کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مسکن 93؛ رونق یا رکود ؟

کدخبر:۴۱۷۶دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۹:۱۷۸۲۳۲ بازدید

بخش مسکن با دارابودن ارتباط گسترده با سایر بخش‌های اقتصادی، بر آنها تاثیر گذاشته و از آنها تاثیر می‌پذیرد. مطابق با بررسی‌های صورت‌گرفته پیش‌بینی بخش مسکن ...

بخش مسکن با دارابودن ارتباط گسترده با سایر بخش‌های اقتصادی، بر آنها تاثیر گذاشته و از آنها تاثیر می‌پذیرد. مطابق با بررسی‌های صورت‌گرفته پیش‌بینی بخش مسکن با وجود عوامل موثر بر آن، دارای انحراف معیار بالایی است. عدم اطمینان در وضعیت این عوامل به گونه‌ای است که موجب پیش‌بینی‌های متنوع و گاه متناقض‌ فعالان درخصوص قیمت مسکن می‌شود. در سال 93 مجموعه‌ای از عوامل اقتصادی و سیاسی بر رفتار قیمت‌ها در بازار مسکن تاثیر می‌گذارد، اما اینکه در برآیند فاکتورهای موثر بر قیمت مسکن، کدام یک بر بازار تاثیر بیشتری خواهد داشت، نیازمند بررسی است. در این مقاله سعی بر آن است که با بررسی دقیق‌تر شرایط اقتصادی کشور، آینده بازار مسکن مورد مداقه قرار گیرد. بر این اساس نکات زیر حایز اهمیت است:

1- اقتصاد ایران دارای تورم رکودی است. با این حال، معضل اساسی در حال حاضر رکود است و نه تورم. از تبعات تداوم رکود، کاهش تقاضای کل، بیکاری و در بلندمدت افت بخش عرضه است. مضاف بر این، در چهارسال آینده حدود چهار الی پنج میلیون جویای کار جدید وارد بازار کار می‌شوند و به سه‌ونیم‌میلیون بیکار فعلی اضافه خواهند شد. این بدین معنی است که دولت تمام تلاشش را خواهد کرد که رکود را از بین ببرد تا بتواند پاسخی به معضل بیکاری بدهد. اما سوال اساسی این است که کاهش رکود چه ارتباطی با بخش مسکن دارد؟ در پاسخ باید گفت، مسکن بخش مهمی از تشکیل سرمایه خالص در اقتصاد ما را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر از رکود خارج‌کردن آن نسبت به دیگر بخش‌ها آسان‌تر و کم هزینه‌تر است. همچنین اگر این رکود در بخش مسکن حفظ شود، اثراتش بسیار خطرناک است. چراکه شاغلان این بخش به‌لحاظ درآمدی و سطح مهارتی و سواد از پایین‌ترین سطوح اجتماع هستند. بخش اعظم آنها کارگران ساده هستند. بنابراین، برای سال آینده ممکن است شاهد سیاست‌های تشویقی از قبیل ارایه وام و تسهیلات در هر دو سمت عرضه و تقاضا از سوی دولت در بخش مسکن باشیم.

2- برای تحلیل بازار مسکن باید بازیگران اصلی و دوره‌های مورد بررسی به دقت از یکدیگر تفکیک شوند. تقاضای مسکن در حالت کلی به دو بخش تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای تقسیم می‌شود. تقاضای سرمایه‌‌ای برای مسکن در دوران جهش قیمتی به‌شدت افزایش می‌یابد و از سوی دیگر کاهش تقاضای مصرفی مسکن به‌طور همزمان، اولین علایم رکود در معاملات را در این بازار ایجاد می‌کند. بنابراین با رشد تقاضای سرمایه‌‌ای مسکن و کاهش تقاضای مصرفی به‌دلیل افزایش بیش از اندازه قیمت‌‌ها؛ دوران رکود طولانی‌‌تر‌ می‌‌شود. در سال 92 شاهد این روند بودیم. با شروع دوران رکود و تداوم شرایط تورمی در اقتصاد کلان، ارزش واقعی مسکن در مقایسه با سایر کالاها کاهش می‌‌یابد و در حقیقت قیمت واقعی مسکن کاهش‌ می‌‌یابد. چنین شرایطی باعث خواهد شد تا تقاضای مصرفی دوباره به بازار وارد شده و بازار مسکن وارد دوران رونق ‌شود. سال 1392، بخش مسکن حاشیه سود قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد. رشد بیش از اندازه تقاضای سفته‌بازی در مقایسه با دوره‌های پیش از آن نشان‌دهنده شروع دوره رکود بود. به نظر می‌رسد از این منظر و با توجه به مازاد عرضه در بازار مسکن، رکود فعلی در بازار ادامه داشته باشد یا حداقل سطح قیمت‌ها در سطح فعلی تثبیت شود.
3- مسکن یکی از بخش‌های انرژی‌بر اقتصادی است. سیمان، فولاد، شیشه و... از نهاده‌هایی هستند که به‌شدت تحت‌تاثیر قیمت نهاده‌های انرژی هستند. در فاز اول سیاست هدفمندی یارانه‌ها، با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شاهد افزایش تورم ناشی از فشار هزینه مسکن بودیم. پیش‌بینی‌ها نیز حاکی از آن است که با عنایت به تجارب فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، اجرایی‌شدن دور دوم هدفمندی یارانه‌ها نقدینگی را چندان افزایش نخواهد داد. با این حال، به دلیل تورمی که در نهاده‌های تولید مسکن پدید می‌آید، مرحله دوم هدفمندی همانند مرحله اول، قیمت ساخت مسکن را تا حدودی افزایش خواهد داد که در میان‌مدت موجبات افزایش قیمت مسکن را فراهم می‌کند. بنابراین در صورت اجرای طرح هدفمندی و افزایش بهای تمام‌شده هر مترمربع ساختمان در سال آینده می‌توان در بهترین شرایط ممکن یک بازدهی متناسب با تورم در سال آینده را برای این حوزه متصور بود.

4- نرخ تورم به صورت ضمنی نشان‌دهنده میزان کاهش ارزش واقعی پول است. در شرایط تورمی، قیمت اسمی دارایی‌ها برای جبران کاهش ارزش پول افزایش می‌یابد و نمی‌توان انتظار داشت که به‌رغم کاهش ارزش پول، قیمت و اجاره مسکن ثابت بماند. بر این مبنا و با عنایت به اعلام تورم هدف حدودا 25درصدی در سال آینده، قیمت‌های مسکن از این ناحیه تحت فشار افزایشی قرار دارند. بر این اساس، حتی اگر نرخ تورم هدف اعلامی از سوی مسوولان برای سال آینده محقق شود؛ در چنین شرایطی، ثبات قیمت مسکن در سال 93 فاقد منطق اقتصادی خواهد بود. البته در صورت شکست مذاکرات یا افزایش نرخ ارز به هر دلیلی زمینه برای رشد مجدد قیمت زمین و مسکن فراهم خواهد شد. بر این اساس انرژی افزایشی مسکن به‌طور کامل خنثی نشده و به‌تبع آن، پیش‌بینی می‌شود دوره رکود قیمتی کنونی، کوتاه‌تر از دوره‌های گذشته باشد.
5- طی چندسال گذشته، با وجود رشد نقدینگی (به بیش از 500هزارمیلیاردتومان)‌، یارانه‌های صنعتی به بخش تولید سوق داده نشده و تنها بخش کشاورزی از شرایط به نسبت باثبات‌تری برخوردار بوده است که آن هم تابع شرایط جوی بوده و نمی‌توان به‌طور قطعی درخصوص پیش‌بینی شرایط آینده آن اظهارنظر کرد‌. بخش خدمات نیز از شرایط مطلوبی برخوردار نیست‌. امسال و سال آینده با توجه به اجرای هدفمندی یارانه‌ها در فاز دوم و کنترل قیمت محصولات بدون برنامه‌ریزی مطلوب برای اختصاص یارانه‌های صنعتی، به نظر می‌رسد صنایع و به‌طور کلی تولید با مشکلاتی مواجه باشند. بنابراین نقدینگی سرگردانی در جامعه وجود دارد که بخش کوچکی از آن به بخش تولید سوق داده می‌شود. بنابراین این حجم پول به سمت دارایی‌ها جذب می‌شود و می‌تواند هر بازاری را هدف قرار دهد‌. سیاست‌های دولت تعیین‌کننده سمت‌وسوی نقدینگی در بازار است‌. این در حالی است که سیاست‌های پولی دولت که طی چندماه اخیر نوسانات 180درجه‌ای داشته و احتمالا با هدف تقویت سرمایه‌گذاری و کاهش رکود در کشور در جهت کاهش نرخ بهره است که با توجه به اینکه کشور ما با پدیده دولت بسیار بزرگ مواجه است و مخارج دولتی بسیار بزرگ است‌، بنابراین سرمایه‌گذاری چندان قدرت مانور ندارد‌‌. ضمن اینکه سایر فاکتورهای اقتصادی چشم‌انداز مناسبی را با وجود فرصت‌های سرشار سرمایه‌گذاری در کشور‌، ترسیم نمی‌کند‌. اما اینکه نقدینگی به سمت کدام بازار جذب خواهد شد کاملا بستگی به سیاست‌های حمایتی دولت دارد‌. مهم‌ترین بازارهای رقیب بازار مسکن‌، بازار سرمایه و بازار طلاست‌. به نظر می‌رسد بازار طلا که یک دوره اوج خود را سپری کرده‌، با وجود سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا درخصوص توقف رشد حجم پول، با رشد چندانی مواجه نخواهد بود. اما با توجه به فاکتورهای دیگری همچون بهبود رشد اقتصادی‌، رشد شاخص مصرف و رشد تورم سرعت‌گیر رشد طلا خواهند بود و به محض اینکه گزارش‌های جدیدی مبنی بر رشد نرخ بهره منتشر شود با افزایش ارزش دلار‌، طلا کاهش یا در حد ثبات باقی خواهد ماند‌. این درحالی است که تجربه 9ماهه اخیر و به‌ویژه پنج‌ماهه گذشته حاکی از آن است که بانک مرکزی در کنترل بازار طلا و ارز و انتظارات بازیگران آنها موفق بوده است. بنابراین شاه‌کلید اصلی، بازار سرمایه است‌. در حال حاضر به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه جدی‌ترین رقیب بازار مسکن است که دولت نیز متوجه شده که تنها راه مهار تورم و موفقیت در شرایط اجرای هدفمندی یارانه ها‌، رونق بازار سرمایه است. اما اینکه چقدر در حمایت از این بازار موفق خواهد بود جای بحث دارد‌. گسترش ابزارهای مالی جدید به‌ویژه صکوک و سایر ابزارهای مالی جدید همچنان این بازار را جذاب نگه خواهد داشت‌.

نتیجه‌گیری

بحران مسکن در ایران چه زمانی که دچار افزایش قیمت حبابی بوده و چه در شرایطی که با رکود مواجه شده، عمدتا در حوزه مجازی اقتصاد؛ یعنی بخش پولی و مالی اتفاق افتاده تا در بخش مسکن که مربوط به بخش واقعی اقتصاد است. افزایش نقدینگی طی سال‌های اخیر و نداشتن مزیت نسبی در بخش‌های دیگر اقتصاد نظیر انواع تولیدات در صنعت و کشاورزی و ناکارآمدی بازار سرمایه و بورس کشور، عمده سرمایه‌های در گردش و پس‌انداز ملی را به سمت تولید مسکن سوق داد تا حدی که دستگا‌ه‌های عمومی غیردولتی و بانک‌ها به‌منظور سودآوری بیشتر به این بخش روی آوردند. از طرفی تحریم‌های شدید بین‌المللی، کاهش سرمایه‌گذاری ناخالص و کاهش درآمدهای دولت نیز موجب از بین رفتن مزیت‌های نسبی تولید در بیشتر بخش‌های اقتصادی شد و رکود را در اقتصاد ملی پدیدار کرد. شاید برای اولین‌بار است که قیمت مسکن تا مرز 30درصد (در یک‌سال گذشته) در زمان رکود، کاهش یافته است و به‌نظر می‌رسد این روند ادامه باشد. در مجموع می‌توان گفت پیش‌بینی قیمت مسکن براساس عوامل عرضه و تقاضا و سیاست‌های دولت شکل می‌گیرد که می‌تواند همراه با خطا باشد؛ چراکه اثرات سیاست‌های اقتصادی در بازار‌های مختلف همچون؛ فازدوم هدفمندی یارانه‌ها، کنترل نقدینگی و سیاست‌های پولی بانک مرکزی، تورم، بورس و ارز و بازار طلا، نامشخص بوده و بستگی مستقیمی به اراده دولت دارند که ممکن است بازار مسکن را با نا اطمینانی مواجه کند. با این‌حال به‌نظر نگارندگان، در سال 93 افزایش معنی‌دار قیمت مسکن منتفی است، اما این سخن به هیچ‌وجه به معنای عدم ورود شوک قیمتی به این بخش نیست، بلکه آنچه بیش از سایر گزینه‌ها، محتمل به نظر می‌رسد این است که در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت ساخت مسکن و همچنین افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز، نرخ رشد قیمت مسکن در سال 1393 کمتر از تورم عمومی بانک مرکزی (رقمی کمتر از 25درصد) باشد.
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

reza: 1393/1/1808:33:20،
90
185
امسال مسكن حداقل20درصد ديگر افت قيمت خواهد داشت
1- كمبود نقدينگي در دست نيازمندان واقعي مسكن
2- تهديد به ماليات براي سوداگري مسكن
بی‏ ‏نام: 1393/1/1808:48:54،
101
15
داداش‏ ‏اسم‏ ‏کمبود‏ ‏نقدینگی‏ ‏درست‏ ‏نیست‏ ‏مردمی‏ ‏که‏ ‏گرفتار‏ ‏نان‏ ‏شبشان‏ ‏هستند‏ ‏در‏ ‏فقر‏ ‏هستند‏ ‏نه‏ ‏کمبود‏ ‏دولت‏ ‏مردمو‏ ‏به‏ ‏نابودی‏ ‏داره‏ ‏میکشونه
alireza: 1393/1/1809:19:31،
113
60
خواهشمندم افراد دون و چیپ و بی تجربه در امر مسکن نظر ندهند. آخه فرزندم مگر با همین خیالات بتونی دل خوتو خوش و امیدوار نگهداری.
با اجرای فاز بعدی هدفمندی و افزایش وام خرید مسکن امسال حداقل قیمتها تا 50درصد افزایش دارد که از همین هفته شروع شده است. بهتره 1 سری به فایل هاو قراردادهای خرید و فروش امسال بزنی.
توماس: 1393/1/1809:28:25،
91
53
همچین خبری نیست تو شهر ما اتفاقا طرف قبل از عید یه زمین مسکونی گرفته 170 میلیون الان مشتری داره 210 یک ماه هم نمیشه خریده و یا مورد دیگه آپارتمان متری 1400000 بود الان شده 2 میلیون و بالاتر
این کجاش پایین اومدنه مطمئن باش پایین هم نمیاد اتفاقا چون جایی برای سرمایه گذاری نیست مسکن گرون و گرونتر میشه حتی اگر خریدار نداشته باشه
ایرانی: 1393/1/1809:33:29،
66
27
آقا رضا 20 درصد؟؟؟!!!!
رو چه حسابی این 20 درصد رو آوردی؟؟
اگه اینجوری بشه که سازندگان ساختمون نیازمند واقعی مسکن میشن.
تو رو خدا مقداری فکر کنین.
نرخ مسکن به تورم نزدیک مشه.و به نظر من افزایش پیدا میکنه.
ولی ایشالله که قیمت ها جوری بشه همه صاحب خونه بشن
راكي: 1393/1/1810:02:48،
48
29
احتمالا رضا تو مستاجري داري به خودت دل خوشي ميدي
رسول: 1393/1/1810:57:40،
54
20
برادر مالیات برا سازنده خودش باعث گرانی میشه
پیام: 1393/1/1811:10:07،
38
58
من اپارتمانم 18 فروردین 93 110میلیون مشتری داشت نفروختم الان دو ماهه 95میلیون قیمت زدم مشتری نداره
هادی: 1393/1/1811:54:39،
27
22
نه بصورت رایگان احداث در اختیار هموطنان قرار میگیرد.
کارمند: 1393/1/1815:30:35،
39
26
هیچی تو این مملکت ارزون نمیشه... ماشین که دوباره گرون شد پس مسکن هم گرون میشه... گوشت هم گرون میشه... مرغ هم گرون میشه... قبر هم گرون میشه... دیگه یواش یواش حتی نمیشه مرد...
CK: 1393/1/1817:42:48،
31
92
نميدونم چرا تا بحث كاهش مسكن ميشه يك سري ميان اينجا و به عنوان وكيل مدافع قسم خورده ي گروني مسكن نظريه پردازي ميكنن! اونوقت همين آدم ها دم از توسعه و رشد اقتصادي ميزنند. امسال سازنده ها اكثرا ورشكسته ميشن
جواد: 1393/1/1823:40:58،
19
64
ارزش هر چیزی تقریبا همیشه ثابته،

چیزی که کم و زیاد میشه، ارزش پوله یا هم که قدرت خرید ما یا همون فقیر یا ثروتمند شدن ما.

مسکن هم زمینش یه ارزشی داره، مصالح و دستمزد هم یه ارزشی و هزینه های اداری هم روش، میشه یه چیزی.

والسلام
ایرانی: 1393/1/1809:21:25،
58
32
افزایش قیمت مسکن به واسطه اجرای فازدوم به خصوص حاملهای انرژی که اثر زیادی بر افزایش قیمت مصالح ساختمانی دارد باعث افزایش قیمت مسکن خواهد شد ودر صورت کاهش ارزش پول وکم شدن قدرت خرید مردم شاید تعادلی در زمینه تورم25درصدی بوجود اید البته ممکن است بواسطه سیاست مداران درزمینه بحران تورمی ومناقشه هسته ای چنان شکی به بازار وارد شود که دیگر کسی خیال مسکن دار شدن را هم نکند به امید روز که صاحب خانه شوم
m...i....l...a...d: 1393/1/1809:26:06،
56
20
رکود داره افت نداره
حسن: 1393/1/1809:51:55،
69
51
با توجه به تورم و احراي هدفمندي يارانه ها قيمت مسكن امسال حداقل 50 درصد افزايش خواهد يافت
حسين: 1393/1/1810:07:29،
64
39
باحلوا حلواگفتن دهن شيرين نميشه باشروع شدن مرحله دوم هدفمندي يارانه ها قيمت مسكن حداقل 20درضد وتاپايان سال50درصدافزايش خواهد داشت
NBA: 1393/1/1813:17:06،
34
17
افرادی که نظر افزایشی یا کاهشی مطلق دارند ، نظراتشان مغرضانه است ( برایشان سود و منفعت دارد ) ، در حال حاظر همه چی به صورت احتمال است ، و با احتساب همه عوامل دخیل در قیمت مسکن ، به نظر مرسد احتمالا تا پایان سال ، قیمت مسکن اندکی اقزایش توام با رکود داشته باشد . ( ادامه رکود تورمی )
پیام: 1393/1/1815:00:54،
26
16
خب اگه مطمئنی و جرات داری ملک بخر پایان سال 50 درصد سود ببر
مهران: 1393/1/1810:17:41،
48
56
الحمدالله آنقدر عرضه مسکن زیاد شده که حالاحالاها باید بشینن تا فروش بره و این یعنی افت قیمت مسکن ...
پیام: 1393/1/1815:03:56،
30
30
بخدا اپارتمانمو 13 درصد ارزانتر از سال 92 برا فروش گذاشتم کسی نمیخره
CK: 1393/1/1818:22:12،
24
17
همسايه ما سازنده ست
ميگفت از ٢٠ واحدي كه دارم اگه بتونم يكيش رو بفروشم كلاه ام رو ميندازم هوا!!!
خيلي آپارتمان آماده زياد شده
سامان: 1393/1/1810:55:07،
39
26
دوستان عزیز قول حرفهای دولت و برخی خرافه گویان رو نخورید
حرف از کاهش قیمت خودروهای وارداتی بود برای رقابت تولید کننده های داخلی جهت بهبود کیفیت : در دولت قبل حقوق ورودی خودروهای زیر 2000 سی سی 40% بود که این دولت تدبیر و امید کردش 55%
الان هم که بازم حرف کاهش قیمت مسکن مطمئن باشید بالای 25% افزایش قیمت خواهد داشت
من موندم که آقای روحانی چطور میخوان دور بعد شرکت کنن و بازم شعار بدن و عمل نکنن
از این مردم غیور خجالت بکش
amirhosein: 1393/1/1811:21:17،
36
45
دوستان یه دوری توی شهرهای ایران بزنید متوجه میشید که عرضه مسکن بیش از تقاضا میباشد و این به این معنی است که مسکن توی رکود و افت قیمت می باشد.
پس اگر قصد خرید مسکن دارید عجله نکنید
پاسخ به امیر حسین: 1393/1/1817:15:21،
31
16
دوست عزیز نیاز به دور زدن توی شهرهای ایران نیست. پایین خونه ما یه بنگاه هست و در همسایگی نیز 2 بنگاه دیگه، بهتره بدونی در 3 روز گذشته رفت و امدها به بنگاه و تعداد معاملات افزایش چشم گیر داشته و میشه گفت تقریبا 5 درصد در این چند روز گرون شده
کاوه: 1393/1/1812:08:01،
45
21
من یه سئوال دارم !

تو این مملکت همه دوست دارن و استقبال میکنن از گرونی !

اصلا همه دارن جو درست میکنن که بدو بدو بخر فردا گرون

میشه...بسه دیگه آخه کی میخواین یاد بگیرین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خودمون داریم همه چیزو خراب میکنیم والسلام
alek: 1393/1/1812:09:13،
44
43
یه مشت دلال نشستید که خونه گرون بشه به همین خیال باشید
M,: 1393/1/1812:30:34،
29
25
مسکن مازازد ساخته شده وپولی جهت سرمایه گزاری برای این حجم از مسکن مازاد نیست
kamyab: 1393/1/1813:55:45،
36
23
احتمال گرانی خانه زیاد هست
فلیپو اینزاگی: 1393/1/1814:36:10،
22
24
خونه 62 متری در فردیس کرج 75 میلیون بوده الان میذارم 93 چون اینجا نوشته 25 % بالا میره
پیام: 1393/1/1815:06:27،
25
57
داداش 50 میلیونم بذاری خریدار نداره مطمئن باش
فاريابى: 1393/1/1814:53:17،
34
23
خيلى ناجور شده،
٦ماهه خانه پدرم را براى فروش گذاشتم،
متاسفانه نصف قيمت هم نميخرند....
دلال جماعت وقتى ميخواد بخره همش ميزنه تو سر مال
اما موقع فروش خدا ميدونه چه آتيشى ميسوزونه.
امير: 1393/1/1814:56:30،
27
24
با توجه به افزايش ساخت و ساز به احتمال قوى ركود مسكن تا سال ٩٤ ادامه دارد.
محمد: 1393/1/1815:43:22،
57
25
زمین و خانه گران میشود زودتر بجنبید
مسعود: 1393/1/1816:12:55،
47
51
يه مشت دلال اومدن اينجانظرميدن
میلادم: 1393/1/1817:52:14،
21
20
ماشالله به این هوش و ذکاوتت،به نظر من اینجا تلف میشی،یه فرار مغز لازم داری
علی بی غم: 1393/1/1817:58:07،
22
13
مسکن 93 بستگی به عوامل سیاسی و اقتصادی قبل از عرضه وتقاضا دارد طی چندین سال تجربه رکود ورونق دربخش مسکن پیش بینی کردن زود است،باید تا شروع تابستان و نتیجه نسبی مذاکرات و اعلام تورم و شاخص نرخ ارز و طلا و سیاست حمایتی از تولید و نرخ بهره و وام
و عوامل روانی بازار مسکن حباب قیمتی سال 93 تکرار نخواهد شد وکاهش قیمت دور از انتظار است با افزایش 18 الی 25 درصدی نرخ سبد کالا و توقف مسکن مهر بی خانه ها خانه دار شوند
يك سوال : 1393/1/1821:39:54،
19
10
من مسكن ميخرم الان
تومهرماه ميفروشم به نظرتون چقدرسودميكنم!؟
پسر يك برج ساز در زعفرانيه تهر: 1393/1/1822:22:34،
20
12
بدون شك با اجراي فاز دوم هدفمندي و افزايش حامل هاي انرژي كه تاثير مستقيم بر قيمت تمام شده مسكن دارد و عواملي مثل سرگرداني نقدينگي و تلاش دولت براي شكستن ركود حاكم بر بازار و افزايش وام بانكي به 95 ميليون تومان و از همه مهمتر افزايش 24% قيمت تراكم ساختماني و ... مسكن مي بايست بالا رود
سعید: 1393/1/1908:49:51،
18
9
بنده الان همه نظرات رو خوندم ولی به نتیجه ای نرسیدم عاغا بالاخره گرون میشه یا ارزون میشه یا ثابت میمونه ؟یکی یه تحلیل درست و عقلانی بده خواهشا
محمد: 1393/1/1915:50:38،
21
12
عامل همه مشكلات تفكر سود و سرمايه حاكم بر جامعه است.
بايد بر اساس نياز و ثروتي كه داريد و با توجه به تورم هرچه زودتر خونه بخريد ان شاا...
mohsen: 1393/1/2015:20:29،
22
13
الکی به هم نپرید / چرا میگن خونه گرون میشه بعضیا ناراحت میشن!!!!! و بر عکس !!! منطق میگه حامل های انرژی گرون بشه رو همه چی تاثیر داره / سیمان که 25 % گرون شد / کنتور برق از 200 هزار شده 800 هزار هزینه ساخت متری 750 تموم میشه / تازه همه که شاهد گرونی اجاره خونه 15 الی20 درصدی هر ساله هستیم !
mohsen: 1393/1/2015:20:40،
23
18
شمایی که میگید صبر کنید خونه نخرین ، تا کی میخوای خونه نخری ؟! 2 سال ؟ 3 سال ؟ شما که ماهی کمتر از 600 کرایه نمیدی ؟ سال بعد 700 سال بعد 800-900 به همین ترتیب داری کرایه میدی !! تو تهران منظورمه - خب به این نتیجه میرسیم که هر چه سریعتر خونه بخرین به نفعتونه تا اینکه پول خونه ای که میتونیین بخرینو تو 8 -9 سال بدین اجاره خونه!!! تازه بعد چند سال چند برابرشو باید بدی همون خونرو بخری
maskan: 1393/1/2015:38:57،
28
10
جهت اطلاع ---- مالیات جدیدسال 93
10 % قیمت معامله !!!

برای جواز ساخت نامه به تامین اجتماعی متری 40 هزار تومان !!1

عزیزان ای کاش قبل عید خونه میخریدین
mohsen: 1393/1/2015:55:03،
15
19
جهت اطلاع بعضی ها------->
مالیات 93 برای ساختمانهای جدید 10 % قیمت سمن معامله تعیین شد!!
نامه تامین اجتماعی به سایر نامه های معرفی به ادارات جهت اخذ پروانه ساخت اضافه شد!! برای هر متر مربع 35 الی 40 هزار تومان
رسول: 1393/1/2102:58:59،
17
11
تعرفه نظام مهندسی تو همدان 50% گرون شده بقیه شهر ها هم حتما گران شده
سازنده حلال خور: 1393/1/2214:20:33،
18
14
دوستان بدونید که خریدار تو بازار نیست و بی خود گول بازار گرمی دلال ها رو که میگند گرون میشه رو نخورید.
من با اینکه قیمت فروشم رو به علت نیاز شدید متر 300000 تومان نسبت به بهمن آوردم پایین ولی حتی هیچکس بهم زنگ هم نمیزنه حتی قسطی رو هم نمیشه فروخت.
انشاالله مملکت ما از دست این دلال های از خدا بی خبر حروم خور نجات پیدا کنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار