کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

95 درصد تحریم‌های ایران پابرجاست

کدخبر:۳۷۸۵سه شنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۵:۵۹۲۹۴۲ بازدید

باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا صراحتا گفت توافقنامه ژنو به گونه‌ای تنظیم شده که 95 درصد تحریم‌های ایران و در واقع تحریم‌های اصلی علیه ایران باقی خواهد ماند.

اوباما که با شبکه بلومبرگ گفت‌وگو می‌کرد با اشاره به همین حجم انبوه تحریم‌های باقیمانده توضیح داد که مذاکرات در واقع امتیاز خاصی عاید ایران نکرده است. اوباما همچنین درباره فلسفه اعتقاد خود و همکارانش در کاخ سفید برای تداوم مذاکره با ایران در چارچوب توافق ژنو نیز توضیحاتی داد و صریحا گفت که این توافق منافع غرب را تامین خواهد کرد. او این را هم گفت که در سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا، او بنیامین نتانیاهو را مجاب خواهد کرد که این توافق به سود آنها خواهد بود. در میان اظهارات اوباما البته یک جمله او نیز بسیار قابل‌تامل است. او گفت که توافقنامه ژنو به سود برخی جریان‌های سیاسی در ایران است و باعث می‌شود صدای آنان در ایران بلندتر شود!

به گزارش خبرگزاری‌ها، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در ابتدای این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی درباره احتمال به‌کارگیری گزینه نظامی علیه ایران، گفت: این به این معنی نیست که گزینه نظامی انتخاب مورد علاقه من است. پس بیاییم در این باره شفاف صحبت کنیم. اقدام نظامی همیشه عواقبی غیرقابل پیش‌بینی دارد که می‌تواند از کنترل خارج شود و حتی در صورت درست انجام دادن آن نیز هزینه‌های بالایی خواهد داشت، پس ما می‌توانیم این مساله را به صورت دیپلماتیک حل کنیم و باید این کار را انجام دهیم. رئیس‌جمهور آمریکا یک بار دیگر هم این ادعای خود مبنی بر اینکه تحریم‌ها موجب حضور ایران پای میز مذاکره شده است، را تکرار کرد: اکنون آنها در یک طرح اقدام مشترک قرار دارند که برای اولین بار در طول یک دهه گذشته باعث تعلیق برنامه‌های هسته‌ای ایران همچون عدم نصب سانتریفیوژ جدید، توقف غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد و توقف رآکتور اراک شده است. همه این مسائل نشان می‌دهد فرصت جدیدی در مساله هسته‌ای ایران به وجود آمده است. این فرصتی برای ماست تا بتوانیم بدون هرگونه اقدام نظامی این مساله را حل کنیم.

اوباما به سفر آتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا هم اشاره کرد و گفت: من همان‌طور که در دیدار با نتانیاهو مباحثی مطرح می‌کنم در دیدار با اعضای کنگره که خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران هستند به این نکته اشاره می‌کنم که ما با مورد آزمایش قرار دادن این راه چیزی را از دست نمی‌دهیم. رئیس‌جمهور آمریکا افزود: شاید شما فکر کنید با یک اقدام نظامی سریع می‌توان تمام تهدیدات برخاسته از برنامه هسته‌ای ایران را به طور کامل کنار گذاشت اما اگر ما بتوانیم مساله هسته‌ای ایران را از طریق دیپلماتیک حل کنیم باید این راه را بسنجیم. آنچه من می‌گویم این است که به جای استفاده از گزینه نظامی، راه‌حل بسیار بهتر این است که بتوانیم مسائل را از طریق دیپلماتیک حل کنیم. باید بگویم مهم‌ترین چیز این است که من به نخست‌وزیر اسرائیل و اعضای کنگره گفته‌ام تمام خواسته ما این است که به این پروسه اجازه دهیم به مسیر خود ادامه دهد.

توافقنامه و دوستان داخلی!

در ادامه این گفت‌وگو، رئیس‌جمهور آمریکا تلویحا درباره اهداف درازمدت خود از توافقنامه ژنو گفت. اوباما از شرایط مطلوب خود که ممکن است در نتیجه توافق ژنو در ایران اتفاق بیفتد، گفت. او توضیح داد: البته باید گفت ایرانی‌ها قادر به تغییر هستند و در واقع در نتیجه توافق در موضوع اتمی، صداها و روندهایی در داخل ایران که خواهان تغییر هستند تقویت خواهد شد، اقتصادشان به اقتصاد بین‌المللی پیوند خورده و سفرهای بیشتر و جامعه بازی برای ایران ایجاد خواهد شد، امری که می‌تواند یک دهه یا ۱۵ تا ۲۰ سال طول بکشد و ما به نتایج خیلی بیشتر از آنچه آرزو داریم، برسیم. در واقع این بخش از صحبت‌های اوباما نشان‌دهنده میزان اهمیت توافقنامه ژنو برای آنهاست. آنها به دنبال اثرگذاری توافق ژنو در معادلات داخلی ایران هستند. پیش از این «وطن امروز»‌ در شماره 4 اسفند خود در گزارشی با عنوان «تغییر نظام، هدف نهایی» نوشت: آمریکایی‌ها با توافق ژنو به دنبال ایجاد تغییرات اساسی سیاسی در ایران هستند؛ تغییراتی که با تقویت گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی همراه است و نهایتا به تغییر ساختارهای حکومتی در ایران منجر خواهد شد. اکنون این موضوع مورد اشاره رئیس‌جمهور آمریکا قرار گرفته است و این می‌تواند به معنای اهمیت این هدف در برنامه‌های آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای باشد.

توافق 5 درصدی!

یکی از انتقادات ویژه و بی‌پاسخ منتقدان توافق ژنو عدم توازن در این توافقنامه بوده و هست. منتقدان معتقدند در داد و ستد هسته‌ای صورت گرفته، ایران اصلی‌ترین نگرانی غرب را با توقف غنی‌سازی 20 درصد و از بین بردن ذخایر آن از بین برد اما در مقابل، امتیاز خاصی دریافت نکرد. در حالی که حجم منابع بلوکه شده ایران از فروش نفت 100 میلیارد دلار است، آمریکایی‌ها تنها مجوز بازگشت 2/4 میلیارد آن را صادر کرده‌اند، یعنی کمتر از 5 درصد.  اکنون باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا هم با استناد به همین موضوع معتقد است در توافق ژنو ایرانی‌ها امتیاز خاصی نگرفته‌اند. اوباما درباره شرایطی که نتواند اهداف آنان در توافق ژنو را محقق کند، گفت: اگر آنها نتوانند این اطمینان را به ما بدهند، بدترین چیزی که اتفاق افتاده این است که ما حداقل برای 6 ماه برنامه‌های هسته‌ای آنها را متوقف کرده‌ایم. همه ساختارهای تحریم‌های ما به قوت خود باقی است. اقتصاد آنها ممکن است اندکی در طول مدت زمان 6 ماه تا یک سال بهبود یابد اما به شما اطمینان می‌دهم تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که این ارتباط را زنده نگه داریم. رئیس‌جمهور آمریکا افزود: 95 درصد تحریم‌ها همچنان در جای خود قرار دارد. ما در موضع قوی‌تری قرار داریم تا به شرکای خود شامل روسیه، چین و دیگر کشورها بگوییم این ایران است که عقب‌نشینی کرده است نه آمریکا، نه کنگره و نه تحریم‌های جدید ما که توافق اولیه را مخدوش می‌کند. ما فضای دیپلماتیک بیشتری داریم که فشارها را بیش از هر زمان دیگری افزایش دهیم. وی افزود: در همه مذاکرات انجام شده مکانیزم‌هایی برای نشان دادن حسن نیت وجود دارد، همان‌گونه که در فیلم‌های گانگستری وسترن نشان داده شده زمانی که دو دشمن سر میز مذاکره می‌آمدند برای یک لحظه سلاح‌های خود را غلاف کرده و روی میز می‌گذاشتند، بعد با یکدیگر مذاکرات خود را آغاز می‌کردند. اگر مذاکرات به خوبی پیش نمی‌رفت در این صورت اتاق مذاکره را ترک کرده و همگان می‌دانستند که چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد و هر کس خود را برای این اتفاق آماده می‌کرد اما نکته مهم این است که شما نمی‌توانید در وسط اتاق زمانی که مذاکرات ادامه دارد تیراندازی کنید. درواقع معنای اعمال تحریم‌های جدید در حال حاضر چنین احساسی را به وجود می‌آورد. ما یک برنامه‌ریزی برای رفع تحریم‌های موجود ایجاد کرده‌ایم اما در حال حاضر 95 درصد از آنها پابرجا باقی مانده است.

اوباما علیه روحانی

اوباما در ادامه این گفت‌وگو درباره «ترک برداشتن ساختار تحریم‌ها» نیز اظهارنظر کرد. وی با اشاره به رفت و آمد تجار و شرکت‌های مهم اروپا به ایران گفت: در حال حاضر شما می‌بینید که برخی از بازرگانان و تجار اروپایی شرکت‌های نفتی ارتباط خود را با ایران از سر گرفته‌اند، به این کشور می‌روند اما هیچ یک از آنها توافقی با مقامات ایرانی نداشته‌اند، زیرا آنها نیز می‌دانند که تحریم‌های ما همچنان پابرجا باقی است. شاید آنها بخواهند جای اولین نفر در صف برای تجارت با ایران را رزرو کنند اما انجام هرگونه توافقی وابسته به زمانی است که تحریم‌ها لغو شود، این یک رفتار تجاری محتاطانه است. وی همچنین اظهار کرد: اما ما این پیام روشن را به آنها و همه شرکای‌مان و گروه 1+5 رسانده‌ایم که بهتر است به شرکت‌های خود بگویند تحریم‌های ما شامل تحریم‌های یکجانبه آمریکا همچنان در جای خود قرار دارد و ما به اعمال این تحریم‌ها ادامه می‌دهیم، ما به این تحریم‌ها درطول این مذاکرات نیز ادامه می‌دهیم. وی تصریح کرد: بنابراین منطق تحریم‌های جدید علیه ایران تنها در صورتی معنی خواهد داشت که ما یک برنامه برای رفع تحریم‌های موجود داشته باشیم. ما 95 درصد از آنها را به قوت خود باقی نگه داشته‌ایم. ایران در حال حاضر میزان پولی که با ادامه تحریم نفت در طول دوره طرح اقدام مشترک از دست می‌دهد بیشتر از میزان درآمد متوسطی است که ما اجازه آن را به آنها داده‌ایم.

این اظهارات اوباما درحالی است که حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان چندی پیش در گفت‌وگوی تلویزیونی فضای به وجود آمده در عرصه اقتصادی را طلوع مجددی برای اقتصاد ایران دانست و گفت: استقبال کارآفرینان در تعامل با ایران نشان این واقعیت است، امروز بسیاری از شرکت‌ها به ایران سفر می‌کنند. رئیس‌جمهور ترافیک سفر هیات‌های سیاسی و اقتصادی به ایران را نشان رویکرد جدید دنیا به ایران دانست و افزود: ‌تاکنون 117 گروه سیاسی به ایران سفر کرده است و من بیش از یکصد ملاقات خارجی انجام داده‌ام. وی افزود: این ترافیک شدید سفر مقامات، ‌بازرگانان و مقامات سیاسی در ماه‌های آینده همچنان ادامه خواهد داشت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

milad: 1392/12/1308:33:44،
31
83
شما چه و حمله نظامی دیدید نمی تونید حمله کنید اومدید پای میز
رضا: 1392/12/1309:33:47،
36
31
جالبه ازبس اين جمله گزينه نظاميو تكرار كردن ديگه بيشتر به شوخي و جوك تبديل شده تا تهديد
وحید: 1392/12/1310:21:49،
79
13
این تحریمها و اوضاع اقتصادی ایران حالا حالا ادامه داره و حداقل ۶ سال زمان میبره بدبخت ما جوونهای دهه شصتی که ازدواجمون و کارمون همزمان شد با این دوران
عشق وطن: 1392/12/1312:41:07،
23
40
وطنم ای شکوه پا برجا
در دل التهاب دورانها
محمد: 1392/12/1317:23:50،
38
11
اين راهي است که خودماده ايماب کرده ايم
لجاجت و دشمن سازي
٣۵ ساله مردم خون دادن , جون دادن , سختي و نداري کشيدن
اما روز به روز فقط به ثروت آقا زاده ها اضافه ميشه و به درد و گرفتاري مردم

فساد اقتصادي و رانت خواري و رابطه بازي رو از مملکت پاک کنيد , اونوقت کساني مثل اوباما ديگه از اين اراجيف نميگن , چون ميدونن ديگه خريداري نداره تو ايران
نظامی: 1392/12/1321:11:37،
28
10
من یه ارتشی هستم . اگر جزیره ابوموسی تشریف بیاری بهتون میگم شوخی هس یا جدی
علی: 1392/12/1308:45:51،
81
36
این همه مذاکره، این همه پول بنزین هواپیما، این همه خرج، فقط واسه 5 درصد ؟؟!!!!!!!!!
(: 1392/12/1322:18:00،
16
11
قبل از مذاکره خود امریکا هم باورش شده بود تاثیر تحریمها الکی بوده ولی با این توافق ژنوچای شدیم دو سر باخت.
احمد: 1392/12/1309:00:59،
66
19
متاسفانه تا این تحریمهای ظالمانه پابرجاست امکان گشایش اقتصادی موثری وجود نداره. تنها پیوند ایران با اقتصاد جهانی از طریق فروش نفت خام هست و تحریم خرید نفت ایران شاهرگ حیات اقتصادی ایران را هدف قرار داه است.کجان اونایی که می گفتن اگه نفت ایران تحریم بشه قیمت نفت به 200 دلار می رسه؟!!
...: 1392/12/1309:18:51،
54
25
خداپدرت رو بیامرزه نمیدونی کشورهای مسلمان همسایه! اعرابی که تمام میادین مشترکمون رو دارن به سرعت خالی میکنن!!! تولیدشون رو چندبرابر میکنن که سود کنن! این روزهارو ایرانی نباید یادش بره اعراب... یادتون باشه نژاد ماعرب نیست آریایی بافرهنگ باستانی...
hell: 1392/12/1310:17:09،
51
18
انقدر مدعی فرهنگ نباش حالا خوبه خودمون اینجا زندگی میکنیم و فرهنگ باستانی شما رو هم دیدیم
یارو: 1392/12/1310:41:47،
55
11
کاملا با hell موافقم.ما مثل طبل تو خالی فقط سرو صدا داریم وبس.
رضا: 1392/12/1311:31:00،
34
14
هر روز يه اختلاس چند ده ميلياردي همش كار خارجياس وگرنه ...
محمد: 1392/12/1311:32:15،
30
23
اونا که از طبل تو خالی صحبت میکنن اصلا ایرانی نیستن اینا با قوم مغول قاطی شدن
رضا: 1392/12/1309:24:00،
47
15
اين همه بوق و كرنا اين همه موفقيت ما فقط 5 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ایرانی: 1392/12/1309:34:46،
20
63
ازاولش هم بحث لغو تحریم ها سرکاری بود نمیشه رو حرف این آمریکائیها حساب کرد اقا این غنی سازی رو در حد 65% درصد ادامه بدین ببینیم کدوم کشوری جرات حمله به ایران رو داره
engineer: 1392/12/1312:33:43،
38
17
رژیم پهلوی بخاطر غنی سازی 90 درصدی با دسیسه امریکا نابود شد برو یه کم مطالعه کن.
حامد: 1392/12/1320:56:27،
17
16
مهندس عزیز شما که اهل مطالعه هستی بگو ببینم اینو از کجا درآوردی ؟؟؟ 90 درصد غنی سازی ؟؟؟
ایران در سال 1329 اسما از آمریکا این تکنولوژی رو می گیره !
و برای اولین بار در سال 1346 اولین راکتور تحقیقاتی در دانشگاه تهران نصب میشه ! و ایران تا سال 57 برای سوخت این راکتورش غنا 93 درصد رو از آمریکا می گرفته !
منبع ویکی پدیا ! لطفا با سند حرف بزنید !
سارا: 1392/12/1309:45:44،
58
11
اعراب هیچوقت با ایرانیها جور در نمیان،پس اگر اونها رو ولشون کنیم وبه فکر خودمون یاشیم همه چیز درست می شه،اعراب دشمنان ایران هستند،حالا هی اینا خودشون رو به اونها می چسبونن ومیگن دوست وبرادر ولی نظر اونا یه چیز دیگه هست.
حدیث: 1392/12/1309:58:19،
37
11
اقای اباما تو اگه راست میگی برو جلوی روسیه رو بگیر که داره یکی یکی کشور های سابق شوری رو میگیره مگه ادعای کد خدایی نداری ده بالایی توش اشوبه برو اون رو آروم کن ایران که چیزی نیست تو اقتصاد خودش مونده سیاستمداری هم که نداره همین رو زهاست که روسیه اون هم بگیره
مجتبی-شیراز: 1392/12/1310:02:06،
42
10
ایران دیگه همه تحریمش هم ول بشه دیگه اون ایران قدیم چند سال پیش نمیشه یادش بخیر ارزونی ..........
چگوارا: 1392/12/1310:22:28،
34
15
اوباما:ایران تابحال 5% از جام زهر را نوشیده!!
هویج: 1392/12/1310:24:07،
28
13
نفت در برابر خوراک و دارو !!!!!!!!!!!!!!!!!!
اميد: 1392/12/1310:31:25،
35
17
جناب نويسنده (گان) اين مطلب شما چه مفهومى را مى خواهيد القا كنيد؟ كه مذاكرات شكستى تمام عيار براى ايران بوده است؟ همه مى دانيم كه اينطور نيست. فكر مى كنم عربده كشان كاغذ پاره خوان نوبت خود را در هدايت اين كشور داشته اند و همه شاهد كارنامه درخشان شان بوديم . بخشى از سخنان اوباما گفتار سياسى اوست براى تبليغ
عملكرد دولت اش مثل همه سران دىگر. مهم فرصت بدست امده براى ماست كه اقتصاد خود را از دست مجانين بيرون اوريم.
یارو: 1392/12/1310:38:42،
50
13
آقا ما اگه انرژی هسته ای نخوایم کی رو باید ببینیم!دوتا کشور کره جنوبی و کره شمالی،یکی قدرت اقتصادیه یکی ام قدرت هسته ای.
کدومشون تو دنیا صاحب اعتبارن؟مردم کدومشون تو رفاهن؟وقتی یه جنس میخری که روش زده ساخت کره،کدوم کره تو ذهنتون میاد که با خیال راحت میخرید؟
افکار ما توی همون دوره ی نیزه و شمشیر باقی مونده
محمدحسين: 1392/12/1311:23:04،
35
11
به حال اين مردم هيچ فرقي نداره همه چيو دولت گران ميكنه چه تحريم باشه چه نباشه
Sina: 1392/12/1311:33:02،
23
31
وطن امروز مینویسد هدف اوباما" تغییر نظام " است (نه براندازی)
ورهبر معظم مظلومانه میگوید "ما با آمریکا مذاکره میکنیم تا از شرّ شان خلاص شویم"
مجید کاظمیان: 1392/12/1311:36:58،
25
48
به گفته مقام معظم رهبری ما باید بیشتر به درون و قوای درونی اتکا کنیم. ظرفیتهای درونی و داخلی را گسترش دهیم. مرگ بر امریکا
جاسم: 1392/12/1311:55:52،
17
27
بازم دم بابك زنجاني گرم مه اين تحريم هارو خيلي شيك دور ميزد!!! اگه اين كارو نميكرد ايران الان سومالي بود!!! رابينهود ايرانه
s: 1392/12/1312:09:35،
39
14
5 درصد دیگه را هم تحریم کن شاید مملکت یه تکون حسابی بخوره اوباما جونم
سجاد: 1392/12/1313:23:15،
22
51
وقتی اقا می گه امریکایی غیرقابل اعتمادن همین دیگه این یه جورش بقیه شم قبلا دیدیم
ali: 1392/12/1315:16:46،
30
10
آره جاسم . رابین هوده ولی نه واسه ایران . واسه اوناییه که نفت رو میبرد و سهمشون رو نقد به حسابشون میریخت و تو خیابون رو ملت اسلحه میکشید . از ماست که بر ماست
ali: 1392/12/1315:21:19،
48
12
مجید کاظمیان : سی و پنج ساله مرگ بر این و مرگ بر اون . ولی فقط مرگ رو برای خودمون به ارمغان آوردیم . پارازیت . هوای آلوده . آب آلوده . دریاچه های خشک . اعتیاد . فحشا . برنج آلوده . گوشت آلوده . کودکان کار . البته به قول آقای قالی باف اینها مشیت الهی هست . اشکنه پیاز بخورید و در مفابل گرانی آخ هم نگویید .
وحید میلانی: 1392/12/1316:58:46،
18
16
نمیدونم ما تو دنیا چه هیزم تری به مردمش فروختیم هر چی هست جزو کشورهای تاثیر گذار هستیم اتم که سهله من باشم بمبشم رو می خوام آمریکا یا اسرائیل یا عربستان یا امارات یا هر که کی بخواد پایگاههای نظامیش رو در اختیار 5+1 قرار بدن کشورشون روبه همراه کشورهای 5+1 واسه ارتش و مردمشون جهنم میکنیم من طرفدار هیچ حزب و گروهی تو ایران نیستم ولی ملی گرا هستم و میخوام منافع ملیم تو دنیا حفظ بشه وارد تجارت جهانی هم بشم ولی پا به پای همه نهکمتر از اسرائیل.
؟!!!!!!!!!!: 1392/12/1321:08:59،
22
11
وای خدای من ما با شما ها می شویم75میلیون
کوکو: 1392/12/1400:10:00،
22
9
ههههههه هه هه هههه.خیلی باحاله ای خدا ها ها ها.از خنده دارم گریه میکنم.تو دلم پر حرفه نمیدونم کدوم رو اول بگم.فقط 1 جمله میگم.

اگه زور نداری فقط بگو چشم.
اگه آمریکا عددی نیست در زمینه نظامی خوب ما حمله کنیم کل ایالات متحده رو بگیریم.ها؟؟؟؟؟؟/ای خدا چقدر ما عوامیم.طبق نظر کارشناسی تو سایت خوندم ایران خصوصا در زمینه هوایی 72 ساعت هم نمیتونه دوام بیاره.خیلی خجسته این بخدا.
جاسم: 1392/12/1407:16:02،
16
10
این و میگن مرد اعتراف میکنه در حد المپیک بنازم هیکلشو که یک روز 1 دلار روز دیگه مفت نمیرزه...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار