کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ارز و طلا درسال 93 افزایش خواهد یافت یا کاهش؟

کدخبر:۴۰۵۸چهارشنبه، ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۶:۱۹۶۰۳۳ بازدید

نرخ ارز و طلا در سال 1393 به کدام سمت حرکت خواهد کرد؟ آیا روند تقریبا ثابت نرخ ارز در ماه‌های اخیر تداوم خواهد یافت یا اجرای فاز دوم هدفمندی باعث افزایش ...

نرخ ارز و طلا در سال 1393 به کدام سمت حرکت خواهد کرد؟ آیا روند تقریبا ثابت نرخ ارز در ماه‌های اخیر تداوم خواهد یافت یا اجرای فاز دوم هدفمندی باعث افزایش نرخ ارز و به تبع آن طلا و سکه خواهد شد؟ در این باره رئیس کل بانک مرکزی از پیش بینی دلار ۲۶۵۰ تومانی در سال آینده خبر داده و گفته فضا در حال باز شدن است و پیش بینی می شود افق اقتصادی کشور پیشرفت داشته باشد.

قیمت ارز در سال 93 افزایش می یابد

دکتر سید حسین قاسمی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با فرارو گفت: «برای بررسی چشم انداز اقتصاد ایران در سال 93 باید به چند عامل مهم توجه کرد. این عوامل شامل قانون بودجه سال 93، نوع و رفتار سیاست های خارجی دولت و نگاه نظام اجرایی کشور به سیاست های اقتصادی داخلی از جمله نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی است.»

وی ادامه داد: «در بودجه سال 93 نکات بسیار روشنی وجود دارد که می توان گفت در سال آینده ما به سمت شرایط رکودی بیشتری می رویم که اگرچه می تواند موجب کاهش قیمت ها شود، اما کالاهای اساسی را با افزایش قیمت روبرو خواهد کرد و این میزان افزایش قیمت بی تردید در سایر شقوق اقتصادی کشور تاثیرگذار خواهد بود.»

وی افزود: «اعتبارات عمرانی بودجه سال 93 افزایش چشمگیری دارد که طبیعتا موجب تزریق نقدینگی به بازار خواهد شد و قدرت خرید را افزایش خواهد داد که موجب افزایش می شود. لذا خصوصیت انبساطی بودجه سال 93 باعث می شود علی رغم وجود رکود در اقتصاد با افزایش قیمت ها روبرو شویم.»

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: «این موضوع باعث می شود دولت به فکر ایجاد تعادل در بازار شود که این امر یا با تولید و یا با واردات انجام خواهد شد. با رویکرد دولت اکنون درب های واردات باز شده است که این امر باعث افزایش تقاضا در بازار ارز می شود. لذا در سال آینده قطعا فشار بر روی واردات باعث افزایش نرخ ارز می شود.»

وی ادامه داد: «از سوی دیگر نرخ ارز در بودجه سال 93 نسبت به سال 92 حدود 6 درصد افزایش یافته است و افزایش انتزاعی نرخ ارز در سال آینده هم می تواند تا 25 درصد باشد و طبیعتا وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می کند اختلافی در بازار طلا بوجود می آید و تقاضا برای طلا را افزایش می دهد که باعث می شود اگرچه طلا در سال آینده در بازارهای جهانی خیلی نوسان نخواهد داشت، اما در بازار ایران با افزایش قیمت روبرو شود.»

قاسمی درباره تاثیر اجرای فاز دوم هدفمندی بر نرخ ارز گفت: «اگرچه این انتظار وجود دارد که اجرای مرحله دوم هدفمندی تا حدودی تعدیل اقتصادی به همراه داشته باشد اما به لحاظ اینکه در نحوه اجرای این مرحله نسبت به گذشته تحول اساسی دیده نمی شود احتمال دارد نرخ برخی اقلام افزایش پیدا کند و آثار روانی این افزایش ها سایر بخش ها را ملتهب کند.»

وی افزود: «آثار روانی بحث هدفمندی بیشتر جامعه را اذیت می کند و انتظار ما این است که اجرای این طرح تحول مثبتی در حوزه تولید ایجاد نکند چرا که تولید صرفا از مواد اولیه پیروی نمی کند. لذا این عوامل موجب افزایش قیمت نرخ ارز و طلا خواهد شد.»

قاسمی درباره تاثیر مناسبات خارجی دولت در قیمت ارز گفت: «به دلیل ابهاماتی که در نحوه تعاملات بین المللی ما وجود دارد، اگرچه نمی توان نظر قطعی داد که خروجی آن چه خواهد بود و تاثیر آن بر اقتصاد چگونه خواهد شد، اما می توان گفت ما به هر حال در اجرای سیاست های اقتصادی در سال آینده نیاز به ارز بیشتری خواهیم داشت و حتی اگر در مناسبات خارجی تعاملات مطلوبی داشته باشیم نمی توان انکار کرد که نرخ ارز افزایش نخواهد یافت؛ چنانکه در مقاطعی از سال جاری قیمت ارز کاهش یافت اما از پایداری و ثبات برخوردار نبود و دوباره افزایش یافت.»

وی افزود: «از سوی دیگر برخی سیاست های دولت بدون توجه به ارزش نهفته و آشکار ارز در ایران اجرا می شود. از جمله وقتی بانک مرکزی به افزایش سود سپرده های بانکی تمایل دارد بی شک افزایش نرخ ارز را به دنبال خواهد داشت؛ چراکه نرخ ارز از ارزش افزوده پول در بازار تبعیت می کند.»

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان تاکید کرد: «لذا با توجه به این موضوعات بنده پیش بینی می کنم قیمت ارز در سال 93 تا 25 درصد افزایش یابد.»

قیمت ارز در سال 93 کاملا در اختیار دولت است

اما دکتر آلبرت بغزیان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «یکسری نیروها به سمت تثبیت نرخ ارز تمایل دارند و آن انتظارات مردم است مبنی بر اینکه بازار ارز دیگر بازدهی سابق را ندارد و اگرچه ممکن است نوسان داشته باشد اما مردم تمایل دارند از بازار ارز و همچنین طلا خارج شوند.»

وی ادامه داد: «اگر بازار بورس رونق نگیرد و منابع موجود از آن خارج شوند با مشکل مواجه خواهیم شد و ممکن است بازاری که منابع به سمت آن هجوم ببرند بازار مسکن باشد.»

وی افزود: «لذا انتظارات موجب تثبیت بازار ارز و فشار بر روی بازارهای دیگر می شود.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «کاهش تحریم ها و انتقال ارزهای بلوکه شده به داخل ایران نیز در جهت تثبیت (و نه کاهش نرخ ارز) عمل خواهد کرد.»

وی ادامه داد: «اما نیروهایی که در جهت کاهش نرخ ارز عمل می کنند، افزایش تولید و بیشتر شدن درآمدهای ارزی و در نتیجه تزریق بیشتر ارز به بازار است که عملی شدن این عامل برای آینده نزدیک ممکن نیست.»

وی افزود: «لذا در جهت کاهش نرخ ارز هیچ امیدواری دیده نمی شود و اینکه آقای سیف عنوان کردند در سال 93 قصد دارند نرخ ارز را تا 2650 تومان کاهش دهند به این معناست که فرمان نرخ ارز در اختیار دولت است. لذا باید سوال کرد چرا اکنون چنین کاری نمی کنند؟»

بغزیان گفت: «اما در مورد افزایش نرخ ارز باید گفت روند مذاکرات هسته ای در یک مسیر صاف و هموار قرار دارد؛ اما من فکر نمی کنم نرخ ارز کاهش پیدا کند و بحث تک نرخی شدن قیمت ارز در ایران منتفی است. اما قیمت ارز افزایش هم نباید پیدا کند چرا که هزینه های دولت هم افزایش خواهد یافت.»

وی ادامه داد: «لذا بنده قیمت ارز در سال 93 را کاملا در اختیار و اراده دولت می بینم و فکر می کنم اگر بانک مرکزی بخواهد قیمت را پایین نگاه دارد این توانایی را دارد. با این حال به نظر من هدف دولت افزایش قیمت ارز است و در این افزایش هم کسری بودجه دولت رفع می شود و هم اینطور تلقی می شود که هدفمندسازی یارانه ها و بازار موجب افزایش قیمت ارز شده است.»

وی افزود: «اینکه آقای سیف صحبت از کاهش نرخ ارز در سال جدید می کنند به این دلیل است که برای همه مسلم است که هر چه ایشان بگویند عکس آن انجام خواهد شد.»

بغزیان همچنین درباره چشم انداز بازار طلا و سکه در سال 93 گفت: «اگر نرخ ارز افزایش یابد نرخ طلا و سایر کالاها هم افزایش خواهد یافت.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ربیع: 1393/1/611:13:13،
72
42
بعید نباشه که دلار 3500 بشه تا 4 ماه دیگه
رضا: 1393/1/620:50:31،
23
27
دلار بانک مرکزی سالانه 10 الی 12 درصد بالا خواهد رفت دیگه دلار ارزون نخواهیم داشت ولی دلار در بازار ازاد بسته به نظر دولت داره تک نرخی کنه یا نکنه اگر تک نرخی هم نکنه جون دولت برای بقا در 4 سال بعدی هم که شده بشتر از 100 الی 150 تون نمیزاره ببره بالا مگر همه بریزن تو خرید ذلار اون موقع دولت هیج کاری نمیکنه و نمیتونم کنه جون تقاضای کاذبه و نمیشه با ریختن دلار جمعش کرد
کوکو: 1393/1/611:41:05،
27
29
من کلا فقط تیتر خبر ها رو میخونم.از رو تیترش مشخصه که خبر ارزش خوندن داره یا نه.
مسعود: 1393/1/612:10:22،
43
26
هيشكي ازاينده خبرقطعي نداره
مسعود: 1393/1/612:18:16،
50
67
ديگه دوران سودهاي انچناني چه ازماشين چه ازملك چه ازبورس وطلا وارزگذشت
تمام اين بازارهانهايتابيست الي سي درصدسودميده كه بانك هم تقريباهمين مقدارسودميده
بهترين حالت اينه كه هرچيزيوكه نيازداريدوهم پولشوداريدبخريداگه مسكن نيازداريدبخريد
طلانيازداشتيدبخريد
وگرنه بدنبال سرمايه گذاري كوتاه مدت باسودبيشترازسي درصددراين بازارهانباشيد
سالي سرشارازسلامتي كه بالاترين وبهترين سرمايه زندگي است براي تمام عزيزان ارزومندم
mbsalami: 1393/1/613:09:06،
90
40
آقا مسعود عزیز سود بانکی سالانه محاسبه میشه و اگر 30 درصد بشه میشه ماهی 2.5 درصد که واقعا رقمی در برابر سود ارز نیست.
مهدي: 1393/1/613:58:28،
34
42
من بانظرمسعودموافقم
الان ريسك سرمايه گذاري خيلي بالاست واينده معلوم نيست
هرچيزيوكه نيازداشته باشم ميخرم
تواگه دوست داري برودلاربخرهي دلت بلرزه پايين نره
درثاني باگذاشتن پول توبانك هم مخالفم
محمد صادق: 1393/1/615:56:28،
36
50
دوستی گفتند که سود بانک در مقابل سود ارز چیزی نیست . یک نکته کوچک دارم براشون . در بازارهای کاذب همیشه بیشتر از 90% شرکت کنندگان متضرر خواهند شد تا 10% دارای دسترسی به اخبار واقعی سود کنن . همه اینو میدونیم ولی نمیدونم چرا مردم ما انقدر احساسی و هیجانی زندی میکنن . ورود به بازارهای تب آلود اصلاً به صلاح مردم عادی نیست .
امير: 1393/1/616:54:29،
38
33
من بانظرمسعودموافقم
شايددلاربره ٣٥٠٠بشه
ولي دوباره كه روحاني رفت بااوباما حرف زد ميكشه پايين
الان هركي واقعااگه نيازداره خريدكنه
mbsalami: 1393/1/700:31:55،
24
23
با احترام به نظر آقای محمدصادق. فکر میکنم برداشت درستی از نظرم نداشتن.
عرض من اینه که وقتی داریم مقایسه ای انجام میدیم درست این کار رو بکنیم. نظر ما نباید مشوق ورود به بازارهای کاذب بشه
بیشتر نوسانات مال جو روانی جامعه و خریدهای سودجویانه است.


نتیجه میشه سود اون 10% که فرمودید و له شدن طبقه ظعیفی مثل ما.


محمدگلبافت : 1393/1/612:20:07،
39
22
آقاي اصغري كارشناس محترم هواشناسي خواهشاشمايه موقع اوضاع جوي را برعكس مثل آقاي سيف تحويل مردم شهيدپرور و مسلمان و سربلند ايران نديدا
M: 1393/1/612:20:15،
40
26
مدیران نا لایق
مردمان بیچاره
:(
حق و صبر: 1393/1/613:05:46،
35
41
همه دست به دست هم دادن تا ذهن مردم رو آماده کنن برای گرونی و فلاکت بیشتر
مثل اون زمونا که جنگ بود و ما بچه بودیم برای ما هرچی کارتون پخش می کردن شخصیت اصلیش بی خانمان و بدبخت بود!!
همه چیز دست خودمونه دوستان
خودمون خواستیم که اینطور شد!
Z: 1393/1/613:06:25،
76
24
بانك مركزي به صورت خزنده و بي سروصدا از ابتداي سال 1393 شروع به افزايش نرخ ارز مرجع نموده است.
پس مي توان آينده ارز را در سال جديد با توجه به اين موضوع و اجراي فاز ددوم هدفمندي يارانه ها پيش بيني كرد.
محمد صادق: 1393/1/615:59:23،
23
43
دوست عزیز خزنده نیست ، تکلیف قانونی بودجه سالانه است . البته برای پرهیز از هولیگانیسم مفرط ایرانی جماعت که اگه یکباره اجرا میشد یه سری بلبشو راه مینداختن و کثیری هم نبالشون نچ نچ کنان راه میگرفتن ، یواش یواش و بی سر و صدا دان به قیمت قانونیش میرسونن
علی: 1393/1/616:03:48،
38
36
اینجور که پیداست اینجا اکثریت دلالن و دوست دارن ارز و دلار بره بالا
خود ایران جیب هم یه جورایی دامن میزنه. انتقاد پذیر هم نیست سانسور میکنه
از ماست که برماست دوستان. ما ملت هم کمتر از دولت تقصیر نداریم
سعید: 1393/1/616:50:36،
46
24
حقیقت اقتصادمون تلخه.
بله یه سری دلالن ولی منه کارگر که هر سال شاهد این برنامه ها هستم که نمیتونم خودمو گول بزنم وقتی همه چیز عیانه.
maman: 1393/1/700:43:04،
31
19
چی رو میخوای توجیه کنی.
یعنی دلار گرون نمیشه؟یه خورده واقع بین باشید.

حتما له شدن من رو باید ببینی که دارم زیر بار خرج زندگی له میشم.
قاجار: 1393/1/619:48:06،
20
49
اقای روحانی قول دلار 2650 را به مردم داده اگه بره بالا که نمیره اونوقت سه سال دیگه موقع انتخابات شما جبران کنید اول رییس جمهوری که یه دوره رای اورد سختتر از ارز پایینه
ایمان زارع: 1393/1/622:53:54،
28
25
بیبی من انروز اوضاع ارز و سرمایه را تحلیل میکرد خیلی به واقعیت نزدیکتر به نظر میرسید تا نظر این کارشناسها!!!!!
بی: 1393/1/814:20:52،
18
28
دلار 4000 تومان میشه
پاسخ: 1393/1/818:13:54،
23
27
بعد ازیک ماه 19000ریال قیمت دلار وسکه 600هزار تومان
mehdi: 1393/1/917:12:53،
23
25
نماینده های بی سواد مجلس اقتصاد مملکت را به اینجا رساندند

احمدی نژاد یک نفر بود. اما مجلس بیش از 270 نفرند هرچی دولت قبل آورد آقایان تصویب کردند

هر بچه ای می دانست که پرداخت نقدی یارانه ها مملکت را برشکسته می کند

8 سال جنگ و 8 سال سازندگی را با سیستم کوپنی پشت سرگذاشتیم.
فرشاد: 1393/1/1009:49:04،
17
22
اگر قیمت دلار تا پایان سال 93 برابر 3700 تومان بشود (که ظاهرا طبق تحلیل ها نخواهد شد) در حال حاضر معادل یک سود بانکی 22 درصد بدون دردسر می باشد. از اینرو سپرده گذاری بانکی در شرایط کنونی ظاهرا بهتر از خرید دلار (و احتمالا طلا) هست.
حسام: 1393/1/2219:38:47،
17
9
وقتی خودت دولت میاد میگه افزایش قیمت باشیب ملایم داریم بنظرشما ارز وطلا وهمه چی گران نمیشه!!؟مسلما گران میشه .پس بجنبید ارز وطلا بخرید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما