کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه مد و لباس مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول

سنت «فرم پر کردن یارانه‌ای» کی تمام می‌شود؟

کدخبر:۳۷۰۳پنجشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۶:۱۶۴۵۸۷ بازدید
اگر خانواده‌هایی در سطح کشور که وضع زندگی‌شان به گونه‌ای است که نیاز به یارانه ندارند طبق قانون اخیر مجلس می‌توانند با پر کردن یک فرم از گرفتن یارانه انصراف دهند، فرم جدیدی نیز توزیع می‌شود که ...

«اگر خانواده‌هایی در سطح کشور که وضع زندگی‌شان به گونه‌ای است که نیاز به یارانه ندارند طبق قانون اخیر مجلس می‌توانند با پر کردن یک فرم از گرفتن یارانه انصراف دهند، فرم جدیدی نیز توزیع می‌شود که اعلام می‌شود و خوب است افرادی که نیاز ندارند آن را پر نکنند بلکه افرادی که نیازمند گرفتن یارانه هستند این فرم را پر می‌کنند.»

این اظهارات رئیس جمهور در جاسک است. کمک به اقشار کم‌درآمد جامعه موضوعی نیست که بتوان در مورد آن سخنرانی کرد یا مطلبی نگاشت. در تمام دولت‌ها سعی بر این شده که به نحوی به افراد کم‌درآمد به نوعی کمک شود تا آنها از عهده اداره خود و خانواده خود برآیند. در دولت قبلی طرح هدفمندی یارانه‌ها به این نحو بود که ماهانه مبلغی به ازای تعداد افراد خانواده به حساب سرپرست آن خانواده واریز می‌شد و غیر از صاحبنظران اقتصادی که پرداخت اینگونه یارانه به حساب خانوارها را سبب‌ساز پدید آمدن مشکلات مالی برای اداره کشور می دانستند، یارانه‌بگیران خوشحال از یافتن منبع درآمدی جدید بدون هیچ گونه تلاشی بودند به نحوی که شنیده شد برخی هزینه امرار و معاش خود را همین یارانه‌ها قرار داده بودند.

با آغاز دولت جدید این تصور در برخی اذهان ایجاد شد که دیگر خبری از ارائه یارانه نخواهد بود و این دولت با توجه به وعده هایی که در ابتدای فعالیت داده بود راهکارهای دیگری برای تامین معاش خانواده‌های کم درآمد تدارک خواهد دید. انصاف نیست که اگر گفته شود روحانی توانایی قطع یکباره یارانه‌ها را داشت چون همانطور که در سطور قبلی اشاره شد، معاش برخی خانواده‌ها از طریق پولی بود که بصورت ماهانه به حساب آنها واریز می‌شد. دولت یازدهم پس از مدتی که از فعالیتش گذشت طرح جدیدی را در دستور کار خود قرار داد و در کنار آن بحث درخواست حذف یارانه از سوی افرادی را مطرح کرد که نیازی به دریافت یارانه ندارند. این ایده اگر چه ایده خوبی بود اما بطور طبیعی همه افراد با درآمد مناسب موافق حذف دریافت پول ماهانه‌ای نیستند که بدون کار کردن به دست آورده باشند. پس چه باید کرد؟

از قطع یارانه تا عذرخواهی رئیس‌جمهور

در آغاز فعالیت دولت زمزمه‌های قطع یارانه برخی از دهک‌ها به گوش رسید اما به دلایلی که از جمله آن می‌توان به اعتراض برخی از اعضای این دهک‌ها اشاره کرد، طرح اولیه دولت اجرا نشد. سپس طرح سبد کالا به روی میز آمد که طبق آن چند قلم کالا به برخی خانوارها تعلق می‌گرفت که آن هم به دلایلی طرح موفقی ارزیابی نشد. از جمله ایرادات این طرح عدم شناسایی درست افراد نیازمند به سبد کالا بود یعنی مشاهده می‌شد نام برخی خانواده‌های دارای تمکن مالی در لیست دریافت کنندگان سبد کالا وجود داشت اما در عین حال خانواده‌های کم‌درآمد نمی‌توانستند از این امکانات که برای آنها در نظر گرفته شده است، استفاده کنند. از سوی دیگر اعتراضات زیادی به نحوه توزیع این سبد‌های کالا وجود داشت به نحوی که رئیس‌جمهور در یک برنامه تلویزیونی از مردم بابت نحوه توزیع سبد کالا عذرخواهی نمود.

بازهم فرم پر کنید!

در این میان یک ابهام جدی وجود دارد و آن نحوه انتخاب اقشاری است که باید یارانه یا سبد کالا دریافت کنند. در زمان ارائه یارانه در دولت قبل افراد به چند دهک تقسیم ‌شدند اما یارانه به تمام دهک‌ها داده می‌شد چون ظاهرا سیستمی برای تشخیص صحیح دهک‌ها وجود نداشت و به همین دلیل به همه یارانه تعلق گرفت. در سبد کالا هم همانطور که اشاره شد، دهک‌بندی مناسبی صورت نگرفت و اقشار مختلف نسبت به آن اعتراض داشتند. به هر حال همانطور که بسیاری از مسئولان اذعان داشتند شیوه اعطای سبد کالا زیبنده مردم نبود و شناسایی آنها هم یکی از مشکلات بود. 

اما متاسفانه در حالی که تصور می‌شد روز به روز در پی رفع این مشکلات برخواهند آمد اما بار دیگر فرم‌های جدید در مقابل مردم قرار می‌گیرد تا بار دیگر دهک‌بندی شود. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که چرا سازوکاری برای پرداخت صحیح یارانه یا سبد کالا اندیشیده نمی‌شود که هرازگاهی مردم فرم پر کنند. آیا سازمان خاصی وجود ندارد که این خدمات را انجام دهد. معمولا پس از هر فرم پر کردن حرف و حدیث‌های زیادی در مورد صحت آنها مطرح می‌شود و دوباره روز از نو و روزی از نو!

کانال تلگرام ایران جیب


google plusemailcloobtwitterfacebookfacebooktelegram

دیدگاه ها

احمد: 1392/12/812:07:24،
126رای مثبت
15رای منفی
اصلا قرار نبود یارانه قطع شود همیشه گفته میشد که ما میخواهیم یارانه را خود مردم مدیریت کنند و از ان بهره ببرند حالا تصمیم دارند کلا یارانه قطع شود پس جوابگوی این همه گرانی که در اثر گران شدن حامل های انرژی میشود کیست از کجا قشر کم درامد جبران کنند همه که کارمند دولت نیستند که سبد کالا بگیرند و یا پاداشهای انچنانی . پس انهائیکه شغل ازاد که درامد کم دارند چه کنند؟
مردم: 1392/12/812:29:35،
61رای مثبت
12رای منفی
جالبه یه موقعی مردم تغییر کردن و بعدش دولت رو عوض کردن/....
حالا باز مردم رفتارشون رو تغییر دارن میدن ولی دولت برعکس عمل میکنه...چه خبره؟!!!
دولت وظیفش رو فراموش کرده...
هوشیار: 1392/12/812:34:37،
74رای مثبت
15رای منفی
درسته.تو وعده های تبلیغاتی آقای روحانی هم عدم قطع یارانه بوده و میگفت یارانه حق همه مردمه، مثل اینکه آقا یادش رفته،ضمنا اجرای فاز دوم هم همراه با افزایش مبلغ یارانه بوده که از اینم خبری نیست فقط دارن گرون میکنن
ملت کجای کارید؟: 1392/12/812:39:33،
46رای مثبت
10رای منفی
اون آقایونی که منتظرند تحریم ها برداشته بشه و کشور بشه گل و بلبل سخت در اشتباهیت این آقایون خودی کمربندشونا از رو برای ملت بستند اگه شما جای دلسوز دیدید سلام منم بهشون برسونید
کارمند: 1392/12/812:44:45،
40رای مثبت
19رای منفی
اون میلیاردرهایی که سبد کالا کرفتن صرفا بخاطر اینکه کارمند نبودن و شغل آزاد دارن و دولت محترم از دارایی آنها خبر ندارد چی؟
رضا: 1392/12/812:13:18،
55رای مثبت
11رای منفی
هميشه سرگرمي براي ملت وجود دارد !!
repsol: 1392/12/812:20:05،
49رای مثبت
11رای منفی
بابا ملت دارن میرن کره ماه ما چیکار داریم میکنیم؟یارانتونم ازمون بگیرید.ببینیم دیگه چی داریم ازمون بگیرین واله چیز دیگه ای نداریم...
خسته دل: 1392/12/813:13:31،
18رای مثبت
11رای منفی
خبرای این روزها یاد اور کارتن رابین هود به صورت فیلم
نوید: 1392/12/813:01:51،
35رای مثبت
18رای منفی
تورو خدا یارانه رو قظع کنید قیمتهارو برگردونید به قیمت سابق .
Z: 1392/12/901:15:09،
12رای مثبت
12رای منفی
مطمئن باش با اجراي فاز دوم هدفمندي حتي راضي مي شوي كه يارانه نگيري اما قيمتها به سال 1392 بر گردد.
هر روز بدتر از ديروز
عبداله: 1392/12/813:08:38،
30رای مثبت
16رای منفی
با توجه به اینکه دادن یارانه در دولت قبل برای جبران قطع سوبسید و گران شدن سوخت و انرژی اعلام گردیده بود و متاسفانه در این دولت به این مهم توجه نشده و به نحو دیگری مطرح می گردد جو نارضایتی در اقشار مختلف جامعه تشدید یافته و هنوز که یارانه قطع نشده زمزمه های حرکتهای اعتراضی شنیده می شود و چنانچه تجدید نظر نگردد بحران ساز خواهد شد .
Z: 1392/12/901:17:24،
11رای مثبت
15رای منفی
مطمئني؟ واقعا؟
يعني اين مردم هم بلدند به گراني اعتراض كنند؟
و يا فقط به دنبال اينند كه بدانند چه كالايي گران مي شود تا به دپو كردن آن بپردازند.
احمد: 1392/12/813:48:27،
23رای مثبت
10رای منفی
اقای کارمند . عزیز جان من عرض کردم شاغلین ازاد با درامد کم . ضمنا در بین کارمندان محترم اقایانی هستند که من با کسب ازادم باید جلوی درامد انها لنگ پهن کنم البته منظورم همه اقشار کارمندان عزیز نیست بلکه بعضی ها.
حمید: 1392/12/814:26:40،
18رای مثبت
16رای منفی
به نظر من یارانه نقدی حق همه مردم است چون که شعار اولیه دولت قبلی که می خواست قیمتها رو ازاد سازی کنه این بود که یکی بیشتر ین استفاده رو از یارانها که بصورت مستقیم به کالاهای مختلف داده می شد می کرد ویکی کمتر استفاده میکرد
حمید: 1392/12/814:26:58،
15رای مثبت
12رای منفی
وگفتن که قیمتها رو ازادسازی میکنند تا همه بتونن به یک اندازه از یارانه های موجود استفاده کنند و دیگه نبایدبه این کار داشته باشن که یکی پولداره ویکی بی پول مگه اونی که پولداره تو ی این مملکت زندگی نمیکنه که ازاین یارانه ها سهم داشته باشه
خودم: 1392/12/814:31:11،
21رای مثبت
13رای منفی
سلام، فرض کنید که یک نفر سرپرست خانوار درآمد چند میلیون تومانی در ماه داشته باشد ولی خانواده او بخاطر مال دوستی سرپرستشان به شدت در مضیغه باشند. حق و حقوق همسر و فرزندان بی درآمد ایشان چه خواهد شد؟ اگر کارگری که امروز فرم پر می کند پس از یک ماه از کار اخراج شود یارانه تعلق نگرفته برای ایشان چه خواهد شد؟
فرهاد: 1392/12/818:53:25،
20رای مثبت
16رای منفی
دولت آقای روحانی که متاسفانه به امید بهبود ،من و خیلی از ایرانیها به اون رای دادند در یک حرکت گاز انبری هم حاملهای انرژی رو تفریبا" داره دو برابر میکنه و هم یارانه نقدی رو قطع میکنه .
بیشتر بار مشکلاتش رو هم اقشار حقوق بگیر و کم درامد باید تحمل کنند.
به نظر من باید بجای شعار" انرژی هسته ای حق مسلم ماست "بگیم" یارانه نقدی حق مسلم ماست"
صریر: 1392/12/912:00:21،
10رای مثبت
12رای منفی
با سلام
سوالی که در مورد پرداخت یارانه نقدی وجود داره اینه که این مبلغ به عنوان صدقه داده میشه که بخشی رو شامل میشه و بخش دیگه ای رو شامل نمیشه و یا نه ؛ یارانه نقدی بخشی از سهم هر ایرانی از ثروت سرزمینی شخص هست.
در ضمن اگر این مبلغ رو هم جزو بیت المال بحساب بیاریم در سیره نبوی و در زمان حکومت علی (ع) منقول است که از فقیر تا غنی به یک میزان از بیت المال متنفع میشدند .
افراد غنی مالیات و خمس بیشتری برداخت میکنند و افراد ضعیف خمس و ذکات کمتر.
h: 1392/12/1008:36:51،
12رای مثبت
16رای منفی
رییس جمهور محترم بدان آن خانوار چقد بدبختن که امرار معاش آنها با همان پول کم یارانه می گذرد حالا جای اینکه بیاین از قناعت آن خانوارها خشنود باشین میخواین یارانه اونا رو قطع کنین که به بدبختی اونا اضافه بشه؟
همیشه خدا را در نظر داشته باشین و از
شهروند: 1392/12/1010:22:29،
8رای مثبت
13رای منفی
سلام چون رسانه دست کارمندان است فقط سنگ کارمندان را به سینه میزنند واز آنها حمایت میکنند ومشکلات خودشان را به گوش دولتمدان میرسانند درحالی که ما شغل آزادیها باید برای بدست آوردن خرجی خونه سگ دو بزنیم وتحت پوشش هیچ بیمه ای نیستیم کسی ازما خبری ندارد وتمامی بزرگان ودولت مردان دم از عدالت علی میزنند آیا ازاین همه ادعا واقعا" خجالت نمی کشید چقدر می خواهید دروغ بگویید اگر به خدا اعتقاد دارید تورا بهخدا بس کنید.
جلیل: 1393/1/2111:20:38،
8رای مثبت
13رای منفی
خواهشمندم بفرمایید چه عملیاتی انجام دهم تا به فرم پرکردن یارانه ها دسترسی پیداکنم . من روی ایکنهایی که احتمال دسترسی به فرم هست را کلیک میکنم ولی پنجره های نامربوط به فرمها روی صفحه مانیتور ظاهر میشود و به فرمی دسترسی پیدا نمیکنم . اظهار محبت بفرمایید واز طریق ایمیل مرا راهنمایی کنید .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید
در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
بیمه مسافرتی سامان

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

دو سرباز افغان 13 نفر از هم‌قطاران خود را کشتند
خودروهای توقیفی به جز شکایتی‌ها از فردا ترخیص می‌شوند
قیمت انواع قطعات خودرو 206 صندوق دار + جدول
خداحافظ احمدی نژاد / تحلیل سیاسیون از گفته مقام معظم رهبری
اولین واکنش رسمی طرفداران احمدی‌نژاد به بیانات امروز رهبر انقلاب
تیراندازی دوباره در چابهار؛‌ سه مرد مسلح راننده تویوتا را به گلوله بستند
ایرانسل در نمایشگاه تلکام BMW Z4 جایزه می‌دهد
توضیح رهبر معظم انقلاب درباره جلسه خصوصی با محمود احمدی نژاد
گرفتن مالیات بابت واریز سود سهام عدالت غیرقانونی است
نامه محمدعلی رامین به احمدی‌نژاد در مورد منع رهبری برای حضور در انتخابات
وزیر دفاع کره جنوبی: اگر مجبور شویم رهبر کره شمالی را می‌کشیم
آیا به وکیل بابت کاری که انجام نداده، باید پول داد؟
برخورد با شبکه‌ های تکدی‌ گری در دستور کار
پای هواپیماهای ایتالیا نیز به ایران باز شد/ اول نمایش، بعد خرید
حمل و تهیه چه مقدار شیشه حکم اعدام دارد؟
آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا