کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کدام بازارها در سال 93 سودآورترند؟

کدخبر:۳۶۵۱سه شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۸:۲۵۸۳۷۶ بازدید

کدام بازارها در سال 93 سودآورترند؟ با توجه به شرایط جدید اقتصادی کشور، چه تغییراتی در روند پیش روی بازارهای اصلی سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران رخ خواهد داد؟ آیا می‌توان انتظار داشت روند بازارها در سال 93 در ...

جهت‌گیری و بازدهی بازارها در سال آینده چگونه خواهد بود؟ پاسخ این سوال پس از تحولات در حوزه مدیریت اجرایی کشور که با تغییر نگاه به سیاست داخلی و روابط خارجی همراه بود اهمیت بالایی پیدا کرده است. اثر این تغییرات بر فضای روانی بازارهای مختلف، باعث تغییر جهت دارایی‌ها در بازارهای سه‌گانه داخلی شد؛ به‌طوری‌که بازار ارز، جذابیت سابق خود را از دست داد؛ بازار بورس تقریبا تا پایان آذر با بازدهی قابل‌توجهی همراه بود، اما در ادامه وارد شرایط نااطمینانی شد و در مورد آینده بازار مسکن نیز، گمانه‌زنی‌های متفاوتی تاکنون مطرح شده است. 

همزمان، سیاست‌های اقتصادی در کشور نیز رنگ‌وبوی دیگری به خود گرفت.کنترل تورم و رکود اقتصادی در کنار حرکت به سوی یکسان‌سازی نرخ ارز، به‌عنوان مهم‌ترین اولویت‌های دولت اعلام شد. این تغییر سیاست‌ها علی‌القاعده روی بازدهی بازارها اثرات متفاوتی به جا گذاشته و مسیر حرکتی سرمایه‌ها را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به مجموعه این مسائل، «دنیای اقتصاد» برگزاری همایشی را با عنوان «بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۳» با حضور برخی از مدیران، تحلیلگران و فعالان اقتصادی در نیمه نخست اسفندماه سال‌جاری در دستور کار قرار داده است. در این همایش مهم‌ترین رخدادهای سال‌جاری و همچنین وقایع احتمالی سال آینده، مورد بررسی قرار خواهند گرفت و پیرامون این موضوع بحث می‌شود که هر یک از این عوامل، چه تغییراتی را می‌تواند روی آینده مهم‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران ایجاد کند.کدام بازارها در سال ۱۳۹۳سودآورترند؟ با توجه به شرایط جدید اقتصادی کشور، چه تغییراتی در روند پیش روی بازارهای اصلی سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران رخ خواهد داد؟ آیا می‌توان انتظار داشت روند بازارها در سال ۱۳۹۳ در سال بعد نیز ادامه پیدا کند یا با تغییر متغیرهای اصلی اقتصاد کلان، سمت‌وسوی دیگری در حرکت سرمایه‌ها قابل انتظار خواهد بود؟

پاسخ به این پرسش‌ها و موضوعات دیگری که دغدغه سرمایه‌گذاران در سال جاری و سال آینده را شکل می‌دهد، موضوع اصلی بحث و گفت‌وگو در همایشی خواهد بود که از سوی«دنیای اقتصاد» در آخرین ماه سال جاری برگزار می‌شود. این گردهمایی که تحت عنوان«همایش بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلا و ارز» نام‌گذاری شده، در دهه نخست اسفند و در دو روز مجزا، در اصفهان و تهران برگزار خواهد شد و جمعی از مدیران، سیاست‌گذاران، کارشناسان، تحلیلگران و فعالان بخش خصوصی دیدگاه‌های خود را درخصوص جهت‌گیری و بازدهی انتظاری سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف در سال پیش رو، ارائه خواهند داد.

سرمایه‌گذاری در سه بازار

مهم‌ترین بازارهای فعلی برای سرمایه‌گذاری در حال حاضر در اقتصاد کشور، متشکل از «بخش مسکن و ساختمان»، «بازار طلا و ارز» و «بازار سرمایه (بورس)» هستند؛ بازارهایی که همایش «بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۳» نیز تمرکز خود را بر جهت‌گیری پیش‌روی آنها و تحلیل اثرات عوامل انتظاری در سال بعد بر تغییرات آنها، متمرکز کرده است. بررسی این بازارها در شرایط فعلی از آن جهت اهمیت دارد که به‌ویژه در دو سال گذشته، با شتاب گرفتن و غیرقابل‌پیش‌بینی شدن رخدادها در فضای کلان سیاست‌گذاری و اقتصادی کشور، تغییرات سریع و بعضا غیرمنتظره‌ای در بازدهی بازارها در این دوره به وقوع پیوست.

دو روی سکه بازار ارز

به‌ویژه در دوره دو ساله اخیر، بازار ارز که در این چند سال کارکرد چندانی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود نداشت، در قامت یک رقیب جدی برای دیگر بازارها خود را مطرح کرد و از قضا، بیشترین بازدهی‌های کوتاه‎مدت نیز از نوسان‌های قابل توجه قیمت در این بازار نصیب سرمایه‌گذاران شد. رخدادی که بیش از هر چیز، تحت تاثیر شدت گرفتن نااطمینانی‌ها و حاکم شدن شرایط رکودی در اقتصاد کشور تفسیر می‌شد. با این حال از نیمه نخست امسال، دو تغییر عمده در فضای کلان کشور، این بازار را نیز مجبور به توقف روند افزایشی قیمتی خود کرد و حتی قیمت‌ها در دوره‌هایی، روندی معکوس در پیش گرفته و بخشی از افزایش‌های قبلی را نیز جبران کردند. نخستین تحول عمده در بهار سال جاری و پس از چند مرحله رخدادهایی به وقوع پیوست که حاکی از تغییر مدیریت اجرایی کشور بود.

با اعلام نتایج انتخابات و قطعی شدن پیش‌بینی‌ها، شوک منفی نخست به قیمت ارز وارد شد و با بهبود چشم‌انداز آینده اقتصاد با در پیش گرفتن سیاست‌های معتدل‌تر از سوی دولت جدید، گروهی از سرمایه‌گذاران از بازار ارز خارج شدند. با این حال و با وجود روشن شدن نسبی سیاست‌ داخلی، سیاست خارجی همچنان در ابهام بود و نااطمینانی حاصل از این ابهام، بخشی از سرمایه‌گذاران را همچنان به آینده بازار ارز امیدوار نگه می‌داشت.از طرفی وجود تورم بالا و همچنین رکود در دیگر بازارهای رقیب پولی مثل بانک‌ها که با مشکلات ترازنامه‌ای و همچنین نرخ‌های سود پایین مواجه بودند، تا حدودی نگهداری بخشی از دارایی‌ها به صورت ارز را قابل توجیه می‌کرد.با این حال، ایجاد گشایش در روابط با غرب و ارائه چشم‌اندازی مثبت از آینده روابط اقتصادی کشور با حل شدن بخشی از مشکلات دو طرف در توافق‌نامه«ژنو»، بخش عمده‌ای از دیگر سرمایه‌گذاران را متقاعد کرد که دوره خزان برای بازدهی ارز فرا رسیده است. با این حال و به‌رغم روند نسبتا نزولی و باثبات، نگاهی به موضع‌گیری اقتصاددانان درخصوص اهمیت نرخ ارز در اقتصاد کلان، نشان می‌دهد ممکن است در سال آینده سیاست‌گذاران تصمیم بگیرند برای حمایت از تولید داخلی و صادرات، مانند بسیاری از اقتصادهای جهان وارد فرآیند تضعیف عامدانه ارز داخلی شوند؛ اما کدام یک از این عوامل بر دیگری غلبه خواهد کرد و نرخ ارز چه جهتی را خواهد پیمود؟ کمال سیدعلی، معاون پیشین ارزی بانک مرکزی، امیررضا حسنی، مدیر یک مرکز تحقیقاتی و عضو کمیسیون اقتصادی و بازرگانی مجمع تشخیص و محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر، در همایش «بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۳» این موضوعات و عوامل متضاد را به بحث خواهند گذاشت.

بورس: از بازدهی مطمئن تا سردرگمی

با افول بازار ارز، بازار سرمایه یا بورس که البته رشد خود را از پیش از امسال در پیش گرفته بود، بر روند افزایشی مقدار شاخص‌های خود شتاب بخشید. بورس سال گذشته را نیز نسبتا امیدوارکننده طی کرده بود و با وجود رکود شدید حاکم بر تولید و صنعت کشور، مجموعا از بازدهی نسبتا بالا و قابل قبولی برخوردار بود. موضوعی که به یک پارادوکس برای ناظران تبدیل شده بود. در تحلیل رشد بالای بورس، عده‌ای به کاهش نرخ ارز اشاره می‌کردند که باعث سودآور شدن شرکت‌های صادراتی شده و فعالیت آنها را با توجیه مواجه کرده و عده‌ای نیز، بیان می‌کردند که رشد شاخص، یک رشد «اسمی» است که به‌دلیل افزایش «اسمی» ارزش دارایی‌های شرکت‌ها با افزایش نرخ ارز و تورم رخ داده است. رشد شاخص بورس اما در سال جاری شتاب بسیار بیشتری گرفت و به‌ویژه در ۶ ماه گذشته، وارد رکوردزنی‌های بی‌سابقه‌ای شد. به عنوان مثال، تا نخستین روزهای دی‌ماه، بورس تهران در یک دوره ۹ ماهه یک بازدهی بیش از ۱۳۰ درصدی را ثبت کرده بود که برخی از رسانه‌ها این بازدهی را بیشترین رشد بورس‌های جهان در سال۲۰۱۳ عنوان کرده‌ بودند. همزمان، گروهی دیگر نیز این رشد را معلول «حمله آماتورها» به بورس عنوان کرده و هشدار می‌دادند وقوع چنین شرایطی، آینده بازار را نامطمئن خواهد کرد. به همین ترتیب بود که در میانه‌های دی‌ماه، بورس تهران که به صعود عادت کرده بود، وارد یک مسیر متفاوت افت شاخص شد که با وجود تاکید دولت بر حمایت از بورس، همچنان ادامه دارد. به این ترتیب، برخی می‌گویند بورس شرایطی مشابه شرایط قبلی بازار ارز پیدا کرده و برخی با اشاره به لغو تحریم‌ها، بهبود رکود و رشد فعالیت‌ شرکت‌ها و عزم دولت برای حمایت از بازار سرمایه، چشم‌انداز مثبتی برای بورس می‌بینند. روح‌اله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس اورق بهادار، علی رحمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نیکی‌گستر و ابراهیم ابراهیمی، مدیر مشاوره شرکت سرمایه‌گذاری نیکی‌گستر، آینده بازار سرمایه را در همایش «بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۳» به بحث خواهند گذاشت.

مسکن پس از مسکن مهر

کارشناسان خوش‌بین به بازار مسکن مهر اخیرا بر این موضع پافشاری می‌کنند که با از سکه افتادن بازارهای ارز و سرمایه، دوره بهبود نسبی بازار مسکن فرا رسیده و اقتصاد ایران با کم شدن عوامل نااطمینانی، مشابه دوره‌های قبلی، دوره رشد و تحرک مسکن را تجربه خواهد کرد.

به گفته این عده، تجربه کشورهای دیگر نیز نشان می‌دهد که در دوره شروع به‌کار رشد، بخش مسکن و ساختمان یکی از حوزه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران و مردم بوده است. با این حال، گروه دیگری از کارشناسان معتقدند تحلیل شرایط بخش مسکن، بدون بررسی کامل چگونگی وضعیت اجزای عرضه و تقاضا در این بخش، ارزش چندانی ندارد و نمی‌تواند ارزیابی جامعی را ارائه دهد. به عنوان مثال، سیاست مسکن مهر که در این سال‌ها مدعی بود که می‌خواهد به یک عامل عمده عرضه مسکن در اقتصاد کشور تبدیل شود، هم‌اکنون دچار رکود شده و اثر آن بر آینده عرضه در اقتصاد ایران، چندان ملموس نیست. از سوی دیگر، برخی می‌گویند قیمت‌های فعلی مسکن با قدرت خرید کنونی مصرف‌کنندگان چندان سازگار نیست و دولت نیز، اخیرا اقداماتی را برای متنوع و کارآ کردن ابزارهای «اخذ تسهیلات بلندمدت برای خرید مسکن» در دستور کار قرار داده است. اقداماتی که می‌تواند به تحریک مجدد تقاضای مسکن منجر شود. اما هر یک از این عوامل چه تاثیری دارند و چقدر قابلیت عملی شدن دارند؟ حسین عبده تبریزی، مشاور مالی وزارت مسکن و هادی کوزه‌چی، مشاور سرمایه‌گذاری، در همایش «بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۳» به بررسی مهم‌ترین موضوعات پیرامون بخش مسکن و ساختمان در سال آینده خواهند پرداخت.همایش بررسی فرصتهای سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۳، ۷ اسفند ماه در استان اصفهان و ۱۰اسفند ماه در استان تهران با حضور مدیران، کارشناسان و تحلیلگران این حوزه در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران و اصفهان برگزار می‌شود.

به گزارش از دبیرخانه همایش افزایش پیچیدگی­ های دنیای تجارت، تلاش افراد و سازمان­ها برای دستیابی به مزایای رقابتی، گسترش بحران­های مالی، فشارهای فزاینده سیاسی و بسیاری از عوامل دیگر، اهمیت تحلیل بازارهای مهم را جهت سرمایه­گذاری در سال ۱۳۹۳ ضروری می­نماید.در این همایش یک ‌روزه، پس‌از ارائه یک سخنرانی عمومی کلیدی، سه پنل تخصصی با عنوان"سرمایه‌گذاری در بازارهای با درآمد ثابت و پروژه ها"، "سرمایه گذاری در بازار سهام" و "ارز، طلا و مسکن وسیله پس انداز؟" برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان با نقطه‌نظرهای کارشناسان در این پنل آشنا می‌شوند و با شرکت در بحث‌ها و پرسش از این کارشناسان، تلاش خواهند کرد تا استراتژی سرمایه‌گذاری خود در سال ۱۳۹۳ و بعد از آن را تدوین کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

دانیال: 1392/12/608:09:14،
87
83
همیشه پای یکی در میان است
اميدخان: 1392/12/612:54:11،
41
26
ماشالا به لطف تورم هرچى بخرى سوده
كم و زياد داره ولى سوخت نداره.
شهریار: 1392/12/608:10:47،
75
93
فقط ملک
كامران: 1392/12/608:12:46،
65
90
مسكن
حداقلش اينه كه يه كرايه اي ميگيري
ويااگه مستاجري كرايه نميدي
طلای سیاه: 1392/12/608:32:49،
114
54
من میرم فقط قیر میخرم چون سال دیگه ایزوگام گرون میشه شک نکنید
جواد: 1392/12/609:15:44،
65
49
4 تا مثل شما هستند که مملکت به این روز افتاده! یکی میره گیر میخره... یکی ماشین....یکی زمین... یکی میره خونشو میکنه پر گالن بنزین! انوقت میگن چرا همه چیز گرون میشه!!!!
حمید: 1392/12/615:39:13،
29
28
قیر گرون نمیشه - چون طبق ضمائم بودجه 93 - بخش عمرانی - قیمت قیر بدون تغییر پیش بینی شده!!!!!1
علی: 1392/12/608:37:27،
57
191
بی شک سرمایه گذاری در بازار خودرو بهترین گزینه هست. هیچی نباشه 20 تا 30 درصد افزایش قیمت داریم. من 3 تا حواله 206 ثبت نامی دارم
سلمان: 1392/12/609:11:44،
37
128
با علی موافقم.من هم تیبا و پراید ثبت نام کردم.اونایی که منفی میدن چشم ندارن ببینن دیگه
SalaR: 1392/12/610:14:04،
68
55
مبارکت باشه
همه فهمیدن پول داری
ولی کور خوندی جو نده ایشالا گرون نمیشه بقیه هم خدا دارن
در ضمن اگه گرون شه خودت ضرر میکنی ساده چون همه چی گرون میشه.
مسعود: 1392/12/610:59:53،
68
32
عزیز مطمئن باش با گران شدن بنزین برای یک سالم که شده خودرو سازها میوفتند تو رکود چون هنوز بنزین لیتری 1000 تومان برای خیلی ها گرانه و سال دیگه مطمئن باش فروش خودرو بیشتر از تقاضاست
MGH: 1392/12/618:04:29،
36
24
علی جون تا حالا فکر کردی چرا تمام خودروسازها دارن با تمام توان انواع پیش فروش رو انجام می دن؟؟؟؟
درست فکر کردی> بخاطر اینکه می دونن آدم هایی مثل تو هستن که چند ملیونی تو دستشون باد کرده سریع واسه سود، می پرن چندتا چندتا می خرن. غافل از اینکــــــه موقع فروش از این علی آقاها زیاد هستن و حالا با این وضع نقدینگی مردم، بگرد دنبال یه مشتــــــــــــــــــــــــــری {بخوانید مصرف کننده واقعی).......
رنگین کمان: 1392/12/609:15:11،
57
28
اگه پول دارید رنگ یا تینر بخرید.چون اگه بنزین............
طلای سیاه : 1392/12/609:19:07،
45
23
تجربه 12 ساله گفته
عماد: 1392/12/609:24:12،
50
27
منم با طلای سیاه موافقم جواب میده زیاد اما شرایط نگهداریش شخته
سعيد: 1392/12/609:29:49،
48
23
عزيز من، اگر خودروسازهاي داخلي بتونند ميزان توليد پارسالشون رو داشته باشند و با اين كم شدن تعرفه خودروهاي وارداتي زير ١٨٠٠ سي سي قيمت خودروهاي داخلي كمتر از ميزان تورم رشد ميكنه. به عبارتي با فرض ٢٥٪ براي تورم سال بعد شما احتمالا زير ١٠٪ گيرت مياد. لذا عزيز من اشتباه كردي! تازه دردسرهاي فروش خودروي ثبت نامي بماند
یک ایرانی: 1392/12/609:40:11،
103
22
واقعاً جای تاسف و تالم داره که سرمایه گذاری در دامپروری و کشاورزی وکارآفرینی و کارگاه ها و کارخانه های تولیدی تو کشور ما اصلاً جزء بازارهای جذاب سرمایه گذاری به حساب نمیاد و در عوض بازارهای دلالی مثل طلا و ارز که هیچ کمکی به پیشرفت کشور ندارند حزء بازارهای جذاب به حساب می آیند!! تا این طرز تفکر تغییر نکنه وضع مملکت همینه که هست .پیشرفت و توسعه پایدار تو دنیای امروز فقط با تولید بدست میاد که هم جلوی بیکاری رو میگیره و هم باعث ثروت ملی میشه.
امير: 1392/12/609:56:30،
48
45
من كه تمام زندگيم رو پاي توليد باختم،اگه ميخواين پول و اعصابتون و زندگيتونو آتيش بزنيد ،بياين توليد. چون شك نكنيد بهش ميرسيد
موقع شناس: 1392/12/611:04:10،
39
15
تا وقتی که با یک چمدان ارز ارزش پول ملی را جابجا می شود امنیت کافی برای تولید کننده وجود ندارد بنابراین هم نرخ ارز و هم ارزش پول ملی نا مشخص است !!باید دادوستد خارجی تکلیف نرخها را روشن کند تا مزیتهای تولیدی کشور شفاف گردد . والسلام
سهامدار بیچاره : 1392/12/609:56:59،
33
116
پس سهام چی چرا هیچ کس پیشنهاد سرمایه گذاری در بورس رو نمیده
طلای سیاه : 1392/12/610:22:37،
43
27
جواد جان دلبندم گیر نه قیر اینکه من میگم جواب میده من تولید کننده هستم درضمن دولت گرون میکنه نه ما
علي: 1392/12/610:23:54،
28
44
ارز اگه بياد پايين ميشه باهاش جنس وارد كرد با 100درصد سود فروخت
کار افرین: 1392/12/610:24:48،
43
30
امیر خان شک نکن که مدیریتت ضعیف بوده
سينا: 1392/12/610:25:34،
20
42
خودرو وارداتي خوبه چون فعلا تا 10ماه افت مدل نداريم
اقتصاد: 1392/12/610:26:35،
40
30
ارز /بعد از عيد رو به بالاست
راحله: 1392/12/610:32:27،
24
36
اگه دقت كنيد زماني كه دلار و سكه بالا بود با امدن روحاني افت قيمت داشتيم و اونايي كه سكه داشتن بيشتر ضرر كردن سكه فقققققققققط دست به دست ميشه و قيمتش حبابي و گول زننده است ولي ارز اقتصاد هر كشوي است
امین: 1392/12/611:03:51،
40
33
فقط بازار مسکن اگه شک داری یه سر به خبرگزاری ایسنا بزن....
شاهین tehran: 1392/12/612:21:19،
39
30
دوستان جو سازی نکنید. الکی. اقتصاد ایران با همین شایعه پراکنی ها و همین جوسازی ها به این روز دچار شده. هی میاید اینجا جوسازی میکنید این گرون میشه اون گرون میشه. والا خجالت بکشید. این کاری که شما میکنید یه تحریکه. الکی جوسازی نکنید. همین جوسازی ها باعث میشه قیمت بره بالا.
شاهین tehran: 1392/12/612:25:11،
39
24
دوستان جوسازی نکنید. هر کی یه خونه داره هر کی چهار تا سکه خریده گذاشته توی گاوصندوق. هر کی یه ماشین داره. هر کی چهارهزار دلار ارز خریده. این چیزا نون و آب نمیشه. بیایید به جای این حرفا که باعث ترس و دلهره هموطنان میشه و به جای این شایعه پراکنی ها هوای همدیگر رو داشته باشیم. هیچ موقع باعث ترس و استرس هم دیگه نشیم.
قالیشویی : 1392/12/612:50:24،
28
29
شغل های خدماتی در شرایط بحران و یا نوسانات بهترین شغل ها هستند چرا که
1-زود بازده اند
2-سرمایه کم
3-بسیار پردرامد
همچون مبل و قالیشویی
علیرضا: 1392/12/614:45:27،
22
26
آخه چجوری میشه هوای هم رو داشت؟؟؟ سیاست های دولت تعیین میکنه که جو چجوری پیش بره! مگه مثل اکراین که اونم به هیچ جا نمیرسه بدتر هم میشه تازه
fazel: 1392/12/613:54:34،
22
53
من که میگم بورس یه بازدهی خوب اما باریسک بالا داره اما بازار ماشین بازاریه مه توش فعالیت کردم مطمعنم یه رشد عالی داشته باشه
یزدان: 1392/12/616:51:09،
23
27
به نظر من مصالح ساختمانی مخصوصا اهن الات بازدهی خوبی داره من که خودم تو کار اهن الاتم راضی ام
مهران: 1392/12/617:24:19،
32
28
مردم غيرت داشته باشيد اگر مقاومت كنيم در برابر گرون كردن ناعادلانه قيمت حامل هاي انرژي ديگه اين بحثها وجود نداره.
بايد مسئله رو حل كرد نه اينكه بشينيم ببينم بعد اين گروني چي گرون ميشه تا بخريم!!!
نبايد خودمون رو گول بزنيم. اگه همه با هم باشييم نه اينكه گروني اتفاق نمي افته بلكه ميتونيم قيمت ها رو به قبل سال 1388 هم برگردونيم.
زنده باد آزادگي كه افتخار هر ايراني مسلمان هست كه زير بار حرف زور نميره
Z: 1392/12/622:59:34،
24
24
به شرطي كه غيرت داشته باشيم.
ولي هيهات....
hamid: 1392/12/622:39:46،
19
22
اول باید بازار کشش داشته باشه که طبق سالهای کذشته در ماه هایی یک و دواین بازاروجود نداره بهترین کار اینه که مایحتات مصرفی رو بخری واز سال نو استفاده کنی تمام این تبلیقات وحرفها برای خالی کردن جیب من و تو مباشه از زندگیت لذت ببر به انذازه توانت من تمام این بازارهارو تجربه کردم موق باشی هم وطن عزیز
جاسم: 1392/12/623:08:20،
25
18
من كه مي خوام پرايد ام و بفروشم يه مازراتي ليزينگي بردارم
مجید: 1392/12/708:30:12،
17
18
بجای اینکه دنبال این باشیم که جلوی گرونی و بگیریم دنبال احتکاریم برهر ملتی افرادی حکومت میکنند که اون ملت لیاقتش و دارند.بله.من که دیگه به بهبود اقتصاد امیدی ندارم قشر متوسط درجامیزنه پولداراهم هرروز پولدارتر
ج: 1392/12/715:15:09،
21
21
ماشین میره بالا

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار