کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

۱۰ نکته درباره تحقق اقتصاد مقاومتی

کدخبر:۳۵۸۲پنجشنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۶:۰۹۳۳۸۳ بازدید

اقتصاد مقاومتی ماهیت مردمی دارد. ضروری است که مردم وارد این عرصه شوند تا از ورود رانت‌خوارها به اقتصاد جلوگیری کنند. اگر ما فضا را برای حضور جوانان در عرصه‌ی اقتصادی فراهم کنیم، تحولات مثبتی را در این عرصه شاهد خواهیم بود.

به گزارش فارس، عادل پیغامی، استادیار اقتصاد و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، ده نکته درباره تحقق اقتصاد مقاومتی را مورد تحلیل و بررسی قرار داده که در زیر می‌خوانید:

برای شناخت بسترها و زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی، ابتدا باید به آسیب‌شناسی اقتصاد کشور و موانع و نیازمندی‌های تحقق اقتصاد مقاومتی پرداخت.

اولین نیاز این است که مرکزیت و محوریتی برای فعالیت در عرصه‌ی اقتصاد مقاومتی داشته باشیم. فعالان این عرصه باید بتوانند اطلاعات و دستاوردهای خود را در جایی به اشتراک بگذارند.

فرماندهی هوشمند و متمرکزی برای هدایت فعالیت‌های این حوزه و شناسایی و آموزش نیروهای مستعد و مناسب برای فعالیت علمی و عملیاتی در این عرصه لازم است. افراد دغدغه‌مند و مراکز تحقیقاتی و اجرایی که به این موضوع ورود کرده‌اند، می‌باید در شبکه‌ای فعال و مؤثر، از فعالیت‌های مهم و مسائل جدید مطلع ‌شوند و سامانه‌ای پویا و هوشمند برای این مسأله وجود داشته باشد. مراکزی چون شورای عالی امنیت ملی که در این موضوع ورود خوبی داشته‌اند، بایستی با عنایت به مسائل فوق در کمک گرفتن از دیگر نیروها پویا و چابک باشند.

نیاز دوم آن است که فعالیت در عرصه‌ی اقتصاد مقاومتی نیاز به رصد و دیده‌بانی فضای اقتصادی داخلی و بین‌المللی و نیز گردآوری آمارهای دقیق و ‌روزآمد دارد. بدون این دو، فعالیت برای تحقق اقتصاد مقاومتی امکان ندارد.

ضمناً برای این‌که به این دو برسیم، به شاخص‌های بومی نیاز داریم تا میزان مقاومت و آسیب‌پذیری اقتصادمان را بر اساس آنها شناسایی کنیم و بدانیم این اقتصاد ما تا چه اندازه می‌تواند در برابر فشارها مقاومت کند و این سد اقتصادی چه میزان فشار را می‌تواند تحمل کند؟ اقتصاد غربی برای خودش شاخص دارد و ما به شاخص‌های بومی متناسب با این مسائل بومی خودمان نیاز داریم؛ کاری که از جوانان ما به‌خوبی برمی‌آید.

مسأله‌ سوم، ضرورت طراحی یک الگوی مشخص از شیوه‌ی زندگی متناسب با اقتصاد مقاومتی برای عموم مردم و به‌ویژه برای مدافعان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است؛ آنهایی که قائل به صحت و صدق ایده‌ی اقتصاد مقاومتی هستند. یعنی ما چه الگوی مشخصی را برای بدنه‌ای از مردم ارائه می‌دهیم که بدانند نیازها و مقتضیات انقلاب چه نوع سبک زندگی را می‌طلبد؟ ابتدا باید دولت را در سبک اداره‌ی امور و سپس این بخش از مردم را به سبک زندکی متناسب با انقلاب تشویق و تأیید کرد تا بدین‌وسیله سبک زندگی متناسب با مقتضیات انقلاب را در جامعه پُررنگ‌تر کنیم.

وقتی یک شیوه‌ی زندگی را بر اساس سه‌گانه‌ «اعتماد به‌نفس ملی، روحیه‌ جهادی، و پرهیز از لقمه‌ی حرام» طراحی کردیم، می‌توانیم به کارآمدی آن امیدوار باشیم. توجه به معنویت دینی در این سه‌گانه نقشی اساسی ایفا می‌کند. البته طبیعی است که جنگ نظامی برای مردم ملموس و باورپذیرتر باشد، اما جنگ نرم‌افرازی این‌گونه نیست.

بنابراین وجود روحیه‌ی جهادی منبعث از آموزه‌های دینی در آن سبک زندگی بسیار مهم و کلیدی است. در روایات ما این عبارت وجود دارد که اگر کسى در میدان جنگ نبوده باشد یا در دلش حدیث جهاد نخواند، به گونه‌اى از نفاق زندگى را ترک می‌کند.۱

این شور و حماسه‌ی زندگی مقاوم و جهادی را باید به عرصه‌ی عموم علاقمندان انقلاب بکشانیم تا چهره‌ی زندگی را از اتراف و بی‌تفاوتی بزداییم. این مهم باید در نعلیم و تربیت رسمی و غیر رسمی اقتصادی متناسب با انقلاب اسلامی پیگیری شود و ما باید نظام تعلیم و تربیت اقتصادی خاص خودمان را برای مقاومت اقتصادی و جهاد اقتصادی، تبیین و طراحی و سپس اجرا کنیم.

بدیهی است اقتصاد مقاومتی بر پایه و اساس سرمایه‌ی معنوی افراد و جامعه استوار است. بدون معنویت و سلامت معنوی، مقاومت شکننده است. مثال مهم اقتصادی در این زمینه، پرهیز از لقمه‌ی حرام است. لقمه‌ی حرام هر الگویی را که از شیوه‌ی زندگی متناسب با اقتصاد مقاومتی ارائه بدهید، بی‌استفاده و بی‌فایده می‌کند. کسی که شکمش از حرام پر باشد، پای هیچ مبارزه و مقاومتی حاضر نخواهد شد.

لقمه‌ حرام مانند یک ویروس کشنده و خطرناک است که ایمنی دستگاه تشخیص و عملکرد افراد را به‌کلی نابود می‌کند. لذا یکی از اهداف اساسی ما باید این باشد که مسیر لقمه‌های حرام و میزان آن را در اقتصاد کشورمان بررسی کنیم و سپس با کانون‌های آن به‌شدت مقابله نماییم.

مسأله چهارم عبارت از این است که نظام آموزشی ما متناسب با اقتصاد مقاومتی عمل ‌کند. کارکرد نظام آموزشی آن است که کودکان و نوجوانان و جوانان یک کشور را متناسب با شرایط و نیازهای تاریخی آن برهه تربیت کند. اما متأسفانه در کشور ما این اتفاق به‌خوبی نمی‌افتد. به یک مثال از عملکرد آمریکا در دشمن‌سازی اشاره می‌کنم. وزارت دفاع آمریکا کتابی را در ۴۰۰ صفحه منتشر کرده که موضوعات امنیت ملی آمریکا را در آن برشمرده و توضیح داده است.

مخاطبان کتاب هم عموماً معلمان دبیرستان‌های آمریکا هستند و از آنها خواسته شده تا ضمن بحث‌های خودشان به این موارد هم اشاره کنند. یعنی آمریکایی که مشکل امنیتی با همسایگان خود ندارد و اساساً خودش بحران ساز برای دیگران است، با استفاده از نظام آموزش و پرورش خود کاری کرده که در ذهن جوانان و نوجوانان این کشور همواره دغدغه‌ی امنیت اقتصادی و دشمنان اقتصادی مطرح باشد.

حال این سؤال مطرح است که نظام آموزشی ما چه اندازه به دنبال جهادی بار آوردن مخاطبان خویش است و آیا اصلاً فکری برای این‌ دارد که فرزندان این مرز و بوم را جهادگر بار بیاورد؟! ما نیاز داریم که از سطح پیش‌دبستان برای این مسأله برنامه داشته باشیم. ما به شعر و داستان و کاریکاتورهایی احتیاج داریم که کودکانمان را به این سمت هدایت کنیم. بنابراین توجه به نظام آموزشی و تربیتی در این عرصه بسیار مهم است.

مورد پنجم هم درباره‌ی نظام رسانه‌ای و تبلیغاتی ما برای رواج آموزه‌های اقتصاد مقاومتی است. ما به نظام تبلیغاتی هماهنگ و منسجمی احتیاج داریم که بتواند این آموزه‌ها را از طریق رسانه‌های رسمی و غیر رسمی مختلف، به‌خوبی و در بسته‌بندی‌های مناسب به مردم عرضه کند؛ همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس به هر حال دستگاه‌هایی مسئول کاری شبیه این کار بودند و برای آن فکر می‌کردند. بنابراین ما باید از ظرفیت همایش‌ها، سخنرانی‌ها، اینترنت، شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و حتی مجالس مذهبی و هیئات برای رسیدن به این مقصود استفاده کنیم.

مسأله‌ ششم، امکان واکنش سریع نظام اقتصادی ما در برابر حملات اقتصادی است؛ این‌که چقدر توان واکنش به کنش‌ها و حملاتی را داریم که به نظام اقتصادی ما وارد می‌شود و چقدر می‌توانیم در این واکنش سریع استقامت داشته باشیم. اگر بحرانی پیش بیاید، تا چه میزان می‌توانیم مصارف کشور را پایین بیاوریم؟ مردم تا چه اندازه و در چه مدتی می‌توانند خودشان را با این تغییرات هماهنگ کنند؟ قوت‌های ما در این زمینه می‌باید تکمیل و ضعف‌هایمان ترمیم شوند.

مسأله هفتم، ایفای نقش پررنگ مردم در اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی ماهیتاً اقتصادی مردمی است. دوباره به تعاریف ابتدای بحث برمی‌گردیم؛ اگر قرار باشد ما اقدام به نهادسازی‌های موازی در اقتصاد مقاومتی کنیم، هیچ لزومی ندارد که این نهادسازی را دولت انجام دهد، بلکه ضروری است که مردم وارد این عرصه شوند تا از ورود رانت‌خوارها به اقتصاد جلوگیری کنند.

الان که بحث تحریم‌ها و مشکلات مبادله‌ی پول مطرح است، نهادهای اقتصادی مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند نقش بسیار پررنگ و تعیین‌کننده‌ای داشته باشند. اگر ما فضا را برای حضور جوانان مؤمن و خلاّق ایران اسلامی در عرصه‌ی اقتصادی فراهم کنیم، قطعاً تحولات مثبتی را در این عرصه شاهد خواهیم بود.

در زمان جنگ جهانی دوم، اقتصاددان‌های معروف آمریکا در واحد اقتصادی وزارت دفاع این کشور برنامه‌ریزی کردند که چگونه می‌توانند از شرایط موجود و ظرفیت‌های مردمی برای جنگ استفاده کنند. امروز ما نیاز داریم که یک بار مهارت‌های مردم خودمان را کاملاً رصد کنیم تا دریابیم که در روز مبادا مهارت چه کسانی برای این کشور به کار می‌آید و اگر کسانی چند مهارت دارند، کدام مهارتشان در اولویت استفاده قرار دارد.

به گمان من برای این‌که عملیات جهاد اقتصادی ما موفق باشد، باید بازیگران اصلی این اقتصاد را نه به صورت کلی، که کاملاً جزئی تعیین کنیم. یعنی تقسیم‌بندی خود را از حالت مردم و مسئولین به یک تقسیم‌بندی تخصصی تبدیل کنیم که شامل اساتید دانشگاه، اساتید حوزه، دانشجویان، طلاب، دانش‌آموزان، معلمان و زنان خانه‌دار و همه‌ی اقشار دیگر بشود.

مسأله‌ هشتم، لزوم توجه و دلجویی و حمایت دولت از فعالان اقتصادی است. اگر دولت در شرایط عادی از فعالان اقتصادی و از کشاورزان و کارگران و کارمندان حمایت کند، آن وقت می‌تواند انتظار داشته باشد که آنها هم در روز مبادا به کمک کشور بیایند. اما اگر دولت آنها را رها کند و به مشکلات آنها اهمیتی ندهد و فقط به فکر خود باشد، دیگر توانی برای مقاومت در این اقشار نمی‌ماند که بخواهند در روز مبادا مقاومت کنند؛ چنان‌چه حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام در نامه‌شان به مالک اشتر به این معنا اشاره کرده‌اند.

نکته‌ نهم، تحرک دستگاه دیپلماسی کشور برای فعال کردن ظرفیت‌های بالقوه و فرصت‌های جهانی در اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی در شبکه‌ای پویا از اقتصاد جهانی معنادار می‌شود و کشف و بکارگیری و ساخت ظرفیت این شبکه برعهده‌ی ماست.

جهانی شدن اقتصاد موجب شده تا مقاومت اقتصادی نیز تعاریف جدید به خود بگیرد، لذا ما نیازمند بازیگرانی خاص در عرصه‌ی اقتصاد جهانی و بازی در لایه‌های مختلف آشکار و پنهان آن هستیم. همچنین لازم است تا گردآوری و استفاده از تجارب اقتصادی دیگر کشورها در زمینه‌های مشابه را مجدانه پیگیری کنیم. به هر حال ممکن است هر کشوری در یک برهه‌ای با مشکلات اقتصادی مواجه بوده باشد؛ اگر دستگاه دیپلماسی کشور این تجربیات را گردآوری کند و در اختیار فعالان و محققان اقتصادی بگذارد، این مسأله برای اقتصاد کشور بسیار راهگشا خواهد بود.

نکته دهم و پایانی، لزوم تبدیل بحث اقتصاد مقاومتی به گفتمان رایج در دانشگاه‌ها، مراکز علمی و مجامع مذهبی است. همین صحبت کردن و گفت‌وگو پیرامون این موضوع و توجه به ابعاد مختلف آن، در سرعت حرکت به سمت تحقق اقتصاد مقاومتی تأثیری بسزا خواهد داشت. این مسأله باید در کلاس‌های درس و پروژه‌های علمی از محققان و نخبگان خواسته شود و از سوی استادان اقتصاد که درد دین دارند یا حداقل آزاده و میهن‌دوست هستند، جدی گرفته شود.

مجموعه‌ی این مطالب، درآمدی بود بر مسأله‌ی اقتصاد مقاومتی برای آغاز بحث‌های علمی. البته مطالب هر بند نیازمند تفصیل و نقشه‌ی راهی مشروح است که با پیگیری دستگاه‌های مسئول در هر بخش، ان‌شاالله ادامه می‌یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ک: 1392/12/109:09:30،
143
75
"اقتصاد مقاومتی ماهیت مردمی دارد"
دیگه مردم بیچاره چیکار کنن؟30ساله داریم با گرونی و تورم میسازیم؟چرا دولت و نظام یه حرکتی از خودش نشون نمیده؟همش ملت؟؟؟؟؟؟؟
ایا دیگه واقعا سزاوار یه کم ارامش نیستیم؟
007: 1392/12/112:08:46،
100
14
اوایل میگفتن تازه انقلاب شده اوضاع نابسامانه تورم داریم
جنگ شروع شد بهانه اون شد
بعد از جنگ بازسازی شهرهای ویران شده (البته هنوز آثارش جنگ هست)
الانم تحریم رو بهانه کردن
خدا اخه مگه ما چه گناهی کردیم هاااااااااااااااااااااا
....................: 1392/12/115:00:25،
42
14
راستی یکی دیگه از کلمه ها . گزینه روی میز کهیادم رفته بود .
................: 1392/12/117:48:53،
48
18
همه شده حرفهای تکراریه تازه به دوران رسیده . گزینه روی میز . خط قرمز ما . اقتصاد مقاومتی . کف بازار . رییس پلیسم دیگه میگه خودروهایی که فلان باشن در مسافرتهای نوروز خط قرمز ماست . دیگه حالم از این کلمات ...
20: 1392/12/209:13:43،
40
10
فک کنم "اقتصاد مقاومتی" مودبانه "ریاضت اقتصادیِ"
ایران 1 درصد از جمعیت و مساحت دنیا رو داره در عوض 13 درصد منابع مثل نفت گاز معدن دریا جنگل ... داره ولی این اوضاع ماست
گچ پژ: 1392/12/212:06:48،
29
14
من عاشق اون 1-5 نفریم که تو این نظرات منفی میدن!
جالبم اینه که همیشه همین 0/001 درصد نظراتن که به 99/9 درصد بقیه زور میگن
محمد: 1392/12/215:32:55،
19
19
کمی دقیق تر مطالعه بفرمایید،شما از کل پاراگراف "اقتصاد مقاومتی ماهیت مردمی دارد"را خواندید و بعد همان طور تفسیر کردید.
محمد: 1392/12/215:33:34،
17
14
اقتصاد مقاومتی ماهیت مردمی دارد.ضروری است که مردم وارد این عرصه شوند تا از ورود رانت‌خوارها به اقتصاد جلوگیری کنند.اگر ما فضا را برای حضور جوانان در عرصه‌ی اقتصادی فراهم کنیم،تحولات مثبتی را در این عرصه شاهد خواهیم بود.
محمد: 1392/12/215:33:44،
18
13
شما مخالف جلوگیری از ورود رانت خوارها به اقتصاد هستید؟!
شما مخالف این هستید که دولت فضا را برای حضور جوانان در عرصه های اقتصادی فراهم کند؟!نه
البته حق دارید، از بس همیشه همه چیز خراب بوده عادت کردیم همون اول نخونده و نگاه نکرده مخالفت خودمان را اعلام کنیم :)
گچ پژ: 1392/12/219:30:51،
21
12
محمد جان ناراحت نشو روی صحبتش با مردم بود نه شما
ک: 1392/12/109:10:08،
49
21
"اقتصاد مقاومتی ماهیت مردمی دارد"
دیگه مردم بیچاره چیکار کنن؟30ساله داریم با گرونی و تورم میسازیم؟چرا دولت و نظام یه حرکتی از خودش نشون نمیده؟همش ملت؟؟؟؟؟؟؟
ایا دیگه واقعا سزاوار یه کم ارامش نیستیم؟
Saeed: 1392/12/109:20:47،
55
122
استاد جان،اقتصاد دو دو تا چهارتا است،مقاومت يعنى با دو دوتا دوتا بسازيم تا بگذره و اين كار بايد براى زمانى محدود باشد نه تا اخر عمر ايران به شعب ابى طالب نبريد و اگر هم مى بريد برنامه ريزى كوتاه مدت داشته باشيد نه بلند مدت
ف: 1392/12/109:24:30،
70
21
تقصیر خود مردمه..
منطق؟: 1392/12/111:06:59،
40
16
مردم چکار کردند ما 8سال جنگیدیم چندسال به فکر امینیت جامعه بودیم تازه اوضاع بد از سال 30 امنیت بهتره شده

اینجا دولته که باید به مردم کمک کنه چون اوضاعش از قبل بهتر شده ولی به دلیل وجود بعضی ها نمیتونه جلوی رانت و دلالایی رو بگیره

و البته در ایران مدیریت منابع مالی هم وجود نداره
h: 1392/12/109:33:59،
71
16
دلمان خوش بود با آمریکا رابطه برقرار کردیم و از از این مقاومت نجات می یابیم اما حالا هم دوباره باید مقاو.مت کنیم آخه تا کی باید این همه فشارو تحمل کنیم
مقاومت راه علاج نیست راه علاج همپا آمدن با دنیا و دور نماندن از قافله پیشرفته
مهدی: 1392/12/109:47:54،
49
16
استاد عزیر این رانت خواران را دولت وسیاست های دولت به جان ملت انداخته مردم که دستشان به جایی بند نیست وقدرتی ندارند.
م.ک: 1392/12/111:44:11،
40
19
واقعا ما ملت بدبختی هستیم.با این همه سرمایه ما باید یکی از اقتصادای بزرگ دنیا را داشته باشیم. اونوفت میگن مردم باید همت کنن اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا کنه.
ف: 1392/12/112:34:39،
34
18
مردم صداشون در نمیاد اینام هر کاری دلشون میخواد میکنن..
شاهین tehran: 1392/12/113:51:54،
19
15
اقتصاد مقاومتی یعنی مقاومت در برابر تهدید و تبدیل تهدید به فرصت. البته این فقط یه شعاره و در عمل باید ثابت کرد. یعنی افزایش تولید داخلی و جلوگیری از ورود کالای بی کیفیت چینی و خارجی که منجر به ثبات نرخ ارز میشه. اقتصاد مقاومتی همون اقتصاد خودکفاییه که بی نیاز به کشورهای خارجیه. با این شرایط مدیریتی غیرقابل تحققه.
افشین: 1392/12/115:46:09،
42
11
ما که تو این 30سال انقدر مقاومت انجام دادیم که مقاومت دونمون در اومد. حالا یه ذره اونائی که تو 8 سال 700 میلیارد دلارو نفله کردن و هیچ کس هم مدعیشون نیست در بازپس دادن دلارها مقاومت نکنند تا اقتصاد مقاومتی مثل حماسه سیاسی خودشو نشون بده.
123: 1392/12/115:52:20،
77
12
یعنی چه مردمیه؟
رهگذر: 1392/12/118:58:12،
25
14
تا وقتی که دولت اقتصاد رو واقعا به دست مردم نسپاره و دست از رقابت با بخش خصوصی برنداره اقتصاد این مملکت درست بشو نیست مقاومتی هم نمیشه !چون هر تصمیم اقتصادی که دولت بگیره آلوده به سیاسته که این با روح اقتصاد در تعارضه!حالا هی توپ رو بندازین تو زمین مردم بینوا.
امیر: 1392/12/121:04:11،
22
11
بابا فارسی رو پاس بدارید 'ریاضت اقتصادی'
ایرانی بدبخت : 1392/12/209:28:44،
33
14
ااقتصاد مقاومتی فقط مال مردم بدبخت و بیچاره س !! چرا آقایان از خودشون شروع نمیکنن??
حسين: 1392/12/214:35:51،
21
10
نوشدارو پس از مرگ سهراب
علی: 1392/12/215:40:00،
24
11
نوش دارو؟! این که از زهر هلاهل بدتره....
محمد: 1392/12/314:38:11،
20
11
آخه تو این مملکت مگه از سیستم اقتصادی اثری گذاشتن بمونه که حالا بیاد مقاومتی باشه یا باز و انبساطی باشه، اون میلیارد دلارهایی که در 8 سال اخیر غیب شد اقتصاد فلج ایران و جون به سر کرد، اینا اقتصاد واسشون مهم نیست مهم سران فتنه هست که عوامل استکبار هستن، همین، هرکی هم تمکین نکنه دشمن ولایته
مهدی: 1392/12/320:57:37،
19
24
برای برخی از دوستانی که کامنت گذاشته اند چقدر زشت و ناپسند است که ذره ای از اقتصاد نمی دانند و اصلا توان درک معنای اقتصاد مقاومتی را هم ندارند و شروع می کنند به سخن گفتن،

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار