کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه کسانی 2 برابر یارانه نقدی می گیرند؟

کدخبر:۳۲۶۵چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۱:۲۰۵۲۷۸ بازدید

یارانه ها قرار است سال بعد شکل و شمایل جدیدی پیدا کنند. مهمترین بخش تغییر نحوه پرداخت یارانه ها این است که دیگر ثروتمندان یارانه نمی گیرند و از آنها خواسته شده تا داوطلبانه انصراف بدهند.

 حالا در اقدامی نمادین رییس جمهور از دریافت یارانه انصراف داده تا آغازگر این کار باشد و دیگران را نیز به انصراف ترغیب کند. با بررسی بودجه 93 ، تصمیم های جدیدی برای یارانه ها گرفته می شود. تصویب افزایش قیمت بنزین و تغییر روش پرداخت یارانه ها مهمترین خبرهایی است که این روزها مردم در این باره شنیده اند. 

همه یارانه نمی گیرند

دیروز اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 1393 ، اعلام کردند که یارانه نقدی فقط به خانوارهای نیازمند تعلق می گیرد و در صورتی که خانواده ای بالای از خط درآمدی تعیین شده یارانه نقدی دریافت کرده باشد، جریمه می شود.در واقع یارانه نقدی فقط به سرپرست خانواده های نیازمندی پرداخت خواهد شد که مجموع درآمد آنها کمتر از رقم تعیین شده باشد که البته این رقم را دولت  بر اساس شرایط اقتصادی، تورم و درآمد خانواده تعیین می شود.پیش از این هم از ثروتمندان جامعه خواسته شده بود که به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند تا کار به جریمه نکشد و برای تبلیغ این کار رئیس جمهور در اقدامی نمادین، از دریافت یارانه نقدی انصراف داد تا کمپن داوطلبانه انصراف از دریافت یارانه، کار خود را آغاز کند. این کمپین با مدیریت مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور فعالیت می کند و حالا باید دید پس از رئیس جمهور، چه کسانی به این کمپین می پیوندند.

مدتی پیش یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده بود که 150 نماینده مجلس یارانه  می گیرند و از آنها خواسته بود به صورت داوطلبانه یارانه خود را قطع کنند و انتظار می رود این نماینده ها اعضای بعدی کمپین داوطلبانه انصراف از دریافت یارانه باشند. در جلسه امروز شورای شهر تهران هم دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از همکاران خود خواست به کمپین انصراف از دریافت یارانه ها بپیوندد. دانشور گفت: «امروز این کمپین تشکیل شده و آقای رئیس جمهور نیز به عنوان اولین فردی است که به این کمپین پیوسته. لذا از همکاران عضو شورا می خواهیم با پیوستن به این کمپین، دولت را در مراحل آینده یاری کنند.»با وجود این اظهار نظرها یک منبع نزدیک به دفتر رییس جمهوری این خبر را تکذیب کرد و گفت:«آقای روحانی از آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از پر کردن فرم های مربوطه و دریافت یارانه خودداری کرد و انتشار خبری مبنی بر این که ایشان اکنون از دریافت یارانه انصراف داده است از اساس کذب است.»اواخر ماه دی غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران هم  از ثروتمندان و به خصوص فعالان اقتصادی خواسته بود برای کمک به تولید کشور، از دریافت یارانه نقدی خود به صورت داوطلبانه انصراف دهند تا دولت توان بیشتری برای حمایت از تولید کشور در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها داشته باشد. به گفته او اعضای برخی اتاق های بازرگانی شهرستانهای کشور به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف داده اند.پس از اعلام این خبرها شایعه شده بود که سرپرستان خانوار باید دوباره برای گرفتن یارانه ثبت نام کنند اما غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه گفت که نیازی به ثبت‌نام مجدد سرپرستان خانوار در سامانه هدفمندی برای دریافت یارانه در سال 93 نیست.

یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی دوبرابر می شود

 احمد توکلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ،در یک برنامه تلویزیون تقریبا از تبصره هدفمندی یارانه های دولت یازدهم انتقاد کرد و گفت:«در ابتدا تصور می‌شد دولت یازدهم در هدفمندی یارانه‌ها عاقلانه‌تر عمل کند اما اکنون تبصره‌ هدفمندی دولت که به مجلس ارائه شده تفاوتی با رویه دولت قبلی ندارد.

به گفته توکلی اصرار مجلس بر این است که سه ماه اول سال آینده پرداخت یارانه‌ها به‌شکل فعلی ادامه داشته باشد تا دولت تبصره‌ای را برای اصلاح بیاورد و البته به دولت این اجازه داده شده تا با بررسی گردش مالی افراد، ثروتمندان را شناسایی کند. مسئله ای که مدتی پیش هم مطرح شده بود اما خیلی ها آن را ورود به حریم خصوصی افراد می دانستند اما توکلی می گوید:« ورود دولت برای بررسی گردش مالی افراد ورود به حریم خصوصی تلقی نمی‌شود.هیچ‌کجای دنیا چنین دیدگاهی وجود ندارد. زندگی خصوصی افراد زمانی است که قصد افشای آن را داشته باشیم اما این بررسی ورود به زندگی خصوصی به حساب نمی‌آید.»آنطور که پیداست با تصمیم های جدید ، یارانه کسانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند قطع می شود که به گفته توکلی حدود 24 تا 25 میلیون نفر از این طریق حذف می‌شوند. در عوض بر اساس مصوبه جدید، از سال آینده قرار است یارانه افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند 80 هزار تومان شود یعنی دو برابر یارانه دریافت کنند.

یارانه برای بیکاران

برای یارانه ها تصمیم های دیگری هم گرفته شده است. مثل اینکه به گفته حاجی دلیگانی، 2 هزار میلیارد تومان از درآمدهای هدفمندی یارانه ها صرف بیمه بیکاری می شود. از طرفی برای انضباط مالی بیشتر در بودجه مقرر شد دولت از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، تنها 10 درصد در بخش درآمدی و هزینه ای می تواند جابه جایی داشته باشد.از طرفی براساس بندهای تصویب شده در تبصره 21 ، دولت اجازه افزایش 33 درصدی قیمت حامل های انرژی را دارد و این اختیار را دارد که انتخاب کند کدام حامل به چه میزان افزایش قیمت داشته باشد.که البته گمانه زنی ها نشان می دهد که بنزین حاملی است که گران می شود. مسئله ای که نگرانی مردم را در پی داشته است. احمد توکلی نماینده مجلس هم تایید کرده است که با این کار به مردم و بنگاه ها فشار می آید اما تاکید هم کرده که مردم باید خود را برای شرایط گذار آماده کنند!او گفته است:«با افزایش قیمت حامل‌های انرژی میزان یارانه افزایش پیدا نمی کند و به همین دلیل ما تأکید داریم که اجرای این روش بازنگری شود. در حال حاضر وسط مسیر هستیم، نمی‌توانیم برگشت کنیم، باید با حوصله و صبر در این مدت 5 ماه یعنی تا پایان خرداد دولت و مجلس برای اصلاح قانون همت کنند.»به این ترتیب مردم در سال 93 باید منتظر اتفاقات جدیدی در حوزه یارانه های نقدی باشند. اتفاقاتی که در واقع آغاز گر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست که مسئولیت آن از سوی حسن روحانی به محمد شریعتمداری معاونت اجرایی ریاست جمهور سپرده شده است. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مجتبی-شیراز: 1392/11/909:03:02،
71
43
اگه درست اجرا باشه خیلی خوبه هر چی بدبختی بود از همین یارانه ها بود کاش خدایا هیچوقت یارانه رو نیافریده بودی
kaaj: 1392/11/909:04:46،
80
12
با این همه سرمایه در کشور به هر نفر 45 هزارتومان میدین این همه سر وصدا میکنین پول یک قبض هم نمیشه به بهانه دادن یارانه همه چیز و گران کردین اقا قطعش کنین بگذارین مردم یه نفس راحت بکشن .این همه منت هم نگذارین.با این همه گرانی تازه به کارمان هم نمی اد اب که از سر گذشت پس فرقی هم نداره .اقا خیر نخواستیم شر مرسان.
فاز : 1392/11/909:08:08،
54
14
لطفا بفرمایید این فازها کی تمام میشه از این می ترسم که عمر من تمام بشه و این فازها تمامی نداشته باشه چون با فشاری که از فاز اول تحمل کردم جوانی من در استرس اجرای این فازها بعدی از بین رفت
REZA BATISTA: 1392/11/909:20:01،
121
14
اجرای فاز دوم یعنی گرانی بیشتر و بیشتر..............
بابا شما تو فاز اول موندین و میگین بودجه واسه تامینش ندارین!!!!!!!
فرزاد: 1392/11/909:33:54،
42
11
همین الان متوجه شدم که یه نفر به همه نظرات یه منفی داد ! اینجوریه مملکت ما که بعضی ها از ابراز ناراحتی مردم عصبانی میشن . چون اگر همدرد بودن همصدایی میکردن . ای یارانه توهین آمیز !!!
ایرانی: 1392/11/909:42:24،
44
12
در زمانی قیمت سوخت می تواند بر مبنای فوب خلیج فارس تعیین گردد که مسئولین کشور توان ثابت نگه داشتن قیمت ارز را داشته باشند. در حالیکه گروه زیادی از مردم با ارز هزار تومانی و تورم سه سال قبل نیز مشکلات معیشتی داشتند، در این اقتصاد ورشکسته و در این دور باطل چه تضمینی هست که یک شبه قیمت ارز بالا نرود و دوباره سوخت، خودرو و غیره گران نشود.
اهورا: 1392/11/909:43:48،
37
11
اینو شرف و حیثیت مارا بردن زیر سوال؛ ماهی ۶۰۰ حقوق منه یعنی ی نیازمند واقعی ولی نمیخوام صدقه بگیرباشم؛ بخدا آرزو میکنم همین امروز این یارانه ها و این مسخره بازی راجمع کنن‏!‏
ایرانی: 1392/11/909:46:38،
23
11
اگر یک نفر رو صرف داشتن درآمد بالا حذف کردند و بعد از مدتی اون شخص بیچاره شد و درآمدش اومد زیر خط فقر اون وقت چطور میتونه بیاد جزو یارانه بگیر ها؟؟
bahram: 1392/11/911:41:33،
31
9
یعنی تا الان ریس جمهور یارانه میگرفته؟!!!!!!
افرین بر رییس جمهور!!!!!
خودشم: 1392/11/1001:09:25،
13
11
میگن نمیگرفته فقط به طور نمادین انصراف داده
شاهین tehran: 1392/11/911:42:49،
34
13
به جای این کارا بیایید اشتغال ایجاد کنید برای جوانان

این مسخره بازیا چیه؟
یاس: 1392/11/911:52:01،
24
11
بابا هر چی هست مال همین کمیته وبهزیستی هست مردم بیچاره چکار کنن
قلی: 1392/11/916:40:00،
15
23
روحانی نکن آه مردم آخر یه روز دامنتو میگره بسه از این بیشتر گرانی نمی خواهیم.از این ور رفتی گاز و آب و برق و بنزینو گرون کردی از اون ور به جای دو برابر شدن یارانه داری اونم میگری.صد رحمت به احمدی نژاد با اون همه تحریم که بود سر حرفش بود...روحانی جون برو یه دور حرفاتو مرور کن دولت اعتدالت این بود.
رضا: 1392/11/919:25:07،
19
19
صدرحمت به پدر احمدی نژاد با آن همه تحریم ها وپافشاری با حق انرژی هسته ای بنزین با 700تومان ویارانه همه مردم پرداخت کرد وهیچ وقت نگفت خزانه خالی است وهمه حق وحقوف کارمندها سر ماه پرداخت می شد یادش بخیر
خودشم: 1392/11/1001:11:30،
18
10
با استقراض از بانک مرکزی جبران کردن کسری بودجه یعنی برداشتن از جیب مردم چون بانک ها همون پولو با وام دادن 5برابر میکنن میشه افزایش نقدینگی بدون رشد اقتصادی متناسب نتیجش هم تورم 40 درصدیه!
ذلسوخته: 1392/11/922:28:41،
16
7
مشکل اساسی نوبخت است این تز ها را نوبخت می دهد میلیاردری که نمی داند فقر چیست .
امیر: 1392/11/1117:59:35،
10
8
یارانه حق همه مردم ایران است وقطع آن جهت عده ای بی عدالتی وغیرشرعی می باشد واز دولت تدبیر وامید بعید است وباعث نارضایتی شدید مردم می گردد وبهتراست یارانه فقط به افرادتحت بوشش کمینه امداد وبهزبستی بدهند ولی قیمت هارا افزایش ندهند که باعث تورم شدید وافزایش نقدینگی ونهابت بدبختی ملت میگردد
دلذا: 1392/11/1519:27:53،
9
12
کشوری که روی نفت خوابیده باید بنزینش 1000تومن بشه
خدا به امید تو : 1392/12/1110:38:42،
12
30
سلام خسته نباشید
پدر من 72سال سن داره هنوز داره کشاورزی میکنه نه بیمه نه حقوقی داره حالام که یارانه هااینجوری هنوز 2فرزند دم بخت داره ثروتمندان جامعه انصراف بدن تا یه مقداری عدالت برقرار بشه ؟ یا علی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار