کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اختلاف با شرکت گاز ترکمنستان به داوری بین المللی ارجاع شد

کدخبر:۳۲۱۶۲چهارشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۰:۴۲۱۳۹۶ بازدید

شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به اطلاعیه وزارت خارجه ترکمنستان در مورد قطع صادرات گاز به ایران اعلام کرد: ایران فرایند ارجاع اختلافات به داوری ...

شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به اطلاعیه وزارت خارجه ترکمنستان در مورد قطع صادرات گاز به ایران اعلام کرد: ایران فرایند ارجاع اختلافات به داوری بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است.

شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به اطلاعیه صادره مورخ ۳ ژانویه ۲۰۱۷ وزارت خارجه ترکمنستان در خصوص قطع صادرات گاز به ایران در اطلاعیه ای تصریح کرد: شرکت ملی گاز ایران فرایند ارجاع اختلافات با شرکت ترکمن گاز به داوری بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است. متن این اطلاعیه به این شرح است: 

  ۱) شرکت ملی گاز ایران در طول سال های اخیر مطالبات جاری و بخشی از بدهی قبلی خود را به شرکت ترکمن گاز که بالغ بر بیش از ۴/۵ میلیارد دلار شده با حسن نیت و از طرق مختلف پرداخت کرده است.

بنابراین آنچه به عنوان بدهی شرکت ملی گاز ایران مطرح است مربوط به سال های تحریم بوده است ضمن اینکه در آن دوره نیز اگر چه امکان پرداخت مستقیم به دلیل تحریم های بین المللی مقدور نبود اما مبالغ قابل توجهی با توافق طرفین در قالب صادرات کالا و خدمات به شرکت ترکمن گاز پرداخت شده و نیز صدها میلیون دلار برای صادر کنندگان کالا و خدمات از طرف شرکت ملی گاز ضمانت نامه صادر شده است.

۲) به موازات مذاکرات در خصوص نحوه باز پرداخت بدهی ها شرکت ملی گاز به علت تخلفات عدیده شرکت ترکمن گاز از مفاد قرارداد ازجمله در کیفیت و کمیت گاز تحویلی که شرکت اخیر را مشمول جرائم مقرر در قرارداد می کند به طور جدی متقاضی مذاکره و تصمیم گیری در این موارد نیز بود که در عمل بدون پاسخ مانده است.

۳) در هر حال شرکت ملی گاز ایران بر این باور است که راه حل اختلافات حقوقی قراردادی و مالی بین این شرکت و شرکت ترکمن گاز در قرارداد به روشنی پیش بینی شده است و دو طرف باید منحصرا از مسیر تعیین شده در آن برای حل اختلافات خود اقدام کنند بر این اساس شرکت ملی گاز ایران همواره در خصوص اختلافات با شرکت ترکمن گاز تنها راه حل را مذاکرات رود در رو دانسته که با توجه به اینکه این رویه به رغم ده ها ساعت مذاکره و پیگیری های مستمر این شرکت تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است لذا شرکت ملی گاز ایران فرایند ارجاع اختلافات به داوری بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است.

۴) لازم به تاکید است که بر اساس مفاد صریح قرارداد شرکت ترکمن گاز حتی در صورت وجود بدهی یا تاخیر در پرداخت مجاز به قطع جریان گاز نبوده و چنین اقدامی نقض آشکار قرارداد بوده و نشانگر این است که شرکت ترکمن گاز در مبادلات بین المللی شریکی قابل اطمنیان نیست.

۵) با توجه به اینکه شرکت ملی گاز ایران بر این باور است که اختلافات مالی وحقوقی مطرح شده صرفا بین دو شرکت ترکمن گاز و شرکت ملی گاز ایران است لذا انتظار بر این است که مقامات محترم سیاسی ترکمنستان اجازه دهند که طرفین در چارچوب مفاد قرارداد و اصول تجاری به مذاکره و حل و فصل اختلافات خود بپردازند ضمن اینکه دخالت وزارت محترم امور خارجه ترکمنستان در دعوای حقوقی بین دو شرکت خلاف صریح مفاد قرارداد موجود نیز است.

۶) موضع رسمی شرکت ملی گاز ایران در خصوص قطع جریان صادرات گاز به وسیله شرکت ترکمن گاز قبلاً در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۷ از طریق تارنمای اینترنتی این شرکت منتشرشده و با توجه به آزادی بیان برای رسانه ها در جمهوری اسلامی ایران شرکت ملی گاز مسئولیتی در قبال سایر مطالب انتشار یافته در رسانه ها در این مورد و صحت و سقم آن ها ندارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حقوقی: 1395/10/1508:55:59،
8
4
سال 1923میلادی دیوان داوری ICC تاسیس شد که همواره در توسعه و تحول داوری بین المللی پیش قدم بوده و ابتکار عمل را در دست داشته است. نقشی که دیوان در این زمینه ایفاء کرده، طیف وسیعی را در بر می گیرد: از زمینه سازی برای پذیرش و گسترش اسلوب داوری به عنوان روشی موثر در حل و فصل اختلافات تجاری گرفته تا ایجاد و تدوین ضوابط و استاندارد های برتر برای مدیریت جریان داوری. به این ترتیب، دیوان داوری ICC در طول زمان همواره یک تشکیلات سازمانی و یک مرجع مورد اعتماد در عرصه داوری بین المللی بوده است.
نیما: 1395/10/1512:29:11،
9
10
"بخشی از بدهی قبلی خود را به شرکت ترکمن گاز که بالغ بر بیش از ۴/۵ میلیارد دلار شده با حسن نیت و از طرق مختلف پرداخت کرده است."

مثل اینه که من به یکی 10 ملیون بده کار باشم با حسن نیت 7 تومنش رو بدم بعد با حسن نیت بقیش رو ندم !
حسن نیت !

آقای روحانی شما که با افتخار از افزایش صندوق ذخیره ارزی حرف می زنی پول گاز ترکمنستان رو بده ملت نمون توی سرما :|
کیانی: 1395/10/1508:59:28،
25
4
ببری مال مسلمان وچو مالت ببرند - بانگ وفریاد براری که مسلمانی نیست . همه این حرفارو شرگکت ملی گازی میزنه که خودش با چند ماه بدهی گاز مشترک هموطن مسلمون بدبخت ندار ایرانی رو تو زمستون قطع میکنه .
بي نام: 1395/10/1510:11:47،
13
3
بنابراین آنچه به عنوان بدهی شرکت ملی گاز ایران مطرح است مربوط به سال های تحریم بوده است ضمن اینکه در آن دوره نیز اگر چه امکان پرداخت مستقیم به دلیل تحریم های بین المللی مقدور نبود اما مبالغ قابل توجهی با توافق طرفین در قالب صادرات کالا و خدمات به شرکت ترکمن گاز پرداخت شده و نیز صدها میلیون دلار برای صادر کنندگان کالا و خدمات از طرف شرکت ملی گاز ضمانت نامه صادر شده است.

بعد دلواپسا ميگن برجام اثري نداشته ، تحريم ها اثثر نداره آره جون مادرتون
فكر: 1395/10/1510:12:06،
14
15
اين تركمنستاني كه واسه ما شاخ شده تا ٢٠٠ سال پيش جزو ايران بوده كه روسيه در زمان فتحعلي شاه قاجار بدون جنگ و خونريزي از ماميگيره
M: 1395/10/1509:17:46،
8
18
آقای عزیز بيخودي گندش نکنید ما کم دشمن نداریم الان همه راهی ترکمنستان میشوند برای حمایت ما هم که جز داد و بیداد تو مجلس و اينور اونور کاری نميتوانيم بکنیم شما به جای اینکه گاز زا بفرستی ترکیه و اينور اونور برسون دست مصرف کننده داخلی اونا که غیر از ما خریداری ندارند بگذار ترشیش را بگیرند
آرش: 1395/10/1509:34:17،
16
13
ما تو گاز تو دنیا دوم هستیم اصلا خنده داره که وارد میکنیم! اونم با قیمت بالا ...کلا همه زورشون به ایران میرسه حتی ترکمنستان که 99 درصد مردم دنیا نمیدونن خوراکیه یا کشور
به آرش: 1395/10/1514:56:59،
5
11
دادا عشق آباد معروفه چی واسه خودت میگی پسردایی من تا همین چن سال پیش فکر میکرد ماشین تو ایران نیس همه با اسب میرن اینور اونور
وطن پرست: 1395/10/1509:27:29،
18
4
مگه اداره گاز ايران بابت گاز از مشترک ايرانيش پول نميگيره؟ پس چرا بهاي گاز رو به طرف ترکمني پرداخت نکرده؟ چرا بايد ما بدهکار باشيم که با ما مثل بدبخت و بيچاره ها رفتار کنن؟ نقد ميگيريد نسيه پرداخت ميکنيد؟ فکر ميکني همه جا مثل کشور خودمونه ديگه نه حسابي و نه کتابي؟ مسئول اين بي انضباطي بايد سریعا" برکنار و با پرداخت بدهي و عرض خواهي از طرف مقابل و مردم کشورمون که به زحمت افتادن حداقل کاري است که ميشود کرد.
مهرداد: 1395/10/1512:24:19،
7
6
از شما هر مترمکعب 70تومان میگیره به اونا 900تومان میده
گلابی: 1395/10/1510:19:58،
25
4
من آخر متوجه نشدم
شما گاز رو از یه کشور دیگه وارد کردین
به قیمتی خیلی بالاتر فروختین به ملت خودتون و پولش رو هم از ملت گرفتین
پس چرا بدهی طرف رو پرداخت نمی کنید؟
ویا اگه بدهی خودتون رو پرداخت کردین و طرف مقابل می خواد دبه در بیاره دیگه چرا هی می رفتینو التماسشون رو می کردین؟ همون اول با یه تهدید جانانه ارجاعشون میداید به دیوان داوری بین المللی

دو دو تا 4تا
تمام
دیگه این بازیهاچیه؟اگه کار بلد نیستید و امور قراردادی و حقوقی رو نمیدونید خودتون محترمانه بزنید گاراژ
آبروی مملکت رو چرا میبرید؟
علی: 1395/10/1513:39:29،
6
3
از بیانیه شرکت گاز ایران دو چیز مهم است اول قبول بدهی. دوم ارجاع به مراجع بین المللی . که با توجه به سابقه چند ماه پیش ا میلیارد دلار خسارت دریافتی ترکیه و خسارت کرسنت امیدی به اینده نیست .وهزینه های قضایی به دوش مردم می افتد
داد بی داد: 1395/10/1514:13:52،
7
3
در کوهای رومشکان گاز بصورت طبیی داره از زمین می آید بیرون ومیسوزه واون وقت شمال کشور باید گاز ازترکمن وارد بکنه کاش صد سال واندی از صنعت نفت می گذشت

گازی: 1395/10/1523:18:59،
2
1
درچندین جای اطراف ایلام کبریت بزنید زمین آتش میگیره خاموش هم نمیشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار