کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش 6 درصدی معاملات مسکن در تهران

کدخبر:۳۹۶۴۰یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵:۰۸۱۵۶۱ بازدید

در تیر ماه امسال تعداد معاملات مسکن نسبت به خرداد ماه امسال 5.8 درصد و نسبت به تیر ماه سال گذشته، 2.5 درصد کاهش داشته است.

در تیر ماه امسال تعداد معاملات مسکن نسبت به خرداد ماه امسال 5.8 درصد و نسبت به تیر ماه سال گذشته، 2.5 درصد کاهش داشته است.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طی گزارشی که از حجم معاملات مسکن و اجاره بهای مسکن تهران در ماه گذشته ارائه کرده، اعلام کرد: در تیرماه سال جاری، ۱۴ هزار و ۷۷۷ فقره معامله واحد مسکونی انجام شد که نسبت به ماه قبل از آن (خرداد ۹۶) ۵.۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته (تیر ۹۵) ۲ و نیم درصد کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش بیشترین تعداد معامله مسکن در تهران را املاک مسکونی منطقه ۵ پایتخت با ۲ هزار و ۲۹۷ فقره معامله به خود اختصاص دادند اما منطقه ۱۹ تهران با تنها ۱۱۱ فقره معامله، کمترین میزان خرید و فروش را دارا بود. با این حال واحدهای مسکونی منطقه ۲۲ با رشد ۱۹.۸ درصدی بیشترین نرخ رشد نسبت به تیر ماه ۹۵ را شاهد بوده اند.

نکته مهم در این تغییرات، افزایش میانگین قیمت واحد مسکونی در پایتخت به ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان در هر متر مربع است که علی رغم کاهش حدودا ۶ درصدی خرید و فروش مسکن در تهران، ۵.۸ درصد در هر متر مربع هم نسبت به خرداد امسال و هم نسبت به تیر ماه سال قبل افزایش داشته است. بیشترین قیمت مسکن در تهران را همچنان منطقه یک پایتخت با متر مربعی ۹ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان در اختیار دارد؛ اما کمترین قیمت مسکن در تهران مربوط به منطقه ۱۸ با ۲ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان در هر متر مربع است.

همچنین از نظر الگوی مصرف نیز حجم و نوع معاملات نشان می دهد واحدهای مسکونی با عمر تا ۵ سال ساخت و فراوانی ۴۶.۶ درصد در کل معاملات مسکن تیر ماه تهران، بیشترین متقاضی را دارند؛ ضمن اینکه واحدهای مسکونی ۶۰ تا ۷۰ متر مربعی نیز با ۱۵.۷ درصد حداکثر تقاضای بازار مسکن را به خود اختصاص داده اند. خریداران نیز مایلند عمدتا واحدهای مسکونی با میانگین قیمتی ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومان در هر متر مربع را خریداری کنند؛ این نوع واحدها ۱۲.۱ درصد (بیشترین متقاضی) کل معاملات مسکن تهران در تیر ۹۶ را به خود اختصاص داده اند.


گزارش بازار اجاره بهای مسکن

گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می افزاید: در تیرما امسال در پایتخت ۱۳ هزار و ۸۴۳ فقره اجاره نامه ثبت شد که نسبت به خرداد ماه سال جاری ۳.۲ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۹.۴ درصد کاهش داشته است. با این حال مبلغ اجاره بها در تهران افزایش داشته و نرخ اجاره و رهن در پایتخت در هر متر مربع به ۲۷ هزار و ۶۴۷ تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه گذشته ۶.۱ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۱۹.۱ درصد رشد داشته است.


مهاجرت معکوس پایتخت نشینان

مجیدرضا محمدی کارشناس برنامه ریزی مسکن شهری در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره علل عدم وقوع پیش بینی های کارشناسان بازار مسکن در خصوص افزایش معاملات مسکن در تابستان امسال و آغاز فصل رونق این کالا گفت: افزایش قیمت واحد مسکونی در تهران و کاهش حجم معاملات را باید در تعییرات جمعیتی پایتخت جست وجو کرد.

وی با بیان اینکه معمولا تابستان ها و به طور کلی نیمه نخست هر سال زمان افزایش معاملات مسکن است، افزود: با این حال می بینیم که امسال حجم معاملات مسکن چه در بخش خرید و فروش و چه در بخش اجاره مسکن، روند کاهشی با شیب نسبتا تند داشته است؛ در حالی که در گذشته اگر میزان خرید و فروش کاهش داشت، بیشتر تقاضاها به سمت اجاره سوق داده می شد؛ حال آنکه هم تقاضای خرید مسکن کاهش داشته و هم تقاضای اجاره آن؛ به معنای دیگر بخشی از جامعه پایتخت نشین با مشاهده افزایش بی سابقه نرخ خرید و فروش مسکن و همچنین گرانی عجیب و غریب اجاره بهای مسکن، به این نتیجه رسیده که یا به موطن خود مهاجرت کند یا به شهرهای اقماری پایتخت.

کارشناس بازار مسکن ادامه داد: بخش مهمی از این تغییرات جمعیتی تهران علاوه بر گرانی مسکن و اجاره بها، به دلیل تصمیم گیری های غلط سیاست گذاران پولی کشور است که بدون در نظر گرفتن جایگزین برای درآمدهایی که مردم از راه سود سپرده های بانکی به خصوص از محل ودیعه مسکن (رهن) به دست می آوردند، مدام اعلام می کنند که قرار است سود سپرده ها کاهش یابد؛ همین موضوع سبب می شود تا موجران و مالکان به سمت اخذ اجاره بها به جای رهن و اجاره بروند و دیگر پول ودیعه از مستأجران مطالبه نکنند.

وی اظهار کرد: بخش دیگر نیز برمی گردد به مشکلات اقتصاد کلان کشور که هنوز نتوانسته مشکل بیکاری را حل و فصل کند؛ درنتیجه آن انتظاری که از افزایش متقاضیان خرید و فروش یا اجاره مسکن از سوی نسل دانش آموخته دانشگاهی برای استقلال از والدین و تمایل به تشکیل خانواده جدید می رود، برآورده نمی شود که این موضوع خود به کاهش تقاضای مسکن در پایتخت دامن زده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار: 1396/5/2216:00:27،
36
58
میلگرد و آهن آلات هرکیلو ۵۰۰ تومن افزایش قیمت پیدا کرده
باید منتظر کاهش قیمت مسکن بود؟!؟!
رضا: 1396/5/2217:01:28،
38
14
آدم مونده دم خروس رو قبول کنه یا قسم حضرت عباس رو . مصالح روزانه گرون میشه ولی صحبت از ثبات قیمت مسکن میکنند . این 38 سال عجب مملکتی اداره کردین . خدااااااااااااااا
رضا: 1396/5/2217:02:55،
46
20
پاسخ به سالار:
نه .باید منتظر رکود بیشتر مسکن بود.
بابک: 1396/5/2217:03:08،
25
8
بنظرم اول ثبات قیمت آقای پیاز لازمه مسکن پیشکش اصلا ثبات قیمت در این مملکت کار شما نیست .
یحیی: 1396/5/2217:21:20،
33
10
تجربه نشون داده که افزایش قیمت، نهایتا موجب رکود میشه. همین الان هم قدرت خرید مردم، فوق العاده کم هست. حالا اگه قیمت، افزایش هم پیدا کنه، رکود عمیقتر میشه.
با این روند، قطعا ساخت و ساز کمتر میشه و هزاران نفر که شغلشان در ارتباط با صنعت ساختمان هست، به خطر می افتند.
هامون: 1396/5/2217:31:01،
38
11
دیگه مسکن از اون حالت سوداگری و وسیله ای برای کسب سود آنچنانی خارج شده و به سمت مصرفی شدن داره پیش میره. هرکس نیاز داره میخره، هرکس هم نیاز نداره، اقدام نمیکنه. رکود در شهرستانها ملموس تر از تهران هست. در شهرهایی به جز مراکز استانها، قیمت ملک حتی از قیمت ساختش هم پایینتر اومده و تمام دلالان رو به خاک سیاه نشونده. یارو میاد ۵۰۰ میلیون قیمت میذاره رو ملکش، اونوقت مشتری بیشتر از ۳۵۰ میلیون اصلا گیرش نمیاد، کسانی که سرمایشون تو بخش مسکن بوده، ضرر عجیبی کردن.
قشر مهندس عمران و شهرداریها هم بدبخت شدن، با این گرونی مصالح و رکود و پایین بودن تقاضا، دیگه ساخت و سازی نمیشه.
حسن: 1396/5/2217:42:26،
24
10
برای رشد معاملات و رونق در بازار مسکن، باید سازندگی اجتماعی وجود داشته باشه، باید یک سری از خانه های قدیمی از رده خارج بشه، جوانها ازدواج کنن، برای تشکیل زندگیشون، تقاضای مسکن بره بالا که رونق ایجاد بشه.
انگار اصلا فراموش کردین، انبوهی از جوانان این کشور، بیکار هستن و نا امید، پولی ندارن که بخوان ازدواج کنن و تشکیل زندگی بدن. حالا چطور قراره مسکن به رونق برسه؟؟؟ قشر میانسال و کهنسال، اینهمه آپارتمان میخوان چیکار؟؟؟؟ اونها الان باید دیگه دنبال خونه آخرت باشن تا خونه دنیا.
علیرضا: 1396/5/2217:46:19،
30
9
خیلی جالبه!
هر روز مردم فقیرتر میشن، ولی برعکس قیمت ملک بالاتر میره.
حتی یک بچه 2 ساله هم میفهمه که این شرایط منجر به رکود میشه. مردم که دستگاه چاپ اسکناس ندارن.
نهایت پولی که این روزها مردم دارن، به اندازه خرید ماشین هست، نه خونه.
اگر بخوان وام هم بگیرن، قسط هاش اینقدر سنگینه که توان مالی بازپرداخت رو ندارن.
سعید: 1396/5/2223:45:48،
10
8
دکتر فکر کردی آهن چقدر تاثیر تو قیمت داره یک ساختمان ۱۰۰متری اگه آز آهنش ندزدن۶ تن میلگرد میبره حالا ۵۰۰ تومن هم گرون بشه میشه ۳ میلیون حالا تو یه آپارتمان متوسط قیمت که اگه ۱۰۰ متر باشه ۵۰۰میلیونی ۳ تومن تاثیری نداره
پاسخ به سعید: 1396/5/2300:37:43،
7
14
مطابق محاسبات شما که اشتباهه میشه متری 30000 تومان 20% هم سازنده میخواد سود کنه میشه 36000 تومان البته میلگرد 1000 تومان افزایش قیمت داشته نه 500 تومان که به حساب شما میشه متری 72000 تومان . مگه کمه عمو مثل اینکه خیلی پولداری
به بسازبندازها:: 1396/5/2216:01:36،
30
20
بخوانید کاهش، بپندارید جهش.
آگاه: 1396/5/2216:14:01،
32
19
آقا یکی جلوی افزایش قیمت آهن و میلگرد رو بگیره این چه وضعیتیه ؟!!! امروز هم میلگرد کیلویی 70 تومان گرون شد دیگه کسی ساخت و ساز نمیکنه هم رکوده هم قیمت مصالح ساختمانی رو به افزایشه . خود دولت بدنبال کاهش ساخت و ساز و کاهش عرضه آپارتمانه تا قیمت اجاره خونه و آپارتمانهای روی دست مانده ارگانها و بانکها را افزایش بده و سونامی قیمت راه بندازه . روحانی مچکریم !!!
کوکی کو: 1396/5/2216:48:24،
33
21
قیمت مسکن به شدت حبابی است و تا این حباب نترکد و قیمتها متعادل و متناسب با درآمد مردم نشود رونقی در کار نخواهد بود.
خسرو: 1396/5/2216:57:38،
40
14
مردم دیگه کمی تا قسمتی اگاه شدن.پول مفت به چیزی نمیدن.دیگه دانشگاههای ازاد شهرکوچک مخصوصا رشته مهندسی نمیرن.کنکور تجربی 700 و فنی 200هزار داوطلب داشته!مسکن تا 20-30درصد قیمتش پایین نیاد خریدار نخواهد داشت.دولت هم بهتر است ازدلال بازی دست بردارد و به کار تولید و تجارت اصولی و توریسم و...روی اورد
حق بین: 1396/5/2222:16:15،
19
9
یکی نیست بگه آقا مسکن مُرد... کفنشم پوسیده دیگه تا حالا.... دنبال زنده هاش باشین که مسکن مُرده رفته پی کارش.
امین: 1396/5/2300:39:44،
9
16
برو بابا دلت خوشه فکر نون باشه که خربزه آبه من و تو که آرزوی یه آپارتمان 20 متری داری مردیم .
عقده گشایی روی مسکن درد تو رو دوا نمیکنه .
ایرانی: 1396/5/2314:19:27،
8
7
قیمت در بازار رقابتی عرضه و تقاضا مشخص میکنه . در بازار مسکن فعلی تقاضا وجود دارد اما عرضه با قیمت بالا وجود دارد که باعث رکود شده است . با توجه به افزایش قیمت نهاده های تولید مسکن مثل قیمت فولاد و بتن قیمت تمام شده بالا خواهد رفت . با این اوصاف یا بایدسطح درآمد ها افزایش ساید که با این اوضاع و احوال رشد اقتصادی بعید خواهد بود و یا باید روش تولید مسکن تغییر یابد که نیاز به تکنولوژی روز دنیا است. که با وضعیت فعلی ارتباط با دنیا سخت خواهد بود.در هر حال رکود بیشتر در این بازار محتمل خواهد بود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار