کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

لجام‌گسیختگی بازار رهن و اجاره

کدخبر:۳۹۵۶۴شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰:۰۱۳۸۲۳ بازدید

دندان‌گردی برخی مالکان امان مستاجران را بریده است، تا جایی که گران کردن غیر منطقی اجاره‌بها در کلانشهر‌هایی مانند تهران احتمال دخالت ...

آرمان- دندان‌گردی برخی مالکان امان مستاجران را بریده است، تا جایی که گران کردن غیر منطقی اجاره‌بها در کلانشهر‌هایی مانند تهران احتمال دخالت دولتی در بازار رهن و اجاره را افزایش داده است. شاخص اجاره بهای مسکن در بهار امسال 4/9‌ درصد نسبت به بهار ۹۵ رشد داشته است و مسئولان وزارت راه و شهرسازی از افزایش قدرت انتخاب مستاجران با افزایش تولید مسکن خبر می‌دهند.

رکود، عامل فشار مالکان بر مستاجران

رکود در بازار مسکن باعث شده مالکان دیگر نتوانند به واسطه خرید و فروش ملک سودی به دست بیاورند. از این رو، فشار خود بر مستاجران را زیاد کرده اند و همین مساله لزوم دخالت دولتی را در بازار رهن و اجاره دو چندان کرده است. این دخالت‌ها می‌تواند در قالب نرخ گذاری و در قالب عرضه مسکن دولتی باشد. بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی،‌ شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه‌ماهه نخست امسال عدد 5/204 بود که نسبت به سه‌ماهه مشابه سال گذشته 4/9‌درصد رشد داشته است. به عبارت دیگر، روند تغییرات اجاره بها در سه ماه اول امسال نسبت به همین سه ماه در سال گذشته، افزایشی4/9درصدی را داشته که نشان می‌دهد میزان تغییرات قیمت اجاره مسکن در فصل بهار سال ۹۶ بسیار بالا بوده است.

هرچند این شاخص در مورد سه ماه قبل از آن (زمستان ۹۵) تنها 4/1‌ درصد رشد داشته که مشخص می‌کند افزایش اجاره بها که در بهار امسال روند تصاعدی به خود دید، از زمستان سال گذشته آغاز شده بود. این شاخص برای شهرهای اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهـران، خـرم آبـاد، رشـت، زاهـدان، زنجان، ساری، سنندج، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد، که در گزارش بانک مرکزی، شهرهای بزرگ معرفی شده اند، در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته، 6/9‌درصد بوده که نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت اجاره مسکن در این ۲۴ شهر رقم خورده است. از ابتدای دهه ۹۰ تا به حال، بیشترین رشد شاخص بهای مسکن اجاری در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ رخ داد که رشد ۱۴‌درصدی اجاره بها اتفاق افتاد. کارشناسان در آن زمان یکی از دلایل افزایش ناگهانی اجاره بها را که حتی در یکی از بازه‌های سه‌ماهه (زمستان ۹۱ نسبت به زمستان ۹۰) رشد عجیب ۳۴‌درصدی اتفاق افتاده بود را سیاست اشتباه وزارت مسکن و شهرسازی سابق می‌دانستند که در سه سال پایانی دهه ۸۰ به اجرا گذاشته شده بود؛ بر اساس آن مقرر شد مالکان می‌توانند تنها ۱۰‌درصد بر روی اجاره بهای سال قبل از آن اضافه کنند که نتیجه این سیاست، رهاشدگی یک باره اجاره بها در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ شد.

دولت مانع فعالیت سودجویان شود

یک کارشناس بازار مسکن درمورد تفاوت فاحش شاخص «بهای مسکن اجاری» در بازه‌های زمانی مختلف نزدیک به هم، اظهار کرد: به نظر می‌رسد سیاست بازار آزاد و نبود نظارت در سال‌های اخیر می‌تواند همانند سیاست تعیین سقف برای افزایش اجاره بها به بهانه نظارت بر بازار مسکن که در سال‌های قبل اجرا شد، افزایش ناگهانی اجاره بها را در پی داشته باشد. مسعود دانشمند افزود: بهترین روش در این حوزه، تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضای واقعی است به این معنا که مردم خود اجاره بها را بر اساس اصل عرضه و تقاضا تعیین کنند، اما دستگاه حاکمیتی و سیاستگذار این بخش نیز با همکاری نظارتی نباید اجازه ورود دلالان و سودجویان برای بالا بردن قیمت‌ها به صورت تبانی آنها با یکدیگر را بدهد.

او معتقد است: شاخص بهای مسکن اجاری در سه‌ماهه دوم (تابستان) امسال رشد بالایی حتی بیشتر از رشد حدودا ۱۰‌درصدی بهار ۹۶ را خواهد داشت. به ویژه که روند تغییرات اجاره بها در ماه‌های تیر و مرداد امسال نسبت به ماه‌های فروردین و اردیبهشت، افزایش ۴۰‌درصدی دارد که این افزایش نرخ‌ها در محاسبات تعیین شاخص بهای مسکن اجاری بسیار اثرگذار خواهد بود. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه شاخص «بهای مسکن اجاری» یکی از شاخص‌های تعیین نرخ تورم است، پیش‌بینی کرد: با توجه به اهمیت بالای اجاره بهای مسکن در سبد هزینه‌های خانوار، این شاخص می‌تواند بر روی نرخ تورم در انتهای نیمه اول سال جاری اثرگذار باشد.

بازار مسکن، کشش افزایش قیمت را ندارد

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پیش‌بینی ما این است که قیمت مسکن در آینده متناسب با نرخ تورم خواهد بود و بازار کشش افزایش قیمت شدید مسکن را ندارد. حامد مظاهریان درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر افزایش اجاره بهای واحدهای مسکونی، تصریح کرد: با افزایش سرمایه‌گذاری، تولید مسکن در کشور بیشتر می‌شود و با افزایش عرضه آن در بازار و ایجاد رقابت، مستاجران می‌توانند در بلند و میان‌مدت واحدهای مناسبی را انتخاب کنند. او افزود: هر چند در کوتاه‌مدت ممکن است، کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی سبب افزایش نرخ اجاره بها شود و موجران تقاضای اجاره بهای بیشتری داشته باشند، اما در بلند و میان‌مدت به نفع مستاجران خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی همواره از کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی حمایت می‌کند، گفت: نرخ بهره پایین بانکی کمک می‌کند هزینه‌های ساخت‌و‌ساز واحدهای مسکونی نیز در کشور کاهش یابد. مظاهریان تاکید کرد: در صورتی که سرمایه‌های سپرده شده در بانک‌ها وارد حوزه مسکن شود، سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش و عرضه و تقاضای مسکن نیز وضعیت متعادلی پیدا خواهد کرد. او یادآور شد: همان‌طور که در چهار سال گذشته قیمت مسکن آن‌چنان رشدی نداشته، وضعیت بازار نشان می‌دهد سال آینده نیز قیمت واحدهای مسکونی در کشور افزایش شدیدی نخواهد داشت. معاون وزیر راه وشهرسازی بیان کرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی حمایت از مصرف‌کنندگان است و ما مخالف هرگونه سفته بازی و سوداگری در بازار مسکن کشور هستیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هوتن: 1396/5/2109:07:21،
154
8
تو اين مملكت فقط ثروتمندان ثروتمند مي شوند و فقيران فقير تر
هر چي سگ دو زديم نتونستيم برسيم.

اينجا جاي زندگي نيست
استاااد: 1396/5/2109:30:09،
97
45
ميدونيد مشكل كجاست ؟؟؟ اينكه هركي هرجا تونسته خورده و برده ولي وقتي حرف از مالك ميشه جوري حرف ميزنن انگار هرمشكلي هست به خاطر اوناست !!! اون موقع كه ارزش ملك افت ميكرد و ملك تو روكود بود و مستاجر جماعت پولش و گذاشته بود بانك و سود ٣٠درصدي ميگرفت كه كسي صداش در نيومد حالا همه شدن كارشناس !!!
وقتي كه ميان ميگن ملك و مسكن مرد و تو مملكت جهان سومي ارزش خريد ملك نيست بايد با اجاره نشيني و قيمتش كنار بيان
مهاجرت: 1396/5/2109:31:09،
44
9
موافقم برای همین جمع کردیم برویم فقط مانده یه مشتری برای آپارتمان پیدا شود . استقبال کننده زیاد هست اما خریدار واقعی نیست بین انها .
م: 1396/5/2109:34:33،
56
28
دولت چه کاره هست بیاد بر ملک بنده قیمت بذاره
نهایت کار دولت اینه که بر مسکن خالی مالیات بگیره
که اون هم راهش اینه که یه مقدار اساس تو مسکن یذاریم و یه کم هم از آب و برق و گاز مصرف کنیم
که هیچ کس نمی تونه بگه خالی هست
دست بوس استاد: 1396/5/2111:12:44،
30
13
بهترین کامنت رو گذاشتید.کاملا واقع بینانه و منطقی.اینجا هر کسی جوش خودش رو میزنه.دقیقا همین سپرده گذاران که دیروز میگفتن فقط سود بانکی الان دارن این حرف ها رو میزنن که اجاره ها بالاست و غیره.وقتی دولت هیچ اقدام عملی ای برای رونق مسکن نکنه همین آش و همین کاسه هستش.اجاره باید از اینی هم که هست گرونتر بشه تا حداقل خود مالکین یه حرکتی واسه رونق مسکن بکنند.دولت که همش میگه فردا فردا
حسین: 1396/5/2114:23:17،
27
16
باید هم گرون بشه و بیشتر هم باید گرون بشه سازنده اگه نتونه ملکشو با این رکود بفروشه باید سود سرمایه شو از سود سپرده کسی که پولشو میزاره بانک بگیره علم اقتصاد که الکی نیست تو 24 درصد سود بدون پرداخت مالیات بگیری ولی یکی که زحمت کشیده سرمایه شو درگیر کرده اشتغال ایجاد کرده سرمایه اش سوخت بشه . انشالله 50% دیگه اضافه بشه تا اینهایی که میگن مسکن مرد و فاتحه سر میدن حساب کار دستشون بیاد و یه پولی هم بزارن روی سود نزولی و جهت اجاره پرداخت کنند. مطمئن باشد افزایش اجاره خونه پیش لرزه های افزایش شدید قمیت مسکنه شک نکنید .
هوتن جان: 1396/5/2116:12:11،
5
2
بیش از ۸۰ درصد معاملات املاک مربوط به کارمندان بانکاست رصدش خیلی راحت چک کنید همشون شدن دلال ملک اپیدمی شده
اینم نتیجه
راه حل: 1396/5/2109:08:10،
62
46
دم مردم گرم که توی از بین بردن رکود خیلی خیلی بهتر از دولت دارن عمل میکنن.دولت الان نزدیک به 4 سال و نیم هستش که میخواد مسکن رو از رکود خارج کنه ولی نمیتونه.با این روش بهتون قول میدم 6 ماهه مسکن از رکود در میاد.طرف مگه مغز....خورده 500 تومن خونه رو با ماهی 1 تومن بیاد اجاره بده بعدش اون مستاجر ماهی 10 تومن از بانک سود بگیره؟؟
مستاجر: 1396/5/2109:35:16،
39
22
خوابی داداش من مستاجر تو جور کردن پول رهن و کرایه امسال موندم و مجبور شدم منزلی رو که شش سال نشسته بودم با جای کوچکتر عوض کنم بماند که همان خانه هم هنوز دو ماه است خالی مانده .
همونی که مغز خر نخورده یک ماه دیگه وقت داره اجاره بده اگر اجاره نرود تو مخارج زندگی معطل خواهد ماند .
امین: 1396/5/2109:38:02،
50
18
کجا خونه ۵۰۰ میلیونی رو ماهی یه تومن اجاره میدن؟
خونه ۵۰۰ میلیونی اجارش سه تومنه
در مجموع موجرین بسیار طمعکار و حریص شدن
خدا یکم انصاف بهشون بده
من خودم که املاک دارم شاهد بودم که موجرین امسال خیلی سو استفاده کردن از شرایط بازار و خیلی به مستاجرین فشار آوردن
ضمنا دوست عزیز اکه همه مغز اقتصادیشون مثل شما بود که خونمو پونصد بفروشم برم ماهی ده تومن سود بگیرم بعد خودم برم مستاجر بشم که الان خیلیا خونه زندگیشونو از دست داده بودن
...: 1396/5/2109:42:29،
31
27
جناب پروفسور راه حل ؛ عرف رهن ملک یک چهارم تا یک پنجم قیمت ملکه که با همین مثال جنابعالی میشه ۱۲۵ میلیون رهن کامل که تبدیل به اجاره اش میشه ماهی ۳۷۵۰ نه یک میلیون.
ثانیا کسی که ملک میخره و اجاره میده هم اجاره شو میگیره و هم به امید ارزش افزوده ملک که گرون بشه اونو نگه میداره پس قرار نیست معادل سود بانکی اونو از من مستاجر بگیره و ملکش هم که گرون شد و دو برابر شد قیمتش از اون طرف هم حالشو ببره.و بقول معروف هم از توبره بخوره هم از ...
راه حل همه دوستان: 1396/5/2110:38:42،
14
21
این حرف ها واسه زمانی بود که ملک هر روز افزایش قیمت داشت.الان به گفته خودتون ملک تو رکود رفته.به امید گرون تر شدن.و امید رو کاشتند و در نیومد.پس نتیجه میگیریم که باید به فکر خودت باشی.همین و بس.در مورد عرف رهن و اجاره هم.مگه سود 24 درصد و 10 میلیون تومنی به 500 تومن عرف هستش که شما اینور رو با عرف داری مقایسه میکنی؟؟؟به نظر من اجاره ها هنوز هم جا داره تا بیشتر بشه.عالم و آدم دارن مردم رو پیاده میکنن حالا صاحب خونه اسمش بد در رفته.
ی: 1396/5/2110:44:47،
21
12
این عدد 500 میلیونی واقعا ارزش خونه ست یا با دلال بازی و مفت خوری بعضیا خونه ی 70 متری شده 500 تومن؟!
: 1396/5/2111:14:00،
11
7
به جدی یا به شوخی مهمترین و اصلی ترین واقیت را گفتی
هیچ چاره ای جز درک این واقیت نداریم که فقط خود مردم با هم دلی و همیاری میتوانیم مشکلات را حل کنیم وگر نه آقایون و آقازاده ها فقط به فکر خودشان هستند
آقایون فقط وعده میدن و باعث دو دستگی و دشمنی مردم باهم میشوند و هیچوقط عملی بغیر از منافع خوشان انجام نمیدهند
پاسخ به ی: 1396/5/2111:28:26،
25
6
مگه سانتافه 2017 قیمتش 250 میلیون تومنه که مردم واسش صف میکشن.مگه رنو کولئوس 2017 قیمتش 211 تومنه که مردم واسه خریدش له له میزنن.هر وقت قیمت همه چیز واقعی شد به نظرم قیمت ملک هم باید واقعی بشه.الان کدوم نونوایی نون رو 100 تومن میفروشه؟تو کدوم پمپ بنزین ، بنزین لیتری 100 تومنی بهت میده.کدوم مغازه دار جنسش رو ارزون میفروشه؟
رضا: 1396/5/2109:35:57،
47
6
لجام گسیختگی در بازار اجاره!!؟شما بگویید مملکت در
چه چیزی لجام گسیختگی ندارد!؟امار بالای بیکاری و فقر
و طلاق و کودکان کار و......!!
رضا: 1396/5/2111:14:47،
18
1
از خوانندگان درخواست میکنم جواب این سوال دوست عزیزمان را بدهند. به نظر من در ارایه به موقع قبوض آب و برق و نیز صدور جرایم رانندگی و نیز فروش تراکم، نظم بسیار عالی حاکم است.
محمد: 1396/5/2110:04:21،
11
3
اساس مشکلات کشور در آمار غلط بوده و خواهد بود.

مدیران در خواب تشریف دارند و راحت طلب هستند و اینقدر ایده و خلاقیت ندارند تا گزارشات و ارزیابی هاشون رو دقیق کنند .

دود همه بی تدبیری ها به چشم مردم میرود . مخصوصا موضوعاتی مثل این موارد که با خیال راحت می نشینند هر تصمیم ناپخته ای رو می گیرند و یه عده شاید گذرا و موقت راضی باشند اما عده ای دیگر متضرر خواهد شد.

کسی نمیتونه روی ملک و املاک مردم چوب حراج و سرکوب بزنه . طرف با کلی دوندگی و مشقت برای اینده فرزندانش سرمایه هاشو تو ملک که میکند نامرد نیست گذاشته . گناهش چیه باید سرمایه اش با نوسان و تصمیم خارج از حیطه خود مالک تغییر کنه .
اگر تورم درست مدیریت بشود و درآمد ها متناسب نیاز ها باشد خود مستاجر محترم هم به تناسب درآمد از عهده اجاره بها برخواهد آمد.
majid: 1396/5/2110:49:38،
13
6
اگه واقعا دولت وارد نشه خیلی سخت میشه اوضاع داره رفته رفته بدتر میشه
سامان: 1396/5/2110:51:55،
14
12
مرکز آمار ایران اعلام کردرشد اقتصادی بدون نفت 6.4 درصد/ بخش ساختمان همچنان منفی است.بساز بندازا که مدتهاست بر طبل گرونی مسکن میکوبند و به نتیجه ای نرسیدن حالا میخوان با افزایش اجاره بها انتقام بگیرن.مسکن بیش از این کشش افزایش قیمت را ندارد.
امین: 1396/5/2116:20:49،
7
3
مسکن جای افزایش قیمت دوبرابری داره سامان جان . چطور سود بانکی و تخم مرغ شانسی جای افزایش داره ؟ مگه نه سامان جان
علي: 1396/5/2111:00:57،
19
4
بله
ما ركورد زديم
در تمامي زمينه هاي خوب در جهان اخريم و در زمينه هاي بد و عقب افتادگي در جهان اول
س ن: 1396/5/2111:13:45،
26
7
هر چقدر گران بشه به نفع همه است .دهاتها خالی شده همه مهاجرت به شهرهای بزرگ کردهاند.باید اینقدر گران شود که جاوی ابن مهاجرتهای بی رویه گرفته بشود.دیگه شهرها جا برای نفس کشیدن نمانده .یعنی 15 میلیون نفر در تهران طبیعی است ؟ معلومه که نه .وای به روزی که تهران یک تکون 6 ریشتری بخورد .انگاه فاجعه اتفاق میافتد با این حجم از جمعیت .باید خیلی زودتر از اینها خیلی ببشتر از اینها گران میشد.
ياسر: 1396/5/2112:20:29،
6
11
دوست عزيز راه حل شمامث دوستان مسول تو دولت هستش نه كه الان كم گران شده ايا مشكل مهاجرت حل شده اوني كه مهاجرت ميكنه از روستا مياد به شهر قطعا از فشار فقر مياد گشنگي حتي ادمو وادار به ادم كشتن ميكنه مهاجرت كه چيزي نيست
الكي هم دوستان عزيز كامنت نزارين اين چهل سال كدوم مساله معيشتي ملت روبه بهبودي رفت كدوم مورد صنعتي اجتماعي رفاهي درماني و ... فقط پيشرفت ما در زمينه اطلاعاتي تعليم هكر هاي كامپيوتري و موشكهايي كه بعد از صد متر حركتمستقيم از مسير منحرف شدن
بخدا ملت فقط سير شن هيچي ديگه نميخام يخورده رفاه بره بالاتر وسلام
سعید: 1396/5/2112:35:55،
23
24
من 600 پول دارم
+ بزارم بانک 12 میلیون سودشوبگیرم و ماهی 700 اجاره بدم
- خونه بخرم
ایرانی: 1396/5/2116:22:13،
10
3
خونه بخر وگرنه باید یه چیزی هم بزاری روی 12 میلیون تقدیم صاحبخونه کنی .
موساسه: 1396/5/2112:42:05،
18
5
اگر دولت فشار بیاورد همه قراردادها از روی میز به زیر میز منتقل خواهد شد و در نهایت مستاجر است که لطمه می خورد.
از ما گفتن بود .........
مصطفی: 1396/5/2115:34:17،
14
8
با این روند افزایش اجاره در آینده ۷۰ درصد درآمد مردم فقط خرج اجاره دادن میشه
بابک: 1396/5/2116:24:18،
6
4
از سود بانکی شون میدن . ملت پوستشون کلفت تر از این حرفهاست . اونایی که میدانند به اونایی که نمیدانند بگن تورم شدیدی در بخش مسکن قریب الوقوع است .
علیرضا خان: 1396/5/2116:15:16،
8
9
بزارید مرداد تموم بشه.تو شهریور فصل خرید و فروش و نقل و انتقالات به پایان میرسه و صاحبخانه های طمعکار و دلالهای بی انصاف تا سال آینده باید سماق بمکن.
این گربه رقصوندنهای صاحبخانه های بی وجدان و دلالهای بی انصاف مخصوص تیر و مردادماهه.
احسان: 1396/5/2200:23:16،
3
2
خیلی باحالی علیرضا خاننننننننننننننننننن !!!!
تا اونوقت که همه برای یکسال اجاره دادن
فرزاد : 1396/5/2119:18:56،
9
4
بابا بد جوري تهران را شلوغ كرديد ، اخر چي تو اين شهر ديديد كه حاضر به بركشت به موطن خود نيستيد و زندگي را براي أهالي تهران بد جوري تلخ كرده ايد شهر ي كه نه هوا داره ، ونه كار پيدا مي شه ،ترافيك وحشتناك ،و هزار درد بي درمان ديگه ،حالا انتظار داريد مالك خانه خودش را مجاني در اختيار شما ميهمانان ناخواسته قرار دهد ،تا تهران نتركيده بركريد شهر خودتان از ما گفتن ،
Sup: 1396/5/2122:13:06،
4
4
میشه بگی خودت از کودوم دوغوز ابادی اومدی دادادش ؟منخودم از تهران اومدم شهر دیگه چون ایران یه کشوره اگه نیست باید جدا بشه من خودم حالا اومدم شهرستان میبنم چقدر بیچاره هستن مردم دیگر شهرها اگه تو تهران کارنیست که هست زیادم هست شهرهای دیگه اصلا کاری پیدا نمیشه باید بیای بینی وضع اینجا چجوری هست اونوقت قدر افیت میدونی تو تهران حتی همین کارگری یادت بیار از کجا اومدی وتهران تشگیل شده از مردم کل ایران

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار