کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مانور دلالان ارز زیر رگبار باران

کدخبر:۴۴۴۹پنجشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۳:۳۰۶۸۶۳ بازدید

می‌گوید باران کار را خراب کرد، وگرنه قیمت دلار را حتما به سه‌ هزار و 500 تومان می‌رساندیم. بازار منوچهری دیروز هم مانند چند روز اخیر پر از هیاهو بود. همه کف بر لب آورده داد می‌زدند. چندنفری بالای ...
مانور دلالان ارز زیر رگبار باران

می‌گوید باران کار را خراب کرد، وگرنه قیمت دلار را حتما به سه‌هزارو500تومان می‌رساندیم. بازار منوچهری دیروز هم مانند چند روز اخیر پر از هیاهو بود. همه کف بر لب آورده داد می‌زدند. چندنفری بالای سکو ایستاده‌اند و برخی هم کمی آن‌طرف‌تر تلفن به دست آرام‌آرام یا تند و با هیجان حرف می‌زدند اما کسی نه خریدار است و نه فروشنده. همه مردد ایستاده‌اند. آنها هم که خریده‌اند یا فروخته‌اند، شاکی‌اند. انگار همه ضرر کرده‌اند. تابلوی صرافی‌ها روی رقم سه‌هزارو330تومان ایستاده است. چند صرافی دیگر هم همین رقم‌ها را درج کرده‌اند. شاید پنج‌تومان بالاتر یا پنج‌تومان کمتر، اما دلار در محدوده سه‌هزارو330تومان در نوسان است و رفت و برگشتی آرام دارد. قیمت‌ها روز چهار‌شنبه حدود 20تومان بالاتر از قیمت روز سه‌شنبه است. یکی، دونفری در حال دعوا هستند. همراهش می‌گوید گفتم نخر. موقع خرید نبود. حالا که خریدی چرا این همه زیاد. 700‌هزاردلار معامله کرده و اینطور که خودش می‌گوید 70 تا 90‌میلیون‌تومان ضرر کرده است. مرد دیگری هم همین را می‌گوید. می‌گوید از خرید دست برداشته و منتظر آرام‌شدن است چون اندازه قیمت یک خانه ضرر داده است.  مرد مسنی تکیه داده به دیوار و فقط نگاه می‌کند. نه می‌خرد و نه می‌فروشد. می‌گوید دست نگه داشته‌ام. چند روز است فقط همه ضرر کرده‌ایم. اما دولت خوب بردی کرد این وسط. دلار را کشاند روی سه‌هزار و دوهزارو980تومان. همه فروشنده شده‌اند. همه دلارها را خرید. بازار خالی شده. ارزی تزریق نمی‌شود. قیمت‌ها همینطور دارد آرام‌آرام بالا می‌رود. برسد به سه‌هزارو400 یا 500تومان، ارز است که به بازار سرازیر می‌شود. مابه‌التفاوتش خیلی زیاد است. یک حساب سرانگشتی بکن. ببین چه پولی این وسط جابه‌جا می‌شود. با این پول همه کار می‌شود کرد. هم می‌توان کسری بودجه را داد و هم همه یارانه‌ها را. ما هم که اینجا همیشه ضرر می‌دهیم.


از گرانی «درهم» تا گرانی بنزین

دلایل برای افزایش قیمت دلار بسیار زیاد است و هرکدام از دلالان بازار منوچهری هم یک کارشناس خبره اقتصادی‌اند. از هرکدام دلیل را می‌پرسی یک تحلیل کارشناسانه ارایه می‌دهند و تحلیل دیگری را حتی قبول ندارند. یکی می‌گوید قیمت دلار زیر سر «درهم» است. قیمت درهم در «دوبی» تکان خورده و بازار ارز استانبول را لرزانده. چون معتقد است که این دو به هم ربط دارد. «درهم» برود بالا دلار هم رفته. مردم درهم می‌خرند می‌روند امارات دلار وارد می‌کنند. آن یکی اما حرفش را رد می‌کند و می‌گوید قیمت درهم که ثابت بود امروز. دلیل اصلی بنزین است و بورس. بورس ریزش کرده و مردم کم‌کم دارند پول‌ها را از آنجا خارج می‌کنند. نرخ سود بانکی هم که کم شده. می‌گویم تنها دستور بررسی سود بانک را داده‌اند. می‌گوید چه فرقی دارد. بازار به هر اظهارنظری حساس است. می‌گویند بنزین بالا رفت قیمت دلار هم می‌رود بالا. می‌‌گویند تعرفه واردات کالا افزایش یافت دلار بالا می‌رود. بورس می‌ریزد. وزیر حرف می‌زند، فلان مقام مسوول در فلان کشور با مسوول دیگری شام می‌خورد دلار می‌آید پایین. شام نمی‌خورد دلار می‌رود بالا. قیمت دلار حساس است. از همه‌چیز تاثیر می‌گیرد.

مشتری‌های خانگی هنوز نیامده‌اند

بازار پر از سروصداست اما هنوز ازدحام جمعیت مانند سال گذشته نیست. این را پیرمردی می‌گوید که همین الان دو، سه‌هزاردلاری را خریده و دو، سه‌هزاردلاری را فروخته و از حرف‌هایش نمی‌توان فهمید که ضرر کرده یا سود برده. می‌گوید بازار چند روزی است که شلوغ است اما هنوز به پای پارسال نرسیده. مشتری‌های خانگی هنوز خبردار نشده‌اند و قصد ورود به بازار را هم ندارند. خودمان هستیم و خودمان. می‌خریم و می‌فروشیم. البته بگویم‌ها. ما یک طرف قضیه‌ایم و دولت طرف دیگر است. هر وقت اراده کند بازار ارز می‌رود بالا. اراده کند بازار ارز می‌آید پایین. ما هم اینجا خیال می‌کنیم که عرضه و تقاضا را در دست داریم. عرضه از جای دیگری است و ما همه متقاضی هستیم. بعد جای‌مان عوض می‌شود. قیمت‌ها اگر بالاتر برود باید منتظر مشتری‌های خانگی باشیم. اینطور که قیمت‌ها بالا می‌رود نباید خیلی طول بکشد. چون می‌دانید که عادتمان است. تا قیمت‌ها می‌رود بالا مشتری‌ها به بازار سرازیر می‌شوند. قیمت‌ها که راکد می‌شود مردم هم نه دیگر خریدارند و نه فروشنده.

شعله قیمت را پایین کشیدیم

اما دیگری معتقد است بازار این چندروزه خوب شده. قبل از آنکه قیمت‌ها پایین بود بازار هم کساد بود. نه کسی می‌خرید و نه می‌فروخت، اما کم‌کم که قیمت‌ها صعودی شده خریداران هم پیدا شده‌اند. می‌‌پرسم خریداران خانگی که وارد بازار نشده‌اند؛ پس با چه کسی معامله می‌کنید؟ می‌گوید ما یک طرف معامله‌ایم و صرافی‌ها یک طرف. خودمان قیمت ارز را تغییر می‌دهیم. روزی 10 تا 20‌میلیون‌دلار در همین میدان خریدوفروش می‌شود. ممکن است بالاوپایین قیمت‌ها از بالا برسد اما ما هم این وسط در کنترل قیمت‌ها دخیل هستیم. با حرارت ادعا می‌کند: مثلا همین امروز، شعله قیمت‌ را پایین کشیدیم و بازار را کنترل کردیم وگرنه قیمت‌ها راحت به سه‌هزارو500تومان می‌رسید. می‌گویم شاید هم نگران بودید تا داستان اخلال در بازار ارز و دستگیری «جمشید بسم‌الله» دیگر تکرار نشود. جواب می‌دهد از این خبر‌ها نیست. جمشید هم هست ما هم هستیم. همه کار خودمان را می‌کنیم. باران کار دستمان داد. البته بچه‌ها هم همه ضرر کرده‌اند و کوتاه آمدیم. وگرنه راحت امروز دلار را می‌بردیم روی سه‌هزارو500تومان. همین را هم می‌خواهند. مگرنه؟

سکه هم گران شد

سکه هم متاثر از دلار ‌گران شد. دیروز قیمت سکه تمام‌بهار آزادی، از مرز یک‌میلیون گذشت و به یک‌میلیون‌ودو تا پنج‌هزارتومان رسید. نیم‌سکه 540تومان و ربع‌سکه هم 320 تا 325‌هزارتومان معامله می‌شد. به گفته یکی از صرافی‌های چهارراه استانبول قیمت سکه هم به‌خاطر دلار گران شده. می‌گوید ناشی از قیمت دلار است. چون برای محاسبه قیمت سکه اونس طلا را در قیمت دلار ضرب می‌کنند. پس قیمت دلار قیمت سکه را هم بالا برده است. اگرچه در خیابان منوچهری قیمت دلار از سه‌هزارو330 تا سه‌هزارو340تومان فراتر نرفته است و هیچ‌کدام از دلال‌ها این قیمت‌ها را نمی‌پذیرند که فارس در گزارش میدانی خود قیمت ارز در برخی صرافی‌ها را تا سه‌هزارو370تومان هم گزارش داده است. یورو هم حدود چهارهزارو575تومان و درهم 905تومان به فروش می‌رسد. با این حساب از صبح چهارشنبه تا ظهر دلار حدود 25تومان، یورو 65تومان و درهم 14تومان رشد قیمت داشته است.

روایت دبیرکل کانون صرافان

احمد لواسانی، دبیرکل کانون صرافان در گفت‌وگو با «ایرنا» حال و روز این روزهای صرافان را بد توصیف کرده و می‌گوید: بازار ارز با کمبود عرضه مواجه شده و به همین دلیل افزایش نرخ در این حالت طبیعی است. او در ادامه به دلیل افزایش قیمت دلار هم اشاره می‌کند: درحالی‌که ابتدا باید نرخ بنزین در راستای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اعلام می‌شد و سپس قیمت‌ها افزایش می‌یافت اما قیمت‌ها در بازار ارز پیش از اعلام نرخ بنزین گران شد که با این اتفاق با اعلام نرخ جدید بنزین بازار ارز با شوک قیمتی مواجه نمی‌شود.

دولت قیمت ارز را تغییر نداد

ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی در واکنش به نوسانات اخیر در حوزه قیمت ارز گفته است: دولت تغییری در نرخ ارز ایجاد نکرده‌ است. این در حالی است که با مقایسه قیمت ارز دولتی در زمان روی‌کارآمدن سیف تا اولین روز‌های اردیبهشت سال‌جاری، قیمت ارز مبادله‌ای که مستقیما توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود، 70تومان افزایش قیمت داشته است و دلالان معتقدند افزایش قیمت ارز دولتی بر قیمت ارز آزاد تاثیر مستقیم دارد. همچنین به گزارش فارس، ولی‌الله سیف با اشاره به جلسه مشترک مدیران عامل بانک‌های مختلف درخصوص افزایش نرخ سود بانکی اظهار کرد: دولت فعلا تصمیمی در زمینه افزایش نرخ سود بانکی ندارد. سیف از اختصاص سه‌میلیارددلار به فروشندگان کالاهای اساسی از محل آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران طبق توافق ژنو خبر داد و گفت: قسط چهارم و پنجم دارایی‌های بلوکه‌شده ظرف یکی، دو روز آینده به حساب جمهوری اسلامی ایران واریز می‌شود. این در حالی است که نرخ سود بانک و ابهام در سرنوشت دلارهای بلوکه‌شده مهم‌ترین عواملی است که به‌گفته دلالان بر بازار ارز آزاد تاثیرگذار است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

فامیل دور: 1393/2/408:13:42،
137
13
توسرزمین دور دلار ارزان بود گرانی نبود ورونق اقتصادی رواج داشت وکارخانجات کارمی کردند ومردم هم شغل خوبی داشتند. وقتی که رانت خواری دلار شروع شد همه چیز ار بین رفت وگرانی شد
بابک: 1393/2/412:52:29،
78
15
این حرفش جالبه که می گه اگه می خواستیم می رسوندیمش به 3500 یعنی 70میلیون معطل این 70-80نفرن دولتم یا تماشگر یا خودشم ...
محمد: 1393/2/414:57:34،
29
13
دولتی که بهره برداری انحصاری از منابع طبیعی عوارض گمرکی صنایع بزرگ انحصاری و مالیات و... رو در اختیار داره اوج بی مسئولیتی است اگر ادعا کنه نقشی در افزایش و کنترل قیمت ارز نداره ادعایی که تمامی دولتها تا الان داشتن و باید گفت مسئولین محترم اگر با در اختیار داشتن این همه منابع مالی توان کنترل بازار رو ندارید لطفا جاتون رو بدین به این دلالها که با یک مقدار نقدینگی نبض بازار رو از دست شما خارج کردن.
کارمند: 1393/2/409:56:24،
109
22
آمریکا بره فکری به حال خودش بکنه هر روز دلار داره گرون می شه
کریم: 1393/2/417:03:52،
24
13
دادا باید اینطوری مینوشتی :
آمریکا بره فکری به حال خودش بکنه هر روز دلار داره گرون می شه !!!!!؟؟
یاغی: 1393/2/410:07:09،
42
11
هر روز صبح که اخبار اقتصادی رو پیگیر میشم تنها عکس العمل من دهن بازشدم هست.به قول کیوساکی توی دنیای در حال تغییر امروز کسی که تغییر نکنه بازنده اصلیه.فکری که مسوولین و مردم ایران دارن توی 30-40 سال پیش مونده و هنوز نتونستیم درک کنیم کجای کاریم
بی گناه: 1393/2/410:28:35،
47
36
آمریکا هیچ غلتی نمی تواند بکند . همش حرف می زند ولی ما اهل عملیم
عماد: 1393/2/417:06:15،
36
10
1 - منظورت غلته یا غلط
2 - اهل عملیم یعنی چی عملی هستیم؟
سینا محبوبی: 1393/2/417:14:28،
49
11
درست میفرمائید دوست عزیز. آخر هر غلطی باشد ما خودمان انجام میدهیم دیگر غلطی نمیماند که امریکا بخواهد انجام دهد.
ماني: 1393/2/410:40:48،
60
16
خداوندا همه مارا انسان كن
سپهر: 1393/2/410:41:06،
46
14
شاه کلیدش همین یه بنده:
اما دولت خوب بردی کرد این وسط. دلار را کشاند روی سه‌هزار و دوهزارو980تومان. همه فروشنده شده‌اند. همه دلارها را خرید. بازار خالی شده. ارزی تزریق نمی‌شود. قیمت‌ها همینطور دارد آرام‌آرام بالا می‌رود. برسد به سه‌هزارو400 یا 500تومان، ارز است که به بازار سرازیر می‌شود!
555: 1393/2/411:55:40،
79
13
يك كلام ختم كلام
دولت اولين واخرين مسبب گراني دلار
كي دلار داره دولت كي نفع بيشتري ميبره دولت....
اي مردم ازخواب بيدارشيد
Z: 1393/2/412:10:39،
64
88
پیش بینی شما از قیمت دلار در سال 1393
بیشتر از 3500+
کمتر از 3500-
آراز: 1393/2/412:35:01،
52
17
اين چه مملكتي و با چه قانوني هست كه يك دلال جرات كنه و بگه كه دلار را به 3500 ميرسانديم. واقعا چه بر سر ايران سربلندددددددددد امده است كه قيمت دلار در كنار جوي آب تعيين ميشود. باميد روزي كه اين مخلان اقتصادي را بالاي چوبه دار ببينيم.
رضا: 1393/2/418:30:06،
23
12
اینایی که دارن کنار جوی آب کار میکنن شاید خودشون ندونند ولی کارمند دولتند .
شاهینtehran: 1393/2/412:43:50،
30
38
سیف گفته نرخ ارزو برمیگردونیم به سر جای قبلیش.
hadi: 1393/2/414:37:20،
36
18
باشه!!! منتظر باش تا برگردونه!!!!
علی: 1393/2/513:39:40،
17
15
راست میگه.منظورش همون ۳۸۰۰ تومان قبل از شروع مذاکراته!!
شاهینtehran: 1393/2/412:46:47،
42
24
مرگ بر دلال
فامیل دور: 1393/2/412:49:53،
39
12
توسرزمین دور دلار7 تومن بود وآزاد 6.5 تومان همه چیز هم ارزان بود الان هم دولت خودش عرضه کنه نامحدود 2500 تومان تادلال مجبور بشه 2000 تومان بده
حق و صبر: 1393/2/413:06:55،
78
12
نگاهی کتاه به کارنامه ی روحانی تا الان:

افزایش تعرفه ها از لوازم خانگی گرفته تا خودرو و لوازم الکترونیکی

افزایش قیمت آب، برق، تلفن، گاز و بنزین

تعیین مالیات بر درآمد فروش مسکن

افزایش قیمت خوردو

افزایش قیمت دلار

افزایش قیمت مسکن

و . . .

تمام سیاست های دولت فقط و فقط در جهت افزایش درآمد دولت بوده!
محمد: 1393/2/414:07:07،
50
12
قابل توووووووووجه آنهای که میگفتند"روحانی مچکریم"هی برو اینقدر مچکر باش تا برات ارزون کنه.............آش به همین خیال باش
جوجو: 1393/2/417:18:01،
26
12
تلاش درجهت حذف پرداخت یارانه ها!
امیر: 1393/2/517:15:26،
21
13
روحانی دیگه مچکر نیستیم. خخخخخخخخخخخخ
شهره: 1393/2/414:19:42،
17
23
اين دلالها هم همينجوري يلخي معامله ميكنند از هيچي خبر نداران اگه دست خريداران خانگي (اغلب زنها و پيرزنها) تو كار نبود كه با يه قمپوز در كردن دولتيها اينقدر قيمتها ريزش نميكرد ، ينعي هنوز خريداران واقعي دلار رجوع نكردن ولا اونها بيگدار به اب نميزنن
عل: 1393/2/414:41:43،
30
10
مردم دیگه خسته شدن بخدا
دروغ چرا؟: 1393/2/512:43:32،
15
20
اینقدر خسته شدن که حتی نمی تونن اسمشونو کامل بنویسن. شاید هم به علت تشابه اسمی خجالت می کشن؟؟!!
ن: 1393/2/415:58:57،
20
21
شمادعاکنید دلار۴هزاربیشترنشه
حرف حق: 1393/2/416:35:05،
24
20
قیمت دلار در مدت 7 ماه گذشته تقریبا ثابت و حتی کاهش داشته،در زمان انتخابات دلار 3700 تومان بود که تا تحویل دولت 300 تومان هم کاهش یافت و دولت دلار و در 3400 تومان تحویل گرفت،بعد از توافق نهایی ژنو بازم کاهش خواهد یافت.
درست: 1393/2/418:49:40،
23
11
دوبار زمان انتخابات 3500 بود نه 3700
حسینی : 1393/2/417:22:22،
25
14
اتفاقا اگه کار دولت باشه که دلار رو ببره بالا فکر خوبیه !
دلار رو گرون می کنه دلالهایی که دنبال سود بیشترن می خرن تا گرون تر بشه بعد دلار تزریق می کنه همه فروشنده میشن زیر قیمت میفروشن و ضرر می کنن !
تا بلکه این طوری بتونن سرمایه ها رو بجای سوق دادن به بازار ارز و سکه و امثالهم به جاهای بهتری سوق بده
م: 1393/2/418:30:58،
27
14
مرگ بر امريكا دلارش هم رو كشور ما تأثير واقعا دشمن ماست اين امريكا ولي روسيه خوبه بدبخت پولش ازيتمون نميكنه فقط يه كم زمين خوار هستن حالا ولش كن روس ها بهترن
علی: 1393/2/508:41:52،
18
15
افزایش قیمت دلار بی دلیل بود فقط دولت تونست دلار وارد شده به کشورو بفروشه چند دوز دیگه جو بنزین یارانه و.......میخوابه با افزایش قیمت بنزین و....بودجه تامین شده و دلارو تا 2800تومان پایین میارن
سلام : 1393/2/510:34:08،
19
21
سلام مقصر اقاي دكتر روحاني نيست
تيم اقاي روحاني به إجبار بسته شده و مورد دلخواه اقاي روحاني نيست رده هاي بابلاتر اقاي روحاني مقصر ند كه نبض اقتصاد مملكت دست اونهاست
اس: 1393/2/611:13:29،
14
12
35 ساله دارن می گن ما خوب بودیم تیممون بد بود نذاشتن کار کنیم!!!!!!!!!!!!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما