کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تفاوت سفته با چک در چیست؟

کدخبر:۳۵۴۴۱پنجشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳:۵۶۷۲۴۵ بازدید

سفته از نمونه اوراقی است که بعضا به عنوان ضمانت در توافقات،مراودات و مناسبات مالی مورد استفاده قرار می گیرد، لذا برخورداری از آگاهی ...
تفاوت سفته با چک در چیست؟

سفته از نمونه اوراقی است که بعضا به عنوان ضمانت در توافقات،مراودات و مناسبات مالی مورد استفاده قرار می گیرد، لذا برخورداری از آگاهی کافی در خصوص ظرافت ها و الزامات این سند مالی،ضرورت دارد.

سفته از نمونه اسناد و اوراق تجاری و مالی به شمار می رود که استفاده آن در مناسبات و مراودات اقتصادی و تجاری رایج و مرسوم می باشد.

اگرچه در مقایسه با سالهای گذشته،ضریب  اتکا و استفاده از این سند تجاری تا حدودی کاهش یافته،لذا همچنان این اوراق به عنوان ضمانتی رایج در تعاملات اقتصادی رد و بدل می شود.

در ذیل این گزارش تلاش می شود از دو منظر حقوقی و اقتصادی،ضروریات،الزامات و ظرافت های لازم برای تضمین هر چه بیشتر و راهکارهای جلوگیری از بروز سوء استفاده ای احتمالی از این اوراق مالی،تبیین و بررسی شود.

کاظم فیاض بخش،دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به لزوم دقت نظر مضاعف در تنظیم چنین اسناد و اوراقی اظهار داشت:به واقع،سفته،نوعی از سند پرداخت محسوب می شود که به موجب آن متعهد و ذینفع در جهت تضمین تعامل و مراوده تجاری و اقتصادی خویش آن را مورد استفاده قرار می دهند.

وی افزود:یکی از موارد حائز اهمیت در خصوص سند مذکور،به امضای متعهد معطوف می شود که به واقع، سفته بدون امضاء،فاقد اعتبار می باشد.

فیاض بخش عنوان کرد:به عبارت دیگر،درج و مرقوم شدن امضاء در پای سفته،دال بر تعهد فرد متعهد نسبت به پرداخت مبلغ مقرر خواهد بود که البته در مواردی این اوراق(سفته)و امضاء درج شده بر آن،به عنوان تضمینی از باب یک همکاری،توافق و یا تفاهمنامه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود:یکی از تفاوت های میان سفته و چک به سقف مبلغی معطوف می شود که در اوراق سفته لحاظ شده، به این ترتیب که مثلا سفته ای که اعتبار آن 10 میلیون ریال مقرر و معین شده،فراتر از آن قابلیت ضمانت یا تعهد پرداخت نخواهد داشت.

دانش آموخته رشته اقتصاد عنوان کرد:به تعبیر دیگر،سفته مذکور،نهایتا تا مبلغ یک میلیون تومان و جاهت دارد و در صورتی که ارزش ضمانت یا معامله یا قرارداد مرقوم شده فراتر از این میزان باشد،یا باید نسبت به خرید و تهیه اوراقی که ارزش ریالی آن بیشتر است اقدام شود و یا اینکه با تهیه تعداد اوراق یا سفته بیشتر،ارزش ریالی سفته را متناسب با رقم مورد معامله یا مفاهمه ارتقاء بخشید.


ضوابط و قوانین تعریف شده در خصوص سفته و پیگیری دعاوی حقوقیِ مرتبط با آن

علی اصغر ریاضتی،کارشناس حقوق،در گفت و گو باخبرنگار بورس،بانک و بیمه ،در خصوص ساز وکار و راهکارهای مقتضی برای وصول و یا به جریان انداختن این اوراق از حیث حقوقی،گفت:قاعدتا زمانی سفته به عنوان مطالبه ای در قالب حقوقی به جریان خواهد افتاد که متعهدِ سفته در تامین تعهدات خویش،قصور،کم کاری یا شانه خالی کرده است.

وی افزود:طبیعتا در چنین شرایطی،دارنده سفته می تواند در سر رسید قید شده نسبت به مطالبه سفته مبادرت ورزد و در صورت عدم پرداخت،توسط متعهد،دارنده اوراق مذکور باید ظرف مدت زمانی 10 روز از تاریخ سر رسید، نسبت به واخواست سفته اقدام نماید.

ریاضتی عنوان کرد:واخواست،اعتراض رسمی به سفته ای که در سر رسید مقرر پرداخت نشده محسوب می شود که علیه صادر کننده سفته به جریان می افتد.

کارشناس حقوق عنوان کرد:لازم به ذکر است که واخواست باید بصورت رسمی به صادر کننده سفته ابلاغ شود که این امر بواسطه برگه های چاپی که از طرف دادگستری تهیه شده،انجام می پذیرد که البته در کنار این اوراق،واخواست نامه ای نیز از طرف بانک ها وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد.

ریاضتی گفت:در واخواست،رونوشت کامل سفته مرقوم می شود و دستور پرداخت وجه سفته بوسیله دادگاه در آن قید می گردد.

وی افزود:واخواست نامه با استفاده از کاغذ و کاربن در سه نسخه مشابه،شامل یک نسخه اصل و دو نسخه رو نوشت،تنظیم می شود و توسط واخواست کننده امضاء و پس از چسباندن تمبر که مبلغ آن از سوی دادگاه معین و مشخص می شود،توسط مامور اجرا به صادر کننده سفته ابلاغ می شود.

کارشناس حقوقی گفت:نسخه اصلی واخواست نامه به شخص واخواست کننده و نسخه دوم آن نیز به فرد متعهد و صادر کننده سفته ابلاغ می شود و نسخه سوم نیز در دفتر واخواست دادگاه بایگانی می شود.

وی افزود:برای استفاده از مسئولیت تضامنی پیش نویس ها،دارنده سفته باید ظرف مدت  یکسال از تاریخ واخواست،واخواست خود را به دادگاه تقدیم و ارائه نماید و در صورت عدم رعایت این امر و بازه زمانی اشاره شده،طرح دعوی علیه فرد یا افرادی که سفته را پشت نویسی کرده اند،پذیرفته شدنی نخواهد بود.

ریاضتی گفت:توقیف اموال فرد صادر کننده(در صورت عدم تامین تعهدات خویش مطابق با سفته های صادر شده)از نمونه راهکارهایی است که فرد واخواست کننده می تواند با طرح آن نسبت به وصول مطالبه خود اقدام کند که البته حصول این امر،مستلزم طی مراحل قانونی خاص به خود توسط مرجع رسیدگی کننده می باشد.

 
عمده ترین آفت سفته،به جعل احتمالی آن معطوف می شود

توحید مظفری،دانش آموخته رشته حقوق و بازپرس شعبه اول دادسرای ملارد در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،در تشریح تفاوت های حقوقی و قانونی میان چک و سفته گفت:به واقع چک به عنوان جایگزینی برای اسکناس مطرح است و ضمانت اجرایی آن را می توان از زاویه کیفری پیگیری نمود.

وی افزود:یکی از مزایای چک به عنصر تسریع زمانی در رسیدگی به آن معطوف می شود و به تعبیر دیگر رسیدگی به سفته در مقایسه با چک،با فرایند زمانی هر چه بیشتری همراه خواهد بود.

مظفری عنوان کرد:به واقع،لحاظ شدن قابلیت کیفری در رسیدگی به پرونده های مرتبط با چک و امکان لحاظ کردن مجازات هایی همچون حبس،شلاق و...از نمونه مواردی است که تا حدودی می تواند ضمانت اجرایی آن را تقویت کند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،در خصوص مهمترین مشکلات و نارسایی های که در خصوص سفته،امکان ظهو رو بروز آن محتمل است،گفت:عمده ترین آفت سفته،به بحث جعل آن باز می گردد که با رعایت موارد و نکاتی می توان،ضریب سوء استفاده و جعل آن را کاهش داد.

دانش آموخته رشته حقوق و بازپرس شعبه اول دادسرای ملارد عنوان کرد:قید شماره سند سفته در قراردادهای تنظیمی،تهیه رونوشت یا کپی از سفته،وجود شاهد و مطلع در هنگام تنظیم اوراق مذکور،اجتناب  و پرهیز از ایجاد خط خوردگی در هنگام تنظیم و قید تاریخ سر رسید از نمونه مولفه ها و مواردی است که لحاظ کردن آن می تواند احتمال بروز سوء استفاده را به حداقل ممکن کاهش دهد.

وی در خاتمه یادآور شد:بسته شدن اطراف مرقومات و نوشته ها و محدود ساختن فضای خالی آن و به حداقل رساندن فاصله میان امضاء و موارد نوشته شده از دیگر تدابیر و تمهیداتی به شمار می رود که می تواند از بروز بسیاری از مشکلات و سوء استفاده ای احتمالی در ارتباط با سفته جلوگیری نماید.

- گزارش از ناصر رمضانی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

bahman: 1396/1/3111:10:40،
58
8
در این مملکت زیاد فرقی نمیکنه
از طرف10 میلیون چک 8 ماه سررسید دارم با خواهش التماسی که ما ازش داشتیم قرار بود برامون 10 میلیون بزنه
حالا میگه نمیخوام برو شکایت کن
تو این مملکت همه چی برعکسه
نیما: 1396/1/3112:19:49،
49
16
توجه -------------- توجه

با ارائه لایحه از طرف تولد تدبیر و امید به مجلس در سال 94 و تصویب شدن آن

برای خالی کردن زندان ها از محکومین مالی و پایین آوردن هزینه های دولت

متاسفانه قانون جرائم مالی به نفع افراد کلاهبردار و مال مردم خور شده

با قانون جدید دیگه نمی شه کسی که پولت رو بالا کشیده توی زندان نگهداری ! همون فردا می تونه سند بذاره بیاد بیرون !

این بلا سر من اومده! مراقب باشد حتما به جز پول نقد هیچی قبول نکنید !
یوسف(وکیل پایه n ام): 1396/1/3114:32:06،
18
13
سلام
خیلی خلاصه راهنماییت کنم
برو دادگاه دادخواست مطالبه وجه چک + هزینه های دادرسی و همچنین تقاضای تامین خواسته + اعمال ماده 2 قانون محکومیت های مالی رو بده

بعد دادگاه طرف رو ملزم به پرداخت وجه میکنه و اگر نده هرچیزی که داره و ارزش مالی داره، تا سقف خواسته ات، میگیره و به شما میده
یوسف(وکیل پایه n ام): 1396/1/3114:35:37،
18
9
با سلام مجدد
اتفاقا در قانون جدید (محکومیت های مالی) در صورت اثبات بدهی مالی توسط چک،سفته و... خیلی راحت میشه بدهکارو انداخت زندان
majid: 1396/1/3122:09:03،
8
5
به آقا نیما :فکر میکنم سال 89 گرفتار این قضیه شدم و اون زمان تازه تصویب شده بود که دیگه حکم جلب صادر نکنن "اما همچنان توقیف اموال غیر منقول وجود داشته و داره "و در آخر چک و سفته دردسر خودشو داره و کلاهبردارها به راحتی از قانون به نفع خودشون استفاده میکنن پس راه حل اینه که هر جایی خواستیم قرداد و دادوسندی داشته باشیم قبلش تحقیق کنیم حلا از مشاوران وکیل یا ...
نیما: 1396/2/123:00:35،
5
8
یک سرچ ساده بدهید متوجه می شوید قانون جرائم مالی 94 در سال 94 با مصوبه دولت در مجلس تصویب و اجرا شده!
نه سال 89 !

کسی هم که کلافبردار و مال مردم خور باشه مالی به اسم خودش نداره که شما بخواید به جای طلب خودتون معرفی بکنید !

قبلا این اهرم فشار رو داشتید که طرف رو تا زمانی که دینش رو بده توی زندان نگه دارید!

اما الان دیگه این اهرم رو ندارید! چون دولت می خواد هزینه نگهداری زندانی رو نده! و هزینه های خودش رو پایین بیاره!


این فقط تجربه تلخ و سخت من بود که خواستم به رایگان در اختیار دوستان ایرانجیبی قرار بدم
نیما: 1396/2/123:12:11،
5
6
در پاسخ به یوسف(وکیل پایه n ام):نگفنم نمی شه بندازیش زندان گفتم همون فردا سند می ذاره و میاد بیرون! (دادخواست اعسار)بعدش هم دادگاه با 2 تا شاهد از سمت اون مال مردم خور طلب شاکی رو قسطی می کنه!بعد اون مال مردم خور روی همون حکم بازم اعتراض میزنه که همین قسطی هم ندارم بدم کمترش کنید !همین موضوعات حداقل 6 ماهی طول می کشه! (در حالی که پول دستشه و داره سود حداقل 20 درصد از بانک می گیره و سود حدود 5 درصد شاخص بانک مرکزی رو پس میده = 15 درصد سود خالص از پول دیگران می بره!)طلب محکوم له (شاکی) هم قسطی می شه که در واریز کردن اقصات همون گوشت قربونی هم هیچ نضمینی نیست !شما وکیلی واقعا ؟؟؟؟ پیشنهاد میدم با این سطح اطلاعاتت وکالت هیچ بدبختی رو به عهده نگیری!!!!!لطف کن اطلاعات نداری حداقل ذهن مردم رو توی سایت منحرف نکن!!!!!
شایان: 1396/1/3111:10:57،
35
10
هیچ تفاوتی نداره
جفتش تو ایران پول نمیشه...
محمد: 1396/1/3111:39:49،
13
12
ممنونم.اطلاعات خوب و کاملی بود .
م: 1396/1/3111:39:57،
26
10
زیاد فرقی ندارد در هر صورت اکثر مواقع نقد نمی شود .
ali: 1396/1/3112:05:41،
19
14
نوشته بالا مبسوط بود
حوصله ام نشد بخونم!!

لطفا یکی که آنرا خوانده بگه که چک اعتبار بیشتری داره یا سفته ؟؟
مهرداد: 1396/1/3113:29:45،
38
11
هیچ کدوم اعتبار نداره

بیست و هشت سالمه پیمانکار بانکم

سربازی هم معاف شدم

فردای تولد هیجده سالگیم دسته چک داشتم تا الان بدونه برگشتی

اما دوستان صفته از ی نامرد گرفتم دوساله منو داره میدوونه

خواهشن از هیچ کس صفته نگیرید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار