کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار گران در راه است یا ارزان ؟

کدخبر:۳۲۶۰سه شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۰:۳۱۶۵۰۶ بازدید

انتخاب رقم 2650 تومان برای نرخ ارز، با توجه به جهش انجام‌شده طی یک سال و نیم گذشته و نیز ثبات نرخ ارز آزاد طی شش ماه گذشته، می‌تواند رقم مناسبی در بودجه‌ی 93 باشد و به عبارت صحیح‌تر، از نظر اقتصادی، شرایط برای چنین نرخی مهیاست.

مسائل اساسی پیرامون نرخ ارز در شرایط فعلی اقتصاد ایران مسئله‌ی مهمی که اکنون اقتصاد ایران در مورد مدیریت نرخ ارز با آن مواجه است، این است که آیا زیرساخت‌های لازم برای دلار ۲۶۵۰ تومانی که دولت در لایحه‌ی بودجه‌ی پیشنهادی خود به مجلس شورای اسلامی ارائه نموده است، وجود دارد؟ آیا سیاست تک‌نرخی نمودن ارز در شرایط فعلی امکان‌پذیر است؟

تأثیر توافقات سیاسی در خصوص مسئله‌ی هسته‌ای و توافقات ژنو بر قیمت دلار چیست؟ چه میزان از کاهش قیمت دلار ناشی از توافقات است؟ در صورتی که مذاکرات به شکست بینجامد، سرنوشت دلار چه خواهد شد؟ به عبارت کامل‌تر، با توجه به شرایط موجود کشور، نرخ ارز باید در چه مسیری هدایت شود تا منجر به خروج اقتصاد از شرایط بسیار سخت تورم و رکود فعلی شود؟

پاسخ به سؤالات فوق از یک طرف نیازمند شناخت الزامات نظام‌های ارزی مختلف و نقاط قوت و ضعف هر کدام و نیز شناخت شرایط فعلی جامعه، خصوصاً توجه به تأثیرات انکارناپذیر مذاکرات ایران با کشورهای ۵+۱ بر نرخ ارز بازار آزاد و نیز تعیین مسیر بهینه‌ی نرخ ارز ضمن توجه به پیامدهای ناشی از مدیریت نرخ ارز و تعیین اهداف سیاست ارزی کشور است.

برخی کارشناسان اقتصادی نیز نه تنها قیمت اسمی کنونی ارز را بالا عنوان ننموده، بلکه معتقدند با توجه به منطق ضرورت تعدیل بهای ارز به میزان تفاوت نرخ تورم موجود در کشور با تورم جهانی، طی دو دهه‌ی گذشته، نرخ واقعی ارز همواره روند کاهشی داشته است.

برخی کارشناسان اقتصادی حتی تا پنجاه درصد از نرخ اسمی کنونی ارز را ماحصل سفته‌بازی موجود در بازار ارز، به تبع جو روانی کنونی جامعه و به تعبیری ناشی از آینده‌هراسی از اقتصاد ایران و بین‌الملل تلقی می‌نمایند که این خود نیز به تبع مسئله‌ی هسته‌ای ایران شکل گرفته است. این کارشناسان هرگونه مشروعیت بخشیدن به قیمت جاری ارز با استدلال ثبات و حرکت به سوی تک‌نرخی شدن ارز را چیزی جز پذیرش سهم رباخوارانه و دلالی در قیمت ارز نمی‌دانند.

بر اساس این تفکر، تغییرات قیمتی ایجادشده در نرخ ارز که از نیمه‌ی دوم سال ۱۳۹۰ آغاز گردید، مبنایی جز سفته‌بازی نداشته است. در این نگرش کلی که البته طیفی از دیدگاه‌ها را شامل می‌شود، استدلال اساسی آن است که در سازوکار تعیین نرخ ارز در بازار ارز ایران، همواره عمده‌ترین عرضه‌کننده‌ی ارز، دولت بوده و هم‌زمان عمده‌ترین متقاضی ارز نیز دولت بوده است. لذا هم از جانب عرضه و هم از جانب تقاضا، به نحو محسوسی دولت انحصار (انحصار ناقص) دارد.

از طرفی نیز سیاست‌های تعیین نرخ ارز کاملاً در اختیار دولت است. لذا هر نرخ ارزی که ماحصل خروجی این مدل هست نیز نرخ ارزی است که دولت تعیین نموده است. یا اینکه حداکثر بیان می‌شود که دولت محدوده‌ی تغییر نرخ ارز را کنترل و مدیریت می‌نماید. لذا با این مقدمه می‌توان استدلال نمود که تغییرات قیمتی ارز که از نیمه‌ی دوم سال ۹۰ آغاز گردید، مبتنی بر سیاست‌های دولت وقت و با هدایت آن انجام پذیرفته است.

در مقابل نیز برخی کارشناسان اقتصادی نه تنها قیمت اسمی کنونی ارز را بالا عنوان ننموده، بلکه معتقدند با توجه به منطق ضرورت تعدیل بهای ارز به میزان تفاوت نرخ تورم موجود در کشور با تورم جهانی، طی دو دهه‌ی گذشته، نرخ واقعی ارز همواره روند کاهشی داشته است و افزایش‌هایی که در مقاطع چندساله در خصوص نرخ ارز انجام پذیرفته صرفاً در راستای واقعی‌تر نمودن نرخ تعادلی ارز بوده و فقط بخشی از روند کاهشی نرخ واقعی ارز را کُند نموده است.

بر اساس این دیدگاه، عامل اصلی در روند افزایشی واردات و به تبع آن افزایش رکود در بخش تولید نیز کاهش مدام نرخ واقعی ارز بوده است. این وضعیت نه تنها برای اقتصاد کشور مضر نیست، بلکه به صورت بالقوه می‌تواند منجر به رونق تولید و ارتقای شاخص اشتغال با تحریک بخش صادرات گردد.

این کارشناسان رشد شاخص بورس ایران و خصوصاً شرکت‌هایی را که دارای محصولات صادراتی هستند، ذیل این استدلال که افزایش نرخ ارز منجر به تقویت قدرت رقابتی شرکت‌های داخلی شده است، تفسیر می‌نمایند.نکته‌ی بسیار حائز اهمیت در این میان، اشتراک نگرش تیم اقتصادی سال‌های پایانی دولت دهم و تیم کنونی اقتصادی دولت یازدهم، در پذیرش رویکرد فوق است.

براساس این دیدگاه، وجود فاصله‌ی معنادار میان نرخ ارز رسمی اعلامی بانک مرکزی (مبادله‌ای) و نرخ ارز آزاد، همواره طی سال‌های گذشته، علاوه بر آنکه موجب دامن زدن به فضای سفته‌بازی گردیده، عملاً باعث توسعه‌ی فضای رانتی و فساد اقتصادی و هدررفت منابع ارزی کشور به عنوان یکی از ابزارهای توسعه‌ی نظام تولیدی کشور گردیده است؛ به گونه‌ای که در سال‌های اخیر، حجم قابل ملاحظه‌ای از سرمایه‌های افراد، شرکت‌ها و حتی برخی دستگاه‌های دولتی و عمومی، به جای آنکه در خدمت تولید و اشتغال و تقویت شاخص‌های اصلی اقتصاد باشد، وارد بازار ارز شده و باعث گردیده که ارز، خارج از کارکرد واقعی خود، به عنوان کالایی سرمایه‌ای مورد توجه قرار گیرد. بگذریم از آنکه بسیاری نیز به دلیل عدم آشنایی با سازوکارهای موجود در این بازار، بخش عظیمی از سرمایه‌ی خود را از دست داده‌اند.

در خصوص تعیین نرخ ۲۶۵۰ تومان برای ارز در لایحه‌ی بودجه‌ی ۹۳، توجه به نکات ذیل ضروری است.

اولاً طی سال‌های گذشته، به دلیل عدم تعدیل نرخ ارز، با توجه به تفاوت نرخ تورم داخل و خارج، جهش قیمتی انجام پذیرفت که از نیمه‌ی دوم سال ۹۰ آغاز گردید و در نیمه‌ی اول سال ۹۲ در حدود قیمت ۳۰۰۰ تومان (به دلایل مختلف) تثبیت گردید. این را می‌توان در راستای واقعی‌تر شدن نرخ ارز بر اساس مختصات اقتصادی کشور تعریف نمود. لذا تعیین نرخ ۲۶۵۰ تومان در بودجه‌ی سال ۹۳ به نظر دارای منطق اقتصادی است.

ثانیاً با توجه به دوره‌ی نسبتاً طولانی‌ای که دلار بازار آزاد در حدود ۳۰۰۰ تومان تثبیت گردیده است (در شش‌ماهه‌ی گذشته، در مقایسه با تغییرات زیادی که طی دوره‌ی یک‌ سال و نیم اخیر داشته است)، به نظر می‌رسد جو روانی موجود در جامعه نیز به نوعی دلار رسمی حدود ۲۴۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان را پذیرفته باشد.

نکته‌ی بسیار مهم، ثبات ایجادشده طی شش ماه گذشته حول دلار ۳۰۰۰ تومانی است که ارزش فوق‌العاده‌ای جهت هرگونه فعالیت برای فعالان اقتصادی و برنامه‌ریزی برای سیاست‌گذاران اقتصادی دارد. شاید بتوان اهمیت ثبات موجود را بیشتر از دوره‌ی طولانی تثبیت قلمداد نمود. بنا بر دلایل فوق، می‌توان بیان نمود که بستر لازم برای تعیین نرخ ۲۶۵۰ تومان برای ارز در بودجه‌ی سال ۹۳ فراهم است.

نکته‌ی بسیار مهم در تحلیل نرخ ارز ۲۶۵۰ تومانی در بودجه‌ی سال ۹۳ آن است که نمی‌توان و نباید این نرخ را بدون در نظر گرفتن شاخص‌هایی نظیر صادرات روزانه‌ی یک میلیون و چهارصد هزار بشکه نفت و قیمت متوسط ۱۰۰ دلار برای هر بشکه (در مقایسه با صادرات یک میلیون و سیصد هزار بشکه‌ای روزانه در سال ۹۲ با قیمت متوسط ۹۵ دلار) تفسیر و تحلیل نمود. بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که این ارقام در بودجه‌ی ۹۳ (میزان صادرات و قیمت فروش هر بشکه) به صورت خوش‌بینانه‌ای پیش‌بینی شده است و برخی، بودجه‌ی سال ۹۳ را بین ۲۵ هزار تا ۱۳۵ هزار میلیارد تومان دارای کسری پیش‌بینی می‌نمایند.

به هر حال، در صورتی که مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۵+۱ با موفقیت انجام پذیرد، قطعاً از نظر قیمتی، تأثیر منفی بر قیمت هر بشکه نفت خام خواهد داشت و به احتمال بسیار زیاد، متوسط قیمت واقعی سال ۹۳ هر بشکه نفت خام کمتر از متوسط ۱۰۰ دلار کنونی خواهد بود و این به معنی کسری بودجه است. در صورتی که مذاکرات مذکور با توفیق همراه نباشد و در حدی به شکست بینجامد، عملاً امکان صادرات و فروش نفت با مشکل مواجه خواهد شد و این نیز مفهومی جز کسری نخواهد داشت.

در صورت وقوع این سناریو، مشکل مهم دیگری که ایجاد خواهد شد، شروع افزایش مجدد نرخ ارز در بازار آزاد و به تبع آن، ایجاد فاصله‌ی مجدد بین نرخ ارز رسمی کشور (مبادله‌ای) و ارز بازار آزاد خواهد بود که تبعات خاص خود را خواهد داشت. البته توجه به این موضوع ضروری است که فرآیند مذاکرات در حال انجام، به شدت پیچیده بوده و به نوعی هر گونه تصمیم‌گیری در این شرایط، ویژگی‌های تصمیم‌گیری در شرایط تعارض را داراست؛ به گونه‌ای که با اتخاذ هر تصمیمی از سوی ایران، طرف مقابل سعی می‌نماید شرایط خود را به هر نحو ممکن دیکته نماید. لذا در شرایطی که طرفین براساس مقتضیات تصمیم طرف مقابل واکنش نشان می‌دهند و این کنش و واکنش در محدوده‌های زمانی بسیار کوتاه دارای تلورانس زیادی است، به راحتی نمی‌توان در مورد آینده قضاوت نمود.

در صورتی که روند آتی مذاکرات مثبت نباشد، می‌تواند منجر به افزایش شکاف میان نرخ ارز بازار آزاد و نرخ ارز رسمی ۲۶۵۰ تومان گردد که این امر نیز خود باعث تضعیف سیاست تک‌نرخی شدن ارز خواهد شد.

در مجموع می‌توان بیان داشت که انتخاب رقم ۲۶۵۰ تومان برای نرخ ارز، با توجه به جهش انجام‌شده طی یک سال و نیم گذشته و نیز ثبات نرخ ارز آزاد طی شش ماه گذشته، می‌تواند رقم مناسبی در بودجه‌ی ۹۳ باشد و به عبارت صحیح‌تر، از نظر اقتصادی، شرایط برای چنین نرخی مهیاست.

اما بررسی روند مذاکرات هسته‌ای انجام‌شده میان ایران و کشورهای ۵+۱ خصوصاً از ابتدای آذرماه سال جاری تاکنون (اواخر دی‌ماه) نشان می‌دهد که هرچند طرفین مذاکرات به جمع‌بندی و بیانیه‌ی مشترکی دست یافته‌اند، اما ضمن برداشت‌های مختلف از توافق انجام‌پذیرفته، یکدیگر را به نقض تفاهم صورت‌گرفته و بعضاً کارشکنی در اجرای مفاد توافقنامه متهم می‌نمایند.

لذا آینده‌ی این مذاکرات چندان خوش‌بینانه به نظر نمی‌رسد. لذا در صورتی که روند آتی مذاکرات مثبت نباشد، می‌تواند منجر به افزایش شکاف میان نرخ ارز بازار آزاد و نرخ ارز رسمی ۲۶۵۰ تومان گردد که این امر نیز خود باعث تضعیف سیاست تک‌نرخی شدن ارز خواهد شد. بنابراین می‌توان بیان داشت که با توجه به شرایط موجود، حرکت به سمت تک‌نرخی شدن ارز حداقل تا تعیین تکلیف مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱ امکان‌پذیر نیست.

شاید بتوان نظر کارشناسانی را که معتقد به خوش‌بینانه بودن بودجه‌ی ۹۳ هستند، ذیل دلایل فوق تفسیر نمود. اما در صورتی که مذاکرات روند مثبت خود را طی کند، به نظر می‌رسد که نرخ ارز ۲۶۵۰ تومان، نرخ مناسبی باشد. لذا تلاش دولت برای آرامش بخشیدن به فضای روانی موجود در جامعه و نیز پرهیز از دامن زدن به جنجال‌های پیرامون مذاکرات هسته‌ای را، که توسط برخی کشورهای طرف مذاکره، نظیر آمریکا و فرانسه صورت می‌پذیرد، می‌توان در این راستا تفسیر نمود؛ چراکه دولت به تبعات اعلام شکست مذاکرات در حوزه‌ی اقتصاد داخلی واقف است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هوشیار: 1392/11/813:54:23،
111
22
اگر چوب لای چرخ گذاران داخلی اجازه بدن شاید اوضاع روبراه بشه اما حیف که.... ایران جیب دست رو دلمون نذار که خونه
استاد: 1392/11/814:24:26،
22
29
برای حساب روز شمار ارزی کدوم بانک یا موسسه بیشترین سود رو میده ؟ اگر کسی اطلاعات داره خوشحال میشم بدونم .
ملا نصرالدین: 1392/11/814:57:29،
19
35
لطفا دوستان صاحب نظر ( ترجیحا دارنده دلار !) قیمت خودشون رو پیش بینی کنن :
رسول : : 1392/11/814:57:52،
15
53
قیمت : 2720
حسن: 1392/11/816:10:11،
28
22
اگه دلار بیاد پایین یک جماعت طالب خریدشن .جی بهتر از دلار ارزون تو این گرونی وقتی کف قیمت خرید کنی دیگه ضرر نمیکنی .من خودم میرم هرجی ریال دارم دلار ارزون میگیرم
حميد: 1392/11/816:35:13،
27
22
فعلا بحثش به ظاهر داغه ولي به احتمال ٩٠٪ دلار بودجه روي ٢٩٠٠٠ ريال (نه ٢٩٠٠) بسته ميشه و به مناسبت ٢٢ بهمن اعلامش ميكنن.
اون موقع بيا اينجا منفيهايي كه دادي و پس بگير
باشه ؟
علی: 1392/11/817:26:01،
14
18
موسسه مالی اعتباری توسعه بالاترین سودو میده
تقی: 1392/11/813:57:19،
51
40
قیمت دلار سال آینده در بودجه قطعی نیست بلکه بازه 2450 تا 2650 هست .

من فکر میکنم دلار قاعدتا باید با ارقام فوق 100 تومن فاصله بندازه - یعنی 2550 تا 2750 .
استاد : 1392/11/813:57:44،
50
66
دلار تا 2700 میاد پائین .
افشین: 1392/11/813:57:57،
36
22
ایران جیب امروز کلا داری خبرای خوبی بهمون میدی
بابا این چه وضشه
کویر: 1392/11/814:12:09،
66
22
مرگ بر دشمنان داخلی
امیری: 1392/11/815:58:20،
43
21
چرا همش مرگ بر فلان و بهمان
یه بار هم بگیم زنده باد آزادی و آرامش
زنده باد پیشرفت
زنده باد: 1392/11/819:30:02،
37
16
راس می گه بابا، زنده باد گرانی بنزین، زنده باد گرانی نان، زنده باد حذف یارانه بدبختها، زنده باد بابک زنجانی، زنده باد اختلاس، زنده باد تورم درصدی، زنده باد پراید میلیونی..........وای خسته شدم!
میزان: 1392/11/814:21:58،
30
36
مرد حسابی عجله برای خرید چیه مگه دلار سبزیه که مردم عجله کنن یا نکنن دلار برا تولید مصرف بشه قطعا تا3200میاد بالا مگه اینکه تولیدی تو کار نباشه
سهراب: 1392/11/816:20:40،
25
14
یه کم توضیح بده ببینیم چه ربطی به تولید و بالا رفتن دلار هست ؟
ملا نصرالدین: 1392/11/814:22:38،
31
26
دلار ارزون میشه اگر سیف بی تدبیر بذاره ...!

قبلیه که بد محاسبه گر بود باز بهتر بود !
حواله سنگین ارزی : 1392/11/814:25:26،
28
33
دلار تا 2600 میکشه پائین .
pooya: 1392/11/912:26:10،
17
13
یه چیزی بگو بگنجه. زیر قیمت بانک مرکزی که دیگه نمیاد مرد حسابی
جواب pooya : 1392/11/914:29:39،
19
9
شما هنوز جوانی عمو - بانگ مرکزی نرخ رو 2450 تا 2650 قیمت گذاری کردی یعنی منعطف !
مینونه حتی تا 2550 هم بیاد پائین اگر شاخص های اقتصادی مثبت و رو به رشد باشن .

دست به دعا بردار که جوونیو دل پاک بلکه قبول افتد !
رضا: 1392/11/814:27:12،
58
26
دلارو نمي تونند بيارن پايين به محض اينكه به كف ميرسه مردم هجوم ميارن به خريد دوباره بالا ميره
mgh: 1392/11/814:27:14،
17
18
تا بوده وعده دادند وگذراندن در تمام دنیا ملت دنیا...
X: 1392/11/814:30:38،
28
19
اگه اختلاف دلار ازاد با مبادله اي 100تومان ميشد كسي نميرفت دنبال دلار مبادله اي /دلار پايين نمياد
محسن: 1392/11/814:34:18،
31
21
دلر مثل طلا و بورس نيست خرج ميشه دلار سال اينده روند افزايشي داره
مهدی: 1392/11/814:36:00،
21
20
توافق نامه ها فقط کاغذه
واردات: 1392/11/814:36:03،
39
40
اگه بازرگان بوديد متوجه مي شديد دلار پايين نمياد
امير : 1392/11/815:03:51،
23
18
من بازرگان نيستم و با حرف شما موافقم چون يه حسي به من ميگه كه اگه توافقي هم صورت بگيره و دولت بتونه دلار وارد مملكت كنه، مبلغ دلار زير 2800 نمياد شايد هم تو محدوده 3000تومان در حال نوسان باشه(تا يكي دو سال)
نوید: 1392/11/814:38:25،
23
18
مطلبو نخوان چون در ایران چیزی به عنوان منطقو دلیلو این طور چیزا وجود نداره!!آدم های فرصت طلب که از عرب جماعت بدترن کار خودشونو انجام میدن!
عمو: 1392/11/814:42:58،
20
20
عمو دلت خوشه بند ناف منو با بنجامین فرانکلین بریدن دارم می گم همین ارز مبادله ای مسافرا حج که 200 300 تا بیشترم نمی دن با 6 درصد کارمزد و 6 درصد مالیات افزوده(سال 93 میشه 7 درصد) تقریبا 2800 میفته یعنی کف بازار که کمش 50 تابالا این نرخه 2850. 2880 رو دیدین من نامحدود خریدارم
تقی : 1392/11/816:21:49،
24
22
برو دلار فروش اینجا تبلیغ خرید نیستا برو میدون فردوسی
محمدرضا: 1392/11/814:44:49،
29
18
آقا دلم تنگ شده واسه دلار 900 تومنی !!! باو 3 برابر شده یعنی گوشی میخوای بخری 720 دلار هست میشه 2 میلیون و صد !!! قبلا همین گوشی میشد 640 هزار تومن :|
امير : 1392/11/814:57:57،
64
22
اگر هم دلار روي 2500-2800 نگه داشته بشه باز حالت دستوري داره و بعد از چند سال (3-4 سال) پرش خواهد داشت. مگه ميشه ريال هر سال حداقل 20 درصد افت (تورم ) داشته باشه ولي دلار ثابت باشه؟ (تجربه اينو نشون ميده)
شاهین tehran: 1392/11/815:21:52،
15
13
اگه عرضه دلار در بازار زیاد بشه مسلما با توجه افزایش عرضه شاهد ثبات قیمت دلار خواهیم بود. افزایش عرضه دلار منوط به افزایش ارزش نفته. اگه نفت ایران رو با دلار بخرند صد در صد دلار نرخش ثابته. ولی متاسفانه در چند ماه اخیر مبادله نفت با کالا انجام میشه. یعنی در قبال فروش نفت، کالا تحویل میگیریم. این خودش باعث نوسانات منفی ارز میشه.
دکتر روحانی: 1392/11/815:28:04،
21
34
ای ملت ایران به زودی تمام مشکلات حل می شود.
یاروو: 1392/11/816:29:15،
27
14
دلار از این پایین تر نمیاد چون در آمد دولت پایین میاد اخه یک لحظه فکر کنید میفهمید دوستان عزیز این همه که دولت داره دست و پا میزنه که یارانه نگیرید یا بنزین رو گرون کنند برای اینه که دولت پول کم اورده و دلار حالا حالا ها این قیمت میمونه
غلام: 1392/11/818:13:50،
20
13
به دلیل اینکه بسیاری از نمایندگان مجلس و گروههایی مافیایی اقتصاد دلار 3600را خریده اند اجازه پایین امدن نرخ ارز را نمی دهند
در ایران نیز دولت بی اراده هست.
حمید: 1392/11/818:24:55،
18
13
عزیزان تا زمانی که دوستان والا مقام ته جیبهایشان را ندوزند اوضاع ما مردم خوب نمیشه خدا کنه ته جیب ها دوخته بشه
فرشید: 1392/11/821:08:43،
22
15
در اروپا حفوق کارگر 3400 دلار است نه نفت دارند و نه معدن آنها کارشناس اقتصادی دارند از دانشگاه های معتبر . ما چی داریم ؟!دلال ارز میشه کارشناس اقتصاد .دلال ماشین میشه کارشناس خودروایران جیب وقتی نقل فول میکنی یک کارشناس اقتصادی یا یک کارشناس خودرو ذکر کنید نام و میزان تحصیلات و دانشگاهی که تدریس میکنه
اسفندیار: 1392/11/822:04:16،
18
17
صراف بشین تا بیاد پایین
عمرن که تو صراف باشی
محمد: 1392/11/900:01:13،
13
12
دلار کیلویی چنده پدر بازار رو در آوردید یک دونه جنس فروش نمیره و همش ضرر بیچاره شدیم رکود داره همه چی رو نابود میکنه
X: 1392/11/902:40:26،
18
14
هنوز تحريميما چقدر دولت ميتونه تزريق كنه ؟ يه روز مردم جمعش ميكنن اگه دلار بشه 2600 هر چي سر مايه دارم تبديل به دلار ميكنم زمان احمدي نژاد دلار تا 2600 پايين اومد اما بعد از چند هفته شد 4050حالا كه دولت تدبير داريم حداقل 500 تومان بالا ميره
حسين: 1392/11/902:55:20،
20
12
نميدونم مردم فقط با دلار زندگي ميكنن يا با اب برق گاز گوشت ميوه و......./گول خورديد اينقدر گفتيد دلار كه دولت ذهنتونو كشيد به سمت دلاره ارزون!اما چيزاي مصرفي روزمره تون رو به افزايشه مانند مرغ ماهي ميوه گوجه خيار و.......من نميدونم با اين ها شكم زنو بچه تونو سير ميكنيد يا با دلار؟!!!!!!!
صراف.: 1392/11/903:06:38،
15
37
حالا میبینیم که شاید به 2500 هم برسه
بشرطی که مردم بخوان و متحد بشن،نه ماشین نه دلار نه طلا
خریدن فعلا اشتباه محزه،سردار اسفندیار
pooya: 1392/11/912:29:06،
16
12
شما چه صراف با انصافی هستی به مردم توصیه هایی میکنی که باعث ضرر خودت میشه؟؟؟؟؟ جل الخالق
اسفندیار: 1392/11/914:23:30،
11
14
تو صرافی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو اگر یدونه دلار هم تاحالا از نزدیک دیده باشی
تقی: 1392/11/914:30:53،
34
10
ببیر بفروش پویا - تو هنوز جوونی حیفی جو گیر نشو ببر یواشکی ابش کن ....
علی: 1392/11/912:27:01،
26
12
نظراتو میخوندم دیدم هر کی گفته دلار میاد پایین منفی خورده هرکی گفته میره بالا مثبت!!!
جای سواله واسم تو این اوضاع که همه بدبینن به پایین اومدن قیمتا حداقل کسی میگه امیدوارم بیاد پایین بهش منفی ندین مگر اینکه خود شماهایین که منافعت به خطر افتاده
انصاف داشته باشین همه مثل شما رو دلار سرمایه گذاری نکردن برادر من.
رضا : 1392/11/914:33:22،
15
11
قیمت دلار باید بین 1800تا 2000تعیین کنند اگه میخوان به نفع مردم کار کنند اگه ام فقط به فکر رانت خواری خودشونو اطرافیانشون هستند همین 2650 براشون عالیه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار