کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راه خرید خانه با وام جديد

کدخبر:۳۶۷۳چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۱:۰۶۴۸۸۶ بازدید

راه اصلي اختصاص وام بانکي براي پوشش 50 درصد قدرت خريد مسكن هنوز باز نشده، اما طرف تقاضا براي استفاده حداكثري از شرايط حداقلي موجود واسطه افزايش جزئي سقف وام خريد مسكن فراهم آمده، يك راه فرعي باز كرده است.

بررسي‌ها در تهران نشان مي‌دهد آنچه باعث استقبال از وام 60 ميليوني خريد مسكن و افزايش 40 درصدي استفاده از آن طي هفته‌هاي اخير شده، انتخاب آپارتمان‌هاي 10 تا 20سال ساخت از سوي خريداران است.اين تسهيلات، 30 تا 50 درصد قيمت واحدهاي سالخورده را تامين مي‌كند؛ درحالي‌كه براي واحد‌هاي معمولي حداكثر 22 درصد است.

تسهیلات خرید خانه‌های پیر 

راه اصلی برای اختصاص نوعی تسهیلات بانکی به خریداران مسکن که بتواند لااقل 50درصد از قیمت یک آپارتمان با ویژگی متوسط رو‌به پایین را پوشش دهد، هنوز باز نشده است؛ اما متقاضیان مسکن با هدف بهره‌گیری حداکثری از شرایط حداقلی فراهم‌شده در بانک‌ها، اقدام به گشایش «راه فرعی» کرده‌اند تا در این مسیر، قدرت وام جدید خرید مسکن را به صورت ظاهری برای خرید خود افزایش دهند. 

تسهیلاتی که از ماه گذشته توسط بانک‌مسکن به زوج‌های تازه، برای خرید مسکن پرداخت می‌شود 60میلیون تومان است که با این رقم، حداکثر، 22درصد متوسط قیمت آپارتمان در تهران قابل پوشش است؛ اما بخشی از همین زوج‌ها با پی‌بردن به کارآمدی وام 60میلیونی برای آپارتمان‌های پیر، خرید واحدهای حداکثر 50 متری در نیمه‌جنوبی شهر تهران را تنها انتخاب موثر می‌دانند. در حال‌حاضر با توجه به کاهش قیمت مسکن، ارزش فروش آپارتمان‌های بالای 10سال ساخت در مناطق جنوبی تهران به مترمربعی کمتر از 2میلیون تومان و برای واحدهای 20ساله و بیشتر در محله‌هایی از غرب و شرق پایتخت به مترمربعی حداکثر 5/3 میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب، سقف کنونی وام خرید مسکن -که فعلا به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها از 17دی به بعد است، تعلق می‌گیرد- قابلیت دارد نیمی از قدرت خرید واحدهای سالخورده کوچک‌متراژ در جنوب و حدود 30درصد قدرت‌ خرید همین نوع آپارتمان‌ها در غرب و شرق تهران را تامین کند. 

پیش‌تر، از افزایش 40درصدی حجم استفاده از تسهیلات جدید خرید مسکن در فرابورس طی یک ماه گذشته خبر داده شده بود که اکنون مشخص می‌شود افزایش جزئی سقف وام و کاهش قابل‌ملاحظه قیمت مسکن، باعث شده آپارتمان‌های شبه‌کلنگی در بورس خریدوفروش قرار بگیرد. بخش سالخورده املاک مسکونی تهران در شرایطی به انتخاب اول متقاضیان تبدیل شده که بازار مسکن این کلان‌شهر هم‌اکنون با رسوب شدید واحدهای نوساز مواجه است. قیمت نوسازها حداقل دو برابر واحدهای 20سال ساخت برآورد می‌شود که برای خرید آنها، حداقل به 100میلیون تومان تسهیلات بانکی نیاز است. اگرچه وزیر راه و شهرسازی سعی کرد تا وام خرید مسکن را متناسب با 50 درصد از ارزش ملک، افزایش دهد، اما مبلغ تصویب شده نهایی از سوی بانک مرکزی به عنوان وام خرید مسکن، 35 میلیون تومان برای عموم خریداران و 50 میلیون تومان مختص زوج‌ها اعلام شد. 

از سوی دیگر زوج‌ها و همچنین عموم متقاضیان در بازار مسکن علاوه بر بهره‌مندی از وام‌های 35 و 50 میلیون تومانی خرید مسکن، می‌توانند از 10 میلیون تومان وام تعمیرات هم برخوردار شوند؛ با این حساب زوج‌ها با 60 میلیون تومان و مابقی متقاضیان در بازار مسکن با 45 میلیون تومان وام خرید می‌توانند اقدام به خرید کنند. بازه انتخابی واحد مسکونی توسط زوج‌ها و متقاضیان در بازار مسکن بین واحدهای نوساز و چند سال ساخت (حتی واحدهای با عمر بنای 20 سال) است. ضمن اینکه سقف وام 60 میلیونی برای خانه‌های بالای 25 سال ساخت به 40 میلیون تومان تقلیل پیدا می‌کند و سقف وام 45 میلیونی نیز به 30 میلیون تبدیل می‌شود. 

با این تفاسیر به دلیل اینکه زوج‌ها، وام خرید بیشتری نسبت به دیگر متقاضیان بازار مسکن دریافت می‌کنند، شانس بالاتری در تامین درصد بیشتر مبلغ خرید از طریق وام را دارند؛ به‌خصوص اینکه واحد انتخابی‌شان هر چه از عمر بنای بیشتری برخوردار باشد قدرت اثرگذاری وام خرید نیز بیشتر خواهد شد. در حال حاضر اگر قیمت هر متر مربع یک واحد مسکونی 60 متری با عمر بنایی بین 10 تا 15 سال ساخت متری 2 میلیون تومان برآورد شود، 60 میلیون تومان وام خریدی که به زوج‌ها تعلق می‌گیرد، 50 درصد از مبلغ خرید واحد مذکور را تامین می‌کند. با این حساب اگر زوج‌ها تصمیم به خرید واحدهای چند سال ساخت داشته باشند به راحتی می‌توانند 50 درصد از مبلغ خرید خود را از این طریق تامین کنند. اگر چه این دو وام خرید به واحدهای 20  سال ساخت هم تعلق می‌گیرد، اما این دسته از واحدها به دلیل عمر بالا ممکن است به عنوان ملک کلنگی معرفی شوند و قیمت املاک کلنگی به دلیل ارزش زمین بیش از قیمت واحدهای نوساز و چند سال ساخت باشد. به همین خاطر به متقاضیانی که در بازار مسکن 60 میلیون تومان وام خرید در دست دارند، پیشنهاد می‌شود که برای برخورداری از سود بیشتر از وام خرید سراغ واحدهای نوساز و کمتر از 10 سال ساخت نروند تا با بالاترین قیمت فروش روبه‌رو نشوند.» 

به این ترتیب قیمت متری تعدادی واحد مسکونی با ارزش 2 میلیون تومان در مناطق مختلف تهران را بررسی شده است که مناسب خرید توسط وام‌های 60 میلیون تومانی است. در خیابان هلال‌احمر یک واحد مسکونی نوساز به متراژ 52 متر، متری 2 میلیون و 100 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است که قیمت کل 109 میلیون و 200 هزار تومان برآورد می‌شود و خریدار با کمک وام 60 میلیون تومانی فقط 49 میلیون و 200 هزار تومان، یعنی کمتر از 50 درصد از مبلغ فروش را پرداخت خواهد کرد. علاوه بر این، فروشنده‌ای قیمت کل واحد 48 متری خود را در خیابان مرتضوی 100 میلیون تومان اعلام کرده است. خریداری با پرداخت 60 میلیون تومان وام خرید، 40 میلیون تومان باید بپردازد. از سوی دیگر در حوالی خیابان قصرالدشت یک واحد مسکونی 43 متری 10 سال ساخت به قیمت 101 میلیون تومان به بازار فروش معرفی شده است که وام خرید 60 میلیونی بیش از 50 درصد مبلغ خرید را پوشش می‌دهد. مالکی قیمت هر متر مربع واحد 53 متری خود را در خیابان نبرد شمالی متری یک میلیون و 800 هزار تومان تعیین کرده است. این واحد 20 سال ساخت است. یک میلیون و 500 هزار تومان نیز قیمت هر متر مربع واحدی 80 متری 18 سال ساخت در خیابان شمیران نو است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خواجه: 1392/12/708:35:17،
93
64
این طرح خرید مسکن فقط به درد پولدارها می خوره من کارگر ساده چه جوری بخرم با حقوق 200$
مسولین کشور به داده مردم برسید این رسم کشور داری نیست که هر روز قیمتها می ره بالا این عاقبتش خوب نیست کارگرها زحمت کش جلوی زن وبچه هاشون شرمنده کردیند با این تورم کمر شکن
Sina: 1392/12/710:40:08،
58
28
من مشکلات دیگرم مثل خرج خوراک ،پوشاک ،فاکتور آب وبرق وگاز آنقدر دست وپا وروحم رو ، درگیر کرده که نیازی نمی بینم حالا حالاها به خونه دار شدن فکر کنم که بیشتر خودمو ناراحت کنم!تا به یک خونه نگاه میکنم مغزم به من میگه بابا تو خرید روسری خانومت موندی چرا بیراهه میری!
hamed: 1392/12/712:45:08،
24
55
ادم واقعا خوشحال میشه میبینه که کارگرای ساده کشورش هم پول کامپیوتر و هم اینترنت (البته اگه از گوشی اپل یا تبلت استفاده نمیکنن) و هم کلی وقت اضافه برای وب گردی من که با ماهی 2.5 میلیون در امد اگه اینترنت شرکتو از من بگیرن چیزی ندارم جایگزین کنم
Sina: 1392/12/715:25:36،
31
30
توجیه ودفاعی لازم نیست ۰ مهمتر از خوشحالی دیگران!!! درد از زخم همیشگیه . آنقدرها که دیگران میخوان سر دربیارن دست وبالها باز نیست ولی درهمین حد، وب گردی بهتر از ولگردیه!
محمد: 1392/12/709:21:39،
63
63
این وام 60 تایی فقط به زوجهای جوان داده میشه که اولا"قسطش بالاست وبرای زوج جوان پرداختش سنگینه دوما"خانواده هاییکه قبلا"ازدواج کردندوحالا بچه دارند ومشکلاتشون از زوجهای جوان بیشتره وخانه ندارند چیکار کنند؟؟؟؟!!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار