کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آخرین یارانه نقدی خانوار کی پرداخت می‌شود

کدخبر:۳۵۴۲دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۹:۵۷۶۶۶۳ بازدید

در حالی امروز تبصره هدفمندی یارانه‌ها در مجلس به تصویب رسید که دولت و مجلس از زمان دقیق اجرای فاز دوم هدفمندی مطلع نیستند و حتی برخی از نمایندگان مصوبه امروز را برای دولت الزام‌آور نمی‌دانند.

تبصره هدفمندی یارانه‌ها که از مهمترین مصوبات مجلس بود، بالاخره امروز پس از کش و قوس‌های فراوان و بعد از ایرادات شورای نگهبان؛ اصلاح و به تصویب نمایندگان مجلس رسید.طبق مصوبه مجلس که در روند بررسی لایحه بودجه به شورای نگهبان ارائه شد، دولت مکلف شد، حداکثر تا پایان خردادماه 1393 اقدامات قانونی لازم را برای اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه‌ها انجام و از ابتدای تیرماه 1393به گونه‌ای عمل کند که ضمن رفع نواقص اجرایی فاز اول، براساس قانون اصلاحی مذکور فاز دوم را اجرا کند.

در تبصره الف این مصوبه مقرر شد، پرداخت یارانه نقدی از محل اصلاح قیمت‌های کالاها و خدمات موضوع مواد یک و 3 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مصوب 15 دی‌ماه 1388 مندرج در پیوست شماره 3 این قانون و یارانه‌های نان، برق و سایر کالاها و خدمات مندرج در این قانون تنها تا پایان خردادماه و تا سقف 110 هزار میلیارد ریال مجاز است.در تبصره ب نیز به دولت اجازه داده شد از همه روش‌هایی که منع قانونی ندارد، برای شناسایی جامعه هدف استفاده کرده و زمینه اجرای هدفمندی یارانه‌ها را در فاز دوم بر مبنای درآمد نسبی خانوار فراهم کند که البته این مصوبه ملزم به رفع و اصلاح ایرادات شد.

شورای نگهبان در ایراد به تبصره هدفمندی معروف به تبصره 21 اعلام کرد: چون موهم الزام دولت به ارائه لایحه است، مغایر با اصل 74 قانون اساسی شناخته شد و بنابراین مجلس موظف به اصلاح آن شد.
 

اصلاحات مجلس بر ایرادات شورای نگهبان

طبق مصوبه اصلاحی امروز مجلس، برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به دولت اجازه داده می‌شود در سال 1393 منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات و منابع یارانه‌ای آن را با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی و خدمات بیمه‌ای بین خانوارهای هدف و نیازمند توزیع و با اولویت بخش تولید اجرا کند.بنابراین گزارش درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال 1393 تا مبلغ 48 هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت کالاها و خدمات معین شد و یارانه نقدی صرفا سرپرستان خانوارهای متقاضی که به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه باشند، پرداخت می‌شود که مجموع درآمد سالانه آنها کمتر از رقم تعیین شده توسط دولت باشد.

این گزارش اضافه می‌کند: افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی باید در موعد تعیین شده به مراکز ثبت‌نام مراجعه کنند و چنانچه پس از تحقیق مشخص شود که اشخاص با درآمد بیشتر از مبلغ فوق اقدام به دریافت یارانه کرده‌اند به میزان 3 برابر یارانه دریافتی جریمه می‌شوند.آئین‌نامه اجرایی این تبصره ظرف سه ماه توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو و صنعت، معدن و تجارت تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

 

ابهام پرداخت یارانه نقدی در سال آینده

این گزارش اضافه می‌کند: چنانچه زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اول فروردین ماه 93 باشد، طبق مصوبه مجلس یارانه نقدی اسفندماه، می‌‌تواند آخرین یارانه نقدی همگانی باشد که توسط دولت روحانی پرداخت می‌‌شود، چرا که در مصوبه مجلس الزاماتی برای حذف یارانه دهک‌هایی که جزو اقشار آسیب‌پذیر نیز نیستند، آمده است 

در عین حال شنیده‌های برخی نمایندگان مجلس حاکی است دولت ترجیح می‌دهد فاز دوم را از ابتدای تیرماه اجرا کند و 4 ماه باقی مانده تا ابتدای تیرماه را به ثبت‌نام متقاضیان یارانه و جمع‌آوری اطلاعات در مورد تعداد انصرافی‌های یارانه اختصاص دهد.

بنابراین با توجه به تبصره مصوب شده هدفمندی امروز در مجلس، هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده و حتی برخی از نمایندگان مصوبه امروز را برای دولت الزام‌آور نمی‌دانند و معتقدند که این مصوبه نوعی تأکید به دولت است برای اینکه بداند یارانه شامل همه مردم نیست و فقط به نیازمندان تعلق می‌گیرد.بر اساس این گزارش پس از مشخص شدن محدوده زمانی اجرای فاز دوم هدفمندی که هنوز هم زمان دقیق آن معلوم نیست!؟ موضوع با اهمیت دیگر مشمولان یارانه است که حتی برخی نمایندگان اذغان کرده‌اند که دولت برای حذف یارانه‌بگیران دلیلی ندارد و بنابراین انصراف از دریافت یارانه را به خود مردم واگذار می‌کند. 

این گزارش در ادامه نظرات مختلف نمایندگان را آورده است که می‌خوانید:

* دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی 3 ماه فرصت دارد

عضو کمیسیون اقتصادی در مورد اینکه با توجه به مصوبه امروز مجلس زمان اجرای فاز دوم هدفمندی دقیقا از چه موقع می‌باشد، گفت: بودجه یک ساله است و طبق آن از ابتدای سال 93 باید فاز دوم هدفمندی اجرایی شود ولی از آنجایی‌ که مجلس طبق آئین‌نامه به دولت 3 ما فرصت داده است؛ بنابراین دولت در این مدت هر وقت که آمادگی داشته باشد می‌تواند فاز دوم هدفمندی را اجرایی کند.

ندیمی تصریح کرد: ظاهرا دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی تمایل دارد که آن را از ابتدای تیرماه اجرایی کند.

* مصوبات امروز مجلس برای دولت الزام‌آور نیست

عزت‌الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس و در پاسخ به این سؤال که با توجه به مصوبه امروز مجلس در خصوص اجرای مرحله دوم هدفمندی از ابتدای سال آینده و پرداخت یارانه صرفاً به نیازمندان، آیا یارانه اسفندماه آخرین یارانه پرداختی به همه مردم است، گفت: در هیچ جای مصوبه امروز نامی از یارانه نقدی برده نشده است بلکه کلمه یارانه ذکر شده است.

وی گفت: قانون هدفمندی کلی تغییری نکرده و هنوز به قوت خود باقی است، طبق آن قانون دولت در اتخاذ این تصمیم که یارانه را به چه کسانی و چگونه بدهد آزاد است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سؤال که لزوم مصوبه امروز چه بود، افزود: طبق مصوبه امروز مجلس فقط یک راهکار به دولت ارائه کرده و مطابق آن به دولت تاکید کرده که یارانه متعلق به همه نیست و باید برای سال آینده فقط به اقشار نیازمند پرداخت شود، همچنین لزوم مصوبه این بود که دولت به تنهایی حریف این کار سنگین نیست و مجلس و دولت باید در انجام این کار یکدیگری را یاری کنند.

یوسفیان اظهار داشت: ممکن است دولت بعد از این هم تشخیص دهد که یارانه را می‌خواهد به همه مردم پرداخت کند که این مصوبه الزامی برای دولت ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: در جلسه دیروز (یکشنبه) کمیسیون تلفیق دولت گفت که ما می‌خواهیم به همه یارانه بدهیم ولی ممکن است این پرداخت‌ها دسته‌بندی شود.

یوسفیان در پاسخ به این سؤال که یعنی طبق نظر دولت یارانه باز هم به همین روش کنونی ادامه می‌یابد و به همه پرداخت می‌شود، اظهار داشت: دولت در جلسه دیروز گفت الان دلیلی نمی‌بینیم که کسی را از دریافت یارانه محروم کنیم به همین دلیل از مردم می‌خواهیم داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند و احتمال اعلام انصراف هم زیاد است.

وی افزود: دولت قرار است شرایطی را برای مشمولان دریافت یارانه معین کند که طبق آن مردم اعلام انصراف از دریافت، یا اعلام تمایل به دریافت یارانه بکنند که اگر اطلاعاتشان نادرست باشد جریمه می‌شوند.

یوسفیان ملا اظهار داشت: مصوبه امروز برای دولت یک تاکید است و طبق قانون هدفمندی فقط باید به نیازمندان یارانه پرداخت شود و به همه مردم نباید یارانه داده شود، قانون هدفمندی همان قانون 10 ماده‌ای قبلی است و مصوبه امروز چیزی را عوض نمی‌کند. 

* احتمال حذف بخشی از یارانه‌بگیران از اول سال 93

جعفر قادری در مورد چگونگی تبصره هدفمندی یارانه‌ها و اینکه از اول سال 93 اجرا می‌شود، اظهار داشت: این موضوع بستگی به دولت دارد که بخواهد از اول سال آینده به صورت کامل اجرا کند، یا بخش‌هایی از آن را در نظر بگیرد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه در پاسخ به این سوال که اسفند‌ماه به منزله آخرین پرداخت یارانه نقدی به مردم است یا خیر  تصریح کرد: باید به صورت دقیق عدد و رقم حداقل حقوق برای یارانه نقدی توسط دولت مشخص شود و اگر اعلام نکند ممکن است، در ماه‌های اول سال آینده یارانه نقدی پرداخت شود.وی در پاسخ به این سوال که طبق قانون دولت اجازه دارد، از اول سال آینده فقط به خانواده‌های متقاضی مشمول یارانه نقدی بدهد، گفت: در صورتی که دولت آئین‌نامه را سریع تنظیم کند می‌تواند از اول سال جدید یارانه نقدی را فقط به جامعه هدف بدهد.

قادری تاکید کرد: این موضوع بستگی به سیاست‌های دولت دارد و در صورت تدوین آئین‌نامه می‌تواند آن را اجرایی کند.این گزارش حاکی است: باید منتظر ماند و دید که دولت و مجلس پس از صرف این همه وقت و انرژی بالاخره تبصره هدفمندی و فاز دوم را چگونه اجرا می‌کنند که بخش‌های سلامت، درمان، و تولید آسیب نبینند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وای قلبم: 1392/11/2817:17:25،
55
21
حالا قسط هارو چیکار کنم
چه حرفا؟: 1392/11/2818:11:02،
30
40
پس اب و برق و گاز استفاده نمیکردی؟؟؟

درود بر شهروندی که صرفه جویی میکند!!!!!!!
فلک زده: 1392/11/2901:51:01،
44
20
طرح جدید مبارک شروع بدبختیهای جدید برای مردم مبارک.
محتاج یارانه: 1392/11/2817:33:25،
54
94
خدا رو شکر که یارانه پرداخت میشود. خدا خیر دهد آقای احمدی نژاد را
حميد: 1392/11/2822:06:20،
59
13
حالت خوبه
مجلس اول به احمدی نژاد زور کرد که هدفمندی رو اجرا کنه
بعد گفتن تقصیر احمدی نژاده
نمایندگان مجلس همه علیه مردم هستن نه با مردم
یادتون میاد کارت های سوخت 1000 لیتری بین نمایندها پخش میکردن ؟؟
قانون تصویب میکنن علیه مردم
چه دلیلی داره مهمه مگه حالا مم: 1392/11/2817:50:40،
118
15
بسه بابا دیگه دولت . مجلس . یارانه و هدف و شرو ور . حالمون بهم خورد . چرا بلدید ملیارد پول بدید یه مربی بیاد ایران اموزش توپ بازی بده به 4 تا بچه ففول خب برایه این کارتون هم برید یکی رو بیارید که سواد این کارو داشته باشه . اونوقت ادعاتون میشه ما انرژی هسته ای داریم . سبد کالاتون هم کردید مثل هدفمندی تون .
حرف دل: 1392/11/2818:12:31،
110
20
آخ قربون دهنت. این پولایی که از مالیات مردم خرج فوتبال میکنن که یه مشت بی سروپای بی سواد سوار ماشینای 500 میلیونی بشن و پزشو به خود مردم بدن
شاهینt: 1392/11/2823:53:48،
42
37
علی کریمی بی سواد نیست. به علی توهین نکنید.
فلک زده: 1392/11/3013:18:10،
26
22
حالا کی به علی کریمی توهین کرده.علی کریمی اگه سواد هم نداشته باشه عشق خیلیهاست.مردونگی داره.بدم میاد از فوتبال ولی هر جا علی کریمی باشه نگاه میکنم.کریمی مسی اسیاست ولی یه عده حسود نزاشتند خودشو نشون بده.
شاهینt: 1392/11/2818:41:10،
50
17
شما که میخواید آزاد کنید قیمتا رو.
چرا اینقدر دق میدید ملتو.

یه دفعه ای قطع کنید خیال همه رو راحت کنید.

همین امشب هم این کار رو بکنید.

منتظرما. نبینم این کارو نکنیدا.
هوشیار: 1392/11/2819:10:04،
60
13
آقا جون اصلا ما یارانه نمی خوایم،فقط قیمتها رو برگردونید به زمانی که این چندر غاز (یارانه)رو نمی دادید!!مردم که مسخره شما نیستن!یه روز میگین میدیم یه روز میگین نمیدیم!!این چه وضعیه!با این سبد کالا هم شدیم سوژه جهانی!!!
ایرانی: 1392/11/2820:03:29،
50
17
این یارانه مال همه ایرانی هاست پس شما حق ندارید به کسی ندهید وتعین تکلیف کنید مگر هر کسی که دلش بخواهد انصراف بده در غیر این صورت قیمت ها راکه به بهانه دادن یارانه. چند برابر کردید به صو رت قبل دربیارید والا نارضایتی ها غوغا میکنه
محسن: 1392/11/2822:06:26،
44
13
پولاي نفت کجا ميره؟نميخواهيم ولي لوازم ارزون کنيد
kazeme: 1392/11/2822:31:19،
39
15
این سنار سه شاهی هم که می دن خیلی کم هست و باید افزایش پیدا کنه. این حق هر ایرانی از منابع موجود در کشور است. این منابع برای نسل های آینده هم موجود است. سعی کنیم با جمعیت کمتر و کار بیشتر، از موهبات الهی که در این مملکت وجود دارد بطور صحیح استفاده کنیم!
یه دوست: 1392/11/2907:36:53،
35
17
اگه می خواهند مثل سبد کالا یارانه به مردم بدهند که شامل کارمندان و نیروهای مسلح می شو شامل کارگران و بدبختان نمی شود
علی: 1392/11/2909:54:52،
25
16
مردم چرا فراموشکار شدن یارانه را فقط به حاملهای انرژی دادن که می خواستن گرون کنن و صحبتی راجع به نیازمند و غیر نیازمند نبود بعداز انقلاب یک حرف راست شنیدید؟
جوان: 1392/11/2910:40:42،
41
17
فقط بهانه گرونتر كردن را داريد گرون كنيد خدا ازتون نگذره
الناز: 1392/11/2911:46:55،
30
18
اول و آخر که کار خودشونو می کنن یارانه که هیچ دردی از مردم دوا نمی کرد رو هم قطع می کنن!!قیمت جنسا هم که صد برابر شده حالا هی میگن این دولت اون دولت همه مثل همدیگه هستن و به فکر ملت نیستن
الناز: 1392/11/2911:53:32،
30
19
همین الان تو یه خبر دیگه نوشتن که افزایش دستمزد فقط 100هزار تومنه!!!
خوب معلومه که این 100تومن هم برای همه زیاد نمی شه که
رسما بگن گشنگی بکشید تفریح نکنید خرید نداشته باشید غلط اضافه هم نکنید همون ماهانه یک سبدکالا بستونه!!!
Z: 1392/11/2915:57:23،
18
10
مي خواهند يارانه كساني را كه سبد كالا نگرفته اند و صدايشان هم در نيامد را قطع كنند.
هنوز تا سبد دوم چند روزي فرصت هست. پس بجنبيد تا دير نشده.
اسماعیل: 1392/11/3009:56:31،
23
15
چرا من که کاردانی مدیریت دولتی دارم باید در شهر داری رفتگری بکنم ؟(چون پارتی نداشتم که برم سر کار و یا سرمایه اش را نداشتم که برای خودم شغل ایجاد کنم ضمنا" آقای دایی منم ورزشکار بودم هم فوتبالم خوب بود هم والیبالم اما پارتی و سرمایه نداشتم که ادامه بدم الانم برای اینکه شرمنده زن و بچه ام نشم دارم رفتگری میکنم
اسماعیل: 1392/11/3009:58:30،
33
13
ما رفتگران با این حقوق دستمزد غیرت داریم آیا فوتبالیست های ما غیرت دارن؟؟؟؟؟؟البته از مردمم دلخوریم ما زحمت میکشیم فحش میخوریم فوتبالیستها وقتی زحمت میکشن تشویق میشن
علی: 1392/12/614:36:45،
30
34
دوستان یادتان باشد که این آخرین یارانه سال نیست !!!!!!!!!
با دیرکردهای 3 تا 7 روزه در ماه یک ماه داره میره تو پاچمون...!!!!
البته خیلی چیزا رفته تو پاچمون....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما