کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آثار تورمی مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها

کدخبر:۴۲۳۱پنجشنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۷:۵۰۶۸۹۸ بازدید

فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها که توسط مجلس در سال گذشته به تصویب رسید و طبق قانون از اول فروردین 93 قابل اجرا است از اول اردیبهشت ماه آغاز می‌شود .

این که دور جدید تعدیل قیمت‌ها چه اثری بر تورم خواهد گذاشت موضوعی است که ذهن مردم و برخی از کارشناسان را به خود مشغول کرده است. ثبت نام مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در حالی آغاز می‌شود که شرایط اقتصادی کشور در ابهام قرار دارد و مردم نگران افزایش قیمت ها هستند.

بسیاری از مردم بر این عقیده اند که گرانی مواردی چون آب و برق و گاز عملا با دریافت دو برابر یارانه هم جبران نمی‌شود. این نگرانی ها زمانی تشدید می یابد که با اجرای نادرست فاز اول یارانه‌ها شاهد تورم شدید در کشور بوده ایم. طبق قانون مرحله دوم، می‌شود 30 درصد از درآمد ناخالص به بخش تولید و 10 درصد به بخش سلامت و بیمه اختصاص یابد و دولت تعهد کرده است این میزان درآمد به این موارد اختصاص پیدا کند اما چگونگی اجرایی شدن موارد فوق با توجه به تجربه مرحله اول هدفمندی یارانه ها، بحث های مختلفی را میان اقتصاددانان دامن زده است.

پیش بینی دولت از تامین درآمد این فاز موارد مختلفی را شامل می‌شود از جمله این که درآمد افراد در فاز دوم از هدفمندی یارانه از 600هزارتومان تا 2میلیون و 500 هزار تومان مورد بررسی قرار خواهد‌گرفت و کسانی که بالاتر از این مبلغ درآمد داشته باشند، اگر ثبت نام هم کنند از یارانه نقدی برخوردار نخواهند شد. این تصمیم در حالی صورت گرفته است که در شیوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها دولت اطلاعات کافی را در اختیار ندارد. یکی دیگر از پیش بینی های دولت از تامین درآمد این فاز، افزایش قیمت حامل های انرژی است. با این حال محمد‌باقر نوبخت، معاون برنامه ‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در نشست علنی 19 فروردین ‌ماه مجلس عنوان کرد: با توجه به سیاست‌های دولت در جهت مهار و کاهش تورم و افزایش قدرت خرید مردم، دولت موافق نیست که نسبت به افزایش قیمت حامل‌های انرژی اقدام کند و این اعداد را بالا ببرد. وی افزود: هرچند که افزایش این قیمت‌ها با توجه به محدود کردن مصرف، کاهش آلودگی‌ها و جلوگیری از قاچاق می‌تواند توجیه قانونی داشته‌باشد، اما دولت معتقد نیست که خدمت به بیمارستان‌های کمک به تولید و پرداخت نقدی به خانوارها از محل افزایش قیمت‌ها حاصل شود. برآوردهای اقتصاددانان میزان تقریبی سقف افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در حدود 50 تا 60 درصد نشان می دهد.

در عین حال مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور، در برنامه تلویزیونی گفت ‌و گوی ویژه خبری اطلاعاتی را در خصوص حدود افزایش قیمت‌ها در فاز دوم هدفمندی ارائه کرد. وی از ضرورت اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و رساندن آن به سطوح تعادلی سخن گفت. با این حال، نیلی تاکید کرد: وضعیت حوزه انرژی و آلودگی هوا ایجاب می‌کند که قیمت‌ها با شیب تندی افزایش یابد. وی در این گفت‌ و گو، حدود میانگین رشد افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی را معادل میزان لازم برای جبران تورم سال‌ 1391 و 1392 و همچنین، تقریبا به میزان یک دهم رشد قیمت‌ها در فاز اول هدفمندی (550 درصد) عنوان کرد. آمارها نشان می ‌دهد که اقتصاد ایران در سال‌های 1391 و 1392، به‌ طور میانگین با تورم‌هایی در حدود 30 درصد مواجه بوده است که بیانگر این است که برای جبران تقریبی رشد قیمت‌ها در این دو سال، یک رشد حدودا 60 درصدی مورد نیاز است. اقتصاددانان برآورد کرده اند که میزان رشد قیمت‌ها در فاز دوم، در حدود یک دهم رشد 550 درصدی قیمت‌ها در مرحله اول خواهد بود که معادل با یک نرخ تقریبا 55 درصدی است.

بنابراین به نظر می‌رسد سقف میانگین در نظر گرفته شده برای رشد قیمت‌ها، در حدود 50 تا 60 درصد باشد. در این زمینه دکتر جمشید پژویان، اقتصاددان، در خصوص زمان بندی افزایش قیمت حامل‌های انرژی در گفت‌وگو با آرمان گفت: به نظر من هر روز که فاز دوم هدفمندی یارانه ها دیرتر انجام شود هزینه بیشتری دارد، در نتیجه این نکته مهم خواهد بود که از نظر زمانی هر چه زودتر انجام شود. وی در ادامه افزود: اگر شرایط اقتصادی در نظر گرفته شود، این امید هست که بخشی از تحریم ها از اقتصاد ایران برداشته شود. به خصوص امکان این که یکسری از تکنولوژی ها به تولید وارد شود حداقل بیشتر از گذشته وجود دارد و این خود نکته مثبتی است که می گوید از لحاظ زمان بندی، زمان مناسبی برای اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه هاست. پژویان در مورد تاثیر مرحله دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت بنزین بر نرخ تورم اشاره کرد: می توان با مجموعه ای از سیاست های دولت که در پیش گرفته می‌شود، پیش بینی هایی را انجام داد.

چنانچه دولت انضباط مالی را رعایت و نقدینگی را کنترل کند، پیش بینی می‌شود تورم ناشی از هدفمندی یارانه ها در حدود 10 درصد خواهد بود. وی در آخر پیرامون افزایش قیمت حامل های انرژی و تاثیر آن بر وضعیت تولید اضافه کرد: بدون شک سیاست گذاری مبتنی بر اصلاح قیمت ها، برای این اجرا می‌شود که بتواند به بخش تولید در زمینه صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش کیفیت کمک کند و بدیهی خواهد بود این مهم به افزایش تولید ناخالص ملی یاری خواهد رساند.دکتر علی قنبری، عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس تهران و نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با آرمان هدفمندی یارانه ها را یکی از تصمیمات مهم کشور در سال های گذشته دانست و گفت: متاسفانه در مرحله اول به دلیل ضعف عملکرد دولت نهم و دهم این قانون به خوبی اجرا نشده است. وی افزود: مثلا بخش تولید حمایت نشد و به جای این که به بخش تولید از محل درآمد افزایش قیمت های حامل های انرژی پرداخت شود، به صورت یکنواخت به همه آحاد مردم پرداخت شد و موجب تورم و افزایش تقاضا شد و در نتیجه به افزایش نقدینگی و تورم سرسام آور که بالای 40 درصد مطرح است منجر شد.

اختلال در اقتصاد کشور یکی از نتایج اقدام نادرست دولت نهم و دهم بود. اما با استفاده از تجارب دولت گذشته این دولت باید بتواند ضعف ها و نواقص هدفمندی یارانه ها را در مرحله دوم برطرف کند و با اقدامات جبرانی مثل تقویت بخش تولید و کنترل تورم و نقدینگی، هم وضعیت اقتصادی را از شرایط رکودی در بیاورد و هم تورم را کنترل کند و در عین حال هم بتواند با اقداماتی نظیر توجه به بخش بهداشت و تامین خدمات بهداشتی و بیمه های درمانی و همچنین تقویت بخش حمل و نقل و محیط زیست و آموزش، شرایط رفاه عمومی را فراهم کند و جامعه را به سمت توسعه هدایت کند. قنبری در ادامه افزود: گرچه شرایط برای اجرای مرحله دوم مناسب نیست، اما اگر دولت بتواند با تصمیمات درست و سیاست های منطقی پولی و مالی با شیب ملایم افزایش حامل های انرژی را به اجرا درآورد، خواهد توانست بخشی از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت ها را به افراد نیازمند جامعه که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند یا افرادی که به عنوان افراد نیازمند شناسایی می‌شوند پرداخت کند و به همه افراد جامعه لزوما تعلق نگیرد، خصوصا قشرهای غیر نیازمند. در این صورت، اعتبار و منابع کافی ایجاد‌می‌شود که هم به افراد نیازمند بهتر رسیدگی و هم برای بخش‌های جبرانی مثل بخش های ذکر شده توجه بیشتری شود و آرامش و رفاه عمومی را فراهم کند. وی در انتها اشاره کرد: اگر دولت بتواند سیستم قیمت گذاری را تک نرخی تعیین کند، با شیبی منطقی و ملایم در حد 20 تا 30 درصد می تواند به اهدافی که در بالا اشاره شد نائل آید. علی مروی، نماینده دوره نهم و نایب رئیس دوم کمیسیون انرژی مجلس از دیگر افرادی بود که در گفت‌وگو با آرمان پیرامون فاز دوم هدفمندی یارانه ها شرکت کرد.

مروی با اشاره به این که هنوز دولت هیچ تصمیمی در رابطه با افزایش قیمت بنزین نگرفته است، عنوان کرد: نه تاریخ دقیقی گفته شده و نه هنوز قیمت بنزین مشخص شده است. در کمیسیون انرژی صحبت شد و آقای وزیر هم گفتند هیچ خبری در رابطه با قیمت بنزین نداریم. وی افزود: قیمت‌بنزین اثری روانی، تبلیغی و فرهنگی دارد و قطعا بر سایر کالاها اثر می گذارد، مگر آن که به شیوه ای که دولت اعلام کرده بود دارای شیب ملایم باشد و همراه با نظارت و کنترل دقیق. به دلیل وجود تبلیغات و مسائلی از این قبیل، دولت قادر خواهد بود اثر تورمی افزایش قیمت بنزین را خنثی کند. وی فاز اول هدفمندی یارانه ها را دارای اشکالات زیادی دانست و گفت: در مرحله اول هم قانون اشکال داشت و می باید بعد از اصلاح قانون مرحله دوم اجرا می شد که بالاخره در پیشنهاد هم رای نیاورد. ولی نظر جمع کثیری این بود که قانون اصلاح شود. مروی با اشاره به این که ابتدا باید قانون اصلاح و بحث دهک ها مشخص و وضعیت یارانه بگیران و بخش های صنعت، تولید و بخش‌هایی که در اختیار دولت هست از این درآمد و درصدها دقیق تر و کاملا روشن شود افزود: مثلا در گزارشی که آقای نوبخت دو روز پیش به مجلس ارائه کردند عنوان شد قرار بود 50 درصد به مردم داده شود و بقیه در دو بخش دیگر که این اتفاق نیفتاده است و خیلی بیشتر از 50 درصد در بخش اول یعنی یارانه نقدی هزینه شده است.

این ها اشکالاتی بود که در مرحله اول اتفاق افتاد. اصل هدفمندی یارانه کار خوبی است ولی اگر اشکالات اشاره شده بر طرف شود. وی درپاسخ به پرسش آرمان درباره واکنش مجلس به نواقص فاز اول هدفمندی یارانه ها در ادامه افزود: ارزیابی خاصی نسبت به واکنش مجلس نسبت به این اشکالات وجود ندارد و هر کاری در مرحله اول دارای ایرادهایی است ولی محاسن هدفمندی یارانه ها بیشتر از معایب این طرح بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احمد: 1393/1/2109:32:14،
154
15
گران تر شدن بیچاره تر شدن فقیرتر شدن آوارگی
درماندگی و یه سری عوارض جانبی که نمیشه گفت
امیر: 1393/1/2221:23:20،
19
13
متاسفم برای این دولت با اصتلاح با تدبیر. این کار روحانی خود کشی سیاسی بود که خراب کاری های ۸ ساله و نادیده گرفتن مردم رو تکمیل کرد
احمد: 1393/1/2109:32:58،
54
17
گران تر شدن بیچاره تر شدن فقیرتر شدن آوارگی
درماندگی و یه سری عوارض جانبی که نمیشه گفت
محمد علی: 1393/1/2113:13:02،
106
17
کمک 30 هزار تنی مواد غذایی به سوریه توسط ایران و همجنین کمک 3میلیاردو 600 میلیون دلاری به سوریه .......اونوقت میگن یارانه نگیر..............هر روزم تورم پشت تورم......
mohammad: 1393/1/2223:32:22،
41
16
باید این مراجع تقلید بگن که کشورخودشون کمک کنن نه کشوربیگانه حرام است
سلیمان: 1393/1/2109:36:52،
86
20
تورم این روزها از یارانه و گرونی خودرو که ملت نباید از بیچارگی حالا انصراف دیگه خنده دار شده است
مژده: 1393/1/2109:40:28،
157
17
چه با هدفمندی فاز دوم یارانه ها ، چه بی هدفمندی یارانه ها :
برق گرونتر ،تلفن گرونتر ، گاز گرونتر ، بنزین گرونتر، ماشین گرونتر...........
ابراهیم: 1393/1/2109:41:02،
38
118
دولت تقصیری نداره که. مجلس هدفمندی یارانه ها رو تصویب کرده و دولت هم مجبوره اجرا کنه .
رضا: 1393/1/2110:53:56،
74
31
ولی روحانی هم میتونست زیر بار این قانون ناعادلانه نره و مثل احمدی نزاد از خودش جسارت نشون بده....
ايراني: 1393/1/2111:40:30،
46
40
اگه يادتون باشه احمدي نژاد هم از اول زير بار نرفت ولي اين مجلس اينقدر فشار اورد و تهديد كرد تا ناچار شد قبول كنه.من احمدي نژاد رو قبول نداشتم ولي بايد واقعيت رو گفت.
saeid: 1393/1/2109:44:46،
115
20
طرف استانداره با افتخار امده جلو دوربین میگه من یارانه ثبت نام نمی کنم ،نه والا خجالت نکش بیا ثبت نام کن.
ازطرفی هنوز هیچی نشده همچی گرون شده .وای به حال اینکه مرحله دوم هدفمندی اجرا بشه.
علی: 1393/1/2110:18:24،
82
27
ای کاش این عزیزان که جلودوربین ژست میگرند ومیگویند یارانه نمخواهند میگفتند درآمدشان چقدراست وچقدر ازامکانات وامتیازات دولتی استفاده میکنند. چون پیغمبر (ص)با آن مقام ومنزلت ازنظر کاروزندگی همیشه خودراازدیگران بالاتر نبردند با این که می توانستند. ما ملت هم الگو یمان. همین نماینده گان ومسیولین. آیا باهمین حقوق کارگری میتوانند زندگی کنندواین همه تورم وافزایش قیمت هارا تحمل کنند تازه همین شغل راهم خیلی ها ندارند بماند .
مهدی: 1393/1/2110:00:54،
100
25
من موندم 45 تومن به مردم میدین بعد باعث تورم 50 درصدی میشین تو جامعه ، اونوقت ماهی 2 میلیون تومن هم که خرج کنی باز به زندگیت نمیرسی
بی کس: 1393/1/2110:36:26،
16
31
سلام من ثبت نام کردم اما هنوز کد رهگیری به موبایلم نیومده. به نظرتون باید چکار کنم؟
روحانی: 1393/1/2111:01:25،
38
20
شرمنده یارانت پرید.
اپراتورهای همراه اول: 1393/1/2112:33:16،
26
14
گرصبر کنی زغوره حلوا سازی
صبر کن 28میلیارد پیامک نوروزی را حساب کتاب کنیم بعد برات می فرستیم
م: 1393/1/2110:57:00،
60
18
آقا ما حاضريم سوبسيد برگرده همه چي برگرده يارانه ها رو كلا قطع كنين ... آقا ما اگه نخوايم براي ما تصميم بگيرين بايد به كي مراجعه كنيم .. !!!! مگه قبل از هدفمندي چه مشكلي بود كه شما مي خواستين درستش كنين زدين فاتحه خوندين به جيب ملت ؟!!
علی: 1393/1/2112:13:56،
14
30
پس چی ,منظور از اقتصاد مقاومتی چی هستش?!!!
خواجه فرزان: 1393/1/2112:59:19،
56
20
پارسال زنی رو جلوی در داروخانه دیدم که به خاطر نسخه بچه مریضش خود فروشی میکرد ،
یا زنی که به خاطر دو کیلو سیب زمینی و پیاز که بچه هاش گرسنه بودن خود فروشی میکرد حالا اگه قرار باشه تورم بره بالاتر بر سر مردم چه خواهد آمد ؟
مسئولان چرا اینها رو نمی بینن ؟
دولت تدبیر و امید اینه ؟
خـــــــــــــــــــدایــــــــــــــــا به فریادمان برس .........
شاهین tehran: 1393/1/2113:07:02،
24
75
ای مردم ایران
ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی سرشار از سلامتی و موفقیت
به عنوان یه برادر کوچکتر بهتون میگم
سعی کنید از گرفتن یارانه صرف نظر کنید.
این فرمهای یارانه رو پر نکنید.
به قرآن قسم، این پولی که میاد توی سفره شما اگه در 75 میلیون ضرب بشه خودش میشه یه بودجه کلان که میشه مشکل مملکت رو در بخش اشتغال حل کرد.
لگد به بخت خودتون نزنید.
علی: 1393/1/2114:48:05،
53
17
شما یک مورد از صداقت وراستگویی همین منتخبین را بگویید چشم ماانصراف که هیچ درحد توانمان کمک هم میکنیم مگر روزهای اول انقلاب مردم ازجانشان میگذشتند اجر ومزد میخواستند اما 30سال است فقط وعده وعید ونتیجه اینکه هرسال بدتر از سال قبل دیگر گوشمان از این همه وعده دروغ خسته شده
یک جهان سومی: 1393/1/2116:52:08،
39
14
به شما و تمام افرادی که هنوز سنگ بعضیها رو به سینه میزنند توصیه میکنم کتاب قلعه حیوانات رو یک بار مطالعه کنند ... اونوقت میفهمند چه بلایی سرشون اومده
توحید: 1393/1/2300:20:19،
15
13
به شما چه پول امام زمانه می خواهیم قاطی پولامون کنیم برکت داشته باشه
مطوئن باشید اگر انصراف بدین این پولتون نصیب آقازاده ها میشه مگه کم تو این کشور اختلاص داریم هر موقع 3000 میلیاردو گرفتن و صرف کشور کردن و بقیه اختلاسها هم نتیجش مشخص شد به ولله قسم می خورم که انصراف بدم و در حد توانم کمک کنم
رضا: 1393/1/2300:50:16،
17
16
شاهين جان يا توهم زدي يا سن كمي داري دروغهاشونو باور ميكني
مهدی: 1393/1/2118:42:57،
42
13
هر روز بدتر از دیروز این است اقتصاد شکوفا!!!!
خالی شدن جیب مردم
پر شدن جیب آقایون...
حسین: 1393/1/2200:50:46،
21
18
واقعا متاسفم با این کار ها فقط و فقط هر روز شکاف طبقاتی زیاد میشه و خیلی از طبقه متوسط جامعه داره میره زیر خط فقر.،،،،،، خیلی از دلال ها در حال احتکار ارزاق مردم هستند، خدا خودت رحم کن
علی: 1393/1/2211:37:54،
22
15
هردولتی میاد سر کار میگه مسائل یک شبه حل نمیشه خودتون حساب کنید هر دولتی چند شب سر کاره؟
خ: 1393/1/2220:32:24،
16
15
یارانه حق همه است چرا پولی که حقشون است نگیرند مگه نفت کم دارند گاز کم دارند
علی: 1393/1/3117:05:53،
10
14
متاسفم برای خودمان برای تمدن مان برای پیشینه مان برای دانشمندانمان برای سرزمینمان که همه به ..... رفت.

تسلیت

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما