کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

صنعت خودرو بر سر دوراهی قیمت

کدخبر:۴۴۳۳چهارشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۰:۰۱۵۷۷۳ بازدید

سال جدید با افزایش قیمت خودرو و عرضه نشدن انواع خودروها در بازار آغاز شد. خودروسازان به بهانه افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده، قیمت حامل‌های انرژی و دیه شخص ثالث قیمت‌های خود را بالا ...

 دکتر فضل‌الله جمالو استاد دانشگاه: هنوز معلوم نیست که صنایع خودروسازی ما خصوصی است یا دولتی، هر زمان که این مقوله شفاف شود خیلی بهتر می‌توان در مورد صنعت خودرو بحث کارشناسی کرد. صنعت خودرو نیازمند گردش مالی است. اگر این گردش مالی از طریق بانک‌ها باشد دیگر نیازی نیست که دولت پولی را تزریق کند

 دکتر ابراهیم رزاقی کارشناس اقتصادی: یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در دولت‌های گذشته رخ داد، ایجاد صنعت خودروسازی بود؛ صنعتی که با گذشت چندین سال هنوز نتوانسته به بلوغ برسد و همواره به کمک‌های دولتی نیازمند است. خودروسازان ما حرف از تولید ملی می‌زنند اما در عمل می‌بینیم که بشدت به قطعات خودرو وابسته هستند و هنوز خودکفایی در این حوزه محقق نشده است

 دکتر احمد عزیزی استاد دانشگاه: زمانی که تولید‌کنندگان خودرو تنها راه برای حفظ تولید را رشد قیمت می‌دانند قطعاً به بیراهه می‌روند و این صنعت نمی‌تواند صنعت پایداری باشد. دیگر افزایش قیمت خودرو در بازار کشش ندارد و اگر رویه سال‌های گذشته ادامه پیدا کند مردم به سراغ خودروهای خارجی می‌روند

سال جدید با افزایش قیمت خودرو و عرضه نشدن انواع خودروها در بازار آغاز شد. خودروسازان به بهانه افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده، قیمت حامل‌های انرژی و دیه شخص ثالث قیمت‌های خود را بالا بردند و در این مدت هیچ خودرویی را وارد بازار نکردند. البته خودروسازان اعلام کردند که رشد قیمت فعلی مقطعی است و امیدوارند با حمایت دولت و نظر مثبت شورای رقابت قیمت‌های خود را تا 15 درصد افزایش دهند. این رویکرد نشان می‌دهد خودروسازان می‌خواهند تنها از طریق افزایش قیمت محصولات و تحمیل فشار مضاعف بر مردم هزینه‌های خود را جبران کنند و قرار نیست با افزایش بهره‌وری ومدیریت هزینه‌ها برای ثبات قیمت تلاش کنند. اما در نخستین اقدام دولت به خودروسازان اعلام کرد هر گونه افزایش قیمت تا اطلاع ثانوی ممنوع است و اگر قرار باشد افزایش قیمت محصولی بر اساس نرخ‌های جدید حامل‌های انرژی باشد باید ابتدا در سازمان هدفمندی یارانه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از آن تولید‌کنندگان اجازه افزایش قیمت محصولات خود را دارند. از این‌رو در روزهای اخیر خودروسازان بارها به سراغ شورای رقابت رفتند تا این شورا با حکمیت خود و بر اساس نرخ تورم، قیمت جدید خودرو را اعلام کند. اما این شورا هم نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت را دارد و هنوز برای رشد نهایی قیمت خودرو تصمیم‌گیری نکرده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز معتقد است خودروسازان با افزایش شمارگان تولید باید هزینه‌های خود را جبران کنند.خودروسازان روز گذشته سه راهکار شامل  اعمال تورم بخشی در فرمول شورای رقابت، افزایش 15درصدی قیمت خودرو و  تعیین خودرو در حاشیه بازار برای سال جدید را به دولت پیشنهاد کردند اما هیچ‌کدام از موضوع‌های مطرح شده به اعتقاد کارشناسان منطقی نیست.

کارشناسان اقتصادی و صنعتی درگفت‌و‌گو با روزنامه ایران بیان کردند: روندی که اکنون صنعت خودرو در پیش گرفته از 8 سال گذشته به ارث رسیده است لذا صنعت خودرو با رویکرد‌های قدیمی به بیراهه می‌رود و بطور قطع بعد از مدتی تولید نمی‌تواند ادامه حیات بدهد.
 
صنعت خودرو باید به صورت واقعی خصوصی شود

دکتر <فضل‌الله جمالو> استاد دانشگاه درباره صنعت خودروی کشورمان و این‌که این روزها خودروسازان برای ورود به مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها درخواست افزایش قیمت محصولات خود را دادند، گفت: هنوز معلوم نیست که صنایع خودروسازی ما خصوصی است یا دولتی، هر زمان که این مقوله شفاف شود خیلی بهتر می‌توان در مورد صنعت خودرو بحث کارشناسی کرد.

وی افزود: اگر ایران خودرو و سایپا دولتی است افزایش سرمایه سازمان گسترش و نوسازی می‌تواند به آن‌ها کمک کند و گردش مالی این بخش را افزایش دهد و در نهایت رشد قیمت تنها راهکار خودروسازان برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیست. اگر خودروسازان خصوصی هستند دیگر چرا دولت باید آن‌ها را حمایت کند. <جمالو> تصریح کرد: یکی از نکات مهم و اساسی در صنعت خودرو این است که بانک‌ها با تولیدکنندگان همراه شوند. بانک‌ها با دریافت سود 33 درصدی عرصه را برای خودروسازان تنگ کرده‌اند و اجازه فعالیت به این بخش را نمی‌دهند. وی افزود: صنعت خودرو با افزایش سرمایه سهامداران خرد خود نمی‌تواند رشد کند لذا تسهیلات بانکی تنها گزینه برای توسعه صنعت خودرو است.  این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: همانگونه که دولتمردان اعلام کردند صنعت خودرو نیازمند گردش مالی است. اگر این گردش مالی از طریق بانک‌ها باشد دیگر نیازی نیست که دولت پولی را تزریق کند.

 راهکارهایی که امکان عملیاتی شدن آن وجود ندارد

دکتر <ابراهیم رزاقی> کارشناس اقتصادی نیز درباره شرایط جدید صنعت خودرو و صحبت‌های مدیران خودرو‌سازی در مورد افزایش قیمت در سال 93 گفت: یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در دولت‌های گذشته رخ داد، ایجاد صنعت خودروسازی بود؛ صنعتی که با گذشت چندین سال هنوز نتوانسته به بلوغ برسد و همواره به کمک‌های دولتی نیازمند است. وی با بیان این‌که صنایع خودروسازی سایر کشورها این روزها به غول‌های صنعتی تبدیل شده‌اند و به راحتی در بازار‌های دیگر نفوذ می‌کنند، تصریح کرد: خودروسازان ما حرف از تولید ملی می‌زنند اما در عمل می‌بینیم که بشدت به قطعات خودرو وابسته هستند و هنوز خودکفایی در این حوزه محقق نشده است. <رزاقی> یادآور شد: یکی از اقدام‌هایی که دولت باید انجام دهد تغییر فرهنگ مصرف است. تا زمانی که شعار <هر ایرانی یک خودرو> برقرار باشد نمی‌توان به توسعه یافتگی دست یافت. حمل و نقل عمومی یکی از موضوع‌هایی است که دولت باید به آن توجه کند و اگر بنا است بودجه‌ای به بخش خودرو تزریق شود بهتر است این پول در حمل و نقل عمومی باشد.

وی با بیان این‌که اگر هر فرد یک خودرو داشته باشد در حقیقت توسعه فردگرایی است، تأکید کرد: زمانی که قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کند طبیعی است که خودروسازان به دنبال رشد قیمت باشند اما این رشد باید منطقی و واقعی باشد و از سویی باید به مردم هم توجه شود. <رزاقی> گفت: راه‌های متعددی وجود دارد که خودروسازان به جای افزایش قیمت به آن سمت بروند اما خیلی از راهکارها به دلیل سیاست‌های نامناسب خودروسازان امکان عملیاتی شدن ندارد. این کارشناس اقتصادی متذکر شد: صنعت خودروی ایران، صنعت مونتاژ است. از این‌رو معتقدم در سال 93 باید با رویکرد تازه‌ای به صنعت خودرو نگاه کرد. اگر قرار باشد دولت مرتب به این بخش تزریق مالی کند، قطعاً واردات خودرو می‌تواند مناسب‌تر از تولید با شرایط تورمی باشد.

 صنعت خودرو به بیراهه می‌رود

دکتر احمد عزیزی استاد دانشگاه نیز درباره افزایش قیمت خودرو گفت: سیاست‌های قدیمی که سال‌ها در نظام صنعت خودرو حاکم است باعث شده این بخش مانند خودروسازان سایر کشورها رشد نکند و هر سال درجا بزند.وی افزود: زمانی که تولید‌کنندگان خودرو تنها راه برای حفظ تولید را رشد قیمت می‌دانند قطعاً به بیراهه می‌روند و این صنعت نمی‌تواند صنعت پایداری باشد. وی به مدیران خودروسازی پیشنهاد کرد که به دنبال سرمایه‌گذاری مشترک باشند و از ظرفیت سایر خودروسازان برای توسعه صنعت خودروی کشورمان استفاده کنند.

وی تأکید کرد: دیگر افزایش قیمت خودرو در بازار کشش ندارد و اگر رویه سال‌های گذشته ادامه پیدا کند مردم به سراغ خودروهای خارجی می‌روند و یا این‌که از خرید خودرو منصرف می‌شوند. عزیزی خاطرنشان کرد: تولید‌کنندگان خودرو با کمک و استفاده از پتانسیل یکدیگر می‌توانند روزهای بهتری را برای صنعت خودرو رقم بزنند. وی گفت: ایران خودرو و سایپا به جای آن‌که رقیب یکدیگر باشند و تنها در افزایش قیمت محصولات خود اشتراک فکری داشته باشند باید از طریق توانایی همدیگر به نفع تولید ملی همراه شوند. وی گفت: به نظر می‌رسد رویکرد فعلی که مدیران خودروسازی دارند مربوط به 8سال اخیر است و باید مورد بازنگری قرار گیرد.

 تعرفه واردات خودرو را حذف کنید

  همچنین دکتر علی خاکساری استاد دانشگاه درباره وضعیت قیمت خودرو و افزایشی که خودروسازان مدنظر دارند، گفت: یکی از راه‌هایی که می‌توان قیمت خودروهای داخلی را کنترل کرد واردات خودرو است. دولت با حذف تعرفه واردات خودرو می‌تواند شرایطی را فراهم کند که مردم بتوانند با توجه به بودجه‌های خود، خودرو خریداری کنند و از سویی خودروسازان به معنای واقعی با خودروسازان جهانی رقابت کنند. وی در خصوص این‌که خودروسازان از دولت خواسته‌اند قیمت خودرو در حاشیه بازار تعیین شود، توضیح داد: با این موضوع موافق هستم اما به شرط آن‌که تعرفه واردات خودرو صفر شود. به دلیل بالا بودن تعرفه واردات، بازار خودرو منحصر به چند خودروساز داخلی است و محصولی که خودروسازان تولید می‌کنند با هر کیفیتی به فروش می‌رسد. با رفع انحصار و رقابتی شدن بازار، مصرف‌کنندگان تصمیم‌گیر اول و آخر بازار خودرو خواهند بود و قیمت‌ها این‌گونه منطقی تعیین می‌شود.

خاکساری با بیان این‌که صنعت خودرو باید رشد کند و این زمانی اتفاق می‌افتد که تعرفه واردات خودرو حذف شود، تصریح کرد: مردم سال‌ها است که خودرو با پلتفرم‌های قدیمی سوار می‌شوند. لذا با تغییر رویکرد می‌توان بازار خودرو را متحول کرد. ترکیه با جذب خودروسازان خارجی شرایط را برای سرمایه‌گذاری آن‌ها فراهم کرد به‌گونه‌ای که این کشور به یکی از صادرکنندگان مطرح خودرو تبدیل شده است. خودروسازان داخلی نیز باید از این الگو پیروی کرده و شرایط را برای حضور خودروسازان خارجی در ایران و سرمایه‌گذاری آن‌ها فراهم کنند. وی در پاسخ به این سؤال که موافق افزایش قیمت خودرو هستید، گفت: قیمت خودروها باید متناسب با درآمد عموم جامعه باشد. در واقع مردم باید بتوانند با پول چند ماه حقوق خود خودروی مناسب را خریداری کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

تهرانی: 1393/2/310:03:15،
46
228
چرا دو راهی؟! وقتی همه چیز گرون شده، دستمزد، بنزین و تورم؛ خودرو هم باید گرون بشه! فقط زورتون به خودرو ساز میرسه؟! چطور شب عید ایرانی ها میلیون میلیون خرج آجیل و کفش و پوشاک کردن، حالا نوبت ماشین که میرسه میگن گرونه؟! گرونه نخرند! پای پیاده یا با مترو! کسی کسیو مجبور نکرده ماشین سوار شن!
حسینی: 1393/2/310:10:28،
124
20
حتما جنابعالی هم یکی از سهام دارای خودرو سازی هستی ! که یه همجنین حرف مسخره ای می زنی
مگر پارسال یه تیم تحقیقاتی از مجلس شورای اسلامی جمع نشد تا به قیمت ها رسیدگی کنه بعد معلوم شد بین 5 تا 9 میلیون تومن خودروها تون الکی گرونه !
بس کنید با پول پرایدی که از مردم میگیرید اونور آب پرایدو سوار میشن!
محمد: 1393/2/310:22:43،
77
17
جوک نگو با با .خودرو تو ار زونی هم قیمتش 3 برابر دنیا بود تو ایران خبر نئاری؟
ایران خودرو: 1393/2/310:22:44،
20
118
یه راه بیشتر نمونده...
گرون تر کنید تا 30 درصد...
ramstin: 1393/2/310:22:59،
92
18
تعرفه واردات خودرو صفر بشه شما اینقدر دم در نمیاوردین جلو اراده ملت وایستین.
ئ: 1393/2/310:24:12،
62
16
چه قدرم حرس داره می خوره تابلو پسر ریس کارخونستا
فرهاد: 1393/2/310:26:28،
45
14
آره خوب پراید سال تولیدش 1987 جندسال از تولیدش میگذره؟تکنولوژیش برایه چندسال پیشه همین بس برایه اینکه خجالت بکشی
مهدی: 1393/2/310:27:26،
69
15
ماشین قبل از گرونی هم قیمتش تو ایران خیلی بالا بود
داریوش: 1393/2/310:30:02،
45
14
من نمیدونم چه طور ایران خودرو هفدهمین تولید کننده بزرگ دنیاست بعد میان میگن چون تولیدمون جهانی نیس قیمت تمام شده خودرو بالاست اونم با دستمزد کار گری که 1 دهم کشورهای دارای صنعت خودرو سازیه و همینطور هزینه های سوخت پایین تر
javad: 1393/2/310:43:35،
53
23
جوک سال :
"آقای وزیر صنعت و معدن در پایان دیدار خود ابزار امیدواری کرد خودروسازان بتوانند با تلاش و کوشش در جمع 10 خودروساز برتر دنیا قرار بگیرند" !!!!! D:
تا زمانی که این صنعت خودرو مسخره از انحصار خارج نشه و واردات خودرو آزاد نشه هر روز بدتر میشه و هیچ امیدی بهش نیست ...
امیر: 1393/2/310:04:18،
74
21
بابا این که صنعت نیست چراغشو عوض میکنند میگن شد مدل فلان بابا جمش کنید برید دوچرخه بسازید با این فرغوناتون از روز اول دردسره ؟؟؟؟
مجید: 1393/2/310:05:36،
63
15
توی هر کاری انحصار باشه،مثل صنعت خودرو سازی در ایرانمنافع مصرف کننده نادیده گرفته می شود
نیما: 1393/2/310:07:03،
120
19
کو گوش شنوا!!!حرف حق تو این مملکت به جایی نمیرسه الکی خودمونو خسته نکنیم
ممد: 1393/2/310:13:25،
61
17
اول قيمت را افزايش مي دهند بعد ميگن : دولت به خودروسازان اعلام کرد هر گونه افزایش قیمت تا اطلاع ثانوی ممنوع است
ایران: 1393/2/310:20:27،
42
12
الان با این وضعیت که پایه حقوق 600 هزار تومان است برای خرید یک خودرو 206 باید یک کارگر تقریبا با این حقوق بسیار عالی اداره کار حدود 60 ماه کار کنه و آب و غذا هم نخوره و هیچی هم گرون نشه تا بتونه یه خودرو(خودرو!) بخره.
مرتضی: 1393/2/310:21:39،
33
15
این انیشتین با اون بی سوادی و کند ذهنی خیلی از فرمولارو کشف کرد و لی چندتا به اصطلاح .......... نتونستند یه فرمول بذارن
محسن: 1393/2/310:22:12،
44
14
به پیر به یپغمبر نخرید اگه هم نیاز دارید دسته 2 بخرید !
بذارین این فرغون سازها برشکست بشن راحت شیم ...
تا کی عکس ماشین های خارجی رو ببینیم و حسرت بخوریم ؟!!
در جواب تهرانی >>> تو یکی ... !!!
گوهریان: 1393/2/310:22:42،
57
18
تمام این صحبتهاي مربوط به افزایش قیمت زیر سر احمد نعمت بخش هست . اصلا جز افزایش قیمت اقای نعمت بخش حرف دیگه ومدیریت دیگه ای بلد نیست . 206 رو تا صد ملیون نکنه دست بر نمیداره . یکی هم نیست برکنارش کنه تا مردم نجات پیدا کنن .هر کی موافقه مثبت بزنه
abbas: 1393/2/310:27:02،
40
15
کوچیک بودیم مادر بزرگم میگفت انشالله به درد چه کنم چه کنم نیوفتی پیش خودم میگفتم این پیرزن چی میگه معنی این حرفش چیه حالا فهمیدم معنی حرفش چی بود
بی گناه: 1393/2/310:27:32،
46
16
ای آقا . صنعت خود رو سازی ما باید با صنعت فرغون سازی رقابت کنه . کیلویی قیمت میزارن فکر کردن چی تولید میکنن . اگه راست میگن دست مردم باز بزارن می بینی غرغون خارجی رو به این اشغال ماشین ها ترجیح میدن.
زند: 1393/2/310:30:31،
47
16
تا وقتی تعرفه واردات در جهت حمایت از به اصطلاح خودرو ساز های داخلی باشه اوضاع همینه 100 سال دیگه هم همینه
گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
کیا: 1393/2/310:37:10،
33
14
آخه ما که می دونیم غیر از ایران جای دیگه دنیا فروش این ماشینا غیر ممکنه چرا پای حرفهامون نمیمونیم ، اشتباهاته گذشته رو تکرار نکنیم ، تحریم رو ادامه بدیم من به تحریم خودرو ساز داخلی ادامه می دم ،یکبار، فقط یکبار پای خرفاتون بمونید
منبع آگاه : 1393/2/311:13:26،
22
52
پارس تندر و ال نود بخريد .
داره گرون ميشه . نگين نگفت . سود ميكنيد .
Dub: 1393/2/311:21:15،
28
13
کاملا موافقم باهات. اگه خودمون نخواهیم هیچ کس دلش به حال مردم نمیسوزه. کلا من که تا حالا ندیدم دولت یه تصمیم مفید برا مردم گرفته باشه
سانيا: 1393/2/311:37:09،
49
16
ميگن 206 چيني و هنديه .
كسي هست بگه راست ميگن ؟
طبق كيفيت اعلام شده بنظر مياد راست ميگن .
زال الدین : 1393/2/311:41:51،
58
53
مرگ بر محصولات بی کیفیت و خودروهای غیر استاندارد ایرانی و چینی و ...
رضا: 1393/2/314:56:08،
24
12
سلام .مهندسسسسسسین ایران خودرو وسایپا و... شما که علامه ی ماشین سازی هستید .یه درخواستی ازتون دارم .شاسی بلند ماشینهای سمند پژو ومخصوصا پراید رو هم بسازید تا از خارجی هاعقب نمونید .طراحان عالی رتبه جهان
س: 1393/2/322:24:00،
23
15
اگه مهندس داشتن که وضعشون این نبود ...

وقتی میتونن همین آشغالا رو بندازن به مردم چرا باید پول مفت بدن به مهندس...
٢٠٧: 1393/2/315:33:10،
27
22
ما رفتيم يه ٢٠٧ كار كرده بخريم ٣٤ ميليون ناقابل (كلي واسه جمع كردن اين پول زحمت كشيدم) ... روز بعد يارو گفت ٣٨ كمتر نميدم !!! دقيقا همين ديروز ! :|
من ديگه هيچ حرفي ندارم.احمدي نژاد كجايي يادت بخير ....
مجید: 1393/2/317:57:31،
25
17
قیمت قطعات منفصله پراید حداکثر 4 میلیون میشه چرا پراید 18میلیونی خودرو سازی که قیمت قطعات خودرو را تغییر نداده افزایش چرا
مشتری: 1393/2/411:53:37،
26
15
لطفا در تعیین تیتر خبری دقت کنید
مگر صنعت خودرو در کشور داریم؟ اساسا تعریف شما از صنعت چیست؟
محمد: 1393/2/510:00:46،
21
16
کار ازکار گذشته .از ماست که بر ماست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار