کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

با چه سرمایه‌ای باید وارد بورس شویم؟

کدخبر:۳۶۴۵دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۸:۱۱۳۳۵۰ بازدید

پذیرش ریسک بیشتر، انتظار از نفع و زیان را بالا می برد، به عبارت دیگر با سرمایه گذاری بیشتر ریسک بیشتری می پذیرید. بنابراین از خودتان درباره اهداف فعلی و بلندمدت بپرسید و تعیین کنید که به چه میزان می توانید در یک دوره زمانی فعال باشید.

با چه سرمایه‌ای باید وارد بورس شویم؟ آگاهی از اینکه چه مبلغی باید در بازار سهام سرمایه گذاری کنید‏، به شکل باور نکردنی در تعیین مسیر مالی و سرمایه گذاری شما مهم است، همه ما بر اساس ویژگی شخصی، ثروت خالص، و ریسک پذیری متفاوت هستیم.

 یک پیشنهاد ساده این است که "۵۰ درصد ثروت خالص خود را در بازار سهام سرمایه گذاری کنید". این پیشنهاد برای کسی که قصد آغاز فعالیت در این مسیر را دارد بسیار مبهم و نامعین است.این نوشتار سعی می کند به شما نشان دهد که زمانی که می خواهید تصمیم بگیرید چقدر پول در بازار اوراق بهادار سرمایه گذاری کنید‏، چه عواملی مهم است . سرانجام فقط شما تصمیم خواهید گرفت که چه میزان سرمایه را به بازار سهام بیاورید، با این حال اینها عوامل مهمی هستند که شما بدان نیاز دارید. *سن شما: جوانترها پشتکار بیشتری دارند و می توانند بیشتر در بازار حضور داشته باشند زیرا وقت بیشتر برای بدست آوردن پولی دارند که احتمالا در بازار از دست داده اند. سرمایه گذاران و کسانی که نزدیک به سن بازنشستگی هستند این نعمت را ندارند و مجبورند به سرمایه گذاری محتاطانه روی آورند، زیرا اشخاص بازنشسته در وضعیت استاندارد زندگی خودشان معمولاً به سود پول سرمایه‌گذاری شده خود متکی هستند. آنها احتیاج دارند که کمتر سرمایه گذاری کنند تا خطرشان هم کاهش پیدا کند.

چقدر می خواهید فعال باشید؟

 به طور کلی، پذیرش ریسک بیشتر، انتظار از نفع و زیان را بالا می برد، به عبارت دیگر با سرمایه گذاری بیشتر ریسک بیشتری می پذیرید.(حتی اگر در سهام کم خطر سرمایه گذاری کنید)، بنابراین از خودتان درباره اهداف فعلی و بلندمدت بپرسید و تعیین کنید که به چه میزان می توانید در یک دوره زمانی فعال باشید.

 در بورس به خود چه نمره ای می دهید؟

من فقط ۲۵درصد دارایی خالص خود را در بورس سرمایه گذاری می کنم. با وجود این فکر می کنم برای سال های باقیمانده، باید ریسک بیشتری را بپذیرم، زیرا دانش، مهارت و تجربه بیشتری کسب خواهم کرد. شما هم ببینید که در حال حاضر به خود چه نمره ای در سرمایه گذاری می دهید.پولی که برای معیشت به آن نیاز دارید را سرمایه گذاری نکنید. پولی که به سادگی نمی توانید به دست آورید را سرمایه گذاری نکنید، پولی را که در بازار سهام، سرمایه گذاری می کنید هرگز، هرگز، هرگز از پولی نباشد که نمی توانید از عهده از دست دادن آن برآیید. صرف نظر از اینکه چه مقدار سرمایه گذاری شده، اگر پولی که به آن در زندگی خود نیاز دارید، سرمایه گذاری کنید، خطر و فشار زیادی را به خودتان تحمیل کرده اید.

فقط به اندازه ای سرمایه گذاری کنید که به راحتی تحمل از دست دادن آنرا داشته باشید: تا زمانی که همه ما امیدواریم در سرمایه گذاری خود موفق می شویم، فرض اینکه که احتمالاً نمی توانیم هر مبلغی را که سرمایه گذاری کرده ایم از دست بدهیم، غیرواقعی است. پس زمانی که از خود می پرسید "چقدر باید سرمایه گذاری کنم؟" به یاد داشته باشید که احتیاج به درک این واقعیت دارید که در چه آستانه ای اگر همه پولی را که سرمایه گذاری کرده اید از دست رود، راحت هستید. نه فقط این مطلب به شما در تعیین سطح خطری که می پذیرید کمک خواهد کرد، بلکه شما را درباره سرمایه گذاریتان حساس نخواهد کرد. با تمام این مفروضات که بدان اشاره شد، شما باید یک برآورد دقیق از این که چه مقدار پول باید سرمایه گذاری شود، داشته باشید.

افسانه های متداول درباره بازار سرمایه: من به عنوان سرمایه گذاری که در بازار سرمایه فعالیت می کند، تعداد زیادی باورهای کاملاً غلط و غیرواقعی راجع به بازار سرمایه شنیده ام. گاهی اوقات باورهای مضر و عقاید نادرست موجب دادن نظرهای غلط و مخرب در قبال سبد سرمایه گذاری شما می شود. در ادامه به چند نمونه از این افسانه ها در بازار آمریکا اشاره می شود.

۱- فروش استقراضی سهام (Short Selling) یک فعالیت ضد آمریکایی است. زمانیکه شما اقدام به فروش استقراضی می کنید، در واقع اعتقاد دارید که در آینده شرکت عملکرد ضعیف تری خواهد داشت و شما منفعت کسب می کنید. با این کار شما اقتصاد را به سمت شکست و سقوط پیش می برید در حالیکه واقعیت آن است که فروش استقراضی سهام هیچ تفاوتی با خرید سهام زمانی که وقت مناسبی برای خرید است‏‌، ندارد. واقعیت این است که شرکت هایی که نقطه درخشانی در اقتصاد ما ندارند و در تقدیرشان شکست نوشته شده است، آیا فروش استقراضی یا خرید سهام به عملیات شرکت می تواند کمک کند؟

۲- کسب پول گروهی‏؛ به معنی آن است که گروه دیگر پول خود را از دست داده اند. این عقیده وجود دارد که بازار سرمایه بازاری با مجموع صفر (zero-sum) است یا به عبارت دیگر برد یکی، باخت دیگری را به همراه دارد. در حقیقت طرفداران این عقیده باور دارند که پول هرگز در بورس اوراق بهادار از بین نمی رود، بلکه به سادگی از یک سرمایه گذار نادان به یک سرمایه گذار زرنگ منتقل می شود در حالیکه این یک عقیده و باور نیرنگ آمیز بازار سرمایه است که در بعضی مواقع می تواند درست باشد؛ اما به طور کلی بازار سرمایه، بازاری با بازی مجموع صفر نیست. چیزی که اجازه می دهد بازار سرمایه بر خلاف این عقیده حرکت کند این است که تا زمانی که بازار روند صعودی دارد، همه سرمایه گذارانی که سرمایه گذاری بلندمدت دارند سود می برند، بنابراین حتی اگر سرمایه گذاری در سال جاری زیان کند، ممکن است با خرید سهام دیگر سود کند و در مجموع می توان گفت که در بلندمدت همه سرمایه گذاران سود خواهند کرد؛ البته اگر بازار روند صعودی داشته باشد. فقط در یک مرحله کوتاه مدت و گذرا می توان فرض کرد که بازار سرمایه مانند بازی zero-sum است، جایی که یک سرمایه گذار سرمایه خود را از دست می دهد و دیگری بدست می آورد.

۳- خرید و نگهداری بهترین راهبرد است. عقیده آن است که بهترین راه برای افزایش ثروت این است سهامی را که دوست دارید، پیدا کنید و تا زمانی که می توانید به پای آنها بنشینید؛ زیرا شما نمی توانید از بازار سرمایه پیشی بگیرید و فقط می توانید برای مدت طولانی منتظر آن بمانید. متاسفانه این اصل به عنوان یک اصل درست و از سالها قبل استفاده می شود، اما حقیقت آن است که استراتژی خرید و نگهداری سهام، نه تنها امروزه و بلکه در دوران عمر بازار سهام یک راهبرد شدیداً ضعیف است.

۴- شما نمی توانید از بازار سرمایه پیشی بگیرید. پیشی گرفتن از عملکرد بازار سرمایه ممکن نیست و کسانی که واقعاً این شاهکار را انجام داده اند، اقبال آنها تا زمان طولانی دوام نخواهد داشت. برای پیشی گرفتن از بازار سرمایه خود را به زحمت نیندازید؛ فقط بپذیرید که نمی توانید بر میلیونها سرمایه گذار دیگر که معتقدند بازار سهام غیر قابل غلبه است، پیشی بگیرید، اما واقعیت این است که بازار سهام می تواند در دوره هایی نسبت به برخی سرمایه گذاران بازدهی کمتری داشته باشد، سرمایه گذارانی هستند که این کار را هر ساله انجام می دهند و بعضی ها هر ساله از بازار پیشی می گیرند. از آنجاکه انجام آن آسان نیست، امکان آن بسیار کم است.

بیشتر سرمایه گذاران به سادگی زمان زیادی ندارند تا فعالانه سبد سرمایه گذاری خود را مدیریت کنند تا بتوانند نسبت به بازار عملکرد بهتری داشته باشند.

 داستان اولین سرمایه گذاری من:

 این متن داستان نخستین خرید سهام توسط یک سرمایه گذار در ایالات متحده است. وی در خاطرات خود نوشته: یادآوری خاطرات اولین روزی که من به شرکت کارگزاری مراجعه کردم و اولین سهام را خریداری کردم برایم جالب است. راجع به سرمایه گذاری، بازار سرمایه و اقتصاد آن زمان بسیار کم می دانستم. اما نمی توانستم کم توجه باشم؛ من به سبب علاقه ای که به بازار سهام داشتم جذب آن شدم و در ابتدا تمام قوانین عقلایی بازار سرمایه را مانند مردی که در یک دریای بزرگ و در میان کوسه های سفید گرسنه قرار گرفته، نادیده گرفتم. این هم داستان رقت انگیز و خنده دار معرفی من در بازار سرمایه. چگونه شروع شد؟ سرمایه گذاری من زمانی شروع شد که (اواخر سال ۲۰۰۵) با دوستم صحبت می کردیم و او در طول صحبت هایش اشاره می کرد که صاحب تعدادی سهام شرکت کوکاکولاست. همواره فکر می کردم که کار جالبیست، اما راجع به آن زیاد فکر نکردم و گفتگوی ما به سوی موضوعات دیگری کشیده شد، اما بعد از زمان کوتاهی شروع به فکر کردن راجع به بازار سرمایه کردم و بازی ویدئویی که سابقاً با آن بازی می کردم و راجع به اقتصاد نیز بود را به یاد آوردم، البته زمانی که آن بازی را انجام می دادم، به طور باور نکردنی سعی می کردم که بیشترین طلا را داشته باشم پس به سرعت پیچ و خم آن بازی اقتصادی را فرا گرفتم.

 همواره به این مساله فکر می کردم که اگر من در بازار سرمایه واقعی این علاقه شدید را به کار گیریم، شگفت انگیز خواهید بود. به سایت شرکت کارگزاری رفتم و روی یک سهم سرمایه گذاری کردم. به یاد می آورم که فکر می کردم که چقدر همه چیز سخت بود. به قسمت های مختلف سایت می رفتم و چیزهایی نظیر این که "دستور بازار چیست؟"، "چه سهمی را باید بخرم؟"، "حجم چیست؟" را از خودم می پرسیدم . بالاخره اولین سهم را خریداری کردم.

اولین سهام من

من برای اولین سرمایه گذاری، کارخانه napster را انتخاب کردم. نمی توانم به یاد بیاورم که چرا napster را انتخاب کردم. من هرگز از سرویس پرداخت آنها استفاده نکردم، و هرگز فکر نکردم که چقدر ارزشمند است. با این وجود احساسم مانند یک مالک مغرور بود و همواره با دوستانم شوخی می کردم که من مالک ۰۰۰۰۱۷درصد از شرکت napster هستم؟ البته مالک آن درصد کوچک هم نبودم، برای اینکه من محاسبات خود را بر اساس حجم روزانه به جای ارزش بازاری آن انجام می دادم ( تفاوتها را نمی دانستم).من حدود ۸۰۰ دلار از آن سهام را خریده بودم، و هیجان زده می شدم زمانی که دیدم قیمت سهم کمی افزایش یافت. من مفهوم درصدها را نمی دانستم و فقط به تغییرات ناگهانی قیمت علاقه مند بودم. سرانجام با فروش سهام به ۶ دلار سود دست یافتم. نمی توانم باور کنم که چقدر ساده لوح بودم و چطور با تفکرات مضحک قصد سرمایه گذاری در سهام شرکتها داشتم. می نشستم و فکر می کردم که شرکت پربازده بعدی کدام است؟ پس از آن در سهامی مانند شرکتnike سرمایه گذاری کردم! البته نه با دلایل واقعی و قابل بحث. البته این را هم نمی توانم بگویم که پشیمانم؛ چونکه این عمل باعث شد که من حرکت در مسیر سرمایه گذاری موفق را آغاز کنم.

اگر شما سرمایه گذار نبوده اید و در فکر کسب سود از بازار سرمایه هستید، می توانید درس هایی از این داستان سرمایه گذاری من در بازار سرمایه بگیرد . اگر می خواهید وارد سرمایه گذاری ، تجارت یا بازار سرمایه شوید فقط به یادداشته باشید که نظرات، روشها و اصطلاحاتی وجود دارند که نیازمند یادگیری آنها هستید. مثلا در ابتدا من مفهوم انواع سفارشات، حجم سهام، ارزش بازار و غیره را نمی فهمیدم. پس از درک اصلاحات مختلف، تا زمانیکه طرح و راهبرد مشخصی نداشتید، سرمایه گذاری نکنید. اگر من می خواستم دوباره سرمایه گذاری کنم، قبل از شروع، تمام کتاب هایی که راجع به بازار سهام است، را می خواندم. تنها بخش خوب تمام اینها این است که من با پول بسیار کم که می توانستم از عهده از دست دادن آن برآیم، سرمایه گذاری کردم.پس اگر تمام سرمایه ام را از دست می دادم، وضعیتم نامشخص بود در حالی که در شرایط کنونی با شکست و از دست دادن پول اندک، درس زیادی گرفتم. شما چگونه آغاز کردید؟ شما سرمایه گذاری یا تجارت را چگونه در بازار سرمایه آغاز کردید و چه درسهایی از آن گرفتید. هر چند این متن ترجمه ای از تجربه های یک سرمایه گذار در بازار ایالات متحده آمریکا است؛ ولی من دوست دارم بدانم که تک تک شما چگونه آغاز کردید؟ چه اشتباهاتی داشتید؟ داستان سرمایه گذاریتان را برایمان بنویسید. داستان شما می تواند راهنمای بسیاری از سرمایه گذارانی باشد که می خواهند وارد بازار سهام شوند. پس بیایید به آن ها کمک کنید

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Nader: 1392/12/517:13:28،
55
15
چی می گی
من با این پول و یارانه و سبد کالا دیگه اینقدر ثروتمند هستم که نیازی به این سرمایه گذاری در پیت ندارم
بنزین عیدانه هم که میدن
مهدي: 1392/12/523:52:30،
50
10
باچه پولي وارد بورس شويم ? مهم نيست فقط پولاتون رو بيارين
نسل سوخته بدبخت: 1392/12/517:24:01،
56
23

"فقط به اندازه ای سرمایه گذاری کنید که به راحتی تحمل از دست دادن آنرا داشته باشید" یعنی بیاین پولاتونو یکم کاغذ بخرین بعدم برین فراموش کنین که اصلا همچین پولی داشتین . ادمهای طمع کاری که میرن تو بورس حقشونه که پولاشونو بخورن یه ابم روش
sami: 1392/12/817:18:12،
18
15
بازار بورس خیلی هم معتبر هستش و کمک بزرگی به صنایع کشورها جهت تامین نقدینگی میکنه زشته که اوراق بهادار شرکتها رو کاغذ بی ارزش بدونی بی سوادی شما برات ضرر میسازه نه بورس هر کسی میاد تو بازار بورس اولین سوالش اینکه حالا چی بخرم ؟ بعد هم که پولشو میبازه میندازه گردن بازار نه خود بی سوادش
ناصر: 1392/12/517:31:31،
27
16
با سرمایه ای که اگه یه موقع با کله زمین خوردی پولی برا گذران امورت کنار گداشته باشی
رضا: 1392/12/517:37:16،
35
13
الان باید از بورس فرار کرد .
شاهین tehran: 1392/12/517:41:59،
40
14
این مطلب بر تجربیات بنده اضافه کرد. از این مطلب استفاده کافی رو بردم.

با تشکر از عوامل و دست اندرکاران سایت ایران جیب
بلاک جک: 1392/12/517:58:38،
32
18
باور کن عین قمار میمونه ضرر کنی میری واسه جبران بقیشو از دست میدی سود کنی میری دنبال سود بیشتر همه رو از دست میدی
r: 1392/12/517:59:46،
22
32
يه سوالي داشتم :من 150 مليون نقد دارم گذاشتم بانك سود ميگيرم به غير از بانك پيشنهاد ديگه اي كه بيشتر سود كنم چي ميتونه باشه توي بورس هم زياد سر رشته ندارم
نیما: 1392/12/520:30:20،
14
20
سهام پدیده بگیر پارسال 134 درصد افزایش داشته.اول امسال 2110 بوده. امروز 4465 شده.بهمن 11.4 دهم درصد افزایش داشته
من همه 36 میلیون به تعداد 12500 سهام خریدم به قیمت 2865 بعد 5 ماه پولم 53 میلیون شده بخدا
نیما: 1392/12/520:37:05،
16
20
بنظر من 120 میلیون بیشتر سهام پدیده نخر هر چند واقعا مطمینه اما بازم یک ریسک کوچیکی داره . 17 اسفند هایپر مارکتش افتتاح میشه به وسعت 22000 متر مربع با 20 درصد تخفیف قیمت مصرف کننده. فقط زود بخر که تا عید 4800 میشه.موفق باشین
alexsandra: 1392/12/521:11:25،
21
20
اگه علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار سهام هستید ابتدا بار علمی خودتونو تو این زمینه تقویت کنید و بعد در حد 5 میلیون تومان یا کمتر سرمایه گذاری کنید نه بیشتر !
میتونید از سهام داران حرفه ای یا مشاوران بازار هم کمک بگیرید در طول سرمایه گذاری
موفق باشید
محمود قنبری: 1392/12/518:00:18،
21
36
اگه میخوای وارد بورس بشی اولش رو سعی کن ریسک نکن. سعی کن به صورت آزمایشی کار کن. اول سعی کن با مطالعه وارد شو. کتابهایی هست در این زمینه که میتونی تهیه کنی. مطالعه کن. دانشتو ببر بالا. بعدش سعی کن که از مشاورین استفاده کنی. به خدا کسایی توی ایران هستند که نمیدونند بورس چیه ولی میخواند سرمایه گذاری کنند.
شکارچی: 1392/12/519:13:13،
21
15
بورس قله دوم صعودی زد!! وبعد از دوقله ریزش شروع خواهد شد!
sina: 1392/12/521:51:30،
25
37
سرمایه در بورس ایران اشتباهه، این بورس چند سالیه که مطرح شده اونم به خاطر اینه که پول های سرگردان مردم رو به دولت و اقا زاده ها بده، بعد از یه مدتی میبینید دیگه کاری به کارش ندارن
مالباخته: 1392/12/610:28:56،
20
16
ما که با اطلاعات و کمک تحلیل گر اصل پولمون کم شد در ایران سفته بازیه وارد شدن خطرناکه کسانی که 8 ماه پیش وارد شدند سود کردند الان حبابه بهترین راه سرمایه گذاری تو بانکه
علی: 1392/12/612:35:32،
20
14
بورس ورشکسته شده جای خوبی واسه سرمایه گذاری نیست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما