کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقتصاد ایران با طعم دلار 3800 تومانی/دلار 4 هزار تومان می‌شود؟

کدخبر:۳۰۷۸۷دوشنبه، ۸ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۰:۵۴۷۶۱۸ بازدید

روزی دلار 3800 تومانی یک رویا بود، اما اکنون یک واقعیت.اقتصاد ایران در آخرین سال دولت روحانی، طعم دلار 3800 تومانی را هم چشید ...

روزی دلار 3800 تومانی یک رویا بود، اما اکنون یک واقعیت.اقتصاد ایران در آخرین سال دولت روحانی، طعم دلار 3800 تومانی را هم چشید؛ بار کسری بودجه پاستور را گویا این روزها استانبول به دوش می کشد.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از مهر، استانبول روزها است که ملتهب است. تابلوهایش برخی روزها قیمت دارند و برخی روزهای دیگر، هیچ. حال پیاده‌روی سنگفرش شده چهارراه استانبول تا میدان فردوسی، قدم‌های جدید و پرالتهابی را به خود می‌بیند. برخی فقط می‌آیند و نظاره‌گر روند رو به رشد قیمت دلار هستند و برخی دیگر، سودای گرانی رویایی ارز را در سر می‌پرورانند؛ همه چیز البته با سکوت دولت، برای هر نوع قضاوتی مهیا است.  


کسری بودجه در پاستور، گرانی در استانبول

برخی می‌گویند که دلار روزهای آرام را دیگر به خود نخواهد دید و شاید هم دیگر از مرز ۳۸۰۰ تومان پایین‌تر نیاید و برخی دیگر هم می‌گویند این تکانه‌ها مقطعی است و نمی‌توان انتظار داشت که صعود پایداری در انتظار دلار باشد؛ گویا دولت هم بدش نمی‌آید نرخ آزاد ارز در بازار رو به افزایش نهد تا بلکه بتواند علاوه بر گرانی ارزهای دولتی، در مضیغه ارزی ناشی از کاهش قیمت نفت، بخشی از کسری بودجه خود را هم جبران کند؛ هر چه باشد او چند ماه دیگر علاوه بر اینکه حقوق و دستمزد و عیدی و پاداش کارکنانش را باید بپردازد، باید فکری هم برای اوراقی کند که بابت بدهی به دست پیمانکاران و کشاورزان و طلبکارانش داده است و تا پایان سال، بخشی از آنها سررسید می‌شود.

این تنها یک گمانه‌زنی است. موضوعی که مطمئنا، دولت به راحتی زیر بارش نمی‌رود؛ اما در گوشه و کنار و کمیسیون‌ها و کارگروهها، زمزمه‌هایش را به خوبی می‌توان شنید. برخی از نزدیکان دولت اکنون می‌گویند که روند ارز بانکی نشانگر اشتیاق دولت به یکسان‌سازی نرخ ارز بوده و البته عدم ورود به بازار ارز در شرایطی که یکی دو ماهی است که دلار کم کم خود را به مرز ۳۷۰۰ تومان و روز گذشته به ۳۸۰۰ تومان رسانده است، نشان از سودای تامین بخشی از بودجه مورد نیاز کشور در ماههای پایانی سال به واسطه تغییرات نرخ دلار است.  

در این میان البته برخی در ذهن سودای دلار ۴ هزار تومانی تا پایان سال را هم می‌پرورانند و البته فعالان اقتصادی بر این باورند که دلار در بودجه سال ۹۶ نیز به دلیل همین نوسانات و عزم دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز که قطعا منجر به افزایش نرخ دلار می‌شود، از سوی دولت در حدود ۳۳۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. البته افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته، علاوه بر احتمال عملیاتی شدن تامین کسری بودجه از افزایش نرخ، با یک واقعیت دیگر هم روبرو است که مرتبط با نزدیک شدن به ایام پایانی سال جاری میلادی و برخی تحرکات نمایندگان شرکت‌های خارجی مستقر در ایران برای تسویه حساب‌های خود و تامین ارز مورد نیاز از بازار آزاد است.  

به هرحال گمانه‌زنی‌های بسیاری در رابطه با افزایش نرخ دلار در هفته‌ها و روزهای گذشته وجود دارد که سابقه آن کمابیش در همه دولتها به چشم می‌خورد. به هرحال اقتصاددانان و کارشناسان مسائل ارزی، تا حدودی بخشی از این نوسانات را طبیعی می‌دانند و بخش دیگری از آن را نیز به عزم دولت برای اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز نسبت می‌دهند.

دلار 4 هزار تومانی در راه است؟

حسین درودیان، اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: اگرچه دولت عزم خود را جزم کرده تا سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را پیاده‌سازی کند، اما به هرحال باید به این نکته هم توجه داشت که هر چقدر فاصله ارز دولتی با ارز آزاد در بازار، بیشتر شود، اجرای سیاست یکسان‌سازی سخت‌تر شده و فرآیند آن، دچار مشکل می‌شود؛ چراکه یکسان‌سازی نرخ ارز نیازمند این است که نرخ ارز مبادله‌ای با نرخی که در بازار اعمال می‌شود، با هم یکسان باشند.

وی می‌افزاید: هر چقدر این شکاف بیشتر شود، باید مجدد پر گردد تا بتوان اجرای این سیاست را شاهد بود؛ این در شرایطی است که در دو تا سه سال اخیر، نرخ ارز رشد قابل توجهی نداشته و اگر تورم داخلی را بر روی قیمت آن لحاظ کنیم، افزایش نرخ ارز در ایران چندان اتفاق عجیبی نیست و حتی برخی دلار ۴ هزار تومانی را نیز نوید می‌دهند.

درودیان معتقد است: بخش‌هایی از اقتصاد ایران به ویژه صرف نظر از بخش‌های صادراتی و وارداتی، نیازمند این است که نرخ ارز در مدت طولانی ثابت بماند؛ لذا افرایش نرخ ارز یک اتفاق غیرطبیعی نیست و هم اکنون، مشکلی که در مورد ارز دو نرخی وجود دارد، در انتظار برطرف شدن از سوی یکسان‌سازی نرخ ارز است؛ بنابراین عددی در حدود ۴ هزار تومان نیز با توجه به اینکه سه سال قبل، قیمت دلار ۳۵۰۰ تومان بوده است، چیزی دور از ذهن و غیرمنتظره نیست.

 
فشار و تصمیمات غیراقتصادی برای کنترل نرخ ارز

این اقتصاددان معتقد است که هنوز هم بانک مرکزی بازیگر اصلی بازار ارز است و البته نسبت به سال‌های قبل، از قدرتش برای تامین ارز و بازیگری بازار، کم شده است، چراکه صادرات غیرنفتی افزایش یافته و متنوع‌تر شده است؛ در حالی که بانک مرکزی درآمد کمتری حاصل از فروش نفت دارد؛ بنابراین قیمت گذاری ارز از سوی سیاستگذار پولی و بانکی همچنان ادامه دارد و در سال‌های آینده حتی با بهتر شدن فروش نفت و درآمدهای حاصل از آن و نیز تضعیف بیش از گذشته تحریم‌ها، او مجدد قدرت اثرگذاری در بازار را افزایش خواهد داد و در مدیریت بازار ارز قدرت خود را حفظ خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت کنونی دلار به هیچ عنوان غیرطبیعی نیست؛ خاطرنشان کرد: انتظار بسیاری از فعالان اقتصادی و اقتصاددانان این بود که بانک مرکزی، سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را زودتر از این به نتیجه برساند؛ اما به نظر می‌رسد با احتیاط و محافظه‌کاری بیشتر و شاید هم ترس از عواقب اقتصادی آن، با تاخیر انجام داده است.

درودیان معتقد است که بانک مرکزی، تحت فشارها و تصمیمات غیراقتصادی در کنترل نرخ ارز قرار دارد و تردیدی نیست که در ایران که نرخ ارز، فاکتور مرجع اقتصادی شده و اوضاع اقتصادی به آن گره خورده است، افزایش نرخ ارز کنترل شده و مدیریت‌شده باشد و از سیاست‌هایی تبعیت کند که بعضا تحت فشار وارده به بانک مرکزی، سامان داده می‌شوند.


واکنش بازار به نزدیک شدن زمان اجرای سیاست ارز تک‌نرخی 

همچنین اباذر نجمی، کارشناس مسائل ارزی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: افزایش قیمت ارز طی روزهای گذشته و شاید بهتر بگوییم دو ماه اخیر، با زمزمه دولت برای تک‌نرخی کردن ارز شروع شده که البته به نظر می‌رسد اجرای این سیاست به سال آینده موکول خواهد شد، در حالی که قرار بود از سال ۹۳، ارز تک‌نرخی شود ولی اکنون برآوردها حکایت از آن است که اجرای این سیاست، به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول خواهد شد.

وی افزود: سیاست ارز تک‌نرخی به احتمال زیاد در لایحه بودجه سال آینده دیده شده و به همین جهت، بانک مرکزی به این سمت رفته است که نرخ ارز مبادلاتی را به نرخ بازار آزاد نزدیک کند؛ ولی بازار، نسبت به این سیاست واکنش نشان داده و نرخ ارز بازار آزاد و غیررسمی نیز با افزایش مواجه بوده است؛ بنابراین نرخ دلار طی هفته‌های گذشته رو به افزایش بوده است.

نجمی عامل دیگر در افزایش نرخ دلار طی روزهای گذشته و به خصوص یکشنبه هفته جاری را پیش رو بودن سال جدید میلادی دانست و خاطرنشان کرد: به طور سنتی زمانی که به ایام پایانی سال میلادی نزدیک می‌شویم، به خاطر تسویه حساب نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی در ایران و نیز مسافرت‌های ژانویه، تقاضا برای دلار بالا می‌رود و یکی از پیک‌های تقاضا برای دلار به وقوع می‌پیوندد که خود این امر هم سبب بالا رفتن قیمت دلار طی هفته‌ها و روزهای گذشته بوده است.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر، طی دو تا سه سال اخیر، افزایش ارزش دلار نسبت به سایر ارزها در مقابل ریال، متوقف شده و نرخ این ارز، ثابت نگه داشته شده است؛ بنابراین فشاری برای اینکه نرخ باید بالا رود، وجود دارد و البته، اجرای سیاست ارز تک‌نرخی نیز جزو برنامه‌های دولت است که قیمت دلار را به سطحی می‌رساند که ارز را به قیمت بازار آزاد نزدیک کند؛ در این میان باید به این نکته توجه داشت که اختلاف ارز بانکی و آزاد باید در اجرای سیاست یکسان سازی به قدری کم باشد که بانک مرکزی بتواند پاسخگوی نیازهای بازار هم باشد.

این کارشناس مسائل ارزی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه از سال ۸۰ که سیاست ارز تک‌نرخی اجرایی شده بود، جهش نرخ ارز را شاهد بودیم، این افزایش طی روزهای گذشته غیرطبیعی نیست و اگر دولت از سال ۹۲ به اندازه نرخ تورم، دلار را افزایش می‌داد، هم اکنون نرخ این ارز باید در حدود ۴۲۰۰ تومان بود که انجام نشده ولی فشار آن در بازار وجود داشته است.


احتمال تحرکات سوداگرانه مقطعی وجود دارد

نجمی در خصوص احتمال تحرکات سوداگرانه با توجه به افزایش نرخ دلار و نیز بالا رفتن بی‌سابقه سطح نقدینگی در بازار نیز خاطرنشان کرد: زمانی که افزایش نرخ ارز در بازار را شاهد هستیم و به خصوص زمانی که احتمال نوسان آن وجود دارد، ممکن است نرخ به قدری بالا رود که جذاب شود؛ البته بازار ارز به خاطر نقدینگی بالایی که هم اکنون در جامعه وجود دارد،  بازیگرانی را شاهد است که با وجود همه کنترل‌های بانک مرکزی،  هر لحظه احتمال دارد که به عنوان بازاری که سیالیت بالایی دارد، اقدام به سفته‌بازی در آن کنند.

وی اظهار داشت: اگر بانک مرکزی این نوسانات را کنترل نکند، ممکن است شوک‌هایی به بازار وارد شود که داستان‌هایی شبیه به نرخ ارز در سالهای ۹۰ و ۹۱ بروز نماید؛ البته شخصا بعید می‌دانم که اجازه وقوع این اتفاقات از سوی بانک مرکزی، داده شود. البته این را نباید فراموش کرد که بانک مرکزی همچنان بازیگر اصلی بازار ارز است و از تمام ابزارهای نظارتی برای کسب درآمد چه در بازار بین بانکی و چه در بازار پول و سود استفاده می‌کند؛ چراکه درآمد او از همین محل است.


fr3e94tn7ww77tm6hjg3.jpg

راز افزایش ۱۷۰ تومانی نرخ دلار در بازار

در این میان علی میرزاخانی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی می‌گوید: سیاست ارزی دولت اگرچه در زمان مذاکرات هسته‌ای، قابل قبول بود اما در دوره پسابرجام بسیار پرخطا بوده و خطر جهش ارز را در آینده تقویت کرده است. متأسفانه دولت به جای تثبیت نرخ واقعی ارز، سیاست تثبیت نرخ اسمی ارز را در دستور کار قرار داده که سیاست ناسازگاری با سایر سیاست‌های اقتصادی دولت بوده و مانعی برای خروج کامل از رکود است.

وی با اشاره به سوالاتی که به تازگی مطرح شده که چرا به رغم سیاست دولت برای تثبیت نرخ دلار، این نرخ در دو ماه اخیر رو به صعود داشته و حدود ١٧٠ تومان بالا رفته است و اینکه آیا توان مالی دولت برای تثبیت نرخ دلار تضعیف شده است، نیز خاطرنشان کرد: البته شکی نیست که هر چه دوره زمانی تثبیت نرخ، افزایش یابد شاهد کاهش توان دولت خواهیم بود و ریشه جهش دوره‌ای نرخ ارز هم در همین نکته نهفته است؛ اما افزایش نرخ دو ماه اخیر، منشا دیگری دارد.

میرزاخانی در توضیح این مطلب تصریح کرد: واقعیت آن است که شاخص دلار در بازار جهانی طی دو ماه اخیر بیش از پنج درصد رشد داشته است که به معنی تقویت دلار در برابر سایر ارزها است. دولت ایران نیز چاره‌ای نداشته جز اینکه با این تحول ارزی هماهنگ شود و اجازه دهد که نرخ دلار بالا رود؛ در غیر این صورت باید شاهد آربیتراژ(کسب سود از  تبدیل ارزها به یکدیگر و تفاوت قیمتی دو بازار)، سفته‌بازی مخرب و اتلاف منابع ارزی می‌بودیم. این راز افزایش ١٧٠ تومانی نرخ دلار در بازار داخلی است که هنوز زیر پنج درصد است.  

وی بر این باور است که متاسفانه قوه ناطقه دولت ضعیف است و عدم توضیح صحیح مسایل به مردم و فعالان اقتصادی، باعث سردرگمی و آشفتگی و شکل‌گیری انتظارات غلط در بازار شده است که پیامدهای مخرب آن  برای همگان آشکار است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نوید: 1395/9/809:27:53،
296
28
چهار سال مردم رو برای برجام سر کار گذاشتید - مسئولین کجایید -چرا جوابگو نیستید - به نظر من جز مدیر راه آهن سمنان همگی باید استیضاح بشوید
مردم: 1395/9/810:58:35،
181
9
ریا ل باز بی ارزش تر شد
سپرده گذار: 1395/9/811:10:16،
55
229
دوستان ایام سوگواری را بر شما وتمامی مسلمین جهان تسلیت میگویم
صفر درجه: 1395/9/811:20:00،
173
29
يه عده بعد از توافق برجام ريختن تو خيابونها و ميرقصيدن
احتمالا فك ميكردن دلار دوباره ميشه ٧ تومن
دهه شصتی بدبخت: 1395/9/811:57:40،
231
17
هر دیکتاتوری و ظلم و فسادی یه روز باید تموم بشه.فقط اراده و همت و شجاعت ملت رو میطلبه
نت: 1395/9/811:57:55،
85
143
برجام چیزی یک ننگ تاریخی بر ایران نبود.امریکا و انگلیس انقدر در سیاست کاربلد هستند که عقب افتاده هایی مثل ظریف باید جلوشون لنگ بندازند.انقدر در این قرار داد ننگین چاله چوله وجود داره که حد نداره و اثارش قابل لمسه.ده ها تحریم بعد از توافق انجام شده ولی نمی توانند حرفی بزنند چون قید نشده بوده تو توافق.حالا در ادامه افشاگری های زیادی خواهم کرد از اصلاحات
جباری: 1395/9/812:56:07،
60
13
جالبه
در ضمن دو انفجار که داشتیم
اینها هم تندی دلار را بالا بردند
ایرانی: 1395/9/813:01:41،
126
21
چشم آقای روحانی روشن . اونی که میگفت من ارزش پول ایران رو برمیگردانم سرجاش داره دلار بالا میبره تاکسر بودجه رو جبران کنه واحمدی نژاد بازی در میاره
فرهاد: 1395/9/813:47:22،
81
16
ایشاالله هر دلار آمریکا بشه ۱۰ هزار تومن
سیر سقوطی ریال ایران : 1395/9/814:12:52،
75
21
انتخاب ترامپ برجام را بی ارزش و اقتصاد ایران را دچار نوعی بلاتکلیفی و ابهام در آینده کرد این موضوع باعث کاهش شدید ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا شده است که عوام از این موضوع به عنوان بالا رفتن دلار یاد می کنند درحالی که قدرت خرید دلاردر دنیا تقریبا" ثابت است.و این ارزش ریال ایران است که هر روز سیر سقوطی بیشتری را طی می کند!!!تا به عنوان یکی از بی ارزش ترین واحدهای پولی دنیاهمچنان در قعر جدول ارزها قرار داشته باشد!!!
علی: 1395/9/815:08:57،
82
12
اقتصاد ایران با طعم اقتصاد مقاومتی !!! یعنی با بی ارزش کردن ریال و پول کشور و کاهش قدرت خرید مردم و تحمیل گرانی بر مردم و تولید کننده مشت محکمی بر دهان غرب و امریکا و استکبار جهانی می زنیم !!!!
crystal: 1395/9/815:33:02،
46
6
چه مملکیته ! خیلی شیک و مجلسی سر مردم کلاه میزارن روزای اول انتخابات هی میگفتن اینطور میشه و اونطور . شگرد جدیدشون اینه که روزای اخر ریاستشون اوضاع کشور رو وخیم کنن که واسه انتخابات جدید وعده دروغ بدن که اره ما میتونیم دلار رو بیاریم پایین یا هرچیز دیگه ایی کلا هرکاری میکنن که سال اخرشون گند بزنن به همه چی که واسه انتخابات جدید بگن فقط ما میتونیم درستش کنیم
م: 1395/9/816:11:29،
32
8
وقتی که اینهمه ارز از کشور روانه کشورهای دوست وهمسایه میکنید.انتظار این فاجعه رو هم داشته باشید.تنها راهش اینه که نقدینگیتون رو به دلار تبدیل ودر کشور به جای ریال با دلار مبادله کنید.مطمعن باشید تا عید به4500هم میرسه.
سیاوش: 1395/9/819:08:33،
39
10
اصلش باید استیضاح بشه، که امکانش نیست
امين: 1395/9/822:29:51،
13
24
من ٢ ماه پيش تو ايرانجيب نوشتم تا آخر پاييز دلار ٣٨٠٠ ميشه ولي همه منفي دادن.حالا تحويل بگيريد.حالا هم مطمئن باشيد تا عيد رو همين قيمت بالا پايين خواهد شد
شهروند ايراني !: 1395/9/822:40:20،
29
17
وقتي دلار بالا ميره كشور پيشرفت ميكنه ؟؟؟؟؟ استدال شما اينه ؟؟؟؟ واقعا چقدر از مردم با افزايش دلار بدبخت و بيچاره ميشن و شما زير اين پوست شهر را نمي بينيد ؟

طلاق - اعتياد - بي كاري - ورشكستگي - افراد بد سرپرست - كودكان كار - ماليات - عوارض - گراني آب و برق - گاز و تلفن و ... طمع ورزي و سود جويي برخي افراد كه اجناسشان را دوبله و سوبله ميكنند و ترفند آنها فقط گراني دلار است و ....

از هم پاشيده شدن كانون خانواده ها را فكر مي كنيد از بي اخلاقي مردم است نه از گراني است .
موافقم ++++‌
مخالفم ----
مسعود: 1395/9/901:55:30،
6
13
ميشه دقيقا توضيح بدى منظورت چيه كه ميگى: (بجز مدير راه آهن سمنان) يعنى ميخواى بگى ايشون كارخوبى كرده هموطنان رو به كشتن داده؟!!!!! اگه جوابت آره هست پس بگوماهم بدونيم كه اون عزيزان چكارت كرده بودن كه مرگشون اينقدر تورو خوشحال كرده؟!!!!!!!!!!!
تورم: 1395/9/809:28:04،
127
16
مگه تورم7.5درصد نبود.
شاید به خاطر دست مزد سال بعد 20درصد تورم را کم نشان داده اند.
کوکی: 1395/9/811:30:03،
76
16
۲۰ درصد؟راحت از اول سال ۱۰۰ درصد روی انواع اقلام اساسی افزایش قیمت داشتیم.قیمت ها نزدیک ۲ برابر شده.با افزایش ۱۴ درصدی.به نظرم دیگه حرف و خواسته و نامه جوابگو نیست.باید بلند شد و‌کاری کرد.
رضا : 1395/9/809:30:39،
99
15
ارزش كه چه عرض كنم پول ايران هر روز ضعيفتر از ديروز اعتبار و ارزش پس چيه ؟ !!!!!
z: 1395/9/809:32:25،
118
22
.۱۰۰میلیارد دلار ازاد شد عوض اینکه دلار ارزون بشه گرون شد اا دوستان برا اینکه به ارزش ۱۰۰میلیارد دلار بتون پی ببرید قیمت ۱۰۰ ایرباس میشه ۲/۵میلیارد دلار
پاسخ: 1395/9/811:00:31،
47
22
قیمت ایرباس سایپا یا ایران خودرو این قیمت است داداش! صدتا ایرباس ننه بابا دار قیمتش ۲۵ میلیارد دلار میشه نه ۲.۵ میلیارد دلار
بجز آمریکا نسبت به همه قوی شد: 1395/9/811:42:25،
16
83
قیمت یورو و لیره ترکیه در سال پیش گرانتر بود
امسال ارزش پولمون بیشتر شده
خلبان: 1395/9/812:25:53،
33
14
قیمت میانگین هر هواپیما a350 حدود ۲۵۰ میلیون دلار است که صد عدد آن حدود ۲۵ میلیارد دلار میشود.
اقتصاد سیاسی: 1395/9/814:23:11،
18
12
دولت با افزایش نرخ ارز در شرایط رکود به ضرر بازاریان است می خواهد انها را تحت فشار قرار دهد برای 3500 تومان به تفاهم برسد بطور کلی افزایش نرخ ارز در شرایط رکود به نفع دولت و صادر کننده است لذا قدرت داخلی رغبت افزایش قیمت ها در هیچ شرایط ندارد
آژانس املاکی: 1395/9/809:33:56،
107
6
فروشنده دست اول ارز دولت است.

نه بنده و نه شما نفت صادر نمی کنیم که ارز دریافت کنیم.
حالا پیدا کنید پرتقال فروش را‌.
سامان: 1395/9/809:35:43،
29
76
موافق دستوری کردن نرخ دلار+++
موافق تعیین نرخ دلار در بازار---

یه نکته بگم که یکی از دلایل وضعیت اقتصادی الان کشور دستوری کردن نرخ دلار هست که باعث شده تولید و صادرات برای صادرکنندگان هیچ صرفی نداشته باشه و رکود بسیار عمیق در کشور بوجود بیاد
حسینقلیخان: 1395/9/811:24:32،
45
11
جناب سامان شما زمانی میتوانید ارز را به دست بازار بسپارید که قانون تجارت جهانی در کشور به طور کامل اجرا شود .
کشور بسته ای چون ایران که شما برای فروش . خرید . صادرات . واردات و قس علهذای دیگر باید هفت خوان رستم را رد کنید و دولت بواسطه سلطه بر بانک مرکزی بدون محدودیت به چاپ و نشر پول پر قدرت اقدام میکند برای تائین نرخ ارزش توسط بازار محلی از اعراب ندارد و همینگونه که مشاهده میکنید توسط بانک مرکزی اداره میشود .
اینجا تجربه و زرنگی معامله گران بازار میتواند انها را در زمان خرید و فروش ارز و طلا یاری کند تا بتوانند ارزش نقدینگی خود را حفظ کنند ولی مابقی مردم که حدود90 درصد میباشند در دراز مدت ضرر هنگفتی متحمل میشوند
میلاد: 1395/9/809:35:50،
150
15
با دیدن همچین شرایطی آدم دیگه حسی نسبت به وطنش براش نمی مونه ... دوس ندارم اینو بگم ولی ایران عزیزمون دیگه جایی برای زندگی کردن نیس به امید روزی که دوباره ایرانی مثل ایران گذشته داشته باشیم
مومیائی: 1395/9/812:53:18،
69
12
2 نسل بعد از خودت هم همچین روزی رو نخواهند دید
رضا: 1395/9/809:43:07،
130
9
از نشانه های سقوط اقتصاد یک کشور کاهش مداوم ارزش پول ملی ان کشور.
حتی در مقابل یک کشور جنگ زده مثل عراق وافغانستان پول ما ارزش نداره .
سالار: 1395/9/810:00:22،
146
19
کی به این دولت میخواد سال دیگه رای بده؟
100 روز که هیچی از 1000 روز هم گذشت.
همون آش و همون کاسه!
alireza: 1395/9/811:52:03،
72
14
داداش همچی باز دمه انتخابات قیمت و بکشن پایین تا مردم خوشحالو خر کیف برن رای بدن به کلید این تنها راهکاریه که برای کابینه باقی مونده
یک دولتی ناطق: 1395/9/810:06:56،
57
66
بله
دلار آمریکا بسیار قوی شده
برای مثال نسبت دلار به لیر ترکیه در همین ماه اخیر از 3 به 3.5 رسیده
یعنی دلار 3000 لیری شده 3500
یا به یورو نسبت 0.87 به 0.95 رسیده
دلار 8700 ی شده 9500
اینها نسبت هستن نگین چرا ضربدر هزار کردید ساده کنین همون میشه

در واقع نسبت ببندیم با دلار 3600 قبل گرانی
ببینیم به نسبت ترکیه باید چقدر میشد الان
3600*3500/3000= 4200 دقیق
یه ماهه باید میشد 4200

به نسبت یورو
3600*95/87= 3931

یا میانگین پنج درصد افزایش دلار در جهان بکشیم رو 3600
3600*105%=3780
پس اتفاقی هنوز نیفتاده

این کار لازم بود
دلال ها دلار ایران رو میبردن دبی عراق ترکیه با اختلاف قیمت سود میکردن
از اون ور هم طلای ارزانتر اون ور نسبت به طلای حباب گرفته در ایران نیاوردن
این افزایش قیمت تا 3800 واجب بود تا جلوی قاچاق دلار و طلا گرفته شهاخطار: 1395/9/811:21:07،
41
23
به همین علت بالا پوند .یورو . درهم . یوان . ولیر گران شده؟؟؟؟ این نظریه زمانی درست است که فقط دلار گران شود وارزهای دیگر ثابت بماند یا حق
T: 1395/9/811:23:48،
27
14
اگر در ایران ارزهای دیگر ارزان می شد چنین اتفاقی نمی افتد
کوکی: 1395/9/811:35:45،
32
12
آیا سطح درآمدی مردم اون کشورها هم مثل ما محاسبه میشه؟اصلا دلار بشه ۱۰ هزار تومن.ولی حداقل حقوق رو هم بکنن ۱۵ میلیون تومن.ولی نه اینکه داار سر به فلک بکشه و به دروغ دستمزد کارگر رو ۱۰۰ و ۱۵۰ زیاد کنن.
رضا: 1395/9/812:48:54،
23
20
این دوستمون درست میگه قیمت دلار منطقی بالا رفته ولی باقی ارزها حباب دارن. اینطوری دلالها دلارامریکا رو تو ایران میخرن و با نرخ چنج که حدود یک تا چهار درصد هست تو کشورای دیگه چنج میکنن و ایران با قیمت بالاتر میفروشن این اختلافت تو هر ۱۰۰ هزار دلار امریکا برای یه دلال حدود ده سی میلیون تومن سود داره. تازه ۱۰۰ هزارتا عددی نیست. پس در صورت نیاز غیر دلار امریکا چیزی نخرید و تو کشور مقصد چنج کنید. ضمنا برای حمایت از تولید داخل اجناس وارداتی بزودی گرون خواهند شد.
علی: 1395/9/812:57:37،
18
14
دولتی ناطق بهتره از طرف دولت حرف نزنی
خود دولت علنا میگه شکست خوردیم تو داری چرت میگی دادا
علت کاهش ارزش لیر کودتا بود دادا
من من : 1395/9/814:28:41،
21
13
فرزندم در اینکه ارزش دلار در این یکماهه رفته بالا که شکی نیست...
شما چارتهایسایتهای فارکسی رو ی نگاه بندازی کل ترند جهانی رو می بینی..
ولی در ایران هم دلار بالا رفته هم یورو هم ین هم دینار عراق!
این بی معنیه!
کریم: 1395/9/815:17:54،
23
16
داداچ ترکیه جنگه هرروز بمب منفجر میشه تظاهرات میشه . اگر این بلایا سر ایران میومد چه بر سر پول ما میومد. لیر همچنان بالای هزار تومن زمانی لیر ۶۰۰ تومن بود
مهدی: 1395/9/810:15:04،
44
128
دولتی که عصاره باند بیرحم پسته فروشان و باند رهبران قاچاق باشد و با بریدن سر احمدی نژاد مظلوم روی کار اومده باشه دولت دوبانده!! خواهد بود نه دولت اکثریت جامعه.
اگر کمی انصاف و مروت وجود داشته باشه میفهمه که دکتر مظلوم شش سال دلار رو تقریبا ثابت نگه داشت اما وقتی تو دوسال اخر تبدیل به مهره سوخته شد با انواع و اقسام توطئه های دو باند داخلی و همزمان با حمایت تحریمهای امریکا دلار جهشی سیصد درصدی پیدا کرد رییس محترم دولت یازدهم اون موقع که داشت وعده های رنگارنگ میداداین نکته را یادش رفت که مدیون باندهاست!
احمد۱: 1395/9/816:18:06،
13
10
عقلانه ترین دقیق ترین و بهترین نظری که داده شد در بین بقیه نظر ها همین بوده فقط کافیه کتاب هیلاری کلینتون رو بخونید که بعد اتفاقای هشتادوهشت و نامه پسته فروشان و لیبرال های نفوذی تحریم ها رو تشدید کرد! از ضعف و شکاف خیانت کاران فتنه گران و لیبرال های مملکت
لپ تاپ کیبی لیک و نسل ده انوید: 1395/9/810:19:39،
38
20
به یورو
خرید دارم نسبت به سال پیش و ماه پیش قیمت تغییر نداشته
یورو رو سال پیش همین موقع 4200 خریدم
الان 4130 تومنه!
ملتی که همه ترکیه رفتن قیمت لیر ترکیه رو بگیرم میبینن
لیر ترکیه ارزانتر شده و ده ملیون تومان امسال یازده تا چمدان لباس
رو پر میزنه
سال پیش ده ملیون تومان ده تا چمدان لباس قاچاق رو جواب می داد
پس نسبت به سال پیش جنس ترک باید ده درصد هم ارزانتر شه
چون دولت نسبت به لیر ده درصد یارانه میده
حالا ارزانتر نمیدن دلال و قاچاقچی
به ذات منفعت طلبشون بر می گرده
شنیدم در ایران لپ تاپ سی درصد هم گرون شده
دلیلش صد در صد دلار نیست چون دلار خونه پرش پنج درصد رفته بالا
قوانین گمرک هم که ابتدای سال تصویب میشن و تغییر نکرده
بعضی شرکت ها که به یورو خرید دارن اون پنج درصد افزایش دلار هم شاملشون نشده.
مواظب جنس خراب واردکننده دلال و قاچاقچی باشیم
آخرین لپ تاپ چون نسل جدید میاد
emad: 1395/9/810:21:17،
90
17
انصافا مملکت که نیست.چه میکنن این دولت مردان؟؟
69063: 1395/9/811:48:06،
50
10
عشق و حال
روح: 1395/9/812:55:14،
61
10
چه می کنند ؟ خوب معلوم است ما را ....
amin: 1395/9/810:33:33،
112
16
به قول یه بنده خدایی امریکا اگه خیلی ادعاش میشه بره جلو قیمت دلارشو بگیره که هروز داره بالا پایین میشه
مهندس: 1395/9/810:35:05،
55
10
ما هم باید به فکر افزایش قیمت هامون باشیم تا ضرر ندیم.دولت بی تدبیری و ناامیدی فقط بلده فشار رو بر مردم افزایش بده بیچاره مردم که به شما اعتماد کردن
حسینقلیخان: 1395/9/811:26:53،
39
11
مهندس رکود بازار اجازه نمیدهد ما هم افزایش قیمت داشته باشیم همین حالا عملا" کشور تعطیل است و هر خرید فروش جزئی که صورت میگیرد رفع احتیاج است .
نا اميد: 1395/9/812:05:48،
47
15
مردم ظلم پذير بيچاره نيستند، بلكه گناه كار هم هستند.به اين دولت و اون دولت هم ربطي نداره، خانه از پاي بست خراب است!
دوباره بايد تا ده سال ديگه صبر كرد كه اين فشارها اينقدر زياد بشه و سّد تحمل ملت خس و خاشاك بشكنه ، تا شايد فرجي بشه!
یه نفر: 1395/9/813:13:26،
27
6
به نامید
حالا شما بعنوان مردم
می تونی کاری کنی ؟ نظر بدی ؟کوچکترین نظر مخالف و یا به ضرر آقایان بدهی ... کارت تمومه
کیانی: 1395/9/810:46:11،
71
15
دولت و این کارشناسان همه فرافکنی میکنند و ادرس غلط میدهند ژانویه و اربعین ویکسان سازی و . . . بهانه است .چرا واقعیت را نمیگوئید. سیاست های غلط اقتصادی کاهش سود بانکی منفعت بردن دولت از افزایش نرخ سودجوئی ثروت اندوزان اتاق و رانت خواران دولتی و نفوذپتروشیمی ها واز همه مهم تر ترامپ باعث افزایش دلار شده واین کارشناسها نمی خواهند اعتراف کنند که اصل مطلب پیروزی ترامپ است
حمید: 1395/9/810:55:26،
35
6
دلار بالا رفت و تمام اجناس و کالای بازار قیمتش سرسام آور میشود ولی با این اوصاف انصافا یک کاری خوب شده که به نفع توده مردم شده است و آن اینکه خدا وکیلی لااقل مردم با بیشتر شدن تعداد نگهبانان دیگر خیلی تو صف نمی ایستند و کارشان به فوریت انجام میشود که جای تشکر و امتنان از مسیولین را دارد .
amir: 1395/9/811:00:17،
31
11
جدن جناب کارشناس اگه مردم دریافتیشون مثل شما به دلار باشه اره خب ولی واقعیت اینه که با این شرایط مردم دلار
1500-تا2000خودشو بکشه واقعیت اینه هر چی بالاتر بره
بیکاری گرونی بدبختی فلاکت فقر و مخصوصن رکوددددددد
بیشتر میشه (به اصطلاح کارشناس) درضمن این بهانهای مذخرف الکی دیگه فایده نداره چرا فکر میکنید گوشامون مخملیه!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
الکی جو ندید مردم اگه ارادهی نداشته باشیم کارمون تمومه......منتظر فاجعه نشستیم؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
سام: 1395/9/811:26:20،
39
10
سلام
سال دگه مگید دلار وارد کانال 4800 شد
5 سال دگه هم مگید وارد کانال 8800 شد
شاهين: 1395/9/811:29:57،
62
14
متاسفم كه تو ايران به دنيا اومدم و تو اوج جووني بايد غصه و ماتمم بالا و پايين شدن نرخ ارز باشه.مردم هيچ كشوري تو دنيا مثل ما پيگير قيمت ارز و ماشين سكه نيستن.متاسفم كه مردم كشورم تبديل به بد ذات ترين مردم دنيا شدن
دلار: 1395/9/811:41:36،
47
10
دلار 4 تمن میشه یا نه؟
کل مطلب اینه؟ بله 4 تمنم میشه
دلار = یورو این خلاصه مطلبه کاریم از هیشکی ساخته نیس پولدارا بی ام و شون میشه هیوندای فقیرام تو جهیزیه دختراشون گیر می کنن
خواب (ایران مرفع ): 1395/9/812:02:56،
52
15
چرا این کشورهای عربی پولشون ثبات داره . +++++++چون با امریکا و دنیا خوبن _ _ _ _ چون با مردمشون خرید وفروش پول حرام میدانند
رضا: 1395/9/812:12:18،
36
9
آقا چرا اصن دلار باید بالا بره هر سال؟؟؟؟!!!! یعنی یه نفر پیدا نمیشه بیاد پول این مملکتو با ارزش کنه؟
خواب (ایران مرفع ): 1395/9/812:16:37،
51
10
چرا این کشورهای عربی پولشون از 40 ساله پیش ارزشه خودشو تقریبا حفظ کرده ؟؟؟ ایران ارزش پولش فقط تو چهار سال 280 درصد کم شده .چرادولتهای عرب پولشون بی ارزش نمیکنن چرا چرا چرا . ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حسن: 1395/9/812:20:01،
13
52
اخ جون یه دونه سامسونگ گلکسی اج 7گرفتم 2ملیون و الان باید بفروشم2/5ملیون به این میگن کاسبی
رضا: 1395/9/821:04:33،
20
8
آره.امابخوای یکی دیگه بخری بایدگرون بخری باسواد
هادی: 1395/9/821:07:38،
15
16
مقطعی نگران نباشین.
نظام الملک: 1395/9/812:41:31،
38
12
خوب اینا فهمیدن اون دنیایی وجود نداره...
مومیائی: 1395/9/812:50:03،
63
10
رفتم ساندویچ بخرم
ساندویجیه گفت ساندویجتو لای ایران چک بپیچم یا اسکناس ده هزار تومنی؟
گفتم بذار تو کیسه نایلونی
گفت :شرمنده کیسه نایلونی گرون شده !
بي نام: 1395/9/812:51:12،
62
12
با سلام
قرار بود واحد پول ايران از ريال تغيير كنه و اسمشو عوض كنن
به نظر بنده از ريال به پهن تغيير نام داده الان
مثلا فردا بريد مغازه بقالي بگيد
به اندازه ٢٠٠٠ پهن سيب زميني ميخوايم
بسيار زيبا برازندشه
ارام: 1395/9/813:12:20،
15
15
ولی اگه کسی دلار بخره دلار پایین بیاد زور داره
amir: 1395/9/813:20:44،
13
40
اگه دوست دارید مثل عراق و افغانستان ارزش پولتون بره بالا باید داعشو تو خونه هاتون ببینید
ویرو گردی: 1395/9/813:24:25،
15
21
دیروز می خوندم ارزش برابری دلار برابر ین ژاپن به بالاترین مقدار تو سیزده سال اخیر رسیده
رضا: 1395/9/813:48:33،
26
11
روزای روشن خداحافظ
کلافه: 1395/9/814:16:58،
26
26
شعارهای تو خالی آمریکا فقط فشار رو بر مردم ایران تحمیل میکنه نه بر حکومت.مرگ بر آمریکا که دشمن مردم ایرانه.
مردم فلک زده: 1395/9/822:01:40،
21
17
خوب مطلب رو گرفتی
کاش صد هزار نفر مثل شما بودن که میفهمیدن اینا از اساس مید این یو اس آن
خسرو: 1395/9/815:48:43،
20
21
قیمت واقعی دلار تو ایران حداقل 7هزار و بدون دلار نفتی 12هزار تومنه.دولت تدبیر دیر یا زود دلارو 6 هزار خواهد کرد احتمالا اخرین روزهای اردیبهشت و بعد از سال 96 ایران کاملا ورشکست میشه چون تحریمهای تجارت هم برقرار خواهد شد.ترامپ باج سبیل روسیه و چین و ترکیه رو هممیده تا هیچ جنسی نه بیاد نه صادر بشه.بخاطر ترس از این قوانین عجیب دلار 70 تومن میزاره هر روز بالاتر!
شناس: 1395/9/819:40:52،
13
11
دلال عزیز
شوربختانه باید به اطلاع برسونم گرونی دلار بیشتر به خاطر گرون شدن دلار تو تمام بازارهای جهانیه و این نتیجه اقدامات شما و همکاران ظاهرن محترم تون نیست
روزبه: 1395/9/816:30:14،
45
9
الان دقیقا ارزش ریال ایران برابر با دستمال توالته
گربه چاق: 1395/9/818:29:31،
18
9
اينطور كه به نظر مياد سقوط اقتصاد حتميه ، فقط زمانش كي باشه.
ما شديم عين اين گداها اما به جاي شهر، گدايي توي يه دهكده اي به اسم دهكده جهاني !
ترامپ هنوز نيومده تو كاخ سفيد اما خبرش و چشم اندازش داره ميزنه ريال ايران رو از پشم به پشگل تبديل ميكنه.
پس فردا شايد بشه با پشگل تازه هم به عنوان پول جايگزين معامله كرد و از هزينه واردات كاغذ اسكناس و چاپ و ... راحت شيم.
سامان: 1395/9/820:08:52،
22
14
بهترین و سخت ترین تو دهنی به افزایش دهندگان دلار:
دست کشیدن از خرید های غیر ضروری و کاهش چشمگیر خریدهای ضروری توسط مردم همانند سیاست کشورهای پیشرفته

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما