کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خودروهای داخلی را دریابید، خارجی‌ها پیشکش

کدخبر:۳۱۴۵چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۹:۲۰۳۳۲۰ بازدید

در حالی سازمان حمایت به تازگی بر خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی و لغو مجوز واردات توسط اشخاص حقیقی تمرکز کرده است که مشکل خدمات پس از فروش و دیگر مشکلات صنعت خودرو ...

در حالی سازمان حمایت به تازگی بر خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی و لغو مجوز واردات توسط اشخاص حقیقی تمرکز کرده است که مشکل خدمات پس از فروش و دیگر مشکلات صنعت خودرو در داخل همچنان مغفول مانده و متولی ندارد.

در حال حاضر واردات بیش از 50 درصد خودروها به کشور توسط افراد متفرقه و غیرنمایندگی صورت می‌گیرد و 75 تا 80 درصد واردات 3 برند خودرویی در سال جاری نیز توسط افراد متفرقه صورت گرفته و شرکت‌های مادر در این زمینه ضعیف عمل کرده‌اند. در چنین شرایطی 90 درصد محصولات هیوندایی و کیا از طریق غیرنمایندگی‌ها و 100 درصد محصولات تویوتا نیز از طریق افراد متفرقه به کشور وارد شده است. در واقع حدود 5 سال است که به دلیل برخی مشکلات واردات محصولات تویوتا توسط نمایندگی رسمی این شرکت به ایران متوقف  است. این‌ها بخشی از اظهارات رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در چهارشنبه گذشته است. 

سید جواد تقوی در نخستین نشست خبری خود در دولت یازدهم از لغو مجوز واردکنندگان حقیقی خودرو خبر داد. به تأکید تقوی وزارت صنعت، معدن وتجارت به دنبال این است تا به اشخاص حقیقی فعال در حوزه واردات خودرو مجوز ندهد و مجوزهای صادر شده قبلی را هم باطل کند. به‌راستی چرا؟تقوی در پاسخ به این چرا گفته است که عارضه‌ای که برای خودروهای وارداتی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی وارد کشور می‌شود این است که ارایه خدمات پس از فروش درباره این خودروها لحاظ نشده و بر این اساس، سازمان حمایت در سال جاری و سال 1393 روی آن تمرکز بیشتری خواهد کرد.

تقوی ادامه داده که بسیاری از خودروهای وارداتی که از سوی برخی شرکت‌ها به فروش می‌رسند برای ارایه خدمات پس از فروش برنامه خاصی ندارند و مردم بلاتکلیف هستند. بنابراین تاکید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان این است که هر واردکننده اعم از حقیقی و حقوقی فارغ از اینکه چه تعداد خودرو وارد کشور می‌کند، مکلف است براساس آئین‌نامه جدید، تکلیف ارایه خدمات پس از فروش را نیز مشخص کند.او همچنین بر اصلاح آئین‌نامه واردات خودرو تاکید کرده که هم اکنون اصلاح آئین نامه واردات خودرو در دستور کار شورای سیاست‌گذاری خودرو قرار گرفته است و در آن بر ضرورت ارایه خدمات پس از فروش تاکید شده است.

تقوی با اعلام اینکه 70 درصد خودروها توسط افراد حقیقی و شرکتهای فاقد نمایندگی وارد شده که برای خدمات پس از فروش این میزان خودرو در آینده با بحران روبه‌رو خواهیم شد، هشدار داده که به احتمال زیاد واردات خودرو توسط افراد حقیقی محدود شود. تقوی درباره سیاست دولت یازدهم در قیمت‌گذاری کالاها در سال 1393 هم گفته که مطابق برنامه پنجم در کالاهای انحصاری مانند خودرو، دستورالعمل قیمت را شورای رقابت می دهد و به سازمان حمایت ابلاغ می‌کند.


مرگ خوب است اما برای همسایه

هنوز چند روزی از ارائه گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران درباره نتایج تحقیق اندازه‌گیری رضایت مشتریان از فروش خودروهای سواری در 6 ماه اول امسال نگذشته که رییس سازمان حمایت این گونه درباره ارائه خدمات پس از فروش خودروهای خارجی سخن می‌گوید. همگان می‌دانند که تولید و فروش خودرو در ایران در انحصار دو گروه بزرگ خودروسازی سایپا (سایپا و پارس خودرو) و ایران خودرو است.

براساس اعلام این نظرسنجی گروه خودروسازی سایپا (سایپا و پارس خودرو) 593 امتیاز و ایران خودرو 577 امتیاز از کل شاخص رضایت مشتریان از فروش(1000 امتیاز) را گرفته‌اند. این دو شرکت تقریباً نصف امتیاز کل را از سوی مشتریان دریافت کرده‌اند که دلیل پایین بودن این امتیاز، تأخیر در تحویل خودرو بوده است. چنان‌چه قرار است سازمان حمایت اقدامی جدی برای واردات خوردو و نمایندگی‌های آن‌ها انجام دهد بهتر نیست ابتدا به موضوع خدمات پس از فروش خودروهای داخلی رسیدگی کند.

پر واضح است که در این بخش به شدت چالش وجود دارد و خودروسازان داخلی بیشتر در پی تولید و فروش خودرو هستند و از آن‌جاکه مصرف‌کننده داخلی چاره‌ای جز خرید این خودروها و تحمل نبود خدمات پس از فروش را ندارد بنابراین باید با بی کیفیتی آن‌ها بسازد. حال اگر بهانه یکی دو ساله اخیر تولیدکنندگان خودرو را هم به آن اضافه کنیم که مدام تحریم‌ها را بهانه می‌کنند و از نبود قطعه و نقدینگی حرف می‌زنند و از زمین و زمان طلبکار هستند، انتظارشان این است که حق را به آن‌ها بدهند و به به و چهچه کنند که چه خودروهایی تولید کرده‌اند.


چینی‌های استثمارگر

توصیه می‌شود سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان همراه با نظارت و ساماندهی بازار خودروهای خارجی، نظارت بیشتر و ساماندهی خوردهای داخلی را هم در دستور کار قرار دهد. آیا زمان آن نرسیده که مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، شورای رقابت، سازمان حمایت، انجمن تولیدکنندگام خودرو و شورای سیاسگذاری خودرو به این بازی کشدار و طولانی قیمتگذاری خودروهای داخلی پایان دهند و تکلیف تولیدکننده و مصرف‌کننده را روشن کنند؟ چه میران سود در پشت این زمان‌سوزی‌ها و به نفع چه کسانی جابه‌جا می‌شود که صنعت خودرو ایران که درآمد و گردش مالی‌اش قابل مقایسه با خیلی از صنایع و بخش‌های تولیدی کشور نبوده و از آن‌ها کمتر است، این چنین وقت مردم، مسوولان و رسانه‌ها را گرفته است؟

آیا وقت و زمان نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران وزارت صنعت و دست‌اندرکاران این صنعت چنان خالی و بیکار است که تا این اندازه در بوق و کرنای صنعت خودرو می‌دمند؟ آیا از محل چنین بی برنامگی‌ها و فرصت‌سوزی‌هایی نیست که خودروهای چینی با برندها و نام‌ها متنوع روزبه‌روز به تسخیر بیشتر خیابان‌ها و پارکینگ‌های کشور می‌پردازند و از آن سو همان دست‌اندرکاران صنعت خودرو با آنها اتهام بی کیفیتی می‌زنند؟ به طور قطع مصرف‌کننده ایرانی در صورت رضایت از کیفیت و قیمت خودروی داخلی، رغبتی حداقل به خودری چینی نخواهد داشت. در روزگاری که خودروسازان داخلی توان رقابت با چینی‌های استثمارگر را از دست می‌دهند حتما به زعم مسوولان دیگر جایی برای گله از آن‌ها باقی نمی‌ماند.


لطفاً بس کنید

دو ماه دیگر تا پایان سال 1392 باقی مانده است و قرار است در این مدت تکلیف خیلی از چیزها روشن شود. در این مدت باید تعرفه واردات خودرو تعیین شود، قیمت خوردهای داخلی ثابت بماند، واردکنندگان خودروهای خارجی تعیین تکلیف شوند و موضوع قیمتگذاری خودروهای داخلی حل و فصل شود. این چند کار مهم بیش از یک سال است که در میان مسئولان هر یک از این امور دست به دست می‌شود. نه شورای رقابت قبلی در این باره کاری جدی انجام داد و نه سازمان حمایت قبلی و فعلی، در بخش خدمات پس از فروش و نظارت بر کار خودرسازان به جد رفتار کرد.

حال که آرامش نسبی بر آسمان دستگاه‌های اجرایی حاکم شده، پسندیده است تا روسای شورای رقابت، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و معاون اقتصادی وزارت صنعت که ایشان هم در سمت خود ابقا شده به این آشفته بازار تولید و فروش خودرهای داخلی پایان دهند که اگر چنین کنند شاید بتوان آن را یکی از ماندگارترین کارهای دوره فعالیت ایشان در دوره ریاستشان برشمرد. مردم از شما می‌خواهند ابتدا بازار تولید، فروش و خدمات پس از فروش خودورهای داخلی را ساماندهی کنید و سپس یا همزمان با آن برای خودورهای وارداتی برنامه بنویسید و اجرا کنید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رولی: 1392/11/209:17:05،
159
40
من دیگه خسته شدم از اینهمه بی قانونی و بی عدالتی الان 1ساله میخوام یه ماشین بخرم روز بروز خریدن ماشین برام سخت تر میشه حالا برام شده یه ارزو
کیان: 1392/11/209:35:34،
115
37
شمارو به خدا دوباره نیاین بگین ایرانی حقش بهترین ماشینه.

ملتی که نتونه از حق خودش دفاع کنه لیاقتش همون هست و من به شخصه خیلی از مسئولین محترم تشکر میکنم که اجازه میدهند مردم پراید و پژو سوار شوند.

ما مردم ایران بخاطر این لطف مسئولین دستشان را میبوسیم چون اگر میگفتند همینها را هم سوار نشوید ما بازهم میگفتیم چشم!!!
مردم: 1392/11/209:57:45،
140
30
در تمام كشورها اگر با يك خودرو مثل هيوندا مسافرت كنييد مثل كشور آذر بايجان وخودروي شما خراب شود شركت هيوندا در آن كشور به شما خدمات ميدهد حتي اگر اين خودرو از ايران آمده باشد ولي در كشور بي عدالت ما براي اينكه انحصار داشته باشند هيچ كاري نمي كنند.اين آقا بجاي حمايت از اينا جلوي گراني خودروهاشون رابگيره
کامران کاربلد: 1392/11/212:39:11،
38
32
رولی جون برو ماشینتو بخر وگرنه بعد از سال دوچرخه هم نمیتونی بخری
تبسم: 1392/11/215:38:09،
67
37
با توجه به مثبتهایی که به جمله رولی دادن معلوم میشه چقدر ادم ارزو به دل داریم ---واقعا مردم خوش خیال و زود باوری داریم که هنوز منتطر ارزونین
آرش: 1392/11/301:33:01،
26
28
کیان عزیز
اینا همش حرفه
ما ملت شعار و حرفیم
یکیش خودم . من خودم وقتی پای حرف باشه خیلی پر توپ و تشرم ولی پای عمل که بشه کاری از دستم بر نمیاد . 4 تا حرف هم بزنی بازم کارت نشه مجبوری بی خیال بشی .
خودتم به احتمال زیاد همینی . بگو چه کاری برای گرفتن حقت انجام دادی ؟
امیر: 1392/11/209:17:14،
67
33
هر کاری می خوایند بکنید بکنید من که کلا دیگه بی خیال خودرو شدم.
فرهاد: 1392/11/209:24:44،
83
49
هموطنان عزیزم، تحریم نخریدن ماشین رو همچنان ادامه دهید. همه متحد باشیم.
pmf: 1392/11/210:21:03،
62
94
مطمئن باش اگه کسی پول داشته باشه میخره.تحریم چیه.کسی که نیازشه به قیمتش نگاه نمی کنه.پژژو پارس دوگانه سوز هفته پیش 36 میلیون بود.دیروزشده 36.700چرا ما تو خوابیم ؟
ايمان: 1392/11/209:25:10،
44
37
دمت گرم. گل گفتي. ولي اي كاش گوش شنوايي پيدا بشه!
چوپان دروغگوها: 1392/11/209:26:52،
59
27
دیگه به حرف های شما و مسئولان اعتماد ندارم دروغگو ها دروغگوه ها
seven: 1392/11/209:31:20،
90
34
خیال باطل........ خسته نشدید؟
گاهی سکوت بهتر است جون مردم رو به لب رسوندید خلاصه ازما گفتن بود مواظب باشید...
خسته: 1392/11/209:56:03،
49
22
جیبهایی که هرگز پر نمی شود، گوشهایی که هرگز نمی شنوند.
محسن: 1392/11/209:32:09،
70
42
فقط یه کلام "تحریم خودروی صفر داخلی تا نابودی و صفر شدن تعرفه واردات"
وحید : 1392/11/209:33:43،
38
24
آقای تقوی اول بفکر خدمات پس از فروش خودروهای داخلی باش اگه تونستی حل کنی بعد برو سراغ وارداتیها
افزودن دیدگاه: 1392/11/209:35:58،
65
30
1-بر همگان واضح و مبرهن است که طبق اولین اصل جهان شمول انحصار باعث رانت و فساد میشود..!!!
2- هر خودرویی که ساخته میشه از زیر بوته که بیرون نمیاد از همون کارخونه ای بیرون میاد که خدمات پس از فروششم تضمین کرده..من به هر طریقی خودرو را وارد کرده باشم نمایندگیش در ایران باید سرویسها و خدمات اون کارخانه را ارائه دهد..مسخره کردین مردم رو؟
حسین: 1392/11/209:52:35،
38
33
واقعا بی قانونی است شورش و در آوردن خودرو یی که تو مرداد ثبت نام کرده بودم باید اواخر آذر می داند شد اواسط دی بعد الانم که رسیده به بهمن هیچی که هیچی واقعا که
محمد/ : 1392/11/212:19:27،
38
27
اگه ناراحتی برو ازشون شکایت کن پولت با سودش ازشون بخواه اگه تمام مردم این کارو بکنن شرکتای خودرو ساز اینقدر پرو نمیشن
مردم ایران لطفا ماشین 0 نخرین یه کم برای خودتون احترام قائل بشین !
حسین: 1392/11/209:54:00،
39
64
لا اقل یا جریمه دیرکردش را بدن یا اینکه کل پول را برگردانند ( ایران خودرو )
حسین: 1392/11/209:55:38،
41
37
نه اینکه کل پولو هم بگیرند و سنسور موانع عقب روش بزارند که 90 تومان بیشتر نیست بگیرن 150 هزار تومان
حسین: 1392/11/210:05:24،
58
29
کیا حاضرند بریم دم کارخانه ایران خودرو اعتراض کنیم پاسخ دهید ؟
محمد: 1392/11/210:11:46،
59
30
جناب اقای تقوی بنده خودرو پراید۱۳۲ درخردادماه امسال برای تحویل شهریور ۹۲ ثبت نام کردم حالیه دومین روز بهمن ماه است هیچ خبری از تحویل خودرو نیست که نیست ! شما را به خدا سنگ مصرف کننده رابه سینه نزنید خوتان می دانید از دست امثال شما مشکل مردم حل نخواهد شد!!!!!
وحید : 1392/11/210:50:38،
35
33
اینقد موجب نارضایتی مردم نشید چون به صلاح شما وکشور نیست.ازما گفتن...
وحید : 1392/11/210:50:39،
57
27
اینقد موجب نارضایتی مردم نشید چون به صلاح شما وکشور نیست.ازما گفتن...
تبریزی: 1392/11/210:53:05،
53
54
اقای تقوی تو ایران گارانتی یعنی دعوا و اعصاب خورد کردن و درد سر برا خود،نن اگه ماشینم خراب شد قطعاتش فراوان تو بازار هست و تعمیر کار هم همینطور ،شما این جوری از ما حمایت نکن ،خودت هم خوب میدونی که با این کار چه رانتی درست میکنین برا شرکتهای بزرگ و بعدش کنترل بازار توسط اون بی رحمها،خواهشن . . .
Saeed: 1392/11/212:42:43،
38
24
فكر نكنم تا حالا كسى بدليل شكايت از گارانتى خودرو وارداتى به دادگاهى يا مسئولى شكايت برده باشد ولى تا هزاران شاكى از خدمات پس از فروش خودروهاى داخلى وجود دارد، لطفا اگر به فكر مردم هستيد داخلى ها رو سرو سامان بديد، نكنه رسيدگى به خارجيها براتون نان و اب تره و رشوه حسابى از شركتها گرفتين تا واردات رو انحصارى كنيد
مهدی: 1392/11/213:06:40،
25
32
روحانی متشکریم !!!!
سید: 1392/11/214:59:48،
25
36
دوستان گلم عزیزانم صبر کنید همه چیز درست میشه دلار 2750 تا اخر سال و خودرو 20 % کا هش جز این هیپچی نبست ..اگه غیر از این باشه روحانی شکست میخوره ..الان هم که دلار کمی رفته بالا بخاطر شرکت نکردن ایران در سوریه ..
ن: 1392/11/216:42:33،
27
25
كي خودرو داخلي ميخره بي كلاس لگن حيف پول بدي خودرو داخلي الان نمايشگاه دارها دارن خودرو وارداتي اقساطي ميدن
حسین: 1392/11/217:12:28،
28
26
در گفته حرف آقا محمد :

اعتراض و شکایت تو ایران بی فایدست مگر اینکه گروهی باشد و یکدل و یکصدا .
ابی: 1392/11/223:38:43،
15
50
بجای اینکه واردات و خدمات بدست شرکتهای انحصاری باشه باید فروش و خدمات بعهده خود تولید کننده خارجی باشه تا همه چی سر جای خودش باشه رانت خواری تموم بشه و این کار با سیاست های خارجی و اقتصادی دولت انجام میشه...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار