کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تیر و ترقه‌هایی به قیمت آبنبات و شکلات

کدخبر:۴۰۲۵سه شنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۸:۲۴۳۷۹۵ بازدید

می‌گوید مشتری‌های من آدم‌های شاد و خوشحال هستند؛ آنهایی که می‌خواهند چهارشنبه‌سوری‌شان را جشن بگیرند و شادی کنند. مردم این بالون‌های رنگی را می‌خرند و شب چهارشنبه‌سوری به ...

آتش‌بازی با جنس‌های ترکی فقط برای پولدارها

می‌گوید مشتری‌های من آدم‌های شاد و خوشحال هستند؛ آنهایی که می‌خواهند چهارشنبه‌سوری‌شان را جشن بگیرند و شادی کنند. مردم این بالون‌های رنگی را می‌خرند و شب چهارشنبه‌سوری به یاد آرزوهایشان هوا می‌کنند. آسمان شب‌های چهارشنبه‌سوری تهران پر می‌شود از بالون‌هایی که هرکدامشان همراه با یک آرزو بالا می‌رود. بالون‌های رنگی را داخل کیسه نایلونی گذاشته و یکی‌یکی می‌فروشد. یک جعبه سیگارت هم کنارش گذاشته و همراه با بالون‌ها می‌فروشد.


از عمده‌فروشی تا خرده‌فروشی ترقه‌جات

خودش را سوری معرفی می‌کند. اما از این اسم خوشش نمی‌آید. می‌گوید همه آتش‌فروشان این محل اسمشان سوری است. می‌گویم حالا چرا می‌گویی آتش؟ می‌گوید: اصطلاحی است که استفاده می‌کنیم. بیست‌وسه‌چهارساله به نظر می‌آید. اسم شناسنامه‌ای‌اش مهدی و اهل کردستان است. دانشجوی ترم آخر دانشگاه است. می‌گوید از سال اول دانشجویی‌ام در تهران همراه همشهری‌هایم در بازار بساط فروش ترقه‌جات و آتش‌زنه داریم. درآمدش بد نیست. راستش امسال که سال آخر درسم بود نمی‌خواستم بیایم اما مشکلات مالی‌ام اجازه نداد. مثل من کم نیستند دانشجویانی که در ایام چهارشنبه‌سوری ترقه‌فروشی دارند. ما یک گروه هستیم که همگی با هم همخانه‌ایم. یکی از ما فوق‌لیسانس شیمی دارد و قسمتی از درآمدش از این راه است. می‌گوید درآمد اصلی را عمده‌فروشان می‌کنند؛ همان‌هایی که این جنس‌ها را از کردستان، بندرامام، خرمشهر و جوانرود وارد تهران می‌کنند. انبارهای کلی داخل تهران خیلی کم هستند و بیشتر اجناس در حومه تهران پخش می‌شوند و کم‌کم به دست ما خرده‌فروشان می‌رسد. انبار ما در ورامین است. تعداد زیادی از مشتری‌هایمان نیز همان‌جا می‌آیند و خرید می‌کند. سود عمده‌فروش از هر هشت‌میلیون آتش‌زنه‌ای که وارد کشور می‌کند چیزی حدود چهارمیلیون‌تومان است. از او درباره فروش محصولات خطرناکی که هرسال باعث ویرانی‌های خانمانسوز می‌شود می‌پرسم. می‌گوید: مرکز فروش اینها در انبارهای مولوی است. مرکز تهیه آنها هم همان‌جاست. اکلیل را به صورت بشکه‌های 20کیلویی یک‌میلیون‌و500هزارتومان و سرنج را کیسه‌ای 220هزارتومان می‌فروشند. ترکیب شن و اکلیل و سرنج با هم می‌تواند محله‌ای را به آتش بکشاند. مخصوصا که اینها را باید با دست و خیلی آرام با هم ترکیب کرد. هیچ دستگاهی نمی‌تواند اینها را با هم ترکیب کند. خیلی از دوستانم از همین راه آسیب‌های جدی دیده‌اند اما دست از کار برنداشته‌اند. نوع دیگر تولید آتش‌زنه ترکیب آهک با بنزین در قوطی‌های نوشابه است که از اکلیل هم بدتر است.

از قیمت یکی کم و به دیگری اضافه می‌کنیم

سوری درباره رشد قیمت وسایل چهارشنبه‌سوری می‌گوید: قیمت تعدادی از آنها نسبت به پارسال افزایش زیادی داشته و تعدادی هم تغییر چندانی نکرده است. او می‌گوید اصولا شیوه ما اینجوری است که اگر از قیمت یک جنس کم کنیم به آن یکی اضافه می‌کنیم. قیمت‌ها را تندوتند می‌گوید. از او می‌خواهم آنها را روی کاغذی بنویسد تا برای سفارش بعدی بدانم چگونه است. می‌گوید: قیمت بمبک شش‌تایی 18هزارتومان است، کپسول 40تایی 18هزارتومان، دینامیت 12هزارتومان، سوتی پنج‌هزارتومان، منور دوهزارتومان و آبشار شش‌هزارتومان است. کمی پایین‌تر سراغ یکی دیگر از فروشندگان می‌روم. او هم خود را سوری معرفی می‌کند. قیمت‌هایی که این سوری می‌دهد را با قیمت‌های سوری دیگری که چندمتر بالاتر ایستاده مقایسه می‌کنم. قیمت هرکدام از جنس‌ها دو تا سه‌هزارتومان بیشتر شده است. شاید به این دلیل که گفتم از شهرستان می‌آیم و می‌خواهم کلی خرید کنم. او ادامه می‌دهد قیمت پروانه شش‌هزارتومان، زنبور چهارهزارتومان، چلچله 10هزارتومان، سیگارت دوهزارتومان و هفت‌ترقه هفت‌هزارتومان است. می‌گوید سیگارت در سال‌های قبل طرفداران بسیاری داشت اما در یکی، دوسال گذشته کمتر شده و من فقط برای اینکه جنسم جور شود آنها را همراه جنس‌هایم به بازار می‌آورم. برای خرید وارد یکی از کوچه‌های داخل بازار و بعد از چند پیچ کوچک وارد انبار می‌شویم. دورتادور اتاق را مواد محترقه پوشانده. می‌گویم تا شب چهارشنبه‌سوری همه‌اش را می‌فروشی. می‌گوید معمولا هرسال فروخته می‌شود، هرقدر هم که بماند می‌گذاریم برای سال بعد. او توصیه می‌کند زودتر سفارش‌هایم را بخرم چون تا شب چهارشنبه‌سوری30درصد به قیمتش اضافه خواهد شد. او صحبتش را درباره کیفیت جنس‌هایش ادامه می‌دهد: اینها جنس‌هایی است که هرسال مشتری‌های خاص خودش را دارد و فروش خوبی هم دارند. تعدادی از آنها آتش‌زا نیستند اما صدای بسیار بدی تولید می‌کنند و همین خیلی خطرناک است.

ایرانی‌ها متقاضی کمتری دارند

آنگونه که او می‌گوید، ایرانی‌ها هم دستی در تولید این محصولات خطرناک دارند: «معمولا این محصولات توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شوند و نه صدای بالایی دارند و نه جذابیت خاصی برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کنند. روی آنها علامت استاندارد هم آورده نشده است. اما جنس‌های چینی متقاضی بیشتری دارد چون تنوع آنها بالاتر است و قیمتشان هم به‌نسبت متناسب. یکسری جنس هم هست که از ترکیه می‌آید و با قیمت بالا در بازار فروخته می‌شود. متقاضی اینها بچه‌های بالاشهری هستند. قیمت آنها بین 80 تا صدهزارتومان است.» او درباره محصول جدید امسال می‌گوید: معمولا همان قدیمی‌ها هرسال با اسم‌های متنوع به بازار عرضه می‌شوند یا اینکه اسم‌هایشان عوض می‌شود. او درباره اقلامی که توسط ناجا به‌عنوان مواد محترقه مجاز معرفی شده می‌گوید: این اقلام همان‌هایی هستند که متقاضی کمتری دارند. همه لذت چهارشنبه‌سوری به هیجان و سروصدایش است. اگر اینها نباشد خب همان آتش قدیمی را روشن می‌کردند و از رویش می‌پریدند. نسل امروز هیجان می‌خواهد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1392/12/2708:24:51،
59
139
د؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چهارشنبه سوری چیه آقای ایرانجیب؟؟؟؟؟؟؟؟
همچین کلمه منحوسی توی فرهنگ لغات ما از35سال پیش به اینطرف وجود نداره
این کلمه نماد کفرو الحادو لامذهبیه 1 ملتیه ک فک میکنه متمدنه
همونطور که میدونی تمدن حقیقی ما بعد از ورود اسلامه
پ لدفن بگ4شمبه ی آخر سال
خب؟؟؟؟؟؟؟؟؟سور کبمه زشششششتیه.توش طربو شادی مستتره وشادی الکی گناهه.گناه ه ه ه ه ه
دكتر: 1392/12/2708:58:31،
127
18
داش علي، الان اينارو جدي گفتي؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

اگه جدي گفتي كه يه منفي تپل نوش جونت...

اگه شوخي كردي كه دمت گرم...

آقايون عرب زاده ميخان كاري كنن كه اصلمونو فراموش كنيم و با افراط كاري اين هدفشونو پيش مي برن.

*** كسي تا حالا اين سوال براش پيش اومده كه چرا قبل از انقلاب اينقدر خشونت تو اين روز مبارك نبود ولي بعد از اون ...
علی: 1392/12/2710:07:48،
59
22
دکتر جان.عزیز دل برادر.ما همگی دلمون خونه بابت اینکه هویتمونو سالهاست از دس دادیم.شما تقویمهای ایران باستان مثل تقویم زرتشتی قبل ازهخامنشیان,گاه شمار اوستایی,تقویم دینی مزدیسناوتقویم یزدگری رومطالعه کن ببین چی بودیمو چی شدیم
دكتر: 1392/12/2710:52:31،
52
17
داداشمي علي آقا

من ميدونم همه اينا رو ولي اي كاش "اجازه بدن" همه مردم بدونن چه اصلت و آييني دارن...

اي كاش بچه هامون ياد بگيرن... افسوس
خودشم: 1392/12/2712:27:31،
83
16
ملتی که "فقط" به تاریخش افتخار میکنه ملت نیست یک موزه است...
فرشاد: 1392/12/2712:27:43،
23
20
داش منظورتو من کل نفهمیدم
sami: 1392/12/2717:16:10،
45
16
چارشنبه سوری از قدیم تو دل ما ایرانیای اصیل بوده و هست
البته به شکل صحیح مث پریدن از روی آتیش
اونایی که میخاسن نوروز باستانی رو حذف کنن و نتونستن مطمن باشن چارشنبه سوری رو هم نمیتونن حذف کنن
علی: 1392/12/2720:08:49،
32
20
دوستان .مطلب من سراسرکنایه آمیزبود.چراشمااینجومنفی بارونش کردید؟؟؟؟؟؟!انقد جدی بنظر میومد؟
پاسخ به همه: 1392/12/2800:32:01،
25
19
لعنت بر هر انکه منکر تاریخ و گذشتشه ولی کی گفته ما در قدیم چنین جشنی داشتیم توش تیرو ترقه میزدیم اینجوری تازه اصلا فکر کنیم توش اتیش بازی بوده مثلا چی ؟
عزیزان از حق نگزریم ما ملتی جو گیر هستیم و کمی لج باز حالا 4 سوری مل ما و گیریم باید جشن گرفت که جای بحث داره ولی این مثلا کریسمس و ولن چه کوفتیه که چند سالی میشه که سنگشو به سینه میزنیم تا حالا شده از نوروز صحبت کنیم ؟؟؟
mohsen: 1392/12/2708:24:54،
79
17
زردی من از تو ...سرخی تو از من...یادش بخیر
چهار شنبه سوری به لجن کشیده شده
آرش: 1392/12/2719:30:00،
19
20
ما که به هون آتیش خودمون بسنده نموده و خرج ترقه و مرقه الکی نمی نماییم
SDN: 1392/12/2708:27:18،
41
43
پ ن پ
میخواین اینم گرون کنین
اینم دلیل ارزون موندش گرفتن عزیزای ای مردم وگرنه دولت گرونش میکرد
فرزاد: 1392/12/2709:35:12،
52
15
زمان ما چهارشنبه سوری شور و غوغایی داشت که لبخند از لب هیچ کس محو نمیشد . از وقتی شد روز تخلیه عقده و الوات بازی دیگه شده چهارشنبه سوزی ! مقصر خود دولته که بجای اینکه بیت المال رو خرج صد تا مراسم بی مناسبت کنه بیاد رسما مکانهایی رو برای مردم مهیا کنه و خودش رو در کنار مردم بزاره عمدا این مراسم قشنگ رو به سمت الوات بازی هل میده .
amirooo-Ahwaz: 1392/12/2711:54:30،
37
50
من که شبا چارشنبه سوری میشینیم تو خونه با دوستام تا صبح حکم میزنیم!!!!!حاللللللی میده!!!
شاهین tehran: 1392/12/2712:45:40،
26
22
اگه شادی و خوشحالی در چهارشنبه سوری خطری برای سلامت و راحتی مردم ایجاد نکنه خب چه عیبی داره؟ شادی سال نو.
از ارمنیای ایرانی یاد بگیرید. یه دوستی دارم توی محله زرکش تهران به نام ژورژیک. این آقا از اقلیت ارامنه ایرانه. میگه در هنگام کریسمس در کلیسا جمع میشن و سال نو رو جشن میگیرند. از این دیوونه بازیا خوششون نمیاد.
مهدی: 1392/12/2722:22:40،
21
19
در زمان های دور دین ایرانیان زرتشت بود و اتش مقدس بود . این چارشنبه سوری به ان بر میگردد .
هیچکس: 1393/1/121:16:28،
20
13
من حاضرم همون آتیشو که هر ساله گرمم میکنه و ایرانیه رو بپرستم تا اونی که عربه.والا!اونقدر عربیزه شدیم که دعای جشن باستانیمان هم عربی شده.جشنی که اصلأ به اعراب ربطی نداره.منظورم یا مقلب القلوب هست.
ایرانی: 1392/12/2723:38:15،
29
15
بعضی ها دوست دارن اون چهارشنبه سوری آریایی به این سمت بره تا خود مردم ازش بیزار بشن و ترکش کنن
چی میگی: 1393/1/100:53:14،
17
12
چه خبر بچه ها؟ سال نو جدید:)

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار