کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وداع با دلار 2900 تومانی !

کدخبر:۴۰۰۹دوشنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۶:۵۵۵۸۴۰ بازدید

این روزها خیابان فردوسی و چهارراه استانبول شاهد رفت وآمدهای چشمگیر برای مبادله ارز شده است و با وجود اینکه قیمت دلار دیروز یکشنبه به زیر 3 هزار تومان آمد اکنون در سکوت مدیران بانک مرکزی به بالای 3 هزار تومان بازگشت.

خیابان فردوسی تهران این روزها جنب و جوش دیگری دارد. نبض معاملات تهران این روزها دوباره محل رفت و آمدهای چشمگیر ارزی شده است. گفته می شود افزایش تقاضا برای خرید ارز، حجم معاملات را بە طرز قابل توجهی نسبت بە چند ماه قبل بالا بردە و همین موجب افزایش قیمت ها در بازار ارز شده است. تحولات بازار ارز را می توان تا حد زیادی متاثر از عرضە و تقاضا دانست با این حال عوامل زیادی در صعود دلار به بالای سه هزار تومان نقش داشتند.

چشم اندازهای تورمی

باید خاطر نشان کرد کە چشم اندازهای تورمی نیز نقش بسزایی در تعیین رفتار متقاضیان دارد. چشم انداز نرخ تورم جاذبه خوبی برای بازار ارز است که پس انداز کنندگان ایرانی را به سمت خود می کشد. فاز دوم هدفمندی یارانەها از سال آیندە بە اجرا در می آیند و شامل افزایش ٢٠ و ٢۴ درصدی قیمت آب و برق و نیز افزایش نرخ گاز است.

حسن روحانی وعده داده که نرخ تورم ایران را تا پایان سال آینده به ۲۵درصد خواهد رسید. تحقق این وعده غیرممکن نیست، به شرط ایجاد تغییرات بنیادی در ساختارهای دولت، مدیریت منابع و نیز روابط بین‌المللی کشور برای سرعت بخشیدن به رفع تحریم‌ها و بازگشت به شرایط عادی.با این حال حتی اگر این شرایط هم تامین بشود، با توجه به افزایش چشمگیر بهای آب و برق و نیز چشم‌انداز بالا رفتن بهای حامل‌های انرژی در فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که قرار است سال آینده اجرا شود، دستیابی به نرخ تورم بیست و پنج درصدی تا پایان سال ۱۳۹۳ بسیار دشوار به نظر می‌رسد. این موضوعیست که حتی مسئولان بانک مرکزی به آن اذعان دارند.

ابوالفضل اکرمی مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی هم به تازگی گفت انتظار می‌رود نرخ تورم در سال آینده به بیست و پنج درصد برسد، ولی بلافاصله اضافه کرد که «البته بدون تغییر قیمت حامل‌های انرژی».به هر حال ترس از شعله‌ور شدن یک تب تازه تورمی در پی افزایش دوباره قیمت حامل‌های انرژی، یکی از دلایل روی آوردن به بازار ارز برای حفظ قدرت خرید و کسب درآمد است، و همین افزایش تقاضا طبعا نرخ دلار را بالا می‌برد.

سفرهای نوروزی

سفرهای نوروزی سهم بسزایی در افزایش نرخ ارز به ویژه دلار دارند. از سفرهای نوروزی به عنوان یک عامل مقطعی نام برده می شود. در واقع شماری از مسافران نوروزی که برای تعطیلات خود به خارج می‌روند، به منظور تامین نیاز ارزی خود به بازار آزاد مراجعه می‌کنند، و در نتیجه تقاضای ارز و قیمت آن را بالا می‌برند.بە گفتە محمد یکی از سودا گران ارز در خیابان فردوسی تهران، بیشتر مراجعە کنندگان مصرف کنندە ارز هستند و قصد سفر دارند نە سرمایە گذاری.به گزارش وزارت فرهنگ ترکیه سال گذشته میلادی با وجود سقوط ارزش ریال ۱۱۹۲۰۰۰ ایرانی به این کشور سفر کردند. امسال نزول حدودا ۲۰درصدی ارزش لیره ترکیه نسبت به سایر ارزهای جهانی می تواند در تشدید میزان خرده فروشی ارز مسافرتی بسیار کارساز باشد.

بحران اوکراین

در این میان جهش ناگهانی قیمت ارز و طلا در اوایل هفتە گذشتە تا حد زیادی تحت تاثیر نگرانی‌های ژئوپولیتیک جاری اکراین کە باعث تقابل روسیە و غرب شده، قرار داشت کە با فروکش کردن تب حمله روسیه به اکراین طلا و ارز در بازارهای جهانی دوبارە با کاهش قیمت همراه شد. بحران اوکراین، با نگرانی‌های ژئوپولیتیک شدیدی که به وجود آورده، هم قیمت طلا و هم قیمت ارز را بالا برد. در واقع هر وقت تنش‌های بین‌المللی اوج می‌گیرند، سرمایه‌گذاران و پس‌اندازکننده‌ها برای حفظ دارایی‌شان از خطرهای احتمالی، به این دو ارزش پناه می‌برند و این گرایش جهانی طبعا بر بازار آزاد ارز تهران هم تاثیر می‌گذارد.

دلار 2650 تومانی بودجه

با خبر ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر واریز شدن قسط اول دارایی‌های ایران به حساب بانک مرکزی در سوئیس و نیز واریز قسط دوم ظرف یک یا دو روز آینده تا حدودی بازار طلا و ارز داخلی نیز آرام گرفت.با بازگشت این حجم ارز به ایران برخی از کارشناسان معتقدند دلار تا مدتی جهش قیمتی چندانی نخواهد داشت، ولی با توجه بە تورم مورد انتظار حاصل از فاز دوم هدفمند سازی یارانەها و نیز تعیین قیمت ٢۶۵٠ تومانی دلار در بودجه مصوب مجلس برای سال ۱۳۹۳ طبعا بازار آزاد فضای کافی برای تحرک بالای ٣٠٠٠ تومان را براحتی خواهد داشت.بودجه مصوب مجلس برای سال ۱۳۹۳، قیمت دلار را ۲۶۵۰ تومان تعیین کرده است. وقتی قیمت رسمی دلار در سطحی چنین بالا قرار می‌گیرد، طبعا بازار آزاد احساس می‌کند که از دامنه مانور کافی برای عبور از مرز سه هزار تومان برخوردار است، به ویژه از آن رو که دولت به دلیل نیازهای مالی خود نمی‌تواند کاهش قیمت دلار را تحمل کند و مسئولان ارشد پولی کشور هم به صورت ضمنی و گاه حتی آشکار گفته‌اند که با دلار سه هزار تومانی مشکلی ندارند.

نقش بازار سهام

مجلس در مصوبه‌ای قیمت خوراک شرکت‌های پتروشیمی (گازی که به آنها تحویل داده می‌شود) را به گونه‌ای قابل ملاحظه بالا برده و همین امر یکی از دلایل کاهش سودآوری و سقوط ارزش سهام آنهاست. از سوی دیگر این خطر وجود دارد که این شرکت‌ها، به دلیل مشکلات خود، دیگر نتوانند مثل گذشته ارز حاصل از صادرات‌شان را به بازار تزریق کنند. ترس از همین احتمال نیز به گمانه‌زنی‌های درون بازار آزاد در مورد کاهش عرضه ارز دامن زده و نرخ دلار را بالا برده است.از سویی دیگر بازار سهام تهران پس از یک دوره نسبتا طولانی رونق، در شرایط ریزش قرار گرفته و شاخص کل سهام که به نود هزار واحد نزدیک شده بود، به کانال هفتاد و هشت هزار واحد سقوط کرده است. با توجه به چشم‌انداز نامساعد بازار سهام، شمار روزافزونی از سهامداران خرده‌پا سرمایه خود را از بورس خارج کرده و به بازار ارز روی می‌آورند.لازم به ذکر است که بخشی از نوسان‌های نرخ ارز به گمانه‌زنی درباره چشم‌انداز روابط بین‌المللی ایران و تاثیر آن بر اقتصاد کشور مربوط می‌شود و آن هم به صورت گذرا. در واقع تحولات نرخ ارز از متغیرهای واقعی اقتصادی سرچشمه می‌گیرد.

نرخ دلار در گروی تصمیمات تیم اقتصادی دولت و نه مذاکرات هسته ای!

نرخ حقیقی ارز بیش از آنکه به مذاکرات هسته ای گره خورده باشد، به وضعیت اقتصادی داخل کشور و به خصوص تورم بستگی دارد. در دهه ۸۰ میانگین رسمی نرخ تورم سالانه در ایران پانزده درصد بود، حال آن که نرخ برابری ریال در برابر ارزهای خارجی عملا تغییر چندانی نکرد. در شرایط عادی، نرخ برابری دلار را تفاوت میان نرخ تورم در ایران و در منطقه دلار تعیین می کرد .در نتیجه قیمت دلار به پول ملی ایران می‌بایست ماه به ماه و به صورت تدریجی با توجه به همین تفاوت افزایش می یافت. اما ناگهان دولت با تزریق دلارهای نفتی به بازار ارز از پول ملی ایران دفاع کرد. این اقدام غلط و سوء مدیریت درست با وقوع تحریم ها خود را نشان داد و وقتی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم این پشتیبانی متوقف شد، ریال به صورتی سرگیجه‌آور سقوط کرد.در حال حاضر هم نرخ تورم در ایران در محدوده سی و پنج تا چهل درصد قرار دارد، حال آن که نرخ تورم در آمریکا بین یک تا دو درصد نوسان می‌کند. تنها در شرایطی دلار می تواند به نرخ های پاین تر برسد که این فاصله به طور چشمگیری کاهش یابد. از سویی دیگر حتی اگر دولت بتواند با دلارهای آزاد شده نفتی بازار را در ثبات نگه دارد، این ثبات چندان دوامی نخواهد داشت. آنچه که ثبات بازار ارز را با مشکل روبرو کرده، نرخ تورم است و به طور قطع با اجرای فاز دوم هدفمندی این موضوع پییده تر نیز خواهد شد. تنها راه موثر برای دفاع از ارزش پول ملی در بازار جهانی ارز، علاوه بر برخورداری از تراز مثبت بازرگانی خارجی، مهار کردن نرخ تورم است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

13460: 1392/12/2611:08:33،
122
25
داداش بانک مرکزی محاله بذاره دلار زیر 3000 بیاد!
رضا79: 1392/12/2611:33:11،
109
22
سال بعد با همه چی باید وداع کنیم<<بذار بنزین و گرون کنند>>
کیان: 1392/12/2611:42:43،
58
71
زیر 3000 ثابت میمونه تا خرداد
کیان: 1392/12/2611:54:13،
71
20
ایرانجیب معلوم هست چی میگی؟
مثلا یک سایت اقتصادی معتبری
این چه وضع خبر زدنه؟ دیروز تیتر میزنی دلار به زیر 3000 تومان رفت حالا میزنی وداع با دلار 2900 تومانی؟!!
مگه زیر3000 همون 2900 تومان نیست؟
الکی جو ندی مردم راحتترن.. از جو دادن به بازار چی نصیبت میشه؟
حسین: 1392/12/2612:26:17،
42
18
دوباره که رفت بالای 3000 تومان
ناشناس: 1392/12/2619:40:06،
28
19
پاسخ به کیان : زیر 3000 تومان ثابت می مونه ؟ الآن مگه زیر 3000 تومانه که زیر 3000 تومان ثابت بمونه ؟
طلا: 1392/12/2621:22:05،
64
17
دوستان در سال93شش بازاربرای سرمایه گذاری هست. 1-ارز{(1-باافزایش قیمتها=تورم شدیدتر.2-اتحاد نداشتن قوه ها در مناقشات سیاسی=فازهای منفی ازکشورهای غربی وامریکا=رسانه ای کردن پیشرفتهای نظامی=ابهام درتوافق هسته ای=دلار بالای3000 تومان.)}2-طلا{(تنشهای سیاسی در سطح جهان=روند نزولی وضعیت اقتصاد=کاهش شاخص بورسهای جهانی=کاهش ارزش ارزها=افزایش نرخ تورم و بیکاری=افزایش اونس جهانی طلا)}
طلا: 1392/12/2621:22:30،
58
14
در ادامه:3-مسکن{(1-باافزایش قیمتها=افزایش قیمت مصالح ساختمانی=افزایش قیمت مسکن=افزایش نرخ اجاره و رهن.2-مسکن مهر=تا وقتی که دولت واحدهای مسکن مهر را به قیمت دلخواه خود نفروشد هرگز انتظار کاهش قیمت در مسکن را نداشته باشید)}4-بورس{(با نگاه مثبت=اگر دولت قیمتها را افزایش ندهدوقیمت دلار را ثابت و باشیب نزولی هدایت کند=بهترین بازار-با نگاه منفی=باافزایش قیمتها=تورم=اسیب شدید به اقتصاد و صنعت=نابودی بورس)
طلا: 1392/12/2621:22:44،
67
17
در ادامه:5-بانک{(1-ریسک کمتر=کاهش فشارهای عصبی و روانی نسبت به سایر بازارها.2-با افزایش قیمتها=تورم 50%سود بانکی حداکثر25%=25%کاهش ارزش سرمایه شما)}6-بازار احتکار و دلالی{(با افزایش قیمتها=در کالاهای ضروری=بسیار پر رونق)}نتیجه گیری:دولت اگر قیمت هارا در سال 93 افزایش ندهد با روند کنونی بهترین گزینه به ترتیب بورس و بانک.ولی با افزایش قیمتها بهترین گزینه به ترتیب طلا-ارز-مسکن-احتکارودلالی(ظلم به مردم=دشمنی با پروردگار)یا حق
خودشم: 1392/12/2801:03:01،
18
30
اقای طلا راه دیگه هم به نام شروع کسب و کار هست که بهترین گزینه برای رشد اقتصاده هرچند پر ریسک و زحمت باشه
طلا: 1392/12/2813:43:30،
35
17
دوست عزیز (خودشم)برای مقابله با تورم و کاهش ارزش سرمایه من این مطالب را گفتم.تقریبا" هر کسی که سرمایه گذاری میکند یک شغل ثابت دارد.الان فیلم های سینمایی جدید مثل(نازنین-تلفن همراه اقای ریس جمهور-چک)را اگر توجه کرده باشی متوجه میشوی که محتوای سیاسی اقتصادی دارند - این اوضاع بر معیشت هنرمندان هم تاثییر گذار بوده.شما یک راه کسب و کار نام ببر که بهترین گزینه برای رشد اقتصاده باشد.
نچ نچ: 1392/12/2611:22:15،
51
18
به به دلار میره بالا مام میریم پایین خدافظ
ramin: 1392/12/2611:34:14،
60
18
بانك مركزي بانكي كه نميتونه جلو موسسات غير قانوني رو بگيره بانكي كه 3000 ميليارد پولو از مملكت بردند و كاري نتونست بكنه الان انتظار داريد بياد دلار و 2000 تومن بكنه ؟خواب ديديم خير باشه
سینا: 1392/12/2611:38:44،
69
53
دلار پارسال پارسال همین موقع 3800 بوده اگر پول دارید دلار بخرید کاملا. وقتشه که صعودی بشه
شاهین tehran: 1392/12/2612:14:12،
41
70
این افزایش دلار به خاطر افزایش تقاضاست.
مردم دلار میخرند که برند
دور دنیا.
وقتی اومدند از مسافرت و دلارارو خرج کردند دیگه تقاضا میاد پایین و شاهد
دلار 2500 تومانی در سال آینده خواهیم بود.
به قول علیرضا که میگفت:
اندکی صبر سحر نزدیک است.
التماس دعا
Farshid: 1392/12/2613:56:51،
37
14
شاهین جان! نمیدونم چرا دوست نداری مارادرجریان نظرات جالب دیگرت قراربدی؟
الان مدتی که دائما از"هرآن کس که دندان دهد ... "و"عرضه و تقاضا "و" نگران نباشید" حرف میزنی!
آخه ماچه گناهی کردیم که سازی یکنواخت از تو بشنویم!
کیان: 1392/12/2614:30:59،
40
15
شاهین جان چرا 2500؟!!
بگو 1000 تومن میشه.. کنتور که نداره!!!
Farshid: 1392/12/2612:29:58،
30
18
ازاقدامات واحدهای اقتصادی غرب مبنی بر سفت کردن کمربندها سال ۲۰۱۴سالی است تابلوو مشخص که ایران هم نمیتواند جداگانه بررسی شود بنابراین صعود تورم حتمی ست ومشکلات اقتصادی اکثر کشورهارا در بر میگیرد!
علی: 1392/12/2612:36:39،
31
41
مطمئن باشید دولت حداقل تا 1سال دیگه اونقدر پشتوانه دارد که دلار را در مرز 3000 نگه دارد
آلان هم بخاطر تقاضای شب عید کمی بالا رفته بعد از تعطیلات تا 2800 جا داره پایین بیاد
کوکو: 1392/12/2613:13:50،
37
19
یه آفرین واسه شاهین با این رویاهای زیبایی که داره.بخدا کاش منم مثل تو فکر میکردم.اینکه دارن میرن مسافرت دلار رفته بالا وقتی برگردن میاد پایین.پس چطور سال 91 توی اردیبهشت ماه که اصلا فصل خرید و فروش ماشین نیست قیمت ماشین حداقل 50 درصد بالا رفت؟این پیش بینی ها واسه زمان خدابیامرز بود
پارسا: 1392/12/2617:48:09،
29
35
خدا اخر عاقبت همه رو بخیر کنه
سامان: 1392/12/2620:52:29،
52
18
دلار میاد پایین دولت میخواد جوری پایین بیاره که هرج و مرج نشه
Z: 1392/12/2623:37:23،
24
18
دلار 1000 تومانيم آرزوست!
سامان: 1392/12/2701:21:34،
28
16
این افزایش دلار به خاطر افزایش تقاضاست.
مردم دلار میخرند که برند
دور دنیا.
وقتی اومدند از مسافرت و دلارارو خرج کردند دیگه تقاضا میاد پایین و شاهد
دلار 2500 تومانی در سال آینده خواهیم بود.
به قول علیرضا که میگفت:
اندکی صبر سحر نزدیک است.
التماس دعا
سامان: 1392/12/2707:55:14،
26
10
فرهنگ ما برای زیر 3000 تومان آماده نشده تا وقتی میفهمیم یه چیز گرون میشه صف میبندیم در حالی که همینو شایعه کردن ولی خودمون دامن میزنیم ولی مردم اروپا برعکس عمل میکنند تا بفهمند قراره چیزی گرون بشه اونو تحریم میکنند خیلی از اجناس و کالا دلارمون تو این چندین سال بخاطر همین گرون شد . یخورده همه بیان اتحاد داشته باشن قول بهتون میدم آرزو دلار زیر 2000 هم نباید به گور ببریم . هر کسی از خودشو اطرافیانش شروع کنه . جامعه هرکسی از خودشو اطرافیانش شروع میشه
علی: 1392/12/2802:12:30،
24
36
یکی نیست به این طلا خانوم !! بگه چشم بسته غیب گفتی تو که همه بازارها رو اسم بردی مگه بازار دیگه ای هم هست!! خوب اگه مردم پول داشته باشن تو یکیش میذارن دیگه لازم نبود شما واسه خودت تحلیل در وکنی!
طلا: 1392/12/2918:00:08،
35
16
شما که غیب نمیگی بگو پشتیوانه دولت چیست که دلار را در مرز 3000 نگه میدارد و چرا بعد تعطیلات تا 2800 پایین میاد؟بعضی از کاربران با گفتن اعداد و ارقام ملت را سردرگم میکنند مثلا خودت(سال اینده دلار زیر 2800)بر چه فرضیه ای رقم برای دلار تعیین میکنی.یکجا دیگه خودت نظر دادی (دلار توی خواب پایین میاد).من معایب و محاسن بازارها را جهت انتخاب بهترین گزینه مقایسه کردم.شما اگر خوشت نمیاد اجباری نبود متن مطالب را بخوانی.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما