کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

با پايين آمدن نرخ سود , پول از بانكها به بورس مي رود؟

کدخبر:۴۴۲۰سه شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۹:۰۰۶۶۲۰ بازدید

چند روزي است كه مسوولان وزارت اقتصاد و بانك مركزي به تب و تاب افتاده اند كه بانكها بايد نرخ سود را پايين بياورند تا سرمايه ها از بورس خارج نشده و تالار شيشه اي سقوط نكند.اين رفتار طي ...

 احمدي نژاد در همان سال نخست رياست جمهوري خود شعار ارزان شدن تسهيلات بانكي و حتي ادغام بانكهاي تجاري را در همه جا فرياد مي زد.البته اين شعار مدت زماني به واقيعت پيوست و احمدي نژاد با زورو جبر و حتي تهديد مديران عامل بانكها حرف خودر ا به كرسي نشاند و نرخ سود ها كمتر از تورم تثبيت شد. 

با اين رفتار دولت قبل بانكها بيش از ۱۲۰ درصد منابع خود را مصرف كردند و حتي خطوط اعتباري آنها نزد بانك مركزي به مرز هشدار و وروشكستگي رسيد.بانكها همه نوع وام را مجبور بودند با نرخ پايين تر از تورم به هر شركتي و طرحي بويژه طرح بنگاههاي زودبازده كه هنوز هم عواقب آن دامن دولت را گرفته است. بانكهاي دولتي آن زمان با چند بحران مواجه شدند.از يك طرف قلك دولت بودند و به اجبار وام ارزان با نرخ كمتر از تورم و قيمت تمام شده مي پرداختند و از طرف ديگر با تحريم و كاهش منابع ارزي مواجه شدند. در اين برهه همه براي گرفتن وام صف كشيدند.دليل اش هم ساده و منطقي بود.تورم ۲۰ تا ۲۲ درصد بود نرخ سود كمتر از ۱۴ درصد.براي همين بسياري وام هاي صوري را صرف امور دلالي چون خريد املاك و خودرو كردند. 

اين رويه در نهايت در سالهاي پاياني دولت نهم و اواسط دولت دهم دوام نياورد و بانك مركزي مجبور شد براي زنده نگه داشتن بانكها نرخ سود را كمي به تورم نزديك و بانكها بتوانند پول جذب كنند. 
البته دعواي احمدي نژاد و بانكها خود داستان مفصلي دارد.دعوايي كه بسياري از مديران عامل و حتي هيات مديره بانكها را قرباني كرد. اما با تغيير دولت و روي كار آمدن دولت موسوم به تدبير و اميد بسياري از اقتصاد دانان و كارشناسان بانكي اميد داشتند كه دولت و بانك مركزي فضاي رقابتي براي نرخ سود ايجاد و از دخالت دستوري بپرهيزد.اين موضوع نيز در چند ماه گذشته بر فضاي شبكه بانكي حاكم شد و بانك مركزي بسته سياستي و نظارتي را ابلاغ نكرد و نرخ سود را به عهده خود بانكها گذاشت. 

اين امر به ايجاد نرخ هاي سود جذاب براي مشتريان مبدل شد و سرمايه هايي كه در بازار هايي چون ارز و سكه و حتي ملك راكد بودند به سمت بانكها سراريز شدند. البته ناگفته نماند كه شروع كننده بازي نرخ سود خود بانك مركزي بود كه نرخ سود اوراق مشاركت را به رقم ۲۳ درصد افزايش داد.اين يعني بانكها مي توانند تا نرخ سود ۲۳ درصد سود خود را بالا ببرند.موسسات اعتباري نيز دو درصد بالاي اين نرخ گذاشتند و ۲۵ درصد را روزشمار براي خود تعيين كردند. 

حال با گذشت چندين ماه بانكها تا حدودي فربه تر شدند و حسابهاي قرمزشان تبديل به سبز در بانك مركزي شد.در مقابل اين بازار،تالار شيشه اي كه تا چند ماه قبل از پايان سال ۹۲ ركوردهاي خود را يك به يك جا به جا مي كرد،با تدوين لايحه بودجه دولت و برخي تغييرات قيمتي چون نرخ خوراك پتروشيمي و حامل هاي انرژي سهام ها با روند نزولي مواجه شدند.در كنار اين موضوع بانكها نيز رقيب سرسختي براي بورس بودند. بورس كه پيشاني يك اقتصاد مي تواند باشد،كم كم دولتمردان را نگران كرد و آستين ها را بالا زدند تا كاري كنند.براي همين هم راحت ترين راه را برگزيدند.نرخ سود بانكي را كاهش دهند آن هم بصورت دستوري. 

اگر قرار باشد منطق حاكم شود اكنون نرخ تورم ۳۲ درصد است كه با شورع فاز دوم هدفمندي به بالاي 35 درصد خواهد رسيد.بنابراين نرخ سود كمتر از اين رقم در واقع به زيان مشتريان بانكها تمام مي شود. ضمن اينكه معلوم نيست تصميم دولت مبني بر كاهش نرخ سود بانكها منجر به ورود پول به بازار سرمايه خواهد شد يا خير؟از سوي ديگر جذاب ساختن صوري يك بازار و سود كوتاه مدت آيا مي تواند از منطق استوار بهره مند باشد؟ اگر دولت به عدم دخالت دولت در اقتصاد و بازار مقيد است پس دستور و اجبار به كاهش نرخ سودبانكها كه اكنون نيز پايين تر از نرخ تورم است چه معنايي دارد؟ 

در پی افزایش نرخ تورم تا نرخ ۴۰ درصد مسئولان اقتصادی و بانک مرکزی دولت یازدهم برای کاهش این نرخ تا حدود ۳۰ درصد تا پایان سال به تکاپو افتاده اند و در حال ارزیابی نظرات کارشناسات در این زمینه هستند.یکی از مواردی که طی روزهای گذشته به وفور بیان شده است و به عنوان راهکار مناسب از آن یاد می شود افزایش نرخ سود سپرده ها در بانک ها است که به نظر می رسد تا حد زیادی این موضوع به حقیقت بپیوندد. اما به راستی چرا باید برای کاهش نرخ تورم نرخ، سود سپرده ها را در بانک ها افزایش داد و آیا با افزایش نرخ سود سپرده ها تکلیف تسهیلات اعطایی به بنگاه های زودبازده و بخش تولید به چه صورت خواهد شد و آیا این به نفع اقتصاد کشور است؟ 

در شرایط موجود که حداکثر نرخ سود سپرده ها در بانک ها در خوش بینانه ترین حالت به ۲۵ درصد می رسد و نرخ تورم نیز ۳۲ درصد علاوه بر اینکه هیچ سودی برای سپرده گذار ندارد زیان نیز نصیب سپرده گذار می کند.البته این زیان در سپرده شخص بصورت پنهان نمایش داده شده و بهتر است اینگونه بیان شود که قدرت خرید سپرده گذار کاهش یافته است.در این صورت سپرده گذار ترجیح می دهد به جای سپرده گذاری در بانک پول خود را در بازارهایی سپرده گذاری کند که حداقل ۴۰ درصد بازدهی داشته باشد تا قدرت خرید آن حفظ شود. 

كاهش نرخ سود بانكي در يك اقتصاد با تورم بالا يعني بالا بردن ماشين از سرازيري به بالاي كوه است.مسوولان گفته اند كه نرخ تورم به ۲۵ درصدخواهد رسيد و بنابراين نرخ سود نيز بايد كاهش يابد.آيا اين استدلال مي تواند پايه اقتصادي داشته باشد؟ بهتر نيست كه وزارت اقتصاد و بانك مركزي به جاي كوبيدن بر طبل كاهش تورم و نرخ سود،برنامه عملي و اجرايي خود مبني بر پايين آمدن تورم د رواقعيت را بيان كنند.آيا مي توان از تورمي كه فاز دوم هدفمندي يارانه ها به دنبال دارد چشم پوشي كرد؟ 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Maya: 1393/2/212:33:26،
92
20
آخه چرا دولت دست از سر بازار پول و سرمایه برنمیداره؟ اگه دخالت های دولت نباشه این دو تا مسیرشون رو پیدا میکنن
بدنبال سود بیشتر: 1393/2/213:22:53،
56
28
خرید خودرو ملک ارز سکه طلا فرش اعلا ودهها مورد دیگر برای سرمایه گذاری مناسب تر از بانک ها میشود
هویج: 1393/2/213:23:09،
62
23
چون مردم برای یارانه ثبت نام کردن حالا همه باید جریمه شن. این است تدبیر و امید.
تدبیر: اینکه تدابیری براتون داریم!!!!!!!!!!!!!!!
امید : امید نداشته باشید تا به ثبات برسیم!!!!!!!!!
سپهر: 1393/2/214:07:41،
57
22
الان پول مردم توی بانکاست، دارن دلار رو گرون میکنن که دولت پوش دربیاره، خب باید یکی باشه این دلار گرون رو (به امید گرون تر شدن) بخره یگه. میگن نرخ سود رو کم میکنیم، مردم پولا رو میکشن بیرون میبینن دلار داره میره بالا میرن دلار گرون میخرن، بعد دولت ارز تزریق میکنه دلار میاد پایین همه ملت دلارایی که گرون خریده بودن رو میفروشن و ضرر میکنن دولت هم خودش دلارا رو میخره، پولای اضافی هم به جیب میزنه. میگی نه، تا آبان ببین اگه همچین نشد.
مجید.ح: 1393/2/214:27:19،
41
17
آقا مواظب باشید دوباره جمشید بسم الله سر و کله اش در بازار پیداش شده !!!!!!! در ایران یک برنامه اقتصادی دولتی وجود دارد پوشش کسر بودجه را با بالا بردن نرخ ارز جبران میکنند. فقط سر چه کسی کلاه میرود ؟ مردم مردم و مردم
فرهاد: 1393/2/214:30:53،
30
16
تا زمانی که نرخ تورم بلا تر از نرخ سود بانکی هست شرایط اصلاح نمیشه
فرامرز : 1393/2/214:34:48،
22
24
بنده خودم بولامو از بانک آوردم بیرون سکه خرید کردم.چون هیچ کسی تو این کشور به فکر مردم و سرمایه گذار خرد نیست
غلی: 1393/2/214:37:30،
20
20
خرید سهام های سوده تا زمانی که دست تعدادی نور چشمی باشه و این شرکتهای کار گذاری بیچیدش نکنند مردم سمتش نمی رون
تولید کننده: 1393/2/216:39:15،
24
18
آقایون کارشناس !!! چقدر حافظه ضعیفی دارن، چند ماهه پیش که نرخ سود بانکی بسیار کمتر از تورم بود مردم پولشونو تو بورس بردن؟؟؟خیر فقط طلا ،دلار و دلال بازی...
آخه این چه تحلیلیه نرخ دلار و سکه و زمین حبابی رفته بالا بعد سهام حبابی نرفته بالا !!!سرمایه گذاری در بورس بدون رانت اطلاعاتی یعنی ضرررررررر.....
موسی: 1393/2/212:40:12،
69
26
نخیر به بورس نمیره.
فعلا که داره واره بازار دلار و سکه میشه.
سکه 1000000تومان
دلار 3310 تومان
مسعود : 1393/2/212:41:14،
51
15
دلار دوباره 3300 تومنو رد کرد !!!!!اجناس داره گرون میشه و مشتری هم نیست من نمیدونم پولهامو کجا سرمایه گذاری کنم والا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ادم تو این مملکت از فردا خبر نداره!!!!!!!!!!!
مجتبی-شیراز: 1393/2/212:41:51،
53
23
پایین اومدن نرخ سود بانک ها فاجعه هست باز مردم پولشون میریزن تو بازار و تورم افزایش پیدا می کنه اشتباه این کار
قادر تبریزی: 1393/2/411:50:46،
17
28
چرا فاجعه باشه اگر مردم پولهای که در بانک دارنو بیارن بیرون و در کسب وکارهای ولو کوچک سرمایه گذاری کنن هم برا عده ای کار درست میشه و هم وقتی عرضه بطور کلی زیاد باشه قیمتها رقابتی میشه.من کسای را میشناسم که کارگاههای خودشون بستن وپولشو گذاشتن بانک واظهار رضایت میکنن
علی: 1393/2/212:43:39،
33
55
بحث بسیار جالبی بود ولی تحلیل جانب دارانه بود
اولا نرخ سود سپرده بانکها بالا بره نرخ تسهیلات هم بالا میره و برای بنگاه های تولیدی صرف نمیکنه وام بگیرن و هزینه تولید بالا میره و در نهایت شرکتها ورشکسته میشوند
دوما کسی که هیچ تلاشی برای پولش نمیکنه و خیال راحت پولشو میذاره توی بانک چرا باید سود زیادی ببره؟ همین میشه هیچ کس نمیره سمت کارهای تولیدی. وقتی بانکها خودشون عامل اصلی تورم هستند انتظار داریم نرخ تورم بیاد پایین؟
افشین: 1393/2/214:07:39،
28
23
آقای محترم در کشوری که حداقل تورم 35% را تجربه می کنه سود سپرده فقط جبران 25% از افت سرمایه سپرده گذار است و هنوز سپرده گذار حداقل 10% سالیانه سرمایه از دست می دهد.
فقط با مردم بازی می کنند و خودشان در این بلاتکلیفی مردم کارشان را پیش می برند.تا کنون فکر کرده اید چرا سود سپرده 3 یا 4 یا 5 ساله بانک ها کمتر از 3 ماهه است؟ چون سود سپرده ها را با برنامه ریزی قبلی بعد از فاز دوم هدفمندی کاهش می دهند و سپرده گذار بخت برگشته می ماند و کاهش ارزش پولش.
علی: 1393/2/212:44:02،
44
33
سوما عامل اصلی صعود دلار ، اجرای هدفمندی هستش که کاری بسیار بی فایده می باشد. از این طرف دولت نرخ حامل های انرژی رو میبره بالا و از اون طرف دلار میره بالا و چرخه
بی پایان تورم و کاهش ارزش پول ملی

راهکار: 1- عدم اجرای هدفمندی 2- کاهش نرخ بهره بانکی
درنهایت مردم مجبور میشن پولشون رو توی کارهای تولیدی وارد کنند و اقتصاد کشور ترمیم پیدا میکنه
NBA: 1393/2/213:51:10،
40
18
جناب :
بنده 20 سال است در بازار هستم ، و با احتمال زیاد می گویم ، اگر سود بانکی کاهش یابد ، دلالی در بازار ارز سکه ، مسکن ، دلالی بورس و ... افزایش یافته و تورم دوباره به سال 91 نزدیک می شود .
پس ازاد کردن نقدینگی در اقتصادی که ظرفیت جذب بالایی ندارد ، تبدیل به سفته بازی و افزایش لجام گسیخته قیمتها و تورم می شود .
سپهر: 1393/2/214:09:28،
19
24
آقا تو رو قرآن شما که اینقدر کارشناسی و دستت تو کاره و نظرات تخصصی میدی، بگو منظورت از NBA دقیقا چیه؟ من اینو چند بار پرسدم جواب ندادی.
علی 2: 1393/2/214:26:17،
14
14
علی آقا عزیز
شما اگر لطف کنی یه سری به دادگاهها بزنی میبینی که تو همون سالای 90-91 که اوج تورم و نرخ پایین بهره بانکها بوده،
دادگاهها هم پر شد از پرونده های کلاه برداری و ... که حاصل از این بود که بازاری که عملا فرهنگ سرمایه گذاری مطمئن در آن نیست میشه همین!
یعنی مردم عامی یا باید پولشونو بدن قالتاقا بوخورن یا باید شاهد بی ارزش شدن پولشون باشن.
NBA: 1393/2/216:19:24،
23
21
جناب سپهر ، با عرض ارادت :
بنده در حدود 25 سال قبل به صورت حرفه ای در تیم بسکتبال کشور در پست سانتر فوروارد توپ می زدم ، ولی متاسفانه در ان دوران از ورزش بصورت مالی حمایت نمی شد ، و مجبور شدم در رشته داروسازی تحصیل نمایم ، و الان داروخانه دار هستم ، و بصورت تفننی در بخشهای دیگر اقتصادی فعالیت می کنم .
سپهر: 1393/2/306:58:04،
13
33
جناب NBA ممنونن از پاسخ شما. :)
حمید: 1393/2/212:52:08،
29
40
هیچ راهی وجود نداره جز ادامه هدفمندی یارانه ها. درسته باعث تورم میشه ولی چاره ای نیست. اقتصاد قوانین خودشو داره. نمیشه با این وضعیت یارانه ها اقتصاد خوبی انتظار داشت. نرخ سود بانکی هم باید واقعی باشه نزدیک تورم
علی: 1393/2/213:36:36،
22
23
مرد حسابی،اون قوانین اقتصادی برای کشورهایی هستند که اقتصادشون نشت نداشته باشه و وقتی یارانه رو ندادند پولش بره برای امور زیربنایی.آیا این مسئله در کشور ما صادقه! مردانه راستش رو بگو.حرف خودت رو قبول دارم!!
کیان: 1393/2/212:57:56،
57
21
الان سود پایین بیاد پول میره تو دلار مسکن سکه. بورس مرده
مهدی: 1393/2/213:04:42،
35
18
سود بانکی که کم بشه ...مقصد این پولها بازار ارز و طلا و سکه است...حالا بشینید و ببینید
سارنگ: 1393/2/213:17:35،
20
16
این نشون میده که طرح انصراف از یارانه که توسط دولت کلید خورده بود با شکست سنگینی مواجه شد و تبلیغات هم اثری نداشت. حالا هم باز تدبیر دولت احدی نژاد رو پیش گرفته برای کسری بودجه و جبران ان رو آوردند به سفته بازی در بازار دلار و سکه ، تا شاید به این طریق بتونند درآمد داشته باشند برای پرداخت یازانه ها.
mohsen: 1393/2/213:18:34،
53
38
مردم دوباره طلا میخرن- گرون میشه میفروشن - خونه میخر... و همینطور چرخه در جریانه...
مهرداد: 1393/2/213:48:34،
30
28
(مسوولان گفته اند كه نرخ تورم به ۲۵ درصدخواهد رسيد ) !!!

دولت تدبیر و امیده یا دولت جک و لطیفه ؟؟؟
MORIAGHA: 1393/2/214:00:53،
30
20
سلام . ایران جیب . خسته نباشی
آیا امکان داره که اسم و موقعیت کسی رو که مقاله رو مینویسه ، زیر مقاله اضافه کنی . شاید خیلی ها دوست داشته باشند کارشناس و صاحب نظر مورد نظر رو بشناسند . با تشکر
احمدی نژاد کجایی؟: 1393/2/214:07:37،
31
23
آقا جان 99% مردم از بورس خبر ندارن سودا بیاد پایین پولزمین و ارز میکنن حتی 1 ریال اونم وارد بورس نخواهد شد
افشین: 1393/2/214:33:46،
21
24
مرحبا . سیسم هم همین را می خواهد. مسکن راکد شده سرمایه آقایان خاک می خوره باید یه جوری فعالش کنند. بهترین کار تحریک مردم برای خرید است. چه کسی با دلار بازی می کند و از افزایش قیمت آن سود می برد؟چه کسی در التهاب اقتصادی و ایجاد تورم سود میبرد؟دولتمردان محترم آرامش مردم را نمی توانید ببینید؟چه ضرورتی داره در این شرایط اسفناک اقتصادی و رکود تورمی فاز دوم را شروع کنید و نمک به زخم مردم بپاشید.
قادر تبریزی: 1393/2/412:17:04،
23
18
آقا خواهشا یه نگاه به کشورهای در حال توسعه بکنین صنعت ساختمان سازی در بسیاری از کشورها از جمله ترکیه خیلی مورد توجه هستش چرا ؟چون ایجاد کار میکنه چون ارزش افزوده داره.میاد در ازای خرید خانه اقامت میده چرا؟چون کسی که خونه میخره دلار میبره باخودش .چون کارخونه های تولیدی لوازم ساختمانی کار میکنه ووو
حقوق بگير: 1393/2/214:25:03،
29
24
آقاي روحانيبايد پاسخ بدهند كه اگر تورم امسال 25 درصد نشد و بالاتر رفت مثلاً 35 يا 45 در صد شد چكار مي كنند ، خودشان استعفا مي دهند يا رئيس بانك مركزي را تعويض مي كند يا وزير اقتصاد را عزل مي كنند. عواقب تصميمات و پيش بينيهاي نادرست در سيستم را چه كسي بايد جبران كند؟؟؟؟؟؟؟؟
حمدالله: 1393/2/214:58:24،
49
28
همه رو دلال بارآوردن اصلا یه موضوع علمی اقتصادی برای این جامعه مطرح کردن تا حالا هرچه آدم پول داشته باشه بالاخره میمیره هیچ پولی هم باخودش نمیبره ادیسون پولدارنبود ولی اسمش ماندگارشد
omid: 1393/2/216:33:41،
14
17
مگه چند درصد بورس اومده تو بانکا؟؟؟؟؟؟
چرا هر روز یه داستانی میسازن؟
یه روز میگن میبریم بالا فردا میگن میاریم پایین
زمانی که کار مثبت اقتصادی انجام نشه و رکود باشه بورس هم سقوط میکنه
تمام صعود های پارسال همه حباب بود و دون میپاشیدن که مردم جذب بورس کنن
poya: 1393/2/217:52:49،
34
25
ههههه عامل اصلی همه مشکلاتو تورم ی سیکله معیوبه که با همکاری بانک مرکزی(کاملا ملی)این بانکاو و موسساته که بازار مسکن و ارزو دلار و نقدینگی مردمو به بازی گرفتن با کاهشو افزایش سود بانکی دارن با همکاری هم این مردمو مپل گله به سمت بازار هدف خودشون هدایت میکنن....ای مردم ناااادووووووونه از همه جا بیخبر
محمد: 1393/2/308:39:32،
24
20
ما مردم ی روز خوش از این حاکمان نداریم اینا ی مشت بی لیاقت هستند بجای اینکه درامدشونو از صادرات و خارج از کشور کسب کنند همش تو این فکرند که ارزش پول ملی را کاهش بدهند واینا جیبشونو با ارز پر بکنند
بصير: 1393/2/312:17:43،
17
20
نبايد تصور كرد با پايين امدن سود سپرده هاي بانكي تورم و غيره حل مي شود بلكه پول سرگردان به سمت اقتصاد كاذب پيش مي رود مثل سكه و ارز و دلالي مسكن و غيره بايد سود متناسب با تورم باشد و از طريق بانك ها پول به سه بخش مهم اقتصاد تزريق شود
tvفرناز: 1393/2/315:53:53،
17
19
تا زمانیکه شاخص بورس رو بصورت مصنوعی خود دولت بالا میبرد خبری از جذب سرمایه نیست وفقط عددی سازی رخ میدهد
رضا: 1393/2/711:45:04،
18
17
بخدا قسم دیروز با دوست صمیمی خودم که 2 ساله رفته به کشور دانمارک و اونجا زندگی میکنه چت میکردم ازش پرسیدم علی در دانمارک قیمت کالاها هر سال افزایش پیدا میکنه؟ میدونی چی جواب گرفتم ؟ اون قسم میخورد میگفت 20 سال پیش که قیمت یک کیلو مرغ 7 کرون بوده الانم همون 7 کرون هستش واقعا من خجالت کشیدم وقتی اینو شنیدم ما کجا زندگی میکنیم و اونا کجا زندگی میکنیم؟؟؟؟؟
علی: 1393/2/712:23:22،
16
18
دانمارک از لحاط رفاه رتبه نخست رو در جهان داره دوست من.
با ایران مقایسش نکن
حمید : 1393/2/1318:49:45،
36
19
بالا رفتیم ماست بود پایین اومدیم دوغ بود قصه ما دروغ بود دروغ!!!!!!!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار