...

 همزمان با مصوبه ستاد هدفمند‌سازی یارانه‌ها مبنی‌بر عدم‌افزایش قیمت برخی از کالاهای مصرفی با اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها، خودروسازان نیز ناچار به ثبات قیمتی شدند، اما در مقابل برای جبران ضرر و زیان ناشی از عدم افزایش قیمت وعده‌هایی از سوی دولت شکل گرفت.یکی از این وعده‌ها تخصیص ارز دولتی به تولید کنندگان بود که پنج‌شنبه گذشته از سوی کارگروه حمایت از تولید به تصویب رسید. بر این اساس ارز صنعت خودرو که در سال گذشته از طریق ارز متقاضی یا بازار آزاد تامین می‌شد، از امروز به‌صورت مبادله‌ای توسط بانک مرکزی با اولویت تامین خواهد شد.
 

ارز دولتي؛ حامي خودروسازان 

سارا مالكي- با گذشت بیش از یکسال و نیم از زمانی که خودروسازان آخرین ارز مرجع را دریافت کردند حالا با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار است بار دیگر درهای بانک مرکزی برای اختصاص ارز دولتی به روی خودروسازان گشوده شود. اختصاص ارز دولتی به خودروسازان تصمیمی است که پنج‌شنبه گذشته در جلسه کارگروه حمایت از تولید دولت تدبیر و امید گرفته شد. بر همین اساس محمدرضا نعمت‌زاده؛ در حاشیه جلسه کارگروه حمایت از تولید که به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل شد، از تامین ارز دولتی (که قرار است بر اساس بودجه امسال روی قیمت 2 هزار و 650 تومان تثبیت شود) برای صنعت خودرو اعم از خودروهای سبک و سنگین خبر داد. 

وزیر صنعت در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در جلسه کارگروه حمایت از تولید به این جمع‌بندی رسیده‌اند که با توجه به افزایش درآمد نفت از اواخر سال گذشته، بانک مرکزی می‌تواند بخش چشمگیری از ارز مورد نیاز صنعت را به صورت مبادله‌ای تامین کند، گفت: آنچه در این جلسه نهایی شده این است که ارز صنایع خودروسازی اعم از سبک و سنگین که در سال گذشته از طریق ارز متقاضی یا بازار آزاد تامین می‌شد، از روز ششم اردیبهشت (امروز) به صورت مبادله‌ای توسط بانک مرکزی و با اولویت تامین شود. گویا تصمیم کارگروه حمایت از تولید برای اختصاص ارز دولتی به خودروسازان بسیار جدی بوده است، زیرا خروجی جلسه بدون اینکه کمترین زمانی تلف شود به صورت تلفنی به خودروسازان اطلاع داده شده است. طی این تماس تلفنی به مدیران صنعت خودرو گفته شده که به سرعت پرونده‌هایشان را در این ارتباط به جریان بیندازند. وزیر صنعت در رابطه با تصمیم اخیر کارگروه حمایت از تولید عنوان کرده است که این کارگروه به‌دنبال شناسایی عوامل رکود در تولید است و اختصاص ارز دولتی به خودروسازان نیز در راستای برطرف کردن یکی از موانع تولید بوده است. 

هرچند تصمیم اخیر کارگروه حمایت از تولید به منزله رفع یکی از موانع تولید خودرو خوشایند به‌نظر می‌رسد اما با توجه به مصوبات پیشین که در جهت حمایت از صنعت خودرو ابلاغ شدند باید دید تصمیم اختصاص ارز به خودروسازان اجرایی خواهد شد؟ و در صورت اجرایی شدن، این مصوبه چه تاثیری در تغییر شرایط فعلی صنعت خودرو خواهد داشت؟ بعد از افزایش ناگهانی نرخ ارز در اواسط سال 91، این وعده به آنها داده شد که می‌توانند با مراجعه به اتاق مبادلات ارزی، ارز مورد نیاز خود را برای واردات مواد اولیه و قطعات تامین کنند؛ اما به گفته خودروسازان بر خلاف وعده‌ای که به آنها داده شد، موفق به دریافت ارز مبادله‌ای برای تامین تمام نیاز ارزی‌شان نشدند. 

حالا بیش از یک سال و نیم از زمانی که قرار بود ارز مبادله‌ای به خودروسازان اختصاص داده شود، می‌گذرد. طی این مدت زمان خودروسازان که از دریافت ارز مبادله‌ای ناامید شده بودند، به وزیر صنعت در دولت یازدهم اعلام کردند که خودروسازان حاضرند تمام ارز مورد نیاز صنعت را از بازار آزاد تامین کنند؛ اما به این شرط که هزینه‌های تولید و تعیین قیمت خودرو نیز بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه شود. هرچند محاسبه هزینه‌های تولید و قیمت خودرو براساس نرخ ارز آزاد به معنای افزایش قیمت نهایی خودرو بود، اما وزیر در یکی از جلسات شورای سیاست‌گذاری خودرو با این پیشنهاد خودروسازان موافقت کرد. حال اما به‌نظر می‌رسد با پیشرفت مثبتی که در مذاکرات هسته‌ای در حال وقوع است، آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران و همچنین رشد درآمدهای نفتی، وزیر راهکار جدیدی برای صنعت خودرو در نظر گرفته است. 

با توجه به بهبود شرایط بین‌المللی کشور به‌نظر می‌رسد حالا برخلاف وعده‌های بی‌عملی که در دولت دهم به خودروسازان داده می‌شد، دولت تدبیر و امید شرایط بهتری برای اجرایی کردن مصوبات حمایتی خود از صنعت خودرو و ثابت نگه داشتن قیمت خودرو در سایه آن داشته باشد. با توجه به اهمیتي كه ثبات قیمت خودرو برای دولت، به‌نظر می‌رسد «سیاست ثبات قیمت خودرو» در عملیاتی شدن تصمیم اختصاص ارز دولتی به خودروسازان بسیار تاثیرگذار خواهد بود. چنانچه اگر قرار باشد خواسته خودروسازان مبنی بر موثر واقع شدن نرخ ارز مورد استفاده آنها؛ یعنی ارز آزاد، در محاسبات قیمتی عملی شود قیمت خودرو با جهشی دیگر همراه خواهد شد، چیزی که در حال حاضر دولت به‌دنبال آن نیست. 

نگرانی از مصوبات دولتی 

اختصاص ارز مبادله‌ای به خودروسازان بعد از تمام مشکلاتی که آنها برای تولید داشتند، خبر خوبی به‌نظر می‌رسد. هرچند وزیر در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شرایط اجرای این مصوبه را برای خودروسازان فراهم کرده است و آنها می‌توانند از امروز برای دریافت این ارز اقدام کنند، اما مساله اینجاست که برخی خودروسازان تصمیم اخیر کارگروه حمایت از تولید را فقط یک «خبر خوب» ارزیابی می‌کنند. آنها عقیده دارند تا زمانی که این ارز به صنعت خودرو اختصاص پیدا نکند، نمی‌توانند قطعیت آن را باور کنند. این در حالی است که به‌دنبال مصوبه کارگروه حمایت از تولید؛ بانک مرکزی نیز طی اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرده است که «در راستای تقویت رشد اقتصادی و رونق فعالیت‌های تولیدی، تخصیص و تامین ارز مورد نیاز برای مواد اولیه کارخانه‌ها و قطعات خودرو، از این پس از طریق مرکز مبادلات ارزی انجام خواهد شد و به این ترتیب تقاضای ارز برای واردات موارد مذکور از بازار آزاد ارز خارج و به مرکز مبادلات ارزی انتقال می‌یابد.» 

اما با این وجود عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه سازان خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه «اگر» ارز دولتی به خودروسازان اختصاص داده شود بخشی از هزینه‌های تولید کاهش پیدا خواهد کرد، این مصوبه دولت را به صورت کلی مثبت ارزیابی می‌کند. 

علاوه‌بر نجفی‌منش، یکی از مدیران ارشد صنعت خودرو نیز با دیده تردید به اجرایی شدن این تصمیم دولت می‌نگرد. البته با توجه به گفته‌های این مدیر به‌نظر می‌رسد بخشی از تردید او به وعده‌های بی‌عمل دولت قبل بازمی‌گردد. این مدیر ارشد به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: در دولت قبل با وجود اینکه قول اختصاص ارز مبادله‌ای را به خودروسازان دادند، اما خودروسازان حتی به میزان 5 درصد از نیاز صنعت خودرو هم ارز مبادله‌ای دريافت نكردند. او عقیده دارد با توجه به احتمال توافق هسته‌ای در خرداد ماه سال جاری، این مصوبه دولت پیش زمینه‌ای است برای عادی کردن تولید در آینده؛ زیرا با نهایی شدن توافق هسته‌ای تبادلات بین‌المللی خودروسازان از سر گرفته و نیاز آنها به ارز چندبرابر می‌شود. 

تولید با ارز دولتی قیمت خودرو را کاهش می‌دهد؟ 

یک مدیر ارشد صنعت خودرو عقیده دارد هرچند به‌دلیل تحریم‌ها نیاز ارزی خودروسازان مانند گذشته نیست، اما در حال حاضر تمام قراردادها و قیمت‌گذاری‌های آنها براساس ارز دولتی انجام می‌شود؛ درحالی‌که خودروسازان بخش زیادی از ارز مورد نیاز خود برای تولید را از بازار آزاد تهیه می‌کنند. این مدیر ارشد با اشاره به اینکه قیمت فروش فعلی خودروسازان بر اساس نرخ ارز دولتی، قیمت تمام شده تولید را که با ارز آزاد است پوشش نمی‌دهد، می‌گوید: اگر ارز دولتی به خودروسازان اختصاص داده شود، تاثیری بر کاهش قیمت خودرو نخواهد داشت؛ زیرا تا همین حالا هم ملاک محاسبات بر اساس ارز دولتی است، بنابراین خودروسازان و قطعه‌سازان با دریافت این ارز فقط می‌توانند بخشی از زیان خود را به واسطه واقعی شدن محاسبات جبران کنند. 

محمدرضا نجفی‌منش، اما در رابطه با این موضوع کمی خوش‌بین‌تر است و عقیده دارد چنانچه ارز دولتی به خودروسازان پرداخت شود، احتمال کاهش قیمت خودرو وجود دارد. از نگاه او این مصوبه می‌تواند تا حدودی نگرانی خودروسازان بابت افزایش هزینه‌های تولید و قیمت سوخت را برطرف کند. 

او در رابطه با تاثیر ارز دولتی بر قیمت خودرو می‌گوید: الان برای گفتن اینکه دریافت ارز دولتی چقدر در ثبات یا کاهش قیمت خودرو تاثیر دارد زود است، ما اول باید این ارز را دریافت کنیم بعد تمام افزایش هزینه‌های تولید در سال جدید را محاسبه کنیم، سپس ببینیم ارز دولتی تا چه میزان می‌تواند رشد هزینه‌های تولید را جبران و بی‌تاثیر کند. اما در نهایت با توجه به اینکه نیاز ارزی خودروسازان نسبت به زمانی که تحریمی علیه صنعت خودرو وجود نداشت تا بیش از 50 درصد کاهش یافته است و با توجه به اینکه ورود شرکای خارجی خودروسازان به کشور در صورت توافق هسته‌ای بسیار محتمل به‌نظر می‌رسد، یک مدیر ارشد صنعت خودرو عقیده دارد دولت با عنایت به این موضوع در حال زمینه‌چینی برای تامین ارز مورد نیاز خودروسازان در آینده است. 

او عقیده دارد با جان گرفتن مبادلات بین‌المللی خودروسازان در ماه‌های آینده، نیاز ارزی آنها چند برابر رشد خواهد کرد، نیازی که اگر قرار باشد خودروسازان آن را از بازار آزاد تامین کنند بازار ارز را با چالش مواجه خواهد کرد. 

یک کارشناس مسائل اقتصادی نیز نظری مشابه دارد. سعید لیلاز در رابطه با اهداف دولت از تزریق ارز دولتی به خودروسازان می‌گوید: دولت با اختصاص ارز دولتی به صنعت خودرو نیاز بسیار بزرگی را از سطح بازار ارز جمع خواهد کرد که قطعا به کاهش نرخ ارز در بازار خواهد انجامید.  لیلاز در کنار این نکته به این موضوع نیز اشاره می‌کند که این اقدام نشانه بزرگی از قصد دولت برای تثبیت قیمت خودرو است. او در ادامه می‌گوید: با ثبات قیمت‌ها بازار خودرو امکان رشد 25 درصدی خواهد داشت و به این واسطه خودروسازان به مدار تولید باز خواهند گشت. او با اشاره به این نکته که اگر تولید امسال خودروسازان را به صورت کلی یک میلیون و 500 هزار دستگاه در نظر بگیریم، می‌گوید: تولید این مقدار خودرو چیزی حدود 10 میلیارد دلار نقدینگی نیاز دارد، حالا اگر ارز مورد نیاز را دولت با نرخی که در بودجه تصویب کرده است؛ یعنی 2 هزار و 650 تومان به خودروسازان بدهد، مابه‌التفاوت این رقم با نرخ بازار آزاد مثل این است که دولت چیزی حدود 3 هزار میلیارد تومان به خودروسازان و بازار کمک کرده است. 

لیلاز عقیده دارد دولت و بانک مرکزی برای تامین ارز خودروسازان با نرخ دولتی حرف بسیار بزرگی را زده‌اند که در صورت اجرایی شدن، وضعیت صنعت خودرو، مشتریان آن و بازار ارز دگرگون خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1393/2/608:11:49،
89
14
فعلا که خودروسازها تا تونسته اند قیمت تولیداتشون را بدون مجوز از دولت افزایش داده اند
با توجه به تخصیص ارز مبادله ای باید قیمت را کاهش بدهند ولی این ها به هیچ صراطی مستقیم نسیتند وکار خودشون را انجام می دهند همی ارز را دریافت می کنند هم قیمت را افزایش میدهند
قیمت پراید 111 در هفته گذشته توسط خودرو ساز افزایش پیدا کرد کی متولی این نابسامی است و؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مهدی: 1393/2/608:24:04،
79
27
فقط گرون میشه ، دلار گرون میشه ماشیه گرون میشه ارزون میشه بازار راکد میشه این شد داستان بازار
حسین: 1393/2/608:40:47،
66
21
همش درحد حرفه ، پارسال هم چند بار این قول را دادن ! باور نکنید اینا همش دروغ میگن
فرزاد: 1393/2/608:43:23،
24
85
شما خیلی ناراحتی نخر! برو خودروی واداتی بخر یک میلیارد!
saeed: 1393/2/609:00:28،
58
20
من فکر میکنم خودروسازای ایرانی اینجوری راضی شن که ارز یارانه رو بگیرن و کل پول خودرو رو هم تمام و کمال دریافت کنن و فقط یه لاستیک خودرو رو بدن اونوقت شاید راضی شن شاید...
مهدی: 1393/2/609:25:56،
45
23
دوساله اینو میگن ، ملت باور نکنید ، هر خودرو واقعا تولیدش بالا رفت و ارزون شد باور کنید با وعده دادن هیچی درست نمیشه
صابر: 1393/2/610:53:20،
24
25
ارز 1000تومني هم بدن ارزون نميشه داليلشو هم همه ميدونن بس الكي وعده وعيد نديد زيرا ....
پاسخ به فرزاد: 1393/2/611:38:43،
24
22
آقا فرزاد محترم
منافع ملی همه مردم به خطر افتاده شما مانند آن شخصی هستی که داشت کشتی را سوراخ میکرد ودر پاسخ به افرادی که به وی معترض شدند گفت :من محلی را که خودم روی آن نشستم سوراخ می کنم وچه ربطی به دیگران دارد این درحالی بود که همه در خطر غرق شدن قرار داشتند
بهتره به جای منافع شخصی منافع جمع را در نظر بگیری
منافع فردی خیلی زود نابود میشه
محمد: 1393/2/706:34:58،
27
19
اگر دقت کرده باشید، با ارز مبادله بخشی از زیان خودروساز جبران می شود و برای زیان بخشی دیگر خوب معلومه دیگه باید گران بشود. پراید تا 25 میلیون هم جادارد.
فرغون سازهای بی خاصیت: 1393/2/608:13:13،
67
36
بازم حمایت از ظالم و امید به آینده برای مظلوم
حرف حق: 1393/2/608:40:51،
17
33
فقط انتقاد همش انتقاد،آدم با این نظرات افسرده میشه چی میشه فقط یک درصد هم خوش بین باشیم،دولت با اختصاص ارز مبادله ای یکی از کارهای ناکار آمد دولت خدمتگزار و شست.
رضا: 1393/2/608:24:18،
38
17
اینا که قرار نیست با ارز مبادله ای و حتی رایگان قیمت ماشینو بیارن پایین و همچنان دارن زیان میکنند .
پس بگذارند زیان کنند قیمت ها هم نمیخوایم بیارن پایین زحمتشون میشه دلارهم همون آزاد از سرشونم زیاده
کیا: 1393/2/608:27:55،
47
21
اگه از ظالم حمایت میشه دلیلش ما مردم هستیم ، اگه واقعا هیچ کس از این خودروسازها ماشین نخره و تحریم واقعی باشه این صنعت ناقص و فلج نابود میشه
رنو: 1393/2/608:42:48،
20
31
باشه! بهش میگم !
بهلول: 1393/2/608:31:50،
37
31
آره بازم از این فرغون سازها حمایت کنید و ارز دولتی را به آنها بدههید تا به جای مجهز کردن خطوط تولید مثل ایران خودر بروند وبانک پارسیان را تاسیس کنند و به جای خودرو و افزایش کیفیت آن دنبال خرید و فروش زمین و دلالی بروند.موقعی که ایران خودر پیکان میساخت هیوندا اصلا وجود نداشت .حالا ایران خودرو کجاست و هیوندا کجا.بسه این همه ظلم در حق مردم.تحقیق کنید بانک پارسیان که این همه وام با سودهای کلان به مردم میده مال کیه؟
دادا: 1393/2/608:35:53،
44
32
والا اگه دلار بشه 1000هم اين بي انصاف ها خودرو رو به بهانه هاي مختلف گران ميكنن
حتي ميان لاستيك وسپر و...به عنوان آپشن ارايه ميدن تا قيمتا رو بالا ببرن
داداش: 1393/2/608:42:25،
39
17
شوخی دیگری از دولت یازدهم!
جلیل: 1393/2/609:11:44،
26
56
پیش بینی دقیق اینه که خودرو تا چند روز دیگه کاملاً افت قیمت خواهد کرد. خودتون خواهید دید...
محمد: 1393/2/609:35:37،
33
25
بابا تو دیگه خیلی دلت خوشه !
رضا: 1393/2/609:17:15،
26
24
مجلس محترم بایستی سازمان مستقلی به نام سازمان حمایت از مصرف کننده ایجاد نماید بلکه ارگانی وجود داشته باشد که به داد مصرف کننده برسد
رضا: 1393/2/609:42:17،
46
14
فقط دروغ و وعده هاي توخالي و پوچ
محمد: 1393/2/609:45:11،
43
35
اره با ارزدولتی قطعات وارد میکنن بعد با ارز ازاد اونا روبه این مردم بدبخت در پیش فروش چند ماهه با قیمت روز میفروشن
حمید: 1393/2/610:46:00،
25
33
بابا ببندن درشو خیالمون راحت

خداوکیلی داده بودیم تویوتا هم بیشتر شاغل تو کشور داشتیم هم ماشین درست و حسابی سوار بودیم
هم از دم قست با کارمزد 4 درصد


از ماست که بر ماست :(
Z: 1393/2/611:15:19،
27
23
کدامیک از روشهای زیر را برای حمایت از خودروسازان داخلی بیشتر
می پسندید؟
کاهش تعرفه واردات خودرو+
اختصاص دلار ارزان قیمت-
majid: 1393/2/611:58:06،
25
13
ﮔﺰﻳﻨﻪ 3 ﻫﻴﭽﻜﺪاﻡ
ناامید: 1393/2/611:43:41،
19
38
فقط دروغ، قیمتها که فقط داره بالا میره، ما هم که نشستیم عقدهمونو سر این کامنتهای بی فایده خالی میکنیم و هیچ امیدی هم نیست و سال بعد وسالهای بعد هم داریم در مورد پراید 40و 100 میلیونی نظر میدیم!!!!!!!!!!
سعید: 1393/2/612:02:04،
19
19
بی خیال...
bikhial demokrat: 1393/2/612:43:31،
18
16
ارز دولتی به دست خودرو سازانی که بی کیفیت ترین و خطرناک تریت ماشین های دنیا رو می دن دست مصرف کننده و اصلا نگران جان و مال مردم نیستند!!!

ارز مبادله ای راهی جز فروش در بازار آزاد نداره/
دولت تدبیر و امید برای همه برکت داره حتی آمریکا یها الی کسایی که رای دادن.
آقای رییس جمهور موفق باشید.
علی: 1393/2/615:05:48،
21
24
دولت عزیز جان هر کی که دوست داری هر مرام و آیینت اگه باهاشون همسو هم عقیده نیستی حداقل حداقل روئسا را عوض کن دستور .......ثابت کن با مردمی
ممد غصه خور: 1393/2/616:45:11،
27
29
مزایای این قانون و تبصره ها برای خودروسازهاست نه منه مصرف کننده . خودرو با ارز 900 تومان هم اگر تولید بشه باز تو بازار با ارز 4000 تومانی محاسبه میشه .
مصرف كننده: 1393/2/621:29:35،
20
23
حيف از منابع و سرمايه هاي ملي كه صرف ساخت اين آشغال ها بشه. بايد هر چه زودتر از اين مسير غلط بازگشت و در اين فرعون سازي ها را بست و بيش از اين جان و مال ملت را فداي اين پروژه غلط نكرد.
علی کشوری: 1393/2/718:04:18،
11
29
موقعی که خودرو ارزان بود حتی در بنگاه هم قسطی میدادن ولی حالا که گران شده داخل نمایندگی هم گیر نمیاد.پس مشخصه که خودروسازها با قیمت بالاتر میدن دست دلال تا سود چند میلیونی بیشتری ببرند. چه کسی تو این یکسال از نمایندگی ماشین خریده ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری رنو کپچر 2017 از سوی ایران خودرو با قیمت جدید/ مهر 96 + شرایط
بخشنامه شماره 2 پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه مهر 96
زمان واریز و برداشت یارانه نقدی مهر ماه 96 اعلام شد
لیست قیمت جدید کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو - نیمه دوم مهر 96
بخش‌هایی از سخنرانی روز جمعه ترامپ درباره ایران فاش شد
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز شنبه 22 مهرماه
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
قیمت روز پژو 2008 در بازار تهران
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز پنجشنبه 20 مهرماه
مهم‌ترین خودروهایی که ورودشان به ایران ممنوع شد
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
قیمت خودروهای صفر در بازار تهران امروز پنجشنبه 20 مهرماه
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز دوشنبه 24 مهرماه
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز یکشنبه 23 مهرماه
آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار