کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حذف‌شدگان از دریافت یارانه فرصت اعتراض دارند

کدخبر:۴۲۸۵دوشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۹:۵۷۵۳۱۴ بازدید

روز گذشته پنجمین روز ثبت‌نام هم به پایان رسید. در این روز اولین گمانه‌زنی از تعداد انصراف‌دهندگان از دریافت یارانه بر روی خروجی ها قرار گرفت. بر اساس این خبر، 15 تا 20درصد تهرانی‌ها از دریافت یارانه انصراف داده‌اند.

در مرحله نخست هدفمندی یارانه‌ها حدود چهارمیلیون‌و۲۲۲هزار خانوار در تهران یارانه دریافت می‌کردند و بر اساس تقسیم‌بندی‌های صورت‌گرفته از آغاز ثبت‌نام مرحله دوم تا امروز به‌طور میانگین روزی ۳۵۰ تا ۳۶۰هزار خانوار ثبت‌نام کرده‌اند و تاکنون 15 تا 20درصد انصراف روزانه در تهران وجود دارد. البته گمانه‌زنی‌ها وقتی قطعی می‌شوند که روزهای مربوط به جامانده‌ها از ثبت‌نام یعنی 30 و 31 فروردین‌ماه نیز بگذرد. برخی کارشناسان معتقدند تعدادی از افراد از ثبت‌نام جا مانده‌اند و احتمال ثبت‌نام این گروه از افراد و کاهش تعداد انصراف‌دهندگان در این دوروز وجود دارد.


 اگرچه هم‌اکنون شرایط و وضعیت فرآیند ثبت‌نام متقاضیان به روال مناسب خود رسیده و دیگر از سردرگمی و دشواری‌های روز نخست ثبت‌نام خبری نیست ولی بحث انصراف از دریافت یارانه از سوی اقشار متمول و بی‌نیاز همچنان نامعلوم و مبهم باقی مانده است، آنچنان‌که هنوز هم این موضوع دغدغه بسیاری از مسوولان دولتی است و در میان سخنان و اظهارنظر مسوولان بیش از هر موضوع دیگری خودنمایی می‌کند؛ موضوعی که از ابتدای شروع فاز دوم هدفمندکردن یارانه‌ها مکررا از سوی مسوولان دولتی تاکید شد تا با انصراف خودخواسته و آگاهانه اقشار بی‌نیاز، دایره آماری دریافت‌کنندگان یارانه نقدی کوچک شود.در این چارچوب است که شاپور محمدی، معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با «فارس» با تاکید چندباره برای انصراف بی‌نیازان از دریافت یارانه می‌گوید: دولت هیچ راهکار علمی و صحیح و متناسب برای حذف ندارد و حتی اگر فردی حذف شود، فرصت اعتراض دارد و مشکلی وجود ندارد و دولت بررسی‌های خود را علمی، منطقی و عادلانه انجام خواهد داد، اما واقعا اگر کسی احساس می‌کند نیازمند نیست انصراف دهد. دولت منابع انصرافی‌ها را در جهت تولید، سلامت، بهداشت و اشتغال و دیگربخش‌ها هزینه خواهد کرد و فواید زیادی در نگرفتن یارانه است.

وی در واکنش به این موضوع که دولت قصد دارد مالکان را از مستاجران جدا کرده و بر این اساس یارانه نقدی را واریز کند نیز تاکید می‌کند: دولت به همه عوامل توجه می‌کند و فقط صرف مالکیت نیست و خود مردم بهتر تشخیص می‌دهند که ثبت‌نام کنند یا خیر و اصل به اعتماد و اطمینان به مردم است. در مرحله بعدی بر اساس فاکتورهای مختلف، وضعیت مالی افراد سنجیده خواهد شد و بر این اساس میزان درآمد خانوار شهری با خانوار روستایی متفاوت خواهد بود.معاون وزیر اقتصاد در نهایت با توجه به حجم بالای ثبت‌نام متقاضیان و راهکار دولت برای واریز یارانه نقدی به مستحقان واقعی می‌گوید: اینکه چه فردی نیازمند است، به دهک مرتبط نشده است و در مرحله بعدی دولت بررسی خواهد کرد. قانون حق را به دولت داده است که افراد را راستی‌آزمایی کند و متن قانون است و در چارچوب قانونی عمل خواهد شد.

با این حال به‌نظر می‌رسد که فرآیند ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه با رسیدن به تاریخ 29 فروردین به‌صورت کامل به پایان نرسد و تغییرات عمده‌ای در میزان آمار کلی متقاضیان دریافت یارانه ایجاد شود آنچنان‌که نرگس نجفی، سخنگوی سازمان هدفمندی نیز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت می‌گوید: ثبت‌نام کنونی مرحله نخست فرآیند ثبت‌نام و تعیین آمار کلی و دقیق متقاضیان دریافت یارانه است و بعد از آن به‌طور حتم تغییراتی در این جامعه آماری ایجاد خواهد شد.وی ادامه می‌دهد: پس از پایان این مرحله، شرایطی فراهم می‌شود که خانوارهایی که به دلیل تغییر وضعیت اقتصادی- اجتماعی خانوار در ماه‌های آتی ممکن است در گروه درآمدی بالا‌تر یا پایین‌تر قرار بگیرند، بتوانند نسبت به ثبت‌نام مجدد یا انصراف اقدام کنند.

سخنگوی سازمان هدفمندی همچنین درباره نحوه ثبت‌نام نیروهای مسلح توضیح می‌دهد: نیروهای مسلح به دوگروه تقسیم می‌شوند: یک گروه که در مرحله اول با افراد معمولی ثبت‌نام کردند همچنان مانند مرحله اول به سامانه مراجعه و ثبت‌نام می‌کنند اما گروه دوم که به‌لحاظ شغلی در وضع خاصی قرار دارند به یگان‌ها و محل کار خود مراجعه و ثبت‌نام می‌کنند.وی همچنین درباره فوت‌شدگان در روزهای اخیر می‌گوید: در صورتی که تغییرات تعداد خانوار از طریق پلیس 10+ تا تاریخ 22 اسفند 1392 اعلام شده باشد یا به‌طور خودکار از طریق اداره ثبت احوال اعلام شده باشد، سرپرست جدید با مراجعه به بانک و ثبت حساب یارانه‌ای در سامانه سازمان می‌تواند ثبت‌نام کند. درغیراین‌صورت با توجه به اینکه امکان ثبت‌نام خانوارهای جدید یا تغییر سرپرست در این مهلت 10 روزه ثبت‌نام مقدور نیست، توصیه می‌شود خانوارهایی که با یکی از چهار واقعه حیاتی (اعم از تولد، فوت، ازدواج و طلاق) بعد از 22 اسفند مواجه بوده‌اند و تغییرات اطلاعات آنها در سامانه سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها هنوز اعمال نشده، با همان ترکیب خانوار قبلی خود که یارانه فروردین‌ماه سال‌جاری را دریافت کرده‌اند ثبت‌نام کنند. بدیهی است پس از پایان مهلت 10 روزه ثبت‌نام فرصت مناسب برای تغییر اطلاعات آنها به‌واسطه چهار واقعه مذکور وجود خواهد داشت.

بنابراین با توجه به توضیحات سخنگوی سازمان هدفمندی‌ها به نظر می‌رسد تغییراتی در فردای پایان ثبت‌نام در جامعه آماری متقاضیان دریافت یارانه به وجود خواهد آمد و بعد از آن است که شاید به‌طور قطعی میزان ثبت‌نام‌کنندگان دریافت یارانه نقدی را بتوان مشخص کرد. تعدادی که بنا به‌گفته نعمت‌اله ترکی، معاون برنامه‌ریزی استانداری تهران سیال و با توجه به شرایط اقتصادی افراد در طول زمان قابل تغییر است.  وی نیز در این‌باره در گفت‌وگو با رسانه‌ها تاکید می‌کند: بعد از پایان ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه در 29 فروردین تغییراتی به صورت طبیعی ایجاد خواهد شد زیرا هم‌اکنون و در این مرحله سه گروه از شهروندان سرپرست خانوار برای دریافت یارانه نمی‌توانند ثبت‌نام کنند.وی در توضیح این سه گروه می‌گوید: آن دسته از شهروندان سرپرست خانوار که تازه ازدواج کرده و در مرحله قبل زیرپوشش سرپرست خانوار (پدر یا مادر) بوده‌اند، نمی‌توانند تا 29 فروردین‌ماه برای دریافت مرحله دوم یارانه‌ها ثبت‌نام کنند. همچنین آن دسته از سرپرستان خانوار که ازدواج مجدد کرده (تغییر سرپرست داده‌اند) یا سرپرست آنها فوت کرده هم در زمان‌های تعیین‌شده نمی‌توانند ثبت‌نام کنند و باید تا اردیبهشت‌ماه صبر کرده تا برای این سه گروه اعلام عمومی از سوی دولت برای ثبت‌نام شود. با پایان‌یافتن زمان ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه در روزهای پایانی فروردین‌ماه به‌طور دقیق میزان متقاضیان دریافت یارانه مشخص خواهد شد؛ متقاضیانی که با وجود تبلیغات گسترده دولت برای انصراف خودخواسته جامعه آماری گسترده‌ای را ایجاد کردند که پرداخت یارانه به تمامی آنها مانند سال‌های گذشته بار مالی سنگینی را به دولت و اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد؛ موضوعی که تبعات منفی به گفته بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی به‌همراه خواهد داشت. آنچنان که غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از شیوه پرداخت یارانه‌های نقدی از سوی دولت تاکید می‌کند: این شیوه توزیع درست نیست و دولت باید در روند آن اصلاحاتی به‌وجود آورد. یارانه به‌صورت نقدی تنها باید به بخشی از جامعه که توان هیچ‌گونه حرکتی ندارند پرداخت شود و به‌جای پرداخت یارانه به تمامی مردم باید منابع را صرف افزایش و توانمندسازی تولید، درمان و سلامت کشور کرد.

او با تاکید بر اینکه این نوع توزیع بر اشتغال کشور به‌ویژه در بسیاری از روستاها تاثیر منفی گذاشته است، می‌گوید: در برخی روستاها مشاهده می‌شود که مردم به دریافت یارانه راضی بوده و از فعالیت اقتصادی یا همان کشاورزی دست کشیده‌اند. این نوع شیوه توزیع در بلندمدت به‌شدت به ضرر کشور است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی: 1393/1/2508:40:48،
63
24
وقتی به گفته خودتان هیچ راهکار علمی صحیح ومناسب وجود ندارد ایا می شود با زیر نویس وتبلیغ وتهدید به جریمه انصراف پولی ناچیز را شرعی توصیف کرد تا به مقصود خودتان برسید
علی: 1393/1/2510:01:43،
74
17
بابا خجالتم خوب چیزیه ازروزی که دولت تدبیرو امید اومده بی سروصدا همه چیزو گرون کرده و گرانی همچنان ادامه داره گویا فراموش کرده با وعده تثبیت قیمت وارزانی مردم را فریب داده ورای آورده اید حال چگونه ما به شما اعتماد کنیم قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را خودتان بی اعتمادی رابه وجود آورده اید حال هم مگر بازور وفریب یارانه را قطع کنید اما دیگر پایگاه مردمی ندارید
ایرانی تر: 1393/1/2508:51:49،
66
68
تمام همه و غم دولت یازدهم شده 45 هزار تومان پول! احمدی نژادم را آرزوست...
اواره: 1393/1/2509:19:27،
54
20
دولتمردان این مملکت در مورد مردم چگونه فکر میکنند:محمد کردبچه مرد شماره یک بودجه‌نویسی کشور و شاپور محمدی معاون وزیر اقتصاد:با وجود افزایش 500 تا 600 درصدی قیمت حامل‌های انرژی در مرحله‌ اول ،اثر تورمی آن بیش از 10 درصد نبود.انگار مردم تو این مملکت زندگی نمیکنن درصد واقعی افزایش مسکن یا خودرو یا پوشاک یا مواد غذایی واقعا ده درصد بود .قشر متوسط فقیر و قشر فقیر نابود شدن و قشر ثروتمند ثروتمند تر.حالا هم که دم از فاز دوم و اجرای بدون مشکل میزنن
غمخوار: 1393/1/2509:19:34،
61
24
بااين ملت غيوروصبور اين چنين برخورد نكنيد بترسيدازقهر وغضب خدا كه خداوندبالاترين قدرت است.
سارا: 1393/1/2509:56:31،
58
21
چرا منفی میدین راست می گه ملت به این سر به زیری و فرمانبری هیچ کشوری نداره ولی متاسفانه حاکمان اصلا توجه ندارن که چه ظلمی در حق این ملت می کنن.
سلیمان: 1393/1/2513:02:02،
32
31
سارا جون میشه بفرمایی چا باید ملت سر بزیر و فرمانبر باشند و نخواهند که حق خود را احقاق و جلوی ظلم را بگیرند؟
لادن: 1393/1/2515:46:10،
34
19
آقای سلیمان مثل اینکه منظور سارا رو متوجه نشدی.
بهرام: 1393/1/2510:30:42،
42
19
سیستم قدیم تخصیص یارانه واقعاً خوب بوده با این کار هم دولت خودش را مشکل ساز کرد و هم مشکل ملت بیچاره را روز به روز بیشتر کرد.
ویرانه: 1393/1/2511:44:10،
35
19
مطمئن باشید اگر کسی احتیاج نداشته باشد زیر منت شما نمی ره که با منت و ترحم مقدار ناچیزی از حق خودشون را بهشون بدین مگه میخواین صدقه بدین که با آبروی مردم این طور بازی می کنین این ملت نیست که نیازمنده شمایید که ظاهراً به این پول بیشتر احتیاج دارید.
شهرام: 1393/1/2513:47:19،
48
22
زوز زورکی یارانه دادن رو همه چی کشیدن اخرش موندن توش هم ملت هم خودشون خدا به دادمون برسه با این بی پولی و بی کاریو بدبختی ما نسله سوخته
منفرد : 1393/1/2609:12:39،
27
23
اگر تدبیر هست قیمتها را برگردونید به قبل ما حاضریم ماهی 45هزارتومن هودستی بدیم.
ایمان: 1393/2/214:25:30،
22
26
اعتراض؟
به خدا یارانه ام حذف بشه خودم و دوتا بچه ام میریم جلوی در پارکینگ وزارت کشور اینقدر میشینیم نه ماشینی بتونه بره نه ماشینی بتونه بیاد، بیان از رو جنازمون رد شن.
محمد: 1393/2/1713:31:15،
23
18
بله ما باید دسته جمعی انصراف بدهیم تا بتوانند کارتهای هدیه چاقو چله تری به ما ازبهتران بدهند!!!
بااین همه مفاسد اقتصادی که هرروز اعلام می کنند چگونه میتوان و میشود باز اعتمادکرد.به کی؟!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار