کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازار شلوغ شد اما نه برای خرید

کدخبر:۳۷۲۲شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۷:۴۵۳۶۶۱ بازدید

بازار بزرگ تهران به عنوان اصلی‌ترین مراکز خرید، این روزها شلوغ‌ترین روز‌های خود را سپری می‌کند اما کاهش و ثبات قیمت‌ها در چندماه اخیر هنوز مردم را برای خرید‌های عید همچون سالهای گذشته ترغیب نکرده است.

پا به خیابان‌ها که می گذارید تنها شلوغی و ازدحام جمعیت است که خودنمایی می‌کند. بازار بزرگ تهران به عنوان یکی از مراکز عمده خرید در آستانه سال جدید یا شلوغی وصف نشدنی روبه‌رو است. خیابان 15 خرداد با توجه به اینکه مرکزی برای خرید همه کالا‌های مختلف از مواد غذایی گرفته تا پوشاک و لوازم خانگی را در خود جای داده، شلوغی افزودن بر سایر خیابان‌ها دارد. این روزها نگاهی به بازار بزرگ تهران کاملا حال و هوای عید و اشتیاق خرید سال نو را نشان می دهد.ازدحام مردم برای خرید به حدی است که می‌توان گفت سوزن‌ از آسمان به زمین نمی‌رسد و در بین جمعیت گُم می شود. باز هم 70درصد شلوغی بازار تهران را خانم‌ها به خود اختصاص داده‌اند و کمتر کسی را می بینید با خانواده و یا همسر خود به بازار آمده باشد.

افزایش 15 درصدی خرید مردم در آستانه عید

وارد دهانه اصلی بازار تهران که شدم از شلوغی زیاد نمی‌شد مقابل مغازه‌ها ایستاد و سوال پرسید، بعضی از فروشندگان با چهره‌هایی خسته بر روی صندلی‌های خود نشسته بودند و از بس به سؤال " آقا این چنده" جواب داده بودند ونتیجه‌ای نداشته منتظر تعطیلی بازار بودند. آقای محمدی یکی از فروشندگان پارچه‌های ترمه با 20 سال  سابقه ، معتقد است شلوغی این روز‌های بازار اقتضای شب عید است و طبیعی است. برخی از خانواده‌ها مهم نیست در چه سطح مالی باشند، اما برایشان خرید عید و سال نو مهم است و این را یک سنت با ارزش می‌دانند.به همین دلیل در حد توان خود خرید می‌کنند.

اما نباید تصور کنید که این جمعیت در بازار تهران و شلوغی بیش از حد و خسته‌کننده، همه برای خرید آمده اند.محمدی، میزان افزایش خرید مردم نسبت به چند ماه گذشته که بازار در رکود به سر می برد را تنها 15 درصد می‌داند، این در حالی است که قیمت‌ اکثر کالا ها کاهشی است یا ثابت مانده است. اما این کاهش قیمت باز هم نتوانسته بازار خرید مردم را همانند چند سال گذشته داغ کند.شنیده بودم که مغازه‌داران خود در روز‌های پایانی سال خرید می‌کنند. اما اگر به خانم‌ها چنین حرفی زده شود که خرید خود را به بعد از عید موکول کنند، اکثر آنها نمی‌پذیرندو این تصور را دارند که باید با لباس نو و  لوازم خانه نو، به استقبال سال جدید بروند.

عیدی که اجازه خرید اضافه برسازمان را نمی‌دهد

رفت‌و آمد خانم‌ها در مغازه‌ها و قیمت پرسیدن آنها زیاد است اما درصد اندکی خرید می‌کنند. خانم، صالحی با چهره خسته در مقابل یکی از مغازه‌های لوازم آشپزخانه ایستاده بود و قیمت می‌پرسید، وقتی از دلیل حضورش در بازار جویا شدم، گفت: اگر امروز به بازار آمده‌ام بیشتر برای دیدن آمده‌ام تا شاید اگر کالایی با قیمت مناسب آن هم در صورت احتیاج دیدم، را تهیه کنم. درست است قیمت‌ها گران تر نشده ولی در این یک سال حقوق‌ها که اضافه نشده، عیدی که می‌دهند نیز بخشی برای خرید مواد غذایی عید است و بخشی نیز خرید لباس دو فرزندم و خرد ریز‌ها، صرف می‌شود. اجازه حتی هزار تومان ولخرجی را هم نداریم چه برسد به اینکه بخواهم فکر تغییر لوازم منزل باشم.

در همان 5 دقیقه‌ای که مقابل این مغازه ایستاده بودم، با این همه تبلیغ و خوش زبانی که فروشنده داشت، از 5 نفری که در مغازه‌ حضور داشتند تنها دو نفر، آن هم با خرید‌های اندک، از مغازه خارج شدند. البته شاید مغازه‌داران از خرید محدود مردم شاکی باشند ولی وقتی پای درد و دل مردم می‌نشینیم، آنها هم ناراضی هستند. برخی کاهش و ثبات قیمت را قبول دارند ولی برخی هنوز تهیه لوازم غیر ضروری برای آنها میّسر نیست. خانم صالحی معتقد است حقوق کارمندان تغییر نکرده ولی مغازه‌داران حتی اگر کالایی افزایش داشته باشد با گران‌کردن اجناس خود، آن را جبران می‌کنند. اما خانوادهایی که تنها خرجی خانه را یک نفر می‌دهد و به حقوق کارمندی وابسته است، باید با گرانی بسازند.

ثبات قیمت‌ها و افزایش تقاضا برای خرید 

وقتی وارد سرای لوازم خانگی و ظروف که به تیمچه معروف است، می‌شوید، به جز مغازه‌داران تنها خانم ها هستند که در فروشگاه‌ها تجمع کرده‌اند،  محل مورد علاقه خانم‌ها که حتی اگر خرید هم نداشته باشند، حتما سری به این محل می‌زنند، این قدر سر مغازه‌داران این سرا شلوغ است، که باید دو زبان هم قرض بگیرند و جواب مشتریان را بدهند. به جرأت می توان گفت، نیمی از مشتریان با توجه به ایام عید و مجالس عروسی پیش رو، به دنبال خرید جهاز هستند. 

خانم سعیدی که با دو دخترش به دنبال خرید سرویس چینی بود، وضعیت قیمتها را نسبت به 4 ماه گذشته مناسب تر می‌دید و همانند فروشندگان معتقد بود که درست است قیمتها مقدار اندکی کاهش داشته ولی مهمتر، ثبات قیمت‌ها است. البته وی کارمند بانک بوده و خیلی برای خرید به بازار نمی‌آید، ولی چون همسرش فروشنده لوازم بهداشتی است، به این نکته اشاره کرد که، در چند ماه گذشته  مردم همه منتظر کاهش قیمت بودند . حال که به ایام عید نزدیک شده‌ایم و قیمت‌ها نیز ثابت شده، اقدام به خرید کالا در همه بازار‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی در مورد این موضوع که مردم همه از پول نداشتن می‌نالند ولی وقتی به بازار می‌آییم همه جا شلوغ است و مردم در حال خرید هستند، پس پول این خرید از کجا تأمین می‌شود؟ آیا همه خرید مردم با عیدی که دولت پرداخت کرده، انجام می‌شود، گفت: شاید بخشی از نیاز مردم در نوروز با این پول تأمین شود ولی شوهرم با توجه به اینکه شغلش آزاد است، عیدی نمی‌گیرد، اما من با پول عیدی که دریافت کرده‌ام خرید‌های شخصی خودم را انجام دادم.وقتی داشتم با خانم سعیدی صحبت می‌کردم یکی دیگر از مشتریانی که در حال خرید بود، گفت، خانوم این عیدی 500 هزار تومانی شاید نیمی از نیاز مردم را برای خرید پوشش می‌دهد ولی به هر حال برای برخی خانواده‌ها غنیمت است. من با سه فرزند دانش آموز و توقعاتی که دارند این پول را برای خرید لباس و مواد غذایی و آجیل استفاده می‌کنم. 

ماجرای پول‌هایی که برای درآمد سه برابری قرض گرفته می‌شود 

وقتی به آستانه برخی مناسبات خاص از جمله سال نو نزدیک می‌شویم، به اصطلاح وقت بره کشی مغازه داران است. این قدر خیابان ها شلوغ و مردم در تب و تاب خرید هستند که همه فروشندگان به هر نحوی که شده می‌خواهند بار یک سال خود را ببندند. شاید در ظاهر وقتی پای صحبت‌ مغازه‌داران می‌نشینیم، نمی‌خواهند به فروش بالای خود در این ایام اعتراف کنند اما آقای صداقت یکی از فروشندگان روسری گفت: اکثر مغازه‌داران فروش انها در ایام عید چند برابر شود حتی اگر پول آنها برای خرید اجناس و جوری جنس مغازه کم باشد از دوستان و آشنایان قرض می‌کنند تا بتوانند نیاز مشتریان را جواب دهند.

اقای صداقت با توجه به اینکه مغازه 6 متری در سرای روسری فروشان داشت، برای خرید اجناس جدید تنها 20 میلیون تومان از دوستانش قرض گرفته است. وی می‌گوید اگر در ماه‌های عادی سال ماهانه 5 میلیون تومان درآمد داشته باشد در ایام عید در یک ماه و نیم پایان سال این رقم به 15 میلیون تومان می‌رسد. البته بیشتر فروش ما عمده و برای فروشندگان خارج از بازار است تقریبا درآمد یک ماه پایانی مغازه‌داران با سه ماه عادی آنها در سال برابری می‌کند.وی حتی برای پولی که قرض داده حاضر است بیشتر از سود ماهانه بانک‌ها به کسی که از آن پول قرض می‌گیرد، پرداخت کند زیرا می‌داند چندین برابر درآمدش اضافه می شود.

جای خالی آقایان در بازار و انتظار برای کاهش قیمت بیشتر 

موضوعی که شاید در آستانه شب عید با نگاهی گذرا به چهره شهر بر هیچکس پوشیده نیست، حضور دست فروشان در گوشه و کار خیابان است. با حراج کالاهای خود مردم را جمع می‌کنند. اما نکته جالب این است که برخی از آنها اجناسی که در بازار فروخته می شود را با قیمتی پایین تر می‌فروشند و یک بازار جداگانه را برای خود درست کرده‌اند. روز‌های پیش رو با توجه به نزدیکی ایام نوروز، روز‌های پرباری برای فروشندگان است.

کاهش قیمت و ثبات نرخ‌ها دو نکته مشترکی بود که مردم و مغازه‌داران به آن اشاره کردند و شاید حجم خرید را تا حدی افزایش داده اما هنوز قیمتها باب میل مردم نیست و نتوانسته مردم را همانند سالهای گذشته جذب کند. البته وضعیت تقاضای خرید نسبت به ماه‌های گذشته و شهریور ماه بهتر است ولی باز هم برخی از مردم با توجه به گرانی و نبود درآمد کافی، تنها برای خرید ضروریات اقدام می‌کنند.موضوع دیگری که در همه بازار‌ها به چشم می‌خورد حضور کمرنگ آقایان است زیرا آنها آخرین عضو خانواده هستند که شاید اقدام به خرید لباس نو کنند و ابتدا سعی می‌کنند اعضای خانواده اختیاجات خود را خریداری کنند و سپس اگر پولی مانده بود و وقت اجازه داد، به فکر خود می‌افتند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

sina: 1392/12/1009:49:36،
111
31
بیچاره پدری که هر روز زن و بچه هاش هزار و یک جور چیز می خوان ولی نداره که بخره، چرا چون اینجا ایرانه و معلوم نیست به دست کی اداره میشه
شایان: 1392/12/1010:30:18،
101
109
پدر اگر مدیریت داشته باشه جلوی خواسته زیاد زن و بچش وا میسته!!!! همین شماها هستید که باعث میشید اجناس گرون شه! اگر عید چیزی نخرید میمیرید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وحید: 1392/12/1010:35:25،
93
37
اقا شایان معذرت میخام ولی خیلی چرت گفتی همین کوته فکرانی مثل شما هستند که خوشی مردم رو نمیتونن ببینن
شروین: 1392/12/1010:47:24،
53
46
در پاسخ به وحید: خوشی با ریخت و پاش فرق میکنه! کسی که نداره نباید زیادی خرج کنه! هر کسی به اندازه در آمدش خرج میکنه! فکر نکنم اگه کسی آجیل و کیف و لباس نخره دنیا کن فیکون بشه !!!
هویج: 1392/12/1011:04:26،
89
30
این و نخر! اونو نپوش! از همه چیزت بزن! هیچی نگو!
sam: 1392/12/1011:36:12،
45
21
ادم باید به اندازه جیبش خرج کنه درست امادیدوبازدید عیدراچه بایدکردباید داشته باشی تابتونی حتی باسیلی صورتت راسرخ نگه داری
امیرحسین پاسخ به شایان: 1392/12/1011:36:35،
62
27
عزیز من فکر میکنی همه چی به ریخت و پاشه؟
همه اینطوری نیستن
به اون پدری فکر کن که یک ساله برای بچش هیچی نخریده حالا هم نزدیک عیده و جیبش خالی
"خدا هیچ پدری رو چلوی خونوادش دست خالی نکنه"
میثم: 1392/12/1011:39:37،
52
24
آقا شایان لطفا ....تلاوت نکن به احتمال زیاد مرد خونه نیستی یا از جیب یکی دیگه ایام روزگار می گذرانی
یک پدر: 1392/12/1020:09:00،
33
24
شما احتمالا پدرنیستید ونمیدانید هروقت پدرشدید انشااله شرمنده بچه نشید پدربرای بچش همیشه قهرمانه
عبدالله: 1392/12/1022:10:43،
30
11
آقا شایان عزیز خرید دم عید یک سنت و دلخوشی برای خانواده هست بحث نیاز و گرسنگی نیست بمناسبت تحول حال و روز طبیعت از دیرباز مردم هم دستی به سر و روی منزل و ظاهر خودشون میکشند منصف باشیم و این دلخوشی ناقابل رو هم برای اونا مازاد حساب نکنیم عیدتون پیشاپیش مبارک
علی جون: 1392/12/1009:55:37،
52
87
به نظر من خرید شب عید دل خوش و کمی پول میخواد که به نظر من الان هیچکی نداره و به خانم و آقا بودنش ربطی نداره.

وقتی فردی بخاطر وضع کنونی کشورمون که هرروز از در و دیوارش میباره، دل و دماغ خرید نداره ربط زیادی به پول نداره.
پویا: 1392/12/1009:59:59،
42
23
خدایی یه فرش ماشینی 9 متری شده 1200 تازه 700 شانه
من کل عیدی و پاداشم که هنوز نصفش مونده واریز کنن 1500 شما بگید چطور مخارجمو مدیریت کنم؟
کارمند: 1392/12/1010:32:19،
32
48
فکر نکنم فرش خریدن واجب باشه! ما عیدیمون 500 تومانه. زیاد هم میاریم. مهم اینه که شما بلد نیستی 1 میلیون و 500 هزار تومان رو چی جوری خرج کنی ! خوشی زیادی هست دیگه !
پاسخ به کارمند: 1392/12/1010:45:09،
52
35
خدا وکیلی 500 تومونو اضافه هم میاری؟
شاید منظورت 500 میلیونه نه 500 هزار تومان!!!!
پاسخ به كارمند: 1392/12/1011:21:33،
42
81
يه توضيح بده ما هم ياد بگيريم با 500 چطور ميشه عيد رو سپري كرد.چيري هم ميخوريد؟
مکانیک: 1392/12/1010:04:27،
46
22
مردم پول ندارن نیازهای اصلی زندگیشونو تامین کنند حالا برن خرید اضافهم بکنن؟؟!!! با این افزاییش قیمت قبل از عید بهتره به فکر بازار بعد عید باشیم
مریم: 1392/12/1010:33:47،
41
33
خبر نداری! مردم ایران تمام خریداشون رو میگذارند واسه شب عید! و حاضرند تمام کالاها رو به قیمت چند برابر بخرند! میگن اگه لباس و کفش نو نخریم شگون نداره!!!! پس هر چی گرونی نوش جانمان !!!
بلا تکلیف: 1392/12/1010:14:42،
38
28
من نمیدونم چی بخرم از کی بخرم با کی بخرم یا اصلا پول دارم بخرم عید رو هم واسه مردم کردن عزا
شهروند: 1392/12/1010:28:54،
46
25
فکر نکنم اگه کسی موقع عید چیزی نخره بمیره! و یا بلایی سرش بیاد !!! قناعت هم خوب چیزیه
رضا: 1392/12/1010:27:22،
52
24
تنها یک ایرانی میتواند بی دلیل خیابانها را شلوغ کند و بی هدف در خیابان ها پرسه بزند...
سوادکوه: 1392/12/1010:27:36،
57
25
انشاا... هیچ پدری پیش زن وبچه هاش شرمنده نشه این شب عیدی با دل خوش سال نو بکنن
م : 1392/12/1012:20:13،
33
23
مردم ايران اگه چهارتا خريد شب عيدرو كه اونم احتياج دارن نكنن دلشون به چي خوش باشه!
حامد: 1392/12/1012:38:33،
23
26
پس هر چی گرانی نوش جانشان !!!!
Giga: 1392/12/1013:51:38،
30
22
هشت سال پيش هم رييس جمهور كره به خاطر اختلاس (كه به پول ما ٥٠٠ ميليون هم نبود)با هفت تير خودكشي كرد و قبلش نوشت نبايد به كشورم خيانت ميكردم.
علی: 1392/12/1017:02:09،
23
24
ازلحاظ افزایش قیمت حرف شما درست است شاید میزان خرید بیش از 30 درصد هم شده باشد که این هم افزایش قیمت کالاها را نشان می دهد نه قدرت خرید بیشتر مردم -
Z: 1392/12/1022:09:53،
24
20
آهان يك لحظه فكر كردم گفتي :ايران
اشتباه كردم.
محمد : 1392/12/1101:39:54،
124
20
آقا خدايش گرونی من به شخصه دارم احساس ميكنم سال به سال داره قدرت خريد خانواده من كم ميشه اين چه باور كنيد خودتون از قيمت ها خبر دارين كه ايشالا ........

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما